„BD-voedsei i goed voor ichaam en geest CLANTEN BETALEN aRAAG IETS MEER AGENEA NATIONAAL SKOLCONGRES KOMEND WEEKEND IN DE KOOG Vries en van de wiel laagste inschrilver voor nieuwe hoofdwatering Het Noorden Zegel Modes officiéél open Palmpasen in Oudeschild IJ DAG 17 MAART W78 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Met is een heel bedenkelijk verschijnsel dat de mensen niet bereid zijn om wat ier geld uit tegeven voor hun dagelijks voedsel. Als de melk een dubbeltje per liter urder wordt en als de aardappelen als gevolg van schaarste een gulden per kilo isten kosten, schreeuwt iedereen moord en brand. Maar diezelfde mensen tellen ider bezwaar een paar duizend gulden neer voor een buitenlandse vakantiereis of or een kleurentelevisie. En ze vinden het heel normaal dat allerlei andere dingen jaar vijf tot tien procent duurder worden. Van het gezinsbudget wordt een veel iner deel dan vroeger aan eten uitgegeven. Als dat zou veranderen zou voedsel een veel betere kwaliteit kunnen worden geproduceerd en zouden de boeren t langer gedwongen zijn de zaken steeds grootschaliger aan te pakken met alle gen die daaraan verbonden zijn". Dit is een greep uit een gesprek dat noteerden op vrijdagavond in de ormalige Ulo-school aan het Schilder- 1. Elke week komen daar mensen om ensmiddelen te kopen die zijn gepro- ceerd volgens de biologisch dynami- landbouwmethode. Ze betalen lag wat meer dan in de gewone jermarkt want ze zijn er van overtuigd deze produkten beter zijn voor laam en geest. Want ze zijn gegroeid ider kunstmest en giftige bestrij- igsmiddelen, rekening houdend met tempo en ritme van moeder natuur. Geen groeidwang De produkten worden niet van de de afgedwongen", zegt Frans Tim- ir, een van de mensen die een paar landen geleden het initiatief namen in de oude Ulo een verkooppunt van ("-voedsel te vestigen ten behoeve Texelse belangstellenden. De zaak ait nu een week of veertien zodat de nbere voorspelling van de vele scep- dat het maar een eendagsvlieg zou i, in ieder geval niet is bewaarheid. In lendeel: de klandizie neemt toe. Er nu bijna veertig mensen, die tot de lelmatige afnemers worden gere ld. Ze nemen genoegen met de gszins beperkte keus van het assorti- int en laten zich niet afschrikken door weinig aantrekkelijke ambiance die muffe voormalige schoollokaal dt. Gewone mensen Wat zijn dat voor mensen, die klan- i? Allemaal zweverige figuren zich van hun realistische maatschap hebben vervreemd? Of niet gewor- Je overkanters die krampachtig op ik zijn naar aansluiting met anderen t de bedoeling zich samen af te ten tegen alles wat gewoon is? Of zijn principiële vegetariërs voor wie de angen van dier en plant nog hoger dan van de medemens? Ne bedachten bovenstaande vragen t zelf maar tekenden ze in de lelopen maanden letterlijk op uit de ind van mensen, die we een mening arden geven over deze „milieufana- i" waar misschien zelfs wel Nioz-bio- en tussen zouden zitten. Ontvankelijk als wij zijn voor het veelal rake oordeel des volks verwachtten in de oude Ulo tenminste te maken zullen krijgen met wereldvreemde len, maar dat bleek een misrekening. .Driekwart van onze klanten zijn vone doorsnee-mensen die helemaal t met een of andere idealistische levenswijze te koop lopen", zegt Frans Timmer. De feiten bevestigen zijn bewe ring. En dat andere kwart dan? Dat zijn mensen die het bd-voedsel inderdaad kopen vanuit een idealistische achter grond of levensovertuiging. Daar zijn antroposofen bij, aanhangers van de leer van de heilpedagoog Rudolf Stei- ner. Het eten van natuurlijk gegroeid voedsel is voor hen een vanzelfspreken de zaak. onderdeel van hun levenswijze. De biologisch dynamische landbouw methode moet niet worden verward met het biologische tuinieren dat door veel dingen die hij of anderen kunnen waar nemen. Kosmische krachten rieken naar astrologie, naar sterrewichelarij. We weten immers beterl