Raadsleden en cultureel werk beoordeelden educatief plan Kees van Osch werd opvolger Hans Post WEINIG BELANGSTELLING VOOB STUDENTENORKEST Informatiebijeenkomst in gemeentehuis Tex. Boys won eigen veteranentoernooi Voorkeur oi (politieke) kleur? Toernooien S.V. Be Koog Winkeldiefstal f3.000 voor Astmafonds S.V. Oosterend houdt toernooi Pipo de clown op Texel Ophaalroute bejaardenreisje WAT IK ZEGGEN WOU.." IIJ DAG 19 ME11978 TEXELSE COURANT PAGINA S ^.r was donderdag In de raadszaal een rallende eenstemmigheid te consta- en op een In het kader van het werk het edukatleve plan gegeven infor- g tleavond voor gemeenteraadsleden leden van het centraal bestuur van de hting cultureel werk Texel. Men "jam bijeen op verzoek van de commis- vormings- en ontwikkelingswerk >r volwassenen, die zich in het elopen half jaar bezighield met inven- Iserend werk voor dit plan. Vat betreft het stellen van prioriteiten ren de aanwezigen het er wel over is dat een cursus, waarop mensen in gelegenheid gesteld worden hun ere schoolkennis op te halen, boven- i het lijstje zou moeten komen. Ook iten als de vorming van een vrijwilli- skader en bijscholing boekhouden id men van groot belang. Voorts was n van mening dat er in de toekomst er gedaan moet worden aan het ver- I eren van de plaats van de vrouw in samenleving en achtte men ook ubrlichting aan jonge werknemers tO, Ontslag, WW enz.) erg belang- In verband met het grote aantal jelukken rondom en in de woning idelijk bezien meer dan in het ver- ir) vonden enkele aanwezigen dat cursus als „klusjes rond het huis" Iilist zijn vruchten wel zou afwerpen. I /oorafgaand aan deze bijeenkomst iden de commissieleden zelf ook hun lachten over een bepaalde volgorde in gaan en hun prioriteitenlijstje bleek goed overeen te stemmen met het- in donderdag onder de aanwezigen Ide. Plaats jdens deze voorlichtingsbijeenkomst rd ruime informatie gegeven over wat edukatieve plan nu precies inhoudt welke belangen er in dit opzicht voor gemeente Texel zijn. Er werd onder er uiteengezet wat de plaats van een gelijk plan zal zijn in het totaal van welzijnsplanning en de voorwaarden, aan het verkrijgen van een rijksbij- ge voor het geven van diverse sussen door de overheid worden feld. lovendien werd wat dieper ingegaan de aktiviteiten van de commissie vor igs- en ontwikkelingswerk. oco-burgemeester Jaap Westdorp est aan het begin van de bijeenkomst zijn spijt vaststellen, dat hoewel de [omst de raadsleden betrekkelijk ld was (8 raadsleden waren aanwe- het Centraal Bestuur van de hting Cultureel Werk Texel het gal liet afweten. Slechts vijf leden Iden zich de moeite getroost naar de dszaal te komen, te weten mevr. J. i Beek-Koster en de heren G. Jansen, Plaatsman, J. de Graaf en J. Lap. t achttal aanwezigen raadsleden be mind buiten de heer Westdorp uit de wen D. Welboren, G. van der Kooi, D. lilling, A. Rienstra, C. Koorn, J. tte en J. C. Dros. Eindverantwoordelijkheid lommissie-voorzitter Goos Westerla- i verklaarde in zijn inleiding erg veel R arde aan deze bijeenkomst te hech- omdat de eindverantwoordelijkheid het educatieve plan dat op 1 (ember bij de overheid ingediend m et zijn, bij de gemeenteraad ligt. Het olgens Westerlaken daarom zaak te mijden dat de commissie zich met gen bezig houdt waar de raadsleden in september of oktober niet mee lis blijken te zijn. Het is dan te laat om |1veranderingen aan te brengen en U| i men het plan dan afwijzen, dan B ift dat grote gevolgen voor