Leen van Elk won autopedrace Rij ks waterstaat in bibliotheek Moete ze d'r uut burgemeester? Damkampioen Bakelaar won simultaan met 26-10 Koninginnedag De Koog Voetbalwedstrijd voor pinksterkamp Folklore vierde derde lustrum VERVOLG VAN PAG. 1 j&. HET OPEN BOEK TEXELSE COURANT Met een tiental dammers en acht schakers als tegenstanders bracht P. Bakelaar elf partijen tot winst, verloor hij van H. v.d. Wetering, J. Hooijberg en G. Dros en was remise het resultaat tegen M. Vittali, G. van Es, C, Dijker en C. Vinke. De schaakjeugd sloot af met een toernooitje, waarvan de uitslag was: 1. Eelco Groot 4 pnt. 2. Arjen Bakker 3/2 pnt. 3. Joop Rommets 3 pnt. 4. WimvanEs 2'A pnt. 5/6 Eddy Barhorst en Jeroen Rommets 1 pnt. Op dinsdag 9 mei is er voor de jeugd van half zeven tot half acht een simul taan door de heer Vittali. Daarna een korte vergadering, gevolgd door een si multaan door Dros en Vittali gezamen lijk. Ook huisschakers welkom. Aan vang 20.15 uur. Bij de schakers is het eindklassement volgens puntensysteem als volgt: 1. M. Vittali 4'/4 2. J. Dros 7/2 3. A. Terpstra 10 4. J. Hoogerheide 16 5. K. J. den Haan 18'/2 6. A. C. Bakker 21 7. W. de Bruin 22 8. H. Elzinga 22/2 9. H. van Daalen 26/2 10. J. Witte 31'A 11. P. Bergman 33/2 12. W. Hoekman 37 13. Joop Rommets 41 14. H. Goslinga 44/2 15. K. Kuip 48 16. B. Dekker 51 17. P. Cornelisse 54 18. J. Vlaming 57 19. J. van Heerwaarden 64 20. A. Veltkamp 69 21. C. Witte 73 Eindstand damcompetitie Lange tijd stond J. van Heerwaarden bovenaan in de damcompetitie, maar in de slotfase werd hij toch nog gepas seerd door P. Bakelaar en P. Kooiman. Kees Landvreugd speelde als debutant van 12 jaar tegen de oude rotten soms opmerkelijke partijen. Resp. partijen, punten en 1. P. Bakelaar 23 35 76 2. P. Kooiman 18 26 72,2 3. J. van Heerwaarden 25 35 70 4. J. Hooijberg 24 31 64,6 5. C. Vinke 25 25 50 7. C. v.d. Werf 18 18 50 8. G. Dros 25 22 44 9. A. Vinke 25 22 44 10. J. Schoo 21 18 42,7 11. K. landvreugd 24 18 37,5 12. F. Mosk 25 10 20 Leen van Elk heeft beide etap pes van de autopedrace Oude- schild-Den Burg gewonnen. In het ploegenklassement bleek het team van De Karseboom het sterkste te zijn. De jaarlijjkse race op de avond van Koninginnedag is ook deze keer een groot succes geweeest, zowel voor deelnemers als publiek. Twee jaar gele den werd de race voor het eerst gehouden met teams van Beerebar, Dubbeldik en Karseboom. Een jaar later kwamen er nog twee ploegen bij en 'deze vijf ploegen gaven ook deze keer goed partij. Enthousiasme Dat de race bij de deelnemers „leeft" bleek al geruime tijd geleden toen de meeste inschrijvers ijverig begonnen te trainen. Meedoen aan iets dergelijks vergt veel van lichaam en geest. Diverse sterke jongens van vorig jaar lieten nu verstek gaan. Jammer was het dat de winnaar van 1977 (FRits Schrama) wegens een voetbalblessure niet kon meedoen, zodat zijn trainingsactiviteit voor niets was geweest. Veilige start In tegenstelling tot de vorige keren werd niet op de haven gestart maar op de Heemskerckstraat bij Rab, waardoor enkele gevaarlijke bochten vermeden konden worden. De politie (die de Schilderweg op het juiste moment verkeersvrij maakte) en dokter Seegers (die niet hoefde in te grijpen) verleen den weer hun gewaardeerde medewer king en de publieke belangstelling was enorm. Het staat wel vast dat de autopedrace een jaarlijkse traditie wordt. Het is de bedoeling volgend jaar een wisselbker uit te loven voor het ploegenklassement. Individueel Iprijswinnaars] 1. Leen van Elk 89 pnt. 2. Charles van der Slikke 84 pnt. 3. Siem Appel/Kees Riemens 82 pnt. 4. Kees Duin 79 pnt. 5. Arie Huisman 70 pnt. Ploegenklassement 1Karseboom 340 pnt. 2. Beerebar 319 pnt. 3. Dubbeldik 280 pnt. 4. Grooten Slock 252 pnt. 5. Smullies Bar 231 pnt. Ook De Koog ziet met voldoening terug op Koninginnedag 1978. Bij de „versierde optocht" 's morgens ging de eerste prijs enkelingen naar Mark Stoer. Tweede werd Roland Kooiman en derde Mirella Drentje. Paren: 1Kinderen Mets, 2. Kinderen Bakker. Groepen: 1. Kinderen Gieles, 2. Kinderen Halsema (bruidspaar van de dag); 3. Kinderen Paagman (Muzikantjes). 