Veel belangstelling voor industrieterrein Oudeschild RAADHUIS kSpiê In handje!* Bejaardenomroep wil videoploeg vormen Christelijke schoten tekenen beroep aan ijsbaan mogelijk tussen oude en nieuwe dijk B. en W. willen volkstuintjes handhaven „0e Lichtboei" breidt uit Zon, maan. hoog water Mededelingen van B. en W. 75 iri Subsidie voor brandveiligheids voorzieningen Oosterend Present ir „WAT IK ZEGGEN WOU.." Vreemde gang van zaken /RIJDAG 9 JUN11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Voor het nog te ontsluiten industrie- errein bij Oudeschild (totaal 33.230 m2) lestaat van de zijde van het bedrijfsle- en behoorlijke belangstelling, zo delen en W. de gemeenteraad mee naar anleiding van vragen die in de raads- ergadering werden gesteld. Er hebben zich reeds twaalf gegadig- len opgegeven, als volgt verdeeld: isserij en aanverwante bedrijven 4.500 n2; opslag en groothandel in levensmid- lelen 13.000 m2; opslag strandexploi- snt en transportbedrijf 4.000 m2 en aan- lemersbedrijven, bouwmaterialenhan- Jel en installatiebedrijf 11.730 m2. Geen toilet Rijkswaterstaat heeft laten weten niet Eireid te zijn een openbaar, eventueel obiel, toilet te plaatsen op het haven- rrein van Oudeschild. Beplanting Hollewal De bomen die langs de Hollewal zijn eplaatst ter hoogte van het Verpleeg- uis, zullen niet worden weggehaald of erplaatst. In de raad was geklaagd dat e bomen het veilig wandelen door de ejaarden belemmeren. B. en W. delen lee dat de bomen zijn geplant in verleg met de verkeerscommissie. Van e zijde van het Verpleeghuis zijn geen ezwaren vernomen. Retspad Den Hoorn B. en W. zullen het plan om het etspad naar Den Hoorn te leggen naast e Westerweg handhaven. In de raad ras voorgesteld om het pad langs de oornderweg te leggen, maar B. en W. rijzen er op dat alleen langs de Wester- reg de benodigde grond destijds in Bt kader van de ruilverkaveling is ver erven. De Ruyterstraat Per 1 juli a.s. wordt een eind gemaakt in het rijden met de SRV-wagen in de 29 e Ruyterstraat te Oudeschild. Dit in 7!$rband met de schade die aan het egdek is ontstaan. De bij wijze van 25foef aan de heer Eelman van de SRV- Iagen verleende ontheffing zal worden getrokken. Met het herstel van de :hade zal daarna worden begonnen. Maximum leeftijd Volgens een algemene gedragsregel in B. en W. mogen leden van (raads)- immissies niet ouder zijn dan 70 jaar. Ie deze leeftijd heeft bereikt wordt niet ke! benoemd of herbenoemd. Voor leden van stembureaus geldt dat zij niet ouder mogen zijn dan 70 jaar op 1 januari van het verkiezingsjaar. Industriecommissie B. en W. hebben beloofd na te gaan of de commissie vestiging bedrijven (vroeger industriecommissie) beter kan functioneren. Wellicht zal de commis sie zinvol werk kunnen verrichten in het kader van het aantrekken van objekten die van belang zijn voor de werkgele genheid. Mogelijk zal de taakstelling van de commissie moeten worden ver ruimd". Kunstwerken De adviescommissie kunstopdrachten beraadt zich over uitbreiding van haar taak. Behalve aan tentoonstellingen e.d. wordt ook gedacht aan het uitlenen van kunstwerken aan openbare gebouwen volgens een roulatiesysteem. De com missie zal ook voorstellen om het ge meentelijk kunstbezit op dia's te zetten in verband met voorlichting aan groe pen, scholen e.d. en ook ten dienste van de verzekering en voor de invantarisatie. In de krant zal steeds worden bekend gemaakt wat op het gebied van aanko pen en opdrachten gaande is. De onopvallende ingang van het Krimbos is nu weer te vinden. Van gemeentewege is een mijnsteenverhar- ding aangebracht op het parkeerterrein bij de ingang en er komen ook verwij zingsborden. Wat de gemeente betreft mag tussen de oude en nieuwe dijk bij