ii Waarschuwing tegen praktijken van adviesbureaus J Dros' Bakkerij en Beerebar wonnen KRUISWOORDPUZZEL 1 VERVOLG VAN PAG.l t Vroege leeuwerik geen best teken Honden aangereden Waar lag ,De Betwiste Rust' VAN WIE IS GEWONDE HOND Mi VRIJDAG 13 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 HOORZITTING cipe-uitspraak mogen worden ver wacht. Scherp afkeurend liet Texels eerste burger zich uit over de wijze waarop de provincie Zeeburg" tot natuurreservaat heeft gemaakt. Het 80 ha grote bedrijf is door Staatsbosbeheer gekocht voor agrarische doeleinden om de verplaatsing van een agrarisch bedrijf uit het Hogeberggebied mogelijk te maken. Een bijkomende zaak is de bescherming van rotganzen en het voorkomen van schade door deze gan zen op bedrijven in de omgeving van „Zeeburg". Wat nu is gebeurd, klopt niet. Ook de provincie had van de normale wegen gebruik moeten maken om een andere bestemming voor het gebied te bewerkstelligen. Wethouder Jook Nauta verwees naar het Recreatiebasisplan en gaf de hoofd doeleinden daarvan aan: niet alleen het bepalen van het aantal toeristische bedden op 47.000 in 1985 onder bepaal de voorwaarden, maar ook garanties voor kwaliteit en concentratie, alsmede bevordering van slechtweervoorzienin- gen, aanleg fietspaden, voorlichting en andere middelen om de druk op de kwetsbare natuurgebieden te verminde ren. Dorpen Nauta zei dat de verschillende Texelse dorpen behoorlijke ontwikkelingskansen moeten krijgen. De werkgelegenheid moet zo mogelijk worden gekoppeld aan de bewoners, wat vooral voor het excentrisch gelegen De Cocksdorp be langrijk is. De parkeerterreinen bij de stranden van De Cocksdorp en Den Hoorn moeten worden vergroot. Be schadiging van bermen en andere pro blemen zijn anders het gevolg. Het is niet redelijk te verwachten dat recrean ten die in de omgeving van De Cocks dorp verblijven naar het strand van De Koog zullen gaan omdat ze alleen daar hun auto kwijt kunnen. Bovendien zal de recreatiedrukte in Texels noordpunt 40% groter worden want er komen nog 3.000 slaappplaatsen bij. De wethouder had zich kennelijk geërgerd aan het geringe vertrouwen dat het provinciebestuur heeft in de beheersing van het aantal overnach tingsplaatsen op Texel. Hij herinnerde er aan dat het college vorig jaar en bloc heeft gedreigd te zullen opstappen toen het er naar uitzag dat de gemeenteraad het kamperen bij de boer meer wilde verruimen dan het college verantwoord achtte. Maar zelfs als de provincie gelijk zou hebben wat betreft het uit de hand lopen van het aantal kampeerders, dan zou dat nooit meer dan ongeveer 1.000 slaapplaatsen extra kunnen opleveren. Want het zijn slechts de kleinere (niet door de RST beheerde! campings die over de schreef kunnen gaan. Samen is hun capaciteit 5.000 man waar in het ergste geval 20% aan kan worden toegevoegd. Het was Nauta niet duidelijk gewor den of de provincie nu wel of niet wil reguleren met de veerverbinding. Uitge breid lichtte hij het begrip „maatgeven de vervoerscapaciteit" toe, waarop het gemeentelijke veerdienststandpunt is gebaseerd. Hieronder moet worden ver staan: het aantal auto's dat nog juist vervoerd kan worden bij een halfuurs- dienst buiten de dertig drukste dagen van het jaar. Op die drukste dagen zijn wachttijden en pendelen aanvaardbaar en in die situatie is ook sprake van een regulerend effekt waardoor de dagjes mensen niet al te hard zullen toestro men. Buiten de drukste periode komen zij wellicht wel (al zullen reistijd en kosten een remmend effekt hebbenl maar dan is er immers ruimte genoeg. Een reserveringsdienst als oplossing van de veerdienstmisère verwierp Nauta zonder meer. De capaciteit is zoveel kleiner dan gewenst is, dat er haast niets te verschuiven valt. Nauta verweet het provinciebestuur „ernstige beoorde lingsfouten" in deze. Harmonica Wethouder Jan Zuidewind brak een lans voor de expansiemogelijkheden van het plaatselijke bedrijfsleven dat door zijn „harmonicastructuur" in