Kerstprogramma Sociëteit oude Ulo COMMISSIEWIL BEWAKING OP NAAKTSTRANDEN „Soldaat van Oranje Nieuw bestuur Feestcommissie Den Hoorn Extra uitlening Openbare Bibliotheek Instuiven in Sporthal VERVOLG VAN PAG.l ww WW JKM Kerst- zaalvoetbaltoernooi Joost Hooijberg Noordhollands damkampioen VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 TEXELSE COURANT PAGINA 2 «ut' ^pgooBMit' van maandag j.l. zeer verheugd over deze ontwikkeling. De editie van het afgelopen najaar van Texeltoerist werd reeds zonder subsidie uitgegeven. De enige verandering die zich sedert de vorige jaargang heeft voorgedaan is dat in het winterhalfjaar slechts twee num mers verschijnen. Vorig jaar werd ook tegen kerstmis een Texeltoerist uitge bracht, maar dat bleek achteraf weinig zinvol te zijn. Niet alleen was de afname niet indrukwekkend maar in de winter periode is op Texel vrijwel niets te doen zodat er afgezien van de bekende vaste attracties weinig nieuws valt te brengen. Besloten is daarom het herfstnummer ook de voor kerstmis en de stille periode daarna te laten gelden. Een week voor Pasen zal nu het voorjaarsnummer uitko men. Verschillende commissieleden be vestigden dat zij persoonlijk hadden geconstateerd dat de Texeltoerist een veelgebruikte vraagbaak is. Scheepvaartmuseum- en oudheidskamer Het bestuur van de Stichting Texels Museum streeft er naar de openingstij den van zowel het Scheepvaartmu seum als de Oudheidskamer uit te breiden om aldus een bijdrage te leveren aan de seizoenverbreding en de eigen inkomsten te vergroten. Dit bleek uit een brief van de stichting aan B. en W. waarin wordt meegedeeld dat de heer B. Lap een jaartaak zal krijgen bij het beheren van beide musea. Thans is dit een deeltaak. Zijn salaris komt voor de helft voor rekening van het Natuurrecreatiecentrum, waar Lap in de winterperiode onderhoudswerk zaamheden e.d. verricht. Het bestuur van het Texels Museum vindt dat niet langer verantwoord omdat in deze si tuatie het onderhoud van de inventaris van Oudheidskamer en Scheepvaart museum alsmede het catalogiseren van de tentonngestelde voorwerpen en aan verwante werkzaamheden achterwege moet blijven. Nu daarin verandering komt betekent dat een lastenverzwaring van 79.000,— voor de Oudheidskamer en eenzelfde bedrag voor het Scheep vaartmuseum. Deze extra kosten zullen bij lange na niet door een vergroot bezoekersaantal worden gedekt. Aan B. en W. werd daarom het verzoek gericht om de genoemde lastenverzwaring ge heel te dekken. Totaal heeft de Oud heidskamer voor 1978 een subsidie nodig van 718.000,— en het Scheep vaartmuseum van 723.700, De com missie voor natuurbehoud en recreatie bracht het advies uit daarop in te gaan. Het extraatje komt uit de pot voor toeristische reserve, omdat het bedrag uit de gewone algemene middelen niet kan worden gemist. Wel werd de wens naar voren gebracht dat de tot dusver geheven entreeprijzen ook trendmatig verhoogd zouden moeten worden. An dere leden vonden dat daarmee uiterste voorzichtigheid moet worden betracht. Daan Welboren zei dat juist deze kleine musea geen hoge entree moeten hef fen. Het moet aantrekkelijk blijven er in gezinsverband heen te gaan. Feit is dat het om bezienswaardigheden van be scheiden omvang gaat, waar men over het algemeen maar korte tijd verblijft. Dat er naar wordt gestreefd de openstel lingstijden uit te breiden is een goede zaak. Is openstelling op zondag ook mogelijk? Dat de entreeprijzen voor de Texelse musea in het algemeen al aan de hoge kant zijn werd bevestigd door de heer Dijksen. In het Natuurrecreatiecentrum