Badgasten enthousiast over strandreiniging Olieresten worden „Bartiméushoeve" verbouwd voor meervoudig gehandicapten snel opgeruimd LERAREN HOUDEN INTERNATIONALE MILIEUCONFERENTIE OP TEXEL Kwam olie uit Amoco Cadiz? Flowerstyling Schuiling Explosieven gevonden Kleuter aangereden op oversteekplaats Parachutisten openen „Wimpy" Concert in De Koog Draaiorgel „De Tiet" ging naar Amerika Spelletjesmiddag in Ruitercentrum Geslaagd TAXI (02220) 2000 Binnenbrandje werd snel geblust H D'66 (nog) niet in commissies Voor Uw: bruidsboeketten, corsages, tafelversieringen en alle graf- en plantenarrangementen. Weekendreclame: LEUKE NETHROLETIS (winkelwaarde HO, voor Kogerstraat 4, tijdelijk telefoon 2570. =<5J -» -» ê-^1 Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis. Verder op geheel Texel voor f}, Nabij paal 8 werden in het weekeinde in de duinen drie brisantgranaten ge vonden. De politie heeft zich inmiddels over het oorlogstuig ontfermd. De granaten zullen een dezer dagen door de explosieven opruimingsdienst on schadelijk worden gemaakt. Kort na het middaguur werd maandag de vierjarige Ingrid v.d. Wetering het slachtoffer van een aanrijding, waarbij het meisje een gebroken sleutelbeen en een lichte hersenschudding opliep. Het meisje raakte gewond toen zij on verwacht het zebrapad bij het kruispunt Gasthuisstraat-Beatrixlaan oprende. De juist op dat moment in een rode Austin Mini passerende J. W. Ie N. kon ondanks hard remmen een aanrijding niet meer vermijden. Het meisje werd per ambulance naar het Parkzicht zie kenhuis in Den Helder vervoerd. In nauwe samenwerking met de IUCN (een onderdeel van de UNESCO) houdt de afdeling Noordoost Europa van de internationale organisatie van leraren (WCOTP) van 21 tot en met 26 augustus op Texel een conferentie die onder auspiciën staat van het ministerie van CRM. Aan deze studieweek wordt deelgenomen door afgevaardigden uit vrijwel alle Noordoost-Europese landen. Thema van de conferentie is: „Op voeding tot milieubewustheid in een kustgebied". Het ongeveer 100 deelne mers tellende gezelschap zal zich hoofd zakelijk bezig houden met discussies en lezingen over dit thema. Daarnaast is het de bedoeling het Natuurrecreatie- centrum, het NlOZ-complex en enkele vogelbroedgebieden te bezoeken. Ten einde zich beter op de hoogte te stellen van de zeevervuiling ter plaatse maakt het gezelschap ook een boottocht rond het eiland. Zaterdagmiddag om 16.30 uur zullen vier parachutisten bij De Koog afsprin gen om de Wimpy Bar van de families Koorn en Rienks te openen. Een van de para's heeft de sleutel van de hoofdin gang bij zich. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bedrijf zal een drumband aktief zijn en wordt het winkelende publiek verblijd met waarde bonnen, stickers en balonnen. Zaterdagavond a.s. aanvang 20.30 uur wordt in De Koog een concert gegeven in de R.K. kerk. Hieraan zullen meewerken het Texels Christelijk Man nenkoor en de chr. muziekvereniging Excelsior, beiden o.l.v. de dirigent A. Kuik. Voor de pauze staat overwegend geestelijke muziek op het programma, na de pauze worden o.a. werken van Bruckner en Verdi uitgevoerd. Dit belangrijke internationale bezoek wordt begeleid door leden van de afdeling Noordholland-Noord van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL), De IUCN (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) is in 1948 door UNESCO in samenwerking met de Franse regering opgericht. Inmiddels telt de organisatie vertegenwoordigers uit 102 landen. Men werkt nauw samen met het World Wild- lifefund (waarvan ZKH Prins Bernhard voorzitter is). Het belangrijkste doel van de IUCN is de strijd voor het behoud van bedreigde diersoorten, de aanleg van natuurreservaten, milieubescherming en onderwijs op het gebied van de milieu bewustheid van de jeugd. De afkorting WCOTP staat voor: World Conference of Organizations of Teaching Profession. Volkomen onverwacht is het enige Texelse draaiorgel ,,De Tiet" van de heer J. Zwan verkocht. Volgens nog onbevestigde berichten zou het een plaatsje hebben gekregen in het pretpark „Disneyland" in de Ameri kaanse staat Florida, waar ook het vori ge door Zwan geëxploiteerde piere ment „De Gouden Engel" sinds tien jaar staat. Of Texel hiermee voorgoed van een draaiorgel verstoken zal blijven is onbe kend. De heer Zwan was voor com mentaar nog niet bereikbaar. Hij verblijft momenteeel in de Verenigde Staten. Maandag a.s. houdt het Ruitercen trum „Bornrif", in samenwerking met manege „Oosterduin" een spelletjes middag voor de jeugd, leder, die de rijkunst enigszins machtig is, kan zich tot en met zondag 9 juli voor dit evene ment opgeven. Het inschrijfgeld moet van te voren worden voldaan en be draagt f 15,— per persoon. Alle deelnemers krijgen een herdenkings vaantje. Omstreeks 13.00 uur zal er worden gestart met een parade, waarin alle deelnemende paarden en pony's zullen meerijden. Het gebeuren zal eindigen omstreeks 17.00 uur. Toeschouwers zijn welkom en de entree is gratis. