CDA wil winkelnering op zondag beperken Verordening komt opnieuw aan de orde 'out gemeenteraad gunstig oor eigenaar Randweg 7 Speedtrap" y i kim i bi i mm HET IS PRETTIG WINKELEN IN DEN BURGI «roen-Zwart 'ondvraag moe t blijven Koersen vreemde valuta Zon. maan en hoog water Wedstrijden windsurfing Vijfdaagse Waddenzee gaat niet door Burgerlijke stand Piraat nu legaal Geslaagd Vrouwenhuis hele dag open De winkels zijn 's avonds ook open van 19.30 tot 21.00 uur (zaterdags 17.00 uur gesloten). TEXELSE COURANT e nieuwe burgemeester houdt van chieten. De raadsvergadering van dagavond was vóór half tien afgeio- De geachte afgevaardigden waren vroeg thuis en hadden daar nog een avond voor zich. Als er geen rond zag was geweest zou de hamer al om en uur zijn gevallen. Om tot deze digheid te komen moest de heer elvaart een enkele maal hard ingrij- waardoor tenminste één raadslid boos naar huis is gegaan, maar ove ns lukte het hem de zaken op sym- lieke wijze te laten vlotten. Het eim om dit te kunnen doen zonder ^plaatselijke democratie in gevaar te ïgen schuilt in het vergaderbeleid, erop is gericht geen discussie toe te m over zaken waarover raad en =jege zich niet tevoren hebben kunnen rmeren of beraden. Overigens was een nogal kleine agenda oorzaak de korte vergaderduur. Een volgen- eer zal het moeilijker zijn om voor uur klaar te zijn. Burgemeester En- aart Het in de vergadering blijken af Jvillen van de rondvraag volgens het =!aande systeem. Het zou te betreu- zijn als de raad hem zijn zin zou sn, want aan de rondvraag heeft de Isvergadering een belangrijk deel zijn aantrekkelijkheid voor het pu- (r te danken. In de rondvraag komen telijk tal van eenvoudige zaken aan orde, veelal naar aanleiding van uit het publiek. De gewone agenda- ten zijn meestal van veel groter be- i maar helaas zijn deze niet in staat groot publiek te boeien. Omdat samenleving ingewikkelder is ge iden, mag niet meer worden ver- ht dat iedereen zich betrokken t bij bepaalde aspecten van plano- tche ontwikkelingen en andere be- irijke, maar niet meer voor de =^one man te volgen zaken. De raads- n zijn zelf nauwelijks in staat vol- nde op de hoogte te zijn, zodat het anderen zeker niet mag worden ver- iht. De rondvraag van de raadsver- iring houdt echter de hoop levend er wel direkte binding is tussen ^piking en bestuurders. Bovendien er raadsleden, die hun glans voor belangrijk deel te danken hebben de wijze waarop zij zich in de rond- g manifesteren. Het is niet allemaal zinnig, zakelijk en doordacht, maar béétje folklore mag toch wel blijven? i als de vergadering daardoor een uurtje langer duurt. Het handhaven gtfe rondvraag is een van de weinige lelijkheden om de kloof tussen raad publiek niet nog breder te laten den dan deze nu al is. Waarmee niet igd is, dat alle kwesties voor de dvraag geschikt zijn. Jan Witte kte dinsdagavond met zijn fulmi- tegen Texels Belang duidelijk vuik van de situatie en het is dan te betreuren dat burgemeester elvaart dat te laat in de gaten had en het woord niet ontnam. het voorkomt dat scholieren na de vakantie doodmoe terugkomen op school en daar moeten uitrusten. Bert Weijdt bevestigde dat met het verhaal van een jongetje uit Den Hoorn dat na terugkeer op school tegenover de on derwijzer verklaarde dat voor hem nü pas de vakantie was begonnen.... De CDA-fraktie in de ge meenteraad heeft bedenkin gen tegen het openstellen van winkels op zondag. Jan Witte maakte in de raadsvergade ring van dinsdagavond be zwaar tegen het voornemen van het college om de thans voor kampwinkels en de dor pen De Koog, De Cocksdorp en Den Hoom geldende open- stellingsregeling (van 15 mei tot 15 september steeds van 9.30 - 12.00 uur) uit te breiden tot de andere dorpen. Verder wilde Witte een eind gemaakt zien aan het op straat