Subsidie voor verbetering werksituatie melkveehouderij INTERESSE VOOR NIEUWE BEDRIJFSGEBOUWEN FILM Duinreep binnenkort bestraat (p LAND f BOUW „NETWORK" gonger FAMILIEBERICHTEN VERVOLG VAN PAG. 1 Vreterij Schietoefeningen 't Skiltje vergadert OOQOOQQQQQOO DINSDAG 14 MAART 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 TONEELSTUK DE COCSDORP werpt en in die kwaliteit veel dolle toe standen veroorzaakt, maar zich tevens ontpopt als een wijs mens waar heel wat anderen baat bij hebben. Sint Jan had de beschikking over iemand die zijn per soon meehad: een gesteven deftige, maar als zodanig steeds uit zijn rol vallende butler. De SVC-toneelgroep had de rol van de huisknecht toebedeeld aan de op zichzelf zeer frank en vrij spelende Ruud Kikkert. Hij kon door de beugel als een jongensachtige vage bond maar hij was dat voortdurend, waardoor het contrast waaraan het stuk zijn charme ontleent niet overkwam. Daar kun je weinig aan doen want je hebt als amateurtoneelvereniging de karakterspelers niet voor het opschep pen. Seizoenverhaal Overigens niets dan lof voor de wijze waarop het stuk over het voetlicht werd gebracht. Het verhaal speelt zich af in het pension van mevrouw Bol, aan de voor avond van het zomerseizoen. Om de zomergasten behoorlijk van dienst te kunnen zijn neemt mevrouw Bol de studente Marieke en de huisknecht ,,De Snoek" in dienst. Laatstgenoemde is een uiterst merkwaardig persoon, maar in de loop van de geschiedenis blijkt ,,De Snoek" een wijs en vindingrijk mens te zijn die zelfs uitzichtloze liefdes perikelen tot een oplossing weet te brengen. De huisknecht-zwerver heeft zelfs opvoederscapaciteiten, waarmee de verwende Huib (eeuwige student die op kosten van zijn vader in het pension verblijft) zijn voordeel doet. Contrasten De gang van zaken in het verhaal is niet zo belangrijk. Veel meer gaat het om de ontmoeting van uiteenlopende persoonlijkheden en de gein die dat oplevert. Over de hoofdrolspeler Ruud Kikkert zeiden we al het een en ander. Er mag nog aan worden toegevoegd dat Ruud wel gelegenheid kreeg om te bewijzen dat hij uit het goede acteurshout is gesneden. Hij spreekt zonder een spoor van plankenvrees. Zijn stijl van voordra gen is bij het brutale af en bij zijn improvisatie gaat hij bedenkelijk ver. We zien hem graag een keer terug, maar dan in een andere rolsoort. Een lange, verre van makkelijke rol had Ben Ran als de verwende rijkeluis- zoon Huib. Hij acteerde redelijk maar een beetje timide, wat vooral opviel als hij Ruud Kikkert tegenover zich had. Een blijspel als ,,De Snoek" kan een flinke portie overdrijving hebben als het gaat om het uitbeelden van karakters; Ran stelde zich wat dat betreft te bescheiden op hoewel hij als type zeker aanvaardbaar en geloofwaardig was. Radio erbij Karin Keijser-Daalder moest spelen als de bekakte verloofde van Huib en slaagde daarin prima, hoewel onerva renheid op het toneel ook wel aan het licht trad. Vooral bij haar liet de ver staanbaarheid te wensen over. De ge luidsinstallatie in de zaal hielp weinig want zo'n apparaat neemt de nagalm niet weg. Het trof bovendien ongelukkig dat het ding onbedoeld als radio werkte door een of andere buitenlandse zender op te vangen en deze haast even hard door de zaal deed klinken als de acteurs. Een kleinere maar best gespeelde rol had Adri Schraag-Broekman als de pensionhoudster. De meest