Cjroen (/wurtsJewels in het harL. Raadcommissies moeten beter functioneren Vijftienjarige Folklore huldigde „tante Door Gemeente krijgt in bruikleen Komende zomer negen woensdagen met aktiviteit -Ceres en Neptunus B. en W. kijken terug op 2V2 jaar praktijk: nul /paarbank Taxi geslipt Hout ontvreemd Aanhangwagentje weggehaald 91e JAARGANG Nr. 9254 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT De gemeentelijke commissie kunstop drachten beraadt zich nog over de voor waarden, waaronder de beelden in bruikleen zullen worden genomen en waar zij zulleh worden geplaatst. Aan vankelijk bestond het voornemen ze neer te zetten in het scheepvaartmuseum in Den Hoorn, maar de beelden (ca. 2 V5 meter hoog) zijn daarvoor wat te groot. Voor een plaats op een openbare straat voelt men niet zoveel omdat de beelden dan vrijwel zeker slachtoffer van vanda lisme zullen worden. Enig restauratiewerk zal onvermijdelijk zijn, want de beelden hebben vrij sterk onder de tand des tijds geleden. Zaterdagnacht liep een taxi uit Oude- schild op de Schilderweg door een slip partij dusdanige schade op dat de wagen waarschijnlijk total loss verklaard zal worden. Het ongeluk ont stond door de wegens de sneeuwval spiegelglad geworden weg. Een andere taxi van hetzelfde bedrijf slipte onder vergelijkbare omstandighe den op de Badweg in De Koog. Hierbij was slechts zeer geringe materiële schade. B. en W. vinden dat de di verse raadscommissies beter zouden kunnen functioneren. Ze hebben de commissies aan bevolen zich te beraden over hun taak en doel, waarbij zelfs opheffing niet bij voorbaat van de hand moet worden gewe zen al zou daarmee de open baarheid en publieke belang niet zijn gediend. In september 1975 werd het aantal raadscommissies aanmerkelijk uitge breid en werd besloten de meeste com missies voortaan in het openbaar te laten vergaderen. Vóór genoemd tijdstip functioneerden reeds de commissies I ruimtelijke ordening, beroepsschriften I woningwet en bouwverordening en re creatie en toerisme. In september 1975 kwamen daar nog bij: algemene zaken, openbare werken, financiën en welzijn. Na twee jaar praktijkervaring hebben B enW en de bij de commissies betrok ken ambtenaren de balans opgemaakt i. en zijn tot aan- en opmerkingen gekomen die aan de gemeenteraad zijn gestuurd. Weinig belangstelling vorming in de gemeenteraad. ,,Dit bevordert de duidelijkheid voor het pu bliek niet", aldus B. en W., die verder opmerken dat sommige commissieleden de mening lijken te huldigen dat de commissies dienst doen als rugdek king" voor de besluitvorming van B. en W. Voorts wordt vastgesteld dat één- mansfrakties door het commissiewerk wel erg zwaar worden belast, dat in schakeling van niet in de gemeenteraad zittende commissieleden als positief wordt ervaren en dat de openbaarheid de vertrouwensfunktie en de vrijheid van de adviserende ambtenaren niet heeft aangetast. Kleintjes niet? Om tot verbetering te komen stellen B. en W. dat zeer kleine frakties niet bij voorbaat in alle commissies moeten zijn vertegenwoordigd hoewel de mogelijk heid wel open moet blijven. Verder zou bevorderd moeten worden dat meer niet-raadsleden in de commissies wor den benoemd en dat voor alle commis sieleden plaatsvervangers worden aan gewezen. De publiciteit die aan commissiever gaderingen wordt besteed (zowel vooraf als achteraf) is voor verbetering vatbaar. Thans worden de stukken vaak te laat naar de krant gestuurd zodat er vóór de vergadering geen aandacht aan kan worden besteed. B. en W. vinden het verder nodig dat commissies voortaan eerder worden ingeschakeld, dus niet nadat B. en W. al een standpunt hebben ingenomen over een bepaalde aangelegenheid. Ook de bepaling dat de commissies worden bijeengeroepen als B. en W. dat nodig vinden, zou gewijzigd moeten worden omdat het als een belemmering voor het goed funktioneren van de commissie kan worden ervaren. Tenslotte zeggen B. en W. het in verschillende gevallen nuttig te vinden dat commissieleden