m 5p£? J Bouwvakdrukte niet overstelpend I Kelnerrace gewonnen door Henk Spigt I mxif/Mth LANDSCHAPSZORG MAAKT BEZWAAR TEGEN ZOMERWONINGEN KLABAMS „Herbie gaat naar Monte Carlo" js' jjjiji* Edda Bakker won kleurwedstrijd Bijna f12.000 - bij Rode Kruis-aktie Kantklossers gezocht Clandestiene kampeerders Inzamelingsaktie bracht ƒ1.850,— op PAGINA 4TEXELSE COURANTDINSDAG 18 JUL119 )SC icvi Lr - Henk Spigt van hotel-café De Zwaan is winnaar gewor den van de zondagmiddag in Den Burg gehouden kelner- race. Tweede werd H. Hofstra van „Cors Dubbeldik", derde D. Waal van „De Lindeboom- Texel",vierde Tinie Zoetelief van hotel-café De Zwaan en vijfde Hans van der Geest van „Cors Dubbeldik". Totaal 12 van de 30 deelnemers aan de race plaatsten zich voor de finale die op 12 augustus in Purmerend wordt gehouden. Henk Spigt en Tinie Zoetelief verwier ven van de jury bovendien het predikaat van resp. beste heer" en „beste da me", wat recht gaf op een door de Verenigde Noordhollandse Dagbladen beschikbaar gestelde beker. De winnaars kregen leuke prijzen. Edda Bakker heeft de kleurwedstrijd van de Amro Bank gewonnen. Hierbij ging het er om een tekening met spaar- huisjes van deze bank zo kleurrijk mogelijk uit te beelden. Zij kwam hiermee in het bezit van ƒ50, De tweede prijs van deze wedstrijd (ƒ25, ging naar Susan van Beek en de derde (10, naar Arnold Boomstra. Prijzen van ƒ5, werden uitgereikt aan Carla Barhorst, Helma de Jong, Perry Bakker, Emmy Nieuwenhuis, Patrick Piersma, Mirjam Zegel en Monique Jansen. De tekeningen werden beoor deeld door mevr. N. Koorn-Kikkert. De jaarlijkse inzamelingsaktie van het Nederlandsche Roode Kruis heeft op nieuw meer opgeleverd. Ook nu over schreed men met ƒ1 1.907,36 de op brengst van het voorafgaande jaar ruim schoots. [In 1977 werd ƒ11.170,71 op gehaald I. Het totaal kwam als volgt tot stand: Den Burg en omgeving ƒ5.117,98, Oos terend ƒ1 444, Den Hoorn ƒ1.207,75. De Waal ƒ348,50, De Cocksdorp ƒ585,—, Oudeschild ƒ1.151,90, Spang ƒ403, De Koog ƒ723,77, Eierland, 't Noorden, Bargen en Waalenburg ƒ925,46. Het bestuur van het Roode Kruis afd. Texel dankt ieder die mee geholpen heeft dit resultaat te bereiken, heel hartelijk. De Folklorestichting wil in het kader van het woensdagse folkloreprogramma op 2 augustus een kantklosdemonstratie organiseren. Om een indrukwekkend kijkspel te kunnen maken, wordt een beroep gedaan op ieder die de kantklos kunst meester is om van de partij te zijn. De demonstratie wordt gehouden op de Groeneplaats en duurt van 14,00 tot 16.00 uur. In het bijzonder wordt gere kend op de leerlingen en oudleerlingen van mevrouw Laan-Kistemaker. Texelse klederdracht is niet verplicht maar wordt uiteraard wel op prijs gesteld. Geïnteres seerden kunnen zich opgeven bij mevr. D. van Sambeek-Schrama of bij Cor Kossen, telefoon 2420 Den Burg. Henk Spigt verwierf een door de Reizen- boetiek aangeboden vliegreis. Verder waren onder meer vaten bier (van Skol) uitgeloofd. De kelnerrace was iets nieuws voor Texel. De race op zichzelf had niet veel om het lijf, want het kwam neer op snelwandelen met een dienblad waarop enkele glazen bier stonden. De in het parcours opgenomen hindernissen be stonden uit enkele balen stro. Show Het publiek zou dan ook snel zijn bekomst hebben gehad als niet voor veel omringende shoiw was gezorgd. Er was een door Skol afgehuurde disk jovkey,1 die voor enkele welkome inter mezzo's zorgde en zelfs was er een life optreden van de zangeres Donna Lyn- ton. De strijd om de „gevatheidsprijs" moest voor wat extra lol