lopen bezoekers soms weg nadat ze hebben gehoord wat ze moeten betalen. Toch werkt het NRC met aanzienlijke verliezen omdat de toegangsprijzen plus de subsidies niet toereikend zijn om de totale kosten te dekken. Er is onderzoek gaande met het doel de situatie weer gezond te maken. Zolang het onderzoek duurt mogen de entreeprijzen niet wor den verhoogd. Bij het ministerie van CRM is om meer geld gevraagd. Daar was men aanvankelijk bereid 75% van het extra benodigde geld te voteren, maar in laatste instantie schijnt men niet meer dan 50% te willen betalen en de rest voor rekening van de gemeente te willen laten. Over openstelling van het Natuur recreatiecentrum op zondag is overleg op hoog niveau gaande. Op het advies om op zondag wel of niet open te gaan wordt nog gewacht. Pakhuis Het voormalige graanpakhuis bij de molen van Oudeschild zal worden opge knapt. Het wordt geen ingrijpende restauratie maar een karwei dat tot doel heeft het verval te stoppen. De kosten belopen 742.000, een bedrag dat inmiddels door de gemeenteraad is gevoteerd door akkoord te gaan met de begroting waarin het is opgenomen. De commissie maakte het echter mogelijk deze post op de gemeentebegroting te verlagen door uit de toeristische reserve 710.000,— beschikbaar te stellen. Het gebouw is ongetwijfeld van monumen tale waarde, maar op de Monumenten lijst zetten heeft weinig zin omdat Monumentenzorg voorlopig toch niet over geld voor herstel beschikt. Museum in Oudeschild? Het graanpakhuis is thans opslag ruimte voor gemeentewerken, maar Nauta liet blijken dat het gemeentebe stuur het gebouw graag zou ontruimen ten behoeve van een of andere open bare funktie. In de schuur zou een museum of permanente expositie kun nen worden gehuisvest. Met name de zeer interessante geschiedenis van de Texelse kottervloot zou op een derge lijke manier in de aandacht kunnen worden gebracht. Een dergelijk visserij museum zou geen concurrent hoeven te zijn voor het Scheepvaartmuseum in Den Hoorn waar het accent veel meer- ligt op kunstvoorwerpen en de oude geschiedenis van de scheepvaart en Texel in het algemeen. Ideeën over een eventuele nieuwe bestemming voor het pakhuis worden graag bij het gemeen tebestuur ingewacht. Voor de hopten wierschuur naast het pakhuis (ook eigendom van de gemeentel is belang stelling getoond door de Firma Hemel rijk die hier vletten wil bouwen en zich bereid heeft verklaard het gebouw zelf op te knappen. Het gemeentebestuur voelt daar wel voor. Een en ander zou de omgeving bij de molen zeer verleven digen. Kamperen opnieuw in discussie Het is niet uitgesloten dat het kampe ren bij de boer binnen afzienbare tijd opnieuw ter discussie zal worden ge steld. Aanleiding zijn de ervaringen die de afgelopen zomer en daarna zijn In de oude Ulo-school aan het Schil derend in Den Burg zullen ter gelegen heid van kerst en nieuwjaar verschillen de gratis toegankelijke evenementen worden georganiseerd. Zaterdagavond wordt het kerstpro gramma om ongeveer 21.00 uur begon nen met een open jeugdsoos waarop kerstbrood en warme bisschopwijn uit gereikt wordt. Zondag (eerste kerstdag) wordt er vanaf 17.00 uur een fonduefeest voor alleenstaanden gehouden. Men kan zich hiervoor tot vrijdagavond laten inschrij ven, telefoon (02220) 3805 ('t Kaas schuurtje). Aansluitend om ongeveer 22.00 uur is er „Poëzie Hardop"; een programma waarin onbespoten dichters uit eigen werk voor kunnen dragen. Punk Maandag (tweede kerstdag) worden overdag enkele competities gehouden. Er zijn dam- en schaakcompetities en men zal kunnen tafeltennissen. Boven dien is er een klaverjasdrive. 