svo versloeg Berkhout met veel overmacht F ILMÉ J. C. Timmer vroeg voor tweede keer om vergroting zomerhuis Zomerhuis verbrand Verdiend gelijk spei voor S. V. De Koog Anjerfonds schonk /2350,- L'Argent de Poche ,®mmi 9< mgcr I Pergola overschrijdt maximum oppervlakte Texelaars doen mee aan kunsttentoonstelling in Alkmaar Historisch Spel rSt Jan brengt blijspel Zaalvoetbalprogramma VERVOLG VAN PAG.l ZDH was kansloos Wekte ambtenaar verwachtingen? Strandjutter lag uren bewusteloos Nederlaag voor Texelse Boys Sportuitslagen Zaalvoetbal Éik. oooooooooooo DINSDAG 17 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 TONEELVERENIGING gespeeld door Martin Jansen. Jaap Bakker was een levensechte bedelaar. Nic. Blom deed aardig als kellner. Dan was er Jeannette Duinker als Resi en kleinere rollen werden gespeeld door Sjors Keijzer (als boswachter Kracher, Jeannette Duinker als brievenbesteller (met een echte Duitse posttas waaruit bleek dat regisseur oog voor detail heeft gehad). Lien Stolk als het kamermeisje Mitzi en Loes de Graaf als de piccolo. Een goed deel van de eer komt toe aan regisseur P. Haker die de tonelisten goed in de hand heeft gehad en ook bij de voorbereidingen van dit moeilijke stuk veel werk heeft gedaan. Polman uit Den Helder verzorgde de grime. „In het witte paard" zal zaterdag avond a.s. worden herhaald en er staat ook nog een uitvoering voor de bejaar den op het programma. De in het Noordhollandse Knollendam gespeelde wedstrijd tussen S.V. Knol lendam en het Texelse ZDH is voor de eilanders een kansloze 4—1 nederlaag geworden. Het verlies voor de Hoorn- ders kwam in hoofdzaak door toedoen van de Knollendammer C. Nieborg die drie doelpunten voor zijn rekening nam. Henk de Ruyter tekende voor de enige ZDH-treffer. Op het erg zwaar te bespelen Knol- lendamveld heeft de thuisclub min of meer zijn wil aam de ZDH-mannen opgelegd. Men toonde een geweldige inzet waar de Hoornders moeilijk tegen op konden. De opstelling van de Texe laars was enigszins gewijzigd teneinde het elftal ook zo eens uit te proberen maar die onwennigheid gecombineerd met het uitstekende spel van C. Nieborg werd ZDH fataal. De eerste twee Knol lendammer doelpunten vielen voor de rust en ZDH bleef tot de pauze tegen een hatelijke nul op het scorebord aankijken. Voordat Henk de Ruyter het enige tegendoelpunt kon scoren was het na de hervatting door toedoen van C, Nieborg al 3 0 geworden. Ook de 3—1 stand bleef niet lang in tact. Na eerst nog een strafschop gemist te hebben maakte de zelfde speler er nog 4— 1 van waarmee de eindstand bereikt werd. De maker van het tweede Knol lendam doelpunt was G. van der Sluys. De heer J. C. Timmer wil zijn zomerhuis op het terrein De Parel uitbreiden met een berging en een open pergola. De totale oppervlakte wordt dan 36 m2 groter dan de 70 m2 die voor zomerhuizen is toegestaan. De bouw vergunning werd daarom geweigerd. Tegen die weigering is Timmer nu in beroep gegaan bij de gemeenteraad. Dat heeft zich al eens eerder afgespeeld en het beroepschrift werd toen door de raad ongegrond verklaard. De heer Timmer heeft nu een nieuwe poging gedaan. Het bouwplan waar het nu om gaat lijkt veel op het vorige maar Timmer zegt thans rekening te hebben gehouden met de aanwijzingen die hij van het hoofd van bouw- en woningtoe zicht heeft