vooraf op het raad huis nadere informatie inwinnen over een te behandelen onderwerp. WWWWWWWWWVWWWWWWVWWWWWWWMWVWWWWVW f 10.000,-? f20.000,-? f 100.000,-? of meer? Voorkom dat u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor mv gezin, uw huis, uw auto enz. Ken goed advies h uua/t ncdcrland spaarspecialisten sinds 1817 Met uitzondering van de beroeps- schriftencommissie" en de commissie opertbare werken vergaderen alle com- k missies in het openbaar. De publieke 1 belangstelling voor deze bijeenkomsten 3 is over het algemeen gering. Meestal is 1 alleen de pers aanwezig. Alleen de zeer actieve commissie ruimtelijke ordening S (14 vergaderingen in 1976 en 9 in het Ij afgelopen jaar) trekt bijna altijd wat P belangstellenden. Taak van de commis sies is: B en W, gevraagd en onge vraagd, advies te geven over bepaalde onderwerpen. Regel is dat commissies bijeen worden geroepen als het college P dat nodig vindt. Alleen de commissies - ruimtelijke ordening en openbare wer ken komen volgens een vast vergader- schema bijeen, maar daarvan wordt her- L haaldelijk afgeweken. Teleurgesteld B. en W. zijn duidelijk teleurgesteld in nfl de verwachting dat door de voorberei- dende bespreking in commissieverband de besluitvorming in de gemeenteraad zou verbeteren. „Wij hebben de indruk dat de discussies in een commissiever- Igadering in een raadsvergadering wor den herhaald dan wel nog verder wor- a den uitgediept". De meningsvorming in een commissie ;S is niet altijd een afspiegeling van de politieke verhoudingen. Want in bijna alle commissies zijn alle raadsfracties vertegenwoordid, ook die welke uit één of twee personen bestaan. Maar omdat de commissies slechts adviezen geven en dus geen besluiten nemen, is dat niet zo erg. Slechte communicatie B. en W. hebben de indruk dat bij grotere frakties de commissies met de niet in een commissie zittende fraktie- genoten, onvoldoende is. De commis sieleden moeten hun fraktiegenoten op de hoogte houden. Soms weigert een commissie advies uit te brengen, kennelijk om de handen vrij te kunnen houden bij de besluit- Dries Veltkamp van de Dansgroep Oude dansen vertelde in zijn verslag dat de groep 21 keer is opgetreden, niet alleen op de zomerse woensdagen, maar ook in hotel De Koger Hoop en de laatste M W tijd in de Flierefluitersrevue. De Kinder dansgroep, vertelde mevrouw Van Sam- beek, heeft zeven maal opgetreden. Mevrouw D. van Sambeek-Schrama, „tante Door", heeft in de dinsdagavond gehouden jaarvergadering van de Stich ting Texels Folklore het voorzitterschap overgedragen aan Cor Kossen uit Den Burg. „Ik vind dat het tijd wordt om een beetje afstand te nemen en de taak aan een jongere over te dragen", aldus mevr. Van Sambeek bij het overhandigen van de voorzittershamer. Ze blijft overi gens deel uitmaken van het bestuur als verzorgster van de kleding. De nieuwe voorzitter huldigde zijn voorgangster in dichtvorm en bracht aldus aardig tot uitdrukking wat mevr. Van Sambeek zoal aan werk heeft verzet: Hoeden en petten passen. Kantjes en kielen wassen, Pakken verstellen, mensen opbellen, Kantklossen en dames uitdossen. Kappen opmaken, tasjes haken, Lootjes verkopen en een controlerondje lopen. Patronen tekenen, consumpties verrekenen, In het stalletje op de stoep En optreden met de dansgroep. Lustrum De jaarvergadering viel samen met het 15-jarig bestaan van de Folklore. Kossen overhandigde mevrouw Van Sambeek een boeket van 15 gele rozen en het boekwerk „Het costuum door de eeuwen heen". Alle aanwezigen kregen een gebakje met een 15 erop. Ook de heer P. van Sambeek werd in de hulde betrokken omdat hij zoveel avonden alleen heeft moeten zitten en wegens de vele hand- en spandiensten, die hij in het belang van de folklore verrichtte. Voor hem „een geschenk van de slijter". Aangekondigd werd dat het derde folk- lorelustrum medio april nog zal worden gevierd. Goed jaar Mevrouw Van Sambeek sprak terug blikkend op het afgelopen seizoen van een goed folklorejaar