Spinkampioenschap werd groot succes UIM1 Voor en na de schoonmaak KRUISWOORDPUZZEL Renault 4. Folkloreseizoen van start Voorlichtings bijeenkomst diepgrondbewerkingen LAND j? BOUW SVO 2 wordt SVO (Z) 1 Oosterend Present Garage Dros RENAULT j RIJDAG 7 JUL11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 |0*-flE-<Ul Onder betere weersomstandighe- in dan zich 's ochtends liet aanzien woensdagmiddag het zomerpro- amma van de stichting Texelse ilklore onder grote belangstelling in start gegaan. Het eerste programma-onderdeel Jerd gevormd door een spinwedstrijd n het kampioenschap van Texel, aaraan door 30 spinners en spinsters erd deelgenomen. Gelijktijdig werd n demonstratie schapenscheren ge- luden. Aansluitend volgde een optre- in van de kinderdansgroep en waren kinderspelen, 's Avonds werd de nksterbruid ingehaald en was er een afreden van de Dansgroep Oude insen met muziek van de Boeren- ipel. Taai vergulden Naast de in een waterig zomerzon- itje gehouden spinwedstrijd was er 's iddags op de Groeneplaats nog een euwigheid te zien. Bij een kraampje erd door de uit Zeist afkomstige evr. Kat-Bellaard een demonstratie aivergulden gehouden. Kinderen wer- n hierbij in de gelegenheid gesteld et behulp van gekleurde suiker hun eativiteit bot te vieren op koek. Het genlijke vergulden is wegens de risi- i's bij inwendig gebruik door de over- iid verboden. Wat daarvoor in de aats is gekomen, kan men eigenlijk iter kwalificeren als koekschilderen. et is de bedoeling dat dit evenement i iedere folkloremiddag onder leiding n een aantal Texelse meisjes blijvend i het programma staat. Zij werden oensdag door mevr. Kat-Bellaard in ize volkskunst ingewijd. Wat ons land betreft is dit kunstige sndwerk een beetje op de achter- rond geraakt, maar in landen als Oos- inrijk en Zwitserland heeft het nog tal- ike beoefenaren. Spinkampioenschap Aan het Texelse kampioenschap tinnen werd door meer dan 30 Wat betreft het in de krant van iinsdag opgenomen programma van de wedstrijden die de verschillende eilande- I ke voetbalverenigingen in het kader sn de zomeroefencompetitie gaan spe- n, is een kleine rectificatie noodzake- k. In tegenstelling tot deze opgave set het tweede elftal van Oosterend >VO 2) niet mee. Deze plaats wordt igenomen door het eerste zaterdag- lam van Oosterend: dus SVO (Z) 1. De wedstrijden waarin deze ploeg tkomt worden gespeeld op woensdag augustus (tegen Texel 2), zaterdag 12 jgustus (tegen ZDH 1), zaterdag 19 Ïigustus (tegen Texelse Boys 1) en nsdag 22 augustus (tegen De Koog). personen deelgenomen. Daaronder be vonden zich 4 mannelijke deelnemers. Het ging er bij deze spinwedstrijd om van „verse" schapenwol een dunne gelijkmatig gevormde draad te maken. Een andere voorwaarde om in de prijzen te vallen was dat de gevormde draad niet getwijnd (gedraaid) mocht zijn. Gezegd moet worden dat de kwali teit van de geleverde draden over het algemeen erg goed was. Schapenscheerder P. Bremer uit De Koog had dan ook eer van zijn werk. De jury, gevormd door de dames Wieten, Reitsma en Monen, had het er behoorlijk moeilijk mee. De spinwed strijd vond plaats in twee groepen, na melijk een Texelse en een groep niet Texelaars. Het merendeel van de Texel se deelname beschikte woensdag over een eigen spinnewiel. Wie dat niet had werd