WAT IK ZEGGEN WOU.. ,,The Enforcer" ■mRWHMiwa Een illusie armer" mm Den Haan klopte Elzinga Cursus alternatieve voeding in rest. „Italia" m Ergernis Rolschaatsen vanaf 19,95 Koersen vreemde valuta iiiipiÉ 7 'M Walgelijk iUILLETOlM TEXELSE COURANT PAGINA 7 EVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE de grootst mogelijke ergernis het artikel in de Texelse Courant 0 januari gelezen over de massa- ktie van varkens op ,,Rio Ie". Het artikel komt namelijk op ver als en lofzang op de bio- trie; dat komt omdat de schrijver et stuk volledig vanuit de visie van betreffende veehouder heeft ireven. Over het welzijn van de wordt met geen woord gerept, ve dan dat de dieren „een are, tevreden indruk" maken. Dat /oor de journalist schijnbaar vol- ie om geen vragen meer te stellen zaken die betrekking hebben op elzijn van het dier. Ikzelf ben ge- minder gauw overtuigd. En ik wil uiteenzetten waarom, (Per slot is ele pagina besteed aan de stand- in van de varkenshouder!, kens leven van nature in kleine len en zij doen qua intelligentie ze- let onder voor bijv. honden. De dieren zijn speels en nieuwsgie ren kan een varken ook van alles Niet alleen is een varken een so- dier, maar tevens beschikt het een aantal prima functionerende igen, die de verbinding vormen n de omgeving en de manier ap hij deze ervaart. De omgeving iet mestvarken is helaas uitermate alarm, onnatuurlijk en overbevolkt, n nature is het varken een alleseter n natuurlijk gedrag bestaat groten- uit het zoeken naar voedsel, ten waarmee met name de reuk- istzin gemoeid zijn Het mestvar- ïeeft in zijn hok geen mogelijkhe- deze handelingen uit te voeren I de constructie van de hokken is nig dat de dieren nergens vat op n. Varkens, ook mestvarkens, en een intensief kontakt met el- door middel van geluiden, mimiek udingen. Zoals zo vaak bij groeps- n worden zieke, gewonde of in ge- sterk afwijkende dieren uit de 1 gestoten. Het uitgestoten mest- n kan zich echter niet uit de groep ijderen en wordt op den duur zelfs meer als soortgenoot, maar als beschouwd en dientengevolge jaagd en aan- of opgevreten, het voeren na zitten de dieren de dag in het donker of schemer, door nog meer normale gedrags- men onmogelijk zijn (o.m. de opti- orientering). Na het voeren blijven ieren, hoewel ze genoeg hebben, een halfuurtje zoeken naar sel. Uit ervaringen is gebleken dat dit zoekgedrag zou kunnen bevre- 1; lopen de dieren op roosters (het- in ,,Rio Grande" het geval is), geeft men als regel geen stro st dan de roosters verstopt raken, ivoelens kunnen alleen worden af- rgeerd op hokgenoten met als ge- dat de dieren gaan wroeten in el- oren, lendenen en andere delen, tneest echter richt zich het knauw- g op de staart. Dit gedrag wordt, it het dier niets anders kan doen, len duur een obsessie, waardoor knauwen steeds feller wordt en den ontstaan. Deze veroorzaken 3ij het dier en het zal proberen zich het bijten te onttrekken. Het staart - n kan tenslotte overgaan in kaniba- als jacht op het gewonde dier It gemaakt. In ieder geval treden 'ijls infecties op en soms zijn er gaten bij de staartwortel uitge- n. at ook niet algemeen bekend is, is de helft van de Nederlandse var- lijdt aan longontsteking, ten ge- van de droge omgeving, het ge voer en de stoffige lucht, ivenomschreven omstandigheden zijn algemeen in de Nederlandse var kenshouderij. En dit is nog slechts een greep uit de wantoestanden, want ik zwijg nog over beenkwalen, castraties en vervoer van de varkens (bij vervoer gebruikt men elektrische prikkelaars!, enz. die het dier het leven tot een hel maken. Ik maak uit het artikel op dat de mestvarkens op „Rio Grande" geen stro krijgen (er wordt slechts over roos ters gesproken). Men kan er in dit geval op rekenen dat binnen niet al te lange tijd vele varkens beengebreken zullen krijgen. Een feit is dat de helft van