Cultureel vermaak bij opening van nieuwe eetzaal AGENB4 Bloedafnameavond op 24 februari Vleesloze maaltijden in hotel Kikkert Niet Dij het rechte eind Koersen vreemde valuta Klaverjasclub De zwaan Concert Excelsior' FAMILIEBERICHTEN Doorgereden na aanrijding VERVOLG VAN PAG.l „WAT IK ZEGGEN WOU." Oosterend protesteert Pas over 7 jaar. Door gladheid in sloot Bouw woningen Het Hornlje start in mei |cqoiDT] q. Interkerkelijke gespreksavonden VERVOLG VAN PAG. 1 DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 De keramiek, die ingaand zaterdag middag de 18e in de zaal is te zien, is vervaardigd door een groepsleider en docent van het heilpedagogisch insti tuut „Scorlewald" in Bergen. Het is een instituut voor gehandicapte oudere jon gens, nauw verwant met en op dezelfde grondslag werkend als het Maartenhuis. DE COCKSDORP Zaterdag 18 en De poppenkastvoorstelling 's avonds zondag 19 februari zal bijzondere acti- wordt verzorgd door de „Vrije Poppen- viteit worden ontplooid in het restaurant kast" en gebracht wordt een „feminis- van het appartementenhotel „De Nieu- tisch stuk voor volwassenen" genaamd we Aanleg" van de familie O. Kikkert in De Cocksdorp. Er wordt dan een kera- miektentoonstelling gehouden. 's Avonds wordt een programma afge werkt van volksdansen, poppenkast, muziek en er wordt een lezing gegeven door sociaal-pedagoog Ernst Amons onder het motto „levensloop en levens lot". Het geheel krijgt het karakter van de „Dorp in de vyinter"-manifestatie die enkele jaren achter elkaar in De Cocks dorp is gehouden. Aanleiding voor een en ander is de ingebruikname van een nieuwe eetzaal die de familie Kikkert onlangs achter het bestaande gebouw heeft laten bouwen. In deze wat ruimere zaal zullen ongeveer honderd gasten hun maaltijd gebruiken, e oude zaal krijgt een nieuwe opmerke lijke bestemming. Bij wijze van experi ment willen Onno en Anneke Kikkert hier vleesloze maaltijden gaan verstrek ken, zoveel mogelijk bestaande uit on bespoten voedingsmiddelen. Geen fanatici „We verwachten wel dat hiervoor be langstelling bestaat. Ik hoop dat de mensen nu niet denken dat wij milieu fanatici zijn. Wij eten zelf bij voorkeur plantaardige kost, maar als ik een konijn zou doodrijden zou ik hem echt wel meenemen en opeten. Het staat echter vast dat je zonder vlees best gevarieerd en lekker kunt eten. We willen in ons restaurant dagelijks één vleesloos menu aanbieden, maar elke dag wat anders. Eind april beginnen we. We hopen dat we in het bijzonder mensen trekken die willen nadenken over de wereld, waarin we leven en die we ook met een specifieke sfeer tegemoet willen tre den". Dat laatste illustreert Anneke Kikkert door te wijzen op de inrichting en versiering van de zaal: fraaie ambachte lijk gemaakte keramische lampen. Géén plastic, maar wel veel hout, riet en andere natuurlijke materialen. Als wand versiering dienen fraaie door Anneke geknoopte naturel wollen kleden en op het strand gevonden boeiende voor werpen. Op de Akenbuurt nabij de Pontweg werden zaterdagavond twee auto's vrij ernstig beschadigd bij een aanrijding. Een van de betrok kenen (G.E. uit De Koog) reed door maar werd korte tijd later door de politie thuis opgehaald. Het ongeval gebeurde rond 19.30 uur toen mevrouw H.P -A. uit Den Burg, die uit de richting Westerweg kwam de Pontweg wilde oversteken. Terwijl zij stond te wachten tot de kruising vrij was werd haar Toyota personenauto door de uit de richting De Koog ko mende Volkswagen van G.E. in de flank geraakt. G.E. reed hierop door maar kon later door de politie aangehouden worden omdat een lifter het nummer van de VW opgenomen had. E. die al voordat er zekerheid be stond dat hij een van de betrokkenen van het ongeluk was, door een politie patrouille werd gesignaleerd omdat zijn auto flinke deuken vertoonde, werd binnen een half uur na de botsing thuis aangehouden. Hij kreeg een proces