Niek Welboren vestigt zich in Zuid-Eierlandse gemeenteschool Verkiezingsprogramma Texels Belang Voor het weekend „Eindelijk ruimte voor grote miniaturen Vakantieganger door motorrijder aangereden Gering verlies voor Cocksdorp Pietepeuterig Zuigelingenbureau Groot succes voor bejaardenkoor op festival De Rijp 3620 koffiebonen Demonstratie pootaardappelen aanaarden Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen IMoodslachtingen Kerkdiensten: RUDAG 12 ME11978 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Voor tekenaar Niek Welboren ging sn dezer dagen een grote wens In jrvulling. Hij kreeg van de gemeente 9 beschikking over de sinds 3 jaar leeg- aande gemeenteschool van Zuid-Eier- nd om er te wonen, te werken en er sn ruime expositieruimte in te richten. De vooral door zijn miniaturen bekend eworden tekenaar Niek Welboren ves- gt zich definitief per 1 juli in de oude :hool. Hij hoopt na een flinke hoeveel- eid verbouwingen het gebouw in de- smber zodanig in orde te hebben, dat j met tentoonstellingen van zijn eigen erk van diverse andere (bij voorkeur Bxelse) kunstenaars de schooi voor het jbliek kan openstellen. „Ik heb al een hele tijd op een jrgelijk onderkomen gevlast", zegt iek Welboren, die tot dusver in Oude- :hild woonde waar hij bij het Anker- irk zijn Prentenwinkeltje had en tot edio september heeft. ,,Je zat daar el lekker centraal", meent hij, „maar et werd me er tenslotte toch te iel. root werk is daar bijvoorbeeld niet te aken of te exposeren en die gelegen- iid is hier volop". Kans De mogelijkheid om van de school in Zuid-Eierland zijn nieuwe onderko- len te maken heeft Niek Welboren idra hij de kans kreeg dan ook met eide handen aangegrepen. Van die kans raakte hij begin decem- Br 1977 op de hoogte toen in de emeenteraad door het Pakt-raadslid idt Blanken vragen werden gesteld at de gemeente eigenlijk met het sbouw van plan was. In antwoord aarop werd meegedeeld dat men toen oende was met diverse gegadigden, laar dat nog geen definitieve beslissing snomen was. Toen Niek Welboren ch op het raadhuis op de hoogte ging lellen, bleek op een gegeven moment at alle overige gegadigden zich om iverse redenen teruggetrokken hadden n dat de school „voor hem" was. Wens „Kijk", zegt hij erover, „ik had een Brgelijke wens al heel lang. Een derge- k project had ik in Engeland al eens ezien waar ik twee jaar geleden gerui- le tijd heb doorgebracht en waar toen BONDSWANDELDAG MET BOO WANDELAARS Meer dan 1800 wandelaars namen op emelvaartsdag deel aan de traditio- ele Bondswandeling, die dit jaar op Texel werd gehouden. De tocht die nder bijzonder goede weersomstandig- eden plaatsvond, werd georganiseerd Jor de afd. gymnastiek van de Texelse leersportenvereniging. Deze tocht vond vijf jaar geleden voor b laatste keer op Texel plaats en irmoedelijk zullen de wandelaars in !83 voor de volgende Bondswandeling sar Texel komen. Er deden dit jaar 18 overkantse rmnastiekverenigingen mee plus on- sveer 60 individuele lopers. Er kon een luze gemaakt worden uit de afstanden 10 en 15 kilometer. Voor de kleintjes, e 5 kilometer liepen was er onderweg r afwisseling een poppenkastvoorstel- ig, die veel succes opleverde. De routes van de Texelse Bondswan- sldag aflevering 1978, liepen voorna- elijk in de richting Den Hoorn en sodsmansduin. diverse tentoonstellingen van mijn werk zijn gehouden. Een van die exposities vond plaats in Brampton, een dorpje op de grens van Engeland en Schotland. Dat was een ruim opgerzet geheel, waar bijvoorbeeld ook voor kinderen plaats was. Je kunt nu eenmaal niet de ouders verbieden hun kleine kinderen mee te nemen naar een tentoonstelling waar ze eigenlijk nog niet aan toe zijn". Om dit te ondervangen heeft Niek Welboren in zijn verbouwingsplannen een speciaal hoekje ingericht waar hij een groot schoolbord wil plaatsen waar op de kinderen met krijtjes hun gang kunnen gaan. Frisser Hij wil er een vooral frisser gebouw van maken dan het nu is, omdat de zaak in de loop der jaren wel een beetje ver waarloosd is. Het is in die drie jaar leegstand uitsluitend gebruikt voor op slag van huisraad, waar, toen Niek Welboren de school betrad „de muizen rondhuppelden". De originele staat van het gebouw wil hij zoveel mogelijk terugbrengen. Hij wil het leuk opknappen en daarbij veel gaan werken met grijsgroene kleur, die even eens zijn winkeltje in Oudeschild zo kenmerkt. Om