met als enige belangrijke dissonant het niet altijd mee werken van de weergoden. Een paar keer is het voorgekomen dat een deel van het woensdagse programma in het water viel. Dank werd gebracht aan de vele medewerkers. De animo voor het plaat sen van stalletjes in de straten was ongekend groot. Het dreigde in dat op zicht zelfs uit de hand te lopen. De folklore-woensdag mag niet ontaarden in een gewone markt. De stalletjes moeten een vorm van antieke bedrijvig heid laten zien en de mensen die de stalletjes bemannen moeten in Texels kostuum zijn gestoken. Ook uit het jaarverslag van de heer W. Brugmans bleek dat het afgelopen jaar heel wat activiteit is ontplooid. Voor het organiseren van de wekelijkse folklore- woensdagen in het zomerseizoen komt meer kijken dan buitenstaanders denken Met voldoening werd melding gemaakt van het feit dat de Dansgroep Oude Dansen die steeds een onmisbaar deel van het programma verzorgt, eindelijk met wat jongere leden is uitgebreid. Er was een zeer bevredigend financieel verslag. De uitgaven van de folklore zijn het afgelopen jaar circa acht procent ge stegen. De totale uitgaven beliepen 727.600. Het „streefbedrag" (de door middenstanders en andere begunstigers te geven bijdrage) is naar verhouding op getrokken. De folklore heeft twee van de drie boerenwagens, waarover zij beschikte, verkocht voor ruim duizend gulden. De wagens waren in zo slechte staat, dat ze niet meer veilig konden worden gebruikt. Er was bovendien geen stallingruimte voor en reparatie zou handenvol geld hebben gekost. Er is een andere veel be tere wagen aangeschaft. Kledingfonds Het kledingfonds beschikt over een saldo van 72699, Belangrijkste inkom stenbron voor het fonds is de jaarlijkse subsidie van 71500,— van de provinciale VW. Het komende jaar moet veel worden aangevuld en vernieuwd, zodat te verwachten is dat de reserve helemaal zal worden opgebruikt. Gouden speld Mevrouw Kooij is al vijftien jaar actief als leidster van de kinderdansgroep, als rechterhand van „tante Door". Voor de (Lees verder op pagina 2) Tegen Texelaar M. werd proces ver baal opgemaakt nadat de politie uit ver schillende getuigenverklaringen vastge steld had dat hij de man was die in de afgelopen week in etappes ongeveer 1 Vi m3 hout uit het Dennenbos weg haalde. M. had de voorraad nabij zijn woning opgetast om het als brandhout te kunnen benutten. Sinds het weekend wordt een aan hangwagentje vermist dat vrijdag avond door een inwoonster van De Waal bij de gemeentelijke vuilstort plaats was achtergelaten. Zij had het wagentje nabij het Licht van Troost laten staan omdat de hekken van de vuilstortplaafs vrijdag middag al gesloten waren toen zij een lading afval wilde brengen. Toen zij er maandag terugkeerde lag de rommel op de grond en was het wagentje weg. Het hout van het aanhangertje is blank gelakt met zwarte spatborden en een zwarte trekboom. De maten zijn 1,20x 1,00 x 0,60 meter. Het kenteken is 58-62-PU. Gezelligheid Een pot verse mosselen een knappend haardvuur Een kop erwtensoep Verse aardbeien Gewoon een kop koffie Havenrestaurant „TEXEL" tel. (02226) 310 Vijftien gele rozen voor mevrouw Van Sambeek. De erven van wijlen mevrouw J. HEverts hebben de gemeente Texel de twee beelden uit de tuin van ,,Brakestein"in bruikleen aangeboden. De beelden dateren uit de tweede helft van de acht tiende eeuw en waren een onderdeel van de kunstig aangelegde Franse tuin, die de voormalige buitenplaats Brakestein heeft gesierd. De tuin werd aangelegd door Leendert den Berger, opzichter van 's Lands werken, die getrouwd was met de Texelse Anna Zuydewind. Naarzijn ontwerp en onder zijn leiding werd in 1778 de haven van Oudeschild aange legd. De twee beelden stellen Ceres (god van o.a. het land) en Neptunus (god van de zee) voor. Ceres draagt een kroon in de vorm van een burchten Neptunus heeft de voet gezet op een vis. De beel den zijn waarschijnlijk gehouwen in Alk maar.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1