Nieuweschild een ijsbaan komen. Zoals bekend is hier een door dijken omringd gebied ont staan, omdat de nieuwe zeewering een bocht in de bestaande dijk heeft afge sneden. Het Waterschap Texel wordt eigenaar en beheerder van deze grond. Het verzoek om hier een ijsbaan te maken is daarom naar het Waterschap doorgestuurd, De gemeentelijke be stemming van het terrein is „dagrecrea- tief opvanggebied, bebossing en agra risch gebruik" waardoor de combinatie dagrecreatief gebied in de zomer in relatie tot de aan te leggen strandjes en ijsbaan in de winter mogelijk is. Zoals bekend moeten bijvoorbeeld verblijfsinrichtingen voldoen aan de eisen die in de zg. Brandveiligheidsver ordening staan. Logiesbedrijven vormen een categorie die hieraan moeten vol doen. In dit verband is het volgende belangrijk om te weten. Binnenkort zal een subsidieregeling voor het treffen van brandveiligheids voorzieningen van het Ministerie van Economische Zaken in werking treden. Deze regeling zal gelden voor een vóór 1 januari 1975 gevestigd hotel of toeristenpension, dat inschrijfplichtig is bij het Bedrijfschap Horeca. De subsidie kan 33 1/3% van de investeringskosten met een maximum van /100.000,— per logiesbedrijf bedra gen. Alle reden dus om, indien uw bedrijf tot bovengenoemde categorie behoort, en nog niet aan de Brandbeveiligings verordening voldoet, een aanvraag om subsidie in te dienen. Aanvraagformulieren kan men op het gemeentehuis kamer 209 (algemene zaken) op op kamer 306 (bouw- en woningtoezicht) afhalen. In tegenstelling tot eerdere voorne mens (waartegen o.m. vanuit de ge meenteraad verzet rees) hebben B. en W. besloten de bestaande volkstuinen achter het zwembad en de AOT-garage te handhaven en als zodanig te bestem men in het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg of in het deelplan voor Den Burg-zuid. Dit heeft de konsekwen- tie dat geen volkstuinen zullen worden geprojecteerd in het gebied ten zuiden van de Texelse Boys-velden. Wel is besloten volkstuinen op te nemen in of bij het plan De Mars. Een en ander betekent dat het be stemmingsplan voor het buitengebied zal moeten worden gewijzigd. De volks tuintjes horen nl. bij het buitengebied en vormen nu reeds door de onmiddellijke nabijheid van het landschappelijk kwets bare Hogeberggebied een twistappel. De bestemmingswijziging zal daarom waarschijnlijk niet zonder tegenwerking tot stand komen. B. en W. zijn nu echter van mening dat het ook uit land schappelijke overwegingen de voorkeur verdient de volkstuintjes op de huidige plaats te handhaven boven verplaatsing naar de zuidkant van de Boys-velden omdat dit gebied even kwetsbaar is. Voornamelijk door de gestage uitbrei ding van de aktiviteiten maar ook om wat meer ..jong bloed" te krijgen zoekt de Texelse zieken- en bejaardenomroep „De Lichtboei" op korte termijn een aantal enthousiaste medewerkers. Zij zullen zich voornamelijk bezig gaan houden met videowerk waarvoor men sinds kort een volledige installatie in gebruik heeft kunnen nemen. P. Arensman, animator en voorzitter van ,,De Lichtboei" denkt voor het videowerk ongeveer 8 man extra te kunnen gebruiken. Daaruit zouden twee ploegen van 4 personen gevormd kun nen worden die op verschillende dagen in de week hun vrije tijd voor dit werk beschikbaar willen stellen. De huidige sterkte van de onlangs 10 jaar geworden bejaardenomroep is ongeveer 15 perso nen maar ook dit aantal kan nog wel worden uitgebreid. Geschenk Vooral door een gift van de Aanne mingsmaatschappij Drebouit Rhoden die ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester W. H. Sprenger de be jaardenomroep een bedrag van 72.625,— schonk is het werk van „De Lichtboei" in een stroomversnelling ge komen. Het bestuur en met name de heer Arensman die vanaf het begin 19, 20, 21 en 22 juli 1978 Secretariaat: Nieuweschild 8, Ooster- ïd, telefoon (02223) 650. Oud-Oosterenders, als u zich nog niet Beft opgegeven voor de reünie, moet wel spoedig gebeurenl Er is veel Blangstelling en het wordt vast gezel- Repetitieschema historisch spel Nu op het eigenlijke speelveld). 