lu ook met surfplanken anaf het Westerslag Texel sluit zich aan bij regionale indicatiecommissie A6END4 ;el gemeenteraad vindt orwaarden te streng niglngsdienst/markt Koersen vreemde valuta Goede ophrengst kollekte kinderbescherming En Passant 2 en MSC 5 speelden weer gelllk dedelingen van B. en W. Goedgekeurd bestemmingsplan ligt ter inzage Oosterend Present slag viswedstrijd VOOR OPNAME BEJAARDEN IN BEJAARDENOORDEN Zwemmen voor moeder en kind Geen krant na Pinksteren Auto's in sloot DAG 12 MEI 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 16 it vier stemmen tegen is de ge nteraad dinsdag akkoord gegaan een wijziging van de voorschrif- die gelden voor het vanaf het >|d in zee gaan met lichte boten, rgenstemmers Bert Weijdt, Ge- van der Kooi, Daan Schilling en Dros vonden de beperkingen •jle regeling te ver gaan. ils bekend is het verboden om het strand met drijvende voor in zoals rubberboten, speelgoed- ^otobanden e.d. de zee in te De regeling werd een aantal jaren en getroffen om beter te kunnen f ten tegen mensen die zich laten tyen en daardoor zichzelf en ande gevaar brengen. Later werd een Jidering getroffen om het gebruik atamarans vanaf het strand Wes- 3 mogelijk te maken. De nieuwste ing voorziet er in dat nu ook lik mag worden gemaakt van iurfplanken en kleine open zeilbo- oor de zeilboten gelden dezelfde /aarden als de catamarans, maar de windsurfers zijn de bepalingen rerpt: ze mogen niet verder dan leter in zee vanaf de waterlijn. De ideringsregeling geldt uitsluitend an nog bij wijze van proef) voor ans bestaande zeilschool van de (oopman op het Westerslag. Beperkt de raadsvergadering wees Bert over de verwarring die kan ont- als in de verordening wordt ge en over „kust" terwijl B. en W. lijk het strand bedoelenDe dijk is >k kust. Nauta legde uit dat de lendijk buiten beschouwing blijft, vond ook de afstand van 100 van de waterlijn die voor de infers geldt, te klein. Op die ma an de windsurfsport nooit goed e grond komen. Nauta zei dat de ie regeling met de belanghebben- besproken en voelde niet voor ■e bepalingen. Van belang is ook it windsurfen alleen in school- of gingsverband mag gebeuren, luele surfers die naar Texel mogen hun sport daar dus niet het strand beoefenen. Weijdt dat merkwaardig. De windsurf - maakt snelle opgang en Texel daaraan ruime mogelijkheden bie- Het Texelse strand is er bijzonder ikt voor. Als de windsurfers een Jaarvan (gelegen buiten de be- e stukken) krijgen toegewezen is /ehoorlijke ontplooiing mogelijk, ruder Nauta achtte op dit mo- een terughoudend beleid juist. Ie hand van de ervaringen kan al- ig worden bekeken of verruiming ist is. Gebroken been Texels Belang-raadslid Jan van viel onlangs van het dak van zijn !n brak een bovenbeen op een jkkige plaats. Hij ligt thans in het ihuis, dat hij naar verwachting nei zal kunnen verlaten. De ge- ieraad besloot Van Asselt een blijk van meeleven en wensen voor beter schap toe te zenden. Dierenpension Vanuit het ziekenhuis nam Van Asselt toch aan de raadsvergadering deel door schriftelijk een standpunt te vertolken over de voorgestelde verkoop van het dierenpension aan mevrouw T. Ellen. Het college had voorgesteld het pension voor slechts f30.000,— aan mevrouw Ellen te verkopen. Het college had rekening gehouden met de slechte staat waarin zich het gebouw bevindt en bovendien het belang van het bedrijf in aanmerking genomen. Met het dieren pension zijn positieve ervaringen opge daan, terwijl het in de praktijk ook als asyl voor zwervende huisdieren fun geert. Gebouw met bijbehorend terrein beslaan een oppervlakte van bijna 1000 m2. Van Asselt had de verkoop ontra den. Hij vond dat zo'n dierenpension in verband met het geblaf van de honden, beter in het buitengebied kan worden