Politie nam afscheid van wachtmeester Politieke forumavond in hotel De Lindeboom Voor moederdag naar Bloemenhal 'Vespertina' - - m MOTTO: „TEXEL KIEST BEWOSTER" Kogerstraat 57, Den Burg, Texel, tel. (02220) 345 Texelse Boys C1 won bij SVC SCHERMEN IN DEN HOORN HOORZITTING "DE SKUUL" OP 17 MEI VERVOLG VAN PAG.l Vrouwencafé Luilak zwemmen II S: i Vanaf vrijdag voor iedere klant een GRATIS verrassing 250 m2 verkoopruimte.dus de grootste keus Voor moederdag GRA TIS bezorgen over heel Texel wmm VRIJDAG 12 ME11978 TEXELSE COURANT PAGINA 2 I Woensdagmiddag werd in de raadszaal van het gemeentehuis offi cieel stilgestaan bil het feit dat wachtmeester A. Buis de Texelse rijkspolitie na een dienstperiode van 32 jaar heeft veriaten. Het afscheid vond plaats in tegen woordigheid van de naaste familieleden van de heer Buis en voorts de meeste van zijn huidige collega's en oud-colle ga's. Namens de gemeente Texel gaven loco-burgemeester J. J. West dorp en loco-gemeentesecretaris P. L. Blankevoort van hun belangstelling blijk. De districtscommandant van het Alkmaarse korps Rijkspolitie werd ver tegenwoordigd door de officier jeugd zaken van dit korps, mevrouw Zwaan. Op de bijeenkomst, die een bijzonder ontspannen karakter had, werd stilge staan bij de vele jaren die de heer Buis er als politieman op Texel op heeft zitten. Adjudant W. Nijholt kenschetste die periode als een tijd van vele veranderin gen die Buis van zeer nabij heeft mee gemaakt. Hij memoreerde het door de scheidende wachtmeester zelf reeds herhaalde malen aangekaarte feit dat de Texelse Rijkspolitie bij de intrede van de heer Buis in 1946 15 man telde en dat dit aantal op dit moment gedaald is naar 12 terwijl de werkzaam heden een veelvoud van vroeger zijn geworden. De Texelse politiechef kon dan ook niet nalaten te zeggen dat het veel zorgen geeft de zomer met een derge lijke kleine groep tegemoet te moeten gaan. Goed collega Wat betreft de tijd die Buis op Texel werkzaam was voordat adjudant Nijholt hier zelf kwam kon hij zich van de verhalen niet anders herinneren dat de heer Buis altijd een goed collega was die in de ploeg altijd zeer gewaardeerd werd. „Als u iets vertrouwder werd kon je er van verzekerd zijn dat het keurig in orde kwam", aldus de heer Nijholt. In de loop der jaren heeft de heer Buis zich ondermeer bezig gehou den met het begeleiden van nieuwe politiemensen op Texel, die hij vaak moest afremmen in hun enthousiasme. De ervaring had hem geleerd dat het met alleen „bonnetjes schrijven" bij de Texelaars niet lukt. -Wfnlv tlO'AA iioje I Namens het Texelse politiekorps overhandigde adjudant Nijholt de schei dende politieman een wandbord met het opschrift „Van het concert des levens krijgt niemand een program". Voor mevrouw Buis was een bloem stuk. Voor de gemeente Texel werd op de bijeenkomst het woord gevoerd door loco-burgemeester Westdorp. Hij verklaarde het een felicitatie waard te vinden dat de heer Buis na een periode van ziekte nu weer in behoorlijke om standigheden aanwezig kon zijn en wenste hem nog vele jaren in goede gezondheid toe. Hoewel het volgens de heer Westdorp niet de gewoonte is dat de gemeente afscheidscadeaus aanbiedt doorbrak hij deze regel toch door mevrouw Buis een bloemetje te overhandigen en haar te bedanken voor al hetgeen ook zij al die jaren op Texel heeft gedaan. Cactussan Na woorden van dank die werden uitgesproken door mevrouw Zwaan, namens het district Alkmaar, en een vertegenwoordiger