dankbare creatie gaf Björn Ezerman ten beste. Hij had als de dikke Duitser Herr Haag zijn type helemaal mee, maar speelde daarbij ook nog briljant. Het was een uitnemende vondst om hem telkens de verschillende tafere len en de pauze te laten aankondigen, in het Duits en met een bordje voor de „Hollander". Spontaan en leuk acteerde Anjo Kikkert als de studente Marieke. Zij beschikt over uitgesproken, veelzijdig talent. Tenslotte noemen we Janka van der Brink, die het als dochter Rosa Haag heel goed deed. De regie was in handen van G. Smeenk; hij was tevens souffleur en grimeur. Volgende week wordt begonnen met het bestraten en „aankleden" van de Duinreep te Den Burg. Het werk zal f101.250, kosten. Zoals bekend heeft het bestratingswerk lang op zich laten wachten zodat de bewoners onlangs een protestbrief schreven aan de ge meente. In de gemeenteraad stelde Pakt-raadslid Henk Beumkes vragen over deze zaak. Laatstgenoemde kreeg eind vorige week een brief van het gemeentebestuur met de mededeling dat B. en W. op 28 februari hebben besloten de uitvoering van het bestra tings- en aankledingsplan binnen 14 dagen te laten beginnen. Het O - en S.-fonds heeft een bijdra geregeling vastgesteld ter bevordering van de verbetering van de werksituatie in de melkveehouderij. Voor een bijdra ge komen bedrijven in aanmerking met minstens 12 melkkoeien. De bijdrage kan worden verleend in de kosten van de volgende investerin gen in bedrijfsgebouwen voor de melk veehouderij: aanpassing van de stalling. aanpassing van het systeem dat dient voor het vastzetten van het vee. verbetering van drink- en uit mest-systemen. Het maken van rooster- vloeren en drijfmestgruppen. verbetering van staltoegangen en voergangen. verbetering van ventilatie en ver lichting. verbetering van melksystemen en de daarbij behorende voorzieningen t.b.v. de bewaring van melk. verbetering van de ruwvoeropslag. erfverharding tot ten hoogste 200 m2 indien deze plaatsvindt naast één of meer van de bovengenoemde investe ringen. Geen bijdrage wordt verleend in de kosten van investeringen die betrekking hebben op: ligboxenstallen, draaiende melk- stallen, doorloopmelkstallen met meer dan 4 standplaatsen, aanschaf van melktanks, torensilo's, sleufsilo's met een capaciteit van meer dan 400 m3. uitbreiding van het aantal stand plaatsen voor melkkoeien, dat op het landbouwbedrijf aanwezig is op het tijd stip van de indiening van de aanvrage. Een bijdrage kan slechts worden verleend als de totale kosten van de investeringen, waarop de aanvrage be trekking heeft, tenminste f10.000,— en ten hoogste f70.000,— bedragen. Voorwaarden Een bijdrage op grond van deze rege ling kan slechts éénmaal worden toege kend. De investeringen moeten binnen 1 jaar na de dagtekening van de ont vangstverklaring zijn verricht. Geen bij drage wordt verleend in de kosten van investeringen waarmee is begonnen, voordat de ontvangst van de aanvrage schriftelijk is bevestigd. Indiening aanvraag Een aanvraag moet worden ingediend bij de districtsbureauhouder van de Stulm, de heer K. J. de Haan, Laan 22, Schagen, op een daartoe bestemd formulier. Bij de aanvraag moeten wor den overlegd een schets van de voorge nomen investeringen, een omschrijving van de werkzaamheden en een kosten raming. leder voorjaar zijn er percelen bouw land waarop jonge planten wegvallen door vreterij van ritnaalden of emelten. Vooral op gescheurd grasland en bouw land dat voor het tweede jaar „zwart" is wil deze onaangename verrassingen nogal eens geven. Wanneer vreterij ver wacht wordt, is een volveldsbespuitinj of een zaaizaadbehandeling raadzaan met toegelaten middelen. J. Koolhof Zeegat van Texel Ligging schietterrein C 52°52,5'N 4°42,8'E. In het tijdvak van 3 t/m 28 april 197Ï zullen, op werkdagen van 08.00 tol 19.