gesitueerd, zodat het onverstandig is de bestaande situatie nog meer vast te leggen en officieel in het bestemmings plan op te nemen zoals thans de bedoe ling is. J. C. Dros huldigde hetzelfde standpunt. Verkoop moet in ieder geval worden uitgesteld zolang niet definitief vast staat wat in dit deel van Den Burg gaat gebeuren op het gebied van woningbouw. In het buitengebied ko men genoeg onbestemde gebouwen beschikbaar, die geschikt te maken zijn voor dierenpension. Nauta zei dat het al te laat is om de zaak terug te draaien. Want er is destijds al een voorbereidingsbesluit genomen om verbouw van het pension mogelijk te maken. Dat is gebeurd omdat niemand bezwaar had tegen de aanwezigheid van het dierenpension. Tegen de aanwezig heid ervan kan nu geen bezwaar meer worden gemaakt. J. C. Dros vond de verkoopprijs veel te laag. f30.000,— voor 1000 m2 grond steekt nogal af bij de prijzen voor bouwgrond, die tegenwoordig normaal zijn. Hij vroeg zich voorts af of voor het bedrijf geen hinderwetvergunning nodig is. Nu al wordt geklaagd over het hondengeblaf. Nauta zei, dat een hondenpension niet hinderwetplichtig is. De lage prijs is gerechtvaardigd, omdat het een voor ziening is, die anders door de gemeente zou moeten worden getroffen. Dros stemde als enige tegen de verkoop. Vanaf 22 mei ligt op de afdeling ruim telijke ordening en planning van het raadhuis gedurende een maand het be stemmingsplan buitengebied Texel ter inzage, dat onlangs werd goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Gedurende deze maand kunnen de gemeenteraad, de inspecteur van de ruimtelijke orde ning. degenen die zich tijdig met bezwa ren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, alsmede ieder die bewaren heeft tegen onthouding van goedkeu ring door GS bij de Kroon in beroep gaan. De beroepschriften moeten worden gericht aan HMde Koningin en moeten worden ingediend bij de afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te Den Haag. Het is niet uitgesloten dat ook de ge meenteraad in beroep zal gaan bij de Kroon, aangezien GS in het plan nogal wat wijzigingen hebben aangebracht. B en W zullen vóór de raadsvergadering van 13 juni pre-advies uitbrengen. 19, 20, 21 en 22 juli 1978 Ten behoeve van de inmiddels hon derden deelnemers aan het historisch spel „Hoe een dorp niet stil kon staan" is door de organisatoren een repetitie lijstje opgesteld dat we hier laten vol gen. Zaterdag 13 mei is de eerstvolgen de keer dat men bijeenkomt. Het gaat dan om de groepen boomstammen, jagers, bewoners, monniken en solda ten, plus de commentator. Voor de periode daarna luidt het als volgt: 20 mei: Boomstammen, jagers. Ooster end 1500 Geuzen etc. 27 mei. Herhalingsrepetitie van 29 april, 6, 13 en 20 mei. 3 juni: Boomstammen, jagers, bewo ners Den Burg - Oosterend 1800. 10 juni: idem. 17 juni: Herhalingsrep. van alles wat tot dusver gerepeteerd werd. 24 juni: Boomstammen, jagers, gilden incl. huizen etc. 1 juli: alle groepen. 8 juli: alle groepen commentator. 15 juli: allegroepen commentator. 17 juli: generale repetitie met costuums. 20 juli. Speluitvoering. Wie de organisatoren kan helpen met materialen voor coulissenbouw, fijn gaas en oude lakens, wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk op te geven. De gemeenteraad heeft dinsdagavond besloten dat Texel zich aansluit bij de regionale commissie die tot taak heeft te bepalen of bejaarden in aanmerking komen voor opname in een bejaardenhuis. Aan de regeling werd al meegedaan door Anna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog, Den Helder, Niedorp, Schagen, Sint Maarten, Wielingen, Wieringermeer en Zijpe. Een „eigen" Texelse commissie zou wenselijk zijn maar dat is niet mogelijk omdat aan nogal wat wettelijke eisen