Leden commissie van onderzoek streekplan: Veerdienst gratis en in overheidshanden G.s. willen veer niet als kraan gebruiken Voor het weekend 1 Bij aankoop van 1 paar voetbalschoenen sjaal in clubkleuren cadeau SPORTSHOP M Schietoefeningen Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen IMoodslachtingen Kerkdiensten: Zuigelingenbureau VERVOLG VAN PAG. 1 „De Lindeboom" VERVOLG VAN PAG.l FNV-aktie VRIJDAG 3 MAART 1978 TEXELSE COURANT PAGINA I Een aantal leden van de commissie van onderzoek voor het streek plan kop van Noordholland en Texel is van mening dat de veerdienst Texel-Den Helder in handen van rijk of provincie moet komen. Het vervoer zou dan gratis moeten zijn. Genoemde commissieleden maken bezwaar tegen het feit dat mensen, die in een isolatiepositie wonen, moeten betalen voor veerverbindingen en tunnels. De toegang tot het eiland mag niet beperkt worden door het heffen van hoge tarieven. De commissieleden vonden dat een oplossing van het probleem wordt bemoeilijkt omdat Teso een particuliere onderneming is. Het bovenstaande blijkt uit het deze week openbaar gemaakte eindverslag van de commissie van Onderzoek. Het verslag werd gisteren in een te Haarlem gehouden vergadering vastgesteld. Blijkens het verslag heeft de commis sie zich vrij uitvoerig met de Texelse veerdienstperikelen bezig gehouden, waarbij een groot aantal vragen aan de orde is gesteld, waarvan het antwoord feitelijk al bekend is. Enkele commissie leden hebben zich bijvoorbeeld afge vraagd in hoeverre het mogelijk is meer wisseldagen voor de verblijfsrekreatie in te voeren en wat het standpunt van Gedeputeerde Staten zal zijn als de gemeente Texel en TESO vasthouden aan hun voornemen om een dubbeldek ker in de vaart te brengen, waarvoor be stemmingsplanwijziging noodzakelijk zou zijn. Auto in Den Helder Andere commissieleden hebben zich afgevraagd of het noodzakelijk is dat alle toeristen de auto meenemen naar Texel. Als Texel autovrij gehouden zou wor den, zou wel een enorm parkeerterrein moeten worden aangelegd in Den Hel der en dat is niet mogelijk in het huidige stadsgebied. Een dergelijke beslissing zou vooruitlopen op de mogelijke inpol dering van het Balgzand. Een aantal commissieleden (het verslag noemt geen namen) wil dat een uitspraak wordt gedaan over de vraag of de capa citeit van de veerverbinding gebruikt mag worden om de ontwikkeling van het toerisme op het eiland te bepalen dat de capaciteit van de veerverbinding moet zijn afgestemd op de maximale verblijfscapaciteit van 47.000 slaapplaat sen en sloten zich aan bij het oorspron kelijke standpunt van GS om op langere termijn twee enkeldeksboten van elk 100 pae's in de vaart te brengen, uitgaande van een halfuursdienst. Het verschil tussen de standpunten van GS en de gemeente Texel inzake de capaci teit van de veerverbinding zou verkleind kunnen worden door invoering van een reserveringssysteem, zoals GS dat ook willen. Naar de mogelijkheid daarvan zou een grondig onderzoek moeten worden ingesteld. Eventueel zou eerst een proef kunnen worden genomen. Eén van de leden van de commissie vroeg of voor een dubbeldeksboot een nieuwe haven moet worden aangelegd. Wat Den Helder betreft zou dat kunnen betekenen dat het Balgzand zou moeten worden ingepolderd wat zeer problema tisch wordt gevonden. Bij een aantal commissieleden rees ook de vraag of de vaarploeg bij een dubbeldeksboot even groot is als bij een enkeldekker. Standpunt Gedeputeerde Staten hebben inmid dels echter reeds een standpunt inge- aoooooooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooor' Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavond 8.00 tot maan dagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, telefoon (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b g.g. 3541. Zondag 5 maart 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur Ds. Wolthaus Voorjaarszendingscollecte Om 19.30 uur uitzending via De Lichtboei. De Cocksdorp 10 uur Ds. Douwes Voorjaarszendingscollecte. Den Hoorn 11.00 uur Ds. Hoekstra m.m.v. het koor ,,Soli Deo Glo ria" uit Oosterend, bevestiging ambtsdragers, kindernevendienst Zendingscollecte. De Koog 19.30 uur Ds. Wolthaus Zendingscollecte. De Waal 9.30 uur Ds. Hoekstra zendingscollecte Oosterend 9.30 uur Ds. Van Zijll Langhout. Voorjaarszendingskollekte Oudeschild 19.00 uur gemeen schappelijke dienst m.m.v. de „Messengers", in de Herv. kerk. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Dhr. Kok uit Eernewoude. Nevendienst voor de jongere kinderen. 19.30 uur Dhr. Kok Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer Biduur voor gewas en arbeid. Ene offer voor de kerk. 17.00 uur Ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 u. Ds. M. C. Postema, Arnhem. Uitzending via De Licht boei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.30 uur. Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. boocooooooooeoooooooooooeojooiapoaoooooocoooooeooooooooot nomen met betrekking tot een aantal hoofdzaken van het streekplan. Ook daarover heeft de commissie van onder zoek zich gisteren gebogen. Wat de Texelse veerdienst betreft hebben GS nu gesteld, dat het niet de bedoeling is de veerdienst te gebruiken als middel om de ontwikkeling van het toerisme op het eiland te sturen. Wel is rekening gehouden met het ook door het ge meentebestuur gehanteerde maximum van 47.000 toeristische slaapplaatsen. Als vanouds huldigen GS het standpunt dat gestreefd moet worden naar sprei ding van de wisseldagen en invoering van een reserveringssysteem. Vliegveld In afwachting van het struktuursche- ma burgerluchtvaartterreinen en de vaststelling van een geluidszone rond het vliegveld, zal voorkomen moeten worden dat het vliegveld Texel door verharding van de start- en landings baan gebruikt kan worden door een zwaarder type vliegtuigen, aldus GS. In het eerder genoemde commissie verslag komt Texel meerdere malen aan de orde. Eén lid van de commissie heeft gewezen op de grote economische betekenis van de verblijfsrekreatie op Texel. Dezelfde spreker wil dat bijde niet voor permanente bewoning bestemde bouw, onderscheid wordt gemaakt tus sen woningen die met tussenpozen slechts door één gezin worden gebruikt en woningen, die vrijwel permanent, maar telkens door andere rekreanten worden betrokken. Verschillende com missieleden vonden dat bij de rekreatie- ve ontwikkeling op Texel een „strin gent" beleid gevoerd moet worden. Enkele commissieleden uitten hun be vreemding over het feit, dat van Texelse zijde steeds is gesteld dat geen grond aan het landbouwareaal mag worden onttrokken, terwijl toch is besloten wandelbos aan te leggen ten koste van landbouwgrond. 47.000 De meerderheid van de commissie vindt dat nog geen beslissing moet wor den genomen over het beperken van de groei van het aantal slaapplaatsen op Texel tot 47.000. In verband met het „politiek zware" karakter van deze be slissing wil men eerst overleg met de fractie voeren. Het aantal van 47.000 is ontleend aan het Texelse rekreatiebasis- plan en over dit plan wil de commissie eerst meer weten. Maar één van de leden zei de 47.000 in ieder geval als het maximum te willen beschouwen. An dere leden onderschreven het standpunt van GS in het ontwerp streekplan, waarin groei boven de 47.000 wordt af gewezen in afwachting van het effekt van de diverse maatregelen ter verbete ring van de toeristische struktuur. Van belang daarbij is een door provin ciale staten vast te stellen nota inzake de ontwikkeling van de verblijfsrekreatie in de provincie. De commissie adviseert GS zich voor het maximum van 47.000 uit te spreken onder voorwaarde dat dit getal naar aanleiding van genoemde nota kan worden gewijzigd. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 7 maart om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 8 maart om 13.30 uur. buitendorpen waar de mensen een ver gelijkbaar offer hebben gebracht <pm een dorpshuis te krijgen. In de stuur groep die de diverse mogelijkheden met het hotel heeft bestudeerd, heerst echter de mening dat men bij e>en bijdrage van 50 mille de handen reeds mag dichtknijpen; een groter bedrag werd in de praktijk niet haalbaar ge acht. Bedenkingen De heer J. P. Kikkert maakte ernsti ge bezwaren tegen het verstrekken van geld uit de toeristische reserve voor dit doel. Hij had bovendien bedenkingen tegen het financieren door de overheid van dit gemeenschapsprojekt dat een concurrent zal kunnen zijn voor andere horecabedrijven, vooral als het toerisme zich minder hard zal ontwikkelen of zal teruglopen. Wethouder Jook Nauta wees dat van de hand. Het geld dat van overheidswege in het hotel wordt gestopt is in feite niets meer dan hotel Texel in dezelfde positie brengen als een normaal bedrijf. Er is nl. sprake van en enorme achterstand in de vernieuwing en kwaliteit. Het geld dat wordt gestoken in het muziekschool- deel en de bijzondere kosten die met de restauratie van de historische gevel zijn gemoeid, moeten daarvan los worden gezien. Zij veroorzaken geen ongunsti ge concurrentieverhouding. Optimistisch? Kikkert zag echter meer bezwaren. Hij vond de exploitatieopzet die de RST had gemaakt veel te optimistisch. Met name de verwachte bezettingsgraad van het hotel (60%) leek hem veel te hoog. „Jullie rekenen naar je toe". Kikkert vreesde ook dat de onmiddellijke aan wezigheid van muziekschoolbezoekers e.d. in de praktijk de hoge klasse, die aan de Lindeboom nieuwe stijl zal worden toegekend, zal bedreigen. Nau ta legde wat dat laatste betreft uit dat hoteldeel en gemeenschapsdeel zijn ge scheiden door de ontmoetingshal en dat door geluidsisolatie wordt bereikt, dat er geen lawaaioverdracht is naar de hotel kamers, ook niet vanuit de naburige andere horecabedrijven. In zijn kwaliteit als lid van de commis sie welzijnsvoorzieningen toonde Daan Schilling zich zeer enthousiast over de plannen, al zag ook hij financiële proble men. Zoals bekend kunnen niet alle dorps huisfuncties in De Lindeboom worden ondergebracht. Een deel is aangewezen op de oude Ulo en voor de peuterspeel zaal moet zelfs nog een oplossing wor den bedacht. Omdat de Ulo in ieder geval een rol gaat spelen, is voor de verbouw daarvan een bedrag van 2 ton gereserveerd. Gerard van der Kooi vond dat veel te weinig. Exploitatie Bert Weijdt was bang dat de Recrea tiestichting te veel hooi op de vork neemt. Met het Bosch en Zee loopt de stichting al risico's (volgens Weijdt is de exploitatie daarvan ook veel te gunstig voorgespiegeld) en daar komen nu de mogelijke verliezen van De Lindeboom- Texel bij. De aanwezige RST-directeur Van den Doel legde echter vrij overtuigend uit dat de RST bij zijn exploitatievergun ning is uitgegaan van betrouwbare adviezen. Een bezetting van 60% moet gehaald kunnen worden. Zelfs in het hotel in de huidige staat zit al veel meer muziek dary men in het begin dacht. Aanvankelijk j. was uitgegaan van een jaaromzet van 7600.000. maar dat blijkt nu 7900.000,— te worden. Als het hotel is verbouwd, zal de RST hogere tarieven kunnen berekenen, waardoor dan een omzet