in de gelegenheid gesteld een spinnewiel van ,,'t Swarte schaep" (Aad en Alie Kunst) te gebruiken, die hiervoor een flinke hoeveelheid moder ne „schippertjes" op de Groeneplaats voorradig had. Slechts enkelen toonden woensdagmiddag hun kunnen op het zogenaamde „Brabantse" spinnewiel. (Hierbij staat de klos naast; het vliegwiel in tegenstelling tot de schippertjes, waarbij de klos loodrecht boven het wiel staat). Prijzen De wisselbeker van dit Texelse kam pioenschap ging dit jaar naar mevr. I. van der Werf uit Den Burg, die kans zag de dunste en gelijkmatigste draad te spinnen. (Wie deze wisselbeker drie De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Texel organiseert in overleg met de Stichting Agrarisch Texel een voorlich tingsavond over diepgrondbewerking en draineren. Deze bijeenkomst wordt vrij dag 7 juli gehouden. In het veld zullen eerst enkele percelen worden bekeken waarop een aardappelgewas staat. Belangstellenden worden om 8.00 uur op hoeve Jachtlust van de familie Van Maldegem aan de Slufterweg verwacht. Na dit bedrijf zullen nog twee percelen bekeken worden waarna in het Eierland- sche Huis tegen half tien verder verga derd en gediscussieerd zal worden over de grondbewerkingen. Deelnemers en een deelneemster tijdens de spinwedstrijd. maal wint mag hem houden). Mevr. v.d. Werf ontving voor haar eerste plaats tevens de jaarprijs. De tweede en derde plaats gingen naar resp. mevr D. Zijm en mevr, B. v.d. Meer. Bij de afdeling toeristen (niet-Texe- laars) was de eerste prijs voor mevr. C. Kolstra. Hier ging de tweede prijs naar mevr. A. Visser en de derde prijs naar de heer D. Bosma uit Drachten. Het folklorerprogramma op de: Groeneplaats werd gepresenteerd door mevr. Agter-Zondervan en de heer W. Brugmans. VASTE DATA Iedere dinsdagavond om 19.00 uur start de toerafdeling van de Wielervereni ging Texel met een toertocht waaraan ook door belangstellende niet-leden meegedaan kan worden. De start is bij het Russenkerkhof (Zuid-Haffel) en de route is wisselend. in het gebouw naast de Hervormde kerk van De Cocksdorp houdt de zuster- kring van De Cocksdorp elke woens dag- en donderdagavond handwerk- markt, aanvang 19.00 uur. Elke dinsdagavond in de Herv. Kerk van De Cocksdorp Dia-voorstelling met beelden van Texel, aanvang 20.00 uur. In „De Hollebol" houdt de heer N. Nag- tegaal op dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur spreekuur voor 65 ers. Voor de lammerenmarkt is nu reeds van koperszijde veel belangstelling. De commissie, bestaande uit Jac. Hin Jzn., J. Mantje en C. Bas, rekent op een flinke opgave van goede Texelse lam meren. Er is nogmaals een voorverkoop van 3-dagen kaarten in „Het Gebouw" te Oosterend, op vrijdagavond 7 juli van 7 - 9 uur. Ook worden dan de „bordjes" voor de Oosterender maaltijd verkocht, zo lang de voorraad strekt Er kunnen nl. ten hoogste 500 mensen aan tafel. Oosterender autobezitters kunnen tevens op genoemde vrijdagavond nog de O-kaarten afhalen. ledereen komen. Zaterdag 8 juli a.s. om 19.00 uur naar de repetitie van het historisch spel. Klos meenemen, voor zien van nummer. De volgende repetitie is vastgesteld op zaterdag 15 juli, om 14.00 uur, ook op het a.s. feestterrein. Afhalen huurkostuums: dit kan op zaterdag 15 juli vanaf 16.00 uur. Kottervissers, die mee