Posterend in de ban ran vier dagen feest 90 handboogschutters verschoten Texelronde Drie gewonden en enorme schade Voor vijfde maal Oosterend Present u Oosterend Present Laatste nieuws Arie de Ridder won Hoornder strandloop Verloting Z.D.H. Verbetering kleedkamers Z.DÜ. Waarde gestolen goederen beloopt bijna 20.000,— Zwemdiploma's voor Texelaars Vernielzucht Botsing op berucht kruispunt JSDAG 18 JUL11978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 c Vooral de laatste veertien njagen geeft Oosterend duide- k blijk van de spanning die het dorp heerst in verband iet het deze week te houden osterend Present-feest. Dit vijfjaarlijkse evenement dat nu oor de vijfde maal wordt gehouden, egint woensdagmiddag. Dan opent de exelse vissersvloot het programma met grote vlootschouw op de rede var udeschild. Na vier dagen met een pro ramma dat bol staat van activiteiten ordt Oosterend Present zaterdag- vond officieel besloten. Tussen deze twee tijdstippen komt osterend in aktie, en zowel woens- ejag en donderdag als vrijdag en zater- ag kan men van veel hoogtepunten ge lige zijp. Wat de Oosterenders zelf betreft tèrmt het grote historische spel, dat loor donderdagmiddag gepland staat, 19, 20, 21 en 22 juli 1978 Bij de Vlootshow die op woensdag smiddag (19 juli) wordt gehouden heeft len de beste plaatsen op de dijk van ludeschild. De toegang is gratis en het venement begint om 14.00 uur. r Het secretariaat is van 8.00 uur v.m. >t 22.00 uur n.m. telefonisch bereik- aar onder nummer (02223) 691. r De vuilnisophaaldienst in Oosterend rardt deze week op woensdagmiddag itgevoerd. Dus niet op donderdag oals gebruikelijkl r Via de Radio-nieuwsdienst (ANP) ernam het bestuur dat onze overzeese asten (The National Band of New lealand) op het Wereldmuziekconcours Kerkrade kampioen zijn geworden, londerdagavond concerteert men sa- ïen met de Maori dansgroep in de luziektuin en vrijdag geeft men een how op het veld aan de Bijenkorfsweg. De feestcouranten voor de Texelse lasten worden zoveel mogelijk nog woensdagmorgen bij de toeristische edrijven rondgebracht. Tenslotte: Tot ziens en veel plezier ij Oosterend Present 1978! het belangrijkste programmapunt. Als motto is dit maal gekozen: „Hoe een dorp niet stil kon staan", waarin door 350 dorpelingen wordt uitgebeeld hoe het Texel en Oosterend in de loop der eeuwen verging. Het geheel is voorzien van decors en costuums waar vrijwel het gehele dorp in de afgelopen maan den (sinds in oktober besloten werd weereen „Oosterend Present" op touw te zetten) mee bezig is geweest. Speciale gasten Als speciale gasten zijn deze week de Nationale Band uit Nieuw-Zeeland en de Aotearoa Maori Dansgroep in Ooster end aanwezig. Zij combineren hun bezoek aan Texel met deelname aan het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. De band en dansgroep verzorgen optredens op donderdag- en vrijdagavond. Woensdagavond wordt aan de voor avond van het eigenlijke feest in de grote feesttent op het terrein aan de Bijenkorfweg een reünie voor oud-Oos- terenders gehouden, 's Middags kan men naast de grote vlootschouw bij Oudeschild getuige zijn van demonstra ties, die de Koninklijke Marine uitvoert. Hierbij zijn onder andere vliegdemon- straties van de Marineluchtvaartdienst te zien. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" dat ook aan de vlootschouw meedoet, is donderdagochtend te bezichtigen wan neer het ligt afgemeerd in de haven mond. Na een rondgang door versierd Oos terend van de Chr. Muziekvereniging In een tijd van 28.40 min. was het zondagavond Arie de Ridder uit De Koog, die de tweede acht kilometer- strandloop van het Hoornderslag op zijn naam bracht. De eerste plaats op de vier kilometerloop ging ditmaal naar de 12-jarige Nico Kikkert uit Den Burg, die een tijd van 17.25 min. maakte. In totaal legden 35 lopers de 8 kilometer af. Aan de 4 kilometerloop (tot en met 14 jaar) deden 32 lopers en loopsters mee. De beste tien op beide afstanden waren: 8 km: 1Arie de Ridder, De Koog, 28.40 min., 2. Ad Kemps, Volkel, 28.45 min., 3. Peter Bauske, „De Valk" vak. 28.50 min., 4. Frans Kuip, Den Burg, 28.55 min., 5. W. J. Oltmans, Den Helder, 30.14 min., 6. Niek Welboren, Zd.