de Nederlandse mestvarkens beengebreken heeft, kreupel is of zelfs niet meer kan lopen. Het skelet blijft namelijk in groei achter bij het zeer snel groeiende lichaam en bovendien krijgt het dier vaak te weinig beweging. Var kens uit stallen zonder stro vertonen meer beengebreken, want een varken dat geen stro heeft, is minder geïnteres seerd in zijn omgeving, beweegt dus minder, met als gevolg dat beenkwalen sneller voorkomen. Misleidend in het artikel is de infor matie over het castreren van de beren Bedrijfsleider Wijtten „verwacht dat het gebruik binnen afzienbare tijd tot het verleden zal behoren" Dat ver wacht ik niet. Weliswaar is men in Nederland op vrij grote schaal ven me ning dat het castreren overbodig is, omdat de „berelucht" bij slechts 2% van de dieren voorkomt, welke dan trouwens opgespoord kan worden met een detector, maar het buitenland, met name Duitsland, Italië en Luxem burg verbieden de invoer van vlees van niet gacastreerde varkens. Deze be langrijke afnemers hebben grote bezwaren tegen het afschaffen van het castreren. Overigens is de castratie een buitengewoon pijnlijke ingreep voor de dieren die zonder verdoving geschiedt. Een overbodige marteling dus, die om exportredenen voorlopig nog door 6 7 miljoen biggen per jaar moet worden ondergaan. Of de „hypermoderne wijze" van massaproduktie van varkens op „Rio Grande" voor al deze problemen een oplossing heeft, komt de lezer helaas niet te weten, We lezen slechts welke maatregelen genomen zijn om het pro ject economisch aantrekkelijk te ma ken, maar niets is te vinden over even tuele stappen die genomen zijn om het welzijn van de dieren te bevorderen. Dus blijf ik met brandende vragen zit ten als Hoe lang worden de dieren door het moederdier gezoogd? (Als deze periode tekort is wordt de zuigbehoefte bevre digd op alle uitstekende delen van lot genootjes, met als gevolg ernstige ont stekingen!. Hebben de dieren inderdaad helemaal geen stro en hoe denkt men, of is men überhaupt van plan, de ge noemde gevolgen daarvan te bestrij den? Gebeurt op „Rio Grande" de castra tie ook zonder verdoving? Hoe groot is de bewegingsvrijheid van de dieren als ze bijna hun slachtge- wicht hebben bereikt? (hun gewegings- ruimte wordt iedere dag kleiner!) Wat moet worden verstaan onder „een zekere bewegingsvrijheid" die de zeug- :t de fokafdeling hebben, waar de diei. .i vastliggen aan een band? Waarom geeft men op „Rio Grande" de voorkeur aan roosters, terwijl momenteel het stalsysteem met ruim ten die bestaan uit een liggedeelte (met stro) en een mestgedeelte (met roos ters) meer in zwang is, vooral ook omdat dit systeem een beter welzijn ga randeert? Op al deze vragen en nog vele andere mis ik het antwoord. De veehouders van „Rio Grande" moeten niet denken dat het er mij om te dóen is hun bedrijf in discrediet te brengen. Ook beschouw ik hen niet als extra verantwoordelijk voor de wantoe standen in de huidige veehouderij. Hun aandeel valt in het niet bij dat van de voederfabrieken en banken die in ano nimiteit van de bio-industrie profiteren ten koste van het dier. Ook verant woordelijk is de consument die vlees nog steeds beschouwt als een nood zakelijkheid in het dagelijks voedselpak ket, maar die tevens voor dat vlees maar zeer weinig wil betalen. Die con sument wil liever niet nadenken over de slogan: „Minder vlees mevrouw, u weet hopelijk al waarom?", ook al weet hij maar al te goed dat voor de meeste kippen en runderen de situatie in de huidige veehouderij er in vergelijking met de varkens geen haar beter uitziet. Dat de Texelse Courant deze struisvo gelpolitiek schijnbaar ondersteunt, is te leurstellend te noemen. Het was beter geweest deze uiterst gevoelige zaak van beide kanten te belichten. Véél te ver is de krant gegaan met de volgende notities: Omdat de varkens zijn „verwend", zijn ze gevoelig