's Avonds volgt dan het eerste punkoptreden op Texel waarvoor de bekende Amster damse Punkgroep G.-Heart Attack naar het eiland komt. Deze groep heeft inmiddels twee succesvolle optredens in het Amsterdamse Paradiso achter de rug. G-Heart Attack heeft veel eigen werk en brengt een sensationele show. Deze Punk-show is vooral bedoeld om belangstellenden voor het eerst met deze muziek kennis te laten maken. Bij de sociëteit heeft men de indruk dat er veel misverstanden over punk bestaan. Het zou bijvoorbeeld „gepaard moeten gaan" met agressief gedrag en vernielin gen e.d. maar dat is beslist niet het geval. opgedaan met de nieuwe gemeentelijke kampeerregeling die toestaat dat op een erf in het buitengebied een tent wordt geplaatst gedurende het zomerseizoen terwijl het (met toestemming van B. en W.) ook mogelijk is een toercaravan te plaatsen. Met de tenten zijn de ervarin gen onverdeeld gunstig. Ér is vrij veel van deze mogelijkheid gebruik gemaakt en dat heeft niet tot onaanvaardbare praktijken geleid. Zoals bekend Is het met de caravans anders gelopen. Het aantal aanvragen (33) om op het erf een caravan te mogen hebben was niet bijzonder groot zodat de behoefte daar aan kennelijk minder is dan wel eens werd verondersteld, maar op grote schaal is tegen de voorwaarden en regels gezondigd. Veel caravans bleven lang na de toegestane periode staan. Zodat de gemeente moest besluiten hard op te treden. De aanschrijvingen zijn inmid dels verstuurd en wie er geen gehoor aan geeft moet er op rekenen dat de gemeente de betreffende caravans op kosten van de eigenaars zal weghalen. Voor zover het toercaravans betreft waarvoor voor de afgelopen zomerpe riode vergunning (een zg. bijzondere kampeerexploitatievergunning) was ver strekt, zal worden overwogen deze vergunning voor het volgende seizoen te weigeren. Commissievoorzitter Nauta noemde de gang van zaken „frustre rend". De kampeerregeling maakt het blijkbaar noodzakelijk een man in dienst te nemen speciaal om de naleving van de bepalingen te controleren. Eén cara- vanbezitter die geen vergunning kreeg omdat hij zijn toercaravan op een erf wilde zetten dat feitelijk tot de bebouw de kom hoort en daartegen vergeefs in beroep ging bij de gemeenteraad, is nu in beroep gegaan bij de Kroon krach tens de zg. Arob-regeling. De zaak is daar nu in behandeling, wat bleek uit het opvragen van gegevens bij de gemeente door de Raad van State. Nauta liet doorschemeren dat na deze ervaringen de regeling voor het kampe ren bij de boer opnieuw zal worden herzien. De mogelijkheden zullen daarbij zeker niet worden verruimd en het is zelfs niet uitgesloten dat helemaal geen caravans meer op de erven zullen worden toegelaten. De rompslomp en de problemen staan niet in verhouding met de belangstelling voor deze vorm van kampeerexploitatie. Slaapplaatsen Uit het vergelijkend overzicht van het aantal toeristische slaapplaatsen over de afgelopen jaren was gebleken dat de groei er praktisch uit is. De toename van 450 slaapplaatsen in het afgelopen jaar betekent een toename van 154 procent. De gemeente heeft de zaak behoorlijk onder controle. Alleen in de sector logies met ontbijt is het aantal over nachtingen niet precies te ramen. De gemeente houdt echter royale schattin gen aan. Het aantal adressen waar logies met ontbijt wordt verstrekt is wel precies bekend. Op de vraag van Wel boren of op een vergunningenvoorstel het mogen verstrekken van logies met ontbijt moet worden gerekend, ging Nauta nauwelijks in. Ook in dit geval