Ml MA Seizoenopenstelling postkantoren STALGISCH BEZOEK AAN TEXEL KRUISWOORDPUZZEL Alleen op reis Ledental Groene Kruis stijgt explosie! 27 m piraten opgepakt .ovende kritieken over werk van Blok v.d. Velden Burgerlijke stand „WAT IK ZEGGEN WOU.." „WAT IK ZEGGEN WOU.." Speculatie IJ DAG 76 ME! 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 en kort briefje dat de heer Norm ntum uit het Amerikaanse San (Califomië) in april 1976 naar de aktie van de Texelse Courant arde en waarin werd gevraagd hulp bij het opsporingswerk naar re verwanten op Texel, mondde e week uit in een bezoek van de Beintum en zijn dochter nne aan Texel, e Amerikaanse gasten maakten rbij van de gelegenheid gebruik de iktie van de Texelse Courant op te ten en waren bovendien te gast bij huidige bewoners van het pand erstraat 20, waar rond 1900 Jacob jwer een bakkerij exploiteerde. aar aanleiding van een nieuwe ten- (stelling met voornamelijk Italiaans waarmee de van oorsprong Texel- unstschilder Ad Blok v. d. Velden in Italiaanse plaatsje Varese exposeert in de daar verschijnende dagbladen aantal lovende kritieken versche- Deze nieuwe expositie met werk ..Blok" is te zien in de te Varese stigde ..Galleria d'arte Internazio- >als gebruikelijk zijn ook deze nieu- verken van Ad Blok van der Velden geïnspireerd op landschappelijke inderheden. De expositie geeft namelijk beelden te zien van de jgelegen delen van de omgeving Varese, en bestaat uit olieverfschil- en, aquarellen en tekeningen. mdat hij zich nog steeds bijzonder Texel verbonden voelt zond Ad van der Velden de redactie een sel van een artikel dat ter gelegen- van deze expositie verscheen in het m )lad ,,La Prealpina". Onderschatting ierin wordt ondermeer gezegd dat >k" zijn eigen werk enigszins onder- it Kunstwerken die Blok van der len zelf als „tekeningen" kwalifi- t zijn volgens „La Prealpina" in (elijkheid „echte en zuivere schilde- in zwart en wit". „Ze zijn", aldus rant, „met de kwast direkt zonder eling, doelbewust en met een aller- oonlijkste techniek op het doek 't. De techniek van Blok van der en heeft iets wonderbaarlijks door sterk sprekende effekten die het iept. Deze „tekeningen" zijn mis- en de mooiste, de meest interessan- de meest verbazingwekkende van intoonstelling". Aquarellen onderbaarlijk is volgens dezelfde t ook de ongebruikelijke wijze waar- Ad Blok van der Velden zich als irellist manifesteert. De bezoekers de tentoonstelling wordt aangera- de werken nauwkeurig te bestude- omdat er op het eerste gezicht lig verschil is tussen de aquarellen olieverfschilderijen. Geconstateerd Jt dat de penseelvoering dezelfde is; elijk snel, lang en vrij en verbazing- kend ongedwongen. Het kleuren- ma van zowel olieverfschildering als irel is gelijk, zegt „La Prealpina". Onstuimigheid 3t artikel eindigt met de opmerking nadat de noordelijke geest van Ad van der Velden zich met het licht de Italiaanse aarde gemengd had schilderkunst steeds meer is gaan oeren. Het heeft een onstuimigheid egen zoals ook Van Gogh die had een evenwichtige kleurenspectrum >terk met de Latijnse mentaliteit van taliaanse volk verbonden is. Op de brief van de heer Beintum, die op dinsdag 27 april 1976 onder het kopje „Opsporing verzocht" werd geplaatst, kwam in de weken daarna een flink aantal reacties los. Het waren er zo veel, dat het mogelijk bleek aan de hand van de toegezonden gegevens een stamboom van de familie van de heer Beintum samen te stellen die te rugging tot aan het jaar 1700! De heer Norm Beintum bleek via zijn grootmoeder gelieerd aan onder andere de families Brouwer en Bremer. Hierop voortbordurend bleek bovendien dat er ook familiebanden met de familie Eelman waren. Als gevolg daarvan kwam de familie Beintum in Amerika in contact met de Texelse mevrouw A. Alderlieste-Eelman uit De Koog, die kort na het publiceren van de oproep in de