Cjroen 'Zwarts Jexels in het hart- 2000 GEEN GEMEENTESUBSIDIE MEER NODIG VOOR TEXELT0ERIST Texel neemt deel aan indicatiecommissie bejaardenoorden Jonge Ondernemers willen betere strandreiniging OPOE ZRTERDRGER 24 EH 31 DEIEmBER SLuiTEn wij om 16.00 UUR. Dinsnnc 27 deleidber zun wij oe GEHELE ORG GEOPEIW Hotel De Hoop in andere handen Spoedig uitbreiding toeristische fietspaden Bungalowpark rEi Dorado" gaat dicht Administrateur voebel nam afscheid van polilie Nieuwe opzet werd succes Commissie Welzijn vergaderde in Raadhuis TAXI (02220) ïït UUIIIKELIERSUEREniCinC DEn BURG Enkel gebroken Expositie onbespoten kunstenaars WjcrmreimCTtwai^rTOTr TEXELSE 91e JAARGANG No. 9239 COURANT De Jonge Ondernemersorganisatie Texel (JO) heeft het gemeentebestuur iuggesties gedaan om tot een schoner itrand te komen. Voorgesteld is een ïoofdreiniging Uit te voeren vlak voor iet seizoen. Dit zou door de gemeente noeten gebeuren, eventueel samen met Rijkswaterstaat. Verder zouden op na- Ier te bepalen tijdstippen „nareinigin- ien"moetenplaatsvinden. De tijdstippen ouden bepaald worden door een drie- nanschap bestaande uit vertegenwoor- ligers van gemeente, de strandexploi- anten en de J.O. De Jonge Onderne- ners menen (na overleg met mensen uit Ie loonwerkbranche) dat per nareini- |ing wel ƒ3.000,— moet worden uitge- rokken. Het is niet uitgesloten dat voor iet relnigingswerk in een bepaalde leriode werklozen zouden kunnen wor- len ingezet via de zg. Tap-regeling wat 100% subsidie betekent. De commissie voor Recreatie en Jatuurbehoud die onder meer naar tanleiding van het bovenstaande maan- lagavond vergaderde vond het idee tan een grootscheepse voorreiniging uit wekend maar achtte de nareiniging veel nmder noodzakelijk. Commissielid Dijk ten (Landschapszorg) vond dat het ttrand er niet als een schone zandbak loeft uit te zien. Wat aangespoeld nateriaal is best leuk, vooral als dat van tatuurlijke herkomst is. Uitgesproken uile rommel en glaswerk moet wel rorden opgeruimd. C. de Wit achtte et schoonmaken van de stukken strand sr weerszijden van de bekende strand- lagen voldoende. Daan Welboren zag traag meer afvalbakken op strand ge- ilaatst als maatregel om vervuiling te oorkomen. Algemeen was men van nening dat glaswerk in ieder geval oveel mogelijk moet worden verwij- lerd. Er komt dan wellicht ook een eind tan het stuk slaan van flessen waardoor der jaar weer veel badgasten verwon ingen oplopen. Paddestoelen Van WV-directeur Jaap Dekker is het Jee afkomstig om het zich nog steeds itbreidende toeristische fietspadennet an Texel te voorzien van ANWB-pad- estoelen als richtingaanwijzers. Het lag avontuurlijk lijken voor gasten om MARTIEN VAN DE WETERING en medewerkers wensen iedereen prettige feestdagen en een goed 1978. zomaar een eind te fietsen zonder te weten waar men uitkomt, beter is het toch om bestemmingen en afstanden te vermelden door toepassing van dergelij ke paddestoelen. De commissie onder steunde dit idee. In het verleden is wel eens over wogen om Den Burg en andere dorpen te voorzien van houten richtingaanwij zers om het vinden van allerlei belangrij ke gebouwen te vergemakkelijken. Hier van, zo vertelde Nauta, is om praktische redenen afgezien. Het probleem is dat een dergelijke bewegwijzering voor alle verkeerscategoriën niet mogelijk is om dat niet overal auto's en fietsers mogen komen. In De Koog is het misschien wèl mogelijk. Om vreemdelingen wegwijs te maken in het dorp heeft de gemeente zich tot