-Eier- land, 30.30 min., 7. Werner Kneck, Gütersloh, 31.20 min., 8. Kees Hin, Den Hoorn, 32.55 min., 9. Koos Oltmans, Anna Paulowna, 33.10 min., 10. Daan Welboren, Den Hoorn, 33.28 min. 4 km: 1. Nico Kikkert, Den Burg, 12 jr., 17.25 min., 2. Kees Landvreugd, Den Hoorn, 12 jr., 18.03 min., 3. Wilke Wassenaar, Den Burg, 14 jr., 18.04 min., 4. W. van Veen, Den Burg, 11 jr., 18.05 min., 5. Joop Rommets, Den Hoorn, 11 jr., 18.45 jr., 6 Jeroen Rommets, Den Hoorn, 10 jr., 19.22 min., 7. Roel Kemps, Volkel, 13 jr., 19.50 min., 8. Jeanette Lueck, „Om de Noord", 10 jr., 20.10 min., 9. Vincent v.d. Toorn, Zeist, 12 jr., 20.20 min., 10. Arco Garritsen, Eierland, 14 jr., 21.30 min. Een van de repetities van het spel Hoe een dorp niet stil kan staan", waaraan 350 dorpe lingen deelnemen. Excelsior, het oplaten van ballonnetjes en de opening van een interessante ten toonstelling verricht burgemeester J. A. Engelvaart om 10.30 uur in de grote feesttent de officiële opening van de feesten. Daarna wordt een door Frans T. Voskuil ontworpen monument ont huld en vindt in de Peperstraat een Oosterender maaltijd plaats, waaraan door 500 personen zal worden deelge nomen. Markt In het dorp wordt vrijdagochtend een grote lammeren- en goederenmarkt ge houden, waarbij de „Rommelkapel" muzikale bijdragen zal leveren. Op het parkeerterrein aan de Biien- korfweg is vanaf 10.30 uur de nationale wedstrijd Schapenscheren. Vrijdagmiddag worden op het feest terrein onder leiding van oud-voetbal- scheidsrechter Frans Derks volksspelen gehouden. Men bekampt elkaar hierbij onder andere middels touwtrekken, oli fantenrace, mastklimmen, waterballet en de strijd om de man en de vrouw. Voorafgaand aan dit alles verzorgt het Paracentrum „Texel" een dropping op het terrein. Vrijdagavond kan men getuige zijn van het opstijgen van een hetelucht ballon, waarna begonnen wordt met een rugbywedstrijd tussen teams uit Den Helder en Alkmaar. Speciaal voor de kinderen is er zaterdagochtend om 10.30 uur een optreden van „Pipo de Clown" en „Mammaloe". Samen met Beertje Colargol en Calimero treden zij op in de muziektuin. Tegelijkertijd (vanaf 9.00 uur) vinden er op het feestterrein aan de Bijenkorf- weg keuringen van Paarden en Veulens plaats door de WPN afd. Noordholland. Tegen het middaguur wordt dit gevolgd door het eerste gedeelte van het spring concours voor paarden. Om ongeveer 13.15 uur begint dan een concours- hippique met meer dan 100 deelnemen de paarden. Slot Om 20.00 uur 's avonds is er in de Muziektuin een populair concert van de Chr. Muziekvereniging Excelsior en het „Texels Mannenkoor". In de tent op het feestterrein speelt het orkest Venus Vijf" en worden de feesten om ongeveer 21.30 uur besloten. Gezien de belangstelling die men vijf jaar geleden ondervond, verwachten de organisatoren van Oosterend Present 1978 ongeveer 25.000 man publiek. Men hoopt op een zelfde weerbeeld als vijf jaar geleden toen er geen spat regen viel Bij de verloting die vrijdag en zaterdag tijdens de Hoornder feestmarkt is ge houden, zijn op de volgende nummers prijzen gevallen: 901, 1816, 1242, 1523, 3954, 2352, 3197, 2018, 917, 618, 1509, 1554 en 1003. Prijswinnaars die zich nog niet hebben gemeld, worden verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. De prijzen worden dan thuisbezorgd. Tijdens de ZDH feestmarkt is de officiële opening