VAN HET RAADHUIS Vriendenkring greep te hoog met „Het huis op de rots" Een illusie armer Texelse bejaarde biljarters wonnen van Den Helder ededelingen van B. en W. 'almpaasoptocht start op Schoonoordsingel Ir Verontrustend bericht Cor Vlaming en Eddy Rijk wonnen sportviswedstrijd Wielervereniging richt toerafdeling op Brandweer moest inbreken 1 UILLETON 99 l ÏDAG 14 MAART 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 rrgunning ingevolge de hinderwet is levraagd door: Fa. K. Roeper en Zoon, Oorsprong- 69, Texel, voor het oprichten van veehouderijbedrijf aan de Oor- ngweg 69, Texel. Fa. Spanjers Groothandel, Marico- 1, Den Burg, voor het oprichten een vries- en koelinstallatie aan de tcoweg 1, Den Burg. Het Dagelijks Bestuur van het gheemraadschap van de Uitwate- le Sluizen in Kennemerland en t-Friesland, Schepenmakersdijk 16, n/Volendam, voor het oprichten een rioolgemaal aan de Pontweg :uivering Den Burg. Elpee Gas B.V., Van IJsseldijk- it 395, Purmerend, voor het oprich- van een verkooppunt van LPG aan 'ontweg/Esso Benzinestation. W. J. Grisnigt, Hallerweg 1, Den j, voor het oprichten van een agra- loonbedrijf aan de Hallerweg 10, Burg. Provinciaal Waterleidingbedrijf van rdholland, Essenlaan 10, Bloemen- voor het oprichten van pomp- c.q. putten in de noordberm van de inkuil. chriftelijke bezwaren tegen het ver- n van de vergunningen kan een r gedurende 4 weken na dagteke- van deze bekendmaking inbrengen iet gemeentebestuur, waar de ver- :en ter inzage liggen. De ingekomen vaarschriften worden mede ter in gelegd. londelinge bezwaren kan een ieder oonlijk of bij gemachtigde inbren- op de openbare zittingen, te hou- op 4 april 1978 voor genoemd onder «,15 uur, b) 8.45 uur,c) 9.15 uur, d) uur, e) 10.15 uur, f) 10.45 uur in het ieentehuis te Den Burg. Texel, 14 maart 1978. I' )e jaarlijkse Palmpaas- tocht van Den Burg die itfagmiddag a.s." wordt houden zal deze keer niet (innen op de Groeneplaats, ar bij het fanfaregebouwtje de Schoonoordsingel, tart wordt om 14.00 uur; opstellen begint om 13.45 Mis gebruikelijk is de organisatie in den van de buurtvereniging oonoordsingel, Witte Kruislaan, ierstraat. De kosten worden ragen door de Dorpscommissie van Burg. Muzikale medewerking sent het Kon. Texels Fanfarekorps Ie politie zorgt voor begeleiding, eelgenomen kan worden door leren tot ca. 12 jaar. leder, die met mooie Palmpaas meedoet, krijgt na Dp een surprise, is een route uitgezet, die onder voert langs de bejaardenhuizen en leeste bejaardenwoningen: enstraat. Zwaanstraat, Groene- its. Parkstraat, Weverstraat, Ach- im, Drijverstraat, Thijsselaan, nhardlaan, Wagemakerstraat. Wie hoog stijgt kan diep vallen. Dat geldt ook voor de Hoornder toneelvereniging De Vrienden kring die als gevolg van succes sen in de afgelopen jaren grote naam heeft gemaakt en daarom hooggespannen verwachtingen oproept. Deze keer kon aan deze verwachtingen niet worden vol daan. De vrijdag voor de tweede maal in het dorpshuis opgevoer de thriller ,,Het huis op de rots" was een te hoge greep. De mees te van de zeven medespelers wa ren niet in staat aan de moeilijke rollen de vereiste gestalte te ge ven, deels omdat ze daarvoor qua type al niet geschikt waren. On danks enthousiasme en over het algemeen goede rolkennis werd duidelijk dat men op de tenen moest lopen wat leidde tot een nogal krampachtige presentatie. De Vriendenkring-mensen hadden het zich niet moeilijker kunnen maken. Een