VERBOUW DE LINDEBOOM KOST 4,3 MILJOEN Gemeente moet 1,8 mllfoen op tafel leggen 3 1 I Een illusie armer EilanvdJieybaTitie en achten project haalbare kaart Volleybalprogramma s FEUILLETON 99 99 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 TEXELSE COURANT PAÜtfeA V Tussenstanden kampioenschap: Dames eerste klasse: 1Molenkoog 2. Taxicentrale 3. Grooten Slock 1 4. Fam. Witte 5. De Koogel 6. Expert 7. Gyvo Mets 8. Tevoko junioren 9. Smash '68 10. De Rog 11. Modehuis Beekman 12. Hutspot Dames tweede klasse: 1Nokanto 77 2. Timmers Bakkerij 3. Beerebar 4. TevokoA 5. Dros bakkerij 6. Sportshop 7. Gyvo B A 8. Jozefschool 9. Strends End 10. Lois 11. Grooten Sloch 2 12. Vopoda 14-37 15-37 14-32 15-29 15-28 15-26 15-21 14-20 15-15 15-11 13- 8 4- 0 15-39 14-31 15-31 14-28 15-26 13-20 14-16 14-14 15-11 V4- 9 |4— 6 14- 4 Tussenstand periodekampioenschap, 20 februari 1978: Heren eerste klassse: Fam Witte 6—15 Grooten Slock 6—12 Slagerij Kossen 4—11 JKM 5- 9 Molenkoog 4—8 Smash '68 6— 8 Timmers Bakkerij 6—4 Tevoko Opduin 5— 2 Dros Bakkerij 4— 0 Heren tweede klasse: Texelstroom 1 5—15 Teso Marsdiep 5—11 Gempo 5— 8 J'elleboog 5— 8 Strends End 1 4— 7 Jozefschool 6— 5 Gamma 4— 4 Bakkers Ijzerhandel 5— 4 De Rog 5— 4 Heren derde klasse: De 7 Provinciën 4—11 S. Bremer 6—10 L.B.O. 4- 8 B.G.Z. 5- 7 Electrohuis 5— 6 Texelstroom II 6— 6 Strends End 2 3— 5 Teso Texelstroom 4— 5 Grooten Slock 2 5—5 De 7 Provinciën en L.B.O. kregen 2 punten minder wegens niet opkomen. Op zaterdagmiddag 25 februari wor den in Sporthal Ons Genoegen de volgende volleybalwedstrijden gespeeld 14 30 uur Tevoko 1-Pakhuus (heren) 14.30 uur Tevoko 1-Madjoe 1 (dames) 15.30 uur Tevoko 5-Tevoko 4 (dames) Mini's. 13.30 uur G.C.R.J.-Smash 13.30 uur Super de Luxe-Wanhoop 13.30 uur Super-Teuntje Strawberries-Texelse Punk Uitslagen en standen mini's: 18 februari: G.C.R.J.-Super 1 1 Super de Luxe-Smash 1 1 Strawberries-T euntje 1 1 Texelse Punk-Wanhoop .0—2 1. Wanhoop 6—10 2. Smash 5— 8 3. G.C.R.J. 5- 5 4. Super 5— 5 De verbouw en uitbreiding van hotel „De Lindeboom-Texel" zal ruim 4,3 miljoen gulden kosten. Van dit bedrag zal f 1,8 miljoen in de vorm van een bijdrage ineens door de gemeente op tafel moeten worden gelegd. In een brief aan de raadscom missies voor welzijn en financiën hebben B. en W. getracht aan te tonen dat dit een haalbare kaart is. Het bouwplan waarop B. en W. nu definitief hun keus hebben laten vallen voorzi-; in het behoud van het hotel-café-restaurant met een capar'tert van 46 bedden alsmede de bouw van een toneelzaal, n: .-cric-ol, dorpshuis en beheerderswoning. Gekozen is uu taai zeven mogelijkheden, die in eerste instantie door een _„,ale stuur groep onder de loep zijn genomen. Het gekoznj van was het meest voordelig en biedt naar verhouding de gunstigste moge lijkheden. Het is echter onmogelijk om in de gekozen opzet de peuterspeelzaal te betrekken terwijl ook niet alle dorpshuis- funkties in „De Lindeboom-Texel" terecht kunnen. Daarvoor biedt de te verbouwen oude Ulo echter mogelijks teden. Vorige maand bracht de „Stuurgroep onderzoek behoud De Lindeboom- Texel" een tien pagina's tellend vertrou welijk rapport uit, waarin zes verbouw plannen met elkaar werden vergeleken. Er kwam toen een duidelijke voorkeur uit in de vorm van een verbouwing die voorzag in het behoud van het hotel café-restaurant, do bouw van een to neelzaal, muziekschool, peuterspeelzaal en dorpshuis. De kosten daarvan waren geraamd op 5,3 miljoen. Dat zou een jaarlijks exploitatietekort van f320.000, te zien geven, wat B en W teveel vonden. Gekapitaliseerd komt het tekort nl. neer op f2,6 miljoen. Na aftrek van de gemeentelijke bijdrage bleef er nog een ongedekt tekort van f1,2 miljoen over. Ander plan De