Texel 1 behaalde raar bevochten zege Mimwnmkwi Tex. Bovs dearadeent Jan Ve,dhuysen en illusie armer Apollo klopte matig zdh Winterwerken SOEPEL DE KOOG GEDWONG MOC rai posterend verloor onnodig (1—2) llcyi dUGGI I exposeert ww Heerlijk snoepgoed MÉ*: Uitslag verloting SM. De Koog IILLETON 99 _)AG 4 APRIL 1978 W1ASUC J3K TEXELSE COURANT mn PAGINA 5 in wedstrijd waarin vooral tijdens rede helft Texel 1 het zwaar te in had heeft dit eilandelijke Jasseteam zondagmiddag in nd een erg moeilijke 2—3 shaald op 2IAP. ntmoeting kende een 1—3 rust- De doelpunten aan de kant van kwamen op naam van Jan van torn, Louis Uriot en Jan de lugt. ze zege zijn de kampioenskansen armee de promotiekansen voor weer geheel open. De concur- met name Schagen en Westfrie- rspeelde punten. Schagen ver- Westfriezen 'speelde gelijk. De de tegenstander van Texel is nen en bij een overwinning op dit imse team is de eilandelijke ploeg w een stapje dichter bij het kam- :hap. Betere techniek n Breezand gespeelde wedstrijd LAP kenmerkte zich in de eerste >or een goed draaiend Texel elftal P via snelle aanvallen en een veel techniek geheel overklaste. Na nuten was het al raak. Louis Uriot naf de rechterkant een goede ipass op links waar Jan van (om vrij kon opkomen. Zonder ioeite schoot de laatste de bal in de bovenhoek. Texel bleef goed doorgaan en vooral doordat lies goed aansloten werd de ndse ploeg totaal overrompeld, wintigste minuut zorgde Jan de oor een uitstekende voorzet, die /oor het doel belandde. De bal ipgevangen door Louis Uriot die ld 0—2 kon laten aantekenen, isillusioneerd ging ZAP door wam niet meer aan uitverdedi- >e omdat er enorm op de bal d werd. Jan de Lugt maakte er f een half uur spelen 0—3 van na bitterende combinatie waaraan .ouis Uriot ook Jan van Benne- kom meewerkte. Het gas terugnemen na dit doelpunt veroorzaakte iets meer ruimte voor ZAP dat aan enkele aanval len kon gaan bouwen. Bij een er van maakte Henk Jan Klok een overtreding in het strafschopgebied en de hierop volgende penalty kon vrij eenvoudig door de ZAP-spits benut worden. Na de rust kreeg Texel het erg moeilijk. Al vijf minuten na de hervatting kwam de thuisclub via een scrimmage voor het Texeldoel op 2—3. Toch was het Texel dat hierna de beste kansen kreeg. De ploeg zag echter geen kans de voorsprong verder uit te bouwen omdat de precisie in de afwerking ontbrak. Jan de Lugt en Louis Uriot waren in deze fase erg dicht bij een vierde treffer. Halverwege de tweede helft wisselde coach Wim Koorn Cees Boeijen in voor Marius Banda. Jan de Lugt verhuisde hierdoor naar het middenveld. Hoewel Texel in het laatste kwartier onder grote druk kwam te staan wist de ploeg de voorsprong toch vast te houden. In tegenstelling tot vorige week toen een sterk spelend ZDH zich tegen Hauwert oppermachtig toonde hebben de Hoornders zich dit weekend laten verrassen. In Hensbroek leed ZDH een gevoelige nederlaag tegen het plaatselij ke Apollo waarvan thuis met 3—1 gewonnen werd. Als oorzaak van dit „debacle" kan het ontbreken van enkele vaste eerste elftal- spelers genoemd worden. Hoewel Ruud Wilner, Peter Tijsen en Wilco Bakker het er redelijk af brachten hadden zij toch minder snelheid dan Henk Zijm, Gerry Pronk en Bram Brouwer in de benen. „r,. Het zag er zondagmiddag in eerste instantie voor ZDH positief uit omdat kórt na het begin van de wedstrijd