ANDSCHAPSRECREATIE DEER IN TREK DAN VERWACHT VANHET I RAADHUIS Voor het weekend I Judoclub gaat naar Den Burg Vopoda sleept punt weg bij Beerebar Programma MST-ellandcompetitle Tevoko 2 verspeelde kampioenskansen Standen MST-eilandcompetltle fiouwvergunnlngen Mededelingen van B. en W.5 Laatste strohalm voor Elzinga Handbalclub in oprichting Artsen Groene Kruis Tandartsen: Simavi-kollekte Zuigelingenbureau Kerkdiensten Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen tl J DAG 7 APRIL 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Als Nederlanders in hun vrije tijd iten willen zijn, is de helft van hen t liefst in een natuurlijke ïgeving waar geen of weinig voor- iningen voor de recreatie zijn aan- legd en zonder dat daar veel dere recreanten komen. Veel min- r Nederlanders hebben een voor- ur voor dat type van recreatie- Djecten dat wordt gekenmerkt or een hoog voorzieningen-niveau waar sprake is van een druk en snsief gebruik. Dit is een belangrijke conclusie uit n onderzoek naar de bestaande voor- uren van Nederlanders voor uiteen- lende vormen van openluchtrecrea- In dit ook voor Texel interessante derzoek ging het vooral om de voor uren voor wat genoemd wordt ensieve of extensieve recreatie. Dit derzoek is uitgevoerd door het Insti- jt voor Toegepaste Sociologie te Nij- igen en werd verricht in opdracht n het ministerie van Cultuur, creatie en Maatschappelijk Werk. De onderzoekresultaten zijn geba- erd op een ondervraging van 2.000 rsonen verspreid over Nederland. Geen drukte - weinig voorzieningen Bijna tweederde van de dervraagde Nederlanders stelt rust stilte bij het recreëren op prijs, waar- overigens de aanwezigheid van kele andere mensen nog wel accepteerd wordt; voor 9 procent at echter ook dit nog te ver. Een derde deel van de Nederlanders idt enige drukte juist prettig. De tekenis van de natuurlijke omgeving 'het recreëren is voor de meeste on- rvraagden groot. Als men voorzienin- n in de natuurlijke omgeving al mst, dan gaat de voorkeur vooral uit ar eenvoudige, onopvallende zaken, ca 40% ziet ze liever helemaal niet. n illustratie hiervan is de beperkte hoefte aan gemarkeerde routes in de tuur: de meesten gaan liever hun ien weg, ongeacht of men nu indelt, fietst of auto rijdt, let maakt niet uit waar men woont: Na afloop van de zomervakanties zal a nu in Oosterend gevestigde judoclub arhuizen naar Den Burg. De tot dusver nder de vlag van de Gymnastiekver- aiging Oosterend opererende club gaat rgelijkertijd deel uitmaken van de Meer- jortenvereniging Texel waarin GVT, evoko, Mareis en Tetak al samenwer- sn. De leiding van GVO is tot deze stap Bkomen omdat het niet alleen in Bstuurlijke zin een vereenvoudiging atekent maar ook omdat het meren- sel van de leden van de judoclub niet tOosterend afkomstig is. Ongeveer 80 ocent van het ledental woont niet in osterend maar in Den Burg en Oude- :hild. Voorts wonen er wat leden in De oog. Bestuursleden Het is de bedoeling om vanuit de leersportenvereniging Texel vooral de jdere leden te aktiveren zitting te smen in het bestuur van de judoclub, olgens het GVO-bestuur is de judo deling altijd een beetje als stiefkind ihandeld en met een bestuur uit eigen n Loco-burgemeester Het is misschien wel nuttig via deze ibriek er nog eens aan te herinneren at wethouder J. J. Westdorp loco-bur- smeester is; nog belangrijker dan iders omdat er nog geen nieuwe jrgemeester is benoemd. De heer 'estdorp houdt spreekuur iedere don- erdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur in it gemeentehuis. Woningbehoefteonderzoek Van de huis-aan-huis bezorgde for- ulieren zijn er al vele honderden gevuld terug ontvangen. Wil een irgelijk onderzoek tot zijn recht komen in moeten er zo veel mogelijk gege- ins bekend zijn. Mogen wij u vragen, zo u dit nog niet idaan hebt, het u toegezonden formu- ir spoedig in te vullen en terug te uren in de daarbij behorende envelop- i? Bij voorbaat