/M3CND4 „De computerbruid" Kostelijke revanche van toneelvereniging St. Jan Ambitieus beleidsplan Openbare Bibliotheek Koersen vreemde valuta f LAND f BOUW VERVOLG VAN PAG.l Texelse volksverhaaltjes Wereldgebedsdag in „Ons Huis" Minder melk maar meer kwaliteit Zuigelingenbureau DINSDAG 28 FEBRUAR11978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 In hotel „De Lindeboom- Texel" heeft toneelvereniging St. Jan zaterdagavond met het blijspel „De computerbruid" op kostelijke wijze revanche op zichzelf genomen. Bleef men met de in november ge brachte thriller „Zij leven onder ons" mede door oorza ken van buitenaf nogal onder de maat, nu oogstte men suc ces op vrijwel alle fronten. St. Jan dat voor de tweede achter eenvolgende maal gebruik maakte van „De Lindeboom-Texel" had nu de beschikking over een degelijk decor (in bruikleen gekregen van de Rijksscholengemeenschap Texel) en een aan de Rederijkerskamer UDI toebehorende souffleercabine. Ook de installatie voor het open- en dicht trekken van het doek was in orde gemaakt. Het pechduiveltje kon echter niet vol ledig buiten de deur gehouden worden. Eén van de koorden begaf het na de pauze, toen regisseur Cees Witte het doek wilde dichttrekken. Het toneelspel was echter dusdanig boeiend dat het talrijke publiek dit incident graag liet voor wat het was; een onbenullige klei nigheid. Simpel gegeven Het gegeven waarom het stuk speelt is tamelijk simpel. „De computerbruid" is de via een huwelijksbureau aan de adelijke Theodoor Bossaart de Bosse gekoppelde Cecilia Wortelman, een Amsterdamse revuedanseres. Theo- doors huisgenoten vinden het allemaal maar zo-zo. Melanie Dorbeen, zijn sec retaresse die een stille liefde voor Theo door koestert en Theodoors malle tante Hilda von Wallenstein geb. Bossaart de Bosse zitten, om diverse redenen, vol vooroordelen. Ottocar Flens de humo ristische butler van jonker Theodoor bekijkt het wat zonniger. Hij krijgt gelijk. Cecilia Wortelman blijkt een sympathieke Amsterdamse die geschie denis studeert en daarnaast (om haar studie te bekostigen) in de Snip en Snap revue danst. Theodoor komt hoe langer hoe meer onder de indruk van Cecilia, en juffrouw Dorbeen en tante Hilda willen daar een stokje voor ste ken. De moeder van de computerbruid, Leni Wortelman, wordt naar huize „Mijeenzorg" uitgenodigd om (dat is de bedoeling) de zaak in het honderd te laten lopen. Ze blijkt een rasechte Am sterdamse volksvrouw die geen blad voor de mond neemt: ,,lk werk in café De Ouwe Bok, overdag achter de bar en 's avonds op de toilettenl" Er komen echter nog meer gasten opdagen, ook uit Amsterdam. Het zijn de gentleman-oplichter Eduard en Marie met de handjes, zijn assistente in de misdaad. Het loopt allemaal zoals het moet lopen. De oplichter en de op- lichtster doen een greep naar de siera den van tante Hilda en moeder Leni Wortelman zorgt voor de oplossing van het misdrijf. Politiecommissaris Keuve laar heeft zich namelijk door Marie met de handjes laten overbluffen Kapstok „De computerbruid" van D. J. Eggengoor (van wie op Texel tamelijk veel stukken gespeeld worden) is be slist niet een van de origineelste pro- dukten van deze schrijver. Het gegeven „computerbruid" vormde alleen de kapstok waaraan het eerste bedrijf opgehangen kon worden maar verdween daarna in nevelen De toneelvereniging zelf had er veel aan gedaan om het verhaal vlot ter te laten verlopen en de humor goed te brengen. In de tekst waren diverse passages herschreven of soms helemaal weggelaten. Zo be stond