Gemeenteraadsverkiezingen 31 mei 1978 Het woord aan de deelnemers Tex. Belang PAKT CDA Dros SRP VVD Geen partijpolitiek Nat wil Texel? Het Evangelie als richtsnoer Waarom lijst 5? Een duidelijk geluid vanuit Gods woord Wel degelijk! 1 Blik vooruit 1IJDAG 28 ME11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 stelling van onze nieuwe fraktie. Juist op dit moment is het van groot belang dat u zich duidelijk uitspreekt door uw stem voor TEXELS BELANG uit te brengen! Jan van Asselt, lijstaanvoerder Texels Belang Woensdag 31 mei is het zover. Ook Texel trekt men (hopelijk in groten ile) naar de stembussen die in alle jen opgesteld zullen staan. i/at is eigenlijk de reden dat we nmen? Zolang bij geen enkele verkie- I in Nederland en dus op Texel het omstpercentage de 100 procent ook ir nadert is het duidelijk dat lang niet ireen dat terdege beseft. zou een en ander daarom graag in ele punten willen toelichten. Stemmen, is een recht. Een recht iedere mondige burger om zelf te alen hoe in de komende vier jaar de lenstelling van het bestuur zal zijn. Stemmen, is een plicht waaraan i zich eigenlijk niet onttrekken kan. Stemmen, is een verantwoordelijk- I. Iedere burger kan daarmee een rage geven aan een goed funktione- ie democratie. De kiezer zal zich inschap moeten geven van de doel ingen van de deelnemende partijen, zij voorstaan en wat zij verwezenlijkt in zien. Vandaar mijn aanhef. (at wil nu het PAKT? U kunt dat ebreid lezen in de „Dekselse krant" ir wat mijzelf als lijsttrekker betreft in het programma de volgende riteiten. et in het recreatiebasisplan gestelde al van 47.000 slaapplaatsen is geen efgetal maar een absoluut maxi- n. Daar valt bij ons niet aan te en. Texel moet leefbaar blijven, al voor de eigen bevolking. Ons id is een hoogwaardig natuurgebied rvan we ons allen bewust zijn. Texel en kan echter geen landschapspark fen. De mens en dus ook de elaar maakt deel uit van die natuur rin hij leeft en werkt. Onze opstel- in het bestemmingsplan buitenge- heeft daar geen twijfel over laten aan. Texel is een eiland maar ilijkertijd een stuk Nederland. Dat dt in dat we niet in een isolement len geraken. Wij willen een zeer de verbinding met het vasteland r tegelijkertijd willen we niet door elfde vasteland overspoeld wor- De kiesvereniging Texels Belang is onder andere tot stand gebracht om de echte Texelse balangen zonder partij politiek te verdedigen, omdat partijpoli tiek volgens ons niet in de gemeente raad thuis hoort. Wij trachten op Texel niveau zónder druk van partijdicipline of landelijke congressen uit te maken wat voor Texel geschikt is. Vandaar dat mensen uit allerlei richtingen zich bij ons aansluiten (links/rechts/christelijk/an ders denkend). Wij nemen zorgvuldig besluiten met als uitgangspunt ons verkiezingspro gramma, waarbij het gelukkig niet zo is dat één man het voor het zeggen heeft. Onze lijst vertegenwoordigt 14 nuchter handelende en denkende kandidaten die een beleid wensen dat speciaal afge stemd is op de belangen van de Texelse bevolking. Wij hebben dit ook de afge lopen 4 jaar getracht te bereiken, maar werden vaak door de politieke partijen gedwarsboomd. Wij roepen u op in het belang van ons eiland nu of nu wéér op één van onze kandidaten te stemmen, waarbij het principe geldt, dat wie de meeste stemmen heeft in de gemeenterrad komt. U, als kiezer heeft zodoende de grootst mogelijke inbreng op de samen- den. Vandaar dat het PAKT keihard stelling heeft genomen tegen de dub beldekker. Voor ons staat een halfuursdienst centraal zowel in de zomer als in de winter met enkeldeksschepen. Mocht dit meer gaan kosten dan zijn ook wij een stukje Nederland en zal de totale Nederlandse bevolking dit voor een zeer belangrijk deel moeten bekostigen. Er zijn nog talloze andere punten