Y ■miimimwm „WAT IK ZEGGEN WOU.." vorig laar kende goede groeiomstandigheden Succes voor turnjeugd LAND BOUW Klaverjasclub De Zwaan „WAT IK ZEGGEN WOU..' Eer? Doorgereden na aanrijding Supermarkt Fa. Kikkert breidde uit Teleurstelling Tevoko 4 won van Tevoko 3 DINSDAG 24 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 Stanley Kubrick (regisseur van o.a. „Spartacus" '60, ,,Dr. Strangelove" '63, ,,2001, a space Odyssee" '68 en ,,A clockwork orange" '71) kan geen veel- filmer worden genoemd. Wel is, de spaarzame keren dat er een film van hem uitkomt, de verwachting hoog gespannen. De grondigheid, waarmee hij zich in een bepaald onderwerp verdiept, mag volstrekt uniek heten. Zeer secuur worden alle opnamen voorbereid en als hij, zoals bijvoorbeeld voor Barry London", bij kaarslicht wil filmen, maken de specialisten van Zeiss een zeer lichtsterk optiek voor meneer Kubrick. Geen wonder dat hij dus niet alleen beroemd is door zijn schitterende films, maar bovendien berucht om de hoge produktiekosten. De technische-perfec- tie strekt zich, bijna bezeten, uit tot in de cabines van de bioscopen, getuige een brief aan de operateurs, waarin Kubrick vraagt toch vooral voor een optimale vertoning zorg te dragen. Opmerkelijk, maar bij het aanschou wen van de ruim 30 miljoen kostende Barry Lyndon" volkomen terecht. Het is alsof er een gigantisch, kost baar kunstalbum voor je wordt openge slagen, waarin het leven van de 18e eeuw langzaam begint te bewegen. Hoofdfiguur is de Ierse avonturier, zoals beschreven in de gelijknamige roman van William Tackeray. Een argeloze, door zijn tijd voortgedrevene, die we meemaken op de slagvelden, in de 8RXVCN van LEZERS- CUT EN VERANTWCOROf HJKMflO VBN OE RECttxl Op 24 augustus j.l. vervoerde ik een patiënt van Texel naar Arnhem. De patiënt had daartoe een vervoersbriefje gekregen van dokter Coutinho als be wijs dat vervoer per taxi inderdaad medische noodzaak was zodat de kos ten (f324,70) door het ziekenfonds ver goed konden worden. Maar het zieken fonds „Voorzorg" te Arnhem kreeg van haar adviserende geneeskundige het advies de nota niet uit te betalen omdat de gegevens op het briefje van de Texelse arts niet toereikend waren. Onvoldoende kon worden vastgesteld of de toestand van de patiënt zodanig was, dat hij niet van goedkoper ver voer gebruik had kunnen maken. Hier van kreeg ik bericht en de rekening werd gestuurd naar de verzekerde in Arnhem. Deze schreef mij een brief waarin hij terecht stelde dat de dokter zo'n briefje niet voor niets afgeeft. Hij was ervan uitgegaan dat het bedrag zou worden vergoed en voelde er niets voor om zelf te betalen. Ik stelde mij daarop in verbinding met de admini strateur van het Arnhemse ziekenfonds die me de raad gaf dokter Coutinho te vragen alsnog telefonisch voor de aan vullende gegevens te zorgen. Het zou dan in orde komen. Maar dokter Cou tinho wilde dat niet. Hij zei dat voor hem de kous af was. De rest van de zaak moest maar door de verzekerde worden afgehandeld. Ik vind dat niet eerlijk en rechtvaardig en de man uit Arnhem zal mij dan ook niets hoeven te betalen. Ook een taxichauffeur heeft zijn eer: hij laat niet iemand betalen voor een rit waarvoor een dokter een vervoersbewijs heeft afgegeven. Hoe het met de eer van deze dokter is ge steld, weet ik niet maar doet mij het ergste vrezen. H. Grootjen, Oudeschild NASCHRIFT: Dokter Coutinho gaf het volgende commentaar: Een arts schrijft voor ver voer per taxi geen „bewijs"; hij vult een aanvraagformulier in voor taxiver voer. Deze aanvraag wordt beoordeeld door de medisch adviseur van het be treffende ziekenfonds. De