zorgen. Hier werd bekeken wie van de deelnemers het meest origineel uitgedost in het strijdperk kwam. De hoofdprijs (een door slager Goënga uitgeloofd speen varken) werd gewonnen door de groep die werd aangeduid als ,,de vrijwillige brandweer" en die wij maar hebben gefotografeerd omdat beschrijvende woorden toch tekort zouden schieten. Veel belangstelling Mede dank zij het gunstige weer was er voortdurend veel publiek; op een gegeven moment stond wel 3000 man te kijken. En daar ging het dan ook voorna melijk om. De „stichting Kelnerrace Noordholland", onder welks auspiciën Bij monde van de heer G. C. Cadée heeft de Werkgroep Landschapszorg Texel als enige bij het gemeentebestuur ernstig bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een vergunning om 8 zomerwoningen te bouwen op het perceel grond waarop tot dusver de sleep-in „Klabams" gevestigd was. Zo als bekend werd „Klabams" [eigendom van de heer C. Schumakerl twee jaar geleden door brand voor het grootste gedeelte verwoest. Volgens Landschapszorg is er alle reden om de in dit geval benodigde „Verklaring van geen bezwaar" te wei geren. Woensdag 26 juli wordt in het raad huis een openbare zitting gehouden, waarop de werkgroep haar bezwaren mondeling kan toelichten. De zitting begint om 11.30 uur. Eensgezinswoning Er wordt in het schriftelijk bezwaar dat Landschapszorg vorige maand aan B en W stuurde op gewezen, dat het bouwplan in strijd is met zowel het oude uitbreidingsplan in hoofdzaak als het nieuwe vastgestelde bestemmingsplan buitengebied. Men herinnert eraan dat in dit laatste plan het terrein van „Kla bams" de bestemming eensgezinswo ning heeft en ook dat B en W op grond van deze strijdigheid een eerdere aan vraag van 8 zomerwonigen voor hetzelf de terrein op 30 november 1976 („vol komen terecht" aldus Landschapszorg) heeft geweigerd. De Werkgroep wenst dat het college hier ook nu aan blijft De toeristenstroom die het gevolg was van het begin van de bouwvakanties is op Texel zonder problemen verwerkt. In overeenstemming met de trend van de laatste weken was het minder druk dan vorig jaar, wat het meest duidelijk blijkt uit de kleinere aantallen auto's die door TESO worden overgezet. Deze uit Texelse barkeepers bestaande groep verwierf de prijs voor de meest originele voor stelling. dit hoog-culturele gebeuren plaatsvond, beoogt het bieden van ongecompliceerd vermaak zowel aan deelnemers als toeschouwers. De kosten worden hele maal door sponsors gedragen en dat de publiciteit vooraf zeer overdadig is laat zich verklaren door de betrokkenheid van enkele dagbladen. Telegraaf redak- teur Mets was wedstyrijdleider. Als tegenprestatie voor hun financiële steun kregen de sponsors wat reclame. Dat kwam niet helemaal uit de verf, want verschillende zaken werden niet of nauwelijks genoemd en de overigens zeer bekwame commemtator bleek niet in staat de naam van slager Goenga uit Den Hoorn (die het speenvarken be schikbaar had gesteld) korrekt uit te spreken. Op verzoek noemen we nog even een paar bijna verzwegen spon sors: de fa. Hopman, firma De Wit, Baron Diepvries in Slootdorp en Reizen- boetiek. De Texelse afdeling van Horeca Ne derland had hand- en spandiensten ver leend en ook enkele juryleden geleverd. Gehoopt wordt dat het volgend jaar zal lukken de nog spectaculairder finale op Texel te houden. Er zijn momenteel vrij veel illegale kampeerders op Texel, vakantiegangers die hun tent, caravan of kampeerauto niet op een erkende camping neerzet ten. De politie is al enkele keren opgetreden en heeft betrokkenen