Cjroen '/warts Jexels in het harL, ROOTS Wisselbeker definitief naar J. P. Thijsseschool geschenk voor uitwaterende luizen is overbodig Wadlopers Texel naar liepen van de Richel Wij verkop deechteRo aadsleden maken bezwaar: OCH NOG HOOP VOOR OLKSTUINTJES? Nationale herdenking op Hemelvaartsdag Plattelandsvrouwen zagen modeshow B. en W. stellen ruil voor Roots Natuur Shop Schade bij aanrijding ,WAT IK ZEGGEN WOU." Meierblis Oplossing kwestie Ran? Twee auto's total loss op berucht kruispunt Foutparkeren wordt duurder Gecombineerde krant IA rEXELSE^COURANT gave: Langeveld De Rooy B.V., itbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 iactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, ifoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, l Burg, telefoon (07720) 3543. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom Meerdere raadsleden hebben B. en geadviseerd niet in te gaan op voorstel van het Alkmaarse dslid G. de Zeeuw om van ge- entewege een bijdrage te geven >r een geschenk voor het Hoog- imraadschap Uitwaterende Stui- i. Voorgesteld was om 5 cent per /oner voor dit doel af te staan; gemeenten in Noordholland bo- het Noordzeekanaal zouden er i mee moeten doen. Het ge- lenk zou worden overhandigd ter egenheid van de opening van een iuw deel van het gemeentehuis Uitwaterende Sluizen in Edam. n de raadsvergadering van dinsdag jrmeerde Jan Witte van het CDA aruit het geschenk dan wel zou eten bestaan. Hij stelde spottend >r een luchtfoto van de rioolzuivering rstekoog te geven. J. C. Dros was niet bepaald in de stemming om waterende Sluizen met een cadeau verrassen. Hij herinnerde er aan dat zuiveringsheffing in enkele jaren tijd 750,— naar 7114,— is gestegen. Hij eg zich af of het Hoogheemraad- lap wel gerechtigd is steeds maar >r te gaan met verhogingen. Jan dewind (WD) kon met hem mee- ilen. Hij zei dat het tarief straks op 8,— wordt gebracht, het hoogste heel Nederland. Speciaal op Texel lat onbillijk omdat Texel al veel geld ift gestoken in zuiveringstechnische rken voordat deze door Uitwateren- Sluizen werden overgenomen, meenten waar nooit iets is gebeurd, lalen hetzelfde tarief. Texel moet aansluiting bij Uitwaterende Sluizen jr betalen". Ook Daan Welboren iktl en Bert Weijdt (Texels Belang) iden het geschenk voor het Hoog- mraadschap overdreven. „Niet :n!" Loco-burgemeester Westdorp oofde met de opmerkingen reke- ig te zullen houden. Hij zei tot Dros de heffingen van Uitwaterende «zen wel legaal zijn blijkens de goed- iring van de Kroon. Kleine woningen i. en W. zullen binnenkort aan de d pre-advies uitbrengen over stap- om te komen tot de bouw van ine woningen, speciaal ten ïoeve van jongeren. Voor die tijd nader overleg worden gepleegd t de aktiegroep „Wij willen ook nen" die over deze problematiek brief aan de raad heeft gestuurd it onder meer de suggestie om nt Jan" aan te kopen voor dit H. (enk Beumkes van het Pakt sprak er voldoening over uit dat B. en W. groep erkennen maar hij betreurde dat „Sint Jan" nu in handen komt een particulier die winst zal willen ken. Het raadslid vond dat alle inge- enen eraan mee moeten werken dat gemeente nauwkeurig op de hoogte /an leegstaande huizen. Ook deed imkes de suggestie dat eigenaars tweede woningen verplicht moeten 'den deze te verhuren aan Texe- s. Ook wethouder Jan Zuidewind reurde de verkoop van „Sint Jan", gemeente had een bod gedaan op en yvfTvutki r •.ejekitren do bosio hinden w i ■li Meiwt-nhjfi mm-.-n hunnmbnchl sercus J< hand <inn rvM tvp.il ld Hogerttraat 3, Dan Burg Tegenover Timmers Tearoom het gebouw (74,5 ton) maar zou meer hebben willen betalen als van de zijde van Volkshuisvesting toezegging tot medewerking aan het kleine woningen- projekt zou zijn voldaan, maar Volk huisvesting reageerde niet. Dat eige naars gedwongen kunnen worden hun tweede huis aan Texelaars te verhuren, is een illusie. Het is wettelijk onmoge lijk. Verder geldt op Texel de regel dat een eigenaar zijn huis maximaal een half jaar mag laten leegstaan. Zuide wind erkende dat daarmee de hand wordt gelicht maar volgens hem was optreden daartegen moeilijk. Van Arnhem Over de parkeerkwestie Van Arnhem verschilden de meningen. Henk Beum kes keurde de brief die Van Arnhem