Hans Steen scoorde. Niet veel later lag de bal voor de tweede maal in het Hensbroek- se doel maar wegens vermeend buiten spel werd deze goal afgekeurd. Nog voor het rustsignaal kwam Apollo op gelijke voet via een strafschop waarte gen Marius Privé weinig in te brengen had. Een na de hervatting weliswaar sterker ZDH kwam niet meer tot scoren. De thuisclub daarentegen liet zich de mogelijkheid op het winnende doelpunt niet ontnemen. Die kans deed zich zeven minuten voor het einde van de wedstrijd voor. Apollo stond daarna de leiding niet meer af. Gerry Pronk en Bram Brouwer speelden een gedeelte van de wedstrijd mee maar moesten beiden wegens blessures vervangen worden. MEDEDELINGEN Cocksdorp nsdagavond om 18.00 uur spelen lillen A een thuiswedstrijd tegen endA. J.W.S. Donderdag en vrijdag draait het City theater de vrolijke sexfilm uit Denemar ken: „Heerlijk snoepgoed". Drie ge trouwde paren uit dit verhaal, worden geplaagd door sexuele problemen. Wat hij normaal vindt is voor haar taboe; wat de één leuk vindt is voor de ander pervers. Het jongste paar de Hansens krijgt een felle ruzie omdat hij „voor de grap" nieuwe technieken wil toepas sen, waarvan zij in het geheel niet is gediend. „Scheiden", zegt haar moe der, „en jij houdt de flat want die hebben wij betaald". Problemen en situaties waarbij heel wat beddegoed wordt verfrommeld en natuurlijk veel geheime ontmoetingen en buitenechte lijke experimenten plaats vinden. Ole Séltoft met wie regisseur Hilbard al eerder „Mazurka der liefde" maakte, moet ook nu weer voor de humor in het verhaal zorgen. (16 jaar). •-*Vsivy-jiViv.» In een zeer spannende wedstrijd heeft De Koog zondagmiddag een moeilijke 2—0 overwinning behaald op het hoger geplaatste MOC uit Midwoud. Beide doelpunten kwamen op naam van Ben Molanus. De Koog, nog enigszins vermoeid naar aanleiding van de zaterdagmiddag gespeelde wedstrijd tegen Schellinkhout speelde desondanks met veel inzet. Het team draaide vooral in de eerste helft erg soepel en wist enkele goede kansen te creëren. Ben Molanus verscheen alleen voor de keeper, maar zijn schot ging rakelings over. Jan List had pech met een schot op de paal. De MOC-aan- vallers kregen weinig goede kansen van de sterk spelende Koger-verdediging. De Koog kon de meerderheid voor de rust echter niet in doelpunten uitdruk ken. Onhoudbaar In de tweede helft zag het publiek een nog sterker De Koog, dat voor elke meter knokte. Na een kwartier werd deze inzet beloond door een doelpunt van Ben Molanus, die een vrije trap onhoudbaar inkopte. Dezelfde speler maakte een kwartier later ook 2—0, toen hij van een verdediger de bal afpikte en alleen voor de keeper ver scheen. Molanus plaatste de bal heel beheerst in de hoek. In de resterende tijd probeerde MOC er nog van alles aan te doen, maar de Koger-verdediging gaf geen krimp. Vijf minuten voor tijd maakte MOC nog wel een doelpunt, maar dit werd wegens buitenspel afgekeurd. Een MOC-speler, die het er niet mee eens was werd daarop uit het veld gestuurd. In de stand kwam echter geen verandering meer, zodat De Koog na lange tijd weer eens een overwinning behaalde. «•«4a lermaal is Oosterend er niet in gd de positie op de ranglijst lins te verbeteren. De uitwedstrijd Berkhout ging met 2—1 verloren, inigszins tegen de verwachting o aangezien SVO thuis maar liefst b -1 had gewonnen. vankelijk leek het er op dat g rend een gemakkelijke overwin- tou behalen. De ploeg had een ijk veldoverwicht, maar de afwer en de kansen liet te wensen over. 