verricht van de nieuwe kleedakkommodatie waarover deze ver eniging sinds kort beschikt. Met een enkele weken durende verbouwing heeft men vooral de kleedruimte voor de scheidsrechters kunnen verbeteren. Er zijn aparte sanitaire voorzieningen ge maakt (douche en toilet) en bovendien is de warmwaterinstallatie drastisch ver beterd. Een en ander kostte ZDH, buiten het vele werk dat de verenigingsleden hebben gedaan, ongeveer 13.000, Al sedert mei drong slager H. (241 uit De Koog regelmatig 's morgens vroeg de opslagruimte van Daalders Supermarkt in, waar hij allerlei levensmiddelen weghaalde en deze vervolgens naar zijn slagerij in de Dorpsstraat vervoerde om ze als bij- produkten te verkopen. H. beschikte over de sleutel van de opslagruimte omdat hij een nauwe relatie met de supermarkt onderhield. Hij pachtte er het slagerijgedeelte. De door de politie samengestelde lijst van gestolen goederen noemt meer dan dertig produkten van uiteenlopen de merken: kaas, diepvriesprodukten, eieren, roomboter, sausen, koffie, Hak- groenten etc. Alleen al aan kaas werd voor f4.600,—; weggehaald en aan boter voor f3.100, Naar schatting loopt de totale waarde van de gestolen goederen tegen de f20.000, Voor zover de produkten niet zijn doorver kocht zijn deze aan Daalder teruggege ven. Tevens is een schaderegeling ge troffen voor vergoeding van de rest. Supermarkteigenaar L. Daalder had al geruime tijd een vermoeden dat er werd gestolen. Het verdwijnen van een enkel pakje boter valt in een bedrijf als deze supermarkt niet op maar op een gegeven moment werd geconstateerd dat 55 kazen spoorloos waren terwijl ook de verdwijning van andere produkten niet meer normaal kon wor den gevonden De politie was bereid te gaan posten en dat had al snel resultaat. H. werd op heterdaad betrapt toen hij de opslagruimte inkwam, de goederen weghaalde en deze in zijn auto laadde om ze vervolgens in zijn slagerij te brengen. Tijdens het eerste onderzoek en het verhoor bleef H. in hechtenis. Inmid dels is hij op vrije voeten gesteld. Afgevaardigd door tien verschillende Noordhollandse handboogverenigingen hebben zondag 90 schutters deelgeno men aan de door de Texelse handboog vereniging „Eilandschutters" georgani seerde „Texelronde". Deze onder uitstekende weersom standigheden gehouden wedstrijd, ver schoten op 23 banen, leverde in de eerste klasse een kampioenschap op voor W. van Hall die met een score van 634 punten zijn medekampioenskandi- daten F. van Beusekom (629) en J. Bruntink (624) nog juist de baas bleef. Erepalm Tijdens deze tweede „Texelronde" behaalde de Texelaar Klaas Kikkert de erepalm in de vierde klasse waarin hij een totaal van 492 punten scoorde. De overige leden van de organiserende vereniging eindigden in de achterhoede van het klassement. De belangstelling voor dit evenement dat plaatsvond op het terrein van Texelse Boys aan de Haffelderweg was ronduit matig te noemen. Een en ander was niet van invloed op het animo van de deelnemers aan dit schuttersfestijn. Ook in financieel opzicht vielen de deelnemers zich geen buil. In tegenstel ling tot vorig jaar toen er door de harde wind een flink aantal pijlen sneuvelde liep men dit jaar geen schade op. Daarbij kwam bovendien dat men nu over houten doelen beschikte waarop de als roos gebruikte stramietplaten werden vastgezet. Verleden jaar gebruikte men metalen steunen waarop nogal wat pijlen braken. Uitslagen De uitslagen van de verschillende klassen waren als volgt: 1e klasse: 1. W. van Hall 634 punten; 2. F. van Beusekom 629 p.; 3. J. Brun tink 624 punten. H. Witte behaalde hier 604 punten. 2e klasse: 1. F. Compas 593 punten; 2. T. v. d. Net 591 punten; 3. J. de Jonge 576 punten. C. Bakker behaalde hier 552 punten. 