Zittend ziekenvervoer oneerlijk verdeeld over Texelse taxi's „Een illusie armer" Henk Grootjen beschuldigt artsen: Geslaagd „Wie de een bevoordeelt besteelt de ander Revue voor beiaarden Gors Dubbeldik zaalvoetbaltoernooi ZDH oud en jong speelden doelpuntloos gelijk Klaverjasclub De Zwaan zaalvoetbalprogramma Sportuitwisseling gemeente Dorger Botsing Cursus Hindelooper schilderwerk Fiets-wandeltocht, zeskamp en instuif Jazzgym start nieuwe groep FEUILLETON DINSDAG 3 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGTN77 SCHAAKCLUB EN PASSANT J. HOOGERHEIDE WON FORTUINLIJK De boeiende slotfase eindigde voor Elzinga in een onverdiende anti-climax: verlies tegen Hoogerheide door het weggeven van een pion en loper. De topper" Vittali-Dros werd afgebroken. Het is een toreneindspel waarin Dros een pion méér heeft en waarschijnlijk de winst ruikt. K. J. den Haan scoorde zijn eerste volle punt in A ten koste van Van Daalen. De beide remises waren van verschillend karakter: Witte en Bergman kennen elkaar (te) goed, terwijl Busch en Goslinga beiden steekjes lieten vallen Een winstvoering in het eindspel werd door Goslinga over het hoofd gezien, zodat de remise voor Busch nog een meevaller bleek. Op de laatste clubavond van 1977 was geen sprake van vuurwerk. J. van Heerwaarden sloot winnend af. Peter Bergman liet een halfje liggen en J. Vlaming kon na stukverlies niet meer in zijn spel komen. Terpstra probeerde tevergeefs het gedegen spel van Vittali te ontregelen. Joop Rommets bezorgde Bakker ernstige problemen; toen de kruitdamp van de vele voetzoekers optrok had Joop zes pionnen plus twee torens tegen dame, paard en twee pionnen. Resultaat van een Franse opening met dame naar G4, door Joop snel en scherp gespeeld. Na een klein foutje was het vuur er uit en kon Bakker de resterende vonken baas blijven. Uitlagen: A-groep: K. J. den Haan H. van Daalen 1 —0 H. Elzinga-J. Hoogerheide 0—1 M. Vittali-A. Terpstra 1 —0 B-groep: K. Kuip-W. de Bruin 0—1 J. Witte-P. Bergman 54-54 J. Rommets-A. Bakker 0—1 C-groep: A. veltkamp-P. Cornelisse 0—1 F. Busch-H. Goslinga 54-% C. Witte-R. Maas 0—1 P. Cornelisse-J. van Heerwaarden 0—1 Jeroen Rommets-R. Maas 1 —0 NWitte-BDekker 0— 1 H. Goslinga-J. Vlaming 1 —0 C. Witte-Chr. Kuip 0—1 Jvan Heerwaarden R. Maas 0—1 Algemene competitie: J. van Heerwaarden-A. Terpstra 0—1 B. Dekker-P. Bergman 54-54 J. Witte-R. Maas 1—0 A. Bakker-H. Elzinga 1—0 G. van Es-J. Witte 1—0 G. van Es-P. Bergman 1 —0 Terwijl R. met zijn Simca personen wagen stilstond op de Kikkertstraat in De Cocksdorp, werd hij van achteren aangereden door een VW Polo, be stuurd door Z. Laatsgenoemde erkende dat hij niet had opgelet. De gevolgen bleven beperkt tot materiele schade. In Amsterdam behaalde F. R. Visman uit Oosterend het Staatspraktijkdiploma boekhouden 1. Hij rondde hiermee een ongeveer 7 jaar durende schriftelijke cursus van de Leidse Onderwijs Instel lingen succesvol af. De heer Visman is werkzaam bij de Nederlandse Midden- standsbank in Den Burg. MEDEDELINGEN Z.D.H. Dit weekend worden er wat betreft ZDH geen competitiewedstrijden ge speeld. Er zijn wel oefenwedstrijden. Het is dus zaak deze week wel op de trainingen te verschijnen. F.Z. BOUWVERGUNNINGEN In de afgelopen periode verleenden B. en W. bouwvergunningen aan de vol gende instellingen en particulieren. i J. J. v. d. Burgh, Den Hoorn, om een e woonhuis