gehad. B. en W. hebben de aanvraag niettemin opnieuw van de hand gewezen en daar neemt Timmer geen genoegen mee. In zijn beroepschrift voert hij aan dat de heer P. v. d. Hoeven van bouw- en woningtoezicht bij de behandeling van het vorige beroep zou hebben gezegd dat de pergola aanvaardbaar zou zijn als er geen dakbedekking zou opzitten. Het zou dus een open balklaag worden. In de vorige bouwaanvraag was de pergola wel van een dicht dak voorzien. Voor Timmer was dat niet zo belangrijk want het ging er volgens hem slechts om dat hij zijn auto een beetje verscholen kon wegzetten. Niet waar In de zitting van de commissie be roepschriften die zoals gebruikelijk werd gehouden na ontvangst van het beroep schrift van de heer Timmer, ontkende de heer Van der Hoeven toezeggingen te hebben gedaan zoals door de heer Timmer geschetst. In tegendeel: hij heeft Timmer duidelijk gemaakt dat het tweede bouwplan evenals het eerste strijdig is met de voorschriften. Het commissielid Dros bracht naar voren dat tijdens de vorige commissiezitting is komen vast te staan dat een open pergola als bouwwerk wel door de beugel zou kunnen. Dat werd door Van der Hoeven ontkend: ook een open pergola is uitbreiding van het bestaande zomerhuis en vergroot dus de opper vlakte op onaanvaardbare wijze. Ook kwam naar voren dat verwarring kan bestaan over de begrippen gebouw en bouwwerk: dat is niet hetzelfde. Een windscherm bijv. is een bouw werk en geen gebouw en hoeft daarom niet tot de oppervlakte te worden gerekend. Er waren nog meer dingen die door de verschillende partijen verschil lend werden uitgelegd. De mededeling van Van der Hoeven dat het niets uitmaakte of een bepaalde muur zou worden dichtgemaakt of niet werd door Timmer opgevat als: het mag allebei. Terwijl Van der Hoeven moet hebben bedoeld: het maakt niets uit want het mag allebei niet. Op de hoogte In hun pré-advies aan de raad zeggen B. en W. dat de heer Timmer na de vorige kwestie nog eens uitgebreid schriftelijk en mondeling op de hoogte is gesteld van de voorschriften zoals die zijn opgenomen in het bestemmingsplan buitengebied en de verordening op de seizoenwoonverbljven. „Niettemin heeft hij een nagenoeg identieke bouw aanvraag ingediend en is hij tegen de weigering daarvan in beroep gegaan. Legde de heer Timmer in het vorige beroepschrift het accent op het feit dat de aanvraag geen bouwwerk zou be treffen, thans wordt het hoofd van bouw- en woningtoezicht als boosdoe ner aangemerkt". Het college gaat op de beschuldigingen van de heer Timmer niet verder in en stelt de raad voor ook dit beroep ongegrond te verklaren, conform het inmiddels uitgebrachte ad vies van de commissie beroepschriften. Deze commissie vond dat in dit geval het onderscheid gebouw en bouwwerk niet van belang is. In de nieuwe bouwaanvraag was overigens ook een (wel overdekte) berging opgenomen. Zo deze alleen worden gebouwd, dan zou de maximale oppervlakte ook worden overschreden. Paul Höhner uit Den Burg en Lenie van 't Noordende uit De Cocksdorp zijn als gastexposanten uitgenodigd voor de tenstelling die in Alkmaar wordt gehou den door de Alkmaarse Kunstenaars Vereniging. De expositie (van zondag 15 januari 16.00 uur tot 15 februari) is in het Stedelijk Museum, Doelenstraat 3. Paul Höhner laat een 20-tal aquarellen zien naar natuurhistorische onderwerpen. Lenie van 't Noordende (die voor het eerst exposeert) toont zeer recente landschappen (ook aquarellen) die in en rond De Cocksdorp zijn gemaakt. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Voor heel Texel gelden de volgende alarmnummers. Bij brand: (02220) 2066. Bij ongevallen met ernstig lichamelijk letsel: (02220) 2011. Bij verkeersongevallen zonder ernstig letsel: (02220) 2644. Toneelvereniging Sint Jan nam het blijspel „De computerbruid" in studie waarvan de opvoering plaatsvindt op zaterdag 25 februari. De regie van dit „kluchtige blijspel" is in handen van C. P. Witte. „De computerbruid" wordt ten tonele gevoerd in hotel „De Linde- boom-Texel". De gebruikelijke carna valsavond van Sint Jan komt dit jaar te vervallen. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 12 uur is een houten zomerwoning achter de woning-van B. Molanus aan de Oorsprongweg in Midden-Eier- land door brand verwoest. Ook de inboedel ging verloren. Het gebouwtje werd een jaar of twaalf geleden neergezet en besloeg een op pervlakte van drie bij zes meter. Het nogal primitieve onderkomen werd tot voor kort gebruikt door mej. Rovers. Omdat het huisje voor winterbewoning ongeschikt was, had zij enkele dagen eerder haar intrek genomen in het huis van Molanus. Toen de brand werd ontdekt was het pleit reeds beslecht. Het interieur was een vlammenzee zodat binnengaan om nog iets te redden onmogelijk was. Al spoedig sloegen de vlammen naar bui ten en een kwartier later stortten de restanten van het bouwsel ineen. Door de hitte werd de houten aanbouw van het hoofdgebouw geblakerd. De brand weer (als eerste die van De Cocksdorp) was zeer snel ter plaatse maar kon weinig meer doen dan nablussen. Een nog in de vlammen liggende halfvolle gasfles werd nog wel naar buiten getrokken. Gebouw en inboedel waren voor f8.000,— verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend gebleven. Wel is komen vast te staan dat de waakvlam van de geijser nog heeft gebrand. De in Andijk gespeelde wedstrijd tussen het plaatselijke S.V. Andijk en het eerste team van De Koog is zondag middag een zwaar bevochten 1 1 gelijk spel geworden. Beide ploegen zorgden voor een zeer spannende wedstrijd voor het in groten getalen opgekomen pu bliek. Het mooiste moment van de partij deed zich tijdens de eerste helft voor toen een uittrap van de Koger doelman Jan Dekker door een Andijk-verdediger direkt op de slof genomen werd. Van grote afstand vloog de bal weer op het doel van De Koog af, waar doelman Dekker misgreep. Een doelpunt werd het echter niet, omdat de bal stuiterde en toen rakelings over de lat vloog. Resoluut Vooral voor de rust werd duidelijk dat beide partijen erg aan elkaar gewaagd waren. De Koog nam echter in de vijfde minuut al de leiding. Peter Novak, die de geschorste Ben Molanus verving was de maker van deze goal. Hij ontstond toen de keeper van Andijk een keihard schot van Jan List niet goed onder controle kreeg. De meegekomen Novak aarzelde niet en joeg de bal, resoluut in de touwen. Enkele minuten na deze treffer kreeg Richard Brandsma een onverwachte uitgelezen kans toen de Andijker goalie een makkelijk balletje liet glippen. In een reflex tikte Brandsma de bal nog wel aan maar deze rolde net langs de verkeerde kant van de paal over de doellijn. Misser Ook