doet zich de noodzaak van een opspo ringsapparaat voelen en het is de vraag of dat de moeite waard is in deze sector, die over het totaal gezien van niet zo'n grote betekenis is. Ook de in de haven liggende pleziervaartuigen zouden als overnachtingsplaatsen kunnen worden aangemerkt maar zij zijn niet in de optelsom opgenomen. Commissielid Dijksen vond dat onjuist. De gemeente heft van overnachtende pleziervaarders ook toeristenbelasting. Opmerkelijk is dat het aantal overnachtingen (13.000) in de jachthaven sedert vorig jaar enorm is teruggelopen. Commissielid C. de Wit zei dat het aantal echt toeristische slaapplaatsen in de jachthaven betrek kelijk klein is. Het gaat hier immers voornamelijk om bootjes van Texelaars. Op oudejaarsavond wordt er in de oude Ulo een huiskameravond voor alleenstaanden en belangstellenden ge houden. Er kan TV gekeken worden en er worden oliebollen gebakken en gege ten. DEN HOORN Bij de in dorpshuis „De Waldhoorn" gehouden jaarverga dering van de Hoornder feestcommissie werden donderdagavond maar liefst vijf nieuwe bestuursleden gekozen omdat even zovele leden van het feestcomité met hun aktiviteiten stoppen De nieuw gekozen bestuursleden zijn I. de Ruyter-Goënga, H. Bakker-Zoete lief, C. Maas, C. van Heerwaarden en A. Lap Kzn. De feestcommissie bestaat nu uit 5 dames en 6 heren. Voorzitter I. Roos van de Hoornder feestcommissie sprak alle scheidende leden waarderend toe en overhandigde hen allen een echte Hoornder ring. De volgende personen namen afscheid: J. Huisman (na 27 jaar), P. de Wit (na 21 jaar), C. de Bruyn (na 21 jaar), J. Koopman (na 13 jaar) en P. Zijm (na 13 jaar). Omdat sinds 5 jaar geen jaarvergade ring meer was gehouden werd op deze bijeenkomst besloten voortaan iedere twee jaar een jaarvergadering te beleg gen. Voorts werd vastgesteld dat de vereniging blijft draaien op lijstkollektes die iedere twee jaar gehouden zullen worden. De commissie Recreatie en Natuurbehoud is unaniem van mening dat op de naaktstranden bij Den Hoorn en paal 27 bewa king moet komen. Deze stranden trekken zoveel bezoekers dat het er soms drukker is dan op het aangrenzende textielstrand, waar wèl bewaking is. Dat de naaktstranden thans nog niet worden bewaakt is het gevolg van de bijkomende bepalingen in het besluit dat de gemeenteraad destijds nam om naaktverblijf op twee delen van het Texelse strand toe te staan. Men wilde niet de indruk wekken de naaktrecreatie te stimuleren, zodat werd besloten geen voorzieningen toe te laten in de vorm van strandhuisjes, paviljoens, bewaking e.d. „We hebben bewust achter de feiten willen aanlopen", aldus wethou der Nauta, voorzitter van de commissie. Nauta stelde vast dat ondanks de afwezigheid van voorzieningen de trek naar de naaktstranden sterk is toege nomen. Het strand in Den Hoorn is zelfs zo druk geworden dat de bijbehorende parkeerplaats nu veel te klein is. Voorstel Het voorstel om tot bewaking van de naaktstranden over te gaan was afkom stig van Wim Timmer (namens de agra rische organisaties). Hij is zelf geen voorstander van naaktrecreatie maar hij wilde toch niet dat de bezoekers van het naaktstrand wat hun veiligheid betreft anders worden benaderd dan andere strandbezoekers. Commissielid Martin Rijk de Gooyer rechtshuiveringwek kend goed a/s gestapo-officier in Sol daat van Oranje". Het mag waar zijn dat op hét naaktstrand niet zoveel behoefte bestaat aan paviljoens e. d., een feit is dat verkoop van ijs, drank en versnaperingen wel op prijs wordt gesteld. Strandexploitant Piet Vlaming pleegt in de kennelijke behoefte