uit te breiden en te verande- F ren, Diek 13; Stichting Bejaardenzorg Texel, Den Burg, om 10 bejaardenwo ningen te bouwen, Schoorwal 14, 16, 18, 20, 22 en Vaargeul 2, 3, 4, 5, 6; J. Beumkes, De Waal, om een bijkeuken te bouwen, Sommeltjesweg 3; J. H. F. Hopster, Texel, om eem hotel-restau rant uit te breiden, Bakkenweg; P. Kooger, Texel, om een garage-berging te bouwen, Vierhuizen 3 (Oost); J. H. M. Heijne, West Duitsland, om een woonhuis en pension/zomerwoning te bouwen, Hoofdweg; P. Verkaik, Den Burg, om een zomerwoning te bouwen en het veranderen/verbouwen van een woonhuis annex bakkerij: Molenstraat 32; J. P. Rijkaart, Den Burg, om een veestalling te bouwen, Kogerweg; J. P. Jaspers, Den Burg, om een woonhuis en garage te bouwen, Naalrand 18, Den Hoorn; C. Boersen, Oudeschild, om een woonhuis en garage te bouwen, Bea- trixlaan 149, Den Burg; C. Bos, De Koog, om een hotel te veranderen en uit te breiden, Dorpsstraat 44, De Koog; W. E. Grabowski, Den Hoorn, om een schuur te bouwen, Witteweg 25; A. de Hoog, Texel, om een woonhuis en garage te bouwen, Naalrand 30, Den Hoorn; Fam. v. d. Berg, Den Burg, om een berging uit te breiden, Grensweg 106, Den Burg; H. de Harde, Oude schild, om een woonhuis uit te breiden, Stuifweg 19, Texel; M. de Porto, Oudeschild, om een woonhuis te ver bouwen c.q. te restaureren. De Ruyter- straat 35; Ennia Recreatie verblijven n.v., Den Haag, om een berging te 1 bouwen, Krimweg, De Cocksdorp; G. v.n d. Star, Texel, om een zomerhuis uit te breiden. Zanddijk 360, Texel; P. Schuijl, De Koog, om een badkamer in een hotel-pension te bouwen, Bosrandweg 202; M. H. Langeveld, Texel, om een pension uit te breiden, Postweg 134; J Beekman, De Waal, om een zomerhui^ uit te breiden, Koningsweg, Oosterend; K. Spijker, Beverwijk, om een woonhuis uit te breiden, Mienterglop, De Koog; S. C. de Jong, Amstelveen, om een zomerhuis uit te breiden, Californiëweg, Texel; J. de Ridder, Den Burg, om eenl woonhuis te veranderen en uit te| breiden, Postweg 85, Texel; P. Kuiper, Oosterend, om een garage-berging uitj te breiden, Oranjestraat 22; H. Tjepke- ma, Texel, om een fietsenberging te bouwen, Oosterenderweg 11, Texel; Fa. J. de Wit, Den Burg, om een magazijn^ tot kantoorruimte (gedeeltelijk) te ver anderen, Weezenland 7, Den Burg; C. Bruin, Oudeschild, om een woonhuis te -. veranderen en uit te breiden. De Ruyter-jj straat 101; M. Witte, Den Burg, om een berging uit te breiden, Beatrixlaan 110, Den Burg; C. Kleijn, Amersfoort, omB een zomerhuis uit te breiden, Tempe-B liersweg, Texel; J. Dompelaar, De-. Cocksdorp, om een dak en dakkapel te bouwen, Kikkertstraat 23; Modehui: Moerbeek B.V., Den Burg, om een win kelpand met vier appartementen ti bouwen, Dorpsstraat, De Koog; C. Timmer, Oosterend, een woonhuis uit té breiden, Peperstraat 11; M. H. A Jansen, Oosterend, om een woonhui: te veranderen, Koetebuurt 17; Gemeen-I te Texel, Den Burg, vier woningen te verbouwen en te veranderen, Waalder- straat 7 t/m 13, Den Burg; Texelstroom N.V., Den Burg, een transformatorsta tion te bouwen, Spangerweg nabij nr 4| Texel; G. v. d. Star, Eierland, om een bergruimte te bouwen. Zanddijk 334, Eierland; F. Visser, Oosterend, Om eeni woonhuis te verbouwen/restaureren. Kerkplein 7; J. Duinker, Den Hoorn, een| woonhuis te verbouwen en te restau reren, Herenstraat 6. 