voor tocht. Als „ver wend" hier grappig is bedoeld, lijkt mij dat volkomen misplaatst; als ermee wordt bedoeld, dat de dieren het beter zouden hebben, dan varkens in meer natuurlijke omstandigheden, dan beschouw ik deze niet te staven bewering als propaganda voor de bio- industrie (hetgeen vanzelfsprekend niet verboden is). „Varkens die onder deze optimale omstandigheden worden gehouden zijn gevoelig voor allerlei ziekten". Deze mededeling is bijna absurd. De omstan digheden zijn allerminst optimaal vandaar dat de dieren uitermate gevoe lig zijn. Maar het is duidelijk vanuit welke hoek de zaak wordt bekeken. Wellicht kan over pakweg een jaar eens een antwoord worden gegeven op de door mij gestelde vragen? Met dank voor de plaatsing, J. Dros, Den Burg N.B. De door mij genoemde feiten zijn ontleend aan het boek „Leed eten", aspecten van de bio-industrie, door A. Stol, uitg. Agathon, Bussum (1977). SCHAAKCLUB EN PASSANT Door in zijn partij tegen H. Elzinga te profiteren van een fout in de opening boekte K. J. den Haan dinsdagavond zijn tweede overwinning en deed daar mee de rode schaaklantaarn over aan H. van Daalen. Winst was er dinsdagavond verder voor B. Dekker, H. Goslinga, F. Busch, A. Terpstra en M. Vittali, die respectie velijk Jeroen Rommets, N. Witte, H. Goslinga, A. Rombout en C. Witte klopten. Na het bekend worden van de defini tieve uitslag van de match tussen MSC 5 en En Passant 2 (3 V4-4T4) is het Texelse team op een tweede plaats van het klassement (4de kl. A NHSB) terecht gekomen. De eerstvolgende tegenstander van het tweede team is Magnus 3 uit Schagen, dat op de derde plaats staat. De ontmoeting wordt op 11 febr. op Texel ('t Zwaantje) gespeeld. Westduitse marken 100 7105,25 Belgische francs 100 7 6,72 Franse francs 100 7 46,50 Zweedse kronen 100 7 46,75 Zwitserse francs 100 7112,50 Deense kronen 100 7 37,50 Amerikaanse dollars 1 7 2,21 Engelse ponden 1 7 4,29 Oostenrijkste schillingen 100 7 14,80 Italiaanse lires 10.000 7 23,75 In restaurant Italia te De Koog begint op donderdag 2 februari een cursus Alternatieve voeding. Deze cursus (on der leiding van mevr. Jongkind uit Sint Maarten) bestaat uit 6 lessen, die gegeven worden tussen 2 februari en 9 maart. De tijden zijn 13.30 tot 16.30 uur. het cursusgeld voor de hele serie be draagt f50, De kosten voor de benodigde ingrediënten zijn hierbij inbe grepen. Deze cursus werd reeds bij het begin van het winterseizoen aangekondigd, maar is enkele malen uitgesteld, omdat men in eerste aanleg geen geschikte •keuken kon vinden. Er zijn voor „alter natieve voeding" nog enkele plaatsen beschikbaar. Belangstellenden voor de cursus dienen zich voor 1 februari op te geven bij de afd. Culturele Zaken op het Raadhuis, tel. (02220) 3041. Clint Eastwood a/s Dirty Harry" in The Enforcer Van vrijdag tot en met maandag gaat in het City Theater „THE ENFORCER" over het doek. Clint Eastwood is daarin voor de derde maal te zien in de rol van Dirty Harry", de politieman uit San Francisco die gelooft in directe actie met hard geweld, en dan ook lang niet altijd vlogens het boekje te werk gaat. Ditmaal staat hij tegenover een groen uiterst geweldadige terroristen die stad en bevolking van San Francisco be dreigt. Tijdens een goed voorbereide actie ontvoeren zij de burgemeester en Harry zet op zijn eigen manier een zenuwslopende achtervolging in. Hij gaat echter niet in z'n eentje te werk. Kate Moore, een jonge, vrouwe lijke politieagent pas gepromoveerd tot inspecteur wordt aangewezen als Harry's partner... Natuurlijk ziet Harry dit in het geheel niet zitten (vrouwen zijn te lief, te zacht en te truttig voor het harde en gevaarlijke politiewerk). Kate blijkt echter geen doetje en langzamer hand krijgt Harry wel wat respect voor haar. Lieden die zich ongerust maken over het feit dat Harry nu met een vrouw werkt, doen