te voorzien door met een mobiele dependance van zijn paviljoen paal 9 het naaktstrand op te gaan. Aan klanten heeft hij neen gebrek. Warnaar (Recron) wilde nog verder gaan en vroeg ook paviljoens e.d. bij het naaktstrand toe te laten. Dit idee werd door de overige commissieleden echter niet overgenomen. Nauta veronderstel de dat het soort mensen dat naar het naaktstrand komt niet zoveel behoefte heeft aan een paviljoen ter plaatse. Over het „soort" op zichzelf was hij overi gens goed te spreken. „Ze gedragen zich rustiger en meer milieubewust dan andere strandbezoekers. Voor hen zijn paviljoens e.d. niet zo belangrijk". Overal bloot Daan Welboren was niet zo enthou siast over de huidige praktijk van de Texelse naaktstranden. Hij zou liever zien dat de „ongeklede dagrecreatie" op het hele Texelse strand werd toege laten, eventueel met uitzondering van de drukste gedeelten. Het thans ge dwongen op een kluitje zitten vond hij nogal geforceerd aandoen. Hij wilde deze aangelegenheid binnen afzienbare tijd opnieuw in discussie brengen. Sprekende over de strandbewaking in het algemeen zei Nauta dat de Utrecht se studenten die zich 's zomers met de bewaking bezig houden met nieuwe initiatieven zullen komen. Er zal mogelijk een officiële proef worden benomen met een rubber boot in plaats van de houten vletten. Er zullen waarschijnlijk ook andere borden en signalen komen. Over de wenselijkheid van rubber vlet ten zijn bij de bemeente nogal tegen strijdige adviezen binnengekomen: de Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen ziet er weinig heil in maar de KNZHRM is juist enthousiast. Daar is hij dan: Neerlands grootste (254 uur) en duurste (554 miljoen) speelfilm „Soldaat van Oranje", ge maakt door het duo Houwer-Verhoe ven. Een ontzagwekkend bedrag voor een Nederlandse produktie, maar reeds lang uit de kosten vanwege het enorme succes (inmiddels 154 miljoen bezoe kers). Evenals de eerdere films van Houwer en Verhoeven „Wat zien ik?", „Turks fruit" en „Keetje Tippel" een spektakel waarbij men zich nauwelijks kan verve len. De uiterste zorgvuldigheid waarmee de film werd vervaardigd werd dan ook uitsluitend toegepast om een zo groot mogelijk publiek op smaak te bedienen. Gezeur of diepzinnig gezever ontbreekt, evenals nuancering (in tegenstelling met Hazelhoff .Roelfzema's autobiografie). Aktie, spanning en spektakel rondom de twee bravourhelden.87'k (FMser Hauer) en Guus (Jeroen Krabbé). Pakkende beelden, direkt al in het begin bij de ontgroeningsfeesten der Leidse studenten. Onder hen zijn, wat later de „Engelandvaarders" zullen wor den genoemd. Jonge mannen die uit bezet Nederland ontsnapten om vanuit Engeland bij te kunnen dragen tot de strijd. Evenals in hun vorige films bekomme ren Houwer en Verhoeven zich minder om de karakters dan om de handelingen en dat is nu juist het geheim van hun succes. Alleen Rijk de Gooyer komt daar een beetje aan toe, maar dat komt omdat hij een echt filmacteur is. Verder kan Andrea Domburg als koningin Wil- helmina verbazen. Niet zozeer door haar uiterlijke gelijkenis als wel door de kennelijk door haar goed bestudeerde bewegingen. De Openbare Bibliotheek zal op maandag 26 december in verband met kerstmis gesloten zijn. In verband daar mee is er op dinsdagochtend 27 decem ber een extra uitlening van 10.00 - 12.00 uur en verder op de normale tijden van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. Omdat de bibliotheek op 4 februari met een nieuw (geautomatiseerd) uit leensysteem begint worden de leden verzocht hun abonnement zo spoedig