aan te voeren die we in de komende jaren zouden willen en wensen, sla de „Deksel se krant" er maar op na. Ik wil echter besluiten met een oproep. Kiezers van Texel, weeg alles tegen elkaar af voordat u in het stemhokje die ene rode stip plaatst. U doet daarmee een uitspraak waar u voor vier jaar aan vast zit. Weeg af wat het PAKT wil en voor ogen staat. Als u alleen denkt aan het welzijn van de Texelaars in al zijn facetten kan uw keus niet moeilijk zijn. Ik vraag daarom: Geef ons uw ver trouwen en wij zullen onze krachten inzetten. Maak ons sterk. HEB TEXEL LIEF, STEM PROGERS- SIEF! J. J. Westdorp krijgen zichzelf te zijn. Zonder betutte ling. Vanuit deze achtergrond hebben wij als Texelse D'66-ers ons programma gemaakt. Zakelijk, zonder stokpaardjes, met een wantrouwig oog voor ongecon troleerde macht en met nieuwe ideeën. We vinden dat alle gewone mensen de kans moeten hebben om ideeën aan te dragen voor de oplossing van Texelse problemen, want „De Overheid", dat zijn wij allemaal met elkaar. Dat is een hoofdlijn in ons programma. Om de samenwerking tussen burgers en be stuur te bevorderen willen wij een gemeentelijk voorlichter en we willen ook zelf voor elke raadsvergadering spreekuur gaan houden. Maar er staat nog veel meer in ons programma: D'66 is voorstander van kleinschaligheid dus gezonde kleine bedrijven en liever kamperen bij de boer dan luxe appartementen. En verder: huisvestingsmogelijkheden voor jonge ren en alleenstaanden; serieuze aan dacht voor het reconstructieplan Groe- neplaats; gemeentelijke plannen ook toetsen aan de gevolgen voor milieu en landschap; woonerven en openbare gebouwen toegankelijk voor invaliden; éénrichtingverkeer tussen 't Horntje en Oudeschild, heen via de Amaliaweg, terug via de Redoute; het gasbedrijf onder openbare controle; belangrijke beslissingen van de RST onderwerpen aan goedkeuring van de gemeenteraad; geen splitsing van appartementencom plexen in verkoopbare eenheden. Een goed programma. Dat hebben we meer gehoord. Bent u ook één van die mensen die D'66 een warm hart toe draagt en denkt u ook dat we die zetel in de raad wel halen? Dan is het wel nodig dat u ook op ons stemt. Zonder u lukt het niet. Dus, Texelse Democraten, kom opl D'66 OOK OP TEXEL IN DE RAAD, WELDEGELIJK! D'66 Texel, Cor Kuip Met de gemeenteraadsverkiezingen van 31 mei in zicht is van diverse kanten op het zelfstandige raadslid J. C. Dros een beroep gedaan zijn zetel in de Texelse raad vooral niet te verlaten. Onder de mensen die Dros hebben aangeraden te blijven waren ook veel aanhangers van Texels Belang, de groe pering waar Dros vroeger deel van uitmaakte. Dros wilde uiteindelijk wel blijven. Hij besloot hiertoe op het allerlaatste mo ment nadat wij als groepering er bij hem op hadden aangedrongen, want wij zijn ven mening dat een gezonde kritiek in de raad niet kan worden gemist. In zijn politieke loopbaan heeft Dros tal van aanvallen doorstaan, weet u nog wie daar in het verleden mee begonnen is? U kunt er een schrijven aan het bestuur van Texels Belang (17 juli 1974) op nalezen. U houdt het niet voor mogelijk, die aanval kwam van niemand minder dan T. van de Heerik, de man men en aandacht voor de leefbaarheid van alle dorpen is noodzakelijk. In het belang van de werkgelegenheid zal het bedrijfsleven (agrariërs, middenstan ders, vissers, recreatie- en horecaonder nemers, etc.) alle mogelijkheden moe ten benutten die passend zijn binnen de specifieke eilandpositie. Ook voor de veerverbinding zal de oplossing moeten komen die zonder reserveringssyste men het vervoer behooriijk mogelijk maakt en waarborgen geeft dat onge wenste ontwikkelingen worden voorko men. Verder zal er weer een enorme hoeveelheid bestuurlijke tijd en moeite nodig zijn om op de stellingnames en plannen van