7, Taxi-ondernemer Henk Grootjen uit Oudeschild heeft de Texelse artsen ervan beschuldigd oneerlijk te werk te gaan bij het regelen van taxivervoer voor hun patiënten. Door steeds de voorkeur te geven aan bepaalde bedrijven zouden anderen nooit aan hun trekken komen. Weliswaar zijn patiënten formeel vrij in de keus van de taxi, die hen naar ziekenhuis of kliniek moet brengen, maar volgens Grootjen hebben de art sen. en ook de directies van de bejaar denhuizen, in de praktijk een zodanig overwicht dat hun voorkeur voor een bepaald bedrijf doorslaggevend is. Grootjen uitte zijn beschuldiging in de rondvraag van de ziekenfondsvergade ring die donderdag in De Zwaan" werd gehouden. De taxi-ondernemer had zijn grieven in de vorm van een brief ter kennis gebracht van het bestuur en was naar de vergadering gekomen in de verwachting dat het schrijven daar als ingekomen stuk behandeld zou worden. Dat gebeurde echter niet want het schrijven moest nog door het bestuur worden behandeld omdat het na de laatstgehouden bestuursvergadering was ingekomen. Voorzitter J. P. Rijk aart stemde er echter in toe dat Grootjen de zaak in de rondvraag aan de orde stelde. Goede contacten De taxi-ondernemer uit Oudeschild doelde in het bijzonder op zijn collega A.A.Smidt. Naar hem zou de voorkeur van de artsen uitgaan, wat een gevolg zou zijn van de goede contacten onder ling. Want Smidt behartigt als enige het liggend ziekenvervoer en komt jn die funktie herhaaldelijk met de dokters in aanraking. Grootjen zei dat hij best akkoord wilde gaan als het ziekenver voer aan één bedrijf zou worden opge dragen, maar dan zou dat bedrijf moe ten afzien van gewoon taxivervoer. Ook een regeling waarbij het vervoer wordt verzorgd door het taxibedrijf dat het dichtst bij de betrokken patiënt is geves tigd, leek hem meer aanvaardbaar dan de huidige praktijk. „Van een vrije keus van de patiënten komt niet veel terecht. Vooral oudere mensen zijn geneigd de Op dinsdag 10 januari organiseert de Algemene Bejaardenbond afdeling Den Burg voor de bejaarden uit Den Burg en De Waal in hotel „De Lindeboom- Texel" een optreden van het revue gezelschap van mevrouw J. Craanen- Hemelrijk. Deze revue bestaat uit een groot aantal nostalgische liedjes en sketsjes. Het programma begint om 14.30 uur en de zaal is vanaf 14.00 uur geopend. De toegang is gratis. 16. Nee, dat weet Sam niet, dus hij schrikt ervan. Eigenlijk had hij verwacht, dat ze te eniger tijd wel weer naar huis zou zijn gekomen en er liever niet met haar pleegouders over wilde praten. Frans Hunninkhuizen blijkt althans nog niets te weten over het gebeurde en dat is maar goed ook. Wat heb je aan al die narigheid. Stom natuurlijk, maar ten slotte hadden ze allemaal gedronken en dan doe je wel eens gekke dingen. Ja, hij is nu toch wel behoorlijk ge schrokken. Frans Hunninkhuizen kijkt hem achterdochtig aan. „Bedoel je, dat ze al die weken niets van zich heeft laten horen?" „Precies, Sander, en dat staat me helemaal niet aan. Ze heeft een briefje nagelaten want ze is nog even thuis geweest om een paar koffers met kleren in te pakken, waarin ze meedeelde, dat jullie woorden met elkaar hadden en dat ze het uitgemaakt heeft. Ergens thuis ligt dat briefje er nog. Daar kwam het ongeveer op neer. Wat is er eigenlijk die avond bij jouw thuis gebeurd? Wat is er voorgevallen?" regeling van het vervoer over te laten aan de dokter of de directrice van