'CATTECHHPS VSCUHEH Meet Rijk met twee maten op vliegveld AFD. TEXEL „Ida Mary" zocht vergeefs Jeugdsociëleit ..Witte Burg" organiseert bustocht De propaganda-avond van 15 december 1937 was voor een aantal Texelse dames ie feitelijke aanleiding tot de oprichting fan een „Huisvrouwenvereeniging", zoals iie in die tijd vlak voor de tweede wereld oorlog als paddestoelen uit de grond iezen. 3IJDAG 27 JANUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA S öKflR Spreekster was mevrouw Visser-Bakker uit Oudesluis en lear oproep had tot gevolg dat zich meteen al 17 dames als lid Ipgaven van de nog op te richten „Bond van Boerinnen en an- fere Plattelandsvrouwen" afdeling Texel. Definitief kwam de 'ereniging op 2 februari 1838 (oprichtingsvergadering) van de irond. Veertig jaar geleden dus en daarom «den tot feest. Vrijdag wordt de grote lag waarop de dames van de huidige „Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Ifd. Texel" dit feit herdenken. Men komt dan rond 17.00 uur in Jeugdherberg „Panorama" bijeen voor een koud buffet. Daarna volgt om 20.00 uur een feestavond in de Burgem. De Koninghal, waarbij ook de echt- of huisgenoot van de plattelandsvrouwen aanwezig zullen zijn. De avond begint met een officieel gedeelte, waarna een revue door de eigen leden verzorgd zal worden. „Huisvrouwenvereeniging" Het was om precies te zijn de Texelse Courant van 29 januari 1938 waarin voor het eerst melding werd gemaakt van een „kortgeleden opgerichte Vereeniging van Huisvrouwen onder de naam afd. Texel van de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen". Op dat moment, aldus het krantenartikel, wa ren er door de initiatiefneemsters al 50 leden geregistreerd. De contributie be droeg 71,50 per jaar. De oprichtingsver gadering waarop het eerste bestuur werd gekozen en besproken werd wat het programma voor de komende maan den zou worden, werd gehouden in de Lagere Landbouwschool aan de Nieuw- straat. Uit het eerste artikel over de activi teiten van de vereniging blijkt, dat in ieder geval de toenmalige redacteur van de Texelse Courant de vereniging van harte ondersteunde. Hij schreef de volgende woorden: Wij hebben de indruk dat de dames zich voorstellen veel nuttigs en aange naams te kunnen organiseren voor de Texelse huisvrouwen en wensen ze van harte succes. De eerste vergadering viel op een woensdagavond en aangezien men in deze periode de geboorte van het eerste kind van Prinses Juliana en Prins Bernhard verwachtte, was het aller minst zeker of de bijeenkomst zou doorgaan. De nationale feestdag viel uiteindelijk op maandag 31 januari. Er werd die ochtend een flinke dochter geboren: „HKH Prinses Beatrix" en ter gelegenheid hiervan gingen op Texel twee herauten te paard rond. „Ze trokken met hoorngeschal de aandacht van het publiek en lazen het geboorte- bericht voor", aldus een Texelse Cou rant uit die dagen. Oprichtingsvergadering Op woensdagavond kon de oprich tingsvergadering dus normaal door gaan. Van de eerste samenkomst is het volgende verslag bewaard gebleven: „De zaal zag er waarlijk zeer gezellig uit. Met wat bloemen en een huiselijke rang schikking der tafels werd een sfeer geschapen, die voor een vereniging als deze zeker passend genoemd mocht worden. Ja, de dames weten het met eenvoudige middelen gezellig te maken. Aanvankelijk, voor het bestuur was gekozen werd de vergadering geleid door mevr. Keijser-Rab (Molenbuurt). Spreekster heette de aanwezigen (er waren 48 dames, voorwaar voor deze jeugdige vereniging een mooi succes) hartelijk welkom. Zij deelde mee, dat zich thans plm. 60 dames als lid hadden opgegeven. Vervolgens zette zij nog maals het doel der vereniging uiteen; bevordering van de belangen der bevolking van het platteland. Er zullen lezing- en declamatieavonden worden georganiseerd, korte nuttige cursussen, leerrijke excursies enz. De verkiezing van het bestuur verliep zeer vlot. Bij de eerste stemming wer den tot bestuursleden gekozen: mevr. Kamp-Neubecker (37 stemmen), mevr. v.d. Ban (31 stemmen), mevr. Frederiks (36 stemmen) en mevr. Keijser-Rab (40 stemmen). Na de herstemming werd als vijfde bestuurslid mevr. G. de Wolf- Kikkert gekozen. Mevr. Kamp (echtge note van de toenmalige burgemeester red.) werd tot voorzitster benoemd. Mevr. Frederiks werd secr.