andere overheden (nota's, planologische kernbeslissingen, struc tuurschema's, etc.) en akt'egroepen effektief te reageren. Het is natuurlijk verleidelijk om op een aantal zaken dieper in te gaan. Ik doe dat bewust niet, beseffend dat dit waar schijnlijk in de wirwar van programma's etc. weinig zinvol is. U kent ons pro gramma en onze mensen. U weet hun instelling en hun kwaliteiten. Zij vertrou wen dat u zich aangesproken zult voelen door de CDA visie. Niet alleen voor het eigen belang maar vooral voor het gezamenlijk belang van een gezonde en gelukkige Texelse samenleving. Zij we ten dat u zelf wel onderscheid kunt maken en rekenen dus op u zoals u op hen kunt rekenen. Want ook op Texel kan het CDA pas goed tot z'n recht komen als zij zich weet gesteund door u. Ook door u, juist door ul Jook Nauta, lijsttrekker CDA Texel Beste Texelaars, U hebt nu tot driemaal toe een folder van onze SRP ontvangen, of krijgt de derde deze week nog, en u hebt hierin ons verkiezingsprogram plus onze be weegredenen waarom wij tot een SRP zijn gekomen kunnen lezen. Bovendien hebt u ons verkiezingsprogram en wat advertenties kunnen lezen in de Texelse Courant. Toch wil ik graag nog enkele punten even in het bijzonder onder uw aandacht brengen. In de eerste plaats dat wij het goed funktionerende traditionele gezin zien als de basis van een gezonde maat schappij en een goede en fijne samen leving. Hoe wordt dit namelijk niet allerwege en óók op ons eiland op een verschrikkelijke manier ondergraven. Denk aan de alternatieve gezinsvorming die ook hier steeds meer terrein wint. Dit is iets wat echt voortkomt uit het egoïsme van de mens, men houdt geen rekening meer met de ander, laat staan voor wat God ons in Zijn woord hierover zegt. Voor ons is het dan zo'n verdrieti ge zaak, dat wanneer hier publiekelijk over wordt gesproken wij van een partij die zich ook christelijk noemt, te horen moeten krijgen dat zij hoewel ze dit niet zal stimuleren toch de alternatie ve gezinsvorming niet zal tegengaan, leest u de Texelse Courant van 12 mei hier maar op na in het verslag van de politieke vergadering uitgaande van het Vrouwencafé, omdat, zoals men daar zei de MENSEN dit toch immers perken. Wij weten namelijk dat heel veel zowel christelijke als niet-christelijke ouders hier ernstig verontrust over zijn. Aan wie geven we onze jongeren over, welke principes en welke mentaliteit wordt hun aangepraat? Ook hier weer net als in beide voorgaande punten het ondergraven van ons gezin. Daarom is het zo bitter nodig dat er een duidelijk geluid wordt vernomen vanuit Gods onfeilbaar woord. Houdt uw ogen en oren alstublieft open, Texelaars. Verder zult u begrijpen dat mij als veehouder ook de agrarische sector zeer ter harte gaat en het landschapspark in mij een felle bestrijder zal vinden. Zeer zeker hebben we de natuur als schep ping Gods verstandig en zinvol te bewaren en te beheren, maar de mens als kroon der schepping mag hierdoor beslist niet in verdrukking komen en zal toch allereerst levensmogelijkheid moe ten hebben. Ook willen we als SRP nog alle moeite doen om de landelijke regeling van de 5 recreatieve verblijfseenheden per agra risch bedrijf te verwezenlijken, mits aan de nodige eisen t.a.v. voor te schrijven voorzieningen wordt voldaan. Geef die mensen die dit willen en financieel nodig hebben toch dit ruggesteuntje. Nog wel meer zou ik willen noemen, doch de ruimte ontbreekt mij hiertoe. Alleen dit nog: We weten wél dat als er met de boot gependeld moet worden, de aansluitingen met het openbaar vervoer hopeloos zijn. We willen ook hier de nodige aandacht aan besteden. Ik hoop, nadat u nu de laatste weken veel over ons hebt kunnen lezen, u ons wilt begrijpen en met ons aanvoelt, dat we echt het beste met u en uw gezin en onze hele