3e klasse: 1. J. Scheffer 554 punten; 2. C. Wentzel 539 punten; 3. R. Stobbe 506 punten. R. Buysman en G. Witte behaalden hier respectievelijk 495 en 456 punten, 4e klasse: 1. K. Kikkert 492 punten; 2. J. Rijke sr. 482 punten; 3. M. Masten broek 479 punten. P. Boon behaalde hier 318 punten. 5e klasse: 1. H. van Deutekom 533 punten; 2. G. van Gulik 515 punten; 3. F. Ris en A. Buitenweg 489 punten. Hierbij behaalden C. van Heerwaarden 265 punten, G. J. Keijzer 150 punten, J. Kooi 234 punten en J. Rommets 388 punten. Juniorklasse: 1. T. Hoiting 483 pun ten; 2. T. Mastenbroek 474 punten; 3. J. Rijke 405 punten. A. Kikkert en Fr. van Heerwaarden behaalden hier res pectievelijk 145 en 132 punten. HBS-I okaal De wedstrijdleiding van de Texelron de was in handen van Sjef •uysman die een en ander uitstekend liet veriopen. Met ingang van het nieuwe seizoen (september) komen de „Eilandschut ters" tweemaal per week bijeen in het voormalige HBS-gymlokaal aan de Em- malaan. Op dinsdag is er vrij oefenen van 20.00 tot 22.30 uur. Vrijdags wordt tussen 18.30 en 20.00 uur instructie gegeven. In totaal 17 Texelaars slaagden zon dag voor zwemdiploma's waarvoor zij hun examen aflegden in bat Halderse Marinezwembad. Dit examenzwemmen werd gehouden onder auspiciën van de marinesportvereniging Zeemacht. Als gedelegeerde van de KNZB fun geerde bij dit diplomazwemmen de heer H. G. Wijnants. De beoordelingscom missie werd gevormd door de heren J. den Hollander en H. den Ouden. Voor het A-diploma slaagden in totaal 62 kandidaten. Daarvan waren de vol genden van Texel afkomstig: Gretha Beijert, Dirk Blom, Albert Buysman, Peter Buysman, Myrthe de Vries, Haya Wolff, Jesca Moojen, Saskia Koopman, Sandra Witte, Marion Slaman an Robert Steffen. Voor diploma B slaagden in totaal 49 kandidaten. De Texelaars hieronder wa ren: Mariëlle Albertijn, Richard Koop man, Linda Witte, Bianca van der Vis en John Stevens. Het diploma Zwemvaardigheid 3 werd behaald door John Kuipers. De politie slaagde erin een jeugdige inwoner van Den Burg aan te houden; hij bekende met een katapult de ruiten van de noodslachtplaats te hebben stukgeschoten. Drie vrij ernstig gewonden en enorme materiële schade was het gevolg van een aanrijding die zich gisterochtend tegen 9.00 uur voordeed op het beruchte kruispunt Nieuwlanderweg- Pijpersdijk in de polder Waalenburg. Over de Nieuwlanderweg uit de rich ting Den Burg kwam een Duitse BMW, bestuurd door de 20-jarige R.B. uit De toedracht van het ongeluk op dit rijkelijk van knipperlichten en andere waarschuwingstekens voorziene kruis punt is nog niet geheel duidelijk. Geen van de inzittenden van de betrokken wagens kon nog worden gehoord en getuigen hebben alleen een auto door de lucht zien buitelen. Het volgende lijkt echter het meest waarschijnlijk. Hamburg. Van de Pijpersdijk kwam een gele Fiat 128, bestuurd door M. de J. (20) uit Utrecht. Laatstgenoemde gaf geen voorrang en ramde de Duitser met hoge snelheid. De wagens maakten daarop een ingewikkelde schuiver (waarbij een lichtmast en een verkeersbord werden geveld en de BMW tenslotte in de sloot terecht kwam) en veranderden in onherkenbare wrakken. De Nederlandse jongeman liep ern stige verwondingen op; hij brak onder meer beide benen. Ook de bestuurder van de Duitse wagen kreeg meerdere botbreuken en kneuzingen. De 17-jarige Suzanne K. uit Berlijn (mede-inzittende van de BMW) had inwendig letsel Haar toestand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien maar naderhand bleek zij niet in levensgevaar te verke ren. Met twee ambulances werden de gewonden naar het ziekenhuis Park zicht vervoerd. Politie en ambulancepersoneel karig met de verzorging van een der slachtoffers. Links het wrak van de Fiat op de voorgrond de gevelde lichtmast

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5