verbaal en moest een blaas- en bloed proef ondergaan. B«v€ft V4N IE2ERS BLfTÏN vtRANTWOO«O£UJ«KEi0 VAN RtOA*Tit Hoewel ik ontroerd ben door de die renliefde, die de ingezonden stukken- schrijvers tegen de veredelingsland- bouw (door hen bio-industrie genoemd) ten toon spreiden, geloof ik toch, dat zij het niet helemaal, of helemaal niet bij het rechte eind hebben. Het mense lijk gedrag mag dat van de dieren soms dicht genaderd zijn, toch lijkt het me voor de mens niet eenvoudig te bepa len hoe de gevoelens van een dier bij een bepaalde huisvesting zijn. Als dit opgaat voor de verslaggever, die con stateerde dat de varkens op „Rio Grande." een montere en tevreden indruk maakten, hoeveel te meer zal dit dan gelden voor bovengenoemde schrijvers, die deze dieren niet hebben gezien, en misschien nog nooit een moderne stal van binnen hebben beke ken. Toch kan ik me hun reaktie wel voor stellen, ze zullen waarschijnlijk bevoor oordeeld zijn door de zeer subjectieve berichtgeving die de laatste jaren gege ven wordt door de media. Daarin kan men tegenwoordig allerlei onzin kwijt, zonder dat dit altijd aan de waarheid wordt getoetst. Hierdoor ontstaan mis verstanden, zoals beweringen dat vlees vol zou zitten met antibiotica en hor monen. Vraagt u dit eens na bij de vleeskeuringsdienst! Ook de beweringen als zouden de dieren het over het algemeen niet naar de zin heb ben, zelfs martelingen moeten ondergaan, houden geen steek; elke veehouder, die op dusdanige wijze zijn dieren verzorgt zal het economisch niet lang volhouden, omdat de dieren niet voldoende, of helemaal niet zullen groeien Hierbij is niet gezegd, dat geen mis standen voorkomen, maar waar in onze maatschappij komen die niet voor? En zoals gezegd: het kwaad straft zichzelf. Hopelijk draagt bovenstaande bij tot een wat realistischer, en ook wat vrien delijker kijk op een bedrijfstak, waarin hard gewerkt en veel ondernomen wordt; waarin inderdaad soms geld verdiend wordt en die in belangrijke mate bijdraagt aan het drijvende houden van onze enigszins lekke eco nomie. Klaas Eelman, hoeve „Noordwijk" Volgens hen is achter de Rabobank een geschikte parkeergelegenheid te maken en misschien ook bij de oude brand weerkazerne aan de Achtertune, achter de garageboxen bij het voetbalveld en achter de Gereformeerde kerk. Want het is een feit dat na het plaatsen van de amirapaaltjes in het dorpscentrum een accuut tekort aan parkeerplaatsen is ontstaan. Bij doorvoeren van het B. en W.-plan zou in de Oranjestraat (waar gemiddeld steeds 25 auto's staan) niet meer geparkeerd mogen worden. Die auto's zouden dan naar het terreintje bij De Bijenkorf moeten, maar dat is al goeddeels bezet. De Oosterenders zeggen dat al veel gewonnen zou zijn als de na leving van de bestaande verkeersbepalingen in het dorp beter zou worden gecontroleerd. Net als in Den Burg en De Koog zou hier door een speciale man op moeten worden gelet. De brief die nu aan de gemeenteraad wordt gestuurd is formeel afkomstig van de middenstanders van Oosterend. Het ziet er echter naar uit dat hun aktie metterdaad zal worden ondersteund door onder meer de scholen, de dorps commissie, de gymnastiekvereniging en de sportvereniging. „Assekater". Het (nog verder aan te vullen) programma vermeldt ook muzi kale voordracht van mevrouw Weidin- ger, die samen met onder meer de heren Sprenger en Smeenk een ensemble zal vormen. Ook is er volksdansen en ten slotte houdt Ernst Amons zijn causerie, die een beschouwing is over het leven van de mens in verband met het al of niet toevallig zijn van hetgeen men op het levenspad ontmoet. Na afloop is gelegenheid voor vragen stellen en dis cussie. Zondagmiddag wordt opnieuw een poppenkastvoorstelling gegeven. De nieuwe eetzaal van het apparte mentenhotel, die dus ter beschikking staat van „gewone vleesetende" gas ten, beslaat een oppervlakte van 7x17 meter en is ontworpen