van de Algemene Nederlandse Politiebond afdeling Den Helder richtte wachtmeester P. Nieu- wenburg het woord tot de familie Buis namens de collega's. Ook hij bood het echtpaar Buis een bos bloemen aan. In zijn toespraakje kon hij niet nalaten er aan te herinneren dat vrijwel alle politie mensen die in de jaren dat de heer Buis hier op Texel werkzaam was dienst op het eiland hebben gedaan een blijvende herinnering aan hem hebben in de vorm van een cactus of een stekje van een cactus: gevolg van een van de vele hobby's van de scheidende wacht meester. Nieuwenburg zei het in de heer Buis gewaardeerd te hebben dat hij altijd aan de noodrem trok als de (veel jongere) huidige wachtmeesters in hun enthousiasme iets te ver dreigden te gaan. Ook mevrouw Buis werd in dit dankwoord betrokken: „We komen graag allemaal nog eens een kopje koffie bij u halen". Als reaktie op daze toespraken was het in de eerste plaats mevrouw Buis die iedereen bedankte voor alles wat op de bijeenkomst werd gezegd en de geschenken die aange boden waren. In het bijzonder dankte zij „voor de steun die 'de jongens' haar gaven in de tijd dat haar echtgenoot ziek was. Tenslotte sprak de heer Buis zelf een afscheidswoord waarin hij ook hij de collega's dankte voor alles wat zij voor hem en zijn gezin betekent heb ben. Hij herinnerde aan de tijd dat hij (samen met oud-politieman Tromp) in 1946 op Texel kwam. Het politiebureau was toen gevestigd in huize Flevo (Schilderend) en verhuisde later naar een gebouwtje aan De Zes. „Texel was voor mij een soort „Duivelseiland" in de goede zin van het woord", verklaar de de heer Buis. „Toen ik hier kwam wilde eigenlijk niemand naar zo'n afgelegen oord. Ik kende Texel echter al van mijn militaire diensttijd. Het be tekende mijn 28ste standplaats als politieman. Omdat ik het verhuizen „goed zat" was nam ik me voor toen ik hier kwam „Ik ga d'r naar toe en er nooit meer af". Strafregels Wat betreft het eigenlijke werk zei de heer Buis het verheugend te vinden dat sommige in onbruik geraakte oplossin gen vooral bij overtredingen door kinderen, toch geleidelijk aan weer terugkomen. Hij memoreerde hierbij dat hij onlangs in de krant had gelezen dat men er ergens toe overgegaan was de kinderen weer strafregels na een over treding te laten schrijven of een boom weer opnieuw had laten inplanten nadat ze deze hadden omgetrokken. „Bij boetes zijn de ouders meer de dupe en de jeugdige overtreder leert er eigenlijk niets mee". Hoewel hij wel vond dat het er vroeger veel gemoede lijker aan toe ging dan nu hoopte de heer Buis toch dat de goede sfeer die nu bij de Texelse politie heerst nog vele jaren zal blijven. „Af en toe een grap doet veel goeds". Wat betreft het hem aangeboden wandbord zei de heer Buis tenslotte dat hij hoopte er nog lang tegenaan te mogen kijken. „Ik weet dat ik me voor mijn gezondheid een beetje in toom moet houden. Dat valt niet altijd mee maar mede door jullie steun zal het wel lukken denk ik". Het C1 team van Texelse Boys ein digde als eerste in het door S.V. Cocksdorp georganiseerde juniorentoe mooi. Texelse Boys toonde zich de boste in het nemen van strafschoppen die de finale moest beslissen nadat deze op een 0—0 stand bleef steken. De derde plaats was voor Texel Cl en de vierde voor het Midwoudse MOC. De uitslagen waren als volgt: Oosterend Cl-Cocksdorp Cl 0—9 Watervogels C3-Texel C1 0—8 MOC C1-Oosterend C1 3—1 Tex. Boys Cl-Watervogels C3 6—0 Cocksdorp C1 -MOC C1 