de toe- K nst. In 1977 zou dan in ieder geval de I sbijdrage op dit gebied aan Texel BI irbijgaan. *330 Schilling haakte hierop in met opmerking: „Je moet zien dat je ff ig je hand in de CRM-emmer steekt, ar aan het begin van ieder jaar een iveelheid geld in gestort wordt". Uiteenzetting 'art-time begeleidingsfunctionaris as van Schaick die zich sinds oktober intensief met het werk van de com- sie heeft bezig gehouden, gaf na een aenzetting van Westerlaken over het- in tot dusver is gebeurd een overzicht de inhoud van het educatieve plan wat daarmee samenhangt. Volgens n Schaick is door de overheid vastge- lld dat er nu een te versnipperd bod van allerlei cursussen en cursus- is. Dat is dan ook de hoofdreden dat Izelfde overheid daar iets aan wil n een boekhandel in Den Burg werd 16-jarige jongeman betrapt toen hij :ele boekjes wegnam. De jongen was ernstig uit een inrichting en verbleef t andere jongens en een leider op het nd. De zaak is onderling geregeld. doen. Men ziet wel degelijk in dat het stimuleren van deze vorm van volwasse- nenwerk veel vrucht kan afwerpen. „Mensen moeten zich vooral in deze tijd bijscholen om op verschillende gebieden „bij" te blijven". Om voor de rijksbijdrageregeling, die voor het eiland Texel jaarlijks rond een bedrag van ƒ60.000, zou „kunnen" liggen, mits men aan diverse zaken voldoet, in aanmerking te komen, zijn enkele voorwaarden gesteld. Hieronder vallen het opstellen van een goed jaarlijks programma, het maken van goede inspraakprocedures, aandacht voor groepen in achterstandsituaties, een samenhangend aanbod en het aan sluiten bij de behoeften die onder de bevolking bestaan. Om aan al deze punten zo goed mogelijk te voldoen, heeft de commissie inmiddels „een sociale kaart" van Texel gemaakt en is het nu aanwezige voorzie ningenpakket geïnventariseerd. De be staande behoeften heeft men door een enquête (500 formulieren) gepeild. Men is op dit moment bezig uit te zoeken of de nu aanwezige voorzieningen op de behoeftes aansluiten, zo niet dan zullen ze opgevuld moeten worden. Tevens wordt nu in de commissie gepraat over het in de toekomst te voeren beleid. activiteitenplan Vragen die in het activiteitenplan (dat voor 1 jaar geldt) beantwoord moeten worden zijn: wat wordt er gedaan, voor wie, door wie en hoe? En verder wie het betaalt en wat de gestelde prioriteiten zijn (cursussen in volgorde van belang rijkheid rangschikken). Het ministerie heeft wat dat laatste betreft al enkele richtlijnen gegeven. Ook de overheid ziet in dat er meer aandacht besteed zou moeten worden aan groepen in achter standsituaties. Hieronder vallen vooral die ouders die bijvoorbeeld alleen een lagere schoolopleiding hebben gevolgd en nu de stof die hun eigen kinderen op de huidige scholen krijgen niet meer kunnen volgen. Zo'n cursus zou in het bijzonder voor een groot aantal vrouwen erg nuttig zijn, omdat vroeger te veel de overweging heeft meegespeeld dat zij „toch trouwen en alleen huishoudelijk werk zouden gaan doen". Enquêtes Hoewel nu een tweetal enquêtes min of meer afgerond is, heeft de commissie volgens Kees van Schaick voor de toekomst nog geen duidelijke dingen op papier. Bij de enquêtes onder verenigin gen (210 lijsten verstuurd en 50 reacties) is gebleken, dat men daar wel hulp wil bij het opzetten van activiteiten. De betrekkelijk geringe reactie weet Van Schaick aan het tekort aan begrip dat de verenigingen hebben omtrent de bedoe lingen die de commissie met