Concours hippique werd zonnige gebeurtenis 'The spy who loved me Schaap met lammeren feestelijk onthuld Waddenfietstocht bezocht Texel JAN KILJAN WON 'DE ZILVEREN ZWEEP' Jas gestolen Arie de Ridder „WAT IK ZEGGEN WOU." AANVOER LAMMERENMARKT VER BOVEN VERWACHTING Waarom? leidt klassement Hoornder strandloop Inbraak in patatwagen 1-MUiniM a TEXELSE COURANT DINSDAG 25 JUL1197 best in tuig gaande fokmerrie van het concours dit jaar naar Miranda van mevr. J. Kiljan-Goënga ging, vormde het concours van tweespannen land- bouwtuigpaarden het eigenlijke besluit van dit evenement. Dit onderdeel werd gewonnen door het duo Alwin en Bartje gereden door H. Sp.gt. De tweede prijs ging naar Nerida en Odrie (ber. A. Brans Dzn) en de derde prijs naar Aliza en Nora (ber. P. Dros Nzn). De overige tweespannen eindigden als volgt: 4. Rita en Rozetta (ber. D. J. Keijser), 5. Lambiek en Hieja (ber. F. J. Bakker), 6. Manuela en Rouschka (ber. J. C. Roeper). In de nacht van donderdag op vrijdag werd uit ,,De Toekomst" in De Koog een jas van een vrouw uit Berkel Roden rijs gestolen. De waarde bedroeg f150,-. De laatste uitgebrachte James Bond film met Roger Moore in de hoofdrol is terug op Texel. Van donderdag t/m dinsdag draait opnieuw ,,The spy who loved me", waarin ons aller James het in samenwerking met Anya Amasova (Barbara Bach) opneemt tegen Strom- berg, een sinister individu. Stromberg (Curt Jurgens) is in het bezit van twee gekaapte onderzeeërs met atoomkopraketten, waarmee hij de steden New York en Moskou in een klap wenst te vernietigen. Daarna zal de hele aarde volgen en kan Stromberg aan een nieuwe wereld onder water gaan bou wen. Het begin van zijn stad Atlantis is al klaar en bevindt zich voor de kust van Sardinië. Engeland stuurt James Bond, Rusland agente Majoor Anya Amasova om dit probleem tegen te gaan. Veel tegenstand ondervind James Bond van Coburn) is een halfbloed Navajo, treir rover en moordenaar, die door Burgad na een lange en wrede strijd gevange genomen wordt. Als Provo gevange wordt, doodt Burgade per ongelu Provo's zwangere Indiaanse vrouw Burgade betreurt dit tragische ongeval maar Provo wil wraak. Samen met ze andere moordenaars vlucht Provo uit d beruchte staatsgevangenis in Yuma. Ei hier begint het verhaal van ,,De laatst schietgiganten". Burgade weet dat hi gepensioneerd of niet, Provo's doelw is. Hierdoor en vanwege de loop van zijl lange achtervolging van de misdadige heeft hij begrip leren opbrengen voc Provo's kwaadaardige vindingrijkheid ei neemt Burgade de wapens weer op Toegang 16 jaar. Mac VEN VAN LEZERS BUTEN VEAANTWOOROCLUKHIO VAN OL REOAkTiE Het jaarlijks door de Texelse Vereniging voor Vrienden van het Paard georganiseerde con cours hippique is opnieuw een zonovergoten gebeurtenis ge worden waar zeer veel belang stellenden rond het terrein en vele deelnemers er op goede herinneringen aan zullen be waren. Het evenement vond dit maal ter gelegenheid van het Oosterend Pre sent feest plaats op het feestterrein aan de Bijenkorfweg. Het evenement vond ditmaal ter gele genheid van het Oosterend Present- féest plaats op het feestterrein aan de Bijenkorfweg. Een van de hoogtepunten van dit zaterdag gehouden festijn was de uitrei king van de door de gemeente Texel beschikbaar gestelde wisselprijs ,,De Zilveren Zweep". Dit kleinood werd dit maal gewonnen door Jan Kiljan met zijn 8-jarige bruine merrie Miranda. De zweep werd voor de eerste maal uitge reikt