het derde bedrijf oorspronke lijk uit drie aktes waarvan maar twee worden gespeeld, wat ruim schoots voldoende was. De leukste rollen waren zaterdag avond toebedeeld aan Marian Zegers- Bakker (Leni Wortelman) en Henk Smit (Ottocar Flens). Marian Zegers gaf het platte Amsterdamse accent goed duidelijk weer, en boeide daardoor voortdurend. Haar spel was ook erg vermakelijk om te zien. Henk Smit had een statiger rol, die hem trouwens erg goed lag, vol grappige zinsneden. Vooral in het eerste bedrijf was een goede snelheid in de tekstvoordracht maar naarmate het spel vorderde zakte dit een beetje af. In het bijzonder de rol van Rika Rijk-Anema (Hilda von Wal lenstein) was in het eerste bedrijf stuk ken vlotter dan in het tweede en derde. Het aristocratische van de rol zat er voor de pauze erg goed in. Dat werd (helaas) later iets minder. Peter Ampt als Theodoor Bossaart de Bosse speelde zijn rol weer iets te snel waardoor bijvoorbeeld zijn tegen speelster (en debutante) Lia van Sam- beek voor de pauze een beetje in moei lijkheden kwam. Met assistentie van Coby Bakker-Zoetelief (Melanie Dorbeen) kwam Lia van Sambeek er echter goed doorheen. Wat betreft Peter Ampt moet gezegd worden dat hij iets minder gespannen op het toneel stond en vooral toen fraai acteerde. Debutanten „De computerbruid" van Sint Jan kende zaterdagavond in totaal drie debutanten. Dat waren Lia van Sam beek (Cecilia Wortelman), Piet Cozijn (Eduard) en Cees Glazer (Keuvelaar). Van hen bracht Lia van Sambeek er duidelijk het beste af. Piet Cozijn was niet altijd even rolvast. Hij had overi gens ook geen bepaald eenvoudige rol toebedeeld gekregen. De oplichtersrol was er een, waarbij beurtelings plat Amsterdams en Algemeen Beschaafd Nederlands gesproken moest worden en dat werd verschillende malen door el kaar gehaspeld. Gezien de moeilijk heidsgraad was het spel van Cozijn daarom toch wel een ruime voldoende waard. Cees Glazer had het als debutant ook niet bijzonder eenvoudig. Dit lag niet zozeer aan hemzelf als wel aan de toneelschrijver die hem een tekst had voorgeschreven waar zelfs een befaamd acteur als Ko van Dijk moeilijk mee uit de voeten zou kunnen. In een samenspraak van amper drie minuten eerst woedend worden, grootmoedig worden, verlegen worden en verliefd worden valt niet mee. Als je dan in de tussentijd als commissaris van politie ook nog moet vertellen dat je Gabriël heet, je vrouw Truus heet en je 9 kin deren hebt De rol van Marie met de handjes was weggelegd voor Wil Slikker-Moerings die exact op deze plaats paste. Aan haar was duidelijk te merken dat ze al wat meer toneelervaring heeft. Het beurtelings Amsterdams én ABN spreken ging haar goed af. Hoewel Coby Bakker-Zoetelief niet een van de hoofdrollen vervulde in „De computerbruid" speelde zij erg overtui gend. Te vermijden Zonder afbreuk te willen doen in het succes dat Sint Jan zateragavond be haalde moeten toch enkele (te vermij den) fouten genoemd worden. In de scène na de pauze (in het half duister gespeeld) was de opstelling van een van de beide schemerlampen zodanig dat deze fel in het rechtergedeelte van de zaal scheen en het daargezeten pu bliek danig verblind werd. Een ander punt betreffende de verlichting was dat scènes die voorop het podium gespeeld werden door de meer naar achteren gerichte plafondverlichting juist in de schaduw plaatsvonden. Iets minder storend (maar toch opvallend) was het fysieke uiterlijke verschil van de to neelspelers. Uit de tekst kwam namelijk naar voren dat de ouders van