naar een camping verwezen. Vooral de eige naars van kampeerauto's (zg. „cam pers") zijn geneigd hun slaapplaats buiten de kampeerterreinen te zoeken. De bezetting van de diverse akkom- modatievormen is goed, maar „vol" is Texel zeker niet. Op de campings Loodsmansduin en De Krim is nog vrij veel ruimte. Ook op andere campings zijn wat plekjes die naar verwachting in de komende dagen wel zullen worden bezet. De camping „Kogerstrand" dat een toegestane capaciteit van 5600 personen heeft, werd vrijdagavond „vol" verklaard toen er 5200 kampeer ders waren. Er konden nog wel mensen bij, maar deze hadden zoveel moeite met het vinden van een geschikt plaatsje dat men ze liever naar elders verwees. De „verdunning" (minder mensen per tent) speelt hier een belangrijke rol. Camping Loodsmanduin (capaciteit 4200 personen) is nog lang niet vol. Daar zitten momenteel ruim 3000 kam peerders. Steeds meer kampeerders komen met een caravan naar Texel. Het zag er even naar uit dat ze zaterdag niet allemaal een plaatsje zouden kunnen vinden, zodat ze naar de gemeentelijke noodcamping verwezen zouden moeten worden. Maar zover kwam het niet, want er vertrokken genoeg caravan-toeristen om de nieuw komers ruimte te geven. De bungalows en appartementen zijn over heel Texel vol. Met uitzondering van De Koog bieden hotels en pensions nog wat ruimte. Precies hetzelfde geldt voor de logies met ontbijt-sector. De VW schat dat van deze akkommodatie buiten De Koog nog ongeveer 10% vrij is. TESO Het aantal vreemde auto's op Texel bedroeg zondagavond 8167 (vorig jaar 9886). Een overzicht van het autover voer v.v. in het afgelopen weekend met tussen haakjes het aantal van vorig jaar. Naar Texel gingen op vrijdag 1715 (1830) wagens, op zaterdag 1934 (2358) en zondag 1234 (1226). Van Texel: vrijdag 1618 (1924), zaterdag 1385 (1529) en zondag 1260(1532). De wachttijden liepen zaterdag op tot ongeveer 4K uur. 's Morgens begon men een uur eerder te varen en tot half zes moest worden gependeld. Vrijdag is ook de hele dag gependeld. Zondag kon volgens dienstregeling worden gevaren. Het is opvallend dat vooral jongere vakantiegangers dit jaar minder sterk zijn vertegenwoordigd. Het speciale jon- gerengedeelte van de camping Koger strand was later volgeboekt dan het ge zinsgedeelte terwijl doorgaans het om gekeerde het geval is. Met een aktie, waarvan de opbrengst bestemd was voor de medische Advent- zending hebben 35 jongeren van het „Vonk" evangelisatieteam van de Ze vendedagsadventisten maandag een in zamelingsaktie gehouden, die in totaal een bedrag van ƒ1850,74 opleverde. Men verkocht hiertoe voor de prijs van f2.een door deze evangelisatiegroep uitgegeven blaadje. De aktie zal voorlopig nog even door gaan. In het kader van deze aktie van de „Vonk" staat zowel in De Koog als in Den Burg een marktkraam met informa tie over een gezonde leefwijze en gees telijke lektuur. „Smoking Sam", de rokende pop is daarbij weer de grote attractie. Wat betreft de inzamelingsak tie zelf zijn er nog enkele blaadjes over. Deze zullen in de buitëndorpen van Texel aan de man worden gebracht. Mocht men een bedrag voor dit doel willen gireren, dan kan dit op gironum mer 17797 tnv. Medische Advent-Zen- ding, Biltseweg 14, Bosch en Duin. vasthouden en niet als enige reden om toe te stemmen er vanuit gaat dat het hier „een aanzienlijke kwaliteitsverbete ring" betreft. Landschapszorg vindt dat de gemeente onvermeld liet, dat op het terrein aan de Pontweg een schuur ille gaal als goedkoop slaapverblijf werd geëxploiteerd omdat