uitstal len van allerlei koopwaar op zondag. De opmerkingen van Witte hadden een principiële achtergrond. De zondag- moet zoveel mogelijk een rustdag zonder commerciële activiteit zijn. De thans geldende openstelling op zondag heeft als doel toeristen die zaterdag avond laat op Texel arriveren nog in de gelegenheid te stellen de meest nood zakelijke levensmiddelen te kopen. Maar omdat als gevolg van de brancheverva ging tal van zaken naast etenswaren ook artikelen in de „non food"-sector aan de man brengen, zijn ook deze artikelen op zondag te koop. Witte vond dat de situatie uit de hand is gelopen. Bestaande praktijk De winkelsluitingsregeling was on derwerp van gesprek, omdat op 1 november a.s. de Winkelsluitingswet in werking treedt. Voor die datum moeten de gemeenten die willen afwijken van de in de wet voorgeschreven tijden, daar toe verordeningen vaststellen. B. en W. hadden voorgesteld deze verordening zoveel mogelijk te laten aansluiten op de bestaande praktijk. De enige verande ring zou dan zijn dat de openstellings bevoegdheid op zondag ook gaat gel den voor alle dorpen op Texel. Bert Weijdt van Texels Belang kon- stateerde dat de nu voorgestelde rege ling tot stand is gekomen in overleg met middenstandsvereniging en winkeliers vereniging, maar dat vakbonden en andere organisaties, die de belangen van het winkelpersoneel behartigen niet bij het overleg betrokken zijn geweest. Hij wilde dat dit alsnog zou gebeuren. Fridt Blanken wilde de zondagsrege ling helemaal geschrapt zien en wel uit sociale overwegingen. Het toerisme is een van de belangrijkste kurken waar de Texelse economie op drijft, maar de sei zoenarbeid legt een zware druk op veel Texelse gezinnen. Uit eigen waarne ming wist Blanken te vertellen dat met name de kinderen daarvan slachtoffer worden; het gezinsverband wordt op zware proef gesteld. Eén dag per week volstrekte rust is dan ook zeer gewenst. Het is al erg genoeg dat de horeca de hele week moet draaien. De windels hoeven daaraan niet mee te doen, ook niet als het gaat om levensbehoeften. Wie zaterdagavond laat op Texel arri veert, ziet dat tijdig aankomen en kan er rekening mee houden dat op zondag op Texel niets te koop is. Burgemeester Engelvaart was wel bereid het voorstel aan te houden en de zaak nog eens te overdenken. Er kan dan ook worden gesproken met vakbon den en personeelsverenigingen. De wet houders sloten zich daarbij aan en aldus werd dan ook besloten. Wethouder nauta zei dat het in de praktijk moeilijk zal zijn om bij de openstellingsbevoegdheid op zondag onderscheid te maken tussen „food" en „non food"-bedrijven. Wat betreft het lot van het winkelpersoneel hoeft men niet zo ongerust te zijn, want er zijn wettelijke regelingen inzake overwerk en werken op zondag, die door de gemeen telijke verordening niet kunnen worden aangetast. Het uitstallen van koopwaar op straat op zondag vond hij niet zo erg en het had volgens hem ook niets met de winkelsluitingsregeling te maken. Geen onderscheid Wethouder Westdorp wilde dat in ieder geval het onderscheid tussen de dorpen De Koog, Den Hoorn en De Cocksdorp enerzijds en de overige dor pen anderzijds, ongedaan wordt ge maakt. Hij wees verder op het belang dat werknemers in de detailhandel zich bij een vakbond aansluiten en herinner de eraan dat de gemeentelijke verorde ning niet tot open zijn verplicht. De raadsleden waren het erover eens dat niet uitsluitend moet worden afge gaan op adviezen die van belangheb benden (ondernemers en hun perso neel) worden ontvangen, maar dat de raad een eigen verantwoordelijkheid heeft wat het welzijn betreft. Volgens Blanken wordt tegenwoordig door jon geren zoveel vakantiewerk verzet dat a gemeenteraad heeft zich dinsdag- id genoodzaakt gezien het boerde- F andweg 7 vrij te geven als tweede