PROBLEMEN VOOR LA TE HOOIOOGST Het laatste houvast KRUISWOORDPUZZEL LAND BOUW Jeugdbouwprojekten Dijna volgeboekt Uit de lucht gegrepen Gunstige groeiomstandigheden akkerbouw „WAT IK ZEGGEN WOU." Geslaagd Geslaagden beroepsonderwijs T rekkerrijbewijs De grandioze opruiming van MARTIN TROMP DUURT NOG STEEDS VOORT! FEUILLETON PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 JUL1197 Als gevolg van de vooral de laatste weken veelal gestaag vallende regen buien vertonen de meetste gewassen tot dusver geen sporen van droogte. Anders is het of lijkt het te worden met de resultaten van de late hooioogst. Het te winnen produkt loopt in dit geval dan ook snel in kwakiteit achteruit. Voor het merendeel van de gewassen kwam de regen van de laatste weken juist op tijd om de droogteverschijnselen in de gewassen te voorkomen. Mede door het donkere en sombere weer hebben vooral de akkerbouwgewassen een extra zware loof- casu quo bladont wikkeling gekregen. De stand van deze gewassen is dan ook extra zwaar. Zo valt er zelfs in enkele gewassen legering waar te nemen, wat de laatste jaren op Texel eigenlijk niet meer voorgekomen is. Grasland In verband met de regen loopt vooral de winning van hooi gevaar. Er is echter over het algemeen reeds volop voor- droogkuilgras gewonnen en verwacht mag worden dat dit van goede kwaliteit zal zijn. Ook dit jaar bleek dat vlot werken in gemaaide percelen gras van groot belang is. Door dit kuilgras direkt na het maaien te schudden ontstaat er een snelle gelijkmatige droging. Bij deze wijze van werken zijn de percelen weer snel geschikt om afgeweid te worden. Ook nu weer blijkt dat lang niet iedere veehouder er van overtuigd is dat alleen met voordroogkuilgras een hoge pro- duktie voor de winterperiode te behalen is. Voor deze bedrijven blijft een hoe veelheid hooi noodzakelijk. Uiteraard heeft goed gewonnen hooi bepaalde voordelen als het een keer in de berg zit maar toch zijn er enkele nadelen aan verbonden. Ten eerste treedt er schade op door het te lang op het land laten staan van het in te schuren produkt. Het (o.a. financiële) verlies hiervan zal duidelijk zijn. Voordroogkuilgras heeft meestal een hogere voedingwaarde per kg produkt dan hooi. Ook is de hergroei van het etgroen op deze hooipercelen meestal trager. Afdekken kuilhopen Evenals in andere delen van ons land zijn op Texel veehouders die hun kuilen met alleen plastic afdekken. Dit gebeurt dan met één of meerdere lagen plastic veelal vastgelegd met oude autobanden of plasticstrips. Deze manier van afdek ken geeft vele risico's gedurende de bewaring totdat het voordroogkuilgras naar het vee vervoerd wordt. Direkt onder het plastic en de bovenste laag van het kuilgras wordt het in de meeste gevallen nat. Er vormt zich een smerige laag en in erge droge zomers is het wel eens gebeurd dat het kuilgras volledig verbroeide. Dit doet zich voor wanneer zuurstof via de grond onder het plastic door in het kuilgras kan komen. Ook een natte laag bovenop het kuilgras geeft reeds aan dat er tijdens de bewaarperio de broei heeft plaatsgevonden met daardoor ontstane vochtverplaatsing. In deze natte laag kunnen ook gemakkelijk boterzuursporen tot ontwikkeling ko men wat nadelig voor de zuivelbereiding (op Texel voor de kaasbereiding) is, indien het kuilgras aan het melkvee wordt gegeven. Het advies is en blijft dat voor een goede afdekking naast plastic plm. 20 cm grond noodzakelijk is om verliezen