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onvei lige afstand is tot 14000 m. De Stichting Dorpshuis 't Skiltje ti Oudeschild heeft dinsdagavond 2 maart de jaarvergadering in het dorps huis, aanvang 20.00 uur. Het is tevem de vergadering van de dorpscommis sie. Onder goede belangstelling is de boerderijentocht gehouden. Op het be drijf van de familie Blom-de Graaf werd een ligboxenstal bezichtigd. Hier is in de bestaande gebouwen met een deel nieuwbouw een moderne huisvesting gemaakt voor het melkvee. In de nieuwe aanbouw zijn 40 ligboxen geplaatst met een verhoogd ligbed. Dit alles om de boxen gemakkelijk schoon te kunnen houden. Op de mestgangen ligt enig stro om stapelbare mest te kunnen maken. Deze stromest wordt met een trekker en mestschuif op de mestvaalt geschoven waar de opstapeling plaats vindt. Vóór in de stal is een doorloop- melkstal met melklokaal gemaakt. Om deze gemakkelijk schoon te kunnen houden zijn de vloeren en wanden van tegels voorzien. Deze gehele nieuw- en verbouw is in eigen beheer gebeurd met hulp van een medewerker van de boe- renhulpverleningsdienst. Bij de belang stellenden werd de inrichting als prak tisch ervaren: alle dieren onder één dak. Bij de Gebr. D. en M. Roeper werd een ligboxenstal bekeken waar in plaats is voor 80 melkkoeien. Deze stal is geheel uit steen opgetrokken en in eigen beheer met hulp van een medewerker van de Boerenhulpverleningsdienst ge bouwd. Onder de drijfmestroosters is op slag voor drijfmest. Voor-midden in de stal is het melklokaal met de doorloop- visgraatmelkstal gemaakt. Door deze opzet is het voerhek in een U-vorm geplaatst en de voergang is dan ook slechts van één zijde te bereiken met een trekker met machines. Door deze opstelling is de ingang van de voergang alleen van de achterzijde te bereiken. De voergang wordt aan de achterzijde afgesloten door een deur die uit seg menten bestaat en open gaat als de deur naar boven wordt geschoven. Voorde len zijn vooral bij regelmatig gebruik van deze ingang dat de deur niet bij storm „over de kop" kan waaien. In de oude bedrijfsgebouwen van „De Kamp" is een opvang gemaakt voor de nuchtere kalveren en 3 zieken- c.q. afkalfboxen. Een moderne stal met arbeidsbesparen de elementen. De derde ligboxenstal is bezichtigd aan de Oorsprongweg in Eierland bij de Fa. K. Roeper en Zoon. Op dit veehou derijbedrijf is met aanbouw van een Meijert Boon-schuur een logboxenstal gemaakt voor 40 melkkoeien. In de aanbouw is een zelfsluitend voerhek gezet in U-vorm. Achter dit voerhek is een rij ligboxen geplaatst. In de dubbel- rijige bestaande Hollandse stal is een dubbele rij ligboxen gemaakt. De mest gangen tussen de boxen en achter het voerhek zijn voorzien van roostervloeren met daaronder drijfmestopslag. In de enkelrijige bestaande stalruimte staat nu een 2 x 3tandemdoorloopmelkstal. Het melklokaal is naast de doorloopmelkstal gebouwd zodat het geheel doelmatig is ingericht. Om de kosten