door burgemeester J. A. Engel vaart die met veel plezier in het luxe rijtuig plaatsnam en een ritje meemaak te. De merrie Miranda won aan het eind van de dag tevens de ereprijs voor de best in tuig gaande fokmerrie (t/m 1 veulen). Deze prijs was beschikbaar gesteld door de Dierenartsenpraktijk Texel. Wat de 's morgens gehouden keurin gen van het Warmbloed Paardenstam boek Nederland (WPN) afd. Noordhol land betreft, dient gezegd te worden dat de juryleden het er vrij algemeen over eens waren, dat de getoonde kwaliteit iets minder was dan vorig jaar. Niette min waren de nu gescoorde resultaten niet bepaald slecht te noemen. Wellicht is 1977 een uitschieter in positieve zin geweest. Ereprijzen De ereprijzen van de op het Oosteren- der feestterrein gehouden WPN-keurin- De hoeveelheid aangevoerde die ren op de grote lammerenmarkt die vrijdagochtend ter gelegenheid van het Oosterend Present-feest werd gehouden heeft de stoutste ver wachtingen overtroffen. Niet minder dan 365 lammeren, 30 schapen en een stierkalf wisselden in de tot marktplaats omgetoverde Peper straat van eigenaar, belangrijk meer dan doorgaans in Den Burg verhan deld wordt. Er werden daarnaast nog drie geiten en een ram aangevoerd maar deze werden niet verkocht. Volgens de marktcommissie, be staande uit de heren J. Hin, J. Mantje Kzn. en K. Bas was er een vlotte handel te constateren. De prijzen voor de lammeren varieerden van f180,— tot f220,— en de opbrengst voor de schapen lag tussen f230, tot f280, Het stierkalf werd voor f500,— verkocht. gen gingen dit jaar naar mevr. J. Kiljan- Goënga (met „Rente") en de heren S. K. Plaatsman (met „Uberieux"), C. J. Swaerts (met „Sanna") en P. Daalder (met „Odrie"). Mevr. Kiljan ontving met „Rente" de prijs voor de beste 3-jarige merrie, beschikbaar gesteld door de WPN afd. Noordholland. De heer Plaatsman werd met „Uberieux" eerste in de afd. beste hengstveulens en de heer Swaerts won met „Sanna" de ereprijs in de afd. 1- en 2-jarige merries. De prijs voor de beste merrie met veulen ging naar P. Daalder met „Odrie". Het middagprogramma toonde dit jaar de gebruikelijke optredens van ponyclub „De Kleppertjes", „De Wad- denruiters" en de „Texelse Carroussel- rijders". Drumband „Excelsior", die had toegezegd ook medewerking te zullen verlenen moest het laten afweten. De oorzaak hiervan was veelal de in Ooster end optredende grote drukte, waarmee vooral de middenstanders onder de muzikanten geconfronteerd werden. Het middagprogramma werd ge opend met een concours van eenspan nen landbouwtuigpaarden (nieuwelin gen) voor tweewielige voertuigen. Hier bij waren de paarden die op Texel een eerste prijs hadden gewonnen in het eenspan (of elders een prijs) uitgesloten. De jury voor dit onderdeel (C. Blan- kendaal, E. Dokter en J. Maars-Nierop) kwam tenslotte tot de volgende waarde ring: 1. Alwin (eig./ber. J. Witte), 2. Odrie (eig./ber. P. Daalder), 3. Lambiek (eig./ber. J. Lap), 4. Nerida (eig./ber. A. Brans Dzn.), 5. Nonja (eig. mevr. Luyckx-Bakker/ber. M. Witte), 6. Rania (eig./ber. G. du Porto), 7. Nelson (eig./ber. Jn. Uitgeest), 8. Rocco (eig./ ber. J. Dijker), 9. Rouschka (eig. J. C. Roeper/ber. H. van Swinderen), 10. Important (eig./ber. L. Bakker-Zand- stra). Zilveren zweep De jurering van het concours van een spannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuigen (open klasse), waarvoor de gemeente als ereprijs „De Zilveren Zweep" beschikbaar stelde, werd