aanvraag kan door hem afgewezen worden. De ziekenfondsverzekerde zal in dat geval zelf de kosten moeten dragen. Dit heeft naar mijn oordeel niets met „eer", maar alles met kennis van de zieken fondsbepalingen te maken. speelzalen en slaapkamers van de Ro cocotijd. Kubrick is duidelijk meer geïn teresseerd in die bijna vergeten periode, dan in de figuur Barry Lyndon zelf. De film is dan ook het best te genieten als een ontmoeting met dat verleden. Ook het ritme van de film is aangepast aan die tijd en vergt van de kijker enige moeite. Als haastig twintigste-eeuwertje moet je bepaald kunnen terugschakelen om volledig te kunnen genieten van de majestueuze schoonheid van Kubricks beelden. Ryan O'Neal geeft bijzonder goed gestalte aan de schelm, die zich steeds meer als echte schurk ontpopt. Verbit terd, na een mislukte avance, weet hij langzaam de hoogste kringen binnen te dringen. Als gewiekst valsspeler en glibberige spion weet hij tenslotte een rijke jonge weduwe te strikken. Dat wordt héér ongeluk en zijn ondergang. Niemand kan vertellen of Kubricks beelden exact gelijk zijn aan de werke lijkheid van twee eeuwen geleden (er zijn slechts de schilderijen van o.a. Watteau, Fragonard en Grainsborough) Het is echter waarschijnlijk dat hij er zeer dagavond, vangt aan om HALF ACHT feest voor mensen met enig geduld. Barry Lyndon" draait alléén donder dagavond, vangt aan on HALF ACHT en is in verband met lengte en filmhuur ook wat duurder dan normaal. (78,— en 710,-). Een geval van doorrijden na een aan rijding deed zich in de loop van woens dagmiddag voor toen de Opel Record van P.K. uit Oudeschild door een onbe kende werd geraakt. Het linker portier van de auto vertoonde deuken en er zat een rubberspoor op de auto. Wanneer de botsing precies plaats gevonden heeft is niet duidelijk omdat P.K. het pas omstreeks 18.00 uur bemerkte. De auto stond 's middags tussen 14.00 en 16.00 uur in de De Houtmanstraat te Oudeschild en tussen 16.00 en 18.00 uur op een bij het Achterom in Den Burg gelegen parkeerplaats. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Het historisch spel. Na de geweldige belangstelling en opgave van medespelers, plm. 200, moeten wij u mededelen, dat dit aantal toch nog te klein is, om een en ander goed te la ten verlopen. De commissie rekent er op, dat er nog veel meer Oosterenders zijn, die mee willen spelen, en verzoekt om spoedige opgavel Deze spoedige opgave is nodig i.v.m. de rolverdeling en de benodigde kostuums. Met het geven van adviezen, enz., kan dan ook de kostuumcommissie haar werk begin nen. Er komt ook een ruilbeurs voor kle ding van voorgaande feesten Hierover volgt nog nader bericht. Opgave voor het spel bij de commis sieleden: Karin Didden, G. Kamstra, C. van Dijk, E. Vermeulen, C Vlaming of Joop Hillen. DE COCKSDORPNa een verbou wing van ongeveer vier maanden vond donderdag de ingebruikname plaats van de hernieuwde en uitgebreide super markt van de fa. Kikkert in De Cocks- dorp. Door deze vergroting, waarbij de op pervlakte van de winkel van 320 m2 op ongeveer 400 m2 kwam, heeft men enkele afdelingen flink kunnen uitbrei den. Er kwam meer ruimte voor een brood-boetiek, een zuivelboetiek en de wijnhoek. Nieuw in deze Cocksdorper supermarkt is een afdeling cosmetica en klein textiel. De tot dusver aan de over zijde van de Kikkertstraat gevestigde groentehal heeft door deze uitbreiding een plaats in de eigenlijke winkel gekre gen. De mogelijkheid om de winkel uit te breiden ontstond toen in 1975 het mo menteel door de heer Arie Knol geleide bedrijf, de beschikking kreeg over een 220 m2 groot nieuw magazijn. Hierdoor