4-0 Texel Cl-Tex. Boys C1 0—2 Texel C1-MOC C1 8-0 Cocksdorp C1-Tex. Boys C1 0-0 Tex. Boys w.n.s. Op 20 mei a.s. komt de schermver- eniging „Deja Vu" uit Amsterdam met 16 vrouwelijke en mannelijke schermers naar Den Hoorn. Om 20.00 uur zal een programma starten in het dorpshuis, dat iedereen de mogelijkheid biedt kennis te maken met deze sport. Allereerst zullen enkele schermers in tenue van enkele eeuwen terug elkaar om de oren slaan, zoals Ivanhoe, Floris en Zorro dat ook deden. Daarna laat men zien hoe dit zogenaamde toneel schermen geleerd wordt en volgt een korte uitleg. Uitvoeriger wordt ingegaan op het schermen zoals dat heden ten dage gebeurt en hoe de lessen daarin gegeven worden. Na een korte uitleg van de belangrijkste spelregels, zullen de schermers wedstrijden schermen op sabel, degen en floret, zoals dat op een toernooi gebeurt. Er wordt ook „elektrisch" geschermd. Hieraan kan door iedereen die al eens geschermd heeft deelgenomen worden. Diegenen, die nog nooit geschermd hebben, kun nen zich ook eens in zo'n schermtenue steken en een wapen vast houden. Verder kan iedereen die wil, meedoen als scheidsrechter. De schermvereniging verzorgt de de monstratieavond, omdat men voor ont spanning een kampeerweekend door brengt op „Loodsmansduin". Het is op dit moment niet de bedoeling om op Texel een schermvereniging op te rich ten, maar als mocht blijken dat daarvoor voldoende belangstelling bestaat, wil men gaarne daarbij helpen. Er zijn enkele Texelaars die de schermsport beoefenen; zij doen dat in Den Helder. Woensdagavond 17 mei. aanvang 19.30 uur zal in het raadhuis een hoor zitting worden gehouden om degenen die bezwaar hebben gemaakt tegen het voorgenomen gebruik van het pand Rozendijk 23 [„De Skuul"] in de gele genheid te stellen hun bezwaar toe te lichten. Het gemeentebestuur heeft de ge meenteraad en de commissie ruimtelijke ordening uitgenodigd de bijeenkomst mee te maken. Het is overigens een openbare zitting, die dus voor iedere belangstellende toegankelijk is. Direk- teur Mr. D. B. W. Postma van de Jellinek-kliniek heeft inmiddels schrifte lijk een eind gemaakt aan de verwarring die bestond over het „soort" mensen dat in de voormalige burgemeesterswo ning tijdelijk verblijf zal genieten. Het gaat om alcoholpatiënten, die na opna me in de Amsterdamse Jellinekkliniek behoefte hebben aan een extra periode waarin de nadruk kan liggen op reaktive- ring in de buitenlucht. Verder wordt het projekt bestemd voor partners van alcoholisten en groepen echtparen. De omvang van de groepen bedraagt hoog stens tien personen. De verblijfsduur per groep is niet langer dan enkele weken. De huismeester wordt vaste bewoner van het pand. Toezicht wordt uitge- oefent door Dr. H. J. Krauweel, die daartoe mogelijk ook enkele dagen per week in het pand zal doorbrengen. omdat de mannen dan gezegd zouden hebben: zie jewel zo'n vrouw doet er veel te lang over. Bij de andersdenkende vrouwen maakte dat weinig indruk. Ze konsta-- teerden dat de spreekster zich dan maar wat minder moeten aantrekken van wat mannen denken of vinden. Onder het motto „Texel kiest bewus ter" wordt op vrijdag 19 mei in hotel „De Lindeboom-Texel" een politieke discus sieavond gehouden, waarop kandi daatsraadsleden zich in het openbaar kunnen presenteren. Deze aan de voor avond van de gemeenteraadsverkiezin gen [31 mei] te houden avond, wordt georganiseerd door de Stichting Open Jeugdwerk. De organisatie heeft voor dit