het bejaardenhuis. En deze sluiten bepaalde bedrijven uit". Concurrerend tarief In zijn brief aan het ziekenfondsbe- stuur had Grootjen aangeboden het ziekenvervoer voor 45 cent per kilometer te willen verzorgen. Dat is een zeer laag bedrag waaruit ten gunste van het ziekenfonds een voordeel van f50.000,- per jaar zou voortvloeien. Voor het betrokken bedrijf is het in feite te weinig maar nog altijd beter dan helemaal niets verdienen. Met zijn aan bod Vvilde hij discussie over deze zaak uitlokken. Volgens Grootjen zijn andere taxibedrijven het met hem eens maar zij durven geen aktie te voeren omdat directeur Vlaming „gedreigd" zou heb ben dat het vervoer aan één bedrijf wordt uitbesteed zodat er voor de meesten dan helemaal geen zittend ziekenvervoer meer uit te voeren zou zijn. Onderling oneens Voorzitter Rijkaart herinnerde er aan dat het Ziekenfonds destijds alle taxi ondernemers heeft uitgenodigd om in Om verwarring te voorkomen wordt meegedeeld dat mensen die bericht ontvingen inzake de cursus Hindelooper schilderwerk voor gevorderden alsnog contact op kunnen nemen met de docente mevrouw Licht, Schilderweg 186, Den Burg, telefoon (022201 3852. Op 7 en 14 januari worden in het kader van de cursus recreatiesportleider A drie sportevenementen gehouden. Op 14 januari zijn dit een unieke fiets-wan deltocht Cs middags) en een originele Zeskamp. Een week er voor, op 7 januari wordt er in sporthal Ons Genoegen een instuif gehouden. Voor de gecombineerde fiets-wandel tocht kan men op 14 januari in Den Burg (Groeneplaats) per fiets starten. De tocht gaat dan (via een puzzelroute) naar Camping De Driehoek. Daar wor den de fietsen neer gezet en gaan de deelnemers te voet verder door een gebied wat normaliter afgesloten is maar speciaal voor deze gelegenheid door de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten werd opengesteld. Voor deze unieke tocht kan men zich tot 11 januari laten inschrijven bij Piet Keyzer, telefoon (02220) 3471 (sport hal), André van der Vliet, telefoon (02220) 2735 of in de plaatselijke SRV- wagens. Bij voorinschrijving kost de tocht per deelnemer f2, Na 11 januari is de prijs ƒ2,50. De Zeskamp (op 14 januari) en de Instuif (op 7 januari) worden in sporthal Ons Genoegen ge houden. Van Slagen voelt zich niet op zijn gemak. Deze man was zijn schoonvader in-spé en zakelijk kennen ze elkaar al heel wat jaren. Tot nog toe gingen ze uitstekend met elkander om, maar nu is er een dreigende blik in zijn ogen. „We kregen verschil van mening over de voortzetting van de avond. Ach, we hadden allemaal wat gedronken, precies kan ik 't me ook niet meer herinneren, Frans, het is daarom best mogelijk, dat het wat uit de hand gelopen is. Óp een gegeven ogenblik was Jossa weg. We dachten naar het toilet of zo, dus je be steedt er niet dadelijk aandacht aan, nietwaar? Maar toen we 's morgens opbraken, bleek Jossa nog altijd weg te zijn en toen we buiten keken, zagen we ook haar wagentje niet meer staan, dus namen we aan, dat ze er genoeg van gekregen had en naar huis was ge gaan." „Waarover kregen jullie dan ruzie? Hoe laat was dat ongeveer? Had Jossa ook teveel op?" „Waarover.." De man geeft voor na te denken. „Precies weet ik dat echt onderling overleg tot een voorstel over de verdeling van het zittend ziekenver voer te komen. Maar de taxi-onderne mers konden het niet eens worden, waardoor