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Ruitercentrum „Bornrif" (02228) 289. Aan de Hogere Zeevaartschool te Den Helder slaagden Marco Bakker, Klaas Kikkert en Kees Zevenhoven voor het diploma BM (leerling scheepswerktuig- kunrlioe). Peter Kok slaagde voor het diploma BS (leerling stuurman). MARTI EN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. 91e JAARGANG Nr. 9291 VRIJDAG 7 JUL11978 TEXELS E^COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,— per kwartaal Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., 70 cent incasso; los 45 cent. ("*7" "p' 1 1 J. 1 Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; f //1H/lt*T 4 A/4 P 1 tl 1/10T 1/1 t*T Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. i l/// 44/44 4 f/f/4/414 rl/t/4 Ftf 44 4 telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. v Den Burg, telefoon 3543. Met de kraan wordt het door de cultivator bijeengeharkte zando/iemengsel op kiepwagens geladen en afgevoerd. Daarna gaat de frees aan het werk. Met het doel de nabij Oosterend (Har- kebuurt) gevestigde Bartimeushoeve als vakantieoord voor blinden en slechtzien den ook geschikt te maken voor meer voudig gehandicapte kinderen zijn hier in het afgelopen half jaar enkele ingrij pende interieurveranderingen aange bracht. Een en ander werd ondermeer moge lijk door het beschikbaar komen van de voormalige woonruimte die beheerder P. Daalder in deze vakantieboerderij had. De verbouw van de Bartimeushoeve, onderdeel van het in Zeist gevestigde christelijk instituut voor blinden en slechtzienden „Bartimeus" werd nood zakelijk toen men ook vakantiemogelijk heden wilde scheppen voor naast vi sueel ook in andere opzichten gehandi capten. Deze (ongeveer 350 pupillen) hebben hun vaste onderkomen in Barti meus Hage te Doorn. Hieronder vallen bijvoorbeeld de blinde geestelijk gehan dicapten en de doofblinden. De faciliteiten hiervoor waren in de Bartimeushoeve niet optimaal en slechts met veel moeite slaagde men er de afgelopen drie jaar in ook deze gehandi capten op te vangen. Toen vorige jaar beheerder P. Daalder met zijn gezin een nieuwe woning betrok werd het mogelijk tot verbouw van de boerderij over te gaan. Resultaat In totaal heeft men ruim zes maanden nodig gehad om het geheel bij het begin van het zomerseizoen in de gewenste staat te brengen. Het resultaat mag er zijn. Wat de begane grond betreft heeft men nu de beschikking over een aparte eetzaal en een veel ruimere keuken die belangrijk meer mogelijkheden biedt dan tot dusver het geval was. Een ven de betangrijkste verbeteringen van moderne snufjes voorziene (bedrijfs/keukan. Door het creëren van de nieuwe eetzaal (de vroegere woonkamer van de familie Daalder) heeft men geen eet- hoekgedeelte meer in de recreatiezaal, die het hart van de boerderij vormt. De trap naar de eerste verdieping die zich vroeger midden in deze zaal bevond is nu verplaatst en vormt geen obstakel meer waar juist de van dit vakantiecen trum gebruikmakende blinden veel last van ondervonden. In een apart vertrek is nu een ruime trap gemaakt die voorzien is van een rolstoellift. Zowel beneden als boven zijn nu aan zienlijk betere sanitaire voorzieningen 9 Bartiméushoevevormt wei de van vee/ gekomen. Vooral met de incontinente kinderen onder de pupillen heeft men daardoor zo min mogelijk problemen. Alle deuren zijn schuivend gemaakt en van een ruim formaat zodat rolstoelen zonder problemen in deze ruimtes kun nen komen. In de doucheruimtes is voldoende gelegenheid om eventueel met douchebrancards te werken. Door een handiger indeling op de eerste verdieping en het aanbrengen van een dakvenster heeft men ook hier meer ruimte beschikbaar gekregen. De aan vankelijk tamelijk beperkte wasgelegen- (lees verder op pagina 2) werd „geharkt". Met een kraan werd het mengsel van zand, wier en olie In wagens geladen en afgevoerd. De twee de bewerking van het strand gebeurde met een freesmachine waarbij de grond werd omgewoeld en de