politieke forum uit alle op Texel aan de raadsver kiezingen deelnemende partijen en groe peringen mensen uitgenodigd, bij voor keur personen wier namen op de on langs ingediende kandidatenlijst staan. Dit zijn: voor de WD G. van der Kooi en H. Prins-Vrouwe; voor D'66 C. Kuip en J. Hennink; voor het PAKT F. Blanken en M. Aarts-Franken; voor Texels Belang D. Schilling en T. Krijnen- Bais; voor lijst Blanco J. C. Dros en J. Zwan; voor het CDA A. Rienstra en G. Jansen en voor de Samenwerkende Reformatorische partijen (SRP) j. v.d. Berg. Vragen Men zal zich op deze avond buigen over een groot aantal door de werk groep „Politiek Café" van de stichting Open Jeugdwerk opgestelde vragen, die in hoofdzaak gaan over de onder werpen huisvesting, werkgelegenheid, recreatie en natuurbehoud en verkeer, vervoer en veiligheid. De vragen behel zen onder meer zaken als jongerenhuis vesting, tweede woningbeleid, benoe ming van Texelse ingezetenen in over heidsbanen, handhaving van bedrijven als de zuivelfabriek, de verbinding Ou- deschild-'t Horntje, de belangen van de Texelaar tegenover de belangen van de toerist, riolering langs de Pontweg, nationalisatie TESO, zomerbussen met meer bagagefaciliteiten, bewaakte par keerterreinen, de invoering van minibus- jes, de problematiek rond de Texelse kust enz.enz. De avond wordt geleid door mr. J. K. Feikema uit De Koog. De werkgroep Politiek Café zal hem hierbij voor het geven van achtergrondinformatie ter zijde staan. Deze werkgroep wordt gevormd door Loes Timmerman, Jan Veltkamp, Peter Bakker, Peter Rijk, Johan Hoogerheide en Joke v.d. Top. Rode kaart Het is de bedoeling dat het aanwezige publiek zich metterdaad met de gevoer de discussie gaat bezighouden. Door middel van een interruptiemicrofoon kan men kenbaar maken wat men van de verschillende uitspraken vindt. Omdat natuurlijk lang niet iedereen op deze manier aan het woord zal kunnen komen, wordt aan het publiek een hoeveelheid rode kaartjes uitgereikt, die men kan opsteken als men het met een door één van de partijafgevaardigden geponeerde stelling niet eens is. Ten einde een duidelijk beeld te krijgen hoe de meningen over de verschillende partijen en groeperingen verdeeld zijn, zullen aan het publiek ook lijsten worden uitgereikt waarop bij de te bespreken onderwerpen de verschillende groepe ringen zijn aangegeven. Men geeft daarop aan met welke partij men zich over een onderwerp het meest verbon den voelt. De uitslagen van de op deze manier onder het publiek gehouden enquête wordt later in de plaatselijke pers be kendgemaakt. Texelse samenleving Volgens de organisatoren wil men er met deze avond toe bijdragen dat de Texelse bevolking op 31 mei niet klakke loos partijen of partijprogramma's kiest op de manier waarop men dit landelijk doet, maar dat men zich vooral richt op de voor de Texelse samenleving van belang zijnde ideeën en opinies in het forum. De hele avond zal door de Stichting Open Jeugdwerk worden genotuleerd, zodat tijdens de zittingsperiode van deze kandidaatraadsleden in de nieuwe ge meenteraad voortdurend getoetst kan worden of men zich inderdaad aan de op deze avond gedane uitspraken houdt. Het „Politiek Café" in „De Linde- boom-Texel" begint om 20.00 uur. Drs. Cor Kuip uit De Koog vertelde dat hij lid van D'66 was geworden, omdat hij zich niet meer in de PvdA thuisvoelde. Met name de sterke over heidsbemoeiing die de PvdA nastreeft, stond hem tegen. In de toegenomen belangstelling