te vermijden. Voor de Texelse bedrijven is bijv. zand geen probleem omdat het volop aanwezig is. Graslandverzorging Regelmatig stikstof blijvenstrooien is voor een optimale groei van groot belang. Zelfs kan een mengmeststof (waarin naast stikstof, kali en fosfaat zit) zijn nut op de lichtere gronden bewijzen. Niet iedere veehouder heeft behoefte aan een goede ghrasmat. Dit is duidelijk te zien als we zo eens een dag over Texel rijden. We zien percelen, die land bouwkundig gezien, in een optimale konditie verkeren om hoge produktie te geven terwijl andere percelen grasland alleen matige en slechte grassoorten bevatten. De produktie van deze gras landpercelen is en blijft laag zolang er geen ander grasmengsel wordt inge zaaid. Op meerdere graslandpercelen zijn stekels (akkerdistels) waar te nemen. Deze soms wel erg welig tierende vorm van onkruid is met een regelmatig terugkerende bestrijdingsmethode ge makkelijk weg te krijgen. Andere weidegronden vertonen (hoe mooi ook) zeer veel madeliefjes en boterbloemen maar geven hiermee dui delijk aan dat er iets mis is met de ontwatering en dat er ook een tekort aan meststoffen aanwezig is. Ook deze percelen kunnen dus op een goedkope en adequate manier een hogere en betere grasopbrengst krijgen. Zachte dravik (wilde haver) is ook nogal eens waar te nemen. Dit produkt (waar we het al eens eerder uitgebreid over hebben gehad) is alleen te bestrij den door het snel te maaien omdat het niet in aar mag komen en er dan een dichte grasmat ontstaat. Deze percelen moeten niet, of erg vroeg gehooid worden. Vroeg betekent in dit geval dus voordat het gewas in aar staat. Een open en holle zode geeft deze eenjarige zachte dravik alle mogelijkhe den. Het grootste nadeel ervan is de tamelijk lage kwaliteit die de melkkoeien en schapen die het vreten tamelijk vlug in hun produktie laten blijken. Opnieuw inzaaien zal voor meerdere graslandpercelen de enige oplossing zijn om van deze zachte dravik af te komen en de produktie maar ook de kwaliteit aanzienlijk te verhogen. Akkerbouw De granen staan er over het algemeen zeer goed voor. De meeste gewassen zijn zwaar en zullen dan ook veel stro leveren. Wel komt er in de zomergerst een ernstige aantasting van meeldauw voor waardoor (als geen bestrijding plaatsvond) de bladeren, die voor de produktie zorgen, te snel afsterven. De korrel blijft dan meestal te klein en het totale gewicht per ha zal dan tegenval len. Voor het graszaad geldt ongeveer hetzelfde als voor de granen. We zien zware gewassen met meeldauw aantas tingen. De aardappelen hebben een trage beginontwikkeling gehad. Door de lage temperaturen van de grond kwamen ze nogal traag boven de grond. Mede door het donkere en vochtige weer was er een vrij zware loofontwikkeling wat bij warmer en zonniger weer tot hoge produkties kan leiden. Er moet dan wel voldoende vocht aanwezig blijven. Er mag dan recenteljk wel 25 mm water gevallen zijn maar een volgewas aardap pelen is in staat om 4 6 mm water per dag te verbruiken waardoor een zware loofontwikkeling ook zijn nadelen bij sterk drogend weer heeft. Bij de selectie van de pootaardappelen is vrij veel werk te doen waarbij de aardappelen met een lichte bontaantasting vrij vaak voor komt. Voor aardappelziektegevoelige rassen kan een bespuiting dit jaar op z'n plaats zijn. De suikerbieten hebben dit jaar weinig problemen gegeven. De opkomst was goed en de onkruidbestrijding is overal