van 71,3 miljoen mag worden verwacht. Bert Weijdt kreeg geen tegenspraak toen hij vaststelde dat de geraamde huuropbrengsten van het muziekschool- deel veel te laag zijn om de werkelijke kosten te dekken. Het geld is nauwelijks toereikend voor verwarming en elektrici teit. Dat betekent dat de RST ook het tekort van dit onderdeel dekt en dat vond Weijdt een verkapte subsidie. De RST heeft niet de taak de muziekschool te subsidiëren boven de enorme bedra gen, die de gemeente al in deze school steekt. Van de zijde van het college werd er op gewezen, dat de zaken breed bekeken moesten worden. De gecombi neerde aanpak maakt iets mogelijk waar anders niets van terecht zou komen. Een muziekschool op zichzelf zou onbe taalbaar zijn. Het muziekschoolgebruik kan positief doorwerken op de exploita tie van het hele complex. De drempel vrees van het publiek zou erdoor ver minderd kunnen worden. el/l 'a y kinderen boven de tien jaar maakt per jaar gemiddeld 20 overtochten, zo is gebleken uit een door TESO gehouden enquête. Door het ontbreken van een jaarabonnement kost dat 7218,— (per persoon twee kaarten van 10 retouren 727,25), terwijl dat dank zij het jaarabon nement op Schiermonnikoog en Ame land slechts resp. 763, en 760, kost. Het veertarief is een van de oorzaken van de belangrijk hogere kosten van levensonderhoud op Texel. De FNV-af- deling wijst er in de brief aan de minister op dat een door het Konsumentenkon- takt op Texel gehouden onderzoek heeft uitgewezen, dat de Texelaar voor zijn dagelijks levensonderhoud het hoogste bedrag van heel Nederland moet neer tellen. Het FNV vindt het onrechtvaardig dat de Texelaars het volle pond voor de veerdienst moeten betalen. Andere eilandbewoners hoeven dat niet, dank zij steun uit publieke middelen, waaraan indirect ook door de Texelaars wordt bij gedragen. Texels Belang heeft volgens het FNV nog niet gereageerd op het verzoek om adhesie te betuigen aan de FNV-brief. Ook D 66 heeft dat niet gedaan, maar dat kwam omdat het FNV er te laat om vroeg. De afdeling texel van de WD heeft in een eigen brief aan de minister steun betuigd aan de FNV-aktie. Donderdag 2 maart Aanvang 20.00 uur wordt in het raad huis te Den Burg de vergadering van het centraal bestuur van de stichting Cultureel Werk gehouden. Vrijdag 3 maart De Hoornder toneelvereniging „De Vriendenkring" brengt in dorpshuis De Waldhoorn de thriller „Het huis op de rots" van George Batson, aanvang 20.00 uur. In de Gereformeerde kerk wordt om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden in het kader van de Wereldgebedsdag De Hervormde Vrouwendienst houdt in De Schakel kledingmarkt van 10.00- 13.00 uur en van 13.30-18.00 uur. Zaterdag 4 maart De Hervormde Vrouwendienst houdt in De Schakel te Den Burg kledingmarkt van 10.00-12.00 uur. Toneelvereniging 't Amateurtje te De Waal brengt in De Wielewaal het stuk „Graaf Janus"; 20.00 uur. Zondag 5 maart Voor de wandeltocht van Het Gouden Boltje kan tussen 13.00 en 14.00 uur worden gestart bij het Hoornderslag (paal 9). In de Schouwburg van Den Helder wordt aanvang 12.00 uur een koffie concert gegeven door het salonorkest „Pluche". Maandag 6 maart Het Vrouwenhuis/café houdt aanvang 20.30 uur in De Spyker te Den Hoorn een informatieavond. De Gymnastiekvereniging Oosterend houdt in de Bijenkorf een ledenverga dering voor de leden vanaf 16 jaar; 20.00 uur. In de Twaalf Balcken begint om 19.30 het biljartkampioenschap zesde klasse dames. Op dezelfde tijd start in De- Kaapsnol te De Koog het kampioen schap Driebanden. Dinsdag 7 maart In de Kaaps-nol te De Koog worden om 19.30 uur de finales van het kam pioenschap driebanden gehouden. In de Twaalf Balcken