dit alles heeft. Het is echter volgens hem aller minst de bedoeling „dingen aan de verenigingen op te leggen. „We hebben meer een coördinerende rol". De commissie wil geen activiteiten van de verenigingen afnemen en dus zelf geen cursussen organiseren. Van Schaick pleitte er overigens wel voor de zich te zijner tijd voordoende mogelijk heid om een part-time verervigingsge- geleider aan te stellen, met beide handen aan te grijpen. Deze functionaris zou dan vallen onder de binnenkort van kracht wordende rijksbijdrageregeling sociaal cultureel werk, waarin het edu catief plan ingepast wordt. Niet ontevreden Op een vraag van kandidaat raadslid Gelein Jansen (CDA) over de inhoud en de resultaten van de gehouden enquê tes, antwoordde Van Schaick, dat de commissie in totaal 208 reacties heeft ontvangen. Hij moest toegeven dat de respons (er gingen 500 formulieren de deur uit) niet overweldigend was, maar meende dat de commissie met dit resultaat niet ontevreden mocht zijn. Van Schaick vond echter dat behou dens enkele oppervlakkige dingen nog niet veel te putten viel uit dit onderzoek. Wat men wel direkt uit de reacties op kon maken was de belangstelling, die er bestaat voor cursussen als Engels, De collecte ten bate van het Ned. Astma Fonds, die enige weken geleden op Texel gehouden is, heeft een totaal bedrag opgeleverd van 73004,10. Dit betekende een geringe stijging in verge lijking met vorig jaar toen Texel 72725,52 voor het werk van deze organi satie over had. Gespecificeerd over de dorpen zag de score er dit jaar als volgt uit; Den Burg 71573,52, Den Hoorn 7332,56, Ooster end 7327,97; Oudeschild 7248,96; De Koog 7213,69; De Waal 7108,48; de Cocksdorp 758,02; Gift onbekend 7140,90. Totaal 73004,10. typen, middenstandsdiploma, moeder- Mavo, tuinieren en bijvoorbeeld van sociale wetten. Hij zegde toe dat de commissie binnenkort met meer uitge werkte cijfers zou komen waarin ook de leeftijden, sexe, reeds gevolgde voorop leiding etc. zouden zijn verwerkt. Goos Westerlaken (voorzitter van de commissie vormings- en ontwikkelings werk voor volwassenen) deelde mee dat de raad vrij kan kiezen wat men in het plan zet). Men kan daarbij echter wel de kans lopen dat een en ander niet strookt met de subsidievoorwaarden, die CRM gesteld heeft. Hoewel men dit niet zou mogen zien als een stok achter de deur" is het dus wel aan te bevelen hier een beetje rekening mee te houden. Ate Rienstra die hierop vroeg of het ook mogelijk is het meerjarenplan later bij te stellen, kreeg een bevesti gend antwoord. Volgens Van Schaick bekijkt CRM elk jaar opnieuw de hoogte van de bijdrage aan de hand van het goed functioneren van het opgestelde plan in het voorafgaande jaar. Voorschieten? J. C. Dros wilde graag weten wan neer de goedkeuring van het plan er bij de overheid door zou kunnen zijn. Hij stelde dat als de plannen van alle 800 Nederlandse gemeentes op 1 november bij CRM binnenkomen het een moeilijke zaak zou zijn dit allemaal per 1 januari (eventueel begin van het nieuwe cursus jaar) doorgewerkt te hebben. Zijn vrees dat de gemeente dan eerst de subsidie zou moeten voorschieten en de kans zou lopen dat er niets door het ministe rie zou worden betaald, werd echter door loco-burgemeester Jaap Westdorp weggenomen. Deze had het idee dat een goed doortimmerd plan altijd kans van slagen heeft en dat men er dan wel op mocht rekenen dat het ministerie over de brug zou komen. Daan Welboren (PAKT) meende dat er vooraf