Cjroen "ZwartjJexels in het Februariramp op sobere wijze herdacht Service, waar u ook gaat D Zomers verkeer voor Oosterend te druk OPA TESSEL A.I. Texel houdt Zuid-Afrika aktie £3*3 Audioclub bemiddelt bij handel in geluidsapparatuur Boodschap van koningin /paarbank Bouwdorp en bouwkamp Doorgaande auto's moeten worden omgeleid Tien getuigen meldden zich Nieuwe ABO-cursus start 7 februari „Excelsior" brengt gevarieerd winterconcert AXI (02220) IN' VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 91e JAARGANG Nr. 9250 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. De Texelse Audioclub is begonnen met bemiddeling bij handel in gebruikte geluidsappatuur. Leden, die hun platen speler, tuner, versterker, recorder of luidsprekers willen verkopen omdat zij iets anders hebben aangeschaft, kun nen deze spullen ter keuring aan het bestuur aanbieden. Een team van vijf man stelt aan de hand van de techni sche kwaliteit, ouderdom en de alge mene indruk een prijs vast en biedt de artikelen daarvoor te koop aan in min of meer regelmatig verschijnende adver tenties in de Texelse Courant. De technische kwaliteit is het belang rijkste gegeven. Deze wordt bepaald aan de hand van uitgebreide tests. Mochten afwijkingen worden vastge steld, dan wordt de apparatuur eerst gerepareerd of bijgeregeld en het be stuur weet waar dat het beste en het voordeligst kan geschieden. Deze be middeling kost niet meer dan de adver- tentiekosten. De koper kan op deze wijze de verzekering hebben dat hij niet meer geld uitgeeft dan de apparatuur waard is wat voor de verkoper inhoudt, dat hij niet te weinig ontvangt. Mensen die de geluidshobby beoefenen, wisse len vrij vaak van installatie. Vaak wordt bescheiden begonnen en wil men al na korte tijd iets anders aanschaffen. De praktijk is dat de apparatuur wordt afgestoten lang voordat deze echt ver sleten of verouderd is, zodat anderen er nog lang plezier van zouden kunnen hebben. Voor de bemiddelingsactivitei ten geldt wel de restrictie dat men zich alleen met de betere apparatuur bezig houdt. Een platenspeler van honderd gulden of een kleine transistorradio kan daartoe niet worden gerekend. De bete re stereo-apparatuur is nogal waarde vast. Een bandrekorder van het merk Revox die nieuw 71500, kost, wordt in een jaar maar een paar honderd gulden goedkoper. Bepaalde andere merken geven een veel sterkere waardedaling te zien. De audiobemiddeling wordt voor de club behartigd door de heer F. Dijkstra in De Koog. Dinsdagmiddag is herdacht dat 25 jaar geleden de februariramp plaatsvond en in het bijzonder het fiet, dat daarbij zes inwoners van Texel om het leven kwamen. De herdenkingsplechtigheid werd onder vrij grote belangstelling gerhouden bij het op de slaperdijk van de Eendrachtpolder geplaatste monu mentje. Aanwezig waren onder meer het dagelijks bestuur van het water schap, een deputatie van de gemeente Texel en meerdere nabestaanden van de slachtoffers van destijds. Bij het monument werden diverse bloemstuk ken gelegd. Nadat enkele ogenblikken stilte waren betracht, werd het woord gevoerd door burgemeester W. H. Sprenger, die eindigde met het voorlezen van een boodschap van de koningin: „Het is alweer 25 jaar geleden dat ons land en ook in het bijzonder uw gemeente door de rampspoed werd getroffen die van daag herdacht wordt. Natuurlijk steeds meer mensen hebben het niet meer meegemaakt en weten slechts van horen-zeggen hiervan, maar voor ons die deze dagen wel meemaakten, griften al de beelden van en rond het onheil zich onuitwisbaar in het geheugen. En zo gedenk ik dan ook vandaag met U wat de mensen in het rampgebied toen overkwam in de hoop en met de bede dat ons land herhaling bespaard mag blijven". Veel gedaan Dijkgraaf M. Roeper Pzn. van het waterschap Texel stelde de vraag aan de orde wat sedert die rampzalige gebeur- Door de Texelse afdeling van Amnes ty International wordt in de komende maanden ingehaakt op de aktie, die deze organisatie momenteel voert ten opzichte van Zuidelijk Afrika. Deze Aktie wordt gehouden onder de leuze Blank en