door architect E. de Visser uit De Cocksdorp. De bouw werd uitgevoerd door de firma H. Daalder Zonen, schilder was J. C. Graaf en de fa. J. Schoo legde de centrale verwarming aan. In de burgemeester De Koninghal wordt op vrijdag 24 februari de jaarlijkse bloedafnameavond van het Nederlandse Rode Kruis gehouden. Een gespeciali seerd team uit Amsterdam zal tussen 18.30 en 21.00 uur aanwezig zijn om de Texelse donors te ontvangen. Via een communiqué heeft het Rode Kruis laten weten dat als voorbereiding op deze avond aan de Texelse bevolking ongeveer 4000 oproepkaarten zullen worden uitgereikt. Gezien de in de afge lopen jaren opgedane ervaring verwacht men dat ongeveer 400 Texelaars aan de avond zullen meewerken. Iedere gezonde volwassene (tussen 18 en 65 jaar) kan zonder bezwaar iets minder dan een halve liter bloed afstaan. De normale hoeveelheid bloed van een volwassene is ongeveer 5 liter en de afgestane hoeveelheid wordt binnen enkele weken weer in het lichaam aangemaakt. Zoals bekend heeft het Rode Kruis een bijzonder belangrijke taak gekregen bij de werving van vrijwillige donors. Er zijn op dit moment ongeveer 300.000 mensen die regelmatig bloed afstaan. Gebleken is echter dat dit aantal vooral de laatste jaren niet toereikend is. Juist door de toenemende kennis op medisch gebied kan met bloed steeds meer worden gedaan en kunnen steeds meer mensen met bloed of met daaruit bereide geneesmiddelen worden gehol pen. In veel gevallen zoals bij grote operaties, verkeersongevallen en allerlei bloedziekten is de aanwezigheid van voldoende gezond bloed een zaak van leven of dood. De Texelse organisatoren hopen dan ook dat veel eilanders gevolg zullen geven aan de oproep aan deze bloedafname avond mee te doen. Nadere inlichtingen kan men hierover krijgen bij J. W. Blonk, Wilhelminalaan 110, Den Burg, tel. (02220) 2087. Dinsdag 7 februari Apotheker G. Lely spreekt voor de NW Vrouwenbond in de landbouwschool over „Omgang met en gebruik van medicijnen", 20.00 uur. Woensdag 8 februari In „De Lindeboom-Texel" houdt Am nesty International in verband met de Zuidelijk Afrika-aktie een dia- en infor matieavond; 20.00 uur. Donderdag 9 februari In de raadzaal van het raadhuis houden Gedeputeerde Staten van Noordhol land een hoorzitting naar aanleiding van bezwaren tegen het bestem mingsplan buitengebied. Aanvangs tijden 10.15, 14.00 en 19.30 uur. Scouting Texel haalt oud papier op in de Tjakkerstraat, Lieuwstraat en Bern- hardlaan (tussen Schilderend en Hal- lerwef). Men wordt verzocht het pa pier vóór 17.30 uur buiten te zetten. Door sneeuwval en gladheid deden zich zondagochtend diverse glijpartijen voor waarbij twee auto's schade opliepen. Op de Hoofdweg in Eierland kwam een door P.S. bestuurde taxi door een slip in een hoeveelheid natte sneeuw achterwaarts in de sloot terecht. De auto, die hierbij lichte schade opliep, moest door voorbijgangers weer op de weg getrokken worden. Op de Westerweg kwam de Simca 1100 van C.P.K. uit Den Hoorn in de berm terecht nadat het voertuig zon dagochtend ter hoogte van de Bakken- weg in een hoop sneeuw strandde. De auto liep hierbij geringe schade op. Bij beide ongelukken was van persoonlijk letsel geen sprake. Zodra een lijst van serieuze gega digden kan worden getoond, geeft de gemeente toestemming voor de bouw van 12 premiewoningen in Het Homtje. Het ziet er naar uit dat dit geen probleem zal zijn want op dit moment hebben zich reeds zes ad- spirant-kopers aangemeld. De huizen worden gezet in opdracht van projektontwikkelaar Stok B V. te Utrecht. Daar wordt verwacht dat medio mei met de bouw kan worden begonnen. Het werk wordt waarschijn lijk uitgevoerd door aannemingsbedrijf Weel uit Grootebroek. De woningen naar een ontwerp van architect Peter Boots uit De Waal bieden keus uit drie verschillende types. In het verslag van de jaarvergadering van de Plattclandsvrouwenvereniging van De Cocksdorp en Eierland, die vorige week maandag in het Eierland- sche Huis werd gehouden stond een on juistheid. Er werd namelijk ten onrechte gesteld dat de vereniging in december Zwitserse francs 25 jaar zou bestaan. Deze Plattelands- Deense kronen vrouwenafdeling is echter op dit mo ment nog maar 18 jaar oud. Het duurt dus nog even voordat men het vijfde lustrum kan gaan vieren.... Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenr. schillingen Italiaanse lires 100 f105,50 100 f 6,75 100 f 46,50 100 f 46,75 100 f113,- 100 f 37,75 1 f 2,21 1 f 4,31 100 f 14,83 10.000 f 23,75 Douw mogel heid Plattegrond van Oosterend met vet aan gegeven de verkeersroute die B en W wensen P50 en P70 zijn parkeerterrei nen voor resp. 50 en 70 auto 's. Met m aangegeven straten moe ten in het zomerseizoen afgesloten wor den voor vreemd" verkeer. eenrichtingverkeer met uitzon dering voor fietsen De laatste serie wintergesprekken, die in het kader van de interkerkelijke ge spreksavonden in de verschillende dor pen georganiseerd zijn. wordt gehouden in de week van 13 tot 19 februari. Het thema van deze bijeenkomsten is dit maal „Gebed en offer" naar aanlei ding van de laatste twee hoofdstukjes uit het boekje „Woord en Antwoord" dat als leidraad voor deze gespreks avonden uitgegeven werd. Het is de be doeling dat de laatste twee hoofdstukjes van dit boekje over de godsdienstoefe ning van te voren door de deelnemers gelezen worden. Men komt hierdoor op de avonden zo goed mogelijk beslagen op het ijs. Zoals altijd is iedereen op deze avonden van harte welkom. De plaatsen en data van de samen komsten zijn als volgt: Den Burg, 13 februari, 20.15 uur in de zaal van de Geref. Kerk. De Koog, 14februari, 20.15 uurin „De Schuilhut". Oudeschild, 15 februari, 20.00 uur, in de Herv. Pastorie. De Cocksdorp, 15 februari, 20.00 uur in de zaal naast Herv. Kerk. Oosterend, 16 februari, 20.00 uur in „Ons Huis". Oosterend, 16 februari, 20.00 uur in de Herv. kerkekamer. Den Hoorn, 16 februari, 20.15 uur in „Ons Huis". Ondanks het verrassende spel dat het duo W. Bakker en R. van Heerwaarden op de laatste speelavond voor de tweede periodetitel lieten zien, waren het deze week toch J. Wiersma en L. Eelman. die deze titel in de wacht sleep ten. Bakker en Van Heerwaarden werden deze week eerste met een score van 7682 punten. Hiermee klommen zij ook in het totaalklassement naar de tweede plaats op, waar eveneens J. Wiersma en L. Eelman de bovenste plaats bezetten. Veeken en Witte scoorden 7004 punten; J. Wiersma en L. Eelman werden deze week derde met 6983 punten. Door dit totaal verdreven zij Douma en Bakker van de eerste plaats in het totaalklasse ment. Uitslagen en standen. Resp. punten en marsen. W. Bakker-R. v. Heerwaarden ft danken aan drummer Douwe Medema, die een minuten durende, uitstekende solo weggaf. Met stijgende bewonde-, ring en bezorgdheid over zoveel muzi kaal geweld lieten publiek en medemu zikanten de ritmische explosie (die Medema volledig improviseerde) over zich heengaan. Het korps nam de zaak op het juiste, bevrijdende moment over en zorgde voor een swingende afslui ting. Douwe met het zweet op zijn voorhoofd, mocht een staande ovatie als open doekje in ontvangst nemen. Gezegd moet worden dat hij professio nal is want hij maakt als slagwerker deel uit van de nationaal befaamde Luchtmachtkapel. Een bijzonder goede bijdrage aan het concert bestond voorts uit „Tyrolean tuba's" van Maurice Clark waarin de vier basblazers een belangrijk aandeel hadden. Dixieland van het zuiverste water was „My happy girl" dat er vlot uit-1, kwam met goede solo's van Betty Bak ker en Joop Hillen. De bugelsectie vormt de sterke rug- gegraat van Excelsior. Dat kwam in de meeste nummers weer tot uitdrukking en in het bijzonder in „trumpet filigree" van Walters. Betty Bakker, Janny Dros, Jacqueline Stark en Jenny Medema musiceerden perfekt gelijk en met veel gevoel. Een beste uitsmijter was „Brass band boogie" van Siebert die voor her haling vatbaar bleek en waarin Joop Hillen zich een bedreven trombonist toonde. 