praktisch naar wens verlopen. Wel zijn er steeds meer percelen waarin door vrijlevende aaltjes en het bietencyste aaltjes schade ontstaat. Voor deze gronden blijft weinig anders over dan ze een keer te ontsmetten. Na de ontsmet ting is de grond weer „schoon" en het volgende gewas kan dan weer onge stoord groeien. Om geen hinder van opslag suikerbieten en/of wilde bieten te krijgen is het nodig dat de vroege schieters in de percelen omgehakt wor den. Voor mais is het nog te koud zodat de groei dan ook erg traag is. Om tot een goede oogst met goede opbrengsten te komen is het voor de akkerbouwgewassen van groot belang dat er nog een periode met zon en zo nu en dan een regenbui komt. De stand van de gewassen is wel goed maar dit is geen bewijs dat de opbrengsten zo bij de oogst optimaal zullen zijn. J. Koolhof em VLM VAN LEZtftS- GUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDUtTf Zowel het op 13 tot 19 augustus voor de eerste maal te houden jeuad-Bouw- kamp als de inmiddels traditioneel geworden Bouwdorp-weken zijn vrijwel volgeboekt. Wat betreft het Bouw- kampproject waarvoor in totaal 50 plaatsen beschikbaar zijn, kunnen nog 6 kinderen ingeschreven worden. De leeftijdsgrenzen liggen hier vanaf de leerlingen van de zesde klas van de basisschool tot en met leerlingen van het voortgezet onderwijs tot en met 13 jaar. De derde week van het bouwdorp (7 t/m 11 aug.) biedt nog plaats aan vier kinderen. Beide voorafgaande weken zijn ruim volgeboekt. Er is iedere week plaats voor 100 deelnemers(sters). Men kan zich voor deze projecten aan melden bij de afd. Cultureel Werk in het Raadhuis, tel. (02220) 3041. Naar aanleiding van de ingezonden brief van de heer J. Dros in de Texelse Courant van vrijdag 30 juni over de kraakaktie van het Maartenhuis, het volgende: De ontruimingsaktie van het Maartenhuis is gebeurd zonder voorken nis van de Recre-aktief leiding. Pas tijdens de aktie werd deze hiervan op de hoogte gebracht. De bewering dat de auto van de pro jectleider van Recre-aktief eerder op de avond op het terrein zou zijn gesigna leerd, is volkomen uit de lucht gegre pen. Wij nemen aan dat de heer Dros zich in deze verkeerd heeft laten infor meren en beschouwen de zaak verder als afgedaan. Namens de leiding van Recre-aktief, Piet Keijzer, Den Burg Donderdagavond 29 juni, werden door Beroepsonderwijs Texel in de kantine van de technische school, in het bijzijn van de ouders der leerlingen, de leerkrachten en enige bestuursleden, de navolgende diploma's uitgereikt. Afdeling landbouwonderwijs Het C-diploma behaalde A. L. van Opstal. Het B-diploma behaalden: H. M. Bakker, A. G. C. Commandeur, T. N. Hin, N. J. J. Keijser, A. de Ridder, J. C. Witte en J. J. Bakker (met 1 vak op C-niveau). Het diploma machinaal melken be- haalsen: J. J. Bakker en J. C. Witte. Afdeling technisch onderwijs Mechanische techniek: Het C-diploma (overwegend theoreti sche opleiding) behaalden: R. J. Alke- ma, P. Bas, J. van den Berg, A. M. N. Boogaard, M. Brouwer, P. C. Bruyn, S. J. Dogger, J. N. Eelman, C. P. Koop man, E. Seepma, N. J. Stoop, R. H. Venneman en S. C. Witte. 