/M3CNIA Goedspelende Texel ploeg verloor van Telestars (3—2) Kunst en kitsch in Hoornder kerkje 'Benji' lost het op JAN ZWARTKRUIS REIKTE PRIJZEN UIT Zon, maan en hoog water Aad Vaars uitgeluid FAMILIEBERICHTEN Fietsen gestolen Peter Bauske won strandloop paal 28 Kampioenschappen catamaranzeilen Auto's beschadigd Paardenvrienden naar Opmeer PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 JUL11978 In een voor het publiek [ruim 700] erg aantrekkelijke oefenwedstrijd tegen een technisch en tactisch veel beter Telestarselftal heeft Texel 1 maandag avond een 3—2 nederlaag geleden. Ondanks dit verlies kunnen de Texelaars echter terugzien op een goede partij voetbal, omdat de tegenstand onder meer bestond uit een aantal oud-inter nationals [Tonnie Pronk. Bennie Muller en Theo van Duivenbode). Maandagavond werd tevens afscheid genomen van Aad Vaars, die jarenlang het doel van S.V. Texel verdedigde en onlangs als trainer naar de naburige ver eniging Texelse Boys vertrok. Hij werd kort na de hervatting gehul digd voor zijn verdiensten voor S.V. Texel, dat hij in de loop der jaren als doelman en aanvoerder van het eerste elftal heeft gediend. Daarnaast verzorgde hij de deze vereniging.Van bestuur en spelers ontving Aad Vaars enkele bossen bloe men. De teamleden van Telestars over handigden hem een voetbal, die hij prompt aan de leden van het huidige Texel 1 doorgaf. Grote namen Het Telestars team dat voor deze wedstrijd naar Texel was gekomen, bestond uit de oud-ajacieden Tonnie Pronk, Bennie Muller, Bertus Hooger- man en Theo van Duivenbode. Voorts maakten onder meer de Volendam- spelers Jan Fransz en Jan van Gorp deel uit van dit team. Texel werd vertegenwoordigd door doelman Aad Vaars (Charles Ipenburg), achterspelers Klaas Dirk Koorn, Kees Boeijen (Guus Zegel), Aad Blom en Jan Meedendorp, middenvelders Gert Pan sier, Rob v.d. Stap, Henk Groen, Jan van Bennekom en de voorhoedespelers Marius Banda en Louis Uriot. Sportief Onder leiding van scheidsrechter Peter v.d. Gracht werd het maandag avond een erg sportieve wedstrijd, waarin verrassend weinig vrije schoppen te noteren viel. Hoewel het grotendeels uit rasvoetballers bestaande Telestars- team zich op technisch gebied naar In het afgelopen weekeinde zijn bij de politie nogal wat fietsendiefstallen ge meld. Ze werden hoofdzakelijk ont vreemd op die plaatsen, waar zich veel mensen plegen op te houden zoals in de dorpskernen van De Koog en Den Burg. Om de verleiding voor een potentiële fietsendief zo klein mogelijk te maken, verzoekt de politie iedereen zijn vervoer middel in ieder geval op slot te zetten. Het kan bovendien geen kwaad de fietsen bij nacht niet langs de openbare weg te laten staan. De vierde strandloop van dit seizoen die woensdagavond bij Paal 28 werd gehouden Is een overwinning geworden voos Peter Bauske. Hij legde de 8 km af in 26.15 min. Winnaar bij de jeugd werd Dirk Jacob Drijver 116.23 min.l. Er waren in totaal 80 deelnemers. Twintig van hen voltooiden de 8 km- loop. De overigen namen deel aan de 4 km-loop. De volledige uitslag was als volgt: Uitslagen 4 km: 1. Dirk Jacob Drijver 16.23 min., 2. Wilke Wassenaar 16.40; 3. Warner Heinen 16.45; 4. Nico Kikkert 16.47; 5. Wolfgang Boing 17.49. 