's Middags was er een puzzelfiets tocht. De eerste en tweede prijs gingen resp. naar de groepen van Karin van Tuyll en de fam. Schellekens. De derde prijs was voor Johan Molenaar en Raphael Sardeba. Op het terrein van S.V. Oosterend wordt op 5 mei om 19.30 uur een voet balwedstrijd gespeeld waarvan de baten bestemd zijn voor het dit jaar te houden jeugdpinksterkamp. De elftallen die het voor het goede doel tegen elkaar zullen opnemen bestaan uit ker- keraadsleden van de Hervormde en Ge reformeerde gemeenten en leden van de oudercommissie en de leiding van de jeugdclubs. In de pauze van de wedstrijd wordt een inzameling gehouden. Op zaterdag 6 mei zal evenals vorige week in Oosterend ook weer een karweitjesaktie worden gehouden. aan de autopedrace halverwege de route. Medewerkers en genodigden hebben op zeer genoegelijke wijze het 15-jarig bestaan van Texels Folklore gevierd. Dat gebeurde zaterdagavond in De Lindeboom-Texel en er waren bijna 200 personen bij betrokken. Geboden werd een afwisselend programma met mede werking van de kinderdansgroep, de groep Oude Dansen, duo Humpy Dum py, de revuegroep De Flierefluiters en totaal onverwacht de boerenkapel. Zo groot was het succes, dat wordt overwogen een dergelijke bijeenkomst elk jaar te houden, maar dan wel op een avond in de winter, want nu waren nogal wat mensen wegens toeristen- drukte verhinderd. De kinderdansgroep bloeit. Het aantal leden steeg in een jaar van 20 tot 44, dank zij wervingsaktie op school. De geroutineerde kern van de groep trad zaterdagavond enkele malen op. Cor Kossen memoreerde in een korte toespraak het folklorejubileum. Hoofd doel van de stichting is nog steeds het bieden van een gratis programma aan de mensen die hun vakantie op Texel doorbrengen. Een ander belangrijk stre ven is het behoud van oude kleder drachten. Jannie Craanen-Hemelrijk trad met haar revuegroep tweemaal op. Ze had voor deze gelegenheid zelfs een speciaal lied gemaakt, waarin de geschiedenis van de folklore werd verhaald. Verrassing Een grote verrassing was de komst van de boerenkapel omstreeks half elf. Aanvankelijk hadden de muzikanten laten weten verhinderd te zijn wegens optreden in De Koger Hoop, maar toen het optreden in dat hotel achter de rug was, bleef er nog tijd over om acte de presence in Den Burg te geven. Er werden twee nummers gespeeld en aan een toegift werd niet ontkomen. Ook voor mensen die niet willen lezen is het de moeite waard om nu naar de openba re bibliotheek in Den Burg te gaan, want daar is een interes sante tentoonstelling te zien over het kustverdedigings- werk van Rijkswaterstaat Texel. Enkele honderden foto's geven een uitstekende indruk van de vele aktiviteiten die nodig zijn om te voorko men dat ons eiland door de waterwolf wordt verzwolgen. De platen zijn gemaakt door eigen mensen en de wijze waarop dat is gebeurd getuigt van een grote betrokkenheid bij het werk. De foto's zijn op uitstekende wijze sterk ver groot en zodanig gegroepeerd dat ze voor zichzelf spreken. Eindindruk na het bekijken van de platen (waarvoor men minstens een half