dank. steeds overweegt de voorkeur vcor landschapsrecreatie. Dit geldt ook voor de verschillende leeftijdscategorieën, voor mannen en vrouwen en voor per sonen in verschillende gezinssituaties. In hogere sociale milieus hebben naar verhouding iets meer personen een voorkeur voor landschapsrecreatie dab in de lagere sociale milieus. De ge neigdheid om naar drukke recreatie- objekten met veel aangelegde voorzie ningen te gaan is niet groot. De helft van de ondervraagden staat daar negatief tegenover en zou er niet of hooguit een enkele keer naar toe wil len. Van de anderen die er wel (enigs zins) positief tegenover staan, zou slechts een beperkt deel er vaak naar toe willen Een vijfde deel van de mensen heeft geen uitgesproken voorkeur; zij doen beide ongeveer even graag. Voor hen, maar ook voor de recreanten die wel een voorkeur hebben, is het belangrijk, dat er mogelijkheden bestaan om op verschillende manieren te kunnen recre- eren. Het beleid van de overheid dient daar dan ook op gericht te zijn. Gedrag Velen (bijna tweederde van de onder vraagden) gaan regelmatig naar de bossen; afgaande op de cijfers is het zelfs zo dat het recreëren in de bossen de meest populaire vorm van open luchtrecreatie is. Zowel uit het feitelijke gedrag als uit de opgegeven voorkeur is op te maken, dat het recreëren in een landelijke om geving of in het polderlandschap bij velen belangrijker plaats inneemt dan verwacht werd. Een deel van de bevol king ervaart in het algemeen een gebrek aan overeenstemming tussen datgene wat men graag zou willen doen en dat wat men in zijn vrije tijd feitelijk doet. Voor dit gebrek aan overeenstemming tussen voorkeur en gedrag worden vooral drie redenen ge noemd: gezinsomstandigheden, gebrekkig aanbod (mogelijkheden te ver, te weinig in aantal) en tijdgebrek. Velen (40%) hadden in voorjaar en zomer graag vaker door een mooi land schap willen fietsen of vaker in een kring zouden de belangen van de judoka's beter behartigd kunnen wor den. Een van de konsekwnties van de toe treding is dat de minimum leeftijd voor nieuwe leden van de judoclub op 12 jaar gesteld wordt. Dit heeft echter voor de huidige leden beneden deze leeftijd geen gevolgen. De groep 8 t/m 11 jaar blijft normaal bestaan. Gelijke contributie Wat de financiële kant van de zaak aan gaat komen bijna geen veranderingen. De wijze van contributie-inning veran dert enigszins maar in totaal blijft de clubbijdrage vrijwel gelijk. De judoclub zal ook in het nieuwe seizoen getraind worden door de heer J. Bais uit Den Helder. De trainingen vinden plaats in de oude RSG-gymzaal aan de Elemert in Den Burg. SCHAAKCLUB EN PASSANT Ondanks dameverlies staat in de A-groep van schaakclub En Passant uitkomende H. Elzinga er in zijn afge broken partij tegen K. J. den Haan niet slecht voor. Het overgebleven materiaal en de positie lijken hem voldoende compensatie te geven Daarnaast is er nog volop spanning in de degradatiezone omdat A. C. Bakker in zijn partij tegen M. Vittali werd weg gespeeld. Ook W. de Bruin had- tegen J. Dros dinsdagavond weinig in te brengen. Uitslagen GroepA: J. Dros-W. de Bruin 1—0 M. Vittali-A. C. Bakker 1—0 Afdeling B: H. Goslinga-Joop Rommets 1 —0 Afdeling C: R. Maas-J. Vlaming 0—1 J. van Heerwaarden-C. Witte 1—0 De zomercompetitie van En Passant wordt dit seizoen door de heer Terpstra georganiseerd. rustig natuurgebied willen wandelen. Een derde deel van de ondervraagden had graag in de duinen gerecreëerd zonder dat zij dat in feite gedaan heb ben. Ruim de helft van de ondervraagden zegt de afstand van huis naar een re- creatiedoel niet zo belangrijk is, als men moet beslissen waar men naar toe gaat om te recreëren. Het overbruggen van die afstand is voor een deel van de be volking géén negatief aspect van het recreatiegedrag; een derde deel ervaart het ver van huis gaan bij het recreëren zelfs positief. Uit het onderzoek is tenslotte geble ken, dat