de gemoedelijkheid tevens in de lokalen een beetje meer terug te bren gen, heeft Welboren een aantal ideeën op papier gezet. In het expositielokaal, dat evenals de andere lokalen ongeveer 4 meter hoog is, wil hij halverwege een gaanderij maken. Langs de wanden heeft hij dan de mogelijkheid zijn pren ten, tekeningen en schilderijen een per manente plaats te bieden. Er komt in dit lokaal ook een podiumpje waarop de dixielandband „Monkey's Revival" (waarvan Niek Welboren als slagwerker deel uitmaakt) zal kunnen repeteren en spelen. Cocksdorp slaagde er in de laatste competitiewedstrijd van dit seizoen niet in de punten op het eiland te houden. Van het bezoekende Zaansche Boys werd met 0—1 verlo ren. Ondanks dit verlies speelde SVC een redelijk goede partij voetbal. De eerste twintig minuten waren echter duidelijk in het voordeel van de Zaankanters. Meer dan een schot tegen de paal leverde dit echter niet op. Toen het offensief van Zaansche Boys wat geluwd was kreeg SVC wat meer vat op het spel van hun tegenstanders wat drie uitstekende kansen betekende. A|le keren wist de Zaanse keeper de bal buiten de palen te houden. De tweede helft was duidelijk voor SVC en het leek een kwestie van tijd dat de Cocks- dorpers een voorsprong zouden nemen maar de SVC-ers hadden zondagmid dag duidelijk hun schot thuis gelaten. De Cocksdorpers kwamen twee maal oog in oog met de Zaanse keeper maar men kwam niet tot scoren. Uit een van de spaarzame Zaanse aanvallen in de tweede helft konden de tegenstanders met een schot vanaf de rand van het strafschopgebied via een SVC-er scoren. De tijd om toen nog wat aan die achterstand te doen was te kort voor SVC. Zaansche Boys won daar door op een iets geflatteerde wijze. Het tweede aan de voorzijde van het gebouw gelegen lokaal wordt het nieu we atelier van Niek Welboren. Met behulp van oude schoolkasten heeft hij er op dit moment al een apart werkhoek- je gemaakt, waar hij zo gauw als dat kan met het maken van groter (olieverf)werk aan de gang gaat. Achter is het derde lokaal, waarin Niek Welboren na de verbouwing gaat wonen. Er is nog een hoop te doen", zegt hij, „maar ik vindt 't het echt waard. Je vindt toch nooit meer zo'n kans". Buiten wordt een gedeelte van het nu aanwezige schoolplein ingericht als par keerplaats. Daarnaast komt er aan merkelijk meer aanplant dan er nu is. Hoewel Niek Welboren zich dus over een drietal weken definitief in Eierland vestigt, zal het [inmiddels verkochte! winkeltje in Oudeschild tot half septem ber geopend blijven. Daarna is Niek Welboren uitsluitend in de Eierlandse school te bereiken. Als hekkesluiter heeft nu ook kies vereniging Texels Belang haar pro gramma voor de komende gemeen teraadsverkiezingen aan de open baarheid prijsgegeven: De Kiesvereniging „Texels Be lang" heeft tot doel kandidaten te stellen voor de gemeenteraad van Texel, ter behartiging van de belan gen van de inwoners der gemeente, zonder dat invloeden van politieke partijen of doelstellingen van extre me groeperingen hieraan ten grond slag liggen. Woon- en leefklimaat a. Het behouden van Texel als woon- en leefklimaat, onder overwegend Texelse verantwoordelijkheid. b. Het bevorderen van uitbreidings mogelijkheden, ook voor de kleine woonkernen, teneinde het voorzienin- genpeil te handhaven, dit zoveel moge lijk in overleg met de plaatselijke bevol king. c. Bij het scheppen van woonruimte, meer rekening te houden met alleen staanden en jeugdigen. d. Stellingname tegen de steeds meer overheersende bemoeienissen van de hogere overheidsorganen in plaatse lijke zaken. Bestuur a. Bevorderen van een open be stuursapparaat met vroegtijdige infor matie aan, en rekening houdende met de wensen van, de Texelse bevolking. b. Zoveel mogelijk gebruik maken van plaatselijke deskundigen in advies commissies en werkgroepen. Economie a. Voorkomen, dat gronden en ge bouwen, bestemd voor economische bedrijfsvoering, aan hun bestemming worden onttrokken, zonder dat daar voor verantwoorde alternatieven wor den geboden. b. Waar de overheid belemmeringen aan bedrijven oplegt, die onevenredig de exploitatie belasten, dient diezelfde WAT IK ZEGGEN WOU.... In Rotterdam is een jongenskoor gevestigd. Het luistert naar de mogelijk wat minder originele naam „Het Rotter dams Jongenskoor". Het is een voor treffelijk koor. Als ex-Rotterdammer, die bovendien in de muziekwereld wel enigszins