ver richt door de heren L. W. Biesheuvel, Jac. Bierens en C. Blankendaal. De volledige uitslag van dit onderdeel was als volgt: 1. Miranda (eig. J. Kiljan- Goënga/ber. J. Kiljan), 2. Bartje (eig./ ber. H. Spigt), 3. Zina (eig./ber. P. Daalder), 4. Alwin (eig./ber. J. N. Witte), 5. Nora (eig./ber. P. Dros Nzn), 6. Lambiek (eig./ber. J. Lap), 7. Keliesa (eig./ber. H. Spigt sr.), 8. Nerida (eig./ ber. A. Brans Dzn), 9. Nonja (eig./ber. mevr. Luyckx-Bakker). Bij het hierop volgende individuele springconcours voor pony's werd Joke Dros eerste met Don Juan (28 punten). Als tweede eindigde hier Marlia Ooster hof met Nimrod (25 punten) en als derde Janette Zuidewind met Darwin (24 punten). Paul van Exel werd vierde. Hij behaalde 22 punten met Fury. Het concours van eenspannen land bouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, ge reden door dames zonder assistentie van een heer werd gewonnen door mevr. C. C. Spigt-Witte met Bartje. De overige deelnemende combinaties ein digden in de volgende rangorde: 2. Miranda (ber. mevr. A. J. v.d. Peet- Komen), 3. Zina (ber. A. Rotteveel), 4. Alwin (ber. mevr. G. Stiggelbout-Witte), 5. Nonja (ber. mevr. E. Luyckx-Bakker), 6. Rania (ber. mevr. E. du Porto-Witte), 7. Manuela (ber. G. Roeper-Keijser), 8. Nelson (ber. mevr. De Graaf). „Jaws" (Richard Kiel) de assistent van Stromberg. Zijn naam „Jaws" dankt hij aan zijn chrome stalen vlijmscherpe tanden en zijn verschrikkelijke kracht. „Jaws" blijkt tegen alles bestand (zelfs haaienl) en is zonder twijfel de meest geduchte vijand met wie Bond ooit te doen heeft gehad. Een vol vaart ge maakte uiterst spectaculaire film, waarin de humor ook regelmatig om de hoek komt. Toegang: 12 jaar. In de woensdagwestern van deze week kan men getuige zijn van „The last hard men". Het verhaal speelt zich af in het Arizona van 1909. Burgade (Charlton Heston) was lid van de grens politie tot hij zijn wapens aan de wilgen hing, zat van geweld. Provo (James Oosterend Present was weer ee mooi feest. Maar in de grote feesttei miste ik de Texelse horeca. Waaron werd de verkoop van bier e.d. overge laten aan een bedrijf van de overkant Ik ben geschrokken van de prijzen dii dit bedrijf durfde te berekenen. Ik wee| dat Texelse horecaondernemers graai bereid zouden zijn geweest voor di consumpties in de tent te zorgen zou dan heel wat meer geld op Texi zijn gebleven. Ik hoor op het bovenl staande graag commentaar van het be stuur van Oosterend Present. W. van Ellen, Oranjestraat 12a, Oosterent Schapenfokker S. W. Ko ning viel donderdag de eer te beurt om het nieuwe Ooster- ender monument in het plant soentje op de hoek Peper straat-Oranjestraat te mogen onthullen. De keus was o.a. op de heer Koning gevallen, om dat hij voor elk Oosterend Present-feest (dus al voor de vijfde keer) het benodigde land voor de tent, het feest terrein e.d. beschikbaar had gesteld. Het was telkens een ander stuk, want Oosterend is de afgelopen 25 jaar flink ge groeid. Het feestterrein was meestal al weer spoedig nodig voor bouw van huizen en aanleg wegen. De onthulling was tot onderdeel van het Presentfeest gemaakt. Het beeld stelt een schaap met twee lammeren voor, op ware grootte. Het is volkomen natuurgetrouw. De maker is de Texelse kunstenaar Frans T. Voskuil en de kosten komen voor rekening van de gemeente Texel, die voor dergelijke kunstverfraaiingen jaarlijks geld uittrekt en niet ongenegen is om dergelijke dingen ook in