-penning- meesteresse. De contributie werd vastgesteld op 71,50, terwijl het eerste jaar nog 50 cent inleggeld verschuldigd is aan de bond". Het krantenartikel eindigt als volgt: „Wij vertrouwen dan ook dat deze vereniging niet moeilijk zal vallen nog meer leden te werven. Als de dames eerst maar een avond als deze hebben meegemaakt, weten zij, hoe gezellig en hoe leerzaam zo'n bijeenkomst wel kan zi'n H Boerinnenbond Het bleef goed gaan met de Boerin nenbond, zoals de huiselijke benaming in die tijd was. Eind 1938 waren er al bijna 100 leden. De dames weerden zich actief en in de winter die daarop volgde was er iedere maand wel een verslag over een van hun bijeenkomsten in de krant te vinden. Het veranderde allemaal toen de mobilisatie kwam. De tweede wereldoorlog stond voor de deur. Het aantal bijeenkomsten verminderde ge staag en ook het bezoekersaantal daal de. In de krant van 18 okt. 1941 werd duidelijk hoe dat kwam. De plattelands vrouwen konden zich niet verenigen met het idee van de bezetter een ander (hem toegenegen) bestuur aan het hoofd van de landelijke Boerinnenbond te zetten. In de circulaire die men rondstuurde stond daarom: „In navol ging van het hoofdbestuur van onze bond, hebben de ondergetekende, teza men vormende het bestuur der afdeling Texel, besloten eveneens af te treden en als lid van de bond te bedanken". Een van de ondertekenaars was mevr. J. Roeper-v.d. Oord, die samen met de dames Keijser-Eelmam en Bruin-Over sinds de oprichting lid van de vereniging Russenoorlog Zoals met zoveel organisaties in de oorlogstijd het geval was staakte dus ook de Boerinnenbond de activiteiten. Er kwam voorlopig een eind aan de avonden waarop de dames al handwer kend luisterden naar het betoog van een uitgenodigde spreekster. Het was ook uit met het bezoek aan diverse dames beurzen en de algemene vergaderingen die elders in het land werden gehouden. Tijdens de beschieting van Den Burg in de Russenoorlog gingen alle notulen van de vooroorlogse 8oerinnen in de vlammen op. Maar de bevrijding kwam en daarmee ook de heroprichting van de Boerinnen bond, die voortaan Ned. ver. van Plattelandsvrouwen zou gaan heten. De heroprichtingsvergadering was op 8 oktober 1945 in hotel „De Lindeboom". Mevr. J. Roeper-v.d. Oord leidde de bij eenkomst als waarn. voorzitster omdat mevr. Kamp het eiland inmiddels verla ten had. Er werd een nieuw bestuur gekozen met mevr. v.d. Ban-van Bode- gom als voorzitster, mevr. C. Dros- Bakker als secretaresse en mevr. J. Roeper-v.d. Oord als penningmeeste- resse. Het nieuwe winterprogramma begon met een avond waarop mevr. Anke Servaes de gaste van de Plattelands vrouwen was. In de notulen van die dagen lezen we dat mevr. Servaes de dames het een en ander vertelde over haar werk als verpleegster in donker Amsterdam. „Wij komem keer op keer in aanraking met de zogenaamde afge gleden jongens en meisjes, even wordt Op 18 oktober 1941 werd de Boerinnenbond in verband met de Duitse bezetting tijdelijk opgeheven. Deze foto, uit de zomer van dat jaar, toont enkele toenmalige bestuursleden, v.l.n.r. de dames J. Roeper-v.d. Oord, Dros-Bakker, G. Rab-Dros, J. de Wolf-Kikkert en Kamp-Neubecker. de sluier opgelicht, ontdekken wij de krachtige stroom, waarop de losgesla gen levens naar de ondergang drijven". Er waren ook bemoedigender bijeen komsten. Er werd een begin gemaakt met de kerstwijdingsavonden die tot op heden steeds het jaarlijkse hoogtepunt van de Plattelandsvrouwen hebben ge vormd. De