biljartkampioen schappen dames zesde klasse, aan vang 19.30 uur. De Vrouwenbond NW houdt in de Landbouwschool de jaarvergade ring; 20.00 uur. VASTE DATA: In de oude ULO-school aan het Schil derend in Den Burg wordt op woens dagmiddag Engelse les en op donder dagmiddag Naaien voor beginners gegeven. Deelname aan deze cursus sen, die speciaal zijn bedoeld voor Mensen zonder Werk, is kosteloos. De tijden zijn van 14.00 tot 16.00 uur. In „De Hollebol" houdt de heer N. Nag- tegaal op dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur spreekuur voor 65 ers. Door de Wielervereniging Texel wordt elke zondag een trainingsrit over Texel gehouden. Ook niet-leden kun nen hieraan deelnemen. De start is om 10.00 uur in de Willem van Beierenstraat. De openbare bibliotheek Texel, Drij verstraat 7, Den Burg, is op de volgende dagen en tijden geopend: maandag 10.00-12.00 uur en 12.00- 13.30 uur (vervalt tijdens schoolva kanties), dinsdag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, woensdag 14.00- 17.00 uur, donderdag gesloten, vrij dag 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Op woensdagen is er van 13.00 tot 14.00 uur voorlezen voor kinderen van 4 t/m 7 jaar. Elke maandagavond 20.00 uur bridge in „De Lindeboom-Texel". NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groen Kruisgebouw aan de Witte Kruislaai te Den Burg zijn iedere maandag vai 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakkei straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaa densoos Den Hoorn in dorpshuis C Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaardei soos De Cocksdorp in het Eierlani sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur tri nen in de Dennen. Start bij campir Dennënoord aan de Grensweg. Iedere dinsdagmiddag trimuur in Dennen. Plaats: eerste parkeerplas rechts aan de Nattevlakweg. Aa vang 14.00 uur. Bejaardenzang iedere woensdagmii dag 15.00 uur in de Hollebol aan Burgwal. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrii laan kan dagelijks oud papier in daar opgestelde container gedepi neerd worden. Oud papier ten bate van gymnastieK - vereniging Oosterend kan altijd wo den bezorgd onder het afdakje de voormalige brandweerkazerne de Achtertune te Oosterend. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengy nastiek in het lokaal aan de Beatr laan. Slankelijnclub komt op maandagavoi bijeen in „De Witte Burcht", vang half acht. Elke maandagavond om 20.00 uur verjassen in „De Zwaan". Jehovah's Getuigen: elke dinsdag bo studie om 19.00 uur op het ad Oorsprongweg 27 in Eierland Schoorwal41 te Den Burg. Maatschappelijk werker Frank van La houdt iedere werkdag spreekuur het Groene Kruisgebouwtje. Maa dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 ui woensdags van 14.30 - 15.30 uur donderdags van 18.30 - 19.30 Telefoon (02220)4185. Elke vrijdag kan van 19.00 tot 19.30 biologisch dynamisch voed worden besteld in de oude Ulo het Schilderend. De bestelling kunnen hier de volgende week w den afgehaald. Iedere dinsdag om 20.00 uur repeti van het orkest „Musica Texla" o Dyo Wassink in het Fanfaregebou tje aan de Witte Kruislaan. Nieu leden altijd welkom. In het gebouwtje van de Hervorrt gemeente te De Cocksdorp kunr iedere donderdag boeken won geleend van 15.30 - 16.30 uur van 19.00 - 20.00 uur. Ligging schietterrein C 52°52, -4°42,8'E. In het tijdvak van 1 t/m maart 1978 zullen, op werkdagen 8.00 tot 19.00 uur, van bovengenos terrein schietoefeningen worden houden met lichte luchtdoelartills De onvelige afstand is tot 14.000 m. Op dinsdag 7 maart a.s. wordt 10.00 tot 17.00 uur net een 120 e.e.a. verschoten.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2