8 km: 1. Peter Bauske 26.15 min., 2. Gerd Dehnert 26.32; 3. Jaap Stijlaart 27.52: 4. Kees van Puy 30.04; 5. Nico Schermer 30.05; 6. N. J. Koomen 30.56; 7. L. Uriot 31.05; 8. J. Venema 32.11; 9. W. Braam 32.19' 10. M. Eelman 32.40. De zon komt 30 juli op om 5.57 uur en gaat onder om 21.34 uur; 2 augustus op om 6,02 uur en onder om 21.29 uur. Maan: 4 aug. N.M.; 11 aug. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 28 juli 2.36en 15.19 Zaterdag 29 juli 3.39en 16.26 Zondag 30 juli 4.57 en 17.46 Maandag 31 juli 6.15 en 19.01 Dinsdag 1 aug. 7.24en20.04 Woensdag 2 aug. 8.21 en 20.58 Donderdag 3 aug. 9.08 en 21.45 Vrijdag 4 aug. 9.53 en 22.28 ïaterdag 5 aug. 10.31 en 23-04 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. verwachting veel beter manifesteerde, werd het hardwerkende S.V. Texel allerminst overspeeld. Door doelpunten van de uitblinkende Dick Helling stond Telestars bij het rustsignaal met 2—0 voor. Na rust was het de hardwerkende Bennie Muller die het derde Telestars doelpunt maakte. De stand werd door goals van Guus Zegel en Rob van der Stap weer enigszins rechtgetrokken, maar verder dan 2—3 kwam de thuis club niet. Bewondering Aan de kant van S.V. Texel was het vooral Rob van der Stap, die erg goed partij gaf. Samen met Louis Uriot was Zaterdagmiddag en zondagmorgen en -middag a.s. zullen bij Westerslag de eerste wedstrijden gehouden worden voor het Open Clubkampioenschap van de Kust- en Branding-zeilvereniging Westerslag. Deze wedstrijden zullen op zaterdag 5 augustus en zondag 6 augustus worden vervolgd. In het week end van 19 en 20 augustus wordt het kampioenschap afgesloten. Ook niet- leden kunnen met hun boot meedoen. deze nieuwe Texel 1 kracht (onlangs van Tex. Boys overgekomen) voortdurend via vaak erg fraaie een-twee combina ties goed in de weer. Ook de gastspelers moesten toegeven dat het S.V. Texel- team, dat sinds begin mei niet meer in training is geweest, het er bewonde renswaardig goed afbracht. Na het laatste fluitsignaal was het de toevallig aanwezige bondscoach Jan Zwartkruis, die aan beide teams een herinneringsstandaard uitreikte. Voor S.V. Texel was het de nieuwe Texel 1 doelman Charles Ipenburg, die dit klein ood in ontvangst mocht nemen. Verschillende automobilisten hebben in de afgelopen dagen aangifte van beschadigingen aan hun vervoermiddel gedaan. Hierbij is in totaal voor enkele honderden guldens vernield. Het betrof in alle gevallen vernielingen aan de buitenzijde van de auto's. Een ervan, eigendom van B.S. uit Amsterdam, stond in de nacht van maandag op dinsdag langs de Vuurto- renweg nabij De Cocksdorp geparkeerd. Dinsdagmorgen constateerde de eige naar dat de kentekenplaat ontbrak en ruitenwissers en buitenspiegel vernield waren. Op de camping Loodsmansduin werd dinsdagavond een Duits autobusje be schadigd. Ook hier werd een nummer bord weggehaald en had men de ruiten wissers afgebroken. Bovendien was de lak met een puntig voorwerp op ver schillende plaatsen ernstig beschadigd. Het welbekende kerkje van Den Hoorn is waarschijnlijk het meest geschilderde, gefo tografeerde en getekende ob ject van Texel. Het typische gebouw met zijn witte toren tje heeft niet alleen kunste naars uit de beroeps- en ama teurssector geïnspireerd maar ook de reklamemakers en de fabrikanten van souvenirs. Met het gevolg dat het kerkje zowel is gebruikt als misbruikt en het in ieder geval haast na tionaal bekend is