uur moet uittrekken) is: er gebeurt veel meer dan over het algemeen wordt gedacht. De foto's laten zien het slaan van palen op het strand (en de vernie tiging ervan door een te vroeg geko men storm), het leggen van zinkstuk- ken bij strand en dijk, het „planten" van kunstmatig zeewier, het maken van stenen strandhoofden het uitvoeren van metingen, enz., enz. Een bezienswaardigheid is ook de maquette die een beeld geeft van het Marsdiep. Op deze wijze wordt een goede indruk gegeven van het verloop van de zeebodem en van de enorme zinkwerken die nodig zijn om een eind te maken aan het wegschuren van zand bij de stuifdijk en Het Horntje. Ook deze maquette is als liefhebberij door eigen mensen van de Dienstkring Texel vervaardigd. De tentoonstelling zal zeker tot juli in de bibliotheek blijven. Een maquette met overdreven relief geeft een uitstekende indruk van de situatie in Marsdiep en Texel stroom waar Rijkswaterstaat voor vele miljoenen guldens aan zinkwerken moet uitvoeren om te voorkomen dat het slijpende water de kust ondermijnt PROVINCIE AKKOORD MET BESTEMMINGPLAN plaatse van dit bosje de bestemming „agrarisch gebied" toegepast. Gedeputeerde Staten stellen dat dit bosje een landschappelijk en natuurwe tenschappelijk belangrijk element is dat behouden dient te worden. Aan dit deel van het plan wordt daarom goedkeuring onthouden. C. Dagrecreatief opvanggebied ten zuidwesten van De Krim. Met deze bestemming gaan Gedeputeerde Staten niet akkoord, omdat de uitlopers van de duinen rondom de voormalige Hanenplas voor een deel een zekere landschappelijke en natuurwetenschap pelijke waarde hebben, terwijl een ander deel agrarisch in gebruik is. Uit de toelichting bij het bestemmingsplan blijkt niet waarom dit gebied een recreatieve bestemming heeft gekregen. D. Agrarische enclaves in het duin gebied. In het bestemmingsplan is aan deze enclaves de bestemming natuur- en duingebied gegeven. Volgens Gedeputeerde Staten is dat niet reëel, omdat het agrarisch gebruik de hoofdfunktie vormt en er geen redenen zijn voor beëindiging van dit gebruik. Gedeputeerde Staten vinden het daarom gewenst aan deze gronden een agrarische bestemming te geven, mits daarbij de omliggende natuurgebieden er niet door worden bedreigd. Om land schappelijke redenen zal geen bebouwing worden toegelaten. Gedeputeerde Staten kunnen echter niet aan de bestemming van deze gronden de goedkeuring onthouden, omdat geen kaarten beschikbaar zijn waarop de agrarische enclaves exact zijn aangegeven. Zij verzoeken daarom het gemeentebestuur van Texel het plan op dit punt te herzien. E Opslagplaats voor autowrakken en/of lompen en metalen bij de Kor- verskooi. Aan deze bestemming onthouden Gedeputeerde Staten goed keuring, omdat door het gemeentebe stuur niet is aangetoond dat naast het opslagterrein bij Den Burg een tweede opslagterrein noodzakelijk is. Daarbij is de situering nabij het natuurgebied De Korverskooi weinig gelukkig. F. Begrenzing natuurgebied De Bol. Dit is gedeeltelijk bestemd tot agrarisch gebied. Hierdoor wordt volgens Gedeputeerde Staten onvoldoende rekening gehouden met de aanwezigheid van natuurlijke waar den en daarom komt dit plangedeelte niet voor goedkeuring in aanmerking. G. Dagrecreatief opvanggebied ten westen van Den Burg. Aan de Aken- buurt is een gebied van bijna 9 ha voor dagrecreatief opvanggebied van land schappelijke, cultuur-historische en natuurlijke waarde. Gedacht wordt door burgemeester en wethouders aan de vestiging van een manege. Daartegen hebben G.S. geen'bezwaar, maar de voorschriften bieden veel meer moge lijkheden: sport- en