Texelse Courant een reis maakte maar onder meer Californië en hen daar ontmoette. In de afgelopen dagen kwam het tot een tegenbezoek, waarbij de heer Bein tum en zijn dochter bij mevrouw Alder- lieste te gast waren en tijdens hun verblijf op Texel talrijke kennissen be zochten, die zij via de oproep hadden gekregen. De Amerikanse gasten hebben tevens van de gelegenheid gebruik ge maakt verre familie van vaders kant in Friesland op te zoeken. Dit voerde hen nar de plaatsjes Grijpskerk en Visvliet op de grens van Friesland en Gronin gen. Dinsdagochtend waren de heer Norm Beintum en zin dochter in Den Burg. Op de plaats waar hun voorouder Jacob Brouwer vroeger de oven van zijn bakkerij had staan fotografeerden wij het tweetal samen met Pim Decnop (r) exploitant van de nu hier geves tigde taveerne De Twaalf Balcken". van 17 tot en met 23 mei 1978 Geboren: Michiel Joost, zv. Daniël Spitzer en Tine E. Brand; Jantien, dv. Joseph J. M. van Beurden en Hillegon- da Groot. Overlijden: Willemina Dijker wv. De Smidt, oud 87 jaar, wonende in Den Burg; Duifje Groot, wv. Reij, oud 89 jaar, wonende te De Waal; Aaltje de Jager, wv. Koopman, oud 85 jaar, wonende te Den Burg; Wietske de Goede, oud 10 maanden, wonende te Oosterend. I BREVEN VAN LEZERS - BUTEN VERANTWOORDE LUXK<D WNM RE OAK Tt Dinsdagavond werden door de politie twee uit het Drentse Emmen afkomstige 15-jarige jongens in Den Helder aan een van de ouders overgedragen nadat beide knapen zich kort daarvoor „plat zak" bij de politie hadden gemeld. De jongens waren, maandagochtend van huis weggelopen en hadden in eerste instantie de trein naar Amster dam genomen. Na daar enkele beziens waardigheden te hebben bezocht waren ze per trein naar Texel vertrokken en hadden op het eiland in een hotel de nacht doorgebracht. In de loop van dinsdagmiddag toen bleek dat ze volle dig door hun geld heen waren had het tweetal spijt gekregen en was naar het Texelse politiebureau gestapt. In overleg met de kinderpolitie die de ouders waarschuwde, werden de jeug dige reizigers naar Den Helder begeleid waar een van de ouders het reislustige tweetal opving en ze weer naar huis bracht. Tijdens het zomerseizoen in de periode van 29 mei t/m 2 september 1978 zullen de postkantoren op Texel als volgt worden opengesteld: Kantoor openstelling maandag tot en met vrijdag Den Burg 8.30-12.30 14.00-18.00 Den Hoorn 9.00-11.00 14.00-15.00 De Koog 9.00-12.30 16.00-18.00 Oudeschild 10.30-12.30 14.00-15.00 Postagentschap 8.30-12.30 13.30-18.00 Oosterend (dinsdagmiddag na 12.00 gesloten) Postagentschap 9.00-12.30 13.30-18.00 De Cocksdorp (dinsdagmiddag na 12.00 gesloten) zaterdag 8.30-11.30 17.00-18.00 gesloten gesloten 17.30-18.00 gesloten gesloten gesloten Het ledental van het Texelse Groene Kruis maakt in vergelijking met de landelijke cijfers een explo sieve groei door. Van 2600 leden in 1976 is het totale ledenbestand nu boven 3300 gekomen, waarmee op het eiland 92% van de bevolking bij deze kruisvereniging aangesloten is. Dat is iets meer dan het landelijke gemiddelde. Dit maakte secretaris Hans de Porto woensdagavond op de ledenverga dering van het Groene Kruis bij de bespreking van het jaarverslag over het afgelopen jaar bekend. Hij deelde voorts mee dat de bestuursvorm van het Groene Kruis binnenkort tamelijk grondige veranderingen zou onder gaan. Deze zal gaan lopen via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), waardoor het kruiswerk ge herstructureerd wordt. De huidige situatie, waarbij het bestuur de werkgever van de zusters is, zal dan vervallen. Het komt er voortaan op neer dat het bestuur alleen de beheerder van het Medisch Centrum en een aantal woningen zal zijn. De Porto deelde voorts mee, dat het bestuur zich al jaren inspant om een nieuwe wijk verpleegster te krijgen, maar dat het er reëel gezien eigenlijk niet inzit, omdat het landelijk