dusver beperkt tot het plaatsen van plattegronden bij de parkeerterrei nen. Fietspaden Het is de bedoeling het toeristische rijwielpadennet op Texel in 1978 met enkele belangrijke stukken uit te brei den. Subsidie is inmiddels gevraagd voor een pad dat zal lopen vanaf de Waddenparel Het is de bedoeling het toeristische rijwielpadennet op Texel in 1978 met enkele belangrijke stukken uit te brei den, Subsidie is inmiddels gevraagd voor een pad dat zal lopen vanaf de Waddenparel (Bosrand weg) tot De Koog, aansluitend op een door Staats bosbeheer aan te leggen pad van de Waddenparel door het bos van Everste- koog naar de Californiëweg. Het tweede pad loopt via de veerhaven langs de Watermolenweg met verbindingen naar de Stolpweg en de Mokweg en eindigt bij camping Loodsmansduin. Bij de veerhaven sluit dit pad aan op het bestaande fietspad van de Pontweg en geeft aldus verbinding met het pad langs de Prins Hendrik-dijk en met het fietspad dat bij de dijkverzwaring langs het buitentalud van de Oudeschilder Waddendijk is gelegd. De kosten van beide paden zijn be groot op ƒ690.000, Verwacht wordt een rijkssubsidie van 75% en een pro vinciesubsidie van 15% zodat slechts 10% of te wel ƒ69.000,— ten laste van de gemeente komt. Dat geld moet uit de toeristische reserve komen. Het fietspad langs de Rozendijk (tus sen bos en Pontweg) is inmiddels aanbesteed. Ook het pad langs de Boodtlaan zal spoedig worden aange legd. Het zeer urgente pad langs de Krimweg laat voorlopig op zich wach ten. Het is afgewezen omdat duidelijk heid moet komen over het bestem mingsplan De Krim en de bosaanleg in die omgeving. Een probleem is dat de Staat geen fietspad door de duinen van de Krim wil aanleggen. Verwacht wordt dat de animo om per fiets naar het strand zal gaan niet zo groot is, waar door in ieder geval het parkeerterrein bij het Krimstrand zal moeten worden ver groot. In de rondvraag van de vergadering deed Jan Witte de suggestie nog enkele banken te plaatsen in De Cocksdorp. De reeds geplaatste banken worden zeer gewaardeerd. Nauta zei dat het aktieco- mité Eierland suggesties mag doen over de plaats. Witte vroeg ook aandacht voor het autoprobleem in De Cocks dorp. Na Den Burg en De Koog zijn ook hier maatregelen nodig. Het bungalowpark ,,EI Dorado" van de heer J. Hennink aan de Bosrandweg is gesloten. Wat met de elf huisjes (met enige centrale voorzieningen) op het 1 V2 hectare grote terrein zal gebeuren staat nog niet vast. Eigenaar Hennink vertelde ons beslist niet van plan te zijn de huisjes te ver kopen, maar voor verpachten voelt hij ook weinig. Het ziet er derhalve naar uit dat de bungalows (van een hoge kwali teit en voorzien van centrale verwar ming) voorlopig ongebruikt blijven staan. De reden van het stoppen van de exploitatie is dat de familie Hennink de zorg over de bungalows bezwaarlijk begint te vinden. De heer Hennink blijft aktief als aannemer. Hij en zijn familie blijven voorlopig in het woonhuis op het terrein. Daar komt verandering in als de voormalige boerderij ,,De Strooppot" die Hennink twee jaar geleden kocht, is gerestaureerd. Dat zal echter nog zeker twee jaar duren want er wordt alleen gewerkt als er geen spoedeisend bouw werk is. Voor de verbouwing is de vergunning inmiddels afgegeven. ,,De Strooppot" krijgt zijn oorspronkelijke stolpmodel terug. Een deel van de in de jaren vijftig aangebouwde stal zal wor den gesloopt, waardoor het een vrij staand bijgebouw wordt. De heer C. L. Voebel heeft