Cecilia Wortelman, Leni Wortelman en de op lichter Eduard waren. Helaas had het uiterlijk van de dochter absoluut niets weg van haar vader en moeder. „De computerbruid" werd merendeels onopvallend gesouffleerd door Marjan Cozijn-de Lange. Het gri- meerwerk was zoals gebruikelijk in de vertrouwde handen van Juulcke Swart- hof. meer verhalen die waard zijn om be waard te blijven. De samenstellers hou den zich aanbevolen voor tips. Het boekje is eenvoudig maar ziet er niettemin erg lief uit. Dat is te danken aan de uitstekende tekeningen (zo'n twintig stuks) van Monica Maas. De titel „Moete ze d'r uut burgemeester?" is ontleend aan een van de verhalen, de nogal recente geschiedenis van „Het zoekgeraakte lijk" dat in tegenstelling tot de overige verhalen wèl vrij uitvoerig is. Het gaat over de met name genoem de Koger strandvonder die het lijk van een aangespoelde oorlogsvlieger vrijwel ter plaatse begroef omdat hij het teveel werk vond om het helemaal naar De Koog te brengen. JOe plaats van het graf werd niet aangegeven, wat tot een pijnlijke toestand leidde. Want op initia tief van de Franse ambassade moest op passende wijze op de begraafplaats in Den Burg eer worden bewezen aan de dode. Onder leiding van de burgemees ter die er verantwoordelijk voor was, werd urenlang op de ongeveer aange geven plaats gegraven. Gelukkig werd het lijk gevonden. Toen het lichaam met zeewater werd afgespoeld zag men dat het gouden tanden in het gebit had. „Moete ze d.r uut burgemeester?" vroeg iemand. Maar dat hoefde niet. Tip Hierbij onze tip voor een recent verhaal dat precies dezelfde titel zou kunnen krijgen. In de jaren zestig toen openbaarheid van bestuur nog niet zo'n aanvaarde zaak was en het woord inspraak nog moest worden uitgevon den, kwam het herhaaldelijk voor dat Texelse raadsvergaderingen geheel of gedeeltelijk in besloten sfeer werden gehouden. Dat was niet altijd zo nodig, maar het stond wel gewichtig voor de weinige mensen op de publieke tribune, waaronder twee vertegenwoordigers van de plaatselijke pers. Die moesten dan voor een paar minuten of soms wel een uur of langer de zaal uit. Bode Dries Poel zag erop toe dat dit ook werkelijk gebeurde en dat er intussen niet aan de deur werd geluisterd. Als een raadslid te kennen gaf het .navolgende' niet voor openbaarheid geschikt te achten, be greep Poel wat er van hem verwacht werd. Hij richtte zich dan tot de voor zitter en sprak:,,Moete ze d'r uut burge meester?" Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden 100 7105,50 100 7 6,71 100 7 45,25 100 7 46,25 100 7115,— 100 7 37,50 1 7 2,18 1 7 4,23 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,82 i Ten behoeve van een provinciaal en een landelijk bibliotheekplan heeft de Stichting Openbare Bibliotheek Texel bij het gemeentebestuur een plan inge diend, dat in de eerstvolgende raadsver gadering (14 maart] aan de orde komt. Het van dit gemeentelijk plan afge leide provinciale plan zal op zijn beurt in gevoegd worden in en landelijk plan voor de openbare bibliotheekvoorzie ning. Dit zal daarna voor een periode van 3 jaar door de minister van CRM worden vastgesteld. De overheid wordt in het gemeente lijke plan onder meer gevraagd meer fi nanciële middelen beschikbaar te stel len, opdat de Openbare Bibliotheek van Texel gedurende het zomerseizoen (15 mei tot 15 september) nagenoeg de gehele dag voor het publiek geopend kan zijn. Ambitieus Op 8 februari werd door het biblio- theekbestuur een beleidsplan aangeno men, dat in combinatie