Bioscoopbeheerder Tom Poppink per 1 mei naar Nijmegen ,lk wilde de uiste mensen >ij de juiste ilm brengen" Texelaars zijn een realistisch publiek Een illusie armer" Koersen vreemde valuta Zilveren jubileum meester Bruin iUILLETON jIDAG 24 MAART 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ,ln zekere zin zijn de Texelaars wel een bijzonder bioscooppubliek, t is me opgevallen dat ze niets moeten hebben van fantasie- en rorfilms. Daar zijn ze te nuchter voor. The Excorcist was landelijk i topper maar liep hier uitgesproken slecht. Ook het betere genre itie- en misdaadfilm doet het hier maar matig zoals The Godfather French Connection. Maar oorlogsfilms lopen op Texel buitenge- on goed. Verder is de interesse hetzelfde als overal. „Een brug te „Soldaat van Oranje" en „Jaws" waren ook hier toppers. Bij films gebeurde 't soms dat we helemaal uitverkocht waren. Dat nt maar zelden voor want het City theater heeft 344 zitplaatsen en is voor een gemeente als Texel wel erg groot". an het woord is de 43-jarige Tom pink die per 1 mei zijn taak als eerder van de Texelse bioscoop rlegt. Poppink heeft promotie ge- ikt, want hij treedt in dienst van de Nationale Bioscooponderneming en It in Nijmegen de zorg over vijf iters van deze 40 bioscopen omvat- Ie onderneming. Hij wordt supervi wat betekent dat hij zich zal ghouden met de voor hem meest (rekkelijke kanten van het bioscoop- het programmeren van defilmsende lakten met het publiek. us niet meer kaartjes knippen, jonmaken en films draaien. Dat st op Texel allemaal wel. Poppink ft het 4 '/i jaar gedaan, samen met vrouw. Het aanbod om naar Nijme- te komen was te aantrekkelijk om op in te gaan, maar de fSmjlie' ipink verlaat Texel toch met' haft4"- „Ik denk dat ik hier vaak een paar dagen kom doorbrengen want we ïn in Nijmegen de zee missen. Dat ik altijd zalig gevonden: 's winters ilang wandelen over het verlaten ind. Met het Texelse publiek hebben leuke kontakten opgebouwd. Sinds hier kwamen is de interesse voor de sterk toegenomen. Er komen veel :r mensen. Vooral de Filmganger- irstellingen zijn een groot succes 'orden. Door deze opzet is het ■j gelijk geworden "films van een beter alte te draaien zonder dat er een •j t subsidie voor nodig was" f Opvolger jtoppink wordt opgevolgd door Henk Leeuwen, thans werkzaam bij inte- i irverzorger Moerbeek. Ook hij zal I len met zijn vrouw het City theater nen. Hij is inmiddels technisch inge- 'kt, maar wat de andere kanten van vak betreft moet hij nog veel aring opdoen. Het boeken van nieu- fiims zal hij voorlopig nog overlaten de mensen in Hoorn. Daar woont de I enaar van het City theater: de Exploi- iemaatschappij Wiebring B.V. Als Henk van Leeuwen te zijner tijd over dezelfde capaciteiten beschikt als zijn voorganger mag het Texelse bios cooppubliek blij zijn. Want voor Tom Poppink is film een hobby waar hij graag over praat en over schrijft. Zijn enthou siasme is aanstekelijk en dat heeft zeker bijgedragen aan het succes van Film- ganger. Deze „Filmliga" telt meer dan 200 leden. Gemiddeld is per voorstelling 160 man aanwezig. Passieve stap Poppink noemt zijn vertrek naar Nij megen een „passieve stap" omdat hij nadrukkelijk en herhaaldelijk is ge vraagd. Een sollicitatie is er nooit aan tepas gekomen. Filmisch gezien is Nij megen een luilekkerland. De stad hoort tot de zg. a-gebieden waar gei'mpor- jteerdë films'vöpf' Trèt 'eerst worden hgedhakktrltf4tesf'af'hi^eSivv6kerr'gBart de films naar b-steden zoals Arnhem, Gro ningen en Breda. Daarna volgt de c-afdeling waartoe een stad als Den Helder hoort en Texel hoort tot de d-afdeling die dus het langst op een film moet wachten. In verband met dat laatste streefde Poppink er nooit naar om grote bekende films in het seizoen te draaien. Want de vakantiegangers op Texel hebben zo'n film toch al betrekkelijk kort tevoren in hun eigen stad gezien. Dus kwamen er In het seizoen bewust wat oudere goede films, die naar verhouding meer aftrek hadden, omdat het voor de vakantie gangers zo lang geleden was dat ze ze hadden gezien, dat ze er nog eens naar wilden kijken. De verhuurders hadden moeite met