hierover had geschreven scherp af en zei dankbaar te zijn voor de rigoreuze maatregelen die de gemeente heeft genomen. Van Arnhem zal op 60 meter afstand van zijn huis moeten parkeren. Gerard van der Kooi van de VVD vond echter dat het college zich soepel zou moeten opstellen. Hij meende dat best aan de wensen van Van Arnhem kan worden tegemoet gekomen. Hij achtte het maken van enkele parkeerhavens mogelijk. Kees Koorn van het CDA dacht er ook zo over, al had hij bedenkingen tegen de inhoud van de brief van Van Arnhem. Een argument van Koorn was dat een auto die ver van het woonhuis van de eigenaar wordet geparkeerd, slachtoffer van vandalisme wordt. „Maar Van Arnhem had eerst tot tien moeten tellen voordat hij deze brief schreef. Dan was hij niet zo kwaad ge weest". Fridt Blanken van het Pakt vond het verzoek van Van Arnhem redelijk en hoopte dat het college hem zou helpen. In de huidige situatie wordt illegaal par keren gestimuleerd. Bert Weijdt (Texels Belang) was bang voor konsekwenties. „Als Van Arnhem zijn zin krijgt zullen we ook anderen moeten helpen, die in een soortgelijke situatie verkeren". Wethouder Nauta bleek echter de visie van Beumkes te huldigen. Het maken van insteekhavens leek hem gevaarlijk. Hij achtte de afstand waarop de wagen van Van Arnhem thans moet worden geparkeerd, redelijk. De zaak zal door het college worden afgehan deld. Korte termijn Binnen een maand zullen de sta caravans van de heren Vermuë, Schraag en Bakker op kosten van de eigenaars van gemeentewege wor den verwijderd, als de eigenaars dat naar aanleiding van de gemeentelij ke aanschrijving zelf niet doen. Aldus antwoordde wethouder Nauta op een vraag van Daan Welboren die 't eerder gehanteerde begrip „op korte termijn" blijkbaar te rekbaar vond. De procedure die de betrokkenen bij de Kroon hebben aangespannen loopt overigens gewoon door. Alleen het ver zoek tot schorsing van het besluit om de caravans onder politiedwang te laten weghalen, is van de hand gewe zen. Naast het fietspad naar Oosterend is ook een fietsverbinding Den Hoorn-Den Burg van groot belang. De gemeente heeft plannen voor een pad langs de Westerweg, maar Daan Welboren attendeerde er op dat de Hoomders het pad liever langs de Hoomderweg hebben. Het pad is gepland voor 1981 of later. Omdat alle voorbereidingen nog moeten worden getroffen, meende Welboren dat wijziging van het plan nog mogelijk is. Nauta zag dat niet zitten omdat de grond langs de Westerweg al vrijwel helemaal gemeentelijk bezit is. (lees verder op pagina 2) Zaterdagmiddag omstreeks 15.00 uur botsten op het kruispunt Akenbuurt- Pontweg twee personenauto's die daar bij flinke schade opliepen. De uit de richting Den Hoorn komende A. de H. in zijn Ford Taunus verzuimde voorrang te geven aan de op de Pontweg in de richting van De Koog rijdende mevrouw N. G. Henstra-Kikkert in haar Austin Glider. In het kader van de jaarlijkse nationale herdenking zullen op Hemelvaartsdag (4 mei) op het Rus senkerkhof en op de algemene be graafplaats in Den Burg kransleggin- gen plaatsvinden. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is zal er geen stille tocht meer gehouden worden. Belangstellenden en zij die een bloe menhulde willen brengen zijn welkom op de begraafplaats. De kranslegging op de algemene be graafplaats vindt even na 20.00 uur plaats. Over het tijdstip waarop de plechtigheid op het Russenkerkhof is bestaat nog enige onzekerheid. Dit zal in overleg met vertegenwoordigers van de Russische ambassade later worden bepaald. Op beide begraafplaatsen vindt de gebruikelijke rondgang plaats waarna twee minuten stilte in acht worden ge nomen. De kranslegging geschiedt na een „Last post-signaal". De sobere plechtigheden worden besloten met het in top hijsen van de vlag. Op de Texelse bevolking wordt zoals gebruikelijk het beroep gedaan om van 18.00 tot 20.00 uur de vlag halfstok te hangen en vanaf 20.02 uur tot zonson dergang de vlag in top te hijsen. Aan de horeca-exploitanten is ver zocht de exploitatie van 19.30 tot 20.30 uur zodanig te doen geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ont- breekt en van 18.00 tot 21.00 uur geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. De klokken zullen zoals