afscheid genomen als administrateur van de groep Texel van de Rijkspolitie. De heer Voebel heeft deze taak 14 jaar lang tot grote tevredenheid vervuld. Per 1 janu ari is hij in een soortgelijke funktie benoemd in Castricum waar adjudant l\l. J. Vrouwe (vroeger bij de Texelse politie werkzaam) zijn chef wordt. Vrijwel de hele groep van de Texelse rijkspolitie was present toen dinsdag middag in genoegelijke sfeer in het poli tiebureau officieel afscheid van de heer Voebel en zijn gezin werd genomen. Adjudant W. Nijholt prees de scheiden de medewerker om zijn accuratesse. De politieaktiviteiten brengen veel admini stratieve rompslomp mee, vooral door de jaarlijkse ,,golf" van gedetacheer- den. Voebel heeft dat altijd op uitsteken de wijze verzorgd; op hem kon gerekend worden. Als geschenk van de groep overhandigde de adjudant een automa tische kleinbeeldcamera. Een fotoalbum werd geschonken door mevrouw Combé, die part time de huishoudelijke werkzaamheden in het politiebureau verricht. In het album zaten al foto's: opnamen van de onlangs door de politiegroep gehouden bowling avond. Het woord werd verder gevoerd door opperwachtmeester W. van den Berg en wachtmeester P. Nieuwenburg. De laatste sprak namens de politiebond en gaf een enveloppe met inhoud. Me vrouw Voebel nam diverse boeketten bloemen in ontvangst. De 7-jarige Reinier Edward Spoelstra brak zijn rechter enkel toen hij in de Herenstraat van Den Hoorn werd aangereden door bromfietser G.W.J.B. H9). Het jongetje stak onverwacht over. Met een taxi werd hij naar het zieken huis gebracht. Tussen kerst en nieuwjaar zal in „De sociëteit in de oude Ulo" een expositie van .onbespoten kunstwerken" worden gehouden. Deze tentoonstelling zal men kunnen bezichtigen op woensdag, don derdag en vrijdag. Speciale openingstij den zijn er niet. De sociëteit is de gehele dag geopend, ledereen die voor deze tentoonstelling werkstukken wil afstaan wordt verzocht zich voor dinsdag 27 december in de oude Ulo te melden. Met ingang van 3 januari zal het in De Cocksdorp gevestigde hotel De Hoop officieel door de firma Buys en Visman in gebruik worden genomen. Op dezelf de datum zal de huidige eigenaar H. J. Kanis het gebouw ontruimen. De offi ciële overschrijving vindt plaats op 28 december. De firma Buys en Visman zal het hotel voorlopig voor 1 jaar gaan exploiteren. Hotel De Hoop is het gehele jaar geopend. 'M PP De uitgeefster van Texeltoerist heeft de gemeente laten weten geen subsidie meer nodig te hebben voor de uitgifte van deze toeristenkrant. De exploitatie is thans zodanig dat de kosten door de baten worden gedekt. Dit is te danken aan de bijzonder in het afgelopen jaar toegenomen belangstelling voor het blad, vooral van de zijde van de adver teerders. Vroeger kostte het moeite het vereiste aantal advertenties bij elkaar te krijgen; tegenwoordig is dat geen enkel probleem en moet er zelfs voor worden gewaakt dat een redelijke verhouding tussen het aantal nieuws- en advertentie pagina's wordt gehandhaafd. Van groot belang voor de exploitatie is voorts dat nauw wordt samengewerkt met de VVV Texel die zich onder meer heeft verplicht tot afname van een vast aantal exemplaren van de voor- en najaarseditie om deze toe te zenden aan degenen die voor de periode buiten de zomer een verblijf reserveren in hotel, bungalow of appartement. Uitgeefster Langeveld De Rooij schrijft de gunsti ge ontwikkeling toe aan het (met subsi die van de gemeente mogelijk gemaak te) besluit