de An dijkers verschaften zich enkele mooie kansen gedurende deze eerste helft. Een voorzet vanaf de In de Beemster heeft Texelse Boys 1 zondagmiddag tegen WBSV een kans loze 5—1 nederlaag geleden. Nico Zoe telief wist men een afstandschot de eer vlak voor tijd te redden. Op het zware veld konden de spelers van WBSV van meet af aan beter uit de voeten. Bij het aanbreken van de pauze zag men al terug op twee treffers. Beide goals waren het gevolg van duidelijke verdedigingsfouten in de Boysachter hoede. Na de hervatting werd de thuis club nog sterker en de Boys mochten niet mopperen dat er „slechts" drie doelpunten bijkwamen. Hoewel het Texelse Boys elftal niet bij machte bleek de achterstand tot 5—1 te beperken was de partij een sportieve wedstrijd die qoed geleid werd. linkervleugel werd door een geheel vrijstaande voorhoedespeler, die oog in oog met keeper Dekker stond, geheel gemist. De stand zou tot de pauze ongewijzigd blijven. Daarna wreekte zich bij De Koog het gemis van de drie basisspelers die voor deze wedstrijd niet in Andijk aanwezig waren. De Kogers hadden het een stuk moeilijker dan voor de rust en vooral het laatse half uur kon De Koog maar moeilijk üit de verdedi ging komen. Het gevolg was dat er te veel kansen voor Andijk ontstonden. Keeper Jan Dekker speelde echter een heel sterke wedstrijd en haalde de onmogelijkste ballen uit het doel. Tot twee keer toe werd hij ook geassisteerd door medespelers (Jan List en Kees van Beek). Gelijkmaker Tien minuten voor tijd kwam dan toch, de voor Andijk verdiende, gelijk maker. Een voorzet van de rechtervleu gel werd van dichtbij hard en zuiver ingekopt. Hierna werd de aanvalsdrift van Andijk iets minder, waardoor De Kogers hun zwaar bevochten gelijk spel veilig konden stellen. Woensdag 18 januari: 18.30 u.:Tex. Boys3-Texel vet. 1 19.10u.: Jelleboog-Dubbeldik2 20.00 uDubbeldik 1 -Van der Meer 20.50 u.: JKM-Tex. Boys 1 21.40 u.: Tex. Boys2-Texel vet. 2 Tijdwaarneming: Brandweer. Commissiedienst: F. Schellingen Donderdag 19 januari: 18.30 u.: Amro-Vergiet 19.20 u.: Smullies Bar-Nioz 20.10u.: DeZwaan-Topido 20.15 u.: Loting 2e bekerronde. 21.00 uDe Spyker 1 -Oosterend 3 21.40 u.: Oosterend 2-De Spyker 2 Commissiedienst: H. J. Pennings. Tijdwaarneming: Amro. Junioren: Donderdag 19 januari: 17.30 u.: De Koogel 1-P.H.Trappers 18.00 u.: Mantje-Vitaminebron Maandag 23 januari: 17.30u.: Bureau Eelman-'tS. Schaep3 18.00 u.: Gamma-'t S. Schaep 1 ZATERDAG 14 JANUAR11978: Afdeling Noordholland: Asonia 4-Oosterend (Z) 2 Junioren: HCSC B3-Tex. Boys B1 HRC B3-Texel BI HCSC B4-Tex. Boys B2 ZDH B1-Oosterend B2 Tex. Boys C1-Texel C1 Tex. Boys C2-Texel C2 Oosterend Cl-Cocksdorp C1 Watervogels C3-De Koog C1 Zeemacht C4-Oosterend C2 Pupillen: Afdeling A. ZDH A1-Cocksdorp A1 Texel A2-Texel A1 De Koog A1-Texel A3 Texel A4-Oosterend A1 Tex. BoysA1-Tex. BoysA2 Afdeling B: Texel B1-Tex. Boys B2 6—0 Texel B2-Tex. Boys B1 0—0 De Koog B1-Texel B3 6—0 ZDH B1-Oosterend B1 0—3 2-3 0-4 1-4 2-5 1-8 0-1 0-7 1-7 2-3 2-2 0-0 0-1 3-0 0-6 3-1 De 35-jarige J.D. heeft zaterdagoch tend urenlang hulpeloos en buiten be wustzijn op het strand gelegen nadat hij met zijn fiets vanaf het duin naar beneden was getuimeld en daarbij vrij ernstige letsel had opgelopen. Omstreeks vier uur 's morgens was D. met zijn auto en aanhanger naar het strand