4 leerlingen zullen in augustus a.s. een herexamen afleggen; 2 leerlingen werden afgewe zen. Het diploma B (overwegend prakti sche opleiding) behaalden: M. F. Bak ker, E. J. H. Boogaard, J. C. P. Bosma, P. J. H. van Boven, C. J. Brouwer, A. S. P. Commandeur, O. K. Druif, P. Keijser, J. W. Koorn, J. de Ridder, J. Tjepkema, E. Visser, H. J. Vlaming, C. de Waard en J. F. Zijm. 4 leerlingen werden afgewezen. Bouwtechniek: Het C-diploma (overwegend theoreti sche opleiding) behaalden: A. Barhorst, G. Brouwer, D. van Tatenhove en H. J. van der Wal. 1 leerling zal in augustus a.s. een herexamen afleggen. Het B-diploma (overwegend prakti sche opleiding) ontvingen: T. D. Bonne, J. F. J. Hopman, C. van de Kerkhof, F. Mosk, H. L. Ploeger en A. Zijm. 3 leerlingen werden afgewezen. Aan de streekschool voor land- en tuinbouw te Alkmaar slaagde Els Drijver voor het diploma vakspecialist bloem- sierkunst en tevens voor het midden standsdiploma. Zij is werkzaam bij bloe menhandel Vespertina in Den Burg. Voor hetzelfde diploma slaagde José van Haaster die werkzaam is bij Flower- styling Schuiling. Na de schoolvakanties zullen in Schapen weer kursussen gegeven worden om het trekkersbewijs te beha len. leder die voor 1 november 16 jaai wordt, kan zich uiterlijk 16 juli opgever bij Nico Bakker, Beatrixlaan 17, Den Burg, tel. (02220) 2154. Alleen avonds. fWIMMNWMNWMMMNWk llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Met o.a. jongenshorloges voor f39,—. MINUIHUMIllllllMilIIIllIlllllMMIIMIMMNNNIUNIMIIIMUIMilMl 10 11 Horizontaal: 1. titel (afk.) 3. woordsoort 10. aanwijzend voornaamwoord 13. water in Urtecht 15. nihil 16. godsdienst (fk.) 18. lengtemaat (afk.) 19.kostbaar 21hoofddeksel 22. inwendig orgaan 24. vruchtennat 26. sportterm 28. kostbaar kleinood 30. de lezer heil (Lat. afk.) 31metaal 33.zeehond 35. deel 36. verlaagde toon 37. vogelprodukt 38. deel van het hoofd 40. klaar 41gezet 43. jongensnaam 44. volle uitrusting; ambtsgwaad 47. vlagzalm 48. bevestiging 49. lust 50. natuurkundeterm (afk.) 51. anno (afk.) 52. deel van een huis 54. militair (afk.) 55. voor 56. meisjesnaam 57. meisjesnaam 58. rivier in Italië 59. telwoord 60. vervallen woning 62. berg 64. haarloos 66. klienst deelbare deeltje 68. bovenste deel 70. namelijk (afk.) 71. Frans lidwoord 72. steek 73.tocht 75. vaartuig (afk.) 77. rivier in Siberië 79. deel v. e. Franse ontkenning 80. slingerplant 82. groet 84. Engelse titel 85. snuivend blazen 86. de onbekende (afk.) Verticaal: 1erbarmen 2. mannelijk dier 4. voegwoord 5. deel van de mond 6. ouderloos kind 7. viseter 8. herkauwer 9. lekkernij 11. hetzelfde (afk.) 12. larve van een langpootmug 14. vogel 17. geleerd 20. soldatenkost 23. visbeen 25. onmeetbaar getal 27 woede 29. grond om een boerderij 32. nieuw (Lat.) 34. waardebriefje 36. maanstand (afk.) 39. genodigde 42. bestaat 43. rustig 44. nakomelingschap 45. N.V. (Duits) 46. plan 48. pers. vnw. 49. vis 51vlaktemaat 52. sluitmiddel 53. lantaarnplaatje 54. bosje haar 55. geneesmiddel 56. deel der wet (afk.) 59. gemeen 60. rijtuig 61.losse naad 63. huidopening 65. meisjesnaam 67. meisjesnaam 69. clown 74. geheel de uwe (afk.) 76. N.V. (Frans) 78. bouwkundig ingenieur (afk.) 80. soort onderwijs (afk.) 81deel v. e. Franse ontkenning 83. Verenigde Naties (afk.) door Henk van Heeswijk. 