kwam het achter de toenmalige winkel gelegen oude magazijn vrij. Eeuwwisselng Supermarkt fa. Kikkert bestaat reeds sinds de eeuwwisseling, toen de heer Freek Kikkert met de handel in kruide nierswaren begon. Onder de heren Job Kikkert en Jaap Knol (resp. zoon en schoonzoon van F. Kikkert) sloot men zich na de tweede wereldoorlog aan bij de Enkabé (Ned. Kruideniersbond). In 1957 kreeg de winkel de firma-status. In 1968 verliet de heer J. Knol de zaak en zijn zoon Arie Knol volgde hem op. Met ingang van 1972 werd hij de enige fir mant van de inmiddels tot supermarkt uitgegroeide winkel. Interieurontwerp De verbouwing waarmee men vanaf september bezig was, werd vrijwel vol ledig door eigen personeel uitgevoerd. Alleen voor de elektrische installatie werd S. Rentenaar uit Oosterend in de arm genomen.Voor het interieuront werp van de hernieuwde winkel zorgde de heer Ed Wagenaar van het Enkabé distributiecentrum Midden-Beemster. In Supermarkt fa. Kikkert zijn momenteel 6 man personeel werkzaam. Zomers ko men er 6 seizoenkrachten bij. Vanuit gevoelens van teleurstelling reageren wij op het artikel in de Texelse Courant van 20 januari j.l., waarin onder de kop „Massaproduktie van varkens op hypermoderne wijze" op een ons inziens tamelijk propagandisti sche wijze gewag wordt gemaakt van een „bedrijf, opmerkelijk door zijn talrij ke voorzieningen die de varkens niet alleen zo snel mogelijk doen groeien, maar tevens een zo efficiënte bedrijfs voering mogelijk maken. etc," Citaten als: „Varkens die onder deze optimale omstandigheden worden gehouden zijn gevoelig voor allerlei ziekten" en „De produktiezeugen liggen alle aan banden. Ze hebben dan een zekere bewegingsvrijheid, maar kunnen toch niet rondlopen om elkaar te bijten, onrust te veroorzaken en op elkaar liggen", zijn voor ons voldoende illustratief om niet te geloven in de „Montere tevreden indruk van de die ren" waarvan vervolgens in het artikel wordt gesproken. Naïef genoeg geloof je nog even in een latent aanwezige betrokkenheid die de heer Wijtten voelt bij zijn vee, wanneer hij zegt te verwachten dat de castratie t.b.v. de vleessmaak bij de mannelijke slacht- biggen tot het verleden zal behoren. Maar nee, „van doorslaggevend belang is wat de handel er van vindt". Enkele uitspraken van Dr. Van Put ten etholoog aan het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek „Schoon oord" te Zeist— gepubliceerd in het in formatieblad van de aktiegroep „Lekker dier":' „Meer dan de helft van de Nederlandse slachtvarkens kan niet zonder pijn staan. De gebreken worden over het algemeen slechts geconstateerd, als de varkens niet meer in staat zijn om aan de trog te komen. Zolang ze nog kunnen zitten bij het vreten worden ze in praktijk in het hok gehouden en groeien zelfs nog redelijk mee. Dramatisch worden de gevolgen van de moderne mesterij als de varkens naar de slachter moeten. De hyperner veuze, kreupele dieren worden dan in eens blootgesteld aan een voor hen overvloedige hoeveelheid indrukken. Veel varkens kunnen daar niet tegenop (qua intelligentie staat een varken gelijk aan een hond). In Nederland sterven onderweg van de stal naar het slacht huis jaarlijks 70.000 varkens. U moet niet denken dat die varkens sterven aan een hartverlamming, was dat maar waar, dan was het snel gebeurd. Nee, ze sterven aan overstress. Ze krijgen het benauwd, hun temperatuur kan oplopen tot 43 45 graden, ze ver stijven, halen nog een tijdlang moeizaam adem en stikken tenslotte door verlamming van hun ademhalings spieren. Het hele proces kan vijf minu ten, maar ook een uur duren". (Voor de meest fanatieke vleeseters