van paal 28 gereden om daar te jutten. Met de op de aanhanger meege voerde fiets ging hij vanaf de parkeer plaats naar de duinrand. Deze was echter verraderlijk stijl. Met zijn fiets stortte D. vijf meter naar beneden waarbij hij enkele keren over de kop moet zijn .gegaan. Hij liep een ruggewer- velfractuur op. De aan de duinvoet liggende man-verloor het bewustzijn en werd pas tegen half acht gevonden door een andere strandbezoeker. Met de Landrover van de politie waarin een brancard was geplaatst, werd het slachtoffer van het strand gehaald en verder met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Herstel zal zeer geruime tijd vergen. In verband met het historische spel dat ter gelegenheid van Oosterend Present 1978 op het programma staat wordt op 21 januari in dorpshuis „De Bijenkorf" een bespreking gehouden. Iedere „Strender" die belangstelling heeft wordt uitgenodigd op de vergade ring aanwezig te zijn. Op deze bijeenkomst (aanvang 20.00 uur) zal het historische spel met zo veel mogelijk dorpsbewoners besproken worden en zal men onder andere toe lichting geven op de te gebruiken histo rische kostuums. Inmiddels zijn commissies voor spel en kostuums al druk bezig een en ander vorm te geven. Oosterend Presentwordtvoorde vijfde maal gehouden en dit eerste lustrum wil men uiteraard in het historische spel uit beelden. Het is daarbij de bedoeling een kijkje te geven in het Oosterender dorp „door-de-eeuwen-heen". In principe is de opzet van het spel reeds op papier gezet. Het is daarbij de bedoeling vier episoden uit de geschie denis in het spel te herhalen. Dat dit vooral wat betreft de coulissenbouw flink wat arbeid vergt is duidelijk. Door het Anjerfonds afdeling Noord holland werd aan het in De Waal geves tigde Wagenmuseum f2.350,— toegekend voor de aanschaf van geluidsapparatuur bij de dia-serie die men daar nu al weer enige seizoenen vertoont. Over de precies aan te kopen apparatuur beraadt het bestuur van hetj Wagenmuseum zich nog. Het Anjerfonds is een afdeling van hetl Prinses Bernhardfonds die zich ten doel stelt financiële steun te verlenen aan culturele aktiviteit. Donderdagavond (20.00 uur) draait in het City theater „L'Argent de Poche" (Zakgeld) van de Frjnse,regisseur Fran cois Truffaut. Met Alain Resnais en Claude Lelouch, was Truffaut een der belangrijkste exponenten van de zoge noemde „nouvelle vague", een bewe ging die aan het eind der vijftiger jaren voor een vernieuwing zorgde die de Oosterend heeft zich In de thuiswed- strijdtegen Berkhout bijzonder produk- tief getoond. Hoewel de thuisclub door een fout van doelman Koning ten onrechte achter kwam, slaagden Johan de Waard en Roel Veldman er voor de rust in Oosterend naar een 2—1 voor sprong te schieten. Na de rust werd een hoge score bereikt via goals van Hans Seitsma, Jan de Vries en andermaal Johan de Waard. (5—1). Gezien het getoonde spelbeeld had deze score nog veel hoger uit kunnen vallen, maar veel doelrijpe kansen ble ven onbenut. Zware druk Onmiddellijk na het beginsignaal kwam het doel van Berkhout onder zware druk. Trainer Frederiks had er meer dan ooit op aangedrongen dat op het middenveld zeer geconcentreerd gespeeld moest worden. Gevolg was dat iedere tegenaanval van Berkhout al in de middenlinie werd onderbroken. De verdediging van de bezoekers kreeg