de regeling bleef bestaan dat de patiënten bepalen met wie ze willen reizen. Aanleiding voor het ziekenfonds om zich nu met de kwestie te bemoeien is er niet want over de kwaliteit van het vervoer is nooit een klacht binnengeko men. Volgens Rijkaart laten artsen en tandartsen hun patiënten altijd zelf zeggen met wiens taxi ze willen rijden, wat door de aanwezige artsen Coutinho en Barnard werd bevestigd. Grootjen qualificeerde dit echter als een leugen. Barnard: „U verwijt mij dat u gebrek aan klanten heeft". De voorzitter sloot de discussie af met de belofte dat het ziekenfondsbestuur een advertentie in de Texelse Courant zal zetten met de mededeling dat iedere patiënt vrij is in de keus van de taxi onderneming met wie hij wil rijden. In sporthal Ons Genoegen wordt op zondag 8 januari het jaarlijkse Cors Dubbeldik zaalvoetbaltoernooi gehou den. Het evenement begint 's morgens om 9.50 uur en zal de gehele dag in beslag nemen. Voor dit toernooi zijn de volgende ploegen uitgenodigd: Telstar en Hilma- nette (Den Helder), Van Geelen (Scha- gen), Wieringerwaard (Wieringen) en de Texelse ploegen van JKM en het organi serende Cors Dubbeldik. Voorafgaand aan het officiële pro gramma wordt om 9.50 uur een junio renwedstrijd tussen Vitaminebron en Bureau Eelman gespeeld. Het toernooi wordt om 10.15 uur met de wedstrijd JKM-Cors Dubbeldik 2 geopend. In de door Telstar en Van Geelen afgevaardigde teams zijn meerdere spe lers van het Noordhollandsa selectie team opgenomen. Er kan daarom op hoogstaand zaalvoetbal gerekend worden met veel publieke belangstel ling. DEN HOORN De op nieuwjaarsdag gespeelde traditionele voetbalwedstrijd tussen het eerste elftal van ZDH en een team van oud-ZDH spelers is dit jaar in een doelpuntloos gelijk spel geëindigd. Beide teams trokken er stevig aan maar tot goals heeft het niet mogen leiden. Vorig jaar werd deze wedstrijd met 2—1 door oud-ZDH gewonnen. ZDH 1 speelde op oudejaarsdag een oefenwedstrijd tegen het Helderse WGW die met 7—4 verloren werd. De oorzaak van dit verlies was vooral het moeten uitkomen met enkele niet erg ingespeelde invallers. Al met al werden beide dit weekend gespeelde wedstrij den een leuk spectakel voor het publiek. niet meer, Frans, het is alweer een hele tijd geleden. Ik meen, dat er een paar waren, die een spelletje wilden doen en ik meen, dat Jossa er weinig of niets voor voelde. Ik denk, dat ik toen probeerde haar over te halen toch mee te doen, maar of dat gelukt is, kan ik me echt niet meer herinneren. Ik zei je al, dat we allemaal wat gedronken had den." „Waren jullie dronken?" „Nou, dronken is zo'n groot woord... wat aangeschoten., een tikkeltje lollig, meer was het niet." Nogmaals vroeg Hunninkhuizen: „Had Jossa ook teveel op?" „Dat zal wel. Het was aanvankelijk echt een leuk feest." „Anders niks voor Jossa om teveel te drinken. Ze was in die dingen altijd heel serieus." Er schemert weer iets in het hoofd van de ander, maar het is zo absurd, dat hij het niet durft uit te spreken. En zelf vraagt hij zich nu af, of dit inderdaad voorgevallen is. Hij moet toch eens een paar vrienden, welke die bewuste avond en nacht er ook waren, over navragen. Omdat Sander niets meer zegt, ver volgt Frans:,,Ik kan me jouw houding op 't ogenblik niet goed begrijpen, Sander. Als ik me goed herinner, was je nogal gek op Jossa. Jullie waren ver loofd en zouden in