'P rust kwam Berkhout veel beter uit 'Irtblokken. Veldoverwicht eerste helft was duidelijk voor rend. De ploeg bouwde een veld- icht op en met goede combinaties geprobeerd kansen te creeëren. in de beste kansen in de beginfase oor Frits Bakker. Na goed voorbe reidend werk van Johan de Waard kwam Bakker in een schitterende schiet positie. Hoewel de Berkhout-doelman al een geslagen man was, schoot Bakker rakelings naast. Ook Johan de Waard en Ruud Daalder stichtten enkele keren gevaar, maar in de afwerking schoot de Oosterend-ploeg toch duidelijk tekort. Slechts zeer sporadisch verscheen Berkhout voor het Oosterend-doel, al waren vooral de uitvallen van Berkhout niet van gevaar ontbloot. Vooral Jan Raven had herhaaldelijk de grootste moeite om deze snelle Berkhout-speler af te stoppen. Voor de rust werd echter niet meer gescoord. Direkt na de hervatting beleefd^ de Oosterend-ploeg een bijzonder moeilijke periode. Berkhout begon zeer fanatiek aan te vallen en de Oosterend-defensie maakte gevaarlijke fouten. Na enkele minuten was het al raak. Zowel Klaas de Vries als Roel Veldman trapten over een bal heen zodat het zachte schot van Oostindiën ook doelman Koning volko men verraste (1—0). Voordat de Oos terend-defensie zich goed en wel her steld had was de stand al 2—0. Roel Veldman liet een bal van zijn voet springen en Bethlehem schoot onmid dellijk in. De niet geheel onhoudbare bal werd door Koning verkeerd getaxeerd en verdween via zijn vuisten in het doel. Enkele minuten leek Berkhout zelfs nog verder uit te lopen. Jan Raven bracht een Berkhout-speler in het strafschop gebied ten val, wat werd bestraft met een penalty. Langeberg zag zijn inzet echter gestopt door doelman Koning. Kansen Na deze voor Oosterend moeilijke fase kregen ook de Oosterend-aanval lers weer wat kansen. Frits Bakker brak '<WdP-en schoot tegen de paal. Ook Johan de Waard was dicht bij een treffer. Pas een kwartier voor tijd had Ruud Daalder succes. Vanaf de rand van het strafschopgebied schoot hij hard in. In de slotfase heeft Oosterend nog geprobeerd meer uit deze wedstrijd te halen, maar daarvoor was het inmiddels te laat. Ondanks een alleszins redelijke 1 1 einduitslag was de wedstrijd die Texelse Boys zondagmiddag tegen WBSV (Beemster) speelde kwalitatief van slechte kwaliteit. Daar kwam bovendien nog bij dat twee spelers van het Boys-team voortijdig naar de kleedka mer werden gestuurd. Ondanks het behaalde ene punt is voor de Boys nu het doek definitief gevallen en zal men de tweede klasse vaarwel moeten zeggen. De op eigen terrein gespeelde wed strijd feverde voor de rust nog enige spanning op toen Nico Zoetelief 1—0 kon laten aantekenen. Dat de ontmoe ting daarna lelijk uit de hand zou gaan lopen was toen nog niet te voorzien maar bleek al spoedig omdat de arbiter bij enkele stevige overtredingen tamelijk laks optrad. Vlak voor de rust verknalde hij het helemaal door een Boys-speler na natrappen niet ujt het veld te sturen. Nadat WBSV door een vrije trap vanaf de rand van het strafschopgebied op gelijke hoogte was gekomen (1 1) 'begonnen de zaken desastreus te verlo pen. Nico Zoetelief werd in het boekje van de schelösrechter genoteerd. Om dat hij het