zo laag moge lijk te houden is ook aan deze verbou wing veel eigen arbeid en inzet gegeven. Het zijn moderne bedrijfsgebouwen met een inrichting, die verder weinig onder houd zal vragen en deze ondernemers volop mogelijkheden zal bieden voor de toekomst. Kuilgras Ook het op de voergangen aanwezige kuilgras werd door de deelnemers aan de boerderijentocht kritisch beoordeeld. De verschillen in kwaliteit waren op het oog groot. Deze verschillen komen het sterkst tot uiting bij het voeren aan melkgevende koeien. Deze dieren ver tellen precies wat kwaliteit is dit door de melkgift. Goede kwaliteit kuilgras is niet te vervangen door krachtvoer. Praktijk ervaringen wijzen dit duidelijk uit. J. Koolhof Donderdagavond brengt „Filmgan- ger" in het City theater de met Oscars en Golden Globes overladen satire „Network" in vertoning. Zowel scena rioschrijver Paddy Chayefsky als regis seur Sidney Lumet begonnen hun loop baan bij de televisie en weten dus waarover ze het hebben. „Network" gaat over de macht van het medium en de invloed ervan op de kijkmassa én de programmamakers. Vergeleken met de goedmoedige „Groove tube" die vorig jaar in de filmgangerreeks te zien was, laat „Network" nauwelijks iets heel van de tv-wereld. De carrièrebouwers, ijdel tuiten, beroeps-evangelisten, geldschie ters, de „snelle boys" met de eigen tijdse kapsels en dubbele moraal, zelfs zwarte terroristen die zich voor de kar laten spannen, niemand wordt ge spaard. Ook het zittende publiek, de gemiddelde kijker die alles prachtig vindt wat hem wordt voorgezet, wordt be hoorlijk aangepakt. Peter Finch speelt de overspannen nieuwslezer, die al jaren meeloopt en als gevolg van de dalende kijkcijfers voor zijn rubriek, ontslag krijgt aangezegd. Om die cijfers op te vijzelen kondigt hij tijdens een uitzending zijn zelfmoord aan. Lumet toont in die scène heel mooi de ongeïnteresseerdheid van de regieka mer waar de opzienbarende mededeling pas laat wordt opgemerkt. Ook Faye Dunaway kreeg een Oscar voor haar rol van programmaleidster zonder scrupules. Een mooie, maar zeer koude tante, die slechts via hoge kijkcij fers (letterlijk) aan haar gerief komt. Ofschoon „Network" vooral aan het einde de zaken wat op de spits drijft, is een medium in handen van de commer cie, ook wat ons eigen land betreft, geen vergezocht toekomstbeeld. Ook hier worden de kijkcijfers steeds belang rijker. Onder de streep? Weg ermeel Kwaliteit of integriteit zijn al onderge schikte begrippen. Een belangrijke en fascinerende film over een herkenbaar onderwerp, met voortreffelijk spel van o.a. Peter Finch, Faye Dunaway, William Holden en Robert Duvall. tFotoPeter Finch in zijn laatste ml, die hem een Oscar opleverde) sic**:!::!::!"}:*********!)"):******* Vrijdag 17 maart 1978 hopen onze lieve ouders en grootouders B. van der Vis en N. van der Vis-Lap hun 45-jarig huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen: Pietje en Klaas Alie en Cor Martha en Jan Inie en Bart Tonnie en John en de kleinkinderen: Lody, Nellie, Biem. Jeanine, Annelien, Petra, Martine, Julia, Erica, Francisca, Tonnie, Ineke, Floortje, John, Esther. Koetebuurt 19, Oosterend, Texel Gelegenheid tot feliciteren van 8 tot 9.30 uur in „De Bijenkorf", Oosterend. Bedroefd om haar heengaan, maar dankbaar voor wat zij voor ons is geweest, geven wij u hierbij kennis, dat is overleden onze geliefde