ling of vakantiewoning. Dat was het ilg van de recentelijke uitspraak van laad van State, die van oordeel is geschiedenis en situatie in dit geval lijzonder zijn dat het vrijgeven als >de woning gerechtvaardigd is. Het uit van de gemeenteraad om de ing niet vrij te geven, werd door de d van State dan ook vernietigd. et raadsbesluit werd destijds niet itemmig genomen. Bert Weijdt was der tegenstanders. Dinsdagavond Ie hij verbitterd vast dat de huidige naar van de woning enorm profijt t getrokken van deze foute raads- ssing. Want het gebouw is door als eerste woning betrekkelijk voor- I gekocht, maar is nu als tweede ling veel meer waard geworden. ses Koorn van het CDA was nauwe- in staat zich neer te leggen bij het leel van de Raad van State. Hij sde dat nu alle eenzaam gelegen woningen op Texel als tweede ing vrijgegeven moeten worden. Hij Ie daarom voor Randweg 7, on- is het oordeel van de Raad van e niet vrij te geven met als argu- t dat het thans permanent wordt oond. Nauta zei, dat het voor de gemeente uiteraard niet leuk Is om In het ongelijk te worden gesteld. Maar toch is er reden tot blijdschap over de uitspraak van de Raad van State, omdat daaruit blijkt dat de gemeentelijke gebruiksverordening wel degelijk juridisch waterdicht is. zodat men een effektief wapen tegen de opmars van tweede woningen in han den heeft. Alleen in zeer speciale ge vallen [waartoe Randweg 7 dus be hoort] moet een woning worden vrijge geven. Maar Nauta zei geen vergelijk baar geval op Texel te kennen, zodat hij de vrees van Koorn niet deelde. De raad nam zg. voorbereidings- besluiten voor gedeelten van Ooster end, De Koog en Oudeschild. Op deze wijze worden kleine verbouwingen mo gelijk gemaakt die naar de letter van het geldende bestemmingsplan niet zijn toe gestaan, maar waar geen redelijk be zwaar tegen bestaat, zodat deze moge lijkheden wel in het nieuwe bestem mingsplan zullen worden geopend. Het ging om de bouw van een keuken aan het motel Texel aan de Boodtlaan, om een garage voor de heer M. M. Visser te Oudeschild en om een houten aanbouw aan de voormalige doopsgezinde kerk van Oosterend. Laatstgenoemd gebouw zal tot muziekcentrum worden gemaakt voor Excelsior en het Mannenkoor. De aanbouw zal dienen als berging. Op een vraag van Blanken werd geantwoord, dat voor een houten aanbouw is geko zen op advies van Monumentenzorg. De aanbouw moest zoveel mogelijk afwij ken om het eigenlijke gebouw blijvend tot zijn recht te laten komen. Dure boller Een bedrag van 1155,— (exclusief btw) is gemoeid met de installatie van een elektrische boiler van 80 liter in de CVO-kleuterschool te Den Burg. De raad gaf de gevraagde financiële mede werking, maar Gerard van der Kooi vond het wel een hoog bedrag. Zelf had hij een soortgelijke boiler laten installe ren voor f800, De burgemeester ver onderstelde dat het verschil kan zitten in de bijgeleverde mengkraan en goot steen alsmede in de grotere lengte van de leidingen. De prijs is conform de offerte die door de installateur is ge maakt. Akkoord ging de raad met diverse begrotingswijzigingen, waaronder een met betrekking tot de sociale werkplaats De Bolder. De Bolder krijgt f45.800,— voor aankoop van een strook grond van 425 m2 aan het Schilderend, waardoor de werkplaats een tweede uitgang kan krijgen. Weijdt vond het een hoog bedrag voor zo'n kleine oppervlakte, maar wethouder Nauta zei dat de strook is afgenomen van het erf bij de woning van de familie Jas. Dit huis daalt daardoor aanzienlijk in waarde en dat komt in de prijs van de grond tot uit drukking. Niet overdrijven Gerard van der Kooi van de WD vond dat degenen die zich zo bezorgd maken over de seizoenarbeid de zaken over trekken. Uit eigen ervaring wist hij dat er tegenwoordig geen werknemers meer zijn te krijgen, die alle