hier, blijkens zijn commen taar, totaal niet mee eens was werd hij prompt uit het veld gestuurd. Daar volgde ook nogal wat irritatie van de Boys-trainer op omdat deze reeds enke le minuten daarvoor te kennen had gegeven Zoetelief (voor eventualiteiten) te willen wisselen. Nauwelijks een mi nuut nadat Zoetelief vertrokken was moesten de Boys met negen man verder spelen omdat Paul van Heerwaarden het bekende gebaar naar het voorhoofd maakte. In het daarop volgende laatste kwartier ontstond er een ware storm loop op het Boys-doel. Een doelpunt werd echter niet meer gescoord. Sinds gisteren is in de expositieruimte van het raadhuis een 40-tal aquarellen en olieverfschilderijen, vervaardigd door Jan Veldhuysen, te zien. De kollektie bestaat voornamelijk uit werk dat in de afgelopen wintermaanden is gemaakt en heeft daarom de benaming „Winter werken" meegekregen. Deze tentoonstelling is de vijfde die Jan Veldhuysen op Texel houdt. Voor dit jaar staat er naast deze korte expositie nog één van enkele maanden op het programma. In Lelystad begint eind mei een tentoonstelling van het werk van Veldhuysen die tot medio september gaat duren. Jan Veldhuysen werd op 8 februari 1929 in Den Helder geboren en kreeg op 16-jarige leeftijd zijn eerste tekenlessen. Na een periode waarin hij in de scheep vaart werkzaam was en waarin van schilderen en tekenen niet veel kon De trekking van de grote verloting die op 1 april gehouden werd in „Capri" gaf de volgende uitslag. De winnende nummers zijn hier gepu bliceerd in volgorde van 1e naar 30e prijs. 6000' 10420, 7882, 7253, 4936, 6075, 6234, 6979, 5266, 7532, 5524, 10217, 6594, 5591, 7801, 1019, 2827, 1314, 1562, 2131, 2023, 1227, 9517, 7514, 5252, 3644, 68514512, 7389, 2624. De prijzen kunnen bij overlegging van het winnende lot afgehaald worden in restaurant „Capri" in de Dorpsstraat. Den Hoorn met het karakteristieke kerkje en een naburige schuur inspireerde ook Jan Veft- huysen tot deze kleurige aquarel. komen vertrok hij in 1964 naar Baarn waar hij in contact kwam met een beeldhouwer-schilder die hem geduren de 4 jaar enkele „kneepjes" van het schildervak bijbracht. Zeegezichten Sinds hij zich in 1968 op Texel vestigde heeft hij zich zelf verder in de schilderkunst bekwaamd. Veldhuysen is vooral bekend om zijn schilderijen waar op hij een beeld geeft van de altijd veranderende zee en de schepen die haar bevaren. Op de tentoonstelling „Winterwerken" heeft hij het een beetje over een andere boeg gegooid en is op veel Texelse onderwerpen overgegaan. Ook enkele vogels (stern én woerd) zijn ditmaal uitgebeeld. Jan Veldhuysen probeert in zijn werk zo realistisch mogelijk te zijn „zonder aandacht voor sfeer te verliezen", zoals hij zelf zegt. Vastomlijnd Over onderwerpen heeft Jan Veld huysen niet te klagen maar de manier waarop hij het uiteindelijk op het doek wil zetten is hij vaak lang bezig. Als er dan eenmaal een vastomlijnd beeld is ontstaan geeft het uiteindelijke „hand werk" ook weinig problemen meer. De gemiddelde tijd dij hij aan het schilde ren van een olieverfschilderij besteedt is ongeveer 5 uur. Voor aquarellen heeft hij meer tijd nodig. Ze kosten hem onafhankelijk van de behandelde onder werpen ongeveer 8 10 uur. De expositie die 40 schilderijen telt 15 olieverfschilderijen en 25 aquarellen. „Winterwerken" van Jan Veldhuysen is tot en met 14 april tijdens