onder ons: onder invloed van de stress heeft 18% van de dieren ..PSE-vlees" bleek, slap en vochtig en 8% „DFD- vlees" te donker, te vast en te droog). In een overzicht dat hij gaf tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor bedrijfs voorlichting in de Landbouw stelde voorzitter P. C. Hin vori ge week vast dat het jaar 1977 voor de boer veel beter is uitgevallen dan 1976. Volgens de heer Hin verdorde Texel ditmaal niet hoewel de neer- slaghoeveelheid niet veel hoger was. Het koele bewolkte weer veroor zaakte een blijvende plantengroei waarbij de verdamping aanmerkelijk lager uitviel dan in de voorafgaande periode. P. C. Hin ging tijdens zijn in hotel Tubantia gehouden toespraak naast de natuurlijke omstandigheden ook dieper in op financiële aspecten van de zaak. De kostenstijgingen in de landbouw duren voort, hoewel er geen gelijk- opgaande opbrengstprijzen tegenover staan. Voor de akkerbouwers en vee houders een reden te meer te zorgen voor optimale opbrengsten van de ge wassen en de dieren. Alleen zo kan men financieel gezond blijven werken. Voor de akkerbouwers met consump tieaardappelen en vele granen zullen de financiële opbrengsten laag blijven door de lage prijzen voor deze produkten. Voor de melkveehouderij liggen de fi nanciële inkomsten op dit moment veel gunstiger. Ook de vleesprijzen van nuchtere kalveren, vaarzen en ander vee zijn hoog. Hierdoor is het dan ook gemakkelijk om door de regel matige inkomsten, de te betalen reke ningen te voldoen aldus de heer Hin. Voor de zuivere schapenhouderijbe- drijven liggen de toekomstproblemen voor het grijpen. De lammerenprijzen waren in het afgelopen jaar nog redelijk te noemen. Bij de afzet van lammeren voor de slacht blijken wat invloeden van de Engelse en Schotse schapen- markt te komen. De prijzen zijn daar per kilogram lamsvlees gemiddeld 74, lager. Ook al worden de prijzen gemid deld met 72,— per kg lamsvlees in Ne derland verlaagd, dan ziet de toekomst er voor de schapenhouderij volgens de heer Hin er slecht uit. Alleen wanneer de Fransman genegen is te betalen voor de hogere kwaliteit van het Texelse lamsvlees dan kunnen de prij zen en daarbij de uitkomsten voor de schapenhouderij meevallen. Bussenmelk De omschakeling van de bussenmelk naar de tank is zonder veel problemen verlopen. Bij de Texelse melkfabriek verloopt de produktie van de 16 kg kazen naar wens. De kwaliteit van de grondstof, de melk, is hoog, waardoor er nu getracht zal worden om van rauwe melk kaas te maken, aldus Hin. Een unieke sitiatie in Nederland. Reeds vooruitlopend op de goedkeuring van Niet dat wij de heren Wijtten en Schlepers hun welvaart en welzijn mis gunnen. In tegendeel. Die gunnen we een ieder. Mens en dier. Ook varkens dus. Corry Dros-Telman en Alex Verburg Oudeschild NASCHRIFT: Onze reportage had niet als doel de aanvaardbaarheid van deze vorm van varkenshouderij ter discussie te stellen. Het ging er om een indruk te geven van deze voor Texel nieuwe agrarische akti- viteit. We hebben verteld over de werking van het systeem maar het al of niet verwerpelijk zijn van het systeem buiten beschouwing gelaten. Ook nu weer blijkt dat de lezers zeer wel in staat zijn op grond van deze „kale" en zelfs propagandistisch lijkende informatie hun eigen konklusies te trek ken. Deze en andere vormen van bio-, industrie en natuur-exploitatie vervullen steeds meer mensen met afkeer. Begrij pelijk en terecht, maar deze mensen moeten zich wel realiseren dat de prak tijken in de hand zijn gewerkt door de aard van onze maatschappij. Produktie, prijs en de eventuele overlast voor an dere mensen zijn bepalend