10 juni, 8 uur, jagers en de bewoners en Burg en Oosterend (1800). 17 juni 2 uur 's middags, repetitie van >t gehele spel. 24 juni, 8 uur, jagers gilde met de implete decors. 11 juli, 2 uur 's middags, repetitie van it gehele spel. 8 juli, 7 uur, repetitie van het volledige iel. 15 juli, 2 uur 's middags, repetitie van he|fct volledige spel. 17 juli, 7 uur, generale repetitie met istuums. 20 juli, 2 uur, opkomst voor speluit- ring. Woensdag 14 juni wordt in De Bijen- irf van 19.30 - 21.00 uur kostuumruil- iurs gehouden. Tevens worden advie- n gegeven voor kostuums. De besturen van de bijzondere scho len op Texel hebben er via een beroep schrift bij de Raad van State op aan gedrongen een besluit nietig te verkla ren waarbij enkele kleinere Texelse basisscholen buiten de berekening voor de gemiddelde leerlingenkosten worden gelaten. Dit besluit werd onlangs door de Texelse gemeenteraad genomen en is op 4 april door de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen goedge keurd. Een en ander zou echter kunnen betekenen dat de scholen er per jaar ongeveer f20, per leerling op achter uit gaan. Ondertekenaars Het beroepschrift aan de Raad van State werd ondertekend door de bestu ren van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs (CVO-school) en de Stichting voor Katholiek Volksonderwijs (Jozefschool) te Den Burg en de Vereni ging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Oosterend. De beschikking waartegen men be zwaar maakt houdt in dat de basisscho len van De Cocksdorp, Oosterend, Midden-Eierland en De Waal buiten de berekening worden gehouden. Relatief gezien zijn deze vier scholen duurder dan de scholen die de drie onderteke naars vertegenwoordigen. Hierdoor wordt het gemiddelde bedrag per leer ling lager en zou men in financiële problemen kunnen komen. Onderhoudskosten Bij hun algemene bezwaar om op een dergelijke manier te proberen de zaken financieel te beknotten zeggen de be sturen enkele argumenten minder ter zake te vinden. Er is bijvoorbeeld aan gevoerd dat het schoolgebouw te Oos terend 40 jaar oud is waardoor hoge onderhoudskosten moeten worden ge maakt. Men wijst er echter op dat de an dere scholen soms nog duurder zijn en de herstelwerkzaamheden hiervoor ook van het beschikbare bedrag per leerling moeten worden betaald. Niet multi-functioneel De schoolbesturen herinneren er voorts aan dat de scholen van De Cocksdorp en De Waal vrijwel nieuw zijn en door hun multi-functioneel ge bruik juist lagere kosten hebben. Dit in tegenstelling tot de bijzondere scholen. Tenslotte stelt men vast dat de gemeen te Texel door dit raadsbesluit met haar vergoeding aanzienlijk lager is dan ande re gemeenten in Noordholland. De gemeente Texel heeft inmiddels laten weten dat men alvorens aktie te onder nemen een reaktie op deze brief wil afwachten. voorzitter is geweest, vindt dat men zo veel mogelijk profijt van de nu beschik bare apparatuur moet trekken. Gecom bineerd met een door de Stichting Cul tureel Werk Texel verstrekte subsidie van 7875,— heeft men van het door Drebo geschonken bedrag een comple te (tweede hands) video-set kunnen kopen. Deze bestaat uit een vaste recorder, een tuner, twee camera's en een draagbare videorecorder. Tijdrovend Uit ervaringen die men nu reeds met de apparatuur heeft opgedaan blijkt het videowerk bijzonder tijdrovend te zijn. Geschat wordt