op Texel voor D'66 had hij een mogelijkheid gezien om zelfstandig de verkiezingsstrijd in te gaan, op basis van een eigen programma. Lia Dijkema van dezelfde partij toonde zich warm voorstander van het Vrouwencafé en zei dat zij voor eventuele subsidiëring daar van zou zijn. Omdat lijsttrekker Jook Nauta in verband met de waddenconferentie op Vlieland zat, werd voor het CDA het woord gevoerd door kandidaat P. A. Zegers. Hij verklaarde zich wel geschikt te achten voor het raadslidmaatschap omdat hij al 25 jaar op Texel woont en werkt en weet wat er onder de Texelaars leeft. Dat het CDA hoge waarde toekent aan het gezin en het huwelijk, sloot volgens hem niet uit dat ook andere samenlevingsvormen worden aanvaard. Dat ook het CDA wat voelt voor vrouwenhuizen, bewees hij aan de hand van een publicatie in het CDA-blad „Politiek Nieuws". De Schrift De heer B. Vlaming uit Nieuweschild voerde het woord namens de Samen werkende Reformatorische Partijen. Hij zei dat zijn partij wat uitgangspunten betreft heel dicht bij 't CDA staat, maar dat men zich veel konsekwenter houdt aan wat de Schrift ons voorhoudt. Veel nadrukkelijker dan het CDA spreekt de SRP zich uit voor het bewaren van goede zeden, christelijk onderwijs e.d. Met name de houding die het CDA inneemt ten opzichte van abortus vond Vlaming lang niet scherp genoeg. Zijn motivatie om zich als raadslid beschik baar te stellen: „De liefde tot God dwingt mij ertoe. Het is Zijn wil". Vlaming ontkende dat zijn richting iets tegen vrouwen in de politiek zou heb ben. In tegendeel. Abraham Kuijper was er in de dertiger jaren al voorstander van. i üij/ fi&vöIcJilllbSU j tl 067 i860 06 Hannie Prins-Vrouwe (VVD) zei dat zij nooit had gemerkt dat de liberalen vrouwen minder achten dan mannen, in welk opzicht dan ook. Haar partijge noot-lijsttrekker Gerard van der Kooi zei dat het bieden van gelijke kansen aan ieder nogal vanzelfsprekend is voor een liberaal. „Wij zijn voor de vrijheid van het individu. Dat stellen wij boven alles. Maar vrijheid kan alleen bestaan als men verdraagzaam is, ook ten opzichte van minderheidsgroepen. Het geven van gelijke kansen aan ieder, moet beginnen bij het onderwijs". Politiek niet nodig Daan Schilling van Texels Belang zei dat hij grote belangstelling heeft voor de gemeenschap waarin hij leeft en dat hij daaraan altijd graag een bijdrage heeft willen leveren. Een politieke partij stond hem echter tegen. Hij stelde dat vrijwel alle partijen een heleboel goede dingen willen, maar hij nam de programma's, waarin dat is verwoord, met een korrel zout omdat veel zaken toch niet te verwezenlijken zijn. Het idee van Texels Belang die los van de landelijke politiek uitsluitend is gericht op het belang van de inwoners, had hem sterk aangespro ken. Schilling zei dat het niet nodig is partijpolitiek te bedrijven in de gemeen teraad. Het komt nooit of zelden voor dat een politieke mening oorzaak is van een bepaalde stellingname. Mevrouw Tine Krijnen-Bais onderstreepte dat. Voor haar was het veelzeggend dat slechts 1 op de 20 Nederlanders lid is van een politieke partij. Landelijke pro blemen zoals abortuswetgeving spelen niet op Texel. Mevrouw Krijnen hekelde het „partijdogma". „Als een burge meester of wethouder van de PvdA niet naar zijn partij luistert kan hij worden afgezet". Daan Schilling vertelde dat vergeefs is getracht wat meer vrouwen op de Texels Belang-lijst te krijgen. „Ze willen niet, net als bij de andere