geworden. Het was een aardig idee om in het kerkgebouw in Den Hoorn een tentoon stelling in te richten onder het motto „Kunst en kitsch rond een kerkje" om het publiek aldus een indruk te geven van de „gebruiksmogelijkheden" van het kerkje. De tentoonstelling is open tot en met 3 augustus en is dagelijks (behalve zondags) toegankelijk van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur. Lingerie Een van de pronkstukken is een grote stationsreclame met een in „Hollandia lingerie uit Enka's comfort" gestoken dame met op de achtergrond het monu mentale kerkje. Een duidelijk voorbeeld van kitsch is een foto van het kerkje op een hartvormig paneeltje met de tekst „Op deze plaats heb ik aan jou gedacht en dit als herinnering voor je meege bracht" afkomstig uit de permanente kollektie van Kees de Waal uit Den Burg. Verder tal van foto's van kalen ders, tijdschriften, kranten en ander drukwerk. Foto's van Nauta en anderen ontbreken niet, evenmin als aquarellen van Maarten Langbroek en een serie mooie,"- naïeve schilderijen van Anne Terpstra van „Elba". Er hangen ook schilderijen van Blok v.d. Velden uit de jaren veertig en verder bekende plaatjes zoals de tekening van Anton Pieck. Verder pentekeningen van Toon Smidt en niet te vergeten de collectie tekenin gen die Nel Koorn-Kikkert aan het „baken voor zeevarenden" heeft ge wijd. Curieus is de tekening van het kerkje, die Nel Koorn op 10-jarige leeftijd maakte. Kindertekeningen In de kerk is een zeer groot aantal te keningen opgehangen afkomstig van de kinderen van de kleuter- en basisschool van Den Hoorn. De bezoekers van de expositie worden in de gelegenheid gesteld deze tekeningen te beoordelen door het invullen van een formulier. Het Hoornder kerkje ziet er zeer romantisch uit. Dat is vooral te danken aan het witte torentje. Uit foto's op de expositie blijkt dat die toren niet altijd wit is geweest. De kerk heeft vaak model gestaan voor illustrators, ook als het onderwerp niets met Texel of Den Hoorn had te maken. Een artikel in het weekblad „Kijk" over heksen en vlie gende bokken werd verlucht met een heel precies nagetekend Hoornder kerk je in vogelvlucht met bokken en heksen erboven.... Koektrommels Ook driedimensionele kunst en kitsch is te zien: een offerblokje in de vorm van het kerkje en een zeer fraai van lucifers gemaakt model. Verder diverse koek trommeltjes. Interessant is de kopie van een beschikking uit 1652, waarin wordt bepaald dat op wier een belasting mag worden geheven ten bate van het on derhoud van de kerk. Er is dus niets nieuws onder de zon dat op een onge bruikelijke manier geld wordt ingeza meld om de kerk in stand te houden. De op handen zijnde restauratie betreft overigens alleen het interieur. De muren zien er bijzonder slecht uit omdat het pleisterwerk overal loslaat, een gevolg van een onjuiste werkwijze bij de laatste restauratie. Donderdag 27 juli Om 19.00 uur beginnen volleybaltoer nooien op het ZDH-terrein aan de Witteweg bij Den Hoorn en op camp ing Het Woutershok aan de Rozen- dijk. Kosten f 1,— per persoon. Om 19.00 uur begint op camping Den nenoord een volksdansavond. Op en bij de barbecueplaats van Staats bosbeheer aan de Randweg wordt, aanvang 22.00 uur een bosspel ge houden, gevolgd door een barbecue- feest. Kosten f7,50. Deelnemers moeten zich 's middags