dagen van half negen tot 21.00 uur en bovendien op zondag gedurende 214 uur willen wer ken. „Niemand doet dat en er hoeft dan ook niemand in bescherming genomen te worden". Van der Kooi wees verder op de „recreatieve" taak die de midden stand heeft. Het openzijn van winkels op zondag is een positieve bijdrage aan het toeristische klimaat. Het is ook van belang voor de omzet van de bedrijven. Bovendien moet niet vergeten worden dat het maar gaat om acht tot tien zondagen per jaar. Weijdt bleef echter van mening, dat de raad de plicht heeft „roofbouw op jeugdige mensen" te voorkomen. Hij was voor openingsmogelijkheid op zon dag, maar vond dat de gemeente daar aan normen inzake de werktijden moest verbinden. Voorrecht.... Jan Witte noemde het een voorrecht voor een dorp om op zondag de winkels niet open te mogen hebben. Op grond van die benadering vond hij het niet nodig de zondagopenstelling tot de andere dorpen uit te breiden; het is geen discriminatie. Door de Windsurfschool Texel zijn voor de nog komende zomermaanden vier windsurfwedstrijden op het pro gramma gezet. Ze vinden plaats op 23 juli. 12 en 27 augustus en 23 september. Met uitzondering van de wedstrijd op 27 augustus (13.00 uur] zijn de breefingsen de inschrijvingen om 12.00 uur. Deze wedstrijden vinden plaats bij Dijkmanshuizen op het strand te Ooster end. ledereen kan meedoen. Het in schrijfgeld voor leden is f5, Niet- leden betalen f7,50. De eerstvolgende evenementen van de Texelse Windsurfschool zijn op 14 en 16 juli. Geoefende surfers kunnen op 14 juli om 20.00 uur met hun surfplanken bij het clubgebouw (Haven 17) terecht. Er wordt dan geoefend voor „Ooster end Present". Leden van de Windsurfschool kunnen op zondag 16 juli vanaf 11.00 uur bij Gé Koot (Dijkmanshuizen) surfplanken hu ren. De kosten bedragen f2,50. Via telefoonnummer (02223) 283 kan men telefonisch reserveren. Doordat het organisatiecomité (waar onder de heer Charles Ruys uit Rotter dam) er niet in geslaagd is voldoende geld bij elkaar te krijgen, gaat de oor spronkelijk voor volgende week geplan de Vijfdaagse van de Waddenzee voor beroepswielrenners niet door. Het plan was de eerste wedstrijd voor deze etappekoers op 20 juli op Schiermonnik oog te laten starten, waarna achtereen volgens Ameland, Terschelling en Vlie land bezocht zouden worden. De finale zou op 24 juli op Texel verreden worden. Westduitse marken 100 f106,50 Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollar Engelse ponden 100 f 6,63 100 f 48,50 100 f 47,25 100 f120,75 100 f 38,- 1 f 2,16 1 f 4,05 Oostenr. Schillingen 100 f 14,87 Italiaanse Lires 10.000 f 25,— van 29 juni t/m 10 juli 1978 Geboren: Nico, zv. Piet Dros en Ma rijke A. Tijseling; Jurrina Anna Woltrina, dv. Sjerp Sietsma en Tjitske J. Mulder; Henrik Roeland, zv. Hendrikus R. Moes en Leni L. Barrevoets; Bianca, dv. Pieter J. Slik en Jannetje Rijk. Overleden: Pieter Boon, oud 85 jaar; Bob K. D. Mellegers, oud 17 jaar, wonende te Eemnes; Joanna M. Koop man wv. Hoogenbosch, oud 83 jaar; Pieter Former, oud 79 jaar; Marinus Buijtenhuijs, oud 70 jaar. Ondertrouwd: Jacobus W. H. van Heerwaarden en Antje Drijver; Gom- mert M. Zandee en Henrietta D. M. van Heerwaarden; Jacob Kuijper en Maria J. B. Welcher. Radiohandelaar Van Wijngaarden uit Den Burg deed met gunstig gevolg examen voor de zendmachtiging D. Deze machtiging geeft bevoegdheid tot het gebruik van de 2-meter band. Van Wijngaarden had het examen al op 5 april gedaan en wist dat hij geslaagd was, maar moest de papieren nog ont vangen. Onlangs werd hij echter op de Pontweg door de politie aangehouden en als normale piraat beschouwd omdat hij geen zendmachtiging kon to nen. De apparatuur werd in beslag genomen. Van Wijngaarden hoopt nu dat hij de zender terug kan krijgen. Aan de technische school