speelvelden, zwembaden, midgetgolfbanen, parkeer voorzieningen e.d. Dat betekent dat er, veel verkeer aantrekkende objecten kunnen komen die niet passen in het landschap. Dit is zeer ongewenst. Gedeputeerde Staten hebben dergelijke objecten liever aan de oostkant van de Pontweg, aansluitend aan de dorpsbe bouwing. H. Mokbaai. In het bestemmings plan heeft het militair oefenterrein bij de Mokbaai gedeeltelijk de bestemming „militair oefenterrein" en gedeeltelijk „water" en „slikken en schorren" ge kregen. Omdat er geen plannen bestaan om het oefenkamp op te hef fen, moet in het bestemmingsplan volgens Gedeputeerde Staten het huidige militair gebruik kunnen worden voortgezet. Daarom wordt goedkeuring onthouden aan die delen waar geen militair gebruik meer mogelijk is. Bij de begrenzing van dit gebied is door G.S. aan de west- en zuidzijde rekening gehouden met de grens van het natuur gebied. I. Wegbreedtes langs de Wadden- kust. In het bestemmingsplan heeft de weg langs de dijk aan de oostkant van het eiland verschillende maximale weg breedtes gekregen en wel 3V4 of 5 meter. Volgens G.S. is een wegbreedte van 5 meter tussen 't Horntje en Oude- schild noodzakelijk om te voorkomen dat vrachtverkeer tussen deze plaatsen gebruik maakt van wegen die over de Hogeberg leiden, een minder gewenste situatie. Maar de noodzaak van wegen breder dan 3 Vi meter ten noorden van Oudeschild is niet aangetoond. Zonodig kunnen voor incidenteel gebruik graskeien (verharding met openingen voor begroeiing) langs de wegen worden aangebracht. J. Ganzenreservaat in de polder De Eendracht. In het bestemmingsplan is het meest noordelijke deel van deze polder (hoeve Zeeburg) bestemd tot agrarisch gebied Het streekplan geeft echter aan: agrarisch bedrijf en natuur gebied, omdat hier een reservaat is gesticht voor rotganzen in de hoop dat de schade aan de graslanden buiten dit reservaat beperkt zal blijven. Gedepu- teere Staten stellen dat deze natuurlijke nevenfunktie van het gebied niet tot uitdrukking komt in de bestemming „agrarisch gebied" en hebben daarom aan dit onderdeel goedkeuring onthou den. Kanttekeningen Bij de voorschriften van het bestem mingsplan plaatsen Gedeputeerde Sta ten een aantal kanttekeningen, die in een aantal' gévallen resulteren in het ontnouaen van goedkeuring aan bepaalde onderdelen. Onder meer wordt gesteld dat kassenbouw beperkt dient te blijven tot trekkassen voor bestaande bloembollenbedrijven Silo's mogen in principe met hoger zijn dan de agrarische bedrijfsgebouwen Voor de bouw van hogere silo's dienen agrariscne en landschappelijke belangen tegen elkaar te worden afgewogen. Hiervoor is een verklaring van geen bezwaar van G.S. nodig. Agrarische bedrijfsgebouwen op Texel, met uitzondering van de jonge polders (o.a. Eierland) dienen een mini mum dakhelling te krijgen van 30 gra den. De gemeente had in het plan opgenomen minima van 15, 20 en 30 graden in respectievelijk zuiver agra risch gebied, het oude land en de Hogeberg. Waterschap Voor werkzaamheden die een water schap verricht in het kader van de peilbeheersing mogen in het bestem mingsplan geen vergunningsbepalingen worden opgenomen. Voor zover wijzi ging van het waterpeil voortvloeit uit bepaalde werken is de afweging van de verschillende belangen (landbouw en natuurbeheer) voldoende gewaarborgd doordat hiervoor goedkeuring door G.S. vereist is in het kader van het toe zicht op de waterschappen. Gedeputeerde Staten stemmen in met het besluit, dat geen beperkingen worden opgelegd ten aanzien van de veredelingslandbouw (bio-industrie) als neventak van agrarische bedrijven en