met de provin ciale bibliotheekcentrale werd samenge steld. In haar pre-advies aan de raad noemen B en W het plan „ambitieus". Er wordt echter aan toegevoegd, dat de plaatselijke Openbare Bibliotheek ver plicht is een toekomstvisie te hebben, wil zij overeenkomstig de bedoelingen van de wet haar taak optimaal kunnen verrichten. Het bestuur van de Openbare Biblio theek is er volgens het college van over tuigd, dat het realiseren van de plannen afhankelijk is van de door de gemeente raad beschikbaar te stellen financiële middelen. Gesteld wordt dat inmiddels overduidelijk bleek dat de biblio theek van groot belang is voor de Texelse gemeenschap. Ten opzichte van 1976 was er in 1977 een toename van 20% uitleningen. Men betreurt het dat de (voor de personeelslasten verantwoordelijke) rijksoverheid tot dusver onvoldoende mogelijkheden tot een verantwoorde en gewenste uitbouw heeft geboden. „Vakantiemaand" het zomerseizoen met moeilijkheden te kampen. Het is volgens hen op zichzelf een verheugend verschijnsel, dat de ver- blijfsrecreant op Texel de weg naar de bibliotheek zo snel weet te vinden. Niettemin zijn hieraan bezwaren verbon den, omdat men (uitgezonderd de bi bliotheek in Den Burg) aangewezen is op de aktiviteiten van vrijwilligers. (De Koog, De Cocksdorp). Tot nu toe zijn deze aktiviteiten volgens het bestuur boven alle lóf verheven, maar een garantie dat blijvend gebruik van vrijwil ligers kan worden gemaakt, is er niet. In de bibliotheek van-Den Burg betekent door het toerisme een „vakantie maand" voor het personeel meer dan een „normale leesmaand" in de winter. Omdat het probleem zich niet alleen op Texel maar ook in andere specifieke rekreatiegemeenten in Noordholland voordoet wordt gesteld, dat hieraan in het provinciale en landelijke biblioplan ook veel aandacht zal moeten worden geschonken. Bibliobus In de beleidsnota van de Openbare Bi bliotheek wordt voor wat betreft de uit werking de gemeente Texel aangaat onder andere de uitbreiding van de ser vice per Bibliobus genoemd. De Provin ciale Bibliotheekcentrale heeft nog steeds het voornemen een aparte bus voor Texel te bestemmen die in Den Burg gestationeerd wordt. De uitleenpost in Oosterend zal te zijner tijd vervallen en vervangen wor den door een halte van de Bibliobus. De bus heeft op dit moment standplaatsen in 't Horntje, Den Hoorn, Oudeschild en Zuid- en Midden-Eierland. Bij realisering van de „eigen" Bibliobus kan het aantal standplaatsen met De Cocksdorp, Oos terend, De Koog en Oost worden uitge breid. Openstellingsuren Gezien het gebruik, dat op dit mo ment van de bibliotheek wordt gemaakt, wordt in de beleidsnota het huidige aantal uren van openstelling 16 V4 uur per week) beslist onvoldoende ge noemd. De openstellingen zijn redelijk avonduitleningen. Op donderdag en zaterdag is de bibliotheek dicht. Een van de gevolgen van dit geringe aantal openstellingsuren is dat het altijd spits uur is. Volgens de geldende normen moet een bibliotheek als de Texelse minstens 24 uur per week geopend zijn, waarvan 18 uur voor de jeugd.Voor 1979 wordt voorgesteld het aantal uren met 3 uit te breiden, in 1980 nogmaals met 3 en in 1981 openstelling op zaterdag morgen. Fonotheek De Openbare Bibliotheek Texel streeft ernaar het aantal uitleenbare boeken in de komende 3 jaar van 19.250 uit te breiden tot 20.000. Aan naslag- en informatiemateriaal beschikt men over 420 banden, maar het wordt alleszins verantwoord ge noemd wegens het veelvuldig gebruik van deze afdeling de minimumnorm (landelijk 400) voor Texel op 500 te stel len. Van de 100 tijdschriften waarover een openbare bibliotheek als die van Texel dient te beschikken, zijn er thans 94 aanwezig. Op korte termijn wordt der collectie met 6 titels uitgebreid. In december 1979 hoopt men te kunnen beginnen met de uitleen van grammofoonplaten e.d. in een dan te starten fonotheek. Een beginaantal van 2000 is hiervoor een absolute minimum eis, meent het bestuur. Evenals bij de boeken wil men de collectie grammo foonplaten jaarlijks uitbreiden totdat er tenminste 4.000 platen zijn. Het vervan gingspercentage wordt gesteld op 25%. DEN HOORN De voor vrijdag avond 3 maart geplande bijeenkomst in verband met de Wereldgebedsdag wordt door omstandigheden verplaatst naar woensdagavond 1 maart. De avond wordt gehouden in gebouw ior* nr\ Volgens de heer J. P. Herweijer werd er in het afgelopen boekjaar bij de zui velfabriek C.V. Noordholland 2,6 pro cent minder melk aangevoerd dan in 1976. De aanvoer ligt momenteel weer 4 procent boven het gemiddelde on danks een sterke afname van het aantal leveranciers. Tijdens de kringvergadering van de zuivelfabriek C.V. Noordholland deelde voorzitter Herweijer voorts mee, dat het aantal bedrijven, dat van melktanken gebruik maakt, vrij sterk gestegen is. Het totaal ligt nu op1110 bedrijven (was 855) met een afname van het aantal bussenmelkers van 1308 in 1976 naar 841 vorig jaar. De C.V. Noordholland heeft nu in totaal 1951 leveranciers (1977). In 1976 waren het er 2163, wat een afname betekent van 212 leden ofwel 5.8 procent. Prijzen De melkprijs lag in 1977 gemiddeld .5.28 procent boven de prijs van 1976. De kaasprijzen staan onder grote druk en zijn dan ook reeds met 20 cent per kg gedaald met een kans dat de prijs nog eens met 37 cent per kg kaas zal teruglopen. De prijzen voor de boter waren ook met 57 cent per kg gestegen, maar zijn nu weer dalende. Vooral de Engelse markt geeft moeilijkheden voor de ex port. Bij de consumptiemelk is tevens een zekere prijzenslag aanwezig. Door deze onzekere factoren is het niet gezegd, dat de melkprijs voor de melk veehouder zal stijgen. De sterk stijgende kosten voor de produktie en een achterblijvende melk- aanvoer geven niet de zekerheid dat de af te zetten produkten deze kostenstij ging op kunnen vangen, omdat de consumenten de voedingsmiddelen die nen te kopen. Kans Op 2 december 1977 kwamen op Texel de eerste Goudse kazen met een ge wicht van 16 kg onder de pers vandaan. Met de zeer goede kwaliteit van de melk als grondstof en de vakbekwame Texel se kaasmakers verloopt de ommezwaai van de Edammer naar de grote Goudse naar grote tevredenheid. Zowel de directie als de handel zijn erg positief over het verloop van zowel de omscha keling als van de kwaliteit van de gekochte kazen. Er wordt verwacht dat er nieuwe mogelijkheden zijn gekomen en er is een optimistischer kijk op de toekomst aekomen. De melkveehouder op texel slaagt er in om goede kwaliteit melk aan de fabriek te leveren. Uit onderzoek is ge bleken dat er praktisch geen bedrijven zijn waar enige sporen van boterzuur in de melk voorkomen. Mede hierdoor is het mogelijk dat er kwaliteitkaas van Texel wordt geleverd. Door de hoge kwaliteit van de melk op Texel wordt er een dag per week kaas gemaakt van rauwe melk. Melk, die dus niet eerst wordt voorbehandeld (verhit), maar zo van de veehouder in de kaasbak gaat. Alleen de melk van de allerhoogste kwaliteit wordt er voor gebruikt als grondstof. De ervaringen met deze proef lijken vrij goed en