voor de wijze van produceren. Of het om leven de of dode produkten gaat is tot dusver nauwelijks belangrijk. Red. VASTE DATA Iedere derde dinsdag van de maand spreekuur van het FNV in het zaaltje van de Doopsgezinde gemeente in de Kogerstraat van 19.30 tot 20.30 uur Voor urgente gevallen bel telefoon (02223) 926 of (02220) 4117. Wielervereniging Texel houdt ieder zondag trainingswedstrijden op he Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging ei Bejaardenhulp Texel houdt spreek uur op maandag tot en met vrijda van 9.00 - 10.00 uur en van 14.00 15.00 uur. Adres Julianastraat 3 Den Burg. Iedere donderdagavond om 20.00 uu| bijbelstudie ten huize van Jan Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 ir Dén Burg. Elke woensdagavond kunnen liefheb bers volleyballen in De Bijenkorf tr, Oosterend, aanvang 19.30 uur. het Bestemmingsplan Buitengebied voor Texel is er een commissie be noemd voor „moeilijke gevallen" bij de bouw van bedrijfsgebouwen. Deze commissie heeft tot taak om het colle ge van B. en W. te adviseren in hun beslissingen inzake financiële tegemoetkomingen. Belangstelling De secretaris van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de heer J. Kikkert, gaf een overzicht van het verenigings- gebeuren. Gebleken is dat de vereni ging een zeer goede belangstelling ge niet bij de Texelse akkerbouwers en veehouders. Meer dan 250 boeren zijn aangesloten. In het afgelopen winter seizoen hebben gemiddeld per aktiviteit 72 leden deelgenomen. Hiervan werden de lezingscyclus voor de veehouders, de excursie naar de Flevopolder met de algemene voorlichtingsavond met de heer Muntjewerf speciaal genoemd. Bij de bestuursverkiezing nam de heer P. Jongejan uit Eierland de plaats in van de aftredende L. Stroo. Door de steeds stijgende kosten voor porto, vergaderkosten, druk werk en afdrachten aan de Proefbe drijven en de Federatie is met alge mene stemmen besloten de contributie te verhogen. De basisbe dragen voor donateurs en bedrijven met minder dan 15 ha land is 't be drag verhoogd tot 715,— per jaar. Voor de overige bedrijven is de con tributie verhoogd van 75 cent naar 71,— per ha. J. Koolhof Door zowel de meisjes als de jongens van MST-gymnastlek (GVT] werd dit weekeinde meegedaan aan clubont moetingen die in Wieringerwerf en op Texel werden gehouden. Beide eilande- lijke teams toonden zich veruit de meerdere van hun opponenten. De jongensploeg won in Sporthal Ons Genoegen met 110.8 punten van het Alkmaarse De Halter, dat 103.8 pun ten verzamelde. De uitwedstrijd tegen Advendo (Wieringerwerf) werd door de Te.xelse riieisjes mot 159-2 punten tegen 147;6 punten gewonnen. Ook in de individuele rangschikkingen kwarrien'de Texelse turners en turnsters goed voor de dag. In Den Burg èn in Wieringerwerf kwamen zij op de eerste vijf plaatsen. Jongensploeg De in de sporthal geturnde jongens- wedstrijden werden een zege voor Mar tin Voebel die een totaal van 38,4 punten scoorde. Hij slaagde er daarbij in voor zijn brugoefening 8,1 punt neer te zetten en voor zijn lange mat-oefening was dat 8.0 punten. Zijn broer Paul Voe bel verzamelde een totaal van 37 pun ten. Hij scoorde de beste paardsprong, waarvoor hij beloond werd met 7,9 punten. Bij deze wedstrijden bleven de turners van De Halter ver achter. De best geklasseerd^ deelnemer van de Alkmaarse ploeg kwam met 34.7 punten op een zesde plaats. De wedstrijd werd geturnd in het kader van de jeugdcompetitie Hollands Noorderkwartier in de afd. Jongens 9/12 jaar. De meisjeswedstrijd in deze competitie (9/12 jaar) is op zaterdag 28 jan. Hiervoor zijn de verenigingen DOVES (Heiloo) en