jaarvergaderingen werden weer gehouden in jeugdherberg Pano rama. Na enige jaren konden er weer enkele dames mee met de landelijke bondsreizen, later gevolgd door bonds- reizen naar het buitenland. Het ledental steeg weer. Spoedig kon de voorzitster melden dat er opnieuw 90 nieuwe Plattelandsvrouwen waren geregi streerd. Op dit moment bij het 40-jarig bestaan is het ledenbestand 200, waar echter aan toegevoegd moet worden dat een afdeling De Cocksdorp/Eierland zich in het begin van de vijftiger jaren afscheidde. Reden hiervan was de te grote afstand tot Den Burg. Deze afde ling telt nu zo'n 75 leden. 25 jaar In 1963 werd het 25-jarig bestaan van de afd. Texel gevierd. De notulen zeg gen er het volgende over. „Van het provinciale bestuur werd een schriftelijke felicitatie plus 710, ontvangen. Mevr. Laan (voorz.) las ook de andere felicitaties voor en dankte voor de bloemstukjes. Vooral het idee van onze zusterafd. De Cocksdorp n.l. voor ieder bestuurslid een met bloemen opgemaakte kop en schotel. De geza menlijke broodmaaltijd was een gezellig begin van de avond. De afwas daarna was een peuleschilletje met zoveel da mes, te meer daar de Jeugdherberg voor dergelijke feestelijkheden bijzonder geschikt is door de ruimte en praktische inrichting". Op deze vergadering werd aan 18 dames het bondsspeldje uitge reikt. Zij kregen dit aandenken omdat zij van de oprichting af lid van de vereni ging' waren geweest. Overkoepeling De laatste jaren is de grootte van de vereniging vrij stabiel gebleven. Het ledental schommelt rond de 200 en de Plattelandsvrouwenafd. Texel maakt nu ook deel uit van de Overkoepeling van Vrouwenorganisaties op het eiland. Te zamen met 27 andere Texelse vrouwen verenigingen (die 9 verschillende groe peringen omvatten) neemt ook een flink aantal dames van de Texelse Platte landsvrouwen deel aan de in 1976 gestarte VOS-cursussen. Aan de cur sussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) wordt met veel animo meegedaan. Door dit samenwerkings verband dragen ook de Plattelands vrouwen hun steentje bij tot de oplos sing van diverse actuele vraagstukken. Men richtte zich in het afgelopen jaar met name tot het gemeentebestuur, woningbouwvereniging en de stichting bejaardenzorg om te komen tot een Vrouwenadviescommissie in de woning bouw. Daarnaast zijn er op verschillende andere bestuursterreinen mogelijkheden voor de vrouwen hun mening gezamen lijk naar voren te brengen. Gezien de nog steeds aanwezige animo ziet het er naar uit dat de afd, Texel van de Ned. Ver. van Plattelands vrouwen nog jaren zal voortbestaan. De Texelse strandreddingboot „Ida ilary" was een van de schepen, die leeft deelgenomen aan de zoekaktie laar de straaljager, die dinsdagochtend >m 11 uur in de Waddenzee stortte, an het zoeken werd ook meegedaan loor een helicopter en een Neptune diegtuig van de marine alsmede de eddingboten van Vlieland, Terschelling n Den Helder. De Ida Mary werd om lalf één te water gelaten en keerde om irie uur terug. Het was een vergeefse eis, want er werd niets gevonden. Bij voldoende aanmelding houdt ieugdsociëteit „Witte Burcht" op een zondag in februari een bustocht, waarbij t Gooi en de omgeving van Utrecht bezocht wordt. De tocht is speciaal bedoeld voor jongelui vanaf 12 jaar en de kosten zijn 712,50 p.p. In dit bedrag zijn de buskosten op Texel niet inbegre pen. De deelnemers wordt dus verzocht op eigen gelegenheid naar en van de boot te gaan. Op het programma staat onder meer een gezellige middag met levende muziek. Er wordt tevens een warme maaltijd verstrekt. Belangstellenden voor deze bustocht kunnen zich tot uiterlijk zaterdagavond 28 januari opgeven in de „Witte Burcht", Molenstraat, Den Burg. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men ook op het adres Hollewal 22 terecht (C. Gieles). In de rondvraag van de raads vergadering van dinsdagavond uitte Bert Weijdt van Texels Belang zijn verwondering over het feit dat de nieuwe luchtvaart maatschappij Propellor Flight Services alle medewerking heeft gekregen bij zijn vestiging op het vliegveld Texel. Ook van Rijks wege zijn de benodigde vergun ningen vlot verstrekt. Hij vond dat merkwaardig omdat het reeds gevestigde paracentrum geen toestemming krijgt voor de nieuwbouw op het vliegveld met als argument dat van rijkswege wordt gestreefd naar beperking van het luchtverkeer in het wad dengebied. „Wordt hier gemeten met twee maten?" De burgemeester wees erop dat het om twee totaal verschillende zaken gaat. Het paracentrum is in conflict gekomen met het ruimtelijke ordening- beleid omdat het een gebouw wilde stichten, waarvoor van provinciewege toestemming nodig was. Die toestem ming is geweigerd omdat in het kader van de bestemmingsplanprocedure be zwaren zijn ingediend tegen de bouw mogelijkheden op het vliegveld. De provincie wil eerst over deze bezwaren beslissen en hangende de behandeling geen bouw toestaan. Het daarbij gehan teerde argument dat het toekomstige rijksbeleid voor Waddenzee neigt in de richting van beperking of zelfs stopzet ting van vliegaktiviteiten heeft wel te denken gegeven. Propellor Flight Services had niets met ruimtelijke ordening te maken, want het ging hier niet om bouwplannen. Weijdt bleef het vreemd vinden. „De provincie verschuilt zich bij haar afwij zing achter het rijksbeleid dat tegen uit breiding van vliegaktiviteiten zou zijn, terwijl hetzelfde rijk aan het verlenen van de exploitatievergunning voor PFS heeft meegewerkt. Onbehoorlijk be stuur!" Weijdt drong aan op stappen om te bereiken dat het paracentrum zijn plannen kan uitvoeren. Geen vertrouwen Dros had weinig vertrouwen in de nieuwe luchtvaartmaatschappij. Hij kon zich niet voorstellen dat men tot bevre digende bedrijfsresultaten kan komen met dergelijke kleine toestellen, gezien de enorme kosten van personeel en onderhoud. Cor Ellen van het Pakt had zijn eigen originele verklaring voor het geval de onderneming het wél zou redden. Hij herinnerde eraan dat in Australië een vliegtuig tot landen is gedwongen, dat werd gebruikt voor het smokkelen van verdovende middelen. Hij haakte daar mee in op de geruchten dat het Texelse vliegveld een rol speelt of heeft gespeeld bij smokkelactiviteiten. De dienst lucht vaart van de rijkspolitie heeft vorig jaar een onderzoek ingesteld, dat kennelijk niet heeft geleid tot opsporing of andere actie want er is nadien niets meer over vernomen. Muziekschool Henk Beumkes van het Pakt sprak zijn voldoening uit over de stijging van het aantal leerlingen van de muziekschool, maar betreurde het dat voor bepaalde instrumenten wel wachttijden bestaan. Hij vroeg wanneer de school eindelijk over een beter gebouw kan beschikken. Wethouder Westdorp zei dat daarover half maart meer kan worden gezegd. De commissie die de akkommodatieproble- men van Den Burg bestudeert houdt zich ook bezig met de behuizing voor de muziekschool. Premiewoningen Desgevraagd kreeg Beumkes van de burgemeester te horen dat geruchten over op handen zijnde bouw van twaalf premiewoningen in Het Horntje op waarheid berusten. Bij de gemeente is een bouwaanvraag ingediend. De wo ningen worden gebouwd in opdracht van projektontwikkelaar Stok B.V. te Utrecht en zijn ontworpen door archi tect P. R.Boots uit De Waal. Fietspad Daan Schilling informeerde of B en W al geld hebben losgekregen uit het on langs ontdekte „potje" van het ministe rie van landbouw voor de aanleg van het fietspad Oosterend-Den Burg. De bur gemeester zei dat nog geen antwoord was ontvangen. Volgens hem was nog een andere financiële mogelijkheid ont dekt om het pad te verwezenlijken. Ook de dienst Landinrichting zou over middelen beschikken voor een dergelijk doel. Volgens enkele raadsleden was dat onmogelijk en gaat het om hetzelfde fonds. Landinrichting is de nieuwe be naming