uiterlijk 16.00 uur hebben opgegeven bij een van de VW-kantoren. Diepzeeduiker Tibeau vertoont in de R.K. kerk van De Koog dia's over het leven op de zeebodem, aanvang 20.30 uur. Vrijdag 28 juli Vandaag is in het kerkje van Den Hoorn de tentoonstelling „Kunst en kitsch rond een kerkje" geopend van 19.00 tot 21.00 uur. Onder leiding van Recre-aktief worden van 14.00-16.00 uur kinderspelen ge houden op camping De Krim, op camping Kogerstrand en op camping Loodsmansduin. Kosten f1,— per deelnemer. Om 19.00 uur begint op Loodsmans duin bij Den Hoorn een volksdans avond. Vanaf 20.30 uur wordt in de Oude Ulo school aan het Schilderend in Den Burg een acoustische session gehou den. Belangstellende muzikanten kunnen meedoen. De toegang is gra tis. Om 22.00 uur wordt vanaf het ZDH- terrein aan de Witteweg bij Den Hoorn een avondoriëntatietocht ge houden. Deelnemen kost f2,50. Om 14.00 uur start bij de „Schuilhut" in de Parnassiastraat te De Koog een kerkentocht. Diepzeeduiker Tibeau vertoont in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild dia's over het leven op de zeebodem; 20.00 uur. Zaterdag 29 juli In het Ankerpark te Oudeschild is vanaf 14.00 uur kunstmarkt. In het Eierlandsche Huis te De Cocks dorp is een dansavond stijldansen on der deskundige leiding. Aanvang 20.00 uur. Vanaf camping Dennenoord aan de Grensweg is aanvang 10.00 uur een trimloop. Aanvang 19.00 uur wordt een volks dansavond gehouden op camping De Bremakker. Zondag 30 juli Om 14.00 uur start bij de Sporthal aan de Emmalaan in Den Burg een wan deltocht van 10 km. Kosten f 1per persoon. Bij strandpaal 9 (Hoomderslag) wordt een strandloop gehouden; vier of acht kilometer. Start 19.00 uur. Kosten f2,50 per deelnemer. In de Hervormde kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een concert in de serie „Zomeravondconcerten in Texelse kerken". Op de speelweide aan de Boodtlaan te De Koog wordt een volleybaltoernooi gehouden, aanvang 19.00 uur. Deel name kost f 1p.p. In de Hervormde kerken van De Cocks dorp en Oosterend worden, aanvang vang 19.30 uur zangavonden gehou den. In De Koog begint om 19.30 uur een in terkerkelijke jongerendienst in de Her vormde kerk aldaar. Na afloop koffie drinken in „De Schuilhut" aan de Parnassiastraat. Maandag 31 juli Van 14.00-16.00 uur worden op het strand van Westerslag (paal 15) strandspelen gehouden onder leiding van het Recre-aktief-team. Op de campings De Krim (De Cocks dorp), Dent*enoord (aan de Grens weg) en op het sportterrein van ZDH aan de Witteweg bij Den Hoorn wor den mini-voetbaltoernooien gehou den, aanvang 19.00 uur. Deelname kost f1,— per persoon. Op camping „Kogerstrand" begint om 19.00 uur een volksdansavond. Vanaf het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt een avondoriënta tietocht gehouden; aanvang 22.00 uur. Deelname kost f2,50 per persoon Dinsdag 1 augustus De sportvissersclub houdt op het strand van De Koog een sportviswedstrijd van 19.15 tot 21.15 uur. Deelnemers moeten een kwartier voor de aanvang aanwezig zijn. Toegestaan aas: pie ren, bliek en spiering. Van 14.00 tot 22.00 uur wordt in de Dorpsstraat van De Koog een grote braderie gehouden. Van 10.00-12.00 uur worden op het strand van De Koog bij paal 20 strand spelen gehouden onder leiding van het Recre-aktief-team. Van 14.00 tot 16.00 uur instuif op