thriller is op zichzelf al een waagstuk in vergelijking met het gemiddelde blijspel of „levensstuk", zeker als het verhaal zich afspeelt in een milieu dat zover afstaat van de dagelijkse werkelijkheid waarin de Hoornder tonelisten zich bewegen. Met schrijvers, componisten en schilders hebben ze meer moeite dan met boeren, strandjutters en varensge zellen. Toch is het te respecteren dat de vereniging eens iets anders heeft willen brengen dan de blijspelen waarvan toneelminnend Texel onderhand de buik vol krijgt, maar waar voor de vereniging niet zo risico zit. Het is te hopen dat De Vriendenkring na de jongste teleurstel ling het hoofd niet zal buigen en zal blijven pogen wat variatie te brengen in het eilandelijke aanbod van dramatische kunst. Twee moorden Het door George Batson geschreven verhaal speelt zich af in een afgelegen landhuis aan de Engelse kust. Er wordt iemand vermoord en dat is niet de eerste keer. In eerste instantie is iedereen beurtelings verdacht. Wie bedreef de wandaad en met welk motief? De zich verdacht gedragende sergeant Steve Taylor? De schrijver Simon Antrobus of de lichtzinnige Kitty Collier? Ook het gedrag van de eigenaresse van het huis, de schilderes Jane Palmer is op z'n zachtst gezegd onverklaarbaar. Geheel volgens het beproefde recept blijkt de minst verdachte figuur de dader te zijn en dat komt aan het licht op het moment dat hij in het nauw gedreven op het punt staat opnieuw een dode te maken. Voor het publiek zal het wel een volslagen verrassing zijn geweest dat de nogal sloom overkomende Peter Collier de gewetenloze schurk was. Moeilijke rol Een moeilijke en lange rol had Wil van Hinthum als sergeant Steve Taylor die in het huis op de rots arriveert en daar te verwerken krijgt dat zijn beste vriend is omgebracht. Van Hinthum leverde stel lig een prestatie. In zijn pogingen om te beantwoorden aan de figuur die een portie „Engelse geheimzinnigheid" uit straalt kwam hij tamelijk ver. Echter niet ver genoeg want zijn bewegingen en mimiek waren toch wat te terughou dend en krampachtig. Een stuk beter ging het als hij op de versiertoer ging, waarmee uiteraard niet gezegd is dat hij daarin bijzonder bedreven moet zijn. Wat het voorkomen betreft beant woordde hij wel aan het type van de mooie jongen, die voor deze rol werd verlangd. Ook Gerdie Grabowski-Lap moest op haar tenen lopen om haar rol (de schilderes) uit de verf te laten komen. Ze moest tegelijkertijd gehaaid, artistiek en een tikje vreemd zijn en dat was wel erg veel gevraagd. Bep van Duin-Rodenburg kwam wat verder bij het voldoen aan dergelijke eisen, maar ook zij kwam wat te naïef over voor de berekenende lellebel die ze blijkens het verloop van het verhaal moest zijn. Spelmoment utt Het huis op de rots". Steve Taylor Wil van Hinthum) verdenkt Jane Palmer IGerdie Grabowski-Lap! de moord op zijn vriend te hebben gepleegd. Bert Bruin was ondanks zijn inzet en rolkennis niet helemaal aanvaardbaar als de schrijver Simon Collier. Hetzelfde geldt voor Jaap Lap als Peter Collier, de moordenaar. In „Sil de strandjutter" was hij heel wat beter op z'n plaats. Veel makkelijker had Hans Oomens het als inspecteur Hale, een rol waarmee hij totaal geen moeite had. Maar Oomens is dan ook iemand die door zijn spreektrant en type in het dage lijks leven best politieman zou kunnen zijn. Zijn spel bestond in feite uit het zichzelf zijn. Overigens is ook dat voor heel wat mensen een