dit feitelijk als bestemming eensgezinswoning had. Men houdt in het schriftelijk ingedien de bezwaar vast aan de mening dat het onaanvaardbaar is dat een illegaal kam- peerbedrijf in een legaal terrein voor zomerwoningen wordt omgezet. Precedent De Werkgroep Landschapszorg waar schuwt 't gemeentebestuur dat het hier mee geschapen precedent verstrekken de gevolgen zal hebben. Bovendien geeft het volgens haar weinig vertrou wen in de waarborgen die het bestem mingsplan buitengebied zou moeten bieden als zo spoedig na het vaststellen al wijzigingen noodzakelijk geacht wor den. Daarnaast vindt Landschapszorg het onjuist dat hier een zgn. art. 19 WRO- procedure gevolgd wordt. Gesteld wordt dat bij de aanvraag niet eens de moeite is genomen aan te tonen welke dringende redenen er zijn om deze weg te bewandelen. Zonder daar dieper op in te willen gaan herinnert de werkgroep nogmaals aan het verschil van mening dat men met de gemeente heeft over de nog toelaatbare uitbreiding van het aantal slaapplaatsen om de 47.000 in 1985 niet te overschrijden. In het City theater draait vanaf don derdag tot en met dinsdag de film „Herbie gaat naar Monte Carlo" waarin het bekende Volkswagentje Herbie weer terug is om een race (en een geweldige meid op vier wielen voor zich) te winnen. In deze Walt Disney- produktie schrijven coureur Jim Dou glas, monteur Wheely Applegate en Herbie zich in voor een race van Parijs door de Zwitserse Alpen naar Monte Carlo. Bij de aan de race voorafgaan- de autotentoonstelling valt Herbie lach wekkend uit de toon. Op dit moment wordt vlakbij in een museum een dief stal gepleegd. Max en Quincy (een vreemd stel juwelendieven) stelen de „Étoile de joie", de mooiste en groot ste diamant ter wereld. Als het alarm gaat, vluchten de dieven het tentoon stellingsgebouw uit en verstoppen de diamant in Herbies tank, waarna Jtm en Wheely weg rijden. De bekende inspecteur Bouchet wordt erbij gehaald. Hij is echter „Dubbel X", het brein achter de diefstal. Hierna volgt het ene het andere avontuur op. Regis seur Vincent Mc Evety heeft deze film (zo zegt hij) gemaakt voor lachgrage mensen en voor personen van alle leeftijden. Dinsdag 18 juli Om 19.00 uur begint een volkdansavor ld op camping Dennenoord Grensweg. Tot 22.00 uur wordt in de Dorpsstra van De Koog een grote braderie houden. De sportvissersclub houdt van 19.30 ti 21.30 uur een viswedstrijd voor to risten. Aas: pieren, bliek of spierinj Deelnemers moeten een kwartier voi de aanvang aanwezig zijn en mogi tijdens het vissen niet in het watj staan. Om 14.00 uur start een kerkentocht De Koog. In de Hervormde kerk van Den Bur| wordt een concert gegeven door i ganist Theo van Dijk, aanvang 20. l| uur. In de Hervormde kerk van De Cockj dorp wordt een dia-avond over Tex| gegeven; 20.00 uur. Woensdag 19 juli Van 10.00 - 12.00 uur worden in hi zwembad aan de Slingerweg in Di Burg zwembadspelen gehouden or der leiding van Recre-aktief. Deeln mers zijn de normale entree voor hr zwembad verschuldigd. Scouting Texel haalt oud papier op i| Molenstraat, Weststraat, Hollewal Lijnbaan. Men wordt verzocht het pi pier gebundeld klaar te zetten o stoep of trottoir. Gedurende de hele middag en avon folkloristische aktiviteiten op de Gror neplaats en de centrumstraten va Den Burg. Demonstraties oude arr bachten, optreden dansgroepen, bos renkapel etc. Om 19.00 uur begint vanaf campin Dennenoord aan de Grensweg ee prestatieloop. Deelname kost 2,5 per persoon. Op camping De Krim bij De Cocksdori S( begint om 19.00 uur een avond volks