Zaaikalender Uw verslaggever hoort ook tot die mensen, maar hij heeft zich wel achter de oren gekrabt toen hij de proef op de som nam met de geheimzinnige zaai kalender waarvan de bd-boeren en tuin ders zich bedienen. In de bd-landbouw gaat men er vanuit dat de invloeden uit de kosmos telkens wisselen. Op de bepaalde dagen en uren van het jaar moeten bepaalde planten worden ge zaaid om de gewenste groeiresultaten te krijgen. De Duitse Maria Thun stelt voor ieder jaar een zaaikalender samen waar in wordt aangegeven wanneer bepaalde gewassen moeten worden gezaaid. Bij planten waarbij het is te doen om het blad (sla, spinazie e.d.) gelden andere perioden dan bij knolgewassen zoals radijs en bieten. Dat is geen flauwe kul. Proef Wie de proef op de som neemt zal moeten toegeven dat het wel degelijk wat uitmaakt. Wie radijsjes zaait op het door Maria Thun voorgeschreven mo ment zal grote radijsjes krijgen met Die kosmische invloeden zijn door de antroposofen herontdekt. Flet is wel haast zeker dat boeren in vroeger tijden uit overlevering en ervaring wisten dat de natuur hen leidde en niet andersom. Bepaalde dingen moesten op zeer be paalde dagen gebeuren. Kompost In de bd-landbouw worden geen kunstmest of bestrijdingsmiddelen toe gepast, wel bepaalde natuurlijke prepa raten. Die preparaten spelen een essen tiële rol bij het bereiden van mest. Die mest wordt onder zeer speciale omstan digheden gecomposteerd en pas daarna op het land gebracht. Er zijn veel meer regels die op een bd-bedrijf worden toegepast maar het voert te ver om er in het bestek van dit artikel op in te gaan. Het komt erop neer dat voortdurend gebruik wordt gemaakt van krachten die de natuur zelf heeft te bieden. Een van de stellingen is dat een werkelijk gezond gegroeide plant (die is misschien wel kleiner maar ook veel sterker en smakelijker dan een met kunstmest „afgedwongen" exemplaar) veel min der gevoelig is voor ziekte. Dat een plant door een schimmel, virus of insect wordt aangevreten is nl. tot zeer beperk te hoogte natuurlijk. Het zijn vooral de zieke planten die daarvan het slachtoffer worden, een correctie van moeder natuur. Planten die hun aantal en grootte aan kunstmest te danken heb ben zijn zwak en daardoor gevoelig. Zodat de gifspuit er aan te pas moet volkstuinders wordt bedreven. BD-land- bouw houdt meer in dan het geven van stalmest en het achterwege laten van gif. Het meest kenmerkende is de relatie die wordt gelegd met de krachten van de kosmos. De BD-tuinder gelooft dat de plantengroei wordt beïnvloed door buitenaardse krachten. Vooral dat maakt de, BD-landbouw voor nuchtere buitenstaanders verdacht. Datje tot een behoorlijk en kwalitatief goede land- bouwproduktie kunt komen zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen ge loven zij nog wel, maar kosmische krachtenIn tegenstelling tot zijn voorganger in de middeleeuwen gelooft de hedendaagse boer alleen maar in relatief weinig blad. Wie de radijsjes een paar dagen later of eerder zaait in een volgens Maria Thun 'bladvormende' pe riode krijgt kleinere knolletjes met veel blad Uiteraard moet zo'n proef enkele malen worden herhaald en moet onder uniforme omstandigheden wor den gewerkt. De gemiddelde bd-boer is bepaald geen fanatiekeling die zo snel mogelijk de wereld wil overtuigen. Hij verlangt dan ook niet dat de man die zo'n proef neemt, direkt is bekeerd maar is al lang tevreden als tenminste wordt toegegeven dat er sprake moet zijn van invloeden waarvan wij ondanks onze biologische en andere kennis, nog maar weinig weten. Bij een vrijdag j.l door het Wa- schap Texel gehouden in- hrijving was Aannemingsmaat- happij De Vries Van de Wiel V. uit Sint Maartensvlotbrug it ƒ2.087.200,de laagste ichrijver. Het aanbestede werk treft het (ver)graven van de iuwe hoofdwatering door Het lorden ten behoeve van het iuwe Krassekeet-gemaal als- ede het maken van betuiningen een drietal