de kantooruren te zien in de raadhuiskel der. De openingstijden zijn van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. door Leida Graafland er gevochten is. Ze krijgt een bang voorgevoel Meteen draait ze zich om en rent^de trap op, naar de grote voorkamer, maar daar is niemand en er brandt ook geen licht. Dan loopt ze terug naar de over loop en probeert de deur van zijn slaapkamer. Die geeft mee. Gelijk klinkt een stem: „Ben jij het, Jossa?" „Ja. Waarom lig je al in bed? Ben je ziek geworden?" Zonder antwoord af tè wachten knipt ze ook hier licht aan en kijkt naar de man in bed. Meteen slaakt ze een gil. Want wat ze ziet, is inderdaad om te schrikken. Zijn beide ogen zijn kennelijk dichtgeslagen, zijn gezicht is bebloed en bont. Meteen knielt ze bij hem neer: „Allemachtig, wat is er met jou gebeurd? Ben je ge vallen of.... heb je gevochten?" Hij zegt moeilijk er».,nu valt haar ook zijn gezwollen lippen or:',,Ze hebben me met z'n drieën in elkaar geslagen.... God, Jossa, help me Asjeblieft.... ik heb zo'n pijn.... ik...." Hij begint te huilen. Jossa kijkt nog een paar momenten met ontzetting toe, maar komt dan met een vaart omhoog. „Ik bel meteen een dokter. Je hebt er zeker nog geen laten komen, he? Dacht ik al. Hou je taai... ik zal vragen of hij meteen kan komen...." De dokter is er binnen enkele minu ten. Hij zat net aan de maaltijd, maar toen Jossa zei, wat er met Dolf Prinsse aan de hand was, zei hij onmiddellijk te zullen komen. In de tijd, dat men op zijn komst wacht, probeert Jossa met wat lauw water de verwondingen in zijn gezicht schoon te maken, maar af en toe gilt hij 't uit van de pijn, dus laat ze het maar zo. Jossa zit ontzet aan zijn bed en vraagt nog eens: „Wat is er precies voorgevallen? Wie hebben je zo toegetakeld?" Maar ze krijgt geen ant woord. Het is nu net of hij maar half bij bewustzijn is. Hij kreunt en ademt zwaar. De arts, die ter hulp geroepen is, schudt ook zijn hoofd, als hij de aange brachte ravage aan het lichaam van de man aanziet. Maar begint de wonden te verbinden en verder onderzoekt hij de man nauwkeurig. Geeft dan tenslotte een spuitje tegen de ergste pijn. De arts vraagt intussen: „Hoe lang ligt hij hier al?" Maar Jossa weet het immers niet. „Ik was het paas- weekeind weg en ben nog geen uur thuis. Ik ontdekte hem in deze toestand en heb toen meteen U gebeld. „Dus u hebt ook geen idee, wie het gedaan kunnen hebben?" „Niet in het minst", antwoordt de vrouw. Na enltele minuten begint da verdo- ving te werken. De man in bed valt in een soort slaap. De arts komt lang zaam overeind en pakt zijn tas in. Dan wenkt hij de vrouw en deze volgt hem naar de gang, waar ze de deur op een kier laat staan. De arts zegt op zachte toon: „Ik zal proberen of ik ergens plaats voor hem krijg, want het fs niet uitgesloten, dat hij inwendige kwet suren heeft. Die man is halfdood geslagen en geschopt. Hij moet wel een paar erge vijanden hebben". Jossa weet niet goed, wat ze daarop moet antwoorden. „Waarom zou hij vijanden hebben? Hij heeft nooit wat met iemand. Ik ken hem al maanden". „Bent u zijn vriendin?" „Het hangt er van af in welk opzicht u bedoelt. We zijn confraters, want we schilderen beiden. Zodoende zijn we ook vrienden. Meer niet". Ze wijst naar het eind van de gang. „Daar is mijn ka mer". Beneden belt de arts. Het beste is, dat hij naar Eindhoven