die aanpak, maar gebleken is dat de Texelse bioscoop ook in het seizoen prima heeft gedraaid. Overigens is dat in sterke mate afhankelijk van het weer. Slecht weer betekent een volle zaal. De belangstelling voor de Texelse bioscoop is dus flink gestegen. Toch bedraagt de gemiddelde bezetting van de zaal slechts omstreeks 20%. In bioscopen op het vasteland is het gemiddeld 40%. Dat zit 'm volgens Poppink uitsluitend in het feit dat de bioscoop te groot is. De belangstelling van de Texelaars is zeer behoorlijk, vooral als je in aanmerking neemt dat meer dan de helft van de Texelaars niet in Den Burg woont en dus niet zo makkelijk „even" een bioscoopje pikt. Als Tom Poppink de zeggenschap en het geld zou hebben zou de Texelse bioscoop al lang wat kleiner zijn ge maakt. Als de zaal met een derde zou •MMWMNMMWMMimWWVWWV naar de bioscoop omdat de sfeer er werd beheerst door balorige jongelui die tijdens de film flauwe opmerkingen maakten, met flesjes rolden en vernie lingen pleegden. Is het Texelse bios cooppubliek zo moeilijk? Poppink zegt dat het hem niet is tegengevallen, maar het is wel nodig geweest af en toe eens hard op te treden. Vooral op de zondagavond kwamen de lawaaischop pers: jongens met een stuk in hun kraag. Een bijzonder Texels verschijnsel noemt Poppink het gebrek aan de U fi r' ür.a* worden ingekort zou het gezelliger zijn en zou op de verwarming worden bespaard. Bovendien zou dan ruimte ontstaan voor een behoorlijke toneel- akkommodatie en zou Texel op de meest voordelige wijze aan 'n volwaar dige schouwburgzaal zijn geholpen. De stoelen zouden dan wel door geriefelijker zitplaatsen moeten worden vervangen, want daarover wordt alge meen geklaagd. Wie uitgaat wil comfor tabel zitten en zijn benen kwijt kunnen. Ook een gezellig ingerichte foyer waar na afloop en in de pauze wat gepraat en gedronken kan worden zou een positief effekt kunnen hebben. In het verleden wilden mensen niet belangstelling voor de kindermatinee op zondagmiddag. In de stad zitten de bioscopen op zondagmiddag stampvol. Hier nooit. „Ik heb met de matinee wel eens willen stoppen omdat herstel van de aangerichte schade en het opruimen van de rommel haast meer kostte dan de recette kon goedmaken, maar aan de andere kant moet je bedenken dat het gaat om het toekomstige bioscooppu bliek dat je dus niet van de film moet vervreemden". Wat Tom Poppink ook tegenstaat is de buffetaktiviteit. De mensen blijken er behoefte aan te hebben om in de pauze wat te drinken of een ijsje te eten. Het heeft natuurlijk niets met film te maken, maar de buffetverkoop veroorzaakt wel Het echtpaar Poppink in de projectiecabine van het City-theater. 10 tot 12% van de totale omzet en zal dus in stand blijven. In technisch opzicht werden in de bioscoop belangrijke verbeteringen aan gebracht in de Poppink-periode. De machines in de cabine werden vervan gen waardoor de kans op storing sterk werd verminderd. De ouderwetse kool spitslampen maakten plaats voor Xenonlampen, die nooit onverwacht uitvallen als ze op de voorgeschreven tijden worden vervangen. Ook de ge luidsapparatuur werd verbeterd, wat zelfs een voorwaarde was om bepaalde (muziek)films behoorlijk te kunnen vertonen. Krant Bij de Texelse Courant vinden ze het erg dat Tom Poppink weg gaat. Want het betekent dat een eind komt aan de stukjes die hij wekelijks schreef voor de rubriek „filmnieuws" tegen een honora rium dat bestond uit een gratis abonne ment. Die stukjes waren van een bijzon der goede kwaliteit omdat de filmlief hebber er objectief in werd voorgelicht. In tegenstelling tot wat men zou denken hemelde Poppink „zijn" films lang niet altijd op. Als een film de moeite van het bekijken volgens hem niet waard was, schreef hij dat óók. Met het gevolg dat het publiek vertrouwen kreeg in die stukjes en er voor het City theater gunstig op reageerde. Hoewel dat uiter aard met zekerheid is vast te stellen kan rustig worden aangenomen dat die schrijverij aanmerkelijk heeft bijgedra gen aan het gegroeide bioscoopbezoek. Poppink: „Ik heb er altijd naar gestreefd de juiste mensen bij de juiste film te brengen". Westduitse