RST-directeur kreeg daarom het verzoek om In samenwerking met archi tectenbureau Alkema te trachten een gewijzigd plan te maken dat minder duur zou uitvallen. De peuterspeelzaal mocht worden weggelaten, omdat die bij nader inzien toch niet goed was in te passen in het „multi-functionele" ge heel. Maar daarvoor in plaats zou wel een beheerderswoning moeten komen. Dat leidde tot eerdergenoemd gewijzigd plan, maar uit de exploitatieopzet bleek dat het niet mogelijk was het tekort van f1,2 miljoen geheel weg te werken. Er bleef een tekort van f450.000, waar voor nog dekking moest worden ge zocht naast de reeds becijferde gemeen telijke subsidies van totaal f1,4 miljoen. Laatstgenoemd bedrag bestaat uit sub sidies van: f500.000,— voor behoud van het monumentale karakter van het gebouw, f250.000,— voor de dorps huisfunctie en f600.000,— voor de muziekschoolfunctie. Het komt erop neer dat een bijdrage ineens van f1,8 miljoen op tafel moet komen. Bovendien verlangde de Re creatiestichting een gemeentelijke ga rantie voor het bedrag dat door de plaatselijke bevolking als eigen bijdrage zou moeten worden opgebracht. Exploitatie In de door B en W gekozen opzet rantfunctie wordt opgemerkt dat het gebouw door zijn historie, ligging en karakteristiek in zijn geheel als monu ment kan worden gezien. Als ook Monumentenzorg het totale complex als monument zou willen beschouwen, zou dat een rijksbijdrage van 30% van de subsidiabele kosten kunnen opleveren oftewel f3 ton, met daarnaast een even- grote bijdrage van de gemeente. Laatst genoemde bijdrage zou de gemeente op grond vande zg. verfijningsregels weer van het rijk kunnen terugontvan gen. Maar deze berekening gaat niet op omdat het gebouw slechts voor een zeer klein gedeelte (de gevel aan de Vis markt) als monument wordt erkend. B en W zeggen dat het de moaite waard is om te proberen het hele gebouw alsnog op de monumentenlijst te krijgen al bestaat over resultaat geen enkele ze kerheid. Het college meent evenwel dat het in het belang van de Texelse ge meenschap is om een gemeentelijke subsidie van zes ton voor dit onderdeel beschikbaar te stellen. Dorphuis Wat betreft de dorpshuisfunctie f175.000, die dan overblijft zou ten goede kunnen komen aan de verbouw van de ULO-school, omdat ook daarin een aantal dorpshuisfuncties zullen wor den ondergebracht. Wat eventuele extra bijdragen uit par- ticuliere fondsen voor het Lindeboom- projekt betreft, zijn B en W niet al te op timistisch. Gepoogd zal worden ook hier geld los ter krijgen, maar in de bereke ningen wordt niet van resultaat uitge gaan. Muziekschool In ,,De Lindeboom-Texel" komt een volwaardige muziekschoolakkommoda- tie, wat naar verhouding voordelig uit pakt omdat gebruik wordt gemaakt van ruimten, die ook ten dienste staan van de andere functies van het gebouw. Een afzonderlijke muziekschool zou veel duurder zijn dan zes ton. De dorpsgemeenschap van Den Burg zal in de thans voorliggende opzet een bijdrage van f50.000,moeten bijeen brengen. De Recreatiestichting wil dat de gemeente garandeert, dat dit be drag er ook werkelijk komt, hetgeen nieuwe situatie beeld van De Lindeboom ongewijzigd blijven wordt ervan uitgegaan, dat de jaarlijkse pachtopbrengst van Hotel Texel f367.000, - bedraagt. De muziekschool zou f14.750, opbrengen, het hotelge deelte f403.000, het café-restaurant f915.000,— en de zaalhuur f5000, Aan loonkosten wordt f370.000, ge raamd en aan bedrijfskosten f 174.000,-. Als er door toedoen van de geraad pleegde commissies geen verandering in komt, zal de gemeenteraad derhalve worden voorgesteld het bedrag van f1,8 miljoen beschikbaar te stellen. Het gaat in feite om zes ton voor behoud van het monumentale karakter, zes ton subsidie voor