kunst, die zij slechts met behulp van maatschappelijk werkers kunnen aanleren Anneke Kikkert in een bijrol als het meisje Joyce, acteerde tot tevredenheid. De regie was in handen van Gommert Witvliet; hij was tevens souffleur. Een woord van erkentelijkheid mag er nog wel af voor het decor waaraan de vereiste zorg was besteed. In De Volkskrant van 1 maart heeft het bericht gestaan dat het kabinet zou hebben besloten geen geld beschikbaar te stellen voor het fietspad Den Burg- Oosterend. Dit bericht veroorzaakte uiteraard verbazing en teleurstelling, maar waarschijnlijk berust het op een vergissing. Op het raadhuis is tot dusver niets gebleken van weigerachtigheid van de regering, nog afgezien van het feit dat het kabinet zich doorgaans niet bemoeit met de besteding van fondsen die reeds lang geleden beschikbaar zijn gesteld, in dit geval ten behoeve van de dienst landinrichting. De voorbereidin gen voor het fietspad zijn inmiddels vergevorderd. Cor Vlaming (senioren) en Eddy Rijk (jeugd) zijn winnaar geworden van de zondag gehouden sportvis wedstrijd bij de Homt Beiden vingen 123 centimeter vis. Het aantal deelnemers aan de wed strijden van de sportvissersclub Texel vertoont een stijgende tendens. Er waren vier vissers meer dan de vorige keer. Bij de senioren waren er 18 en bij de junioren 11. Alle hengelaars toonden de juiste mentaliteit. De dijk was glibberig en het regende voort durend maar niemand liet het afweten. Na twee uur was 1263 centimeter vis bijeengevist. De daguitslag bij de senioren: 1. Cor Vlaming (123 cm), 2. J. Ffeet- huis (96) en 3. P. Verhagen (87), Bij de jeugd: 1. Eddy Rijk (123), 2. Sicco Dob (66) en 3. Eduard Bos (42). Paaswedstrijd Op tweede paasdag van 10.00-13.00 uur wordt aan de dijk bij Oudeschild achter de r.k. kerk de paaswedstrijd gehouden. Wie wil meedoen, moet zich voor of op 22 maart opgeven bij Wagemakerstraat 3, of telefonisch via nummer 02220-3986, 3551 of 4192. Ook mensen, die behulpzaam willen zijn bij het meten van de vis tijdens de wed strijd zijn welkom; gaarne bericht aan P. Verhagen, Wagemakerstraat 3, telefoon 02220-3980. Op 1 april gaan negen Texelse sport vissers naar de afsluitdijk om daar deel te nemen aan de selectiewedstrijd voor het Nederlands kampioenschap zeevissen, dat op 11 november in Zeeland wordt gehouden. De Texelse vereniging van bejaarde biljarters „Tot Ons Genoegen" is vrijdag in De Zwaan winnaar geworden van de ontmoeting met bejaarde biljarters uit Den Helder. Vooral voor de partijen van de heer Joh. Voorthuijsen (promotor van deze ontmoeting) was veel belangstelling. Hij moest het opnemen tegen de op dat moment sterkste vertegenwoordiger van Texel: S. Langeveld. Langeveld won de eerste partij in 14 beurten en de return in 13 beurten. Een fraai minibiljart (uitgeloofd door een Helderse deelnemer voor de win naar van de kortste partij) werd gewon nen door J. van Deutekom uit Den Helder in slechts 12 beurten op P. Rol- vink. Hij brak in de tiende beurt zijn serie af met nog twee caramboles en miste daarop tweemaal. De langste partij werd gewonnen door W. Dooren die in dertig beurten Wim Bontes versloeg. Uitslag Den Helder tegen T.O.G. J. N. van Veen-P. Dekker 2—0 2—0 R. Meijerink-W. Commandeur 2-0 0-2 C. Kaper-C. v. Leersum 0—2 1 1 W. Bontes-W. Dooren 2—0 0—2 J. Duetekom-P. Rolvink 0—2 2—0 T. Boon-H. v. Duren 1 1 0—2 P. Watertor-D. Witte 0—2 2—0 J. Voorthuijsen-S. Langeveld 0-2 0-2 De wielervereniging