december trouwen. Als je dan zo gek op haar bent, stel je toch alle pogingen in het werk haar terug te vinden?" Het duo Beers-Vinke behaalde op de laatste clubavond van de klaverjasclub met 7.263 punten de eerste plaats en bleef daarmee ruim voor op Bakker- Douma die 7.002 punten verzamelden. Het koppel Bakker-Douma plaatste zich met deze klassering met 81.515 punten op een goede vijfde plaats in het algemeen klassement. Uitslagen, resp. punten en marsen: P. Beers-J. Vinke 7.263 6 Th. Bakker-G. Douma 7.002 1 C. Bakker-J. Veeger 6.669 1 F. Witte-R. Kleinveld 6.559 2 Stand tweede periode: J. Wiersma-L. Eelman 27.665 7 Echtpaar H. Zijm 26.885 18 P. Hartog-H. Snoek 26.782 10 J. Veeger-C. Bakker 26.080 8 P. Beers-J. Vinke 26.014 11 Totaalklassement: J. Wiersma-L. Eelman 83.647 21 A. Dijker-N. Koomen 82.108 15 Echtpaar Spaans 81.854 23 Th. en J, Wine 81.636 25 Th. Bakker-G. Douma 81.515 23 Wegens de grote belangstelling voor jazzgymnastiek begint de Gymnastiek vereniging Texel op woensdag 11 januari met lessen voor een nieuwe beginnersgroep. Deze lessen worden gegeven in het gymlokaal van de Rijks scholengemeenschap Texel aan de Em- malaan op iedere woensdag van 20.00 tot 21.00 uur. Belangstellenden (vanaf 16 jaar) kunnen zich opgeven bij Marijke de Lussanet-Beumkes, telefoon (02220) 3400, Elly Heerschap-Verstegen, tele foon (02220) 3173 of tijdens de eerste les aan de zaal. Ook zij die zich reeds eerder hebben opgegeven worden verzocht zich opnieuw aan te melden. Woensdag 4 januari 1978: 18.30 u.: Texel vet. 1-Gempo 19.10u.: Rab-Texel vet. 2 19.50 u.: Vergiet-Knudde 20.40 u.: Van der Meer-Oosterend 1 21.30u.: Dubbeldik 2-Brandweer Tijdwaarneming: Nioz. Commissiedienst: C. Bonne. Donderdag 5januari 1978: Junioren: 17.30 u.: Vitaminebron-De Koogel2 18.00 u.: 't S. Schaep 2-'t S. Schaep 1 Senioren: 18.30u.: Oosterend3-Texelse Boys3 19.10 u.: Oosterend 2-Texelse Boys 2 19.50 u.: Casino-'t Kompas 20.40 u.: Topido-Texelse Boys 1 21.30u.: Jelleboog-Badhotel Tijdwaarneming: Knudde. Commissiedienst: W. C. Witte. Maandag 9 januari 1978: 17.30 u.: PH Trappers-Gamma 18.00 u.: Reizenboetiek-De Koogel 1 Alle Texelse sportverenigingen die formulieren ontvingen met betrekking tot de sportuitwisseling met de Drentse gemeente Borger worden verzocht deze zo spoedig mogelijk bij de Stichting Texelse Sportraad in te leveren. Dit geldt tevens voor de formulieren betref fende reiskostenvergoeding TESO en de gezamenlijke sportkrant. Sander keek de man verontwaardigd aan. „Denk jij soms, dat ik dit niet heb gedaan? Ik heb enkele keren naar jullie gebeld, maar kreeg steeds je vrouw aan de lijn. Dan hing ik maar weer op. Ik was best genegen het weer goed te maken, wat dacht je? Maar wat kan ik doen, als ik geen kontakt meer met haar kan krijgen?" Op deze vragen moest ook Frans Hunninkhuizen het antwoord schuldig blijven. In Brabant gaat het leven gewoon verder. Dolf Prinsse is weer hersteld. Zijn dochter is er een keer geweest en begreep, dat Jossa nu inwoonde bij haar vader. Ot ze dat goed- of afkeurde, was op haar effen gezicht niet te lezen. Tegenover Jossa is ze beleefd, maar afgemeten en tamelijk koel. De vrouw ziet duidelijk dat het meisje, intussen achttien geworden, haar vader vereert. Daarom blijft ze voortaan zoveel moge lijk tijdens Julia's bezoeken op de achtergrond. Bezoeken, die meestal eens in de veertien dagen