Texelse samenleving voor hebben. Bij voorbaat mijn hartelijke dank voor uw stem. B. Vlaming C.G.zn., SRP Waardoor onderscheidt zich het CDA op Texel. In ieder géval is het Texelse CDA nieuw. Gelukkig is het mogelijk geworden om de christendemocratische krachten te bundelen. Om samen ster ker te zijn en de belangen van de gemeenschap Texel nog beter te die nen. Maar wat belangrijker is: het CDA vertegenwoordigt geen bepaald maat schappelijk systeem of belangengroe pering. Dit dient met nadruk te worden gesteldl Want sommigen proberen het CDA steeds weer in bepaalde politieke vakjes te stoppen. Ook omdat dit aangeeft dat het een misverstand is dat partijpolitieke belangen of doelstellingen voorrang zouden hebben bij de behar tiging van de eigen Texelse problema tiek. Een en ander geeft ook aan dat een lijst als Texels Belang in feite wat het Texelse CDA betreft overbodig is (met alle respect wor de kandidaten). Dus geen gebondenheid aan een bepaald maatschappelijk/politiek systeem of be langengroep. Immers het CDA aan vaardt het evangelie als richtsnoer voor haar handelen. Dat uitganspunt heeft alleen het CDA. Dit betekent concreet dat de christen democratische politiek uitgaat van een gezamenlijke verantwoordelijk heid voor elkaar. Een eigen verantwoor delijkheid voor de ander, begrip en erkenning van ieders positie in de Texelse samenleving. Dit betekent te vens dat het CDA uitgaat van evenwich tige verhoudingen. Waarin de één de ander niet mag overheersen. Waarin zorgvuldig afwegen centraal staat. Waarbij de vrijheid van de één niet de onvrijheid van de ander mag zijn. Want laten we er nu toch in hemelsnaam voor zorgen dat het leefbaar blijft op Texel. Die leefbaarheid op Texel in goede maatschappelijke en menselijke verhou dingen is bepalend voor het werken en beslissen van uw CDA mensen. Dat komt mede tot uitdrukking in ons pro gramma. Een programma dat zich niet uitput in vage beloften of allerlei details. Wel een programma dat zich richt tot alle Texelaars zonder onderscheid naar geloof of maatschappijvisie. Dat niet veroordelend maar beoordelend rede neert en zich positief opstelt. En dat is van groot belang. Want in de komende jaren vragen veel belangrijke vraagstuk ken om oplossingen. Een krachtige aanpak van de nijpende woningproble- Evenzo ligt het met het punt aangaan de de sluitingsuren van de horecabedrij ven die we drastisch vervroegd willen zien. Des te langer de gelegenheid wordt geboden zich te bedrinken, des te groter kunnen de noodlottige gevolgen zijn. Denk maar aan de nu steeds hogere aantallen verkeersongelukken vanwege drankmisbruik, de ellende binnen het huwelijk en gezin en het misselijke burengerucht wat door dit alles wordt veroorzaakt. Ook hierover haalt boven bedoelde christelijke partij de schouders op. Heel jammerl Dan willen we ook trachten de verkeerde invloeden die vanuit onze hogere scholen op onze jeugd afkomen zoveel mogelijk in te uitgangspunt is dat alle mensen kwaardig zijn. Maar niet alle mensen gelijk, leder mens is uniek en heeft t op een individuele benadering. Of nu gaat om mannen of vrouwen, of jonge mensen, werkenden of lozen, gehuwden of ongehuwden. vinden dat iedereen de kans moet waarvan bleek dat hij kilo's boter op zijn hoofd hadl Dezelfde Van der Heerik moest daarom de gemeenteraad en de Recreatiestichting op staande voet ver laten. Weet u wat zijn bedoeling was? Wij weten het antwoord: Dros' plaats overnemen. De geschiedenis lijkt zich nu te willen herhalen, maar het feit dat Dros on danks al deze tegenwerking in de raad wil plaatsnemen getuigt volgens ons van grote moed. Daarom heeft hij onze steun. We hopen alleen dat diegene die hem bestreden ook de moed kunnen opbrengen, weer met hem te willen samenwerken. In het belang van Texel en zijn