Petten Burgerbrug uitgenodigd. De wedstrijd begint om 10.45 uur en wordt gehouden in de Beatrixzaal. Bij de klaverjasclub De Zwaan hebben zich deze week eigenlijk geen verschui vingen in het klassement voorgedaan. Zowel bij het periodekampioenschap als bij de totaalstand blijft het echtpaar J. Spaans aan kop. In beide klassementen volgen G. Douma en T. Bakker als goede tweede. De dagprijs ging ditmaal naar het duo M. Bakelaar-A. Bakker, dat met een score van 7231 punten in het alg. klasse ment nu vijfde staat. Uitslagen, resp. punten en marsen: M. Bakelaar-A. Bakker 7231 3 dames Veeken-Keijzer 7130 3 C. Merkx-C. Dros 6929 3 W. Bakker-R. van Heerwaarden 6915 4 P. Beers-J. Vinke 6808 Tweede periode. Echtpaar Spaans 46.605 19 Echtpaar J. Sppans 46.605 19 G. Douma-T. Bakker 45.811 12 P. Hartog-H. Snoek 45.655 12 J. Wiersma-L. Eelman 45.586 12 P. Beers-J. Vinke 45.537 21 Totaalstand: EchtpaarJ. Spaans 102.524 33 T. Bakker-G. Douma 101.654 29 J. Wiersma-L. Eelman 101.568 26 T. en J. Witte 100.504 29 M. Bakelaar-A. Bakker 100.333 31 Evenals de jongensploeg kwam oo de meisjes A-ploeg (t/m 16 jaar) in hp kader van de jeugdcompetitie in actie Tegen Advendo bleken zij maar lief: 11,6 punten beter. Kampioene Dian Terpstra behaalde bij de brug ongelij met 8.5 punten de hoogste waarderini Voor Meino van Slooten was de eerst plaats bij de balkoefening. Het paan springen werd met 9.0 punten gewor nen door Judith Hoogendijk en de vrijt oefening werd een overwinning vo< Judith Hoogendijk en Marja Vlaminj die beiden op 8.4 punten eindigden. Uitslagen: De individuele klassementen voi beide wedstrijden zagen er als volgt uit Jongens 9 t/m 12 jaar: 1. Martin Voebel 38.4 pnt.; 2. Paul Voe bel 37 pnt.; 3. Jaco van Trigt 36.1 pnt 4. Rob Voebel 35.9 pnt. en 5. Ruu Zoetelief 35.3 pnt. Meisjes t/m 16 jaar: 1. Diana Terpstra 31.9 pnt.; 2. Judit Hoogendijk 31,8 pnt.; 3. Carla Vlamin 31,4 pnt.; 4. Carla de Grave 30,7 pnt.; Meino van Slooten 30,6 pnt.; 7. Marj Vlaming 30,3 pnt. Afgelopen zaterdag was weer ee succesvolle dag voor de dame teams van Tevoko. Tevoko 6 wc vrij gemakkelijk van Noordkop 4, te wijl Tevoko 2 een 3—1 overwinniif behaalde op Smash '68 uit Ooste end. De onderlinge wedstrijd tusse Tevoko 3 en 4 werd na een bijzonde spannend verloop een 3—2 overwt ning voor de dames van het vierde. De meisjes van Tevoko 3 maaktf het in de tweede klasse dames bove aanstaande Tevoko 4 erg lastig eerste drie sets ging de strijd gelijk oi al wist Tevoko 3 via een 17-15 setwin in de derde set een 2-1 voorsprong nemen. Tevoko 4 vocht de volger» set terug wat het kon en won afget kend met 15-6. Het enthousiasme v dames 3 werd hiermee echter niet g temperd, maar moest het na een spa nende, gelijkopgaande set tor afleggen tegen de routine van het vit de damesteam: 14-16. Tevoko 6 won de eerste set vt Noordkop 4 zo gemakkelijk (15-3), onderschatting en nonchalance het sp binnensloop. Noordkop slaagde er volgende set dan ook telkens in ei voorsprong te nemen. De Tevoko-d mes verloren het hoofd niet helerra en wisten de achterstand toch we weg te nemen en de wedstrijd met ei keurige 3—0 overwinning af te sluiten Dankzij aanvallend goed spel w Tevoko 2 het de verdediging v Smash '68 zo lastig te maken dat de eerste twee sets met 15-11 won. de derde set kon Smash aanvalle wat gevaarlijker worden en via een 12 setwinst wat van de achterstand knabbelen. Tevoko 2 bleek toch sterkste en mede dankzij nogal misverstanden in de Oosterend verdediging wist het de vierde set rr 15-9 winnend af te sluiten. De eirrf uitslag kwam daarmee op 3—1.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2