moet worden voldaan, waarvan geen ontheffing mogelijk is. In de gemeente raad werd het vrij algemeen betreurd dat „vreemden" zich met het lot van de Texelse bejaarden zullen bezig houden. erband met Pinksteren wordt het in van huisvuil in de week van 15 mei telkenmale één dag opge- en. De vuilnisophaaldienst van lag verschuift dus naar dinsdag, )p maandag is de vuilstortplaats en en worden er geen containers leledigd. markt wordt in plaats van maan- a dinsdag gehouden. rijfde wedstrijd om het Kampioen van Texel, die zondag j.l. werd iden, bracht 29 deelnemers aan de /aarvan 13 in de Jeugdafdeling en Je seniorenafdeling. Jagen bij de jeugd: 1. René n 90 cm; 2. Guido Banda 40 cm., rtin Maat 39 cm. lagen bij de senioren: 1. M. J. «aag 208 cm; 2. A. J. Sauwer 125 W. Verhagen 109 cm. Totaal deze dag 1245 cm. De indicatiecommissie is nodig om dat het niet meer mogelijk is dat iedere bajaarde zich daarvoor opgeeft voor opname in aanmerking komt. Het staat wel vast dat in bejaardenhuizen veel mensen zitten die best nog een paar jaar zelfstandig hadden kunnen wonen. De meeste bejaarden wensen dat ook. Nergens ter wereld verblijft een relatief zo groot aantal bejaarden in bejaarden huizen dan in Nederland: 9,3% tegen Zweden 7,2% en Duitsland 3,5%. Het streven is erop gericht om het percen tage op 7 te brengen. Dat heeft ook een financiële kant. Driekwart van de bejaarden moet een beroep doen op de Bijstandswet om het verblijf in het bejaardenoord te kunnen betalen. Deskundigen In de indicatiecommissie zitten onder meer een geriatrisch geschoolde (des kundig op het gebied van ouderdoms- verschijnselen) arts en een maatschap pelijk werker met specifieke capacitei ten voor dit doel. Daarover kan Texel niet beschikken. Hetzelfde probleem speelt in de andere genoemde gemeen ten, zodat deze samenwerking voor de hand lag. De indicatiecommissie zal meer doen dan alleen beslissen over wel of niet opnemen in het bejaardenoord. Als het advies negatief is zal worden gezegd welke andere vormen van hulpverlening wél gewenst worden geacht (gezinsver zorging, maaltijdenvoorzieningen, wijk verpleging e.d.). Voor Texel komen de kosten van deelname op 70,65 per inwoner of 78.000,— per jaar. Goed contact nodig Ate Rienstra sprak de hoop uit dat het werk van de indicatiecommissie niet de bestaande initiatieven in vereni gingsverband om bejaarden te helpen zal aantasten. Verder wees hij op de noodzaak van goed contact tussen de op Texel gevestigde maatschappelijk werker en zijn collega van de indica tiecommissie. Daan Schilling wees op de noodzakelijke andere vormen van be jaardenhulp en vroeg zich af in welke staat van „paraatheid" deze verkeren. Het geeft te denken dat bij de gezins verzorging sprake is van een perso neelsstop. Hij betwijfelde of de „vreemde" commissie, die de betrok ken mensen op Texel dus niet kent, wel soepel zal funktioneren. Fridt Blanken zei „gematigd positief" te zijn. Ook hij zag gevaren voor de persoonlijke individuele benadering die toch echt wel nodig is. Hij vroeg zich af of de gemeentearts niet kan worden in geschakeld bij het indicatiewerk. Eigen man Het gevaar van verambtelijking en af standelijke benadering is overigens reeds onderkend. Op Texel zal een cen traal punt worden gevestigd, bij de sociale dienst. Van daaruit zal contact met de bejaardenhuizen worden onder houden en zullen de betrokken mensen worden geholpen. De hier reeds aktieve projektleider Nico Nagtegaal zal belang rijk werk kunnen doen als vertrou wensman. Als de betrokken bejaarde niet tevre den is over de beslissing van de indica tiecommissie kan hij in beroep gaan. Blanken drong erop aan dat de be- roepencommissie wordt samengesteld uit andere personen dan die waaruit de indicatiecommissie