andere dorpen tot stand te brengen. Het idee om „iets met een schaap" te doen kwam van de dorps commissie van Oosterend, die in Drente een beeld van een schaap had gezien als eerbetoon aan het Drentse heide- schaap. Het was toch eigenlijk te gek dat er geen beeld bestond van het zoveel betere Texelse schaapl Frans Voskuil vond een schaap alleen niet genoeg; er moesten twee lammeren bij Vooral achteraf zijn de Oosterenders daar blij mee, want het is nu een allerliefst tafereeltje geworden. Moederzorg De heer Joh. C. Roeper, voorzittei van de dorpscommissie en van df stichting Oosterend Present zei bij di onthullingsplechtigheid dat hij het beel^ niet alleen zag-als een ode aan hei Texelse schaap en de Texelse schapen fokkers (waarvan de meest vermaarde bijna allemaal in de omgeving van Oosterend hun bedrijf hebben) maar ook als een symbool van moederzorg. In talrijke Oosterender gezinnen is de opvoeding van de kinderen voornamelijk een aangelegenheid van de moeder, omdat de vissende vader op zee zit. „Het is daarom niet alleen iets voor schapenfokkers maar een beeld voor héél Oosterend", aldus Roeper. Als vee houder kon Roeper vervolgens vaststel len dat de gelijkenis met het Texelse schaap zeer raak Is getroffen. Vooral de zeer moeilijk weer te geven wollen vacht is bijzonder „echt" geworden. Frans Voskuil heeft twee jaar aan het beeld gewerkt. Burgemeester J. A. Engelvaart, die ook bij de onthullingsplechtigheid was, toonde zich zeer enthousiast over het resultaat. Hij feliciteerde Frans Voskuil Al lang geleden was bekend dat het Oosterender beeld een schaap met lammeren zou worden. Een klein voor ontwerp had gecirculeerd in kringen van gemeentebestuur en dorpscommissie. Het eindresultaat overtrof niettemin de verwachtingen. Het beeld is gegoten bij Binder Et Schmidt te Haarlem. Het is geplaatst op een betonnen sokkel, vervaardigd door de firma Drijver. De door de gemeente Texel beschikbaar ge stelde ,rZilveren Zweepwordt door burgemeester J. A. Engelvaart overhandigd aan J. Kiljan uit Oosterend die met de 8-jarige merrie Miranda het concours voor eenspan nen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig won. Na enkele programma-onderdelen waarin onder meer (en met groot succes) werd opgetreden door de Texel se Carrouselrijders en het eerste achttal van ponyclub „De Kleppertjes" onder leiding van Ans Roeper volgde een concours van tweespannen landbouw tuigpaarden voor een luxe rijtuig. In deze afdeling behaalde de zaterdag bijzonder succesvolle merrie Miranda met de merrie Klaudia een eerste prijs. Dit tweespan werd gereden door J. Kil jan. Als tweede eindigde het span Alwin en Bartje (ber. H. Spigt) en derde werden Zina en Odrie (ber. P. Daaldet). De overige tweespannen eindigden als volgt: 4. Lambiek en Hieja (ber. J. Lap), 5. Nora en Alize (ber. P. Dros Nzn), 6. Nerida en Nonja (ber. A. Brans), 7. Ro- zina en Salotte (ber. A. Goeman), 8. Rieta en Rozetta (ber. D. J. Keijser). Voordat tegen 18.00 uur werd be kendgemaakt dat de ereprijs voor de Nadat inmiddels drie strandlopen ge houden zijn, heeft Arie de Ridder uit De Koog zich aan de kop van het klassement op de 8 km genesteld. Kees Landvreugd leidt het 4 km.