dat men met de huidige sterkte hoogstens een maal per vier maanden een halfuurs-filmpje zal kun nen vertonen. Door wat extra medewer kers aan te trekken hoopt men in ieder geval een maal per maand een videofilm met gebeurtenissen van de afgelopen periode te laten zien. Vrije tijd Omdat het werk met de videoinstalla tie eventueel ook overdag gedaan moet kunnen worden zoekt men in eerste instantie mensen die dan over voldoen de vrije tijd beschikken. Iemand met bijvoorbeeld een WAO-uitkering zou zich hiermee bijzonder nuttig kunnen maken. Daarnaast hoopt men ook voor het montagewerk op voldoende animo. Ervaring is niet persé noodzakelijk maar is natuurlijk wel meegenomen. Met behulp van de huidige medewer kers van „De Lichtboei" valt veel te leren. Mensen die zich verder in de materie willen verdiepen worden in de gelegenheid gesteld de video-school in Den Helder te bezoeken en daar nog meer instructie te krijgen. Inlichtingen Belangstellenden voor dit werk kun nen, bij voorkeur op donderdagavon den, terecht in de Openbare Bibliotheek wanneer „De Lichtboei" van daaruit een radiouitzending verzorgt. Men is daar welkom vanaf 19.00 uur. Telefoni sche inlichtingen kan men krijgen bij de heer P. Arensman die tijdens kantoor uren op het raadhuis in Den Burg te bereiken is, telefoon (02220) 3041 De zon komt 11 juni op om 5.21 uur en gaat onder om 21.59 uur; 14 juni op om 5.19 uur en onder om 22.01 uur. Maan: 13 juni E.K.; 20 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 9 juni 0.01 en 11.37 Zaterdag 10 juni 0.36en 12.06 Zondag 11 juni 1.00en 12.37 Maandag 12 juni 1.08 en 13.08 Dinsdag 13 juni 1.41 en 13.39 Woensdag 14 juni 2.16en 14.20 Donderdag 15juni 3.05en 15.28 Vrijdag 16 juni 4.20 en 16.49 Zaterdag 17 juni 5.42en 18.13 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. BttLVtN V*N UZERS 6UTTEN VtRANTWOOftOElU«.M£iO V9N OE R£OA*T£ Afgelopen weekend hadden mijn echtgenote en ik het genoegen een paar dagen op Texel door te brengen waarbij wij een ervaring opdeden waar aan ik ruchtbaarheid wil geven in de hoop dat enkele Texelaars hiermee hun voordeel kunnen doen. Zaterdagmorgen om goed kwart over vijf vertrokken wij van De Koog richting De Cocksdorp om daar te gaan vissen. Enkele honderden meters voorbij de Oorsprongweg werden wij een op zijn kant in de sloot liggende BMW gewaar. Duidelijk zagen wij een uit het geopende venster zwaaiende figuur terwijl tevens opviel dat de knipperlichtinstallatie in werking was. We stopten om hulp te bieden. Het was toen precies 5.30 uur. De bestuurster bleek een 24-jarige Texelse vrouw die ons meedeelde om 4.30 uur van de weg te zijn geraakt bij een poging een overstekend haasje te ontwijken. In het verstreken uur dat zij tot haar middel in het water stond was alleen een broodbezorger tot twee maal toe langs gekomen, doch deze blijkt het duidelijk waarneembare wrak niet te hebben opgemerkt. Zij verzocht ons, daar zij niet uit de auto kon kruipen i.v.m. opgelopen kwetsuren, dokter Barnard en haar moeder te waarschu wen. Duidelijk was dat deze juffrouw in een overspannen toestand verkeerde, hetgeen geen wonder mag heten als men reeds een uur lang, gewond, in een stinkende moddersloot moet staan. Na dat mijn vrouw was uitgestapt bert ik snel doorgereden naar De Cocksdorp. Verrast en een beetje verlegen met deze onvewachte situatie leek het mij een goede gedachte in eerste instantie de politie te waarschuwen (5.35). De funk- tionaris die mij te woord stond stelde ik op de hoogte van de situatie en verzocht hem voornoemde personen te verwittigen. Aangezien dr. Barnard geen weekenddienst had deelde hij mij mede dr. Waverijn te zullen verwittigen. Hij vroeg mij of ik dan mevrouw Van der Meer in Oosterend