duikerkunstwer- n. De Vries Er Van de Wiel werd gevolgd or Bregman en Hoogland uit Juliana- rp die inschreef voor f2.120.000,—. laagste inschrijver bleef binnen de ning en verwacht mag worden dat werk aan hem zal worden gegund, ilgende maand zal met de uitvoering i het project worden begonnen zodat t voor de herfst van dit jaar gereed is. ?oals bekend staan nog meerdere rken in het kader van het Krassekeet- iject op het programma. Zo zal in de ip van dit jaar het eigenlijke gemaal irden aanbesteed. Donderdag 16 maart In de Hervormde kerk van Den Hoorn wordt aanvang 19.30 uur een bijzon dere kerkdienst gehouden ter afslui ting van de wintergesprekken van de gezamenlijke kerken. Het interkerke lijk koor onder leiding van Dyo Was- sink werkt mee. Toegang voor ieder een. Vrijdag 17 maart In „De Schakel" (bij de Hervormde kerk van Den Burg) spreekt het PvdA-ka- merlid Aad Kosto in verband met de komende statenverkiezingen. In de oude Ulo aan het Schilderend wordt een voorlichtingsavond gege ven over het „Mensen zonder werk"- projekt; 20.00 uur. Zondag 19 maart Om 14.00 uur start op de Schoonoord singel de palmpaasoptocht van Den Burg. Voor de route zie het bericht elders in deze krant. De palmpaasoptocht van Oudeschild begint om 14.30 uur bij het Anker park. Na afloop toneelvoorstelling in 't Skiltje. Maandag 20 maart In het raadhuis begint de verkoopten toonstelling „Texel te land, ter zee en in de lucht" van antiqair Hans van der Klift. Open tot en met 31 maart op werkdagen van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 -17.00 uur. Ten huize van mevrouw B. Monen te De Cocksdorp houden bestuursleden van de tot de Overkoepeling behorende vrouwenverenigingen een vergade ring; 14.00 uur. In het vrouwencafé (De Spyker te Den Hoorn) begint om 20.30 uur de vertoning van een feministisch pop penspel. Dinsdag 21 maart Aanvang 19.30 uur wordt in het raad huis de raadsvergadering gehouden. De NW Vrouwenbond heeft in de Landbouwschool een bijeenkomst met een demonstratie van de Verenig de Schilders (verwerking diverse mate rialen); 20.00 uur. In het gebouwtje van de Hervormde gemeente te De Cocksdorp kunnen iedere donderdag boeken worden geleend van 15.30 - 16.30 uur en van 19.00 - 20.00 uur. Iedere dinsdag om 20.00 uur repetitie van het orkest „Musica Texla" o.l.v. Dyo Wassink in het Fanfaregebouw tje aan de Witte Kruislaan. Nieuwe leden altijd welkom. Door de Wielervereniging Texel wordt elke zondag een trainingsrit over Texel gehouden. Ook niet-leden kun nen hieraan deelnemen. De start is om 10.00 uur in de Willem van Beierenstraat. variatie waarbij allerlei invloeden elkaar compenseren en een stabiel geheel ontstaat. Hard werken Op een bd-bedrijf gaat het er tamelijk ouderwets toe. Geen silo's, geen gigan tische machines, geen roterende melk- stallen en zware trekkers die door hun gewicht de struktuur van de aarde verstoren. Op de bd-boerderij moet hard en lang worden gewerkt en dat resul teert in een hogere prijs van de produk ten. Voor biologisch dynamisch geteelde aardappelen werd enkele weken gele den in de oude Ulo 85 cent per kg betaald, voor een brood f2,05, voor rijst f4,85 per kg, grauwe erwten f4,10 per kg, uien 1,65 per kg, zuurkool f2,15 per kg en witlof f4,50 per kg. Er zijn zelfs sinaasappelen, afkomstig uit Sici lië, ze kosten f3,40 per kg. De mensen die bd-voedsel eten zijn over het algemeen van mening dat je zoveel mogelijk de produkten moet eten die in de tijd van het jaar verkrijgbaar zijn zonder dat zij daarvoor moeten worden ingevroren of geconserveerd. Dus geen aardbeien in februari, maar wel peren- stroop (f3,65 per pot) of vlierbessenjam (f2,75 per pot). Verdeelcentrum In Nederland zijn ongeveer tachtig bd-tuinbouwbedrijven. Hun produkten worden aan de man gebracht via ver- deelcentra. Texel betrekt de spullen van het verdeelcentrum Bergen. De boel wordt per VTB in korte tijd gebracht. Er wordt