staat moet blijven de jaarlijkse toeristengolf op te vangen. Hij pleitte voorts voor spreiding van de woningbouw over meerdere dorpen en betreurde het dat de provin cie in het ontwerpplan niet aangeeft hoe Texel voor 500 extra arbeidsplaatsen kan zorgen, terwijl er wel degelijk mogelijkheden zijn. Zuidewind ging nog steeds uit van de mogelijke vestiging van een mosselverwaterplaats omdat volgens hem nog allerminst vast staat dat door de half open dam in de Ooster- schelde de mosselindustrie aldaar in stand kan blijven. De provincie blijkt voor zo'n verwaterplaats de voorkeur aan Wieringen te geven boven Texel. Waarom? Zuidewind achtte een oplossing van het veerdienstvraagstuk zoals de provin cie wil ook een gevaar voor de werkge legenheid en de bedrijven op Texel. Hij constateerde dat in Den Helder blijkbaar alles mag („omdat het aan het Marsdiep ligt en niet aan de Waddenzee?") en op Texel niets. Waarmee hij onder meer doelde op het stichten van jachthaven- akkommodatie. Hij stelde vast dat het ontwerpstreekplan geen basis voor ver trouwen heeft gegeven. Verschillende statenleden stelden vragen die steeds direkt door de spre kers werden beantwoord en waaruit voor onze lezers geen nieuwe gezichts punten voortkwamen. Lelijke bouw Opmerkelijk was wel dat de staten commissie zich niet onder de indruk toonde van de kwaliteit van de bestaan de recreatiebebouwing op Texel. Het CDA-statenlid Drs. J. Achterstraat meende dat de wijze waarop de ge meente laat bouwen mede van invloed zal zijn op de mate waarin nog gebouwd mag worden op het eiland. Wethouder Nauta (die zei er rekening mee te houden dat het zeer sombere weer niet bepaald flatterend heeft gewerkt) ver wees naar de kwaliteitsverbetering die het gemeentebestuur hoog in het vaan del heeft geschreven. Vaagheden De bezwaren van de werkgroep Land- schapszorg werden toegelicht door de heer G. C. Cadée. Hij betreurde de vele onduidelijkheden in het plan. Een term als „in beginsel stabiliseren" (met be trekking tot de watersport) vond hij veel te vaag en vrijblijvend. Hij keerde zich verder tegen de zandwinning in de Waddenzee en wees op het verschil van mening tussen gemeente en werkgroep over het huidige aantal toeristenbedden op het eiland. De werkgroep telde er 41.200 en de gemeente 38.500. Als de waarheid in het midden zou liggen, betekent dat dat er 1350 slaapplaatsen minder bij kunnen dan de gemeente denkt. Cadée wilde een nieuwe telling onder provincietoezicht. Veel grotere druk.e vinden bepaalde categoriën men sen niet erg zodat die voorlopig wel zullen blijven komen, maar de flora en fauna zijn minder inschikkelijk. De werk groep is tegen seizoenverlenging omdat het nadelig effekt van het bestaande aantal bedden daardoor wordt vergroot. Verder wil zij het bos in de eerste plaats als natuurgebied en niet als recreatiege bied beschouwd zien. De werkgroep is voorstander van fietspaden, maar alleen als deze langs bestaande wegen worden gelegd. Verdereontsluiting van het buitengebied is ongewenst. TVO Tenslotte werd het woord gevoerd door Jan Stolk namens het Texels Verbond van Ondernemers. Door een misverstand tussen het TVO en haar landelijke organisatie was verzuimd een bezwaarschrift tegen het streekplan in te dienen, maar de commissie was niettemin bereid geweest een TVO-ver- tegenwoordiger aan het woord te laten. Stolk verwees naar wat naar voren is gebracht in het rapport „Texel tot 1985" van het gezamenlijke bedrijfsleven waar in werd gepleit voor een geheel afzon derlijke benadering van de Texelse problemen, dus los van Noordholland. Het Texelse bedrijfsleven vindt dat er 60.000 toeristische slaapplaatsen moe ten komen. In verband met de vermin derde groepsgrootte worden nl. lang niet alle bedden bezet, zodat ook bij 60.000 slaapplaatsen het aantal recrean ten rond de 47.000 zal liggen. Opvoeren van de veercapaciteit noemde Stolk voor de ondernemers van Texel een levensbelang. „Het TVO wil duidelijk