dansen. Om 19.00 uur begint bij het Eierlandsch Huis in De Cocksdorp een volleybal toernooi. Deelname kost ƒ1,— pe persoon. Woensdag kunnen iiefhebbers opnieuw getuige zijn van een film uit de Westernserie die de gehele zomer duurt Het overweldigende succes van de film „The good, the bad and the ugly" die de Amerikaanse acteur Clint Eastwood en de Italiaanse regisseur Sergio Leone tot in de eerste rijen van de filmindustrie bracht, leidde ook tot de produktie van „For a few dollars more". Opnieuw met Eastwood als de mysterieuze gunfighter. Tevens zien wij in deze film Lee van Cleef weer. Nu als kolonel Mortimer, veteraan uit de Amerikaanse burgeroorlog. Mortimer is, evenals Eastwood een bounty- hunter", op het spoor van een levens gevaarlijke desperado. Eén achtervolger doet dit uit wraak, de ander om de tienduizend dollar beloning te verdienen die op het hoofd van El Indio is gezet Op de vraag of het voor het maken van een goede Western werkelijk noodzakelijk is om in Amerika te filmen antwoordt Leone: „De pro ducers geloofden eerst niet dat het pu bliek een Italiaanse Western zou accep teren, vandaar deze „Amerikamsatie". Er waren zelfs mensen die vroegen wie die Italiaanse acteur was met het pseu doniem Clint Eastwood". „For a few dollars more" een kei harde Western zonder overbodige franje in de sfeer van „The good, the bad and the ugly". Toegang 12 jaar. Bij strandpaal 28 (Krimslag) gaat on't 19.30 uur een strandloop van startfS Deelname kost ƒ2,50. Vanaf camping „De Koorn-aar" aan dl Grensweg wordt aanvang 22.00 uu een avondoriëntatietocht gehouden Gedurende de folklore-aktiviteiten i Den Burg wordt in de Hervormdi kerk aldaar informatie gegeven van d< gezamenlijke Texelse kerken. Vaio 14.00 - 15.30 uur wordt het orgel be 35 speeld. Donderdag 20 juli Om 20.00 uur begint in De Waldhoorn t< )i Den Hoorn een dia-vertoning over df flora en fauna van Texel met toelich ting van vogelwachter Kok. Van 10.00 - 12.00 uur worden onder lei ding van Recre-aktief strandspeler gehouden bij Paal 9. Deelname gra tis. Om 14.00 uur begint bij het Eierlandschf jj Huis in De Cocksdorp een fiets/puz zelrit, waaraan kan worden meege daan voor ƒ2,50 per persoon. 1 Om 19.00 uur beginnen volleybaltoer nooien op camping Het Woutershok aan de Rozendijk en op het ZDH sportterrein aan de Witteweg in Den Hoorn. Deelname kost ƒ1, Op de camping Kogerstrand wordt een volksdansavond gehouden, aanvang 19.00 uur. Op en bij de barbecueplaats van Staats bosbeheer aan de Randweg wordt aanvang 22.00 uur een bosspel ge houden, gevolgd door een barbecue- feest. Kosten ƒ7,50 per persoon (voor vlees e.d.). Deelnemers moeten zich 's middags om 16.00 uur hebben op gegeven bij een der VW-bureaus. In de Kikkertstraat van De Cocksdorp wordt een feestmarkt gehouden, aan vang 19.00 uur. Tussen 14.00 en 16.00 uur worden rond leidingen gegeven in de Hervormde kerk van Den Hoorn, tevens gelegen heid om de toren te beklimmen. VASTE DATA Elke maandag om 20.00 uur klaverjassen in hotel De Zwaan. Ook gasten zijn hierbij welkom. De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 uur tot 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VW kunnen laten in schrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute gevolgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café eethuis Catharinahoeve. De buskos- ten zijn ƒ6,75 per persoon en ƒ3,25 voor kinderen. De trips gaan alleen door als er voldoende belangstelling is. Bejaarden^ang iedere woensdagmid dag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 4