het dorpshuisgedeelte en eenzelfde bedrag als subsidie voor het muziek schoolgedeelte. Wat betreft de hotel-café- en restau- wordt naar voren gebracht dat de CRM- bijdrage voor een voor Den Burg te stichten dorpshuis f350.000, zou be dragen. Daar zou nog f50.000, van de provincie kunnen bijkomen, dus totaal ongeveer vier ton. Maar ook deze vlieger gaat niet op, want Texel heeft al zoveel subsidiegeld voor dorpshuizen ontvangen dat de minister ongetwij feld voorkeur heeft voor andere gebie den in Nederland. Maar het bedrag van vier ton wordt op grond van genoemde beredenering wel een indicatie geacht voor de te verlenen gemeentelijke bij drage. Daar komt dan nog twee ton bij die in mindering wordt gebracht op het bedrag van f375.000, dat in het investeringsplan is uitgetrokken voor een dorpshuis in Den Burg. De door het college billijk en logisch wordt gevonden. Voordelen De combinatie van verschillende functies levert belangrijke financiële voordelen op. Beheer en exploitatie van het complex komen voor rekening en risico van de Recreatiestichting. Verdere financiële konsekwenties zijn voor de gemeente aan de transaktie niet ver bonden, afgezien van de jaarhuur van f14.750,voor de muziekschool. Even tueel stijgende exploitatielasten hebben voor de gemeente dan ook geen gevolg en zal binnenkort de totale exploitatie moeten worden opgevangen. Het is financieel ook aantrekkelijk dat geen afzonderlijke beheerders voor dorpshuis en muziekschool hoeven te worden a geworven. Dit beheer wordt een zi van de RST. Het college heeft zich ook al een vc stelling gemaakt over de wijze waa het bedrag van f600.000, dat voor behoud van het monumentale karal van het gebouw moet worden uitgetr ken, kan worden gedekt. Het geld komen uit het fonds stadsuil (f50.000, en uit de winst die het meentelijk grondbedrijf heeft gema bij de exploitatie van het bestemmin plan Den Burg-Oost (f250.000, der worden enkele andere reser aangesproken, waaronder de pot van toeristenbelasting en de toeslaj die zijn gelegd op grond voor twe woningen. De kapitaalslasten van de ton voor de dorpshuisfunctie kun worden gedragen door enig sleuti aan de begroting, onder meer doo rekening mee te houden dat Texel sti meer geld krijgt door de stijging van aantal inwoners en door verlaging de post onvoorziene uitgaven. Het staat wel vast dat de verbi van het hotel op zijn vroegst in komende najaar zal beginnen. Het staande hotel-café-restaurant kan nog profiteren van het zomerseizt De verbouwing en de nieuwbouw I nen zodanig plaatsvinden dat muziekschoolakkommodatie pas in laatste fase wordt uitgevoerd, in de van 1979. Dat betekent dat de gemei de zes ton ten behoeve van het mui schooldeel pas in 1979 hoeft te ran Maar er moet natuurlijk wel rekel mee worden gehouden, dat in nieuwe gemeentebegroting deze rui aanwezig is. Het gaat om een I taalslast van f69.000 Loopt got B en W hebben laten weten dat dl ploitatie van hotel „De Lindebo Texel" op dit moment beter verf dan op grond van desg'egevens vai vorige eigenaar mocht worden wacht. En met de laatstgenoemde g vens is met het bestuderen var exploitatiemogelijkheden telkens ning gehouden. De RST-directeur t er dan ook vertrouwen in dat verwachte cijfers ook in de naaste komst inderdaad zullen worden haald. Als bij de aanbesteding of in een der eerder stadium zou blijken da geraamde stichtingskosten f4.346.000,— niet toereikend zijn, zal de hele zaak opnieuw mo worden bekeken. Het is daarbij uitgesloten dat alsnog van het hele wordt afgestapt. ,,Van harte hopei evenwel dat dit laatste niet zal ho gebeuren", aldus het college. De raadscommissies voor welziji financiën zullen woensdagavoni maart over de kwestie Hotel I vergaderen. Daarbij zijn ook de