-klassement. De zondagavond gehouden 8 km- loop werd gewonnen door Peter Baus- ke, die Arie de Ridder maar net te snel af was. Frans Kuip eindigde als goede derde. De 4 km-loop was voor Franck Buytenhuys uit Den Hoorn. In totaal waren er ditmaal 128 deelnemers. Uitslagen: 8 km: 1. Peter Bauske, De Valk, 28.38 min., 2. Arie de Ridder, De Koog, 28.45; 3. Frans Kuip, Den Burg, 29.17; 4. Udo Knodt, Dortmund, 30.27; 5. Jaap Stijlaart, 30.31; 6. L. Postema- Super, Oosterhesselen, 30.40; 7. Niek Welboren, Zuid-Eierland, 30.45; 8. Kees Hin, Den Hoorn, 31.46; 9. Daan Welbo ren, Den Hoorn, 32.03; 10. Ica Drijver, Oosterend, 32.03. 4 km: 1. Franck Buytenhuys, Den Hoorn, 16.26 min.; 2. Nico Kikkert, Den Burg, 16.35; 3. Dirk Jacob Drijver, Den Hoorn, 16.45; 4. Kees Landvreugd, Den Hoorn, 17.37; 5. Wilke Wassenaar, Den Burg, 17.38; 6. Bruna Buytenhuys, Den Hoorn, 18.18; 7. Hans Dekker, Den Hoorn, 18.20; 8. Brigitte Fehmen, Duits land, 18.46; 9. Jan Zijm, Oudeschild, 20.03; 10. Klaas Groenveld, Hardega- rijp, 20.20. Het klassement na drie strandlopen, waarin alleen de lopers zijn opgenomen, die drie maal hebben meegedaan. De genoemde tijd is het gemiddelde over deze drie wedstrijden. 8 km: 1Arie de Ridder, 28.52 min., 2. Peter Bauske, 29.01 min., 3. Frans Kuip, 29.42 min., 4. Niek Welboren 30.48 min., 5. Kees Hin, 32.52 min. 4 km: 1. Kees Landvreugd, 18.12 min., 2. Wilke Wassenaar, 18.14 min., 3. Lorenz de Ruyter, 24.45 min. In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de rijdende patates- kiosk van de heer P. Vlaming bij het strand van paal 9. Onbekenden sloegen het plastic bovenluik van de wagen stuk en ontvreemden 30 blikjes cola, 50 blikjes bier en ongeveer 20 ijsjes. Dezelfde nacht werd op het strand de gemeentelijke reddingboot in het water geduwd; het onderstel van de boot was spoorloos. Ook werd een aanwijzingsbord vernield. Onder het motto „Geen polder erbij" zijn zaterdagmorgen ongeveer 180 men sen in Den Helder begonnen aan een drieweekse tocht die hen langs de gehele Waddenzee naar het Deense Esbjerg voert. Het eerste onderdeel van het reisprogramma vormde Texel waar in hoofdzaak het zuidelijke deel van het eiland werd bekeken. Tenslotte bracht men een bezoek aan het Natuurrecrea- tiecentrum bij De Koog. Aan deze aktie, die een demonstratief karakter draagt, wordt deelgenomen door Nederlanders, Duitsers en Denen, die de natuur en vooral die van het Waddengebied een warm hart toedra gen. De organisatie van het gebeuren is in handen van de natuurbeschermings organisaties uit de betrokken landen. Het doel van deze fietstocht is vol gens de deelnemers tweeledig. In de eerste plaats wil men ruime bekendheid geven aan de natuurlijke waarden van dit uiterst belangrijke natuurgebied. Daarnaast wil men zaken onder de aandacht brengen, waardoor het inter nationale Waddengebied bedreigd wordt. Genoemd worden bijvoorbeeld vuillozingen, inpolderingen, overmatige recreatiedruk, waterstaatkundige ingre pen enz. Tijdens het bezoek aan Texel, waar voor men vrijwel de gehele middag op dit eerste waddeneiland doorbracht, werden de deelnemers begeleid door de heren G. de Haan en H. Bruggen van het NRC. De fietsers maakten in twee groepen tochten over het eiland, die hen uitein delijk in het Natuurrecreatiecentrum bracht. Hier werd een speciale manifes tatie gehouden, waarbij talrijke aspecten van de Waddeneilanden aan de orde kwamen. Ter gelegenheid van de start van deze Waddenfietstocht bracht de Tros-radio zaterdag tussen 10.30 en 18.00 uur een life-programma vanaf Texel. Burgemeester Engelvaart feliciteert Frans Voskuil met zijn schepping. Rechts do familie Koning.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 4