maken, dat de door het streekplan ingezette weg naar een nieuw ruimtelijk beleid voor het eiland tot voor het bedrijfsleven en daarmee voor de bewo ners negatieve resultaten zal leiden. Het indammen van het aantal recreanten, en niet verbeteren van de veerverbin ding zullen de potentieel nog aanwezige groeimogelijkheden teniet doen met alle gevolgen van dien". De Economische Controledienst waarschuwt kleine ondernemers niet te lichtvaardig in zee te gaan met zoge naamde adviesbureaus, die voor veel geld hun diensten aanbieden. De dienst komt tot het geven van deze raad omdat er ettelijke klachten zijn binnengekomen over de bureaus die zich vaak bedienen van een overrompe lingstactiek om contracten aan de man te brengen o.a. voor het omzetten van een-mans bedrijfjes in besloten ven nootschappen. Achteraf krijgen klanten dan vaak spijt zich voor duizenden guldens te hebben vast gelegd. Noordholland De laatste week heeft het „pro bleem" van de adviesbureaus zijn kop opgestoken in Noordholland, vooral in de IJmond. Twee Heemskerkse accoun tants- en administratiekantoren. Koop man en Bleker en IJ. P. Schuyt, hebben daarin aanleiding gezien hun cliënten in een vertrouwelijke brief te waarschuwen voor de „duistere praktijken" van het Economisch Bureau voorheen Dr. A. L. S. T. Stallaert, het Economisch Bureau Dr. Stallaert, het Bureau voor Elektroni sche Administratie, het Europees Eco nomisch Bureau, Palisconsult en het K. B. A. Unimac. Tegen deze adviesbu reaus heeft eind 1976 ook de Kamer van Koophandel van Friesland gewaar schuwd. Overvallen In de IJmond is met name het Econo misch Bureau Dr. A. Stallaert aktief. Drie vier klanten van de gewaarschuw de accountantskantoren zijn volgens di recteur J. N. Bleeker van Koopman en Bleeker B.V. al in de praktijken van het Economisch Bureau getrapt. „De men sen worden als het ware overvallen. Zij moeten direkt 4.000 gulden betalen en daarna nog eens 3.000 gulden voor de omvorming tot een B.V. Volgens ons is dat zuivere oplichterij. De mensen beta len zeker drie tot vier keer teveel". Secretaris J. Nijenhuis van de Kamer van Koophandel in Tiel, waar de betref fende adviesbureaus staan ingeschre ven, bevestigt dat de tarieven van de notaris voor het omzetten van een een-mans zaak in een B.V. veel lager liggen. Verdediging Ter verdediging van de hoge prijzen van die adviesbureaus, die alle vallen onder de Caregroup International in Borgerhout, voert voorzitter C. C. Boers van deze organisatie aan: „Inderdaad kom je tot veel lagere bedragen als je de omzetting alleen puur juridisch ziet, dus alleen als het laten passeren van een akte bij de notaris. Maar wij doen meer. Wij lichten de bedrijven door, geven belastingadvies, stellen een balans op en begeleiden de hele overgang naar een B.V. gedurende zo'n zes maanden. Wij leveren wel gegelijk waar voor ons geld". Het bovenstaande namen wij over uit het Algemeen Dagblad. Van het bestuur van het Texels Verbond van Onderne mers hoorden we dat een adviesbureau ook op Texel aktief is geweest en daarbij succes heeft geboekt. Er was reden om aan te nemen dat op Texel opnieuw dergelijke aktiviteiten zullen worden ont plooid. zodat het TVO een brief met een waarschuwing aan haar leden heeft gestuurd. Het advies is gegeven niet in te gaan op aanbiedingen van dergelijke adviesbureaus, aangezien men voordeli ger terecht kan en vertrouwen kan heb ben in de specialisten van het KNOV te Den Haag. Naar aanleiding van ons bericht over de nu reeds zingende leeuwe- jjj[ rik kregen wij een reaktie van de 90-jarige heer C. Keijser uit Den Burg. Hij vertelde dat het in januari zingen van de leeuwerik vroeger "X (X door de boeren niet bepaald als een "X" lentebode werd beschouwd, ge- dachtig het toen algemeen bekende spreekwoordZoveel dagen als de leeuwerik vóór Vrouwendag 2 fe- 4È bruarizingt, zoveel weken zal hij er •X na treuren". Dat treuren zou dan •X het gevolg zijn van aanhoudend -X "X* koud