Texel heeft besloten een toerafdeling op te richten, ten behoeve van mensen, die wel van fietsen houden maar dat liever niet in wedstrijdverband doen. Bij toerfietsen gaat 't om een tempo van rond 25 km per uur. Het is de bedoeling deel te nemen aan toch ten van zestig tot 120 kilometer, maar wie daar niets voor voelt, kan zich ook beperken tot trainingstochten op Texel. Wie zich wil aansluiten kan zich elke zondag ochtend om 10.00 uur opgoven op het parcours in Zuid-Haffel of bij Jan Huydink, Bemhardlaan 111, tel. 3009. De Wielervereniging had vrijdag avond een goedbezochte jaarvergadering. Er werd teruggeblikt op een jaar met veel activiteit. Waarnemend voorzitter Jan van Boven (Jan Zuidewind was afwezig) memoreerde onder meer de fietsdriedaaagse, de deelname aan de Tour de Lasalle in Den Helder en het organiseren van een distictsjeugdtoernooi De heer J. Zuidewind is afgetreden als voorzitter. Er werden twee nieuwe bestuursleden gekozen: Leen van Elk en Douwe Dros. Gerard Koorn, Jan van Boven en Simon Appel bleven in het bestuur. De functies in het bestuur zullen nog onderling worden verdeeld. Druk programma Voor 1978 wacht een druk program ma. Op 19, 20, 21 (of 22) juni wordt de fietsdriedaagse gehouden. Op 30/31 mei en 1 en 2 juni wordt meegedaan aan de Tour de Lasalle in Den Helder. Op 10 juni volgt een Tour de Lasalle revanchewedstrijd op Texel. Op 3 september is het jeugdtoernooi, op 2 september de eerste ronde van Huisduinen. Op een nog te bepalen datum wordt een 100 km tocht voor toerfietsers gehouden en voor tweede Pinksterdag staat een „elfstedentocht" van 230 km op het programma. Tijdens de vergadering werden de prijzen uitgereikt van de diverse kompe tities. Voorjaarskompetitie: 1. Leen van Elk, 2. Dirk Zuidewind, 3. Arie Huisman. Zomerkompetitie: 1. John Huydink, 2. Kees Riemers, 3. Simon Appel. Clubkampioenschap jeugd: 1 Albert Winter, 2. Ronald van Boven, 3. Edo Kooiman. Clubkampioenschap senioren: 1. Leen van Elk, 2. Dirk Zui dewind, 3. Jos Huisman. Voor de jeugd heeft de wielervereniging een sponsor gevon den: Electrohuis Bakker. De vereniging is gegroeid met drie jeugdleden en vier senioren. Het komende seizoen wordt (steeds op woensdagavond) in een a- en een b-poule gefietst, plus een rit voor de toerrijders. Wanneer wordt be gonnen zal nader worden aangekon digd. Buren zagen in de woning Park straat 32 van de familie Zoetelief rook ontwikkeling en waarschuwde de poli tie. Deze alarmeerde de brandweer, die zich tot het pand toegang verschafte door het inslaan van enkele ruiten. De rook bleek afkomstig te zijn van eten, dat op het gasfornuis stond aan te branden. door Leida Graafland I. Hij vraagt nog eens hoe ze over huwelijk met hem denkt, maar j sa antwoordt, dat ze geen haast Tft. „Ik heb nog helemaal geen zin te trouwen; niet met jou, niet met ander". an doet hij een voorstel, waarvan ze t blozen. „Waarom zullen we dan gewoon gaan samenwonen? Zijn in jj keer alle problemen opgelost", zegt jj e is even geschokt, dan verbaasd, nlijk moet ik boos zijn, omdat hij me voorstel doet. Maar we leven nu maal in een gekke, moderne tijd, rin bijna niets meer taboe is en alles if). Maar toch antwoordt ze: „En dat r jij? Met een familie op de achter- id, vol steunpilaren van de moeder- Terwijl een regiment paters, pas- 's, prelaten en missiezusters van ter het portrettenglas op je neerzien? 