gewaakt voor verspilling. Wat de ene week wordt besteld, moet de volgende week worden afgehaald. Op de „echtheid" van biologisch dynamische produkten wordt streng toegezien door de Nederlandse vereni ging tot bevordering van de bd- landbouwmethode. Zo'n echt produkt krijgt het merk „Biodyn". Produkten die afkomstig zijn van bedrijven waar de bd-methode nog maar korte tijd wordt toegepast (zodat de bodem zich nog niet volledig heeft „hersteld") dragen het merk „Demeter". De mensen van het Texelse bd-ver- kooppunt zouden graag een andere ruimte hebben dan de oude Ulo. Liefst een eigen winkeltje in het centrum van Den Burg of een ruimte die daarvoor geschikt is te maken. Er wordt ook aan gedacht om de bd-produkten in een kraam op de markt aan te bieden. Want voor het systeem is het van groot belang dat er een voortdurende ongeveer gelijk blijvende afname is en die is het best verzekerd bij een nog wat groter aantal klanten. In een der lokalen van de voormalige ULO worden elke vrijdagavond de bd-produkten aan de man en de vrouw gebracht. De om standigheden zijn niet bepaald ideaal, zodat wordt uitgekeken naar een beter verkooppunt komen om een ramp te voorkomen. Bovendien worden die planten in veel te grote oppervakten bij elkaar gezet, een onnatuurlijke situatie die een explosie oproept van het aantastende organisme dat het juist op die plantensoort heeft voorzien. Alleen door nog meer gif te spuiten kan de ramp die daarmee wordt opgeroepen, worden gekeerd. Op een bd-bedrijf worden de verschillende soor ten groenten in betrekkelijk kleine perce len bij elkaar gezet. Er is een grote ondememers-aktiviteitenl Vanmiddag om half drie heeft de 71-jarige heer J. J. Zegel, geassisteerd door zijn kleinkinderen Monique en Jan Jacob, de nieuwe zaak Zegel Modes van de heer Jan Zegel-officieel in gebruik gesteld. Het is een nieuw bedrijf dat verrees op de plaats van het voormalige Boeskippe- huus aan de Weverstraat. Het ge bouw werd neergezet door de firma Drijver die het tijdens de bouw verkocht aan Jan Zegel. Deze had dringend meer winkelruimte nodig om dat de zaken in het pand aan de Binnen- burg onoverzichtelijk waren geworden. Het werd nu mogelijk artikelen groeps gewijs te splitsen en het assortiment aanmerkelijk uit te breiden. In het oude pand bleven de lingerie, stoffen, corset- terie, huishoudtextiel en in het nieuwe pand kwamen de bonneterie, dames japonnen, rokken, broeken, jacks, pak jes alsmede de kinder- en babykleding. Het is een royaal winkelpand gewor den met een diepte van 26 meter en een puibreedte van 9.60 aan de voorkant en 16.20 aan de achterkant. De beneden verdieping omvat de eigenlijke winkel plus een magazijn (makkelijk bereikbaar vanaf het Achterom) en een kantoortje. De bovenverdieping wordt gevormd door het woonhuis van de familie Zegel van der Schans. Overzichtelijk De inrichting van de winkel is zakelijk en overzichtelijk. De indeling heeft men zelf kunnen bepalen. Overigens moest het gebouw worden aanvaard in de staat waarin het was ontworpen. Het heeft vrij veel voeten in de aarde gehad alvorens het ontwerp werd goedge keurd. Er is veel gedaan om de klanten tijd en rust te gunnen voor het maken van hun keus. In dat streven past ook een speelhoek, waar meekomende kinderen zich met Lego kunnen vermaken. De bouw werd uitgevoerd door Drij ver die ook voor het ontwerp, de centrale verwarming en de waterleiding zorgde. Verder werd meegewerkt door de Fa. Beumkes Et Zn, Electrohuis Bakker, Jan Raven en Boomgaars uit Rotterdam (voor het winkelinterieur). Etaleur Niek Slijderink verzorgde de presentatie van de kollektie waarbij hij als passend openingssymbool met grote sleutels werkte. Alie Zegel-van der Schans zwaait de scepter in Zegel Modes. Zij wordt geassisteerd door Jannie Zutphen, me vrouw R. de Porto-Roeper en (part time) Margriet Graaf. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaar- densoos Den Hoorn in dorpshuis De Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaarden- soos De Cocksdorp in het Eierland- sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur trai nen in de Dennen. Start bij camping Dennenoord aan de Grensweg. Iedere dinsdagmiddag trimuur in de Dennen. Plaats: eerste parkeerplaats rechts aan de Nattevlakweg. Aan vang 14.00 uur. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Bejaardenzang iedere woensdagmid dag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengym- nastiëk in het lokaal aan de Beatrix- laan. Elke maandagavond 20.00 uur bridgen in „De Lindeboom-Texel". Voor het jaarlijkse nationale congres van de Skólorganisatie komen de deelnemers deze keer naar Texel. De door de Skölclub Kennemer- land georganiseerde bijeenkomst duurt van 17 tot 19 maart. Er hebben zich 117 congresgangers inclusief dames laten inschrijven. Zij zullen worden ondergebracht in hotels te De Koog, voornamelijk „Prinses Juliana" en verder „Opduin". Sköl is een internationale vereniging van leidinggevende mensen op het gebied van vreemdelingenverkeer, ho- tellerie, toeroperating e.d. De meeste landen hebben een nationale afdeling en deze is weer opgedeeld in regionaal georiënteerde clubs, die bij toerbeurt het nationale congres moeten organise ren. De club Kennemerland bestrijkt vrijwel het gehele Noordhollandse ge bied. In het verleden werden hier congressen gehouden in Wijk aan Zee en Bergen. Thans viel de keus op Texel, met als belangrijkste argument dat dit een voor vrijwel alle leden nog onbe kend gebied is. Ontvangst Na aankomst op Texel worden de congresgangers vrijdag in het raadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. Daarop begeeft het gezelschap zich naar „Prinses Juliana" waar 's avonds een galadiner wordt gegeven, onder meer opgeluisterd door een optreden van de Dansgroep Oude Dansen. Direc teur J. W. Dekker van de WV Texel zal de president van Skól Nederland op bijzondere wijze verwelkomen door hem een lammetje aan te bieden. Het is de bedoeling dat dit dier aan het slot van het congres wordt overgedragen aan de kinderboerderij van Heemskerk. Den Heider Voor zaterdag staat de eigenlijke congresvergadering op het programma. Deze wordt gehouden in de schouw burg van Den Helder. Verder zal daar kapitein luitenant De Boer van de marinevoorlichtingsdienst informatie geven over het marinebedrijf. Er wordt een bezoek gebracht aan het marine museum en bij redelijk weer zal een rondvaart door de haven worden ge maakt. Na de lunch gaat het terug naar Texel waar het Natuurrecreatiecentrum wordt bezichtigd. In de Catharinahoeve is een „boerenavond" met muzikale medewerking van het duo Humpie Dumpie. Door middel van een grabbel- tonaktie zal geld worden ingezameld voor het reddingwezen. Excursies Zondagochtend worden excursies ge maakt naar vogelbroedterreinen onder leiding van mensen van Staatsbosbe heer. Met de boot van 11.05 uur verlaat het gezelschap Texel. De afsluiting vindt plaats in Heemskerk waar het bestuur van die gemeente een ontvangst met aperitief geeft en waarbij het Texelse lammetje aan de directeur van de kinderboerderij zal worden overgedra gen. Het nationale Skölcongres is in de eerste plaats bedoeld voor de persoon lijke contacten in ontspannen sfeer. De zakelijke stof die op de vergadering te berde wordt gebracht is van onderge schikt belang. Ook in Oudeschild wordt zondag a.s. een palmpaasoptocht gehouden. Om 14.30 uur wordt gestart in het Anker park. Muzikale medewerking verleent de drumband Margaretha Sinclair. De vol gende route wordt genomen: Anker park, Buurtje, Trompstraat, Loodssin- gel, Heemskerckstraat, De Houtman straat, 't Skiltje. In dorpshuis 't Skiltje wordt na afloop een spannend toneel stuk opgevoerd door de toneelgroep van de Gemeenschap Oudeschild: „Als portretten spoken". Entree 1,50.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5