5. Au fond kon het Freerk Ranzijn weinig schelen. Als ze zo kinderachtig willen zijn, moeten ze dat zelf weten. Te zijner tijd krijgen we wel een nieuwe dominee en we mogen aannemen, dat het een jonge zal zijn. Die zijn wat moderner, dus zal er wel het een en ander veranderen. Dominee Pronk heeft dan weer genoeg aan zijn eigen ge meente. Enkel Trijnie was er slecht over te spreken. Bar slecht, want ze sprak er tegen haar man schande van. „Heb je je daarvoor vier jaren uitgesloofd? Wat heeft dat diakenbaantje je gekost? En wat heb je er voor terug gehad? Ze moesten je dankbaar zijn en nu zetten ze je aan de kant voor die schele Kees dikke vrouw van Kees Tromp. Die welgedaan met haar kinderschaar rond zich breeduit twee rijen voor haar zat. Trots om zich heen kijkend, want nu was héér man diaken. En kijk meer es, hoe keurig hij er uit ziet in zijn nieuwe zwarte pak. Dat toch veertig gulden gekost had bij Takels op de Laat in Alkmaar! Eerste kwaliteit laken. Zo gekleed zit er niemand in de kerkeraads- banken.O zol Het is onchristelijk, wist Trijnie, maar ik zou haar mijn haarspelden over dat gemene gezicht willen halen Ik ben gewoon jaloers, omdat mijn man dit maal is gepasseerd. Enkel en alleen, omdat wij maar twee kinderen hebben en geen kritiek van wie ook hierover wensen te aanvaarden. „Ho, vrouw, hij is wettig gekozen; hij had een meerderheid". „Jawel, hoeveel? Om precies te zijn: zes stemmen meer dan Breebaart. Dan had ik nog liever hem in de bank gezien". Zondags keek Trijnie naar de En omdat de plagerijen door groten en kleinen bleven aanhouden, waarvan Trui Ranzijn en ook Freerk en Trijnie zelf de dupe werden, besloot de man de knoop door te hakken. „We zetten de zaak te koop, meid, en als we 'm kwijt kunnen voor een goeie prijs, gaan we ergens aars wonen. Zijn we in één klap van al dat gezanik af" Trijnie vond het best. Daarom toog Freerk naar Oudkarspel, waar zijn ouders stil leefden, zette uiteen, waar om hij het zat was en of de oudjes er bezwaar tegen hadden, als hij de zaak probeerde te verkopen. Daar was geen bezwaar tegen. Er werden een paar advertenties geplaatst, zowel in de Alk- maarse Courant als in een vakblad. Binnen drie maanden had Freerk een koper: een jongeman uit Schagen, die pas getrouwd was, over het benodigde geld beschikte en vol lof was over de in zijn ogen tamelijk moderne zaak. Geza menlijk trok men naar Alkmaar, waar alles bij de notaris werd beschreven. Binnen een paar maanden zouden de nieuwe eigenaars de zaak overnemen; in die tijd moest het gezin Ranzijn een ander onderkomen zien te vinden. Freerk reed op een dag met paard en wagen naar Alkmaar, stalde zijn paard in de buurt van de Tienenwal, waar het beginpunt was en reed er mee naar Purmerend, want hij had in de krant gelezen, dat er een aardig huisje aan de Purmerweg te koop was. Hij bekeek het en maakte een berekening. Er moest 't een en ander aan verbouwd worden, maar dat kon hij grotendeels wel zelf verrichten. Het huisje was eigendom van een boer en de knecht, die er in gewoond had, was naar een oudeman nenhuis gegaan, zodat het huisje leeg kwam. Freerk en de boer werden het na enig loven en bieden eens over de koopprijs. De ex-kruidenier kocht en passant ook nog een stukje er bij en ook dit werd in de stad door een notaris afgehandeld. Van het geld, dat Freerk Ranzijn voor zijn zaak kreeg, betaalde hij de boer en de rest zette hij in de stad op een bank. Een mooi bedragje, dat jaarlijks zijn rente zou opbrengen en waarvan hij maar heel sporadisch wat zou afnemen. Want hij had het al lang bekeken: de grond was hier goed, dus zou hij er van alles op kunnen verbou wen. Trui en Nelie waren respectievelijk twaalf en tien jaar oud, toen ze van de Langedijken verhuisden naar de rand van de stad Purmerend. Freerk zelf was toen nog geen vijftig, nog in de kracht van zijn leven en vast besloten het wat kalmer aan te doen. En tot