weer. Volgens Keijser is de X waarheid van dit spreekwoord meermalen in de praktijk gebleken. Het is niet te hopen dat het ook nu 7 y. precies zal uitkomen, want dat zou X betekenen dat ons na 2 februari x ■X zo'n dertig weken slecht weer te x wachten staat Op de Waalderweg nabij boerderij „De Ruijtersplaats" werden donderdag om ongeveer 8.00 uur drie honden aangereden door een uit de richting Den Burg komende door de Texelaar B. bestuurde personenauto. Hoewel de honden niet achterhaald konden wor den staat wel vast dat een van de drie verwondingen opliep. De auto kwam er met een deuk vanaf. De honden waren enkele ogenblikken voor de botsing al gesignaleerd door een patrouillerende politiebus die het drietal met getoeter en lichtsignalen van de weg trachtte te verdrijven. De uit tegenovergestelde richting komende B. kon een botsing niet meer vermijden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Naar de honden en naar de eigenaar ervan wordt gezocht. De welbekende W. J. Mets schreef in 1911 een verhaal dat zich in de 17e of 18e eeuw heeft afgespeeld op een Texelse boerderij met de naam „De betwiste rust". Deze boerderij moet nog lang hebben bestaan, maar niemand weet de plek aan te wijzen. Anneke Paagman-Bakker uit Eierland hoopt daar echter toch in te slagen en verzocht ons een beroep te doen op de historische kennis of de herinnering van de lezers. Aanleiding voor het speurwerk is dus het bijzonder mooie en op feiten berus tende verhaal van Mets. Anneke Paag- man heeft dit verhaal op rijm gezet met het volgende resultaat: Betwiste Rust" Meer dan honderd jaar geleden, Woonde er een knappe meid In de Westen, met haar vader, Z' had zowaar nog nooit gevrijd. Jongens kwamen in getalen, Ze Het echter allen gaan. Vader werd daardoor verdrietig, Want het stond hem lang niet aan. Meisje zoek nu toch verkering Met een man van goede staat, Strakjes wordt je acht en twintig. Dan is het misschien te laat. 't Meisje wilde 'r niet van horen. Want wat bleek nu het geval Z' was verloofd, echter in stilte. Met een man van d' vaste wal. Vader stak hierop in woede, Zei: wil jij niet trouwen gaan. Dan zal ik je wel eens leren Hoe of hier de zaken staan. Op de Mient, precies in 't midden. Bouwde hij een hutje klein. Waar zijn dochter moest verblijven Tot ze g 'williger zou zijn. Hij liet haar daar weken zitten. Keek geheel niet naar haar om, Waar zou zij van moeten leven, O wat was die boer toch dom. D'r woonde een 'heks'in 't Bzenbossie, Onder aan de Fonteinsnol, Z'bracht het meisje 's avonds eten, Zo kreeg zij haar maag toch vol. Later kwam de boer eens kijken Hoe 't zijn dochter ging voorwaar, Zag, er was een gat gegraven, Dochterlief was niet meer daar. Zijn kind was en bleef verdwenen, Niemand had haar meer gezien. Vader ging toen raad'loos zoeken, Zowel bij mist als windkracht tien. Eind Tijk kwam dan toch de mare. Uitverre Medemblik, Zij wou zich met hem verzoenen, Vader zonk in diep gesnik. De 'heks' had haar meegenomen, Naar haar broer, die was daar Schout, Meisje mocht daar blijven wonen. Op de Mient was het te koud. De 'heks'zat eerstin een klooster, Maar daar werd zij toen verleid. Werd naar Texel toe verbannen. Dertig jaar, een hele tijd. Deze tijd was juist verstreken, En haar broer had zich bekeerd, D' 'heks'haar zoon had hem gepredikt, En het christendom geleerd. 't Was de zoon, die voor het meisje, 't Liefste op de wereld was. Als hij moeder kwam bezoeken. Dat zij 't in zijn ogen las. Samen gingen zij naar vader. Die was eenzaam en zo oud. Zo kon hij toch nog beleven. Dat zijn dochter was getrouwd. Mensen wilt u nu nog weten, Of dit ook op waarheid b 'rust, Kijk, ze woonden in die jaren, Op de hoeveBetwiste Rust". Waar lag „De Betwiste Rust"? Wie het weet wordt verzocht te bellen of te schrijven naar Anneke Paagman, Post weg 10, telefoon (02225) 473. Naast de tweede bekerronde werden in het kader van de eilandcompetitie volleybal dinsdagavond ook nog enkele