willen doen aan de roeiwedstrijd tijdens dc vloot- show op woensdagmiddag 19 juli, die nen zich wel even op te geven bij de heer B. C. van der Vis, Oranjestraat 15, telefoon (02223) 478. De vuilniswagen komt i.v.m. de feesten niet op donderdag 20 juli in het dorp, maar op woensdag 19 juli. Het uitlenen van boeken van de openbare bibliotheek in De Bijenkorf gaat op woensdag 19 juli niet door, en is uitgesteld naar donderdag 27 juli. Wanneer op ons eiland deelnemers zijn voor de nationale wedstrijd scha penscheren, dienen zij zich wel om gaand te melden. De commissie gaat namelijk van een deelnemersaantal van ten hoogste 16 personen uit. Het adres: K. Eelman, „Wiljo", telefoon (02223) 431. Horizontaal: Verticaal: 1. onderwijzer 1. maand 8. samengepakte massa 3. maanstand (afk.) 12. als volgt 4. een zekere 14. bevestigingsmiddel 5. reinigingsmiddel 15. suf 6. mossteppe 16. ledemaat 7. in persoon (afk.) 18. plaats in Gelderland 8. inhoudsmaat (afk.) 19. het Romeinse rijk (Lat. afk.) 9. onbehouwen 20. zangnoot 10. vrouwelijk schaap 22. helder 11. nieuwe maan (afk.) 24. persbureau (afk.) 13. angst 26. wolpluisje 15. soort band 28. bevel 17. zangnoot 29. voorzetsel 21. overeenkomstig 30. voorzetsel 23. bijwoord 32. rivier in Brabant 25. rivier in Italië 34. geneesmiddel 27. dubbelklank 35. genotmiddel 28. vrouwelijk dier 38. water in Friesland 31. deel van een jaar 39. sieraad 33. ontkenning 41. vogel 34. ijzeren pen 42. narigheid 36. bestaat 44. titanium (afk.) 37. slede 46. dyne (afk.) 39. elasticiteit 47. in orde (afk.) 40. halteplaats 48. voegwoord 43. schaakstuk 49. myth, figuur 45. Turks decreet 53. vierhandig zoogdier 46. deel van een etmaal 56, soort gereedschap 50. meisjesnaam 57. of dergelijke (afk.) 51. algemeen bekend 58. doorn 52. voetbalvereniging 61. berg op Kreta 53. groente 62. vuistslag 54. Engels voorzetsel 64. ambtshalve (Latijnse afk.) 55. zangnoot 65. water in Brabant 59. etenbereider 67. of eerder (afk.) 60. plaats in het Gooi 68. rivier (Spaans) 62. zangnoot 69. voorzetsel 63. lengtemaat (afk.) 71. flesafsluiting 66. bouwland 73. van onderen (afk.) 68. gebogen 74. pers. vnw. 70. opdracht 75. snel 72. Frans lidwoord 77. deel van de hals 73. afgelegen 78. zangstem 76. voor 80. beleefdheidsbetuiging 78. voorzetsel 82. deel van een Franse ontkenning 79. onder andere (afk.) 83. meisjesnaam 80. en omgekeerd (afk.) 84. vogel 81lidwoord llimiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiitiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiMiiiiiiitmttiiiftfifiitiiiiiiiiiiitiiinttiiiiiiiiiiiiiiiifiiinHiimitittthiit Voor en na do behandeling. Op de foto Unks de zwaar door olieresten vervuilde vloedlijn nabij paal 21 en rechts hetzelfde strand direct na de laatste bewerking door de frees. 19, 20, 21 en 22 juli 1978 Praktisch en ekonomisch. Enorm ruim met 'n vlakke vloer door voorwielaandnjving. Vijf deuren en wegklapbare achterbank voor heel veel bagage Pnma weg en vering enauIM 4 TL en Safari 845 cc. 34 DIN pk, 120 km/u Oorsprongweg 3.EIERLAND (Texel), Tel. Benzineverbruik slechts 6.8 liter per 100 km bij 90 km/u konstant. Gratis: haal bij ons t kleur rijke Renaultboek boordevol infor matie over auto rijden en alle Re nault modellen. 02225-233

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5