5 l gefronste wenkbrauwen omdat je dergelijk banaal en in mijn ogen on- choft voorstel durft te doen? Alle ïsen, Peet.... ik sta verstomd over Hoe durf jij, als goed katholiek iets lelijks voor te stellenl" „Maar snap je dan niet, dat ik tot alles bereid ben, als ik jou maar mag bezit ten?" Ze knikt enkele malen met een vlakke glimlach om haar mond. „Daar springt het sex-aapje uit de mouw. Want het komt er, ontdaan van alle franje en polijsting, op neer, dat je doodgewoon met me naar bed wilt. Desnoods van middag nog. Of vanavond. Wellicht wil je er ook nog voor betalen, want geld speelt bij jou natuurlijk geen rol".Ze kijkt hem doordringend aan. „Weet je, wat jouw fout is, Petrus Voorhoud? Dat is tweeledig te definiëren. Eerstens heb jij niet voldoende geduld, want als je serieus met me wilt trouwen, moet je dat heel anders aanpakken. Want om te beginnen moeten we elkander dan heel wat beter leren kennen. Daar doe je misschien een jaar over, voor je zover bent, dat je met een redelijke kans op succes me ten huwelijk vraagt. En in de tweede plaats denk je met je geld alles te kunnen kopen. Zelfs mijn genegenheid. Maar die is niet te koop, meneer Voorhoud. Je bent een heel verkeerde weg ingeslagen. Je methode deugt niet. Je zult best een uitstekend zakenman zijn en dan moet je dikwijls spijkers met koppen slaan, profiteren van de kans van het moment. Maar in de liefde gel den heel andere normen, mijn beste Mogelijk kun je die twee niet uit elkaar houden. Het spijt me voor je, maar nu is het antwoord definitief: nee. ik blijf beleefdheidshalve nog om je zoon te ontmoeten. Daarna is het afgelopen tussen ons. Je bent me hardstikke tegengevallen om met een dergelijk voorstel te durven komen. Ze is helemaal uit haar humeur, als een twintig minuten later zoon Driek arriveert. En zich nogmaals excuseert. Hij is een knappe jongen voor zijn twee en twintig jaren, maar ze vindt hem al gauw een tikkeltje sloom. Hij heeft een beschaafde stem en spreekt gelukkig tamelijk accentloos. Want het brabants in deze hoek van het land vindt ze af schuwelijk. Daar went ze nooit aan. Tijdens de thee voert hij af en toe het woord. Jossa krijgt de indruk, dat hij wel intelligent is en behoorlijk ontwik keld. Natuurlijk heeft hij goede scholen doorlopen, anders zou hij niet voor zijn diploma zitten te blokken. Straks is hij ingenieur en dan? Hij zegt:,,Er zijn nog wel mogelijk heden, al groeit het legertje afgestu deerden zonder baan. Natuurlijk ga ik meteen solliciteren. Nee, ik heb nog niets speciaals op 't oog en helaas ook geen kruiwagentje. Maar ik ben vanzelf sprekend vol goede moed". Het wordt, voornamelijk door de derde man, toch een tamelijk gezellige middag. Waarop Martie bedient. Jossa heeft haar ongemerkt een knipoogje ge geven en daarvoor beloont het meisje haar met een verheerlijkte blik. Voor het overige neemt ze een neutrale houding aan. Om vijf uur vindt Jossa het wellet jes. Ze wil Dolf niet de hele avond alleen laten, dus komt ze overeind en ver klaart het een paar prettige uren te hebben gevonden, maar nu echt moet vertrekken. Vóór Peet Voorhoud kan opstaan, is Driek al overeind gekomen en zegt, dat hij juffrouw Jossa wel zal uitlaten. Peet kust haar de hand, als Jossa die drukt en luchtig zegt: „Tot ziens". Waarop het gezicht van de man iets verheldert. Deze woorden beloven meer als bijvoorbeeld het beste. In de grote hal helpt Driek de jonge vrouw in haar mantel en zegt dan op zachte toon: „Geef me je tele