dat ten onrechte. Wat betreft de harde actie is er zo mogelijk nog een schepje op gedaan door regis- „Walgelijk", dacht ik in eerste in stantie, toen ik het artikel in de Texelse Courant van donderdag j.l las over de MASSAPRODUKTIE van varkens om hypermoderne wijze. Ik werd er kotsmisselijk van, en was van plan een levenslange ingezonden brief te sturen om daarin m'n gal over dit soort praktij ken te spuien. Maar bij het schrijven van die lange brief maakte ik me voor de zoveelste keer kwaad over dit soort mensont erende en dieronterende praktijken. Daarom kort en (hopelijk) zakelijk: Naar mijn overtuiging mogen boer en mens gebruik maken van de natuur, de dieren en al het andere op aarde. Zie Genesis We moeten er echter GEEN MISBRUIK van maken. Want als een varken alleen maar zoveel mogelijk big getjes moet werpen, en vervolgens wordt afgeschreven, dan is er al iets mis. Voeg daarbij de zogenaamde OP TIMALE omstandigheden, waardoor het beest zelfs geen frisse buitenlucht kan verdragen. Is dat optimaal? Ik noem dat onnatuurlijk! Een varken was vies, en vroeger moest je je handen wassen, als je op de boerderij was geweest. Nu moeten bezoeker en dierenarts eerst hun han den wassen, anders kon de gezonde big wel eens ziek worden. De beren mogen wel neuken, maar mogen niet ouder dan twee jaar wor den, anders wordt hij te zwaar. EN IS DAT SOMS ONNATUURLIJK? De pro- duktiezeugen liggen (volgens het verslag in de T.C.) allen aan banden, en de biggen kunnen in het hok hun kont niet keren maar kunnen toch net rondlopen T.C.) Nog niet zo lang geleden was een varken ziek, als het niet rondliep en in de grond wroette. Als hij stil bleef lig gen, moest de dierenarts er bij komen. De mensheid op „Rio Grande" is er nu in geslaagd de varkens vatbaar te maken voor FRISSE LUCHT. Dat is seur James Fargo. Er wordt een komplete oorlog uitgevochten op het eiland Alcatraz (waar ooit Amerika's zwaarste jongens werden opgeborgen). De terroristen hebben niets te verliezen en vechten tot het bittere einde. Vele slachtoffers aan beide kanten in deze film met bedenkelijke trekjes. De in Amerika zeer populaire East wood overtreft zichzelf in het aantal cli- ché's dat we van hem gewend zijn, maar naar de „terroristen" is het goed kijken. Met groot vakmanschap werd er een flink aantal schitterende ongure kerels bij elkaar gehaald. Voor liefheb bers van harde actie en nietsontziend politiegeweld, dagelijks 20.00 uur en toegang boven 16 jaar. SCHADELIJK voor ze. Kom, kom, mensen, waar zijn we nu mee bezig? Laten we de natuur, en al wat daarin leeft, gebruiken. Desnoods op gemo derniseerde manier. Maar laten we het LEVENDE niet onteren. Want dergelijke praktijken zijn niet alleen DIER-ONT- EREND, maar maakt de veroorzaker ook MENS-ONTEREND. En dan zal ik het niet eens hebben over een stukje ethiek of moraal, dat we als mensheid altijd zullen moeten behouden. Want dan ga ik me weer kwaad maken over dit soort „moderne bedrijven" die niets anders doen dan winstbejag, zoveel mogelijk biggetjes en zoveel mogelijk omzet nastreven, zonder daarbij ethische normen in het oog houden. Misschien ben ik wel de enige, die het LEVEN en LATEN LEVEN iets hoger stelt dan materialistische eisen omtrent „Gezond en goedkoop varkensvlees". Eet u vooral smakelijk! lede de Vries, Den Burg Zondagmiddag draait de uit '66 date rende „BATMAN". De tot leven geko men stripfiguur met het maskertje was een jaar of 15 terug een rage. Batman en zijn assistent Robin zijn strijders tegen onrecht en misdaad. Er is een Batmo biel, een Batcopter, eem Batladder en allerlei ander slim gereedschap. Toch is ook de tegenstander niet te onder schatten. Verenigd in het kwaad zijn er de Katvrouw, De Nar, Penguin en (mooi gek) de Raadselman. Deze misdadigers weten de verpoederingsmachine van professor Schmiddlapp in handen te krijgen. Voor alle leeftijden, aanvang 15.