gebruikelijk geluid worden van 19.45 tot 30 seconden voor 20.00 uur. Dit weekend zijn twee wadlopers er in geslaagd de nog niet eerder uitgevoerde tocht van Texel naar de „Richel" af te leggen. Na een tocht van bijna 21 uur werden zij zondagochtend vroeg door begeleiders met een kano van deze ten zuidoosten van Vlieland gelegen zand bank opgepikt. De twee wadlopers, Kees Wevers (Utrecht) en Frans Visser (Den Haag) waren zaterdagochtend om ongeveer «VtN SAN UZtRS 0LTTCN VCAANTWOOADCIUXMCIO »N Of RfOWIC Vooral in Den Burg is het ieder jaar weer erg moeilijk een plek voor de Meierblis te krijgen, maar de brandweer heeft ons ook nu weer toestemming gegeven om een blis te bouwen. Hij komt op het open veld tussen de Bea- trixlaan en de Noordwester in plan Noord-west. Als u nog wat brandbare rommel over heeft wilt u dat dan hier naar toe brengen. Vriendelijk dank. De Meierbliscommissie (Sico Dob en Bart Eveleens) In het Eieriandsche Huis werd op woensdag 19 april een modeshow gehouden waarvoor de belangstel ling overweldigend bleek. Deze show waarin aandacht werd besteed aan de maten 38 tot en met 48 was georganiseerd door P. Lunter B.V. uit Den Burg in samenwerking met de Plattelandsvrouwenvereniging De Cocksdorp-Eieriand. Onder de deelnemende mannequins bevonden zich vier leden van de Plat telandsvrouwenvereniging zelf. Zij brachten het er uitstekend vanaf. Een tijdens de modeshow onder de aanwezigen gehouden kollekte voor het adoptiekind viel wat tegen. De op brengst was 7196, Burgemeester en wethouders heb ben er bij de provincie nogmaals op aangedrongen dat wordt meegewerkt aan de vestiging van het agrarisch bedrijf van S. Ran in het Hogeberggebied. Voorgesteld is Ran een A- of B-blok toe te kennen. In plaats daarvan zou het blok dat bestemd was voor M. Eelman kun nen worden opgeheven waardoor per saldo het aantal agrarische ves tigingen in dit landschappelijk kwetsbare gebied gelijk blijft. Dat laatste antwoordde wethouder J. Nauta in de afgelopen raadsvergadering op vragen van Daan Schilling van Texels Belang. In een vorige vargadering was ge sproken over de lange tijd die vaak is gemoeid met het verkrijgen van een bouwvergunning, vooral als het gaat om agrarische bouw in het oude land. Als voorbeeld kwam toen de kwestie Zijm, „De Leemkuil" aan de orde. B. en W. hebben nader schriftelijk meege deeld dat Zijm zelf veel tijd heeft verlo ren laten gaan: vier maanden tussen de beoordeling van het bouwplan door de welstandscommissie (16 juni 1977) en de indiening van de aanvraag om bouwvergunning (24 oktober 1977). Op 9 december 1977 werd de consulent natuurbehoud advies gevraagd over het plan, op 17 februari kwam dat advies en op 6 maart j.l. is aan Gedeputeerde Staten een verklaring van geen be zwaar gevraagd. In lang niet alle gevallen zijn advise rende instanties aan een bepaalde ter mijn gebonden. Alleen bij aanlegver- gunningen moet de consulent natuur behoud binnen twee weken met advies komen en alleen als het bestemmings plan rechtskracht heeft, wat thans nog niet het geval is. In andere gevallen geldt geen bepaalde termijn, maar B. en W. dringen altijd aan op spoed, meestal niet vergeefs. Na twee dagen van verwoed voetbal spel waren het maandagavond de jon gens van de Thijsseschool uit Den Burg en de meisjes van de o.l.s. „De Bruin vis" uit Oudeschild aan wie de eerste prijzen van het jaarlijkse schoolvoetbal- toernooi konden worden uitgereikt. Beide teams mogen woensdag 10 mei meedoen aan de wedstrijden voor het schoolvoetbalkampioenschap van Noordholland, dat dit jaar in Den Helder gehouden wordt. Voor de jongens van de Thijsseschool was het de derde achtereenvolgende maal dat ze de wisselbeker in ontvangst namen, zodat deze nu definitief in de prijzenkast van de Thijsseschool mag blijven staa.i. 