li van de commissie voor recreatie natuurbehoud uitgenodigd, aangi zij zich nog niet hebben kunnei spreken over het plan van B en een deel van de toeristische reserve het projekt beschikbaar te stellen tie n door Leida Graafland uren, waarop je er zeker van bent, dat Dolf er niet is. En dat vind ik ergens ge niepig. Als je eens een keer had gebeld en ronduit had gezegd: Jossa van Hun- ninkhuizen, ik wil eens met je babbelen, koffie of thee drinken, op neutraal terrein. Jij in jouw wagen, ik in de mijne, ergens heen naar een behoorlijke gele genheid, waar we rustig kunnen praten. Want je hebt indruk op me gemaakt Zoiets, he? Dan zou ik geantwoord hebben: oké, dat is een eerlijk en redelijk voorstel. Noem maar tijd en datum wanneer jij kunt, want je hebt 'n fabriek en je zult dus niet te hooi en te gras kunnen gaan. Was dat om te beginnen niet veel eenvoudiger en duidelijker geweest dan wat je nu doet?" Hij schudt 't hoofd. „Heb ik meyanbe- hoorlijk gedragen? Dan wil ik mijn excu ses ervoor maken". „Beste meneer Hoogwoud," vervolgt de vrouw, nu op enigszins ongeduldige toon, „je weet best wat ik bedoel. Voor wat mij betreft, zal ik eerlijk zijn. Er is bij mij voor jou een zekere sympathie ge groeid. Vanwege je belangstelling voor 29. „De blikken in je ogen spreken boekdelen. Peet. Daarin lees ik twee dingen: fantaseren, hoe ik er onder mijn kleren uitzie, waarin voorts het verlan gen in opgesloten ligt om mij te bezit ten. Helemaal", Nu wordt de man rood. Hoofdschud dend zegt hij: „Je hebt een eigenaar dige manier om bepaalde dingen te noemen. Waar zie je me eigenlijk voor aan?" „Voor de rijke fabrikantsdirecteur Peter Voorhoud. Die met zijn geld een heleboel kan kopen. Die de kunst steunt, waarschijnlijk onbaatzuchtig, art pro art, maar aan de andere kant een man is, een weduwnaar, dus iemand, die de klappen van de zweep donders goed kent en nog jong genoeg is om te proberen in kontakt te komen met een andere vrouw". „Misschien wil je me vertellen, wat daar voor verkeerds aan is?" Totaal niets. Volkomen normaal. Maar ik houd niet van gedraai. Het gaat om de manier waarop. Komt precies op de kunst bijvoorbeeld. Dat je geld hebt, interesseert me geen snars; je leeftijd eigenlijk ook niet, al schelen we onge veer twintig jaren. Maar.... ik heb je al gezegd, dat ik geen enkele man meer vertrouw. Jou evenmin. Tenminste: nu nog niet. Best mogelijk dat alles, wat je me hebt verteld waarheid is, maar daar voor heb ik geen enkel bewijs. Mijn ervaringen in aanmerking nemende, zul je me niet kwalijk kunnen nemen, dat ik me zo opstel tegen iedere poging van de zijde der andere sexe om me te benade ren". „Je moet niet generaliseren, Jossa; alle mannen zijn geen schooiers" Ze schudt haar hoofd. Nog immer staat ze geleund tegen de kast, de cheque in haar hand. „Natuurlijk niet. Mijn oom Frans, die me samen met zijn vrouw heeft opgevoed, omdat mijn ou ders betrekkelijk jong zijn gestorven, niet en nog een aantal anderen niet. Het zijn echt niet enkel wilde dieren, die er op vier poten rondlopen, ook op twee benen vind je ze in deze wereld, hoewel het „lief zijn voor elkaar" tegenwoordig op heel wat manieren wordt geïnterpre teerd". „Dat is jouw kijk op de dingen. Door je ervaringen ben je pessimistisch ge stemd en zie je alles door een donkere bril. Dat is niet reëel". „Best mogelijk, maar iemand, een man, heeft me gewond, in het diepst van m'n innerlijk. Die man was een bruut, een ellendeling. Het hele soepie was trouwens bocht van het laagste soort. Snobs en nietsnutten. In die tijd was ik te groen om dat tijdig te onderkennen. En toen ik het door had, was het al te laat". De man zegt, ineens op veel zachtere toon: „Ik zou graag willen helpen al het leed, wat