er in het najaar op zondag minstens zoveel mensen in de open lucht buiten hun woonplaats recreëren als in de maanden mei - juni. Daaruit volgt de noodzaak bij de planning re kening te houden met een grote recreantendruk in het vroege voorjaar en in het late najaar, zeker daar de acti viteiten die men dan onderneemt (wan delen, fietsen) sterk verschillen van die in het late voorjaar en zomer (strand- bezoek, zwemmen, kamperen). De dinsdagavond gespeelde volley balwedstrijd tussen de in de eerste klasse heren uitkomende teams van Strendsend 1 en Teso Marsdiep werd- Ivooral door een erg sterke tweede set 15-5) een ruime overwinning voor de Oosterenders. In de tweede klasse dames speelden de onderaan staande Vopoda en Grote Slock 2 tegen de nummers 1 en 3 van de ranglijst, namelijk Nokanto '77 en Bee- rebar. Vopoda sleepte bij Beerebar een puntje weg maar Grote Slock 2 moest met een 2—0 nederlaag genoegen ne men. Gyvo Mets dat dinsdagavond in bad pak opdraafde won deze week de hamburgerpremie'voor origineelst uitge doste team. Volgende week gaan deze ,,12-bal- cken"-hamburgers naar het team met de langste speler in de gelederen. Aanvallers Strendsend 1 kwam in de tweede klasse heren uit tegen Teso Marsdiep. Beide teams beschikten over een be perkt aantal aanvallers. Zo kwam de kracht van de teams pas naar voren als deze aanvallers aan het net stonden. Strendsend kwam op een ruime 10-4 voorsprong maar toen de aanvallers van Teso aan de beurt waren werd de stand snel weer recht getrokken: 11-11. Teso leek nu door te drukken. Bij 13-12 ging de opslag echter over. Een paar rake klappen van Strendsend verstoorden- daarna alle illussies. De Oosterenders wonnen de set met 15-13. In de tweede set kwam Strendsend weer op een flinke voorsprong: 12-4. Teso Marsdiep had nu niet meer de kracht om terug te komen. Ook deze set ging daarop naar Strendsend. Het werd 15-5. Koploper In de dames tweede klasse speelde het laag geplaatste Grote Slock 2 tegen koploper Nokanto '77. De eerste set kon Dinsdag 11 april 1978: Veld A, heren: 18.30 u.: Texelstroom 2-LBO H. Witte 19.10 u.: Slagerij Kossen-Fam. Witte K. Eelman 19.50 u.: Tevoko Opduin-Smash '68 P.van Beek 20.30 u.: BGZ-Teso Texelstroom J. Joosten 21.10 u.: Jelleboog-Jozefschool G. Pansier 21.50 u.: Molenkoog-Grote Slock 1 W. Oskam Door maandagavond in Den Helder met 3—2 van Noordkop 2 te verliezen heeft het tweede damesteam van Tevo ko geen kans meer op de titel. Voor het eerste herenteam geldt hetzelfde. In hun poule werd Braaf Seahawks 1 kampioen. Het tweede damesteam is uitgespeeld en zal nu moeten afwachten wat de uitslag wordt van de beslissingswed strijd tussen Tevoko 4 en Braaf Sea hawks 2. Indien Tevoko 4 dit wint is de ploeg kampioen. Als de daarna even tueel te spelen beslissingswedstrijd tus sen Tevoko 2 en Braaf Seahawks in het voordeel van de Texelse ploeg uitvalt- hebben ook zij nog promotiekansen. Tevoko 4 staat dankzij een keurige 0—3 overwinning bij Noordkop 1 op één punt achterstand. Het eerste herenteam van Tevoko kon maandagavond door absenties en bles sures met slechts 1 basisspeler aantre den tegen Braaf Seahawks 1 waartegen dan ook een kansloze 3—0 nederlaag geleden werd. Braaf Seahawks is nu kampioen van de eerste klasse. De teams ontmoeten elkaar weer op 17 april wanneer de kwartfinale om de beker gespeeld wordt. ürote Slock tot 8-b aardig bijblijven. Daarna gaf het betere teamverband van Nokanto toch de doorslag. Grote Slock wist nog een paar punten tegen te scoren, maar Nokanto won de eerste set met 15-8. In de volgende set kon Grote Slock geen enkele greep op het spel van Nokanto krijgen. De ploeg verloor deze set dan ook met 15-2. Drie sets Een andere wedstrijd in de tweede klasse dames was die tussen het hoog geplaatste Beerebar en rode lantaarn drager Vopoda. Met veel inzet strijdend wist Vopoda in de eerste set de stand gelijk te houden. De lichte achterstand die