zijn vrouw zei hij; haar stevig omhelzend: „Laten ze in de Langedijken maar denken wat ze willen, meid, hier zitten we in een stad en hier zullen ze wel zo verstandig zijn er niet over te vallen, dat wij twee kinderen hebben in plaats van een stuk of acht. In elk geval ben ik goed blaid met je, want je kenne nog best voor de dag kom- me HOOFDSTUK 2 In Purmerend werd het gezin Ranzijn, voor wat de kerk en de school betreft, terstond zonder meer geaccepteerd. Op een zondagmorgen werd door dominee Petersen van de kansel af bekend gemaakt, dat met attestatie overgeko men waren broeder Freerk Ranzijn en zijn echtgenote Trijntje Ranzijn, geboren Groot, alsmede hun beide gedoopte kinderen Geertruida, twaalf jaren oud, en Neeltje, tien jaar. „Wij heten ze hartelijk welkom in onze gemeente erf hopen, dat ze zich hier spoedig thuis zullen voelen". Amen, zei Trijnie in zichzelf, maar ze voelde wel een kleur opkomen. Tenslot te waren ze vreemden en in dit kleine kerkje zal men dit wel meteen door gehad hebben. Freerk bracht maandags zijn beide dochters persoonlijk naar de naast de kerk liggende school, maakte kennis met het hoofd en de beide juffen, waarna de twee kinderen hun plaatsen aangewezen kregen, in hetzelfde lokaal: Trui in de zesde klas en Nelie in de vierde, welke laatste door een juffrouw werd geleid. Tot haar stomme verbazing werd de lelijke Trui Ranzijn even gemakkelijk in de kring van de meisjes opgenomen als haar twee jaar jongere zus, die echter qua lengte bijna even groot was als Trui. Dat beide kinderen scherpe kontrasten waren, viel waarschijnlijk wel op, maar er waren wel meer lelijke meisjes en jongens op school, zodat men daar nauwelijks aandacht aan besteedde. Waarbij nog kwam, dat de drie leer krachten hier over wat meer tact en de nodige ervaring beschikten. Wat ten goede kwam aan de argwanende Trui, die uiteraard niet zulke orettige herinne ringen had aan de achter haar liggende Langedijker schooljaren. En met een soort vooroordeel omtrent de geaard heid der Purmerender kinderen naar deze school was gegaan. Na een paar weken begrepen Freerk en Trijnie, dat ze een goede keus hadden gedaan met hun komst naar dit aardige, rustige stadje. Dat de fijnen hier enigszins meewarig werden aangeke ken, was voor beiden geen nieuws, want dat was sinds mensenheugenis in de Langedijken eveneens het geval. Een zekere discriminatie bleef er immters altiid? Dat had hij als kruidenier ook gemerkt, want bepaalde grote tuinders, behorende tot de Grote Kerk, waar eer vrijzinnige predikant zondags één keei preekte, wilden geen „fijne" grutter op het erf hebben. Dan nog liever eer geloofsgenoot van elders. Bovendier was in Purmerend dit verschil var belang: hij was stillevend en was dus niet meer zo afhankelijk, omdat hij geer zaak meer had. Er waren geen verplich tingen meer, dus kon hij zich naai hartelust uitleven op het stukje grond dat hij vanaf de eerste dag bewerkte Ja, dit was in feite zijn lust en zijn leven wat tuinen, een varkentje om te mesten een paar geiten voor de melk en verdei een lapje grond om er alles op te verbou wen. in de Langedijken had hij geen tijc voor zulk werk. Daar eiste de zaak hert helemaal op en had hij 's avonds geer zin meer om nog een paar uur in de tuir te werken. Dat schoot er helemaal bij in Maar hier, op deze goeie grond zou hi naar hartelust zijn liefhebberijen kunner botvieren (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 4