om Texeltoerist met ingang van 1976 in magazijnformaat met kleu- renomslag uit te brengen. Dezelfde lijn Dat het blad thans financieel op eigen benen staat brengt geen verandering in de opzet en kwaliteit. De uitgeefster: ,,Wij blijven ons gebonden voelen aan de plicht om informatie te verstrekken die het gemeentelijke recreatiebeleid ondersteunt en hierbij een redelijke verhouding na te streven tussen adver tentie- en tekstpagina's". De Commissie Recreatie en Natuur behoud toonde zich in de vergadering (Lees verder op pagina 2) Dinsdagavond verklaarde de gemeentelijke welzijnscommissie zich akkoord met een B. en W. voorstel waarin Texel toetreedt tot een Noordhollandse indicatie commissie met het oog op de wet op de bejaardenoorden. Deze nieuwe commissie (waarin als het een Texelse aanvraag betreft twee eilandelijke adviseurs zitten) zal bepalen of het noodzakelijk is dat een bejaarde die dat wenst in een bejaardenoord geplaatst wordt. De indicatiecommissie bestaat bovendien uit een arts die bekend is met de geneeskundige ouder domszorg en een maatschappelijk werk(st)er die op de hoogte is met de geestelijke en de maatschappelijke bij zonderheden van het ouder worden. De adviezen van deze commissie zijn geheim (namen komen er niet op voor). Ze worden bekend aan de betreffende bejaarde en aan de houder van het gewenste bejaardenoord. Wat betreft de inhoud zullen de adviezen zich niet beperken tot de vraag of de aanvrager al of niet in een bejaardenoord opgeno men wordt. Andere hulpverlening Als opname nog niet wenselijk geacht wordt zal de commissie de betrokkenen laten weten voor welke vorm van hulp verlening hij/zij eventueel wel in aan merking komt. Dit zijn ondermeer ge zinsverzorging, maaltijdenverzorging, wijkverpleging en huisvesting. Indien de indicatiecommissie konkludeert dat deze vormen van hulpverlening in de gemeente niet of onvoldoende aanwe zig zijn wordt het gemeentebestuur daarover ingelicht. Men wil hiermee bereiken dat in het belang van de ouder wordende inwoners op den duur een gesloten circuit van voorzieningen ont staat. Omdat men op Texel niet beschikt over een (wettelijk voorgeschreven) on afhankelijke arts die zich in de proble men van de ouder wordende mens heeft gespecialiseerd en de aanwezige maat schappelijk werker volgens de wet niet tot deze commissie kan en mag toetre den kwamen B. en W. tot de slotsom dat men het best deel kon nemen aan een gemeenschappelijke regeling met enkele andere Noordhollandse gemeen ten. De mogelijkheid om gebruik te maken van de op basis van de wet Ge meenschappelijke Regelingen (kop van Noordholland) ingestelde indicatiecom missie (m.a.w. „het kopen van dien sten") wees men af. B. en W. vreesden dat bijvoorbeeld tijdelijk „niet geleverd" zou kunnen worden en men een opti male begeleiding van een verzoek tot toewijzing (indicering) zo goed mogelijk wilde waarborgen. De kosten van de commissie worden door de aangesloten gemeenten betaald naar evenredigheid van het inwonertal van elke gemeente afzonderlijk. Voor Texel betekent dit ƒ0,65 per dag per inwoner. Globaal kunnen de jaarlijkse kosten daarom op ƒ8.000,— geraamd worden. De commissie zal per 1 januari 1978 met haar werkzaamheden beginnen en wordt, voor wat Texel aangaat in Den Helder gevestigd. Stuk papier Tijdens de behandeling van dit plan door de gemeentelijke welzijnscommis sie werd weliswaar betreurd dat de gemeente Texel hiervoor naar de „overkant" moet, maar met name Daan Schilling