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 29 januari op om 8.26 uur en gaat onder om 17.21 uur; 1 februari op om 8.21 uur en onder om 17.27 uur. Maan: 1 febr. L.K.;7febr. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 januari 10.33 en 22.34 Zaterdag 28 januari 11.06 en 23.04 Zondag 29 januari 11.36 en 23.35 Maandag 30 januari en 12.04 Dinsdag 31 januari 0.06 en 12.34 Woensdag 1 februari 0.41 en 13.14 Donderdag 2 februari 1.28 en 14.09 Vrijdag 3 februari 2.41 en 15.30 Zaterdag 4 februari 4.12en 17.03 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. door Leida Graafland „Ik ben tante Cor ontzettend kbaar voor dit geld", zei Jossa zacht :wam overeind. „Zal ik maar koffie en? Blijf maar zitten, Els en droog je en. De toekomst ziet er zodoende r jou weer een stuk minder somber «Gelukkig wel. Dank zij tante Corrie". Een week later staat Jossa ineens ser in Brabant in de winkel. Dolf is zig de etalage wat te veranderen, int er is de laatste dagen heel wat uit yocht. De man kijkt verrast op, als hij rouw ineens ziet. Hij komt overeind loopt op haar toe, haar de hand kkend, maar Jossa kust hem op ie wangen. „Daar ben ik weer. In terdam werd ik zo ongeveer over lig Ik zou er trouwens toch niet meer nen werken. Wil je wel geloven, dat in die enkele maanden de stad femaal ontwend ben? Wat is het hier rbij vergeleken dan heerlijk rustig, k is het?" Druk. Ik heb je gemist. Niet omdat druk was natuurlijk, maar omdat ik zo aan je gewend geraakt ben. Het was gewoon leeg hier in huis zonder jou, wil je dat wel geloven? Ik was echt blij met je telefoontje, waarin je zei terug te zullen komen. Ik dacht: stel je voor, dat die oom van je liever heeft, dat je blijft. Dat was toch mogelijk, nietwaar? Ik geloof, dat ik me doodongelukkig ge voeld zou hebben bij de wetenschap, dat je niet meer zou terugkeren". Jossa begint te blozen, onderwijl haar mantel uittrekkend. „Kom kom, je moet niet overdrijven". Maar ze voelde zich toch wel gevleid. De man deed het deurtje van de etalage weer dicht en ging naar achte ren. „Heb je al koffie gedronken? Ja? Nou, ik niet. Ik ga zetten. Of doe jij het, haal ik wat gebak of zo vanwege je terugkomst. Het woord „vieren" ga ik onder de gegeven omstandigheden na tuurlijk niet noemen, want ik weet, dat je de onverwachte dood van je tante erg gevonden zult hebben. Maar liefje, het leven gaat nu eenmaal verder. Ga zo gauw mogelijk weer aan het werk. Schilderen, dat verzet de zinnen. En wees dankbaar, dat je goede herinnerin gen aan haar zult behouden. Varn wat ik over je tante heb gehoord, moet het een zeldzaam lief mens geweest zijn". „Tante Corrie was een schat, Dolf. Mijn eigen moeder had me niet beter kunnen opvoeden dan zij gedaan heeft. Samen met oom Frans natuurlijk". Toen ze een kwartier later aan de koffie zaten en het gebak proefden, dat Dolf gehaald had, zei de man: „Ik heb groot nieuws voor je". „Zo?" Ze keek hem verwonderd aan. Ga je soms hetrtouwen?" Zijn gezicht betrok. „Praat geen onzin, Jossa, want niemand kan beter weten dan jij, dat er momenteel nie mand anders meer in mijn leven is dan Julia, mijn dochter, en jij. Nee, het is eind januari is er in Den Bosch een tentoonstelling van kunstenaars uit deze contreien: Oost-Brabant. Wij, jij en ik dus, zijn uitgenodigd een aantal werkstukken in te zenden. Paneeltjes, doekjes of een paar beeldjes. We mogen er prijzen bij zetten, als we willen verkopen. De tentoonstelling duurt drie weken en zal behoorlijk gepropageerd worden in de regionale pers". „Gut, wat leuk, zeg! Hoe ben je dit te weten gekomen?" Hij kwam overeind en pakte een brief, dié op een kastje lag. „Hier is de officiële uitnodiging Vóór 14 januari moeten we bericht hebben gezonden of we al dan niet willen deelnemen. De organisator is een zekere meneer Voor houd uit Helmond. Hij is