te Schagen slaagden Edo Pool, Ton v.d. Gaag, Bert Barhorst en Gerrit v.d. Brink voor het diploma motorvoertuigentechniek. Ingaand 17 juli is het Vrouwenhuis (in de Oude Ulo aan het Schilderend) elke maandag de hele dag geopend. Van 10.00 - 17.00 uur en van 20.00 - 24.00 uur. Er zijn voortdurend vrouwen aanwezig om te zorgen voor soep, broodjes e.d. Voor meekomende peuters en kleuters zijn speelvoorzienïn- gen gemaakt. De zon komt 16 juli op om 5.39 uur en gaat onder om 21.53 uur; 19 juli op om 5.42 uur en onder om 21.49 uur. Maan: 20 juli V.M.; 26 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 14 juli 2.28en 14.38 Zaterdag 15 juli 3.24en 15.54 Zondag 16 juli 4.45 en 17.20 Maandag 17 juli 6.12en 18.47 Dinsdag 18 juli 7.30 en 20.01 Woensdag 19 juli 8.39 en 21.03 Donderdag 20 juli 9.41en21.58 Vrijdag 21 juli 10.35 en 22.48 Zaterdag 22 juli 11.25 en 23.32 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Een adembenemende scene tat „Speedtrap", waarbij een ogenschijnlijk onbemande auto aan de haat gaat. „Speedtrap" is het verhaal van een meedogenloze privé-detective. die door verzekeringsbedrijven gehuurd is om een vernuftig werkende autodief te pakken. Pete Novic is deze privé-detec tive die het aan de stok krijgt met de als „The Roadrunner" bekend staande autodief. Er is in de stad Phoenix (Ari zona) een dozijn luxe auto's gestolen, maar toch heeft nog niemand ooit de dader van zo dichtbij gezien om hem te kunnen identificeren. Er zijn echter nog meer vreemde zaken. De geheimzinnige „Roadrunner" kan door middel van een (in een diplomatenkoffertje verbor gen) elektronisch apparaat de wagens zonder sleutel openen en de motor starten zonder zelf achter het stuur te zitten. Joe Don Baker speelt de detective en krijgt hierbij assistentie van Diana Marchal. Samen vormen ze een vasthoudend, sympathiek team, dat voor veel spannende momenten zorgt. De film draait op zondag, maandag en dinsdag en is toegankelijk voor perso nen vanaf 12 jaar. Vrijdagnacht kan men in het City- theater getuige zijn van „Manuelle, de blonde liefdesgodin". Het verhaal speelt op een Caraibisch eiland waar op een dag de schone Manuelle arri veert. Ze is sinds kort getrouwd. Haar man Jack is de nieuwe Britse consul van dit paradijselijke plaatsje, waar nog allerlei eeuwenoude tradities voort leven zoals Voodoo, zwarte magie en duivelsbezweringen. Het doet daarom allemaal erg denken aan een oord als Haïti. Manuelle wordt door het zeer fraaie halfbloed meisje Ines van de boot gehaald en de geheimzinnige sfeer van het eiland heeft de nieuwe bewoonster direkt in haar ban. 's Nachts ervaart Manuelle bizarre dromen. Ze meent dat het woud haar roept. Ze hoort wilde tamtams en bezoekt ceremoniën, waarbij Ines priesteres is. Op het hoog tepunt doodt zij iemand in woeste extase. Dit gaat zo enkele nachten door, maar Manuelle leeft in vrees of zij droomde of dat ze in werkelijkheid de moorden pleegde. Een film over een exotische wereld vol sexuele tradities. Toegang 16 jaar. Zondagmiddag draait „Het beste van Walt Disney's levensechte avon turen", dat werd samengesteld uit hoogtepunten van 8, met Oscars bekroonde, krachtmetingen en gedra gingen in de wereld van de dieren. De film bestaat uit fragmenten van: het poolgebied (met ijsberen, bevers en walrussen), de woestijnen van Noord- Amerika (met schorpioenen, ratelslangen en tarantula's) en Afrika (met de koning der dieren, de leeuw, olifanten en, soms 8000 kg zware, nijl paarden. Het geheimzinnige oerwoud van de Amazone-rivier met zijn exoti sche vogels, de grote miereneter en de allergevaarlijkste, de jaguar, completeert een film vol natuur en avontuur, die toegang biedt aan alle leeftijden. De film is voorzien van Nederlands commentaar.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7