vrouw, moeder en grootmoeder Christina Jacoba Mosk, echtgenote van Bernard Beuving, op de leeftijd va 54 jaar. B. Beuving P. W. Beuving J. W. Beuving-Meester W. Jansen-Beuving A. Jansen B. G. Beuving M. Beuving-van der Meer Oosterend, 13 maart 1978, Botterstraat 37. De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag, 16 maart, 's middags 2 uur op de Ned. Herv. begraafplaats te Oosterend. Gelegenheid tot condoleren aan huis. Nog onverwachts is van ons heengegaan onze geliefde dochter, zuster en schoonzuster Christina Jacoba Mosk, echtgenote van Bernard Beuving. P. Mosk H. Mosk-Dekker F. Stiggelbout-Mosk W. Stiggelbout T. van Leeuwen-Mosk C. van Leeuwen N. Bakker-Mosk J. Bakker G. Kaan-Mosk J. Kaan C. Mosk J. Mosk C. Mosk-Visser H. Amsing-Mosk B. Amsing M. Daalder-Mosk I. Daalder Oosterend, 13 maart 1978. Onverwachts is van ons heengegaan onze lieve oma Christina Jacoba Mosk Christa Bennie Karin Jolanda Mare Ben.io Rust zacht lieve Oma. Oosterend, 13 maart 1978. Met leedwezen geven wij kennis, dat plot seling is overleden ons bestuurslid, mevrouw Beuving-Mosk. Haar openhartigheid zullen we niet gauw vergeten. Bestuur en leden van de Reisvereniging „Oosterend" Met deze geven wij kennis van het over lijden van ons lid en oud-bestuurslid, mevrouw Beuving. Haar persoonlijkheid zullen w'j zeer missen. Leden en bestuur van de S.O.O.S. Oosterend. Na een kortstondige ziekte is vrij plotseling van ons heengegaan mijn lieve man en onze zorg zame vader en opa Luit Sok, echtgenoot van I. K. Moerbeek, in de leeftijd van bijna 64 jaar. Den Burg - Texel: I. K. Sok-Moerbeek N. A. Hamer-Sok R. H. Hamer Karina en Stado T. I. Sok I. Moerbeek I. M. Moerbeek-Savelkouls Petra en Ingmar Den Burg - Texel, 10 maart 1978, Bernhardlaan 119. De begrafenis heeft heden plaatsgehad op de Algemene Begraafplaats te Den Burg. Heden is na een korte ziekte van ons heen gegaan één van onze trouwste leden, de heer Luit Sok. Zijn enthousiasme en toewijding zullen ons nog lang in herinnering blijven. Dansgroep Oude Dansen Texel, 10 maart 1978. Diep geschokt ontvingen wij het droeve bericht van het plotseling heengaan van onze gewaardeerde medewerker en fijne vriend Luit Sok. Stichting Folklore Texel Den Burg, 10 maart 1978. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van ons geacht medebestuurslid, de heer L. Sok. Gedurende bijna 14 jaar heeft hij naar beste kunnen onze stichting gediend en op de meest prettige wijze met ons samen mogen werken. Bestuur en Direktie Gollards-stichting Op 10 maart ontvingen wij het treurige bericht van het overlijden van de heer L. Sok. Wij verliezen in hem een humaan bestuurder, welke wij door zijn langdurige verbondenheid met ons tehuis, node zullen missen. Het personeel van de Gollards Luit, Als watersportvriend en bestuurslid willen wij je danken voor de zéér prettige en sportieve vriendschap. Over 2 dagen zou je 64 geworden zijn, nog te jong, je was zo vitaal. Rust zacht Luit. Moge je scheepje varen naar veilige haven. Bestuur, Leden en Havenmeester Watersprtvereniging „Texel" Diep geschokt ontvingen wij het droeve bericht van het heengaan van onze voorzitter, de heer L. Sok. We zullen zijn trouw voor de vereniging en zijn joviale vriendelijkheid nooit vergeten. Bestuur en leden van de Verzamelaarsvereniging Texel Den Burg, 10 maart 1978.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2