camp ing De Bremakker aan de Tempeliers- weg. Op camping De Sluftervallei begint om 19.00 uur een volksdansavond o.l.v. Recre-aktief. Bij voldoende belangstelling organi seert de Vereniging van Vrienden van het Paard op maandag 7 augustus een bustocht naar het Concours Hippique in Opmeer. Belangstellenden kunnen zich tot woensdag a.s. hiervoor opgeven bij mevr. A. Bakker-Witte, Diek 40, Den Hoorn, tel. (02226) 464. MEDEDELINGEN Texelse Boys Bij de voetbalvereniging Texelse Boys beginnen de herentrainingen voor het nieuwe seizoen (o.l.v. Aad Vaars) op dinsdag 1 augustus. De keepers wor den om 18.30 uur verwacht. De training van de overige spelers begint om 19.00 uur. A. W. S. V. De Koog De trainingen voor zowel sehioren als junioren worden in De Koog op dinsdag 1 augustus hervat. Om het nieuwe voet balseizoen zo fit mogelijk te beginnen is het zaak dat iedere rechtgeaarde S.V de Koger zich dan ook laat zien. Deze eerste training begint zoals gebruikelijk om 19.00 uur op het sportveld. J.v.B. S.V. Oosterend Op het SVO-terrein wordt op dinsdag 1 augustus begonnen met de trainingen voor alle seniorleden en A-junioren van Oosterend. Deze eerste training begint in ieder geval om 19.30 uur, maar afhankelijk van de wensen der betrokke nen kan dit later eventueel 19.00 uur worden. De leiding is in handen van Bep Vonk. In Oudeschild wordt op zondag 6 augustus de eerste oefenwedstrijd van SVO gespeeld tussen een elftal samen gesteld uit clubleden uit Oudeschild en omgeving en clubleden uit Oosterend en omgeving. De ontmoeting begint om 18.00 uur. ZDH Onder leiding van G. Monsma begint vrijdagavond om 19.00 uur de eerste se niorentraining in het kader van het komende voetbalseizoen. Er wordt mo menteel gepoogd, voorafgaand aan de nieuwe competitie, een oefenprogram ma op te zetten. S.V. Texel Bij S.V. Texel beginnen de trainingen voor het nieuwe voetbalseizoen op 1 augustus. Dinsdag a.s. komen om 18.30 uur (o.l.v. Gert Pansier) de junioren Al en A2 aan bod. Daarna begint om 19.30 uur de training van de senioren (o.l.v. Nico Erwich). De seniorentéams trainen ook op donderdagen evenals op dins dagavonden begint men dan om 19.30 uur. Donderdagavond om 18.30 uur hebben (o.l.v. Gert Pansier) de junioren A1 hun tweede trainingsuurtje. tC. Op dinsdag 1 augustus hopen onze geliefde ou ders, groot- en overgroot ouders M. C. da Bruijn en G. de Bruijn-de Jager hun 60-jarige huwelijks feest te vieren Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinde ren, klein- en achterklein kinderen. Den Hoorn, Naalrand 37. Wij vieren het op zaterdag 5 augustus in het dorps huis te Den Hoorn. Er is geen receptie. Met grote vreugde geven wij u kennis van de ge boorte van onze zoon en mijn broertje Zijn gelukkige ouders en zusje zijn Auke, Martha en Wilma Laan Texel, 21 juli 1978, Langeveldstraat 19, 1795 AG De Cocksdorp. Tussen 1 en 4 uur slapen moeder en zoon. Hartelijk dank voor al de belangstelling, felicitaties, bloemen en cadeaus, die we van u mochten ont vangen. Daardoor was 7 juli een fijne dag voor ons. Aris en Anneke Ellen Voor de kinderen staat zondagmiddag in het City Theater een film op het pro gramma, waarin het hondje „Benji" de hoofdrol speelt. „Benji", de detective hond, die zijn pappenheimers kent, is een grappig beest met een aparte levensstijl. Hij heeft een groot