marken 100 f 105,50 Belgische francs 100 f 6,73 Franse francs 100 f 46,25 Zweedse kronen 100 f 45,50 Zwitserse francs 100 f 112,25 Deense kronen 100 f 37,50 Amerikaanse dollars 1 f 2,14 Engelse ponden 1 f 4,06 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,75 Italiaanse lires 10.000 1 24,25 Op 1 april is het 25 jaar geleden dat de heer J. Bruin onderwijzer werd aan de openbare lagere school van Oudeschild. Het zilveren jubileum zal op zaterdag 8 april worden gevierd. Van half drie tot half zes zal „meester" Bruijn het mid delpunt zijn van een receptie die in dorpshuis 't Skiltje wordt gehouden. Uiteraard is ieder, in het bijzonder ouders en oud-leerlingen, welkom om de jubilaris te feliciteren. Bij die gelegen heid zal hem een geschenk worden aangeboden namens de leerlingen, oud leerlingen en ouders. Wie een bijdrage wil geven voor dit geschenk kan gebruik maken van rekening 3625.43.879 van de Rabobank t.n.v. de o.l. school Oude schild. Het gironummer van de bank is 87548. Wie liever een bedrag kontant betaalt kan terecht bij een van de collega's van de heer Bruijn, graag voor 1 april. Het ingezamelde geld zal tevens worden gebruikt om gedeeltelijk de kosten te dekken van een kinderfeest dat woensdag 5 april wordt gehouden en dat bestaat uit een musicalopvoering in 't Skiltje en een spelletjesbijeenkomst in de school. door Leida Graafland Een goed half uur later staat de tent overeind, stevig verankerd door een aantal haringen. Jossa heeft zo goed en zo kwaad als het kan geholpen. Nu haalt Driek een lantaarn uit de auto en hangt die in de tent op, waarna hij hem aansteekt. „Zo", constateert hij, verge noegd knikkend, „kunnen we zien, wat we doen. Zeg, we pakken nog niets uit, zetten het in de tent en doen dan alles op slot, tent, auto, en gaan in de kantine eten. Dat heb ik al met de patroon in orde gemaakt. Het eten was hier nooit slecht. Tenminste, verleden jaar nog was het prima". De jongeman is een en al bedrijvig heid en Jossa knikt tevreden, als hij één slaapzak tegen de linkerwand plaatst en de ander aan de rechterwand. Met de koffers ertussen. Is er in ieder geval enige privacy. De twee plat op elkaar gelegde koffers kunnen zodoende te vens als tafeltje gebruikt worden, als ze om welke reden dan ook in de tent willen eten. Driek bekijkt een en ander nog eens en wijst ten overvloede naar een paar haken, die hij bevestigd heeft aan een der tentstangen. „Daar kun je wat kleren en zo ophangen. Je zult je wel wat moeten behelpen. Hoe vind je het overigens zo?". „Mieters", zegt ze uit de grond van haar hart. Ze begint er zowaar nog schik in te krijgen. Als het weer nu een beetje redelijk blijft, is het niet eens zo koud in de tent. Enfin, ze heeft ook warme kleren bij zich. In deze tijd van het jaar kun je immers van alles verwachten. De kantine is niet groot, maar gezel lig. Ze moeten zelf het eten halen, maar dat is geen bezwaar. Driek doet het bereidwillig voor beiden. Jossa proeft, tevreden knikkend. „Niet slecht", zegt ze, als ze aan de soep begint. Als de rest ook zo is „En niet duur", weet de jongen. „Ik kom hier nu voor de vierde keer. Het is altijd prettig en beschaafd, omdat niet iedereen wordt toegelaten. Doordat een zekere selectie wordt toegepast, krijg je hier een iets beter soort publiek, begrijp je?" Ja, Jossa kan het zich enigszins voorstellen. Maar ze ziet toch nog een beetje op tegen de komende nacht. Hoe zal Driek zich gedragen entre nous in de kleine tent? Niet dat ze bang is voor hem. Hij wekt steeds meer vertrouwen bij haar in. Maar toch Na het eten roken ze een sigaret en drinken limonade. Hij zegt intussen: „We kunnen twee dingen doen: eerst nog een wandelingetje maken in de omgeving tussen twee haakjes: ik ben hier tamelijk goed bekend of in de wagen stappen en nog een ritje maken. Jij mag het zeggen". Ze kijkt op haar horloge. Nauwelijks half negen. Veel te vroeg om al naar de tent te gaan om te gaan slapen. Maar ze voelt wel wat voor een wandeling. Dus betaalt Driek maaltijd en limonade en gaan ze samen naar buiten. Via de kamppoort naar de weg. Hij slaat linksaf en zegt: „Een paar