6926 6717 7682 P. Veeken-D. Witte 7004 J. Wiersma-L, Eelman P. Hartog-H. Snoek J. Veéger-C. Bakker Tweede periode: J. Wiersma-L. Eelman W. Bakker-R. van Heerwaarden 58.410 P. Hartog-H. Snoek 58.192 Echtpaar J. Spaans 58.108 G. Douma-Th. Bakker 57.878 Totaalstand: J. Wiersma-L. Eelman 114.913 W. Bakker-R. Van Heerwaarden 114.317 Echtpaar J. Spaans 114.027 G. Douma-Th. Bakker 113.721 M. Bakelaar-A. Bakker 112.881 58.931 16 15 15 20 19 30 31 34 36 33 Trots De voor huldebetoon zeer ontvankje- lijke dirigent mocht glimmend van terecjate trots de traditionele ovatie in ontvangst nemen. Ook nu weer had hij getoond zijn mannen volled-q in de hand te hebben, zonder da' kramp achtigheid aan te pas kwa. Je Excel- sior-mensen hebben blijkbaar een groot zelfvertrouwen en zijn bereid zich stipt te houden aan de aanwijzingen van de dirigent waarmee een uitstekend contact wordt onderhouden. Het enige waaraan zaterdagavond geen aandacht werd besteed, is het heugelijke feit dat „Excelsior" dit jaar zeventig jaar bestaat. De mijl paal wordt bereikt op een moment dat het met de 42 leden tellende muziekvereniging bijzonder goed gaat. Ook de nabije toekomst houdt beloften in want er zijn tien leerlin gen in opleiding. „Excelsior" haalde op hot laatstgehouden concours zijn eerste prijs in de afdeling uitmun tendheid. Het korps heeft echtst „recht" om in de ere-afdeling (de één na hoogste afdeling) uit te komen en de tijd is rijp dat Excelsior dat waagstuk eens uithaalt. Hallo, Luister eens even. Ik heb er een zusje bij gekregen. Zij is geboren op 5 febru ari. Haar naam is Karen Dag, Sandra. Gerrit en Anneke Terpstra Boogerd 17, Den Burg. God schiep ons: Hem behoren wij. Dankbaar ontvingen wij uit Zijn hand een zoontje en broertje Johannes Jan (roepnaam Johan) M. J. J. Douwes- Noord H. J. Douwes Mark Astrid Jeroen Den Burg, 5 februari 1978, Geref. pastorie, Keesomlaan 18 Wij geven met grote vreugde kennis van de ge boorte van onze zoon Marcus Werner Paul en Renate Kuip 3 februari 1978, Tienhoven 16, De Waal. Tijdelijk adres: Lidwinaziekenhuis, Den Helder Hartelijke groeten aan vrienden en bekenden van Martin, Mieke, Natasja en Björn de Groot, Duizend schoonstraat 11, Rotter dam (H'Bergl Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze doch ter en mijn zusje Diana Corina Nel, Kees Jacob en Jacco Bakker Texel, 5 februari 1978, Kogerstraat 69, Den Burg. Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze doch ter Monique Dirk en Gerda Kuiper Texel, 6 februari 1978, Vloedlijn 9, Den Burg. Heel hartelijk dank voo uw medeleven tijden mijn verblijf in zieken huis „Parkzicht" en bi mijn thuiskomst, ook in mens mijn man. T. Blom-Bruin De Houtmanstraat 52, Oudeschild Daar het ons onmogelijk i iedereen persoonlijk te be danken, willen wij u lang deze weg heel veel dan- zeggen, voor uw hartelijk en troostrijke deelneming ons betoond, na het ove: lijden van mijn gelieftl man, onze vader en ope, de heer KLAAS MINNES Uit aller naam: J. Minnes-Vlamino De Koog, Texel, februari 1978. Tot onze diepe droefheid is heden plotseling van ons weggenomen onze lieve man, vader, zoon en grootvader Gerrit Pansier, In de leeftijd van 57 jaar. M. Pansier-Kosters G. Pansier A. J. Pansier-Weijdt J. Pansier J. C. Pansier-Bakker Mevr. N. Pansier-Gertsen en kleinkinderen Den Burg, 4 februari 1978, Molenstraat 81 Gelegenheid tot condoleren, dinsdagavond 7 februari van 19.30 tot 20.30 uur in het Ver pleeghuis „Texel", Hollewal 2 te Den Burg. De begrafenis zal plaatsvinden vanuit het ver pleeghuis, op woensdag 8 februari te 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Den Burg. Geen toespraken en geen bloemen.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2