het daardoor zwaar te verduren. Met veel kunst en vliegwerk en een grote dosis geluk wist Berkhout aanvankelijk nog goals te voorkomen, Een blunder van doelman Koning bezorgde hen echter zelfs nog een 0—1 voorsprong maar van lange duur was dit niet. Via goals van Johan de Waard en Roel Veldman nam de thuisclub voor de rust nog een volkomen verdiende 2 1 voorsprong. Overwicht Na de rust was het overwicht van Oosterend nog groter. Het herhaaldelijk opkomen van de Oosterend verdedigers Klaas de Vries en Anton van Nuland stichtte veel gevaar in de Berkhout-de fensie. Na ongeveer een kwartier in de tweede helft stelde Hans Seitsma de overwinning veilig door beheerst voor 3— 1 te zorgen. De concentratie verslap te toen enigszins en Berkhout kon iets aanvallender gaan spelen. Het gevolg was een aantal hoekschoppen dat nogal paniekerig door de Oosterend-defensie werd verwerkt. Berkhout ging echter definitief op de kineën toen kort na elkaar Johan de Waard en Jan de Vries voor 5— 1 zorgden. ZONDAG 15 JANUAR11978: Afdeling Noordholland: WBSV-Tex. Boys Andijk-De Koog Oosterend-Berkhout Knollendam-ZDH Westfriezen 2-Texel 2 Texel 3-Succes4 Watervogels 3-Tex. Boys 2 Oosterend 2-Helder 5 Tex. Boys3-JVC 4 DWOW 3-ZDH 2 ZDH 3-Oosterend 3 Texel 4-HRC 8 Kaag vogels 6-De Koog 2 Junioren: ZAP A2-Tex. Boys A1 Dames: Tex. Boys-AFC '34 Tex. Boys 2-WBSV Uitslagen: Senioren: Ie klasse: Casino-JKM De Zwaan-Oosterend 1 't Kompas-Dubbeldik 1 2e klaase: Knudde- Jelleboog Badhotel-Amro Brandweer-Smullies Bar 3e klasse: Texel B1-Rab Gempo-Texel vet. 2 De Spyker 2-Tex. Boys3 Tex. Boys 2-De Spyker 1 5-1 1-1 5-1 4-1 3-0 2-0 4-2 3-0 1-8 1-4 3-3 4-1 19-3 5-1 0-3 0-1 filmwereld tot nu beroerde. Truffauts films zijn nooit echte publiekstrekkers geweest. De oorzaak daarvan kan wel licht zijn de laaiende, vaak wat elitaire kritieken die zijn films ten deel vielen. Het juist daardoor argwanende en kop schuw geworden publiek reageerde door weg te blijven. Onterecht, want „moeilijk gedoe" kan Truffaut in zijn films niet worden verweten. „Zakgeld"is dan ook een doodgew ne en erg toegankelijke film over d lotgevallen van een aantal dorpskind? ren die we gedurende de laatste maani voor de zomervakantie volgen. Over d schouder van Truffaut kijken we me naar wat hen zoal overkomt en herken nen daarbij, soms ontroerd, soms ge amuseerd, ons zelf. Kleine gebeurte nissen van groot gewicht (zoals de sni wisselende vriendschappen, de nieuws gierigheid naar sex en bloot, de eerst onhandige kus, de straf, de geheimer taal enz.) met elkaar vormend h< avontuur van de jeugd. Geen kinderfilm en evenmin opvoedkundige film; Truffaut staj geen enkele maal in de wijdopen staar de val van een te grote vertedering, zoetige idealisering. Talrijk zijn de anel dotes en avonturen waarin ouders onderwijzers een belangrijke rol spele en waarbij de spanning nu en dan snijden is. De filmer is daarbij tussen c kinderen gaan zitten als gelijkwaardig! (Anders had hij het trouwens nooit vo< elkaar gekregen). Een even gave hartverwarmende film van de man die eerder verraste met o.a. „Jules et Jim' „La peau douce" en „L'enfan sauvage". Erheen! 1-5 4-2 0-4 1-3 4-4 2-2 1-2 2-0 5-1 5-2 geen kinderfilm en evenmin „L'Argent de Poche" opvoedkundige film. van Francois Truffaut,

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2