wel een voorbehoud gemaakt zou moeten worden. „Je springt niet zomaar in 't diepe". Kees van Schaick zei hierop dat het op stapel staande sociaal-culturele plan wat dit betreft een betere financiële basis geeft en dat het dus zo'n vaart niet zou lopen. Vrees Tenslotte spraken zowel Daan Schil ling als Jaap Lap en Kees Koorn er hun vrees over uit dat bij financiering door de rijksoverheid van bepaalde cursussen andere cursussen, die nu door vrijwilli gers gegeven worden wel eens stuk zouden kunnen lopen, omdat men daar ook betaald zou willen hebben. Deze mening werd echter niet door de com missie gedeeld. Men vond de angst dat de continuïteit gevaar zou lopen niet erg reëel. Men zou ook in de toekomst wel met vrijwilligers blijven werken, maar in geen enkel geval zou dit per sé onbetaald werk behoeven te zijn. Het eerste team van Tex. Boys heeft in het Pinksterweekeinde kans gezien de eerste plaats te behalen bij het door deze vereniging georganiseerde vetera nentoernooi. Hoewel de finale tegen Wiron op een doelpuntloos gelijkspel uitdraaide was het tenslotte toch de thuisclub die na strafschoppen de titel op zijn naam bracht. Evenals de finale resulteerde ook de strijd om de derde en vierde plaats en die om de vijfde en zesde plaats in doelpuntloze gelijke spelen. S.V. Oos terend klasseerde zich tenslotte voor HCSC als derde en Callantsoog werd via strafschoppen vijfde ten koste van ZDH. Texel 1 won met 2—1 van Texel 2 en werd hierdoor voorlaatste. Beide S.V. Texel teams waren, zoals uit de uitslag blijkt door afberichten danig verzwakt, maar kwamen later toch wat beter op dreef. De uitslagen van dit toernooi waren: Poule A: Texel 1-Oosterend 1 1 Wiron-ZDH 3-0 Wiron-Texel 1 3—0 Oosterend-ZDH 01 Wiron-Oosterend 1 1 ZDH-Texel 1 1-1 Poule B Texel 2-H CSC Callantsoog-Tex. Boys Texel 2-Callantsoog Tex. Boys-HCSC HCSC-Callantsoog Texel 2-Tex. Boys 0-1 0-1 1-1 0-1 1-4 0-3 Finale: 1een2e prijs: Wiron-Tex. Boys 0—0 3e en 4e prijs: HCSC-Oosterend 0—0 5e en 6e: ZDH-Callantsoog 0—0 7e en 8e: Texel 1-Texel 2 2—1 Met een drukbezochte receptie is zaterdagmiddag een eind gekomen aan de ruim 45 jaar lange loopbaan van schoenmaker Hans Post. De inmiddels 60-jarige Post is opgevolgd door de uit Santpoort afkomstige Kees van Osch. De receptie, die van 14.00 tot 17.00 uur duurde, bracht vele bekenden van de scheidende schoenmaker naar het overbekende pand in de Weverstraat. De entourage is inmiddels gemoderni seerd en opgeknapt. Aan de buitenkant heeft de zaak een verfje gekregen en ook binnen is het een en ander veran derd. De tot voor kort aanwezige afscheiding tussen de eigenlijke schoen makerij en het achterkamertje dat alss opslagruimte in gebruik was is gesloopt. Hierdoor werd de werkruimte, waarover kees van Osch kan gaan beschikken, behoorlijk groter. Als opslagruimte heeft hij nu de zolderverdieping in gebruik. Modelleur Van Osch, oorspronkelijk een „Waal- wijker", is van origine schoenmodelleur. Hij leerde het vak in zijn geboorteplaats. Kees van Osch komt uit een schoenma kersgezin en het merendeel van zijn familieleden is op dit moment nog steeds in de schoenmakersbranche werkzaam. Toen Kees van Osch enkele jaren geleden de kans kreeg om in Santpoort voor zichzelf te beginnen, greep hij deze kans met beide handen aan omdat vooral het contact met de cliënten hem veel meer beviel dan het uitwerken van modellen wat hij in de schoenfabriek deed. Er waren in Sant poort echter al vijf schoenmakerijen, zodat, toen