kunstkenner en draagt alle kosten van zaalhuur en aankleding. Enfin, lees zelf maar". Ze keek het enige tijd in en knipperde met haar ogen, toen ze de man weer aankeek. „Voorhoud... die naam komt me bekend voor, maar hoe?" „Hij wilde indertijd dat bosgezicht aan het meer van je kopenWeet je nog, dat je 't hier bracht om te laten inlijsten? Je woonde nog in Arten. Daarna heb ik het een dag ot tien in de etage gehad. Als ik me goed herinner, wilde hij er zeshonderd voor betalen, is het niet?" Ze haalde haar schouders op. „Nu je het zegt, weet ik het weer, maar hoeveel de man er voor heeft geboden, ben ik al weer vergeten". „Het is een van je beste werken", vervolgde Dolf. „Je moet het in ieder geval showen". „Stuur jij Julia in?", vraagt de vrouw. „Als ze het zelf goed vindt. Niet om te koop aan te bieden natuurlijk. Als ze een en twintig is of eerder trouwt wat waarschijnlijk niet het geval zal zijn krijgt ze het doek. Dat heb ik lang geleden besloten. Zoiets verkoop je vanzelfsprekend niet. Al neem ik aan, dat Julia er zelf geen bezwaar tegen zou hebben". De vrouw kijkt hem verrast aan. „Werkelijk niet?" „O nee. Ze vindt alles, wat ik bij voorbaat doe, goed. Natuurlijk is ze indertijd na de scheiding aan haar moeder toegewezen. Als ouders uiteen gaan, moet het kind of de kinderen, en zeker als ze nog erg jong zijn, bij de moeder. Uitzonderingen daar gelaten, verwaarlozing bijvoorbeeld. Maar Julia heeft na de scheiding altijd het meest aan mij gehangen. Hoe goed de man ook is, waarmee haar moeder nu samen leeft. In dit opzicht had ze het niet beter kunnen treffen. Ze zei eens enige jaren geleden, ik meen toen ze veertien was: ik heb er een hele poos over nagedacht, dad, en ben nu van mening, dat een scheiding helemaal niet nodig was. Mam wist wie je was en hoe je was voor ze met je trouwde. Aan een huwelijk met jou waren dus bepaalde konse- kwenties verbonden, omdat jij een kunstenaar bent. Gewoon een kwestie van geven en nemen. Zo ongeveer. Dat zal ze haar moeder wel op een bepaalde manier kwalijk genomen hebben". Jossa knikt. „Ja, kinderen zien vaak scherper dan volwassenen. Ik kreeg de indruk trouwens, dat Julia vroeg wijs was". „Inderdaad. Ze is geleidelijk aan een ernstige vrouw geworden. In mijn ogen wel eens te zwaar op de hand, maar dat heeft ze van haar moeder. Ik maakte me in die eerste jaren van ons huwelijk nooit zorgen over geld, al was er soms geen cent in huis. Maar mijn vrouw kon er soms niet van slapen, begrijp je? Mis schien had ik niet voldoende verant woordelijkheidsgevoel. Ik heb nu een maal een zorgeloze natuur. Geef mij een stuk linnen, penselen, verf en een model en je hebt geen kind aan me. Als ik achter elkaar kan doorschilderen, heb ik bij wijze van spreken genoeg aan brood en koude thee. Maar ja, een vrouw zal daar geen genoegen mee nemen, dat begrijp ik nu best". Jossa denkt: typisch, ik heb ook wel eens van die neigingen, als ik ergens mee bezig ben. Dan is hot net of er een drang in me ontstaat, die me opzweept tot werken, al maar door. Al het andere om me heen vergetend. Jn dit opzicht hebben we wel wat met elkaar gemeen. Een paar dagen later zochten ze doeken, paneeltjes en enkele geboet seerde figuren uit, die ze wilden bestem men voor de tentoonstelling in de Brabantse hoofdstad. Er waren een paar beperkingen in het vraagprogramma: geen volledig naakt, omdat de politie daar bezwaar tegen maakt. Dolf vond deze bepaling waanzin. „Je kunt mer ken dat we hier in het zuiden zitten. Hier zijn ze voor wat de evolutie betreft altijd een beetje trager dan bijvoorbeeld in het westen. Jossa vond het nauwelijks de moeite waard om er woorden aan te verspillen. Ze merkte er enkel over op: „Je kunt ook op hol slaan. Overigens, jij hebt toch geen volledig naakt? Tenminste nooit gezien". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7