mogelijk te betalen. De meeste abonne menten voor volwassenen lopen in de maand januari af. De abonnementsprij zen zijn als volgt: jeugd tot 18 jaar gratis volwassenen van 18 - 65 jaar 78,— per jaar. 65+ en CJP-houders 74,— per jaar. tweede abonnement 74, per jaar. Verder is de film in zijn opstelling even nuchter als modern. Afstandelijk toont men de beelden van een klein gedeelte van het verzet, waarbij men de warmte mist van bijvoorbeeld een film als „De overval" en „Als twee druppels water". Vakkundig camerawerk (van Jost Vacano) en uiterste nauwgezetheid bij de ensceneringen, volop snelheid in het verhaal en prima muzikale ondersteuning (Rogier van Otterloo), maken „Soldaat" een film waar je toch wel geboeid naar zit te kijken. (Toegang 12 jaar). Voorstellingen van vrijdag 23 decem ber tot en met 3 januari maar let op: niet op 25, 28 en 31 december. Maandagmiddag (tweede kerstdag) aanvang 3 uur draait in de jeugdrnatinee „Dik Trom knapt het op". Ruzie met Bruin (3oon en natuurlijk de mailt; veld wachter ÉÜpsë zijn de Inleiding tot veel ernstige zaken. Uit het dorp verdwijnen waardevolle voorwerpen en Dik gaat met zijn vrienden op onderzoek uit. Dikke pret voor alle leeftijden. In de kerstvakantie zullen in sporthal Ons Genoegen twee sport- en spelin stuiven gehouden worden. De eerste is op 28 december en wordt georganiseerd door de Meersportenvereniging Texel. Op 7 januari wordt in het kader van de cursus recreatie sportleider een tweede instuif gehouden. Bij de instuif van de MST op woens dag 28 december ligt het accent op de takken van sport die binnen de Meer- sportvereniging Texel beoefend wor den. Dat zijn gymnastiek, basketbal, tafeltennis en (omdat het voor de jeugd is) minivolleybal. Kinderen kunnen dan op speelse manier kennis met deze sporten maken. Daarnaast wordt er ook voor gezorgd dat de wachters of zij die de aangeboden sporten niet aantrekke lijk vinden, andere spelen kunnen be oefenen. Voorintekenlijsten voor deze instuif zullen deze week in de verschil lende scholen opgehangen worden. Een tweede instuif, waarbij het spel element belangrijker is, wordt op zater dagochtend 7 januari gehouden. Bij dit evenement (in het kader van de cursus recreatieleiderlmikken de organisatoren op een ander publiek dan bij de MST- instuif. Men heeft plannen om van deze laatste instuif een gebeurtenis voor het gehele gezin te maken maar daarover is nog niet alles rond. Binnenkort wordt de definitieve vorm bekend gemaakt. Ook dit jaar zal in sporthal Ons Genoegen op maandag 26 december (tweede kerstdag) het traditionele JKM- zaalvoetbaltoernooi gehouden worden. De wedstrijden beginnen om 10.30 uur. In totaal acht teams zullen daar strijden voor een wisselbeker die mo menteel in het bezit van het Cocksdorp- se Topido is. De poule-indeling is als vo'gt: Poule A: Topido, Dubbeldik, Ooster end, Watervogels. Poule B: De Zwaan, Dubbeldik 2, JKM, Bouwtiek Bijl. tri ve ia lui ee ia er ke ei De oud-Texelaar Joost Hooijberg be haalde dit weekend voor de tweede maal in zijn damcarriëre het kampioen schap van Noordholland. Hij deed dil door zijn finalepartij tegen C. Benjamins winnend af te sluiten. Aanvankelijk eindigden vier spelers met een gelijk aantal punten op de eerste plaats. Dat waren J. Bastianet, J.qi P. Hooijberg, D. van Heerde en C. Ben-eu jamins. J. Bastianet trok zich terug. Pas«r in de tweede ronde kon Joost Hooijberg door een overwinning op Benjamins zich titelhouder noemen. Alle overige partijen waren toen op remises uitgelo pen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2