foonnummer. Ik wil nog eens met je pra ten. Kan dat?" Jossa kijkt hem verbaasd aan, „Pra ten? Waarover?" „Over alles. Vraag niet zoveel, an ders krijgt de pipa argwaan. Toe nou, wees es lief. Jossa noemt lachend de cijfers en voegt er aan toe: „In Boxtel. Waar stu deer jij?" „Delft. Rot-eind hier vandaan. Maar ja, Delft is beter. Ik bel je. Doe je het, als ik een afspraak wil naken?" Ze neemt het nog altijd niet serieus. „Misschien. Dat zul je moeten avontu ren, Don Juan". Ze knipoogt en zegt: „Au revoirl" Pas als ze in haar wagentje stapt en wegrijdt, komt ze met een schok tot de conclusie: Verrek, dat jong is verliefd op me.... HOOFDSTUK 8 Els Hunninkhuizen, die haar eigen naam weer heeft aangenomen, al is de scheiding nog altijd niet definitief uitge sproken, is met haar kinderen voorgoed naar Overschie vertrokken. En heeft iedereen uitgenodigd voor een gezellige avond: oom Frans, Frans junior in Utrecht met zijn vrouw, Jossa en tenslotte Dolf. De laatste voelt zich vereerd. Jossa denkt: met al je bravour kun je je nog kinderlijk blij maken over een simpele verrassing. Of spruit het voort uit een soort minderwaardigheids gevoel? De superieure Dolf, die toch ook het loodje moest leggen tegenover zijn vrouw? Wie weet, ziet Els wat in hem, maar of het omgekeerd ook zo is, meen ik toch te moeten betwijfelen. Het wordt een gezellige avond on danks de afwezigheid van Frans junior en zijn vrouw. Hij heeft een briefje ge schreven, waarin hij Els in haar nieuwe home al het succes toewenst, dat ze nodig zal hebben als allleenstaande vrouw met drie kinderen (een onderwa tersteek, die betrekking heeft op haar scheiding), maar kan tot zijn spijt die avond niet aanwezig zijn, omdat hij bestuursvergadering heeft van de Zen dingscommissie, die hij presideert. Els laat 't briefje circuleren en zegt:; „Nou, als ik een uitnodiging van mijn broer of zus gekregen had, zou ik gezegd heb ben tot mijn medebestuursleden: men sen, doe het die avond maar zonder mij, want ik moet absoluut ergens anders heen, wat belangrijker is". En ze denkt erbij: Man, wat maak je je druk over zen ding bedrijven in vreemde landen, terwijl je bloedeigen gescheiden zuster zo graag een hartelijk woord wil horen en misschien ligt hier voor jou een taak, die je natuurlijk helemaal niet ziet. Frans senior zegt: „Zijn vrouw had in ieder geval kunnen komen, vind ik. Hij vervreemdt zich hoe langer hoe meer van ons". Jossa merkt op: „Hij zal wel vergeten zijn, wat hij en wij aan u te danken hebben gehad. En natuurlijk ook aan tante. Maar dat gaat doorgaans zo: als niet komt tot iet, nietwaar?" Ze heeft haar broer ook al niet zo hoog meer als vroeger. Els is deze avond de glunderende gastvrouw. De kinderen mogen een extra uurtje langer opblijven, want morgen is het zaterdag, dus kunnen ze uitslapen. „En wie vanavond niet naar huis terug wil rijden, mag blijven, want al is het huisje niet groot, er is voor drie mensen extra best een behoorlijk nacht verblijf onder dit dak". Enkel oom Frans zegt: „Best mogelijk, dat ik het doel" En hij lacht. Zaterdagsmorgens is er tegenwoordig geen veiling meer, dus kan hij best een paar uur gemist worden Maar tegen elven in de avond verklaart Jossa, dat ze het welletjes vindt. „Jullie kunnen uitslapen, maar van ons wordt verwacht, dat we de winkel weer om uiterlijk half negen open hebben. Daar moet de schoorsteen mede van roken". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7