plaatsvinden. Voor het overige schildert Jossa als ze er zin in heeft en over voldoende dag licht kan beschikken, wat in deze donkere dagen voor Kerstmis niet altijd het geval is. Anders helpt ze in de winkel, waar het in deze weken voor de feestdagen drukker is dan normaal. Of leest een van de vele boeken, die Dolf boven in een paar grote kasten heeft staan. Ze kunnen nog altijd goed met elkaar overweg, al kibbelen ze wel eens, doorgaans over kleinigheden, want Dolf is verschrikkelijk slordig en Jossa is het tegendeel. Dat geeft botsingen, die overigens niet zoveel om het lijf hebben. Dolf is een paar maal begonnen aan een schets van Jossa, als ze in haar eigen hoekje aan het schilderen is of wanneer ze zit te lezen. Maar na het bekeken te hebben, verscheurt hij het. Ze kent dat, want zelf houdt ze soms ook halver wege op met een poging iets te scheppen, als het niet naar haar zin is. De derde keer, dat hij een poging had gedaan, en opnieuw zonder succes, haalt ze de snippers uit de prullemand en probeert ze op een tafel aaneen te passen. En ziet dan een vaag begin van haar zelf als buste. Hoewel ze door gaans een jasje over haar trui draagt, heeft hij haar uitgetekend in iets met uitgesneden hals. Ze krijgt er een kleur van en zegt boos:,,Zo ben ik niet; als je gaat fantaseren, lukt het nooit." Hij knikt. „Klopt, maar zo wil ik je schilderenAlleen.jij wilt het niet „Nee," antwoordt ze op harde toon, „dat wil ik zeker niet. Neem daarvoor maar een ander. Zat knappe meiden, die voor geld en goede woorden zo willen poseren als jij verlangt. Maar ik doe het niet." „Jammer. Ik zie je nu eenmaal zo voor me in mijn geestesoog." Ze schudt haar hoofd en stampt ongeduldig met haar voet op de vloer. „Probeer me alsjeblieft niet met je ogen uit te kleden, want dat vind ik bele digend. Dan zou ik me onveilig gaan voelen en breek ik op. Laten we het leuk houden, zoals het nu is en maak je ten opzichte van dat ander alsjeblieft geen illusies." Dolf Prinsse legt zich er bij neer, want hij begrijpt, dat het bij Jossa bittere ernst is. Ze zal zeker vertrekken, als hij op dit onderwerp blijft doorgaan. Jam mer, dat ze niet wil poseren; hij zou een meesterwerk van haar kunnen maken. Sinterklaas vieren doen ze niet aan. Dolf vindt het flauwekul en Jossa is van mening, dat het veel leuker is om elkaar met Kerstmis wat te geven. Samen maken ze op de Sinterklaasavond, als de winkel een uur eerder dan normaal wordt gesloten, de balans op. De zaak heeft een record-omzet gehad in de laatste dagen. En nu moeten de kerst dagen nog komen, 's Avonds vieren ze boven het zakelijke succes met eer drankje, maar als Dolf een muziekje opzet en haar uitnodigt tot een dans, weigert ze. Want dan wordt ze weer herinnerd aan die avond en nacht bi bander, waar ze de verschrikking var haar leven moest doormaken. Ze wend voor moe te zijn en gaat dan vrij spoedk naar haar kamer. Enkele dagen later heeft Dolf ineen: een model: weer een jonge vrouw Jossa schat haar op zeventien, achttiei jaar, vast niet ouder. Dolf stelt he meisje aan haar voor: „Martie Zwetse lage, dochter van een klein keuterboer tje, een eindje buiten de stad. Ik hel toestemming van hem zijn dochter t schilderen; zijn vrouw is al enige jarei door. Martie doet het huishouden, nie -Martie?" (wordt vervolgd) door Leida Graafland

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 4