kilometer verder is een dorp. Morgen kunnen we er wel heengaan om inkopen te doen. Hier, in België, kun je in de dorpen vaak goedkoper terecht dan bijvoorbeeld in Luik. Tenzij je in supermarkten en zo koopt. Ik ben er wel eens geweest, in deze stad, maar je kunt er zo verduveld moeilijk je auto kwijt. Luik is trouwens net een doolhof: je moet zó uitkijken dat je niet verkeerd rijdt. Er is veel éénrich tingsverkeer, daardoor raak je ook wel eens de draad kwijt. Twee jaar geleden kwamen we helemaal aan de verkeerde kant van de stad uit; we hebben kilometers omgereden voor we eigenlijk weer op de goede weg waren". Jossa luistert. Ze vindt het een beetje eng op deze donkere weg, waar om de honderd meter een flauw brandende gaslamp wat licht verspreidt. Instinct matig zoekt ze zijn hand en als ze die gevonden heeft, drukt Driek die begrij pend. „Je hoeft niet bang te zijn", zegt hij op kalme toon; „ik ken de weg hier wel dromen, zelfs in het donker. Trou wens, het kan hier niet missen, want er zijn tot vlak bij het dorp geen zijwegen". Na een kwartier keren ze om. „In het dorp is om deze tijd toch niets te beleven. Nu ja, de café's zijn open; we zijn er eens een keer in geweest, maar ze zetten het hier allemaal op een drinken en daar houd ik niet van". Terug in het kamp en in de tent. steekt hij de lamp weer aan. „Ik heb een klein schaakspel bij me; kun je schaken? Ja? Het is een soort hartstocht van me. Doen we het? Heb je zin?". Ja. Jossa heeft er wel idee in. Bedrijvig zoekt de jongen in een grote tas en komt dan te voorschijn met het schaakspel, dat hij plaatst op de koffer. „Gemakkelijk voor de reis", zegt hij, wijzend op de gaatjes in de velden. „Vallen de stukken niet zo gauw om". Jossa zakt op de slaapzak neer. Het licht valt vrij goed op het kleine schaak bord. Ze spelen. Jossa heeft het een poosje niet gedaan en verliest prompt de eerste partij. Maar bij de revanche staat ze geruime tijd op winst, al verliest ze die tenslotte nog door een fout. Driek zegt: „Je speelt echt goed, maar je moet je zetten wat beter beoordelen, voor je ze doet. Machtig, dat je zo aardig kunt schaken". Hij ruimt alles op en vraagt onderwijl: „Wil je nog wat drinken? Ik heb een fles limonade bij me. Als je morgen liever wat anders wilt, bijvoorbeeld sherry, kunnen we het gaan kopen". De limonade komt tevoorschijn. Er zijn plastic bekertjes. Jossa vraagt: „Drink jij niet? Ik bedoel alcoholhou dende dranken?" „Af en toe. Het scheelt me zo weinig, zie je? Als het warm is, drink ik wel eens een flesje bier, maar voor het overige ben ik tevreden met limonade of cola. Vind je dat kinderachtig?" „Welnee, waarom zou ik? Integen deel". De jongen komt tenslotte overeind. „Ik ga nog even buiten kijken of alles in orde is. Doe het maar kalm aan, ik blijf wel een kwartiertje weg". En verdwijnt zonder meer naar buiten, het tentzeil zorgvuldig achter hem toesluitend. Jos sa is er door getroffen, want op delicate wijze geeft hij haar te kennen, dat ze zich rustig voor de nacht kan klaarma ken. Keurige knul, denkt ze tevreden. Mijn vertrouwen in hem is niet mis plaatst. Ze ligt al enige tijd in de slaapzak, als de jongen terugkomt en opnieuw het tentzeil toemaakt. Hij draait het lamp licht lager en gaat zich dan ook ontkle den. Jossa ligt met haar gezicht naar het tentzeil. Enkele minuten later vraagt de jongen: „Wil je in het donker slapen of heb je liever, dat ik het licht laag laat branden?" „Van mij mag het uit, hoor", ant woordt ze. „Ik slaap altijd in het donker". Even later is het licht uit. Ze hoort hem in de slaapzak kruipen. „Welterus ten, Jossa. Ik hoop, dat je goed zult slapen. Maken we er morgen een gewel dige dag van, nou?" Ze komt overeind en zoekt zijn hand, die ze even drukt. „Doen we, Driek. Goede nacht". Natuurlijk ligt ze nog een poos wak ker. Want ondanks is de vrees voor narigheid met de jongen nog altijd niet helemaal geweken. Pas als ze zijn regelmatige ademhaling hoort, valt de spanning weg en vermant ze zich. Slapen. De reis van Boxtel hierheen is toch wel een beetje vermoeiend ge weest. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9