thuis is, kan ik dit alleen maar bevestigen. Niet alleen in en rond de Maasstad, maar tot buiten de grenzen van het vaderland genieten deze jeug dige zangers bekendheid. leder jaar organiseert dit koor geduren de de grote vakantie een uitstapje van zo'n twee weken. In het verleden werden o.a. Denemarken en Duitsland bezocht. Voor eten en drinken zorgt men dan zelf. Het enige wat van het ontvangende gebied gevraagd wordt, is een dak boven het hoofd en in deze ruimte toiletgelegenheid. Zo werd bij voorbeeld gebruik gemaakt van een school of een gymnastieklokaal. In ruil daarvoor geeft het koor dan concerten en verleent medewerking aan kerkdien sten. Deze keer viel de keuze voor het jaar lijkse uitstapje op Texel. De Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken kreeg het verzoek uit te kijken naar een geschikte ruimte. Dat viel aanvankelijk niet mee. Totdat de Dorpscommissie van Den Hoorn bereid bleek het Dorps huis te willen afstaan. Een prima onder dak, dat aan alle gestelde eisen voldoet. Vervolgens werd aan B en W ge vraagd aan dit plan haar goedkeuring te hechten. Deze werd evenwel tot twee keer toe geweigerd, ondanks de inzet van één van de ambtenaren ten ge meentehuize. Het enige argument dat daarbij gehanteerd werd, was dit: het Dorpshuis te Den Hoorn beschikt niet over een kampeerexploitatievergunning. Men moet over een niet geringe dosis fantasie beschikken om juist dit argu ment naar voren te brengen I Er werd nog bij gezegd dat er geen precedent geschapen mag worden. Maar dat is hier niet ter zake, omdat dit aanbod werkelijk uniek is. Wanneer de wethou der zegt, dat B en W overspoeld worden met dit soort verzoeken dan zal hij hard moeten maken, dat het daarbij steeds gaat om muzikanten van hetzelfde hoge niveau. Het betreft in dit geval bepaald niet een willekeurig bij elkaar geharkt stelletje knaapjes die toevallig een beetje wijs kunnen houden. Ik kon de teleurstelling over de hier gesignaleerde pietepeuterig hanteren van de letter van de wet niet voor mij houden. Vandaar dit ingezonden stuk. Ondertussen wordt Texel een belangrijk cultureel evenement door de neus geboord. J. J. H. Hoekstra Den Hoorn overheid de financiële konsekwenties te dragen. c. Het krachtig stimuleren van ver breding van toeristische- en recreatieve aktiviteiten, door de realisering van een goede slecht-weer-akkommodatie; het stimuleren en steunen van particuliere initiatieven daartoe. d. De uitbreiding van aanlegplaatsen en voorzieningen, ten gunste van de Texelse vissersvloot en watersportakti- viteiten. e. Het met kracht beschermen en sti muleren van de werkgelegenheid. Welzijn a. Het verder uitbreiden van een veilig fietspadennet, tussen de dorpen op Texel. b. Het schoonhouden van de Texelse stranden. c. Het behouden van de Texelse waarden. d. Bij creativiteit en vrijetijdsbeste ding, particuliere initiatieven voldoende ontplooiingskansen geven. e. Aandringen op afdoende maatre gelen om het verder afnemen van het Texels strand- en duingebied tegen te gaan. Onderwijs a. De bevordering van verantwoorde opvang van kleuters. b. Streven naar realisering van L.O.M. onderwijs op Texel. De.zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dinsdag 16 mei geen bureau. Dokter Waverijn, woensdag 17 mei om 13.30 uur. Het bejaardenkoor Texel heeft groot succes geboekt op het muziek-, zang en solistenfestival, dat op 4 mei in De Rijp werd gehouden. Het koor onder lei ding van mevrouw Ronday verwierf een dikke eerste prijs. Het juryrapport ver meldde uitsluitend negens en achten. Voor zowel het verplichte werk als het vrije (Russ. Vesper van Bortnianski) werden 59 punten behaald. Evenals de vorige keer werd bijzondere waardering naar voren gebracht voor het feit dat het koor zijn prestaties a capella (dus zonder begeleiding) leverde. Jurylid Nico van der Linden schreef in zijn rapport: „Beschaafd gezon gen, genuanceerd en met een mooie klank. Het levende bewijs dat de oudere mens méér kan dan wordt veronder steld. Mevrouw Ronday (die al drie jaar een dirigentencursus volgt en daartoe elke week naar het vasteland reist) vertelde ons een beetje beduusd te zijn door het succes. „Bij het aannemen van mensen in het koor selecteren we niet. We vinden het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen meedoen. Dat het toch mogelijk is tot een homogeen geheel te komen, is wel erg bemoedi gend". Het 44 