het scheuren van grasland, omdat bij het wegvallen van die mogelijkheden schade kan ontstaan bij agrariërs waar voor geen vergoeding gegarandeerd kan worden. Het strand mag niet worden gebruikt als rally- en crossterrein en evenmin als terrein voor puzzelritten. Sociaal De sanering van oudere kampeer- en huisjesterreinen mag niet leiden tot een zo luxueuze opzet dat de sociale aspec ten van het gebruik verloren dreigen te gaan, doordat ze voor de oorspronke lijke groep recreanten te duur worden. Dezelfde sociale overwegingen gelden bij terreinen met recreatiebungalows. Er dient een verbod te komen op het permanent bewonen van vakantiever blijven. Het bestemmingsplan maakt aanzien lijke uitbreiding van de bebouwing op het vleigveld mogelijk Door die uitbrei ding kan toename van de vliegaktivi- teiten plaatsvinden, waardoor de rust van natuurgebieden op Texel en van de Waddenzee kan worden verstoord. Uit breiding zal van een verklaring van geen bezwaar door G.S. afhankelijk gesteld moeten worden. Het verharden van de startbaan dient ook afhankelijk van geen bezwaar door G.S. Die zal in ieder geval niet worden versterkt zolang niet in het kader van het struc tuurschema voor de burgerluchtvaart een uitspraak is gedaan over de toe komstige funktie van het vliegveld en een geluidszone rond het vliegveld is vastgesteld. Bouwblok voor Ran De kwestie rond het omstreden agrarisch bouwblok voor de heer S. Ran is uit de wereld. G.S. hebben het bezwaar van Staatsbosbeheer tegen dit bouwblok van de hand gewezen. Zij vinden dat sprake is van een reëel agrarisch bedrijf, waarvoor ter plaatse een bedrijfsgebouw nodig is. Omdat het om een landschappelijk kwetsbare omgeving gaat was er de voorkeur aan gegeven dat Ran van Staatsbosbeheer „Klein Zwitserland" zou overnemen. Maar daaraan wordt niet vastgehouden nu het gemeente bestuur heeft laten weten dat Staatsbosbeheer de voorwaarden waaronder Ran dit bestaande bedrijf kon kopen, zijn verzwaard. Het bezwaar van de werkgroep Landschapszorg tegen de aanleg van fietspaden op de binnendijken is ook ongegrond verklaard. G.S. menen dat de voordelen van fietspaden op de bin nendijken groter lijken dan de nadelen. Die voordelen zijn: beperking van het autogebruik en verruiming van de toeristische mogelijkheden bij minder goed strandweer en buiten het zomer seizoen. Nadrukkelijk spreken Gede puteerde Staten zich uit voor de „afwegingsfilosofie" die aan het bestemmingsplan ten grondslag ligt. Dat blijkt onder meer uit de reakties op de klacht van Landschapszorg dat in het bestemmingsplan een centrale doelstelling (na tuurbehoud) ontbreekt. „Andere belangen zouden er door tekort worden gedaan". Het gemeentebestuur wordt door G.S. in overweging gegeven een aparte bestemming te ontwerpen voor paar- denverhuurbedrijven. Dit naar aanlei ding van het bezwaar van mevrouw J de Vries-Rommel van „Bornrif" naar aanleiding van het feit dat haar ruiter- centrum de bestemming eengezinshuis in het ontwerpplan heeft gekregen. Zij had om een agrarisch bouwblok ge vraagd. G.S. vinden een agrarisch bouwblok voor dergelijke bedrijven on juist maar achten de bestemming één gezinshuis evenmin bevredigend. Het college van Gedeputeerde Sta ten zegt waardering te hebben voor de zorgvuldige wijze waarop het gemeentebestuur van Texel de pro blematiek van het buitengebied heeft benaderd en het bestem mingsplan heeft voorbereid en ge maakt. 43 TEXELSE VOLKSVERHAALTJES 43 volksverhaaltjes, kort en bondig genoteerd, met illustraties van Monica Maas. Voor een tientje verkrijgbaar in

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2