je hebt moeten doorstaan, te doen vergeten, Jossa". „Hoe stel je dat voor, Peet?" Ze is getroffen door zijn veranderd stemge luid. Hij slikt enkele keren. Dan komt de man overeind en loopt op haar toe. Vlak voor de vrouw blijft hij staan en kijkt haar recht in de ogen. „Door je mijn naam aan te bieden", antwoordt hij. „Als je mijn vrouw bent, zal niemand meer gelegenheid hebben jou leed te be rokkenen. Niemand zal het wagen. Ik zal je liefhebben en verwennen. Natuurlijk blijf je schilderen at zul je als mijn vrouw bepaalde verplichtingen hebben, die je met mij moet delan. We zullen af en toe uit moeten of thuis een avondje houden, waarin jij de gastvrouw zult zijn. Met andere woorden: het middelpunt. Je zult gaan behoren tot de society van Helmond. Ongetwijfeld zal men je aan zoeken om zitting te nemen in comité's voor charitatieve doeleinden. Maar de hoofdzaak zal zijn, dat ik je onder alle omstandigheden zal kunnen bescher men en het zal doen. Je zult een absoluut veilig bestaan hebben, omdat je mijn vrouw bent. Mevrouw Hoog woud was vroeger een begrip in onze kringen en dat zal de tweede meviouw Hoogwoud ook ten deel vallen". „Ik of een ander", valt ze de man in de rede. „Jij of een ander. Als er al een ander zóu zijn, als jij zou weigeren. Zo. Mis schien was de manier, waarop ik je van daag benader, in jouw ogen niet zoals het hoort, maar ik wist echt geen betere mogelijkheid. Natuurlijk had ik het moe ten doen als jij voorstelde, maar het is eenvoudig niet in me op gekomen". Jossa bergt het waardevolle briefje eindelijk op in haar zak en begint te lachen. Hoofdschuddend zegt ze: „Lie ve meneer Hoogwoud, instinctmatig had ik al iets dergelijks vérwacht, dus ik ga niet antwoorden: het valt rauw op m'n dak. Dan zou ik liegen en ik heb een hekel aan liegen. Maar mijn beste Peet, je vergeet toch echt één ding: ik ken je nauwelijks. Al ben ik nu getroffen door je openhartigheid het zal je wel moed gekost hebben, maar daarom respecteer ik je des te meer ik ben vast niet van plan je om de hals te vliegen en zeggen: hier ben ik, schattebout, ren met me naar het stadhuis en ik ben van jou. Vast niet. Ik ga eerst inlichtingen over jou in winnen. Hoe ik dat voor elkaar moet krij gen, weet ik nog niet, maar misschien schiet me wel iets te binnen. Dat is één. Vervolgens moet ik mezelf eens ver draaid goed onderzoeken om te probe ren of ik kan ontdekken, dat ik voldoen de sympathie voor je voel om je vrouw te worden. Want ik moet in één bepaald He opzicht een veel grotere weers overwinnen dan de meeste vroui doordat ik op geweldadige wijze geconfronteerd met iets, wat in huwelijk op normale wijze wordt leefd. Momenteel kan ik met de t wil van de wereld nog niet zo ver ki; dat ik dit als iets normaals zal kui aanvaarden. Ik hoop, dat je dit begrijpen. Dat is twee. Last but not ....hoe zal je zoon er over denken, met een vrouw op de proppen koml maar twee jaar ouder is dan hij?' De man denkt na. „Daaraan be om je eerlijk de waarheid te zeggei nog toe aan voorbijgegaan. Dit asp totaal niet bij me opgekomen. Ik zal er eens voorzichtig over polsen. Hejie mende weekeind is hij thuis". „En dan is er nog iets, Peet. Da ik bijna vergeten. Jij bent waarsch katholiek, ik ben het niet. Ik Hervormd. En vast niet van plan k liek te worden, vast niet. Wordt di breekpunt? Dan kun je maar beter j gekochte schilderij onder de nemen, in je wagen stappen en tel den naar Helmond. Want dan is di onoverbrugbare kloof". „Neem jij dat zó zwaar op? In moderne tijd?" De man kijkt haai baasd aan. „Ja, dat doe ik. Kom me nie boord met de zogenaamde oecur want daar komt in de praktijk maai nig van terecht. (Wordt vervoli )e )e

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 6