hem ter ore kwam dat Texel een schoenmakerij dreigde te verliezen hij hier dadelijk betere toekomstmoge lijkheden in zag. Ook mevrouw Van Osch is bedreven in het schoenmakersvak.Zij heeft enige tijd op dezelfde schoenfabriek als haar man gewerkt en in Santpoort was zij als coupeuse werkzaam. De familie Van Osch heeft twee zoons. Ze hebben inmiddels een woning in de Lieuwstraat gevonden. Apparatuur Wat de inventaris van de Texelse schoenmakerij betreft, is er met het vertrek van Hans Post en de komst van Kees van Osch nogal wat apparatuur bij gekomen. Er is een luchtdrukpers, een automatische aflapmachine en een doornaaimachine bijgekomen. Een on geveer 50 jaar oude houten penmachine is als curiositeit blijven staan. Omdat de vele werkzaamheden dit vereisen zal ook Kees van Osch voorlo pig op dezelfde voet werken als Hans Post dat gewoon was. Dat betekent dat hij gedurende zes dagen per week in de schoenmakerij bereikbaar zal zijn. Zodra zich de mogelijkheid voordoet (en dat zal waarschijnlijk pas volgens jaar zijn) wil hij zich echter voor het voetballen gaan inzetten. Hij denkt er aan om weer een jeugdelftal te gaan begeleiden. De werkzaamheden aan de schoen makerij verrichtte Kees van Osch in samenwerking met Hans Post, die heeft toegezegd zijn opvolger in de eerste weken met allerlei zaken behulpzaam te willen zijn. Naast deze werkzaamheden in eigen beheer werden bij de verbouw van de schoenmakerij voorts de VEM (elektra) en TEBO (timmerwerk) inge schakeld. Het concert van het studentenor kest Jan Pzn Sweelinck dat op Twee de Pinksterdag in de Nederlands Her vormde kerk van Den Burg werd gege ven heeft ondanks de bijzonder goede kwaliteit van het geboden programma betrekkelijk weinig belangstelling ge trokken. De Amsterdamse studenten traden op voor een handje vol liefheb bers dat door het enthousiaste ap plaus er wel blijk van gaf de ten gehore gebrachte muziek erg te waarderen. Het 100-jarige orkest dat werd gediri geerd door Henk Alkema speelde werken van Edward Elgar, Jurriaan Andriessen en Juan Crisostomo Arriage. Daaraan voorafgaand speelde men de Intrada van Henk Alkema. Hoogtepunt van het programma vorm de het optreden van cellosolist Godfried Hoogeveen. Hij speelde het concert voor cello en orkest in E-klein (1919) van Edward Elgar. Godfried Hoogeveen, die onder andere studeerde bij Tibor de Machula, Gregor Piatigorsky en Jascha Heifetz behaalde in 1970 „cum laude" zijn solistendiploma. Sedert 1976 is God fried Hoogeveen solocellist van het Resi dentie Orkest. Het programma vermeldde na de pau ze de Respiration Suite (1962) van Jur riaan Andriessen en de Sinfonia a Gran Orquesta (1826) van de 19-eeuwse Spaanse componist Arriaga (de Spaanse Mozart). Op zaterdagmiddag 20 mei wordt op de velden van S.V. Oosterend het zogenaamde SVOZ-toernooi gehouden. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur. Aan dit toernooi zal worden meege daan door twee teams van het Friese FC. Makkum, een team van de amateur vereniging Eindhoven en beide teams van de zaterdagafdeling van S.V. Oos terend. De wedstrijden worden op beide SVO-velden gespeeld, en het evene ment zal om ongeveer 17.00 uur afge lopen zijn, waarna de prijsuitreiking in de kantine volgt. Ter gelegenheid van het dit jaar te houden Oosterend Present feest komt op zaterdag 22 juli de van radio en teevee bekende Pipo de Clown (Cor Witsche) naar Texel. Hij zal 's morgens voor de jeugd in de Oosterender Mu- ziektuin