partijen. Volgens Schilling moet de oorzaak niet alleen in de maatschappij maar vooral ook bij de vrouwen zelf worden ge zocht. Bijdrage Fridt Blanken was van mening dat vrouwen in de gemeenteraad de aard van de discussie zouden verbeteren. Thans worden veelal tevoren bepaalde standpunten verkondigd en herhaald en is niemand bereid zijn mening te wijzi gen als de tegenpartij daartoe argumen ten aanvoert. Vrouwen zouden ertoe kunnenbijdragen dat men zich minder kil en beter luisterend opstelt. Blankën was het niet met Schilling eens dat een principiële politieke achtergrond geen rol speelt bij de meningsvorming in de raad. Samen met Daan Welboren had hij alle notulen van de afgelopen vier jaar doorgenomen en was daarbij tot de conclusie gekomen, dat wel degelijk een bepaalde politieke mentaliteit vrij konse- kwent naar voren is gekomen, althans in zaken met principiële kanten. Daan Schilling noemde als sterkste kant van Texels Belang dat alle kandida ten op verkiesbare plaatsen staan. Dat de andere partijen zich nogal afzetten tegen deze groepering begreep hij best „Want Texels Belang schiet onder alle duiven". Zo'n 1600 Texelaars stemden op Texels Belang. Zegers: „Dat is nu verleden tijd". Zo werd er geruime tijd gezellig, zij het soms wat chaotisch gepraat. De heer Vlaming bracht naar vosen dat man en vrouw voor hem gelijk zijn. „In mijn gezin heeft ieder zijn eigen taak, maar omruilen mag best. Mijn dochters hel pen wel eens in de stal en mijn zoon kookt eten". Gerard van der Kooi: „Mijn vrouw krijgt minstens zo vaak gelijk als ik. We doen alles in overleg". Mevrouw Aarts vond dat kennelijk allemaal maar schone schijn. „De kapitalistische maatschappij steunt op het gezinsverband". Het idee dat het vrouwencafé ooit gesubsidieerd zou worden, riep ook weerstand op. Een vrouw: „Tegen. Ik ga liever met mijn man naar een bar". Reactie: „Maar gaat u ook als vrouw alleen een café binnen?" Antwoord: „Ja, als ik dorst heb tenminste". Waarop werd uitgelegd dat het vrou wencafé er niet in de eerste plaats is om de dorst van vrouwen te lessen maar als plaats waar zij in eigen sfeer over hun eigep probleem kunnen praten. Met mannen erbij komt er niets van terecht. De vrouwen durven zich dan niet werkelijk te uiten Daan Schilling toonde zich brandend nieuwsgierig. Wat wordt hier dan be sproken waar mannen niet bij kunnen zijn? Mevrouw Maas-Diemer merkte op dat ze de discussieavond met mannen erbij veel leuker vond dan de avonden met alleen vrouwen. Uitgelegd werd dat het vrouwencafé een vorm van scholing en ontwikkeling is en derhalve voor overheidssteun in aanmerking komt, zeker als binnenkort wordt begonnen met cursusactiviteit. Hannie Prins-Vrou we zag meer in de VOS (vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) cursussen, die onder auspiciën van de Overkoepeling worden gegeven. Fridt Blanken: „Maar dan ook MOS-cursus- sen, Mannen Oriënteren zich in de Samenleving" Verder kwam onder meer ter sprake dat het vrouwencafé een meer centraal gelegen eigen verblijf nodig heeft. Aan garaden werd gebruik te maken van een van de dorpshuizen, maar de vrouwen hebben liever een gebouw of een gedeelte ervan dat alleen door hen wordt gebruikt. Tijdens het traditionele luilakfeest, dat zaterdagochtend gehouden wordt, is het zwembad Molenkoog van 4.00 tot 6.00 uur voor iedereen toegankelijk. De toegang is gratis. Si: x': ;X; ::i:i: :;x ;X; •Xv

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2