duren totaal 10 weken. Hierna zal bekeken worden of de produktie van kaas uit rauwe melk voortgezet zal worden. Oorkondes Het aantal bedrijven op Texel dat er in slaagt om een jaar melk van 1e kwaliteit te leveren is groot. Het aantal bedrijven dat het enkele jaren achter elkaar weet te halen is kleiner. Maar toch zijn die er op Texel ook nog. Het zou te ver gaan om alle namen in de krant te zetten, maar voor een paar Uitzonderingen volgen hier de namen: Gebr. Hoedjes, („De Wamberg") en Gebr. Hoogen- bosch (Zuid-Haffel), die er in slaagden om 4 jaar achter elkaar 1e klas melk te leveren. De veehouders P. C. Hin (Spang) en C. Bas (Oosterend) slaagden erin om 6 jaar achtereen 1e klas melk aan de fabriek te leveren. Alle bedrijven met een of meerdere jaren 1e klas melk kregen een oorkonde uitgereikt. J. Koolhof REKTIFI KATIE Het zuigelingenbureau van dokter Barnard op woensdag 1 maart gaat niet Dinsdag 28 februari De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel houden de jaarvergadering in de LTS-kantine. Lezing over het ho telwezen door mr. J. K. Feikema. Woensdag 1 maart Scouting Texel haalt vanaf 17.30 uur oud papier op in de Molenstraat, Weststraat, Hollewal en Lijnbaan. In het kader van Wereldgebedsdag wordt in „Ons Huis" te Den Hoorn een samenkomst gehouden, aanvang 20.00 uur. Om 19.30 uur begint in het raadhuis een gezamenlijke vergadering van de commissie welzijn en financiën, o.a. over de plannen met „De Linde boom-Texel". Donderdag 2 maart Om 20.00 uur vergadert het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk in het raadhuis. VASTE DATA Elke maandagavond 20.00 uur bridgen in „De Lindeboom-Texel". De openbare bibliotheek Texel, Drij verstraat 7, Den Burg, is op de volgende dagen en tijden geopend: maandag 10.00-12.00 uur en 12.00- 13.30 uur (vervalt tijdens schoolva kanties), dinsdag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, woensdag 14.00- 17.00 uur, donderdag gesloten, vrij dag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Op woensdagen is er van 13.00 tot 14.00 uur voorlezen voor kinderen van 4 t/m 7 jaar. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaar- densoos Den Hoorn in dorpshuis De Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaarden- soos De Cocksdorp in het Eierland- sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur trai nen in de Dennen. Start bij camping Dennënoord aan de Grensweg. Iedere dinsdagmiddag trimuur in de Dennen. Plaats: eerste parkeerplaats rechts aan de Nattevlakweg. Aan vang 14.00 uur. Bejaardenzang iedere woensdagmid dag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gedepo neerd worden. Oud papier ten bate van gymnastiek- f vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengym nastiek in het lokaal aan de Beatrix- laan. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boek- studie om 19.00 uur op het adres Oorsprongweg 27 in Eierland en Schoorwal 41 te Den Burg. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Elke vrijdag kan van 19.00 tot 19.30 uur, biologisch dynamisch voedsel worden besteld in de oude Ulo aan het Schilderend. De bestellingen; kunnen hier de volgende week wor den afgehaald. Iedere dinsdag om 20.00 uur repetitie van het orkest „Musica Texla" o.I.vj Dyo Wassink in het Fanfaregebouw tje aan de Witte Kruislaan. Nieuwf leden altijd welkom. In het gebouwtje van de Hervormd gemeente te De Cocksdorp kunna iedere donderdag boeken worda geleend van 15.30 - 16.30 uur

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2