tekort zo'n 1500 is. Ook deelde de secretaris van het Groene Kruis mee, dat deze organisa tie in verband met het steeds intensievere gebruik van het medisch centrum in Den Burg zich in de toekomst wellicht in Oosterend zal ves tigen. De leden van het Groene Kruis ver klaarden zich woensdagavond zonder uitzondering achter het bestuursvoor stel de jaarlijkse contributie met f2,50 te verhogen en op f30, te brengen. BREVEN VAN LEZERS BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID MN DE REDAftTC Betreft: uw artikel in de krant van 12 mei 1978. Met mijn familie bracht ik de Pinkster dagen in mijn huis op Texel door en kreeg van kennissen uw artikel van bovengenoemde datum te lezen. Over dit artikel zou ik het volgende onder uw aandacht willen brengen: Het huis in Oudeschild, De Ruyterstraat 85C hebben wij op 4 oktober 1974 van de heer Nauta uit Den Burg over de makelaar de heer Brandsen voor de prijs van f31.500 exclusief makelaarskosten gekocht. Later hoorden wij van mensen, die over de voorgeschiedenis van het huis precies op de hoogte waren, dat de heer Nauta zelf het huis op 1 oktober 1974 voor de prijs van f18.000, gekocht en het ons drie dagen later met een winst van f13.500, doorverkocht had. Een verkoop op zulk een korte termijn zou met een hoge speculatiebelasting bij ons in Duitsland betaald moeten wor den, blijkbaar schijnt dat in Nederland niet te zijn. Hoogachtend, Gert Keilers, Hilden, Duitsland NASCHRIFT: De heer Keilers heeft zich verkeerd laten informeren maar is waarschijnlijk te goeder trouw. Hij heeft zich voor de kar laten spannen van de heren Dros en Zwan. De heren bleken over een kopie van het stuk te beschikken en kwamen zich woensdag bij ons vergewissen of het wel ruimschoots voor de verkiezin gen zou worden geplaatst. Zie verder ons Groen-Zwart-commentaar elders in deze krant. Red. De illegale 27-Mc amateurs nemen geen genoegen met de term Piraten. Wat zijn het dan? De Noordhollandse Illegale Radio Omroep wordt wèl met een tot piraat gebombardeerd. Van je collega's moet je het maar hebben. Of eigenlijk zijn het geen collega's deze 27 Mc-ers. De meesten weten alleen hoe het apparaatje aan en uit moet en zijn technisch niet op de hoogte. De afspra ken met de modelbouwclub zijn volgens ons ook wel eens in het honderd gelopen, daar er toch enkele model bouwvliegtuigjes neer zijn gestort. Ge volg duizenden guldens schade. Men heeft zelfs een verrader in de gelederen. Over fatsoenlijk gesproken. De Noord hollandse Illegale Radio Omroep heeft een jaar een muziekzender in de lucht gehouden, en zijn ondergang was de enorme populariteit onder de duizenden luisteraars. Om een ander piraat te noemen, en zich zelf te beroepen op fatsoenlijkheid enz. vinden wij geen stijl. Een oud spreekwoord luidt: De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Maar met samenwerking onderling op Texel zouden we veel verder komen en elkander collega's kunnen noemen. Te vens zouden we dan misschien allemaal beter voorbereid kunnen zijn op opspo- ringsakties van PTT en politie. Hiermee kunnen we het illegale radioverkeer op Texel tot een goed georganiseerde club maken. En het illegale radioverkeer op Texel en omstreken ten dienste zijn. Wie geïnteresseerd is in het bovenstaande, kan zijn reaktie kwijt aan het correspon dentieadres van de NIRO: K. de Boer, Korteregel 13, Wognum (N.H.) ie 19 Horizontaal: 1deel van de dag 6. tegenwerping 11zangnoot 12. betrouwbaar 14. zangnoot 15. vaartuig 17. ouderloos kind 20. in bruikleen geven 22. graansoort 23. koraaleiland 25. buigzaam 27. tooi 29. begrip 31. aanzien 32. riviermond 33. voorzetsel 34. in aanzien houden 36. uitgesmolten stukje vet 38. meisjesnaam 39. bevel 40. titel (afk. 41. Gode zij lof (Lat. afk.) 42. landbouwwerktuig 43. familielid 44. kaartspel 46. kleverig 48. en anderen (afk.) 50. persbureau 52. vis 