wilde bellen. Ietwat overdonderd door dit ongewone ver zoek, dat mij beslist niet mijn taak leek, vroeg ik hem waar een telefooncel was, waarop hij in tweede instantie zei: „Of zal ik dat dan maar doen" (5.40). Dit voorrecht heb ik toen gaarne afgestaan waarna ik mij terugspoedde naar de plaats van het ongeluk. Daar aangeko men bleek mijn vrouw een van de omwonenden uit het bed te hebben gebeld die de bestuurster van de veron gelukte auto inmiddels had voorzien van water. Na enkele minuten arriveerde de door mij gealarmeerde agent (5.45). Deze begon, terecht, met de volledig overspannen juffrouw op haar gemak te stellen met de mededeling dat haar moeder gewaarschuwd was (I) en dat wij er haar wel uit zouden halen. Daar het slachtoffer de rechterarm niet kon bewegen en de auto (doordat deze nagenoeg in het midden van de sloot lag) moeilijk bereikbaar was, bleek dit niet zo eenvoudig. Inmiddels waren reeds weer ruim 10 minuten verstreken. De aanwezige agent opperde het idee de auto te kantelen teneinde haar beter te kunnen bereiken (nota bene met een mogelijke gewonde), waarop deze jongedame (uiteraard) vrij heftig reageerde. Daarna verzocht de agent de door mijn vrouw gewekte „buur" een plank te halen om aldus de auto te kunnen bereiken (ca 6.00). Nadat e.e.a. geregeld was protesteerde de veronge lukte heftig i.v.m. haargeblesseerde arm. De politieagent, kennelijk moeite heb bend met de situatie besloot toen maar de ambulance te bellen zodat „die het maar moesten regelen". Inmiddels was de heer Hoedjes, gealarmeerd door de door mijn echtgenote gewekte om wonenden, gearriveerd die zich onmid dellijk met lieslaarzen, in de sloot begaf. Gesterkt door deze steun en geagiteerd door het optreden van de agent besloot het slachtoffer met onze hulp uit de auto te proberen te komen. Dank zij het door zettingsvermogen van deze jongedame en de voortreffelijke hulp van de heer Hoedjes lukte het ons haar op het droge te krijgen. Duidelijk bleek dat de rechter arm zwaar beschadigd was en dat door het doorgestane de bestuurster op de rand van bewusteloosheid verkeerde (6.15 uur, dus 1.45 min. bijna tot het middel in het toch nog steeds koude water). Verbolgen door het misschien inderdaad wel vrij passieve optreden van de politie weigerde zij in de politiewagen plaats te nemen waarop wij haar in onze auto hebben geleid in afwachting van de ambulance. Deels om de inmiddels zwaar overspannen patiënt „aan de praat te houden" liet de dienstdoende agent haar in „het pijpje" blazen waar om zij zelf reeds diverse malen had verzocht. Voor zover ik heb kunnen waarnemen was de uitslag volledig negatief. Tegelijkertijd (6.30) arriveerde de heer Toon Smidt met de ambulance. Mej. Van der Meer weigerde, logisch, gezien haar toestand, in deze auto plaats te nemen, waarop wij besloten dat de heer Smidt ons de weg naar dr. Waverijn zou wijzen. Om 6.45 uur stonden wij voor de deur van de reeds om (volgens de agent) ca 5.30 uur gewaarschuwde „arts". Nadat mej. Van der Meer 5 10 minuten voor de deur (op blote voeten en volledig door weekt; uiteraardl) heeft gewacht was de dokter bereid haar te ontvangen. De patiënt die inmiddels aan het eind van haar krachten was (onderweg naar Den Burg zag ik diverse malen de oogballen volledig wegdraaien) verkeerde toen in een duidelijk (zelfs voor een leek waar neembaar) zwaar overspannen staat. Bij een vluchtig onderzoek onderkende dr. Waverijn kennelijk geen ernstige kwet suren. Een, op zich geen ernstige (maar door het vervuilde water mogelijk geïn fecteerde) wond aan haar been werd niet ontsmet of behandeld! Na enig getrek aan de rechterarm verloor de patiënte, vanzelfsprekend, haar zelfbe heersing. Volledig van slag liep ze de spreekkamer