zwart, voor de wet ongelijk" en duurt tot 21 naart. Met deze aktie wil Amnesty Inter national in ons land vooral de aandacht vestigen op de steun aan de bevolking van Zuidelijk Afrika, die steeds geïso leerder komt te staan, nu men al meer wordt beknot in de vrijheid van me ningsuiting. Voor u zijn er tussen Texel en Sassenheim 65 kantoren. Op al die kantoren kunt u voor alle geldzaken terecht. -uua/t oecteriond- spaarspecialisten sinds 1817 Men wil het accent leggen op de druk die uitgeoefend wordt op de autoriteiten om de naleving van de mensenrechten te herstellen. Bovendien wil men wat betreft de schending van mensenrech ten meer voorlichting geven in zowel Nederland als in Zuid-Afrika. In een aan de Zuid-Afrikaanse premier John Vorster gerichte open brief schreef de organisatie onlangs, dat in de afgelo pen twee jaar is geconstateerd, dat de vrije meningsuiting in het land op grote schaal onderdrukt wordt. „Honderden zwarte Zuid-Afrikanen, onder wie vele schoolkinderen werden gedood toen zij protesteerden tegen het apartheidsbeleid van uw regering. Hon derden anderen, onder wie bijna alle leiders van de zwarte gemeenschap zijn zonder aanklacht of proces gevangen gezet of in hun bewegingsvrijheid be perkt. Duizenden zitten op deze wijze gevangen", aldus Amnesty in deze open brief. Verontrusting De organisatie spreekt er haar veront rusting over uit dat de laatste jaren steeds meer politieke gevangenen, die onder bewaking van de veiligheidspolitie staan, sterven. Ook wordt gesproken over de vele gevallen van marteling door de politie. Amnesty International ging hierbij af op verklaringen van ex-politie- ke gevangenen. In de brief dringt Al bij Vorster drin gend aan om onmiddellijk alle repressie en discriminerende wetten in te trekken, de Zuid-Afrikaanse politieke gevange nen vrij te laten en een open en onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de dood van eeen aantal gevan genen en beweerde martelingen door de veiligheidspolitie. Niet alleen Amnesty International vestigt de aandacht op het apartheids- probleem in Zuid-Afrika, ook vele an dere organisaties zetten zich in. Zo hebben de Verenigde Naties 1978 uitge roepen tot internationaal anti-apart- [Lees verder op pagina 2) tenissen is gedaan om herhaling te voor komen, althans het risico daarvan zoveel mogelijk terug te dringen. Na 1953 zijn diverse werken verricht, afge zien van het herstel van de directe schade, waarmee bijna een jaar was gemoeid. Ook in 1954 deden zich nog enkele zware stormvloeden voor waarbij het water aan de oostkant van Texel tot 3.30 plus NAP steeg en waarbij schade ontstond. De dijkgraaf memoreerde ver der de verzwaring van de zeedijk van de PH polder (1961-1963), de aanpas sing van het Bolwerk en de Zanddijk van 1904 (1965-1972), de aanpassing van de perskokers van het gemaal Eierland (1965-1972), het op deltahoogte bren gen van de Eierlandse zeedijk (1967- 1969), de aanpassing van het gemaal De Schans (1969-1970), de aanleg van de deltadijk bij de werkhaven en het koelwaterbassin van Texelstroom (1971- 1973), de aanleg van de omringdijk van de haven van Oudeschild (1973-1974), de aanpassing van het gemaal Dijk manshuizen (1975-1976), het op delta hoogte brengen van de zeedijk tussen Ceres en Oudeschild (1975-1977), en de verzwaring van het stuk De Hornt-Oost- kaap (1977-1978). Toekomst Op het programma staat nog de verzwaring van het stuk Oostkaap-Kras- sekeet (1978-1979) dat op 23 maart a.s. in Haarlem wordt aanbesteed en vervol gens de bouw van het gemaal Krasse- keet ter vervanging van de sluizen van Het Noorden (1978-1980). De verzwa ring van de zeedijk van het Noorden zal in de periode 1979-1980 zijn beslag krijgen en de dijkverzwaring van Texel wordt voltooid met de verhoging van de Eendrachtdijk in 1980-1981. Spreker memoreerde dat de vaststel ling van het tracee van de nieuwe dijk een moeizame zaak is geweest, maar dat de besluitvorming tenslotte toch een versnelling onderging als gevolg van de bijna-ramp van januari 1976 en de aktie, die de Texelse bevolking daarna organi