bevolking. Alleen dan kan het raadswerk tot zijn recht komen. Bovengenoemd schrijven werd door ons aan de redactie van de Texelse Courant ter inzage gegeven. De groep van lijst 5 Met nadruk stellen wij een reeële kans, en geen gelijke kansen, omdat de kansen, die men heeft ook sterk afhan kelijk zijn van de intelligentie en het sociaal milieu, waarin men opgroeit. Aan de intelligentie kan een politieke partij niets doen. Aan het sociaal milieu en vooral aan de opleiding echter wel. Met name de mogelijkheid van de bege leiding van de opleiding door de ouders is iets, waar wij alle aandacht aan zullen schenken. Wij staan achter het streven van de regering om de ouderen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving te laten wonen, waarbij indien nodig hulp moet worden verstrekt. De renovatie en herbestrating van de dorpen is gelukkig in volle gang, hoewel hier een blijvende exploitatielast lijkt te ontstaan door het scheefrijden van ,,amira"-paaltjes. In dit verband hopen wij, dat de vernielingen van zowel gemeenschapseigendommen als van particulier bezit door min of meer balorige jongelui in de komende jaren af zal nemen. Initiatieven voor slechtweerakkom- modatie en voorzieningen voor winter- toerisme zullen wij van harte ondersteu nen. Het heffen van toeristenbelasting vol gens een gedifferentieerd tarief wijzen wij om principiële en praktische (admi nistratieve) redenen af. De toeristenbe lasting wordt geheven op gronden, waarvan alle gasten in gelijke mate profiteren. Wat betreft het bestemmingplan bui tengebied houden wij vast aan de eis dat er een goede bijdrageregeling moet komen. Gezien de geringe hoeveelheid bouw grond, die de gemeente nu nog ter beschikking heeft, zal het „Marsplan" met grote voortvarendheid tot ontwik keling moeten worden gebracht. Besluiten willen wij met de wens, dat wij met de andere politieke partijen en belangengroeperingen gezamenlijk een voor Texel verstandig beleid kunnen voeren, waarbij ons aller welzijn, hoewel dat niet in geld is uit te drukken, betaald zal kunnen worden uit de opbrengsten van de economische bedrijvigheid. Gerard C. van der Kooi, WD afdeling Texel willen. Behoeft het evangelie op dit punt dan geen richtsnoer meer te zijn, die toch zegt dat niet mijn wil maar alleen Gods Wil vervult behoort te zijn? Wij staan een eerlijke en rechtvaardige toewijzing van woningen voor aan de traditionele gezinnen plus de alleen staanden. m, )'66 gaat op Texel onverPAKT de kiezing in. Onafhankelijk. Niet uit lOrtunistische overwegingen, maar 1 dat de ideeën van D'66 zo beter uit 'erf komen. I >'66 heeft een eigen aanpak, een a »n manier van denken. Onbelem- I d door starre principes en dogma's g D'66 op een verfrissende manier een 3 ktische, heldere politiek voeren. Om in een bepaald perspectief vooruit te kunnen kijken, moet men eerst weten waar men vanuit gaat. Dat zij voor de WD natuurlijk de liberale beginselen, zoals die vermeld staan in ons program ma, te weten: 1. Vrijheid. Zoveel mogelijk vrijheid voor de mens als individu, waarbij de overheden een weliswaar wetgevende, maar dienende taak hebben. 2. Verantwoordelijkheid. De vrijheid, die men aan het individu kan verlenen is rechtstreeks afhankelijk van zijn verant woordelijkheidsgevoel. Immers men zal altijd af moeten wegen of de vrijheid voor zichzelf niet ten koste gaat van een te grote onvrijheid voor een ander. 3. Verdraagzaamheid. Verdraagzaam heid t.o.v. een andere mening, het res pecteren en eventueel accepteren daar van. Ook als zij vanuit een miderheids- groepering komt. 4. Sociale rechtvaardigheid. Naar on ze mening houdt dit in voor allen een gelijke kans voor iedere opleiding, zodat iedereen een reeële kans krijgt in de samenleving.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5