laatste olierest jes vrij diep onder het zand werden gewerkt. Een zeer fraai eindresultaat werd verkregen door een andere frees die het zand na het omwoelen ook nog glad streek. Zo ontstond een voor het oog smetteloos strand dat onmiddellijk dankbaar in gebruik werd genomen door de badgasten. Waardering Het trof gelukkig dat het woensdag voor het eerst sinds lange tijd strand weer was zodat de strandreinigers veel eer hadden van hun werk. Er werden heel wat bewonderde opmerkingen ge maakt. Een van de strandbezoekers veronderstelde dat het schoonmaakkar- wei werd bekostigd uit de opbrengst van de toeristenbelasting en toonde zich daarover zeer tevreden Momenteel worden alleen de drukste (verpachte en bewaakte) strandgedeel- (Zie vervolg pagina 2) Dinsdag werd brand geconstateerd in een leegstaand huisje aan de Hoofdweg, waarbij door tijdig optreden van de brandweer erger kon worden voor komen. Bij aankomst trof men onder de elektriciteitsmeter van het pand een stapeltje brandende kranten aan. Vermoedelijk betrof het hier een geval van brandstichting, waarbij een brandende papieren zak door een van de kapotte ramen naar binnen gegooid zou zijn. Bij nadere inspectie van het huis bleek dat er ook andere vernielin gen waren aangericht. De eigenaar, de in Amsterdam woonachtige heer J. G. W. Siegers is van het voorval op de hoogte gesteld. Het onbewoonde huisje werd beheerd door W. Grisnigt uit Den Burg. „Wat geweldig. Ik heb het strand hier nog nooit zo schoon i gezien". Aldus een duidelijk op- getogen Duitse strandbezoeker, een van de velen die woensdag i stonden te kijken hoe het Texelse strand met behulp van groot materieel van olieresten werd !j ontdaan. De operatie verliep uit stekend: in één dag werd het gehele strand van De Koog gerei- nigd zodat mag worden verwacht dat het schoonmaken van de andere strandgedeelten nog voor het komende weekend voltooid zal zijn. Zoals eerder gemeld spoelde het afgelopen weekend een vrij grote hoe veelheid olie aan. Het half vloeibare goedje vormde langs de hoogwaterlijn een enkele meters brede strook die niet of nauwelijks door de strandbezoekers kon worden overgestoken zonder vuile I voeten te krijgen. De meeste olie zat vastgekleefd aan wier, wrakhout en ander min of meer natuurlijk aanspoel sel. Aanvankelijk bleef de verontreini ging beperkt tot het strandgedeelte tussen de Hors en paal 17 maar bij latere r vloeden kreeg ook de rest van de Texelse kust zijn ongewenste deel. Het ongerief had op geen ongelukkiger mo- t ment kunnen komen: precies aan het begin van het hoogseizoen. Een troost was dat maandag en dinsdag niemand er last van had omdat het strand wegens het koude en natte weer vrijwel verlaten was. Op grond van de bestaande regelin gen is het niet mogelijk vertegenwoor- digers van D'66 Texel te benoemen in raadscommissies, aldus B. en W. naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van D'66.. Zoals bekend had D'66 bij de laatstgehouden raadsverkiezing één stem tekort voor een raadszetel. Op grond van de gebleken toch wel grote aanhang meende het bestuur van D'66 Texel aanspraak te kunnen maken op plaatsen in enkele raadscommissies. Die aanspraak wordt dus niet geho noreerd, maar B. en W. geven toch nog hoop door er op te wijzen dat deelname van niet-raadsleden aan commissies nog onderwerp van gesprek zal zijn met als B mogelijk gevolg herziening van de be staande regeling. Gemeentebestuur en Rijkswaterstaat beoordeelden de situatie en waren het er direkt over eens dat tot schoonmaken moest worden overgegaan. De kans dat de olie binnen redelijke tijd zou weg spoelen of overstuiven was nogal klein. Uiteindelijk werd besloten het geld ver slindende karwei in samenwerking met de strandexploitanten aan te pakken. Overeengekomen werd dat de exploi tanten „hun" strand zouden zuiveren van stukken wrakhout en andere grote aanspoelsels; de rest zou worden over gelaten aan het Loonbedrijf Kikkert, dat voldoende materieel voor dit doel kon vrijmaken. Elke soort van strandverontreiniging eist een specifieke reinigingsmethode. Twee bewerkingen Het stond wel vast dat het in dit geval technisch ondoenlijk zou zijn om alle olieresten te verzamelen en af te voeren maar dat zou met het beschikbare materieel wel lukken met de olie die aan het aanspoelsel zat vastgekleefd. Jan Kikkert en zijn medewerkers bewerkten het strand eerst met een cultivator waarmee al het vervuilde wier bij elkaar

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1