't> De voorrondes van djt jaarlijkse toer- nooi, waarvoor de jeugdige voetballers en voetbalsters wekenlang hadden ge oefend, waren op zaterdag 22 april. Aan de hand van de toen gespeelde wedstrij den werd duidelijk, welke teams in de maandagmiddag en -avond te spelen fi nalepoule mochten meedoen. Bij de jongens werden dat de o.l.s. „De Bruinvis" uit Oudeschild, en het eerste team van de thijsseschool en de ploegen van de CVO-school en de Jozefschool uit Den Burg. In de meisjesfinalepoule zouden de volgende schoolelftallen het tegen el kaar opnemen: o.l.s. De Cocksdorp/ Het eerste team van de Thijsseschool uft Den Burg met staand v.ln i trainer/coach M. Ha- hedoom, Stephen de Haan, Ferdinand Keijser, Leon de WH. Perry Bakker, Frans Convert Bobby tiagy en J. Heethias {hoofd Thijsse school). Zittend v.ijtj. Arjen Kitts, Arno Evers, Peter Schot, Bené Kossen, Hans van der Stik- ke, Jan-Hein Studutski en hlico Evers. Eierland, uit Den Burg de C.V.O.-school en de Jozefschool en uit Oudeschild de 0.1.s. De Bruinvis. In een bijzonder spannende eindstrijd, die in de vorm van een halve competitie werd gehouden, kwam tenslotte de volgende uitslag tot stand: Jongens: 1Thijssseschool 1 (4 punten) 2. o.l.s. De Bruinvis (3 punten) 3. C.V.O.-school (3 punten) 4. Jozefschool (2 punten) Zowel de o.l.s. De Bruinvis als de C.V.O.-school behaalden in totaal drie punten, maar de school uit Oudeschild had een beter doelsaldo en werd daar door tweede. 9.00 uur vertrokken vanaf de Texelse „Vlakte van Kerken" en bereikten de „Richel" om ongeveer 21.00 uur 's avonds. Hier werden zij door de eb- stroom overvallen en moesten tot zon dagochtend 4.00 uur in een rubberboot stappen. Ongeveer een uur nadat Wevers en Visser weer droge grond onder de voeten hadden werden zij door enkele op Vlieland verblijvende vrien dinnen opgehaald. De tocht was goed voorbereid en de begeleiding was waterdicht te noemen. Tijdens de wandeling hadden de twee van tijd tot tijd radioverbinding met helpers op Texel en op Vlieland. Kees Wevers en Frans Visser zijn tamelijk ervaren in het wadlopen. Beiden hebben meerdere tochten naar andere wadden eilanden op hun naam staan. Samen met Paul Hopster probeerde Frans Visser vorig jaar van Texel naar Vlieland te lopen maar dit mislukte omdat de opkomende vloed hen overviel en het tweetal toen niet over een rubberboot beschikte. Op het beruchte kruispunt De Staart-Nieuwlanderweg-Pijpersdijk in Waalenburg deed zich zaterdag avond weer eens een aanrijding voor. Omstreeks 19.30 uur botste daar de automobilist H.M. uit Doom met zijn Opel Ascona op de Simca 1000 van H. J. Leber uit Eierland. Beide wagens werden onherstelbaar beschadigd. Ook een lichtmast werd vernield. Enkele inzittenden moesten zich onder doktersbehandeling stel len. Van De Staart kwam de automobilist uit Doorn. Gewaarschuwd dor de knip perlichten en schrikhekken waarmee het kruispunt na de ongelukkenlawine van enkele jaren geleden werd gemar keerd minderde hij vaart maar zag de van rechts komende Simca niet, zodat hij weer optrok. De botsing kwam hard aan. Dat enkele personen (mede-inzit tenden van de Opel) slechts licht werden gewond mag dan ook geluk worden genoemd. Dat de Doornse automobilist de Texelse wagen niet zag is volgens de politie mede veroorzaakt door de scherpe laagstaande zon en het feit dat de Simca donkergroen van kleur was en daardoor niet tegen de achtergrond afstak. Veel automobilisten trekken zich niets aan van het bord-met-hek dat op maandagochtend (en in de zomer ook op woensdagmiddag) bij het begin van de Weverstraat wordt gezet met de bedoeling dat alleen verzorgend verkeer er langs rijdt. Ook „gewone" automobilisten rijden door en proberen hun wagen kwijt te raken op het parkeerterrein achter Modehuis Moerbeek of in de Park straat Die plaatsen zijn meestal bezet zodat de wagen dan maar op verboden plaatsen in Warmoesstraat of Elemert wordt gezet. De politie wijst er op dat met verzorgend ver keer alleen vrachtauto's worden be doeld die winkels moeten bevoorra den dus niet de auto's van hen die in het centrum van Den Burg hun dagelijks werk doen. Omdat de situatie uit de hand dreigt te lopen zal vanaf heden strenger worden op getreden. Dat optreden wordt ook duurder, want per 1 moi gaat een bekeuring wegens foutief parkeren 725,— kosten. In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 4 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 2 en 5 mei samengevoegd. Deze ge combineerde krant zal verschij nen op woensdag 3 mei. Adver tenties daarvoor kunnen uiterlijk maandag 1 mei worden ingele verd. Directie Texelse Courant

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1