bestaat, althans de gegevens voor de beroepsprocedure moeten door anderen worden verza meld. Voorzitter J. J. Westdorp kon over het algemeen bevredigende antwoorden geven op de diverse vra gen, hoewel Weijdt de „vreemde" indi- catiecommissie toch bleef zien als een „verdere stap op weg naar de onmen selijkheid". Meegedeeld werd dat een voor Texel uitgebrachte indicatie ook voor de rest van Nederland geldt. Op tijd Het beleid op het gebied van de be- jaardenhuisbouw in Nederland is afge stemd op de wenselijkheid om niet meer dan 7% van de bejaarden in be jaardenoorden op te nemen. Voor Texel zou dat slechts 98 rusthuisbed den opleveren terwijl er momenteel 150 zijnOp dat feit wijzende zei wet houder Jan Zuidewind dat Texel van geluk mag spreken dat nog net op tijd vergunning is gekregen voor de nieuw bouw van Sint Jan. Op donderdag 18 mei wordt in zwem bad Molenkoog gestart met Moeder-en- kind-zwemmen, waaraan kan worden meegedaan door peuters van ongeveer 2 tot 4 jaar. De bedoeling hiervan is de kinderen, in samenwerking met de moeders vertrouwd met water te ma ken. Deze cursus, die (bij redelijk weer) iedere donderdagmiddag van 14.00 tot 14.30 uur gehouden zal worden, wordt begeleid door personeel van het zwem bad. Er worden oefeningetjes gedaan, die niet het zwemmen leren ten doel hebben, maar het (wat officieel heet) „watervrij maken" van de kinderen. Bij "de eigenlijke zwemles, die kan beginnen als de kinderen naar de basis school gaan, hebben ze hiervan veel profijt. Het Moeder-en-kind-zwemmen .kost per keer 73,—, alles inbegrepen. Belangstellenden kunnen zich telefo nisch opgeven, tel. (02220) 3373. Donderdag 11 mei In de Raadskelder begint om 20.00 uur een postzegelruilbeurs. In de kantine van S.V. Texel begint om 20.00 uur een receptie ter gelegenheid van de promotie van het eerste elftal naar de 4de klasse KNVB. In het Eierlandsche Huis te De Cocks- dorp wordt door het Pakt een verkie zingsavond gehouden. Toegang gra tis. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 12 mei Om 20.00 uur begint in de kantine op het ZDH-veld in Den Hoorn een jaarvergadering voor alle leden. Maandag 15 mei Om 14.00 uur geeft het Amsterdams Studentenorkest een concert in de Ned. Herv. Kerk van Den Burg. Dinsdag 16 mei In Den Burg wordt de eerste van vijf lammerenmarkten van het seizoen 1978 gehouden. In hotel De Hoop te De Cocksdorp belegt de Texelse afdeling van de Hol landse maatschappij van Landbouw een vergadering. Spreker is notaris Boswijk, die zal spreken over de ad viezen en de werkzaamheden van een notaris op het gebied van de land bouw. Aanvang 20.00 uur. In de Bijenkorf te Oosterend wordt door het Pakt een verkiezingsavond gehou den. Toegang gratis aanvang 20.00 uur. Woensdag 17 mei Om 19.30 uur begint in het raadhuis een hoorzitting over de nieuwe functie van de woning van oud-burgemeester Sprenger als opvangtehuis voor ex- verslaafden. Donderdag 18 mei In De Kaapsnol te De Koog wordt door het Pakt een verkiezingsavond gehou den. Toegang gratis, aanvang 20.00 uur. VASTE DATA AGENDA: Elke donderdagavond wórdt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoesstraat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangelistenpaar Jan en Paula Brou- Elke dinsdagmiddag wordt een kerken- tocht gehouden. Start om 14.00 uur bij De Schuilhut aan de Parnassia- straat in De Koog. Er wordt gebruik gemaakt van eigen auto's. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaar- densoos Den Hoorn in dorpshuis De Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaarden- soos De Cocksdorp in het Eierland sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur trai nen in de Dennen. Start bij camping Denrienoord aan de Grensweg. In het gebouwtje van de Hervormde gemeente te De Cocksdorp kunnen iedere donderdag boeken worden geleend van 15.30 - 16.30 uur en van 19.00 - 20.00 uur. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gedepo neerd worden. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakker- straat35. Den Burg, telefoon 3012. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Door de Wielervereniging Texel wordt elke zondag een trainingsrit over Texel gehouden. Ook niet-leden kun nen hieraan deelnemen. De start is om 10.00 uur in de Willem van Beierenstraat. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Iedere dinsdag om 20.00 uur repetitie van het orkest „Musica Texla" o.l.v. Dyo Wassink in het Fanfaregebouw tje aan de Witte Kruislaan. Nieuwe leden altijd welkom. Elke woensdag vanaf 15.00 uur bejaar denzang in De Hollebol. Elke dinsdag en vrijdag is de biblotheek in De Schuilhut aan de Parnassia- straat te De Koog geopend van 19.30- 20.30 uur. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boek- studie om 19.00 uur op het adres Oorsprongweg 27 in Eierland en Schoorwal 41 te Den Burg. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengym- nastiek in het lokaal aan de Beatrix- laan. Bejaardenzang iedere woensdagmid dag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollar Engelse pond Oostenr. schillingen Italiaanse lires 100 7105,50 100 7 6,71 100 7 47,- 100 7 46,50 100^ 7111.75 100 7 38,- 1 7 2,19 1 7 3,96 100 =T 14,75 10.000 7 24,75 MMNtMi In veffoand mat hat als werk dag uitvallen van maandag 15 mei (Tweede Pinksterdag) komt da Texelse Courant van dinsdag 18 mei te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Directie en redactie Texelse Courant De kollekte, die op Texel werd gehou den ten bate van de kinderbescherming (17-22 april) heeft een uitstekend resul taat gehad. Totaal kwam 73624,06 bij een, gespecificeerd als volgt: Den Burg 71954,39. Oosterend 7328,88; De Cocksdorp 7140,—; Oudeschild 7277,57; P.H. Polder 7127,55; Den Hoorn 7207,20; De Koog 7332,06; Eier land 792,84; De Waal 7164,44. Namens de Sakor dankt mevrouw M. Grisnigt-de Kooker allen, die door hun medewerking en offervaardigheid aan het resultaat hebben bijgedragen. De beslissingswedstrijd tussen de schaakteams van En Passant 2 en MSC 5 om de eerste plaats in de 4de klasse van de Noordhollandse schaakbond ein digde dit weekeinde in een 4—4 remise. Wanneer deze barrage plaats zal vinden, is nog niet vast gesteld. De ploeg die zich uiteindelijk als beste weet te klasseren promoveert naar de 3de klasse. Zaterdag bleef de balans in een enerverend gevecht vooralsnog op nieuw in evenwicht. J. Hooijberg, Joop Rommets en R. J. den Haan nivelleer den het verlies van W. Hoekman, K.Kuip en invaller C. Witte (H. Goslinga was verhinderd). Langzaam maar zeker ging H. Elzinga ten onder, zodat tenslot te J. Witte zijn avontuurlijke partij winnend moest afsluiten. Koelbloedig klaarde Witte dat karwei, daarmee een tweede barrage forcerend. Gezien het spelverloop mag die met vertrouwen tegemoet worden gezien. Zowel op de Hoomderweg ala op de Postweg raakten woensdagoch tend automobilisten in de sloot als gevolg van werkzaamheden die aan het wegdek van belde wegen worden verricht. De schade viel mee en de twee bestuurders kwamen met de schrik vrij. Op de Hoornderweg nabij „De Kamp" reed omstreeks 10.00 uur een personenauto na een botsing met een op het wegdek liggende hoop asfalt te water. Ongeveer om dezelfde tijd was het bij de kruising Postweg-Oorsprong- weg de heer M.W. uit Eierland die met zijn Ford Escort in de sloot raakte. W. was in de berm terecht gekomen en slaagde er daarna niet meer in het weg dek te bereiken omdat dit door nieuwe asfaltering aanmerkelijk is opgehoogd.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 15