54. schoeisel 56. opgeld 57. naaigerei 59. soort afsluiting 60. telwoord 62. half 64. moerassig 66. breekbare 67. de somma van (afk.) 69. uitbrander 72. gewicht (afk.) 73. het aanhoudend ratelen 74. soort verhaal Verticaal: 1 zoogdier 2. ongeveer (afk.) 3. lusthof 4. plant 5. gewicht (afk.) 6. meervoud (Latijnse afk.) 7. weg voor verkeer 8. kleurstof 9. de oudere (afk.) 10. hoofdplaats van Iran 13. getij 15. primitief vaartuig 16. bloem 18. plaats in Duitsland 19. geluidloos 21. ontkenning 22. deel van een zeilboot 24. doorgang, entree 26. nummer (afk.) 28. meubelstuk 30. heidebloempje 32. zuidvrucht 35. tijdperk 37. al (Engels) 43. deel van een week 44. dapper 45. kleurstof 46. vangwerktuig 47. Moh. boetende bedelmonnik 49. groente 51. slot 53. slede 55. plant 57. gebaar 58. klein net 61eter 63. dooreengekneed mengsel 65. de onbekende (afk.) 68. lidwoord 70. reeds 71. inhoudsmaat (afk.) 72. met dank (afk.) Donderdag 25 mei In „De Waldhoorn" te Den Hoorn houdt het Pakt een verkiezingsavond met medewerking van de revuegroep De Flierefluiters van Jannie Craanen- Hemelrijk; 20.00 uur. Vrijdag 26 mei De aquariumvereniging In Aqua Vita heeft in de Oude Ulo een bijeen komst. Dia-bandlezing over het hou den van een palidarium; 20.00 uur. De WD Texel houdt een discussie avond in „De Waldhoorn" te Den Hoorn; aanvang 20.00 uur. Ds. R. S. Kuitse neemt afscheid tijdens een receptie in de Doopsgezinde kerk te Den Burg van 19.30 - 21.30 uur. Zaterdag 27 mei Omstreeks 10.00 uur start bij het strand Westerslag een spectaculaire interna tionale zeilwedstrijd rond Texel met meer dan 75 catamarans. Zondag 28 mei Aanvang 14.30 uur heeft ds. R. S. Kuit- se zijn afscheidsdienst in de Doopsge zinde kerk te Den Burg. Maandag 29 mei Het Vrouwencafé heeft in de Oude Ulo een avond over macro-biotische voe ding; 20.00 uur. De WD Texel heeft een discussieavond in „Het Vogelhuis" te De Koog; 20.00 uur. De raadscommissie voor financiën heeft een openbare vergadering in het raad huis, aanvang 15.30 uur. Texels Belang heeft een politieke praat avond in „De Twaalf Balcken" in de Weverstraat; 20.00 uur. VASTE DATA Iedere dinsdagmiddag aanvang 14.00 uur kan worden deelgenomen aan een kerkentocht, een rondrit met (eigen) auto's langs een aantal be zienswaardige kerken die dan van binnen en van buiten worden bezich tigd. Gestart wordt bij de „Schuil hut" in de Parnassiastraat in De Koog. Elke dinsdag en vrijdag van 19.30 - 20.30 uur is de bibliotheek van de „Schuil hut" in de Parnassiastraat in De Koog geopend. Duitse en Nederlandse boeken voor jong en oud. Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gedepo neerd worden. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Mevr. Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220)4185. Door de Wielervereniging Texel wordt elke zondag een trainingsrit over Texel gehouden. Ook niet-leden kun-, nen hieraan deelhemen. De start is om 10.00 uur in de Willem van Beierenstraat. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Iedere dinsdag om 20.00 uur repetitie van het orkest „Musica Texla" o.l.v. Dyo Wassink in het Fanfaregebouw tje aan de Witte Kruislaan. Nieuwe leden altijd welkom. Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boek- studie om 19.00 uur op het adres Oorsprongweg 27 in Eierland en Schoorwal 41 te Den Burg. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 10.00 - 11.00 uur huisvrouwengym- nastiek in het lokaal aan de Beatrix- laan. Bejaardenzang iedere woensdagmid dag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaar- densoos Den Hoorn in dorpshuis De Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaarden- soos De Cocksdorp in het Eierland- sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur trai nen in de Dennen. Start bij camping Dennënoord aan de Grensweg.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7