competitiewedstrijden gespeeld. De da mes van Dros' Bakkerij wonnen een spannende partij tegen het Tevoko a-team en Beerebar klopte Strendsend. Beide wedstrijden golden voor de afde ling tweede klasse dames. Het rondje Hamburgers, voor het team dat met het kleinste verschil verloor ging dit keer naar Tevoko A. Volgende week is het rondje Hambur gers voor het team dat met het grootste verschil wint. Aantrekkelijk Aanvankelijk leek Tevoko A een mak kelijke tegenstander te hebben aan Dros' Bakkerij. Een 6-1 voorsprong bood hiervoor goede perspectieven. Langzaamaan kwam Dros' Bakkerij goed in zijn spel. Ook Tevoko A bleef goed volleyballen zodat een aantrekke lijke wedstrijd ontstond. Tevoko kon echter niet verhinderen ^fat Dros' Bak kerij, dankzij sterk aanvallend spel, langszij kon komen en zelfs een 12-9 voorsprong opbouwde. Tevoko A scoorde nog enkele punten, maar het was Dros' Bakkerij dat de set met 15-13 won. De tweede set gaf in het begin eenzelfde beeld als de eerste. Weer kwam Tevoko A op een ruime voor sprong. Ook nu kon Dros' Bakkerij weer terugkomen en met 7-7 kwam de stand opnieuw in evenwicht. Vanaf nu ging de strijd gelijk op en er ontstond een niveau dat (zeker voor de tweede klasse) erg hoog was. Wederom was Dros' Bakkerij de gelukkige en wist ook de tweede set met een miniem verschil (16-14) te winnen. Duidelijk Een andere wedstrijd in de tweede klasse was die tussen de dames van Beerebar en Strendsend. De Oosteren- ders hadden duidelijk weinig in te brengen tegen het sterkere team van de Beerebar. Strendsend kon de opslagen van Beerebar moeilijk verwerken maar probeerde desondanks toch in drieën te spelen en de bal zo goed mogelijk over het net te krijgen. Mogelijk levert een stuggere trainingsmethode in de toe komst wat meer op. Nu werd het 15-3 en 15-4 voor Beerebar. Promotie Het team van Lois, dat in de eerste periode geen enkel punt wist te verza melen, gaat in de tweede periode spelen in de tweede klasse dames. Hierdoor promoveert Hutspot, dat tweede werd in de eerste periode, naar de eerste klasse. Nokanto, dat eerste stond in de tweede klasse, bedankte voor de eer om te promoveren en blijft in de tweede klasse uitkomen. De hond die gisterochtend werd aange reden op de Waalderweg (zie bericht el ders in deze krant) is gevonden. Het dier lag gewond in de berm De veearts heeft de verwondingen gehecht Gezocht wordt nog naar de eigenaar, die kontakt kan opnemen met dierenpension "El len" Het gaat om een bastaard-herder,, teef van 7 a 9 jaar Horizontaal: 1. enzovoorts (afk.) 4. Nederland (afk.) 7. afbeelding 9. Aziatisch schiereiland 11 broeder (afk.) 12. genotmiddel 13. plaats in Duitsland 15. haarkleur 17. vloerlijst 19. en anderen (afk.) 20. soort hond 23. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) 24. onder anderen (afk.) 25. zwaardwalvis 27. het aan land zetten 28. klef 29. ligplaats voor schepen 30. voormalig Nederlands eiland 31. kern 32. klein vertrek 33. snij werktuig 35. kledingstuk 37. Engelse titel 38. deel van de week 40. Nederlandse Televisie Stichting (afk.) 42. jongensnaam 43. gevuld 44. broeiplaats 46. en omgekeerd (afk.) 47. hijswerktuig 51. soort stof 53. vreemde munt 54. raampje in een deur 56. waterdoorlatend 57. zeilterm 59. onzin 61. muurholte 62. rund Verticaal: 1. herkauwer 2. voorzetsel 3. meer dan genoeg 4. deel van het dak 5. bijwoord 6. gedeeltelijk 7. voorzetsel 8. kraan 9. korenafval 10. vriend (Frans) 11. afgescheurde lap 14. vis 15. praatvogel 16. gek 17. pagina (afk.) 18. stapel 21. reptiel 22. gravin van Holland 23. ongerief 26. metaal 28. bewijs van verdriet 33. koning van Frygië 34. tot nader order (afk.) 36. prik 37 sportterm 38. graafdiertje 39. ijle stof 41. zangnoot 43. gif 45. plantje 48. wig 49. Spaanse titel 50. vruchtvliesje 52. ontkenning 54. onderricht 55. deel van een boom 58. onmeetbaar getal 60. ambtshalve (Latijnse afk.) All tel Vo hee (02 (W

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2