stelde: „We hebben geen andere keus". Schilling zag meer heil in het zelf regelen van deze materie omdat hij bang was dat op'de nu voorgestelde manier de bejaarden „als een stuk papier op tafel kwamen te liggen". Commissielid Fridt Blanken sprak van een panklaar verhaal dat landelijk bezien een goede regeling is gebleken. Er was volgens hem in het verleden wel eens „wat aangerommeld" 0|B dit terrein en nu heb je in ieder geval de mogelijkheid om het beter te doen. Fridt Blanken stelde bovendien de vraag wat de indi viduele Texelaar merkt van deze indica tiecommissie en hoe de commissie vanaf het eiland wordt gevoed. Hij vroeg zich af wie dat deed en op welke manier. Blanken veronderstelde dat bij het aantrekken van een „overkantse" maatschappelijk werk(st)er dingen die op Texel over een bepaald geval wel bekend zijn, in het gedrang kunnen komen. Bufferzone Directeur M. L. Kempenaar van de gemeentelijke sociale dienst antwoord de Blanken dat dit probleem ondervan gen was door een soort ingebouwde „bufferzone". Hij stelde voor een cen traal registratiesysteem te maken, even tueel ondergebracht bij de sociale dienst. Zo kan iemand zichzelf (of een willekeurig iemand) hier aanmelden. Indien deze aanbevelingen via de plaat selijke bejaardenoorden worden gedaan zouden ze ook (via de betreffende lei dingen) aan dit registratiesysteem moe ten worden doorgegeven. Daarop zou iemand van de gemeentelijke sociale dienst naar de bejaarde kunnen gaan om eventueel te helpen bij het invullen van een (uit 23 vragen bestaande) vragen lijst. Aan de hand daarvan bepaalt de indicatiecommissie welk geval urgenter is. Men kan dan een opnamebewijs krijgen waarmee de financiële middelen hiervoor aan de houders van de bejaar denoorden worden verstrekt. J. C. Dros kreeg een bevestigend antwoord op zijn vraag af het in principe mogelijk zou zijn dat een aanvrager die tot dusver elders in het land woont op deze manier in een Texels bejaardenhuis geplaatst kon worden. Volgens W. Stam zou dit incidenteel wel voor kunnen komen maar de uiteindelijke beslissing tot opname van een bepaalde bejaarde blijft altijd bij de leiding van het betref fende bejaardenoord berusten. Ook Ate Rienstra die vroeg of de huidige bejaardenoorden niet hoe langer hoe meer een soort semi verpleeghuizen worden, kreeg van wethouder Jaap Westdorp een positief antwoord. De wethouder voegde er aan toe dat het aantal nu aanwezige bedden op Texel (150) met de komst van het nieuwe „Sint Jan" wel eens teruggebracht zou kunnen worden. Westdorp noemde hierbij het getal van 100 bedden wat met het oog op het landelijk percentage (7% procent) voor Texel het maximum zou zijn. De heer Kempenaar merkte hierbij op dat het aantal bedden dat oorspron kelijk voor het nieuwe „Sint Jan" aan gevraagd werd hoger was dan uiteinde lijk werd toegewezen. Commissielid Gerard van der Kooi kon zich aanvankelijk niet helemaal verenigen met de beslissing van B. en W. om tot de genoemde regeling toe te treden. Hoewel hij het motief van het college niet al te sterk vond sloot hij zich uiteindelijk toch bij de overige commis sieleden aan. Er wordt nu een officieel verzoek: tot toetreding gedaan door B. en W. waarna dit onderwerp in de gemeente raad aan de orde zal worden gesteld. kerstdiner 1977 een sfeervolle omgeving tafelreservering gewenst Wij wensen U prettige kerstdagen en een voorspoedig 1978. Havenrestaurant „TEXEL" 02226 - 310

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1