een optreden verzorgen. Zijn echtgenote Mammaloe zal uiteraard in zijn gezelschap zijn. Verder zal aan het programma door Beertje Colargol en Calimero medewerking worden ver leend. De dagtocht, die de afdeling Den Burg van de Ned. Bond voor Ouderen op 23 met houdt zal in verband met het grote aantal inschrijvingen met twee bussen worden gemaakt. Beide bussen zullen vanaf 7.20 uur de deelnemers aan dit reisje afhalen. De routes zijn als volgt: bus 1: Elemert, Emmalaan, Wil- helminalaan, Kogerstraat en Beatrix- laan. Bus: 2: C. E. Gollards Rustoord, via Garage Kaczor (keesomlaan) naar 't horntje. Het gezelschap vertrekt met de boot van 8.05 uur. Het op Texel gegeven concert van het Amsterdamse studentenorkest vormde de afsluiting van een repetitieweekend voorafgaand aan het op 22 mei te houden feestelijke slotconcert ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van het orkest. Men was van 13 tot en met 15 mei in Den Hoorn te gast waar de bijna 50 leden van het studentenorkest in de kampeerboer derij Jonkersbergen verbleven me VEN VAN LEZERS BUTEN VERANTWOOROELUKHClO «N DE «ECBX1É Naar aanleiding van het krantenartikel over Niek Welboren in de oude lagere school te Zuid-Eierland (T.C. 12 mei) wil ik het volgende opmerken. Op het moment dat Niek de school „kreeg" was er nog een gegadigde, namelijk ikzelf. Toen ik informeerde wat er met de school ging gebeuren, werd mij verteld dat er al iemand was die daar iets voor parachutisten wilde opzetten, maar dat de gemeente dat daar liever niet wilde. Mijn opzet was om in de school schilderijen en schelpen te exposeren en af en toe een antiekbeursje te houden. Een en ander was reeds met enkele Texelse antiekhandelaren besproken. Kort nadat ik mijn licht bij de gemeen te opgestoken had, werd ik teruggebeld met de mededeling dat ik de school kon krijgen. Er was alleen nog bevestiging van B en W nodig. Na enkele weken taal noch teken te hebben vernomen stapte ik naar het gemeentehuis om daar van een „verbaasde" ambtenaar te horen dat men schijnbaar het afbericht was vergeten te versturen, er lagen nog in beslag genomen inboedels in de school en daarom mocht niemand het gebouw betrekken. Ik keek daarom wel even op toen ik uit de krant vernam dat er buiten Niek Welboren geen belangstellenden voor de school meer waren. Niettemin wens ik Niek veel succes in „onze" school en zal hem er zeker af en toe opzoeken. Gelein Jansen In het komende weekend heeft S.V. De Koog twee toernooien. Zaterdag een toernooi voor B-junioren en zondag voor de lagere seniorenelftallen. Voor zaterdag ziet het programma er als volgt uit: 11.00 uur De Koog B1-ZDH B1 11.35 uur Tex. Boys B1-Cocksdorp BI 12.10 uur De Koog B1-Helder B2 12.45 uur Tex. Boys B1-Helder B1 - 13.20 uur ZDH B1- Helder B2 13.55 uur Cocksdorp Bi-Helder BI 14.30 uur Nr. 3 Poule A- nr. 3 Poule B 15.05 uur Nr. 2 Poule A-Nr. 2 Poule B 15.40 uur Nr. 1 Poule a-Nr. 1 Poule b Bij het seniorentoernooi op zondag wordt er in een poule gespeeld. Alle elftallen komen in vier wedstrijden uit. Winnaar wordt het elftal met de meest behaalde punten. Het programma is als volgt: 10.30 uur De Koog 2-ZDH 3 11.05 uur Texel 4-Tex. Boys 3 11.40 uur De Koog 2-Cocksdorp 2 12.15 uur ZDH 3-Texel4 12.50 uur Tex. Boys 3-Cocksdorp 2 J3.25 uur De Koog 2-Texel 4 14.00 uur ZDH 3-Tex. Boys 3 14.35 uur Texel 4-Cocksdorp 2 15.10 uur De Koog 2-Tex. Boys 3 15.45 uur ZDH 3-Cocksdorp 2

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5