Beerebar de hele set gehad heeft werd tot het eind toe gehandhaafd. Zo won Vopoda met 15-13. In de tweede set ging Beerebar duidelijk meer gecon centreerd spelen. Vopoda wilde nog wel maar kon toch niet verhinderen dat Beerebar steeds verder uitliep. Zo werd deze set een 15-8 overwinning voor Beerebar. Het moegestreden team van Vopoda kon in de derde set geen vuist meer maken. De Beerebar won met 15-4, maar Vopoda haalde uit deze ontmoeting toch een belangrijk wed- strijdpunt. Eerste klasse dames: Grote Slock 1 19 46 Molenkoog 17 44 Taxicentrale 17 43 Familie Witte 18 37 De Koogel 19 32 Expert 19 31 Tevoko junioren 19 27 Gyvo Mets 20 25 Smash '68 18 16 De Rog 18 16 Modehuis Beekman 17 9 Hutspot 7 4 Tweede klasse dames: Nokanto '77 20 54 Timmers bakkerij 18 41 Beerebar 19 41 Dros' bakkerij 20 36 TevokoA 18 31 Sportshop 16 25 Gyvo Ben A 18 20 Jozefschool 19 20 Strendsend 20 18 Lois 7 15 Grote Slock 2 20 8 Vopoda 20 7 B. en W. verleenden in de afgelopen periode bouwvergunningen aan de vol gende particulieren en instellingen. W. Hart, Den Hoorn, om een berging te bouwen. Klif 9; E. Lap-de Waard, Den Burg, om een dakkapel te bouwen, Burdetstraat 9a; M. R. Wernand, Den Burg, om een tuinhuisje te bouwen. Wilsterstraat 56; N. J. van Dam, Den Burg, om een tuinhuisje te bouwen, Wilsterstraat 58; Texelstroom NV, Den Burg, om een trafo te bouwen. De Houtmanstraat-Trompstraat, Oude- schild; C. Daalder, Texel, om een dakkapel te bouwen, Vierhuizen 1; J. C. Groot, De Waal, om een woning te verbouwen, Hogereind 3; Gebr. Bruin, Den Burg, om een woning plus garage te bouwen, Naalrand38, Den Hoorn; D. Weidinger-Mees, De Cocksdorp, om een pergola-schutting te bouwen, Lan- geveldstraat 27; H. Oosterhof, Den Burg, om een bedrijfspand te verande ren, Hollewal 11; J. Koorn, Den Burg, om een schutting te bouwen, Warmoes straat 68; C. P. Zijm, Texel, om een schuur uit te breiden, Bakkenweg 1b; B, Schuurman, De Cocksdorp, om een bergruimte te bouwen, Vuurtorenweg 41; W. J. Grisnigt, Den Burg, om een woning uit te breiden, Hallerweg 1; J. Dijker, Texel, om een garage/berging te bouwen. Vierhuizen 13; J. Maas, Den Burg, om een woning/winkel te verbou wen tot woning. Molenstraat 21; G. Boerhorst, De Koog, om een garage berging te bouwen. Kaapstraat 11; H. Siebinga, Wolvega, om een berging bij een zomerhuis te bouwen, Gerritslan- derdijkje, Texel; Ennia Recreatie Stich ting NV, Den Haag, om een platform tennisbaan te bouwen, Vogelmient, De Koog; W. Tonckens, Amstelveen, om een berging bij een zomerhuis te bou wen, Zanddijk 278, Texel; T. J. Mijn- ders. Utrecht, om een zomerhuis te vergroten, Zanddijk, Texel; N. Nachte gaal, Leiden, om een woonhuis te bouwen. Dageraad 39, 't Horntje; T. Barauch-Eelman, Dusseldorf, om 1 ber ging en 2 garages te bouwen, Dorps straat, De Koog; H. F. M. van Vught, 't Harde, om een zomerhuis uit te breiden, Slufterweg 80, Texel; G. van der Kooi, Texel, om een zomerhuis te veranderen, Rozendijk 19; Bouwbedrijf B. Gieze, Eierland, om een zomerwoning te bou wen, Postweg, Eierland; I. Moerbeek, Oosterend, om een berging te bouwen, Nesweg 14; I. Th. Boon, De Cocksdorp, om een woning te veranderen, Vuur torenweg 107; T. A. J. Boon, De Cocksdorp, om een schuur te verbete ren, Vuurtorenweg 100; A. van der Ster, Den Burg, om een woonhuis te bou- Uitsluitend voor spoedgavallen. Van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. SIEBINGA, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon 02222-234. Bij geen gehoor 02220- 2323. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 13.30- 14.00 uur en 18.30-19.00 uur. Ambulance Gn geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. H. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. wen, Noorderhaaks, 't Horntje; J. Nieu- wenhuis, De Koog, om een dakkapel te bouwen, Plevierstraat 12; M. S. Witte, Texel, om een stal uit te breiden, Postweg 42; S.V.Texel, p/a C. Scher mer, Den Burg, om een ruimte uit te breiden. Slingerweg, Texel; M. G. J. Butter, Den Burg, om een berging te vergroten, Wilsterstraat 28; B. van der Vis, Oosterend, om een berging te bouwen, Oranjestraat 15; H. M. Koop man, Den Burg, om een schuur te bouwen, Maricoweg; E. Eelman, Den Burg, om een gevel te veranderen, Vloedlijn 7; J. de Haan, Den Burg, om een garage te bouwen, Thijsselaan21; A. Elzendoorn, Den Burg, om een woning te bouwen, Boodtlaan, De Koog; Dir. Gemeentewerken, Texel, om een kleuterschool uit te breiden, Mul derstraat 6, Oosterend; J. Th. J. de Bij, om een zomerhuis te vergroten, Califor- niëweg 325, Texel; W. Stuwe, Duis burg, om een zomerhuis te vergroten, Californiëweg 38, Texel; F. Braaksma, Leeuwarden, om eem zomerhuis uit te breiden, Californiëweg 139, De Koog. Gedurende de week van 10 t/m 15 april wordt in de Texelse dorpen de jaarlijkse inzameling voor Simavi ge houden. Deze volledig ongesubsidieerde ver eniging voor direkte medische hulp in de tropen verleent deze hulp in ongeveer 30 landen. Vorig jaar kon men dankzij de jaarlijks terugkerende inzamelingsaktie en de bijdragen van contribuanten in totaal voor 2)4 miljoen gulden aan hulpverlening doen. Van dit bedrag word.en onder andere medicijnen, medi sche apparatuur en instrumenten ge kocht. Daarnaast financiert Simavi wa ter- en landbouwprojecten, patiënten- vervoer en de bouw/verbouw van zie kenhuizen en poliklinieken. Mocht er in de periode 10 tot en met 15 april geen kollektant aan de deur komen dan kan men zijn/haar bijdrage, overmaken op gironummer 300100 t.n.v. Simavi - Haarlem. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 11 april om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 12 april om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 12 april om 15.00 uur. Zondag 9 april 1978: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Weysen- feld uit Harich. De Cocksdorp 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout Den Hoorn 9.30 uur ds. Wolthaus De Koog 11.00 uur ds. Wolthaus De Waal 19.30 uur ds. Wolthaus Oosterend 9.30 uur ds. Hoekstra Oudeschild 11.00 uur ds. Hoekstra GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Nevendienst voor de oudere kinderen. 19.30 uurDs. De Boer. Uitzending via ,,De Lichtboei" Oosterend 10.00 uur ds. de Boer 17.00 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse. Kerkbusje Den Hoorn. Uitzending via „De Lichtboei" ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur. De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Veld B, heren: 18.30 u.: Texelstroom 1-De Rog C. Kossen 19.10 u.: Timmers bakkerij-JKM L. Bakker 19.50 u.: Bakkers IJzerhandel-Gempo A. de Vries 20.30 u.: Strendsend 2-Electrohuis J. Koning 21.10 u.: S. Bremer-Bremakker W. van Diesen Veld C, dames en heren: 18.30 u.: Hutspot-Fam. Witte M. Walsweer 19.10 u.: Grote Slock2-Tevoko A N. Witte 19.50 u.: Expert-De Rog J. Goënga 20.30 u.: Smash '68-Taxicentrale Mevrouw Praamstra 21.10 u.: Sportshop-Lois L. Eldring 21.50 u. Grote Slock 2-Strendsend 2 T. Tuitman Onder auspiciën van de Stichting Texelse Sportraad worden momenteel pogingen gedaan om een Texelse hand balclub op te richten. Een vaste kern die wordt gevormd door de leden van het damesteam dat op 27 en 28 mei aan de sportuitwisseling met Borger mee doet bestaat al, maar nieuwe leden blijven welkom. Het is de bedoeling ook na de sportuitwisseling met het handballen te blijven doorgaan. Een en ander houdt dus niet in dat wie zich nu voor het handballen opgeeft daarmee automa tisch te kennen geeft ook mee te willen naar Borger. Wie belangstelling voor deze tak van sport heeft kan zich dan opgeven bij Piet Keijzer p/a raadhuis, kamer 304, tele foon (02220) 3041 of tijdens de trainin gen op zaterdagochtend van 9.30 tot 10.30 uur in sporthal Ons Genoegen. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslacntingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5