gaat. Een ambu lance wordt gewaarschuwd. Een half uur daarna is Dolf Prinsse op weg naar een ziekenhuis in Eindhoven. Jossa volgt, voorzover dat mogelijk is, de ziekenauto. Want die rijdt met hoge snelheid en haar Morrisje is daar niet op berekend. Gelukkig weet ze het zieken huis te vinden en arriveert enkele minu ten later. D8n is de patiënt al op de on- derzoektafel: Tegen de portier zegt ze, dat ze zijn huisgenote is. „Ik wil het onderzoek afwachten, want ik wil weten of er levensgevaar is". 7b mnet lann» tiiri antirhamhreran Het wordt laat. De nachtploegen zijn al in dienst. Al die tijd is men schijnbaar met Dolf Prinsse bezig. Pas tegen tien uur wordt Jossa geroepen in de direc tiekamer. Daar zitten een paar artsen en een dame. men stelt zich voor en Jossa zet uiteen, wat haar relatie is met de binnengebrachte man. En hoort dan, dat het uitwendig letsel wel te genezen zal zijn, maar dat hij ernstige inwendige kwetsuren heeft opgelopen. Men vraagt haar uit naar de daders, maar Jossa kan immers geen enkele aanwijzing geven? Ook nu zet ze uiteen, dat ze donderdagavond met haar vriend is weggereden en pas deze avond terugkwam. En in huis Dolf in bed vond, zoals ze hem in het ziekenhuis hebben gebracht: bont en blauw geslagen. En voegt er aan toe: „Er is in het atelier ook gerommeld; waarschijnlijk heeft men ergens naar gezocht". Nee, ze heeft geen idee. Misschien komt het uit de doeken, als de patiënt wat tot zijn positieven is ge komen? Jossa kan echt geen bijzonder heden vertellen. Een der doktoren zegt: „Dit moeten wij doorgeven aan de justitie, mevrouw want het staat nog te bezien of wij de patiënt tn leven kunnen houden. In het gunstigste geval blijft hij invalide". Ze schrikt opnieuw. „Is het zó erg met hem?" De arts knikt zwijgend. En dan heeft Jossa moeite zich in te houden. Als in een droom rijdt ze over elven de nog altijd drukke stad weer uit. De grote weo op naar Boxtel. Thuisgekomen ont steekt ze alle lichten in het atelier en bekijkt de aangebrachte ravage, maar gedachtig aan de woorden van de dokter, dat de justitie hiervan op de hoogte gesteld zal worden er is im mers levensgevaar besluit ze overal af te blijven. Ze kan eigenlijk niets meer doen. Het beste is maar, dat ze naar A bed gaat. Maar ze maakt eerst nog wat drinken voor zichzelf klaar. En rookt een sigaret. En piekert, maar hoe ze ook nadenkt, ze heeft er geen idee van wat er precies tijdens haar afwezig heid is voorgevallen. En wie de laf bekken waren, die hem zo verschrikke lijk mishandeld hebben. HOOFDSTUK 10 De volgende morgen vroeg is de politie er al. Met een rechercheur. Men heeft wat bijzonderheden gekregen van de Eindhovense gemeentepolitie. Jossa laat het tweetal binnen en vertelt op hun vragen, wat ze weet: dat ze de avond tevoren thuisgekomen is van een lang paasweekeind met haar vriend en bij thuiskomst ontdekte, in welke toe stand Dolf Prinsse verkeerde. Dat ze een dokter heeft gewaarschuwd en dat die hem naar het ziekenhuis heeft laten transporteren. En tenslotte, dat ze in het ziekenhuis heeft vernomen, dat zijn toestand ernstig is en als hij er bovenop komt, waarschijnlijk de rest van zij/i leven invalide zal zijn. Er nog aan toe voegende, dat er beneden wel wat voorgevallen zal zijn, omdat een deel van het atelier overhoop is gehaald.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5