seerde. De heer Roeper wees erop dat ook de op zichzelf onvoldoende zware dijk steeds in zo goed mogelijke kondrtie is gehouden door regelmatig onderhouds- en ander werk. Het systeenm van alarmering en dijkbewaking bij storm en hoog water is sterk verbeterd. Ook als de hele zeewering op deltahoogte is gebracht, zal de aandacht voor de dijk niet mogen verslappen. De dijkgraaf besloot: „Hoe men zich de toekomst van Texel ook voorstelt, welke ontwikkelingen zich ook mogen voordoen het veiligstellen tegen de zee komt in de allereerste plaats. Water is een vriend maar ook een vijand. Moge dit sobere monumentje op deze slaper dijk waarin de namen staan gegrift van degenen, die we nu herdenken, ons daar blijvend aan herinneren". De herdenking werd besloten met een samenzijn in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp. Bij de Rijkspolitie van Den Burg zijn inmiddels ongeveer 10 telefoontjes bin nen gekomen van Texelaars, die menen iets gezien te hebben van de vorige week dinsdag 24 januari verdwenen P 104 Starfighter. Voor zover bekend heeft geen van de getuigen het neerstorten zelf waarge nomen. Aan de hand van deze tips is het vrij wel zeker dat de straaljager om onge veer 11.00 uur 's morgens tussen Texel en de Afsluitdijk in de Waddenzee gestort is. Alle getuigen hebben name lijk meegedeeld, dat ze op de bewuste ochtend een laagvliegend vliegtuig tussen 10.00 en 11.00 uur vanaf het Westen in de richting van de Afsluitdijk - Den Oever hebben zien overkomen. De politie ontving telefoontjes uit de omge ving van De Cocksdorp en Eierland. Er meldden zich bovendien getuigen uit Den Burg, Oudeschild, Oosterend en Heerhugowaard. Onder auspiciën van de Stichting Texelse Sportraad wordt op 17 februari een begin gemaakt met een nieuwe ABO-cursus (Algemene Basis Oplei ding) waarvoor nog enkele plaatsen beschikbaar zijn. Het doel van deze cursus is om mensen die werkzaam zijn in de sport, zonder daarvoor een opleiding te heb ben genoten, voor te bereiden op het volgen van een opleiding voor sport- technisch kader en voor jeugdsportlei- der. De opleiding omvat 30 lesuren, te verdelen over twaalf bijeenkomsten van ieder 2V4 uur. Hiervan wordt 10 uur besteed aan sportgezondheidsleer, en 20 uur aan leiding geven. De cursist moet er van uitgaan dat de cursus niet hetzelfde is als de lessen die hij in de schoolse sfeer heeft meegemaakt. De bedoeling van de ABO-cursus is dat de cursusleider en de cursisten allemaal even hard aan het werk zijn om met elkaar in groepen en/of subgroepen, de cursus tot een goed einde te brengen,. Ook buiten de eigenlijke cursusuren zal van de cursist een behoorlijke hoeveelheid tijd worden gevraagd in verband met het uitvoeren van allerlei opdrachten, die voor de volgende bij eenkomst uitgewerkt moeten zijn. Belangstellenden voor deze cursus kunnen contact opnemen met P. Keij- zer, p/a Raadhuis, afd. Sportzaken, kamer 305, tel. 3041. De commissie Bouwdorp Texel vraagt voor de periode van 15 juli tot 12 augustus leiding voor het ook dit jaar weer te organiseren bouwdorp en bouwkamp voor Texelse kinderen. Het bouwdorp zal dit jaar 3 weken worden gehouden. Daarnaast wordt dit jaar ook een bouwkamp georganiseerd (één week kamperen, eten en slapen). Het bouwdorp is voor kinderen van onge veer 7 t/m 11 jaar. Het bouwkamp voor 11 - 12 - 13 jarigen. Het bouwdorp is op hetzelfde terrein als in voorgaande jaren, dus achter de gymzaal aan de Beatrixlaan. Over de plaats van het bouwkamp is nog geen zekerheid, ook niet of dat vóór of na het bouwdorp zal worden gehouden. ledereen die mee wil doen wordt dringend verzocht ook deel te nemen aan een voorbereidingsweekendEr wor den geen eisen gesteld aan bekwaam heid, men moet wel met kinderen om kunnen gaan en er wordt een grote inzet gevraagd. De leiders van het bouwdorp/kamp krijgen een vergoeding van 7150,— per week. Die van het kamphebbendaarbij gratis verblijf en voeding. Men kan voor één of meerdere weken intekenen. Diegenen die interesse hebben of in lichtingen willen, kunnen contact opne men met Lex Kaper, raadhuis afdeling