voor wat vroeger de onder het ministerie van landbouw vallende cul tuurtechnische dienst was. Schilling vond het allemaal erg onbevredigend. Kees Koorn van het CDA klaagde over de geringe breedte van de weg tussen Ceres en Oudeschild Ide Rede). Hij zei dat deze [nieuwe] weg zo smal is gehouden onder druk van de werkgroep Landschapszorg, maar het resultaat is levensgevaarlijk. Bij het voor elkaar uitwijken moeten tegenliggers de berm invluchten, die dan ook helemaal kapot is gereden en in een soort modderige greppel is veranderd. Deze moet telkens weer met grond worden opgevuld. Vooral fietsers en bromfietsers die naar de „greppel" moeten uitwijken, lopen ernstig risico. Koorn vond dit wegge deelte gevaarlijker dan het veelbespro ken verlengde ervan: de over de bin nendijk gelegen Redoute. Het college zei dat het probleem aan de orde kan worden gesteld in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Daan Welboren klaagde over de „achterbuurtige" indruk, die de Burg wal maakt als gevolg van leegstand en slechte staat van onderhoud van diverse panden, waaronder het voormalige Asielgebouw. Hij was ook slecht te spreken over de wijze waarop Natuur monumenten het voormalige fort De Schans beheert. De zaak wordt ver waarloosd en de konijnen gaan dusda nig hun gang dat er straks van dit cultuurhistorische monument weinig over zal zijn. De burgemeester beloofde dat met Natuurmonumenten kontakt zal worden opgenomen. Minder kinderen Het aantal geboorten blijft ook op Texel gestaag afnemen. De terugloop beliep het afgelopen jaar 10%. „Het gaat nog harder dan de inflatie, maar dan de verkeerde kant op", aldus J. C. Dros, die zich over dit verschijnsel zorgen maakt, omdat onder andere het voortbestaan van scholen iri de kleinere dorpen erdoor wordt bedreigd. Hij vroeg het college om een prognose om zich een indruk te vormen van deze ont wikkeling op wat langere termijn. De burgemeester zei, dat dergelijke prog noses al regelmatig worden gemaakt, ten behoeve van de scholen. Fridt Blanken van het Pakt merkte op dat het aantal geboorten op texel veel minder hard terugloopt dan gemiddeld elders in het land. Daar was sprake van een terugloop van 40% in vier jaar. Te verwachten is dat deze ontwikkeling ook op Texel versterkt zal doorzetten. Jan Witte van het CDA en J. C. Dros (onafhankelijk) spraken hun afkeuring uit over het feit dat de statencommissie die onlangs in Den Burg een hoorzitting hield over het streekplan, slecht is geïn formeerd over het Texelse beleid. Witte riep op tot aktie om de staten ertoe te brengen meer serieuze aandacht aan Texel te geven. De burgemeester zei het op prijs gesteld te hebben dat de statencommissie naar Texel wilde ko men om hier de hoorzitting te houden. Maar ook hij onderschreef dat de leden geïnformeerd hadden naar dingen die ze hadden geweten als ze de stukken hadden gelezen. Zout water Cor Ellen vond dat de gemeenteraad zich moet laten voorlichten over aspec ten van het beheer van het oppervlakte water op Texel. Hij zei dat naar aanlei ding van de onder meer door Weijdt naar voren gebrachte wens om het oppervlaktewater dat nu door de gema len in de Waddenzee wordt uitgeslagen, op Texel op te slaan, zodat het voor de drinkwatervoorziening kan dienen. Dat zou een veel beter systeem zijn dan het in de Hogeberg opslaan van het op dure wijze in de waterfabriek gemaakte wa ter. Ellen had geïnformeerd bij het Waterschap en te horen gekregen dat het vasthouden van het water uit de polders zinloos is omdat het zoutgehalte veel te hoog is. Niettemin wordt mo menteel de mogelijkheid van recycling onderzocht door Uitwaterende Sluizen. Ellen vond dat hoge onderzoekkosten kunnen worden bespaard door zich te laten informeren door de mensen die van de plaatselijke watersituatie op de hoogte zijn. De burgemeester vond het een goed idee.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5