personen tellende gezelschap heeft er een ontspannende dag van gemaakt. De reis werd onder meer gemaakt via Breezand waar de bloe- menmozaïeken werden bewonderd. H. Arendsen is winnaar geworden van de door de Werkwinkel georgani seerde wedstrijd in het raden van het aantal koffiebonen tijdens de op Konin ginnedag gehouden feestmarkt. Na af loop van de markt leverde de officiële telling op dat er 3620 bonen waren. Met 3598 stuks zat Arendsen er het dichste bij. De tweede prijs ging naar W. J. Eelman met 3540. Door het bestuur van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting op Texel wordt op donderdagmiddag 18 mei een de monstratie gegeven met het aanaarden van pootaardappelen. Deze demonstra tie vindt plaats op het aardappelland van de heer J. G. Sieger (Hoeve Bern), Hoofdweg, Eierland, en begint om 14.00 uur. Het goed aanaarden is van groot belang voor het goed slagen van het loofplukken in de zomer voor het rooien van de pootaardappelen. De heer A. S. Bakker, akkerbouwer in de Anna Pau- lownapolder, is bereid gevonden om te laten zien wat de meest juiste wijze van het aanaarden is om later de aardapjse len te kunnen loofplukken. Op Texel draaien de laatste jaren een paar loof- plukkers, maar de werkwijze voldoet nog niet volledig. Bij het plukken van het loof komen er te veel knollen boven de grond te liggen en worden dan groen wat nadelig is bij het klaar maken van het pootmateriaal voor export. Deze groene worden er dan uit de partij gegooid wat verder als tarra kan worden gebruikt. Om het „bloot trekken" bij het loofplukken te voorkomen is het nodig dat er voldoende grond op de knollen blijft liggen. Dit is voor een deel te bereiken door goed te aarden. Op het moment dat hij De Beerebar aan de de Stenenplaats in Den Burg ver liet, werd de Belgische vakantieganger C. van L. door een motorrijder ge schept. De man werd per ambulance naar een arts gebracht om te worden behandeld. Hij had onder meer verwon dingen aan een hand opgelopen. De be treffende motorrijder (de Texelaar T. W.) bleek niet in het bezit te zijn van het motorrijbewijs. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavond 8.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur .i u t l Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon 02222-234. Bij geen gehoor 02220- 2323. Zaterdag, zondag en maandag apo theek geopend en spreekuur van 13.30-14.00 en 18.30-19.00 uur. Dokter Seegers is met vakantie tot 5 juni. Ambulance Gn geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 20.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Zr. J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag, eerste pinksterdag: HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg 10 uur Ds. Wolfensberger De Cocksdorp 10.00 uur ds. Wolt- haus, pinksterzendingskollekte. Muzikale medewerking wordt verleend door een lid van de blazersgroep Oosterend. Tijdens de dienst kinderoppas in het gebouw en na afloop ontmoeting en koffiedrinken. Den Hoorn 9.30 uur dhr. Veldhuis met kindernevendienst zendingscollecte De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra zendingscollecte 10.30 uur ds. Hoekstra zendingscollecte 10.30 uur Pinksterfeest voor de kinderen. De Waal 11.00 uur dhr. Veldhuis zendingscollecte. Oosterend 9.30 uur ds. H. L. van Zijll Langhout, uit Groningen Openbare belijdenis des Geloofs Pinksterzendingskollekte. Oudeschild 11.00 uur ds. H. L. van Zijll Langhout, uit Groningen. Pinksterzendingdkollekte. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Douwes 10.30 uur ds. Douwes Tijdens beide morgendiensten is er kindercrèche achter de kerk èn kindernevendienst (6 - 9 jaar). 19.30 uur Ds. De Boer. Uitzending via „De Lichtboei" Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer 19.30 uur Ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Hervormde kerk van De Waal J7e Waal 9.30 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Doopdienst. Kerkbusje Den Hoorn. Uitzending via „De Lichtboei". Extra collecte. ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag: 10.45 uur De koog; zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH's getuigen in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Maandag, tweede pinksterdag: GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst rm~ rrn-rri "imrririrnr mmnnn n n n n n rtmmni

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 11