culturele zaken, telefoon (02220) 3041, toestel 218. Zaterdagavond geven de Christelijke Muziekvereniging Excelsior en de gelijk namige drumband de jaarlijkse uitvoe ring in dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end. Ook deze keer is gekozen voor een gevarieerd programma met vooral na de pauze veel eigentijdse en populaire muziek, die een breed publiek aan spreekt. Het programma vermeldt onder meer „Petit Triptique" van Moerenhout, dat met succes werd gespeeld op het laatst gehouden konkoers. Ook het andere konkoersnummer „De geuzen in de Bommelerwaard" (W. Rimmer) wordt gebracht. De drumband treedt één keer op en brengt dan een vijftal nummers, waar onder „American Post" en „Square oancers". Na de pauze speelt het muziekkorps onder meer Vamos a Ver', de St. Louis blues mars. Choral and rock out, Tyrolean Tuba's, Trumpet Filigree en Brass Band Boogie. De uitvoering be gint om 20.00 uur. De toegang is gratis. MARTIEN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. De verkeerssituatie in Oosterend is in de zomer verre van ideaal. Momenteel worden voorstellen uitgewerkt om te komen tot een betere verkeersstroom, die de kwetsbare dorpskern, tevens beschermd dorpsgezicht, zoveel moge lijk ontziet. Op verzoek van B en W heeft het raadgevend ingenieursbureau Hajema uit Assen het probleem uit puttend onderzocht en heeft meerdere voorstellen ter verbetering gedaan. De commissie ruimtelijke ordening heeft zich hierover onlangs gebogen. De voorkeur bleek uit te gaan naar een op lossing die voorziet in het doortrekken van de Mulderstraat en deze aan te sluiten op de Oranjestraat. Tevens zou het kruispunt Koningsweg-Oosterender- weg gereconstrueerd moeten worden, waardoor de neiging om het dorp binnen te rijden door het doorgaande verkeer wordt verminderd. Om de aansluiting van Mulderstraat op Oranjestraat mogelijk te maken, zullen enkele panden in de Peperstraat moeten worden afgebroken. Het door gaande verkeer zal dan kunnen kiezen uit: Oosterend geheel vermijden door over de Koningsweg te rijden en de - dorpskern vermijden en rijden via Mul derstraat, Oranjestraat en Achtertune. Aan de route zullen enkele parkeerter- reintjes moeten worden aangelegd, van waar de dorpskern makkelijk te voet kan worden bereikt. In de winterperiode is er in Oosterend geen enkel probleem, maar in de zomer doet met name de invloed van de veel- gereden Texelroute zich gelden. De in vloed is niet alleen negatief, want de middenstanders in de dorpskern pikken ongetwijfeld een graantje mee van de vakantiegasten, die op deze manier in het dorp terecht komen. Het „klein schalige" karakter van het dorp is echter niet afgestemd op grote aantallen rijdende en geparkeerde auto's. Op dit moment zijn in Oosterend slechts twee straten (Blazerstraat en Verlorenkost) geheel voor verkeer afge sloten. Verder geldt in vier straten éénrichtingverkeer. Het feit dat de Texelroute thans door de dorpskern loopt geeft volgens het rapport van Gezicht op Oosterend vanaf de Nesweg. Vanaf het punt waar de foto werd gemaakt zou volgens de gemeentelijke verkeerscommissie een weg moeten lopen langs de westkant van het dorp [dus naar links], die zou moeten aanslui- tèn op de Oosterenderweg nabij het kruispunt met de Koningsweg. Het bureau Hajema vindt aanleg van een nieuwe weg evenwel verwerpelijk, om dat aantasting van het landschap wordt gevreesd. Hajema problemen. Niet alleen zijn de vele auto's storend, maar de route ligt ook niet goed ten opzichte van het enige parkeerterrein dat Oosterend rijk is. Ook de route van de AOT met haltes bij de Mulderstraat, Kerkplein en Achtertune ligt ongelukkig. Botsing? Het streven om het autoverkeer van het dorpscentrum af te leiden, zal onge- (Lees verder op pagina 2) Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Joan, Tops, Erica, Peter, Jos, Frank, Thea, Saskia, Cornélie, Anne Willemijn, Maaike. Gezelligheid Een kinderverjaardag Een vergadering Een bruiloft Een staande receptie Havenrestaurant „TEXEL" 02226 - 310

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1