uit, waarop mijn vrouw haar in onze auto wist te geleiden. Inmiddels raakte ik, dacht ik begrijpelijk, steeds meer verlegen met deze situatie o.a. doordat ik een aantal handelingen moest verrichten die mij volkomen onbekend waren en waarvoor m.i. andere, daartoe opgeleide personen, verantwoordelijk zijn. De heer Smidt had ondertussen een taxi gebeld tenein de de patiënte naar haar moeder in Oosterend te brengen. Daar deze inmid dels (uiteraard) bijna hysterisch gewor den juffrouw (sinds te water raking was reeds 2Vi uur verstreken) niet meer te houden was besloot ik haar naar Ooster end te brengen en de gebelde taxi maar „te laten stikken" (mijn excuses, maar wat kon ik anders?). De aktiviteiten van dr. Waverijn vonden hun einde in het ons zien wegrijden van deze onbehan delde en nagenoeg bewusteloze patiën te. (7.00 uur). Om 7.15 uur arriveerden wij in Oosterend. Haar moeder bleek (hoewel diverse malen duidelijk toege zegd) niet gewaarschuwd. Bij het ge waar worden hiervan klapte de toch al zwaar overspannen patiënte volledig ineen. Na haar naar binnen te hebben gebracht heeft mijn vrouw alsnog dr. Barnard gebeld, die binnen 10 minuten arriveerde. Deze slaagde er in het slacht offer te kalmeren; ontsmette de voor noemde wond en konstateerde een gebroken sleutelbeen!!Dit terwijl deze arts géén weekenddienst had. Inmiddels was het 7.30 uur, dus 2% uur nadat het ongeluk passeerde. Een ieder kan zich voorstellen wat gebeurd had kunnen zijn in deze tijd. Afgezien van de m.i. gemaakte fouten (ook mijner zijds) vind ik het meest kwalijke dat ik uit de uitla tingen van zowel politie als dr. Waverijn duidelijk heb gemerkt dat, gezien de reputatie (alsof dat er in een dergelij ke situatie iets toe doet) van het slachtoffer men het niet nodig heeft geoordeeld adequaat op te treden en het feit dat de daartoe aangewezen instanties een particulier op laten draaien voor hun taak, .hoewel ik. dat uiteraard als medemens niet kan en mag weigeren. F. R. Devel, Deventer NASCHRIFT: Navraag bij een aantal in bovenstaand stuk genoemde personen leerde ons dat het niet is uitgesloten dat de gang van zaken enigszins overtrokken is weerge geven. De betrokken vrouw heeft zich niet door dokter Waverijn willen laten onderzoeken; zij wilde uitsluitend door dokter Barnard behandeld worden. Om vast te stellen of een botbreuk is opgetreden is knijpen of trekken een onvermijdelijke handeling. Dokter Wa verijn heeft de patiënte niet tegen haar wil in behandeld en haar naar dokter Barnard laten gaan, wetende dat deze arts inderdaad bereid is hulp te bieden in zijn vrije weekends. Dokter Waverijn had de patiënte nooit eerder gezien en nooit iets over haar gehoord. Een „reputatie" kan zijn handelen niet heb ben beïnvloed. Dokter Waverijn zegt dat hij tevoren niet was gewaarschuwd. Toen er gebeld werd deed hij open; hij moest uiteraard wel eerst uit zijn bed komen, maar dat heeft zeker geen tien minuten geduurd. De diagnose „gebro ken sleutelbeen" werd door dokter Barnard niet met zekerheid gesteld; hij achtte het alleen waarschijnlijk en legde een verband aan. De toestand waarin de patiënte verkeerde was niet bijzonder ernstig. Het gebruik van het woord „reputatie" in het ingezonden stuk kan onjuiste vermoedens doen rijzen. Ken nelijk is bedoeld dat de betrokken vrouw er bekend om staat dat zij makkelijk overspannen raakt. Men dient ook daarom begrip te hebben voor de heftige en onredelijk lijkende reakties. Waarmee uiteraard niet is gezegd dat het prettig is om een tijd in een in het water liggende auto hulpeloos opgeslo ten te zitten terwijl ook de andere klachten van de heer Drevel mogelijk niet zonder grond zijn. Red.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5