aantal vrienden, die allen erg op hem gesteld zijn. Benji geeft echter de voorkeur aan een zwerversbestaan. Hij woont als zodanig in een gemeubileerd leegstaand huis in het stadspark. Hoewel de men sen zeggen dat het er spookt, brengt Benji hier zonder zorgen de nacht door Hij is niet bijgelovig en heeft het er best naar zijn zin. Bij zijn omzwervingen door de stad sluit Benji vriendschap met het lieve teefje Tiffani, die ook een vaste verblijf plaats in het huis krijgt. Het is met de rust van Benji en Tiffany gedaan als drie mannen en een jonge vrouw (Linda) een paar vrienden van Benji gaan kidnappen. Het spannende slot van dit verhaal wordt door Benji uit gebreid in woord en beeld uit de doeken gedaan. Vrijdagnacht draait een sexfilm uit het Tirolerland. De titel is „Een Tiroler chalet vol llefdespret" en de inhoud van de chalet en van de film is weer als vanouds in dit soort „spektakelstuk ken". De dames die voor het ruime vrouwelijke schoon in de film zorgen heten Hannelore, Marianne en Graziella. Oskar, de manus-van-alles in het hotel letje, heeft het er bar moeilijk mee. Het „Tiroler chalet" draait slechts eenmaal (aanvang 23.30 uur) en is toegankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. IGARENBANDJES WEG GOOIEN? Joop Kramer, Wilsterstraat 16, Den Burg, telefoon (02220) 2464, komt ze graag afhalen 500 gr. gehakt en 500 gr. sausijsjes 6,98. Goanga's supermarkt Typen: Scheidegger in stituut start in september typecursussen. Aanmel ding of informatie p/a D. Boerhorst, Hoornderweg 18, Den Burg, tel. 2057 Laatste gelegenheid! Heeft u nog rommeltjes voor onze markt op 27 juli a.s., ten bate van het res tauratiefonds van de Herv. kerk in Den Hoorn? Tel. 383 Den Hoorn Rockgroep Devils Crown treedt zondag 30 juli op in het Eierlandsche Huis aanvang half negen. Komt allen Cypers poesje, 8 wk. oud, zindelijk en gewend aan grote hond, af te geven. Tel. 02220-2031 - Gevr. een hok voor een bok. D. Oosterhof, tel. 02228-463 - Woningruil. Aang. 5 k. flat lift c.v., 4 hg; g. gel. in Heemskerk, huur f371,— all in. Gevr. kl. comf. rust. woonr. v. 1 pers. op Texel, lage huur. Tel. 02510-33493 (C. Wey) - Te koop nieuwe Franse Para Boots (1 sprong aangehad) maat 10 (44 - 45) f100, Telefoon 02220-4364 na 6 uur Te koop jonge konij nen. Westerweg 80 Te koop aangeb. brom mer Zundapp, 13.000 km. Brieven onder nr. 294 aan bur. Tex. Crt. Automotoren vanaf /100, Ook alle andere onderdelen. Dumpstore De Nederlanden, Nrd.- Scharwoude, tel. 02260- 2171 - 500 gram gehakt en 500 gram sausijsjes 6,98. GoSnga'» supoirmarkt Per 1 sept. te huur gevr. woonruimte event, zomerhuisje. Tel. 02220- 3020 (na 18.00 uur) - Te koop Simca 1301, loopt prima, nw. banden, f450, Alleen de banden zijn het al waard. Tel. 02220-4175 - Te koop aangeb. diep- vrieskist, inh. 510 I. Stu- dulski, Vloedlijn 26 Te koop sloep 5.20 m. lang, 1.60 m. breed met boottrailer, vaarklaar. Tel. 3961 - Jonge vrouw, 23 jaar, verpleegkundige, zoekt passende werkkring van 8 - 17 uur. Bellen na 18.00 uur op telefoon 14053 Den Helder Te koop een grote bun galowtent (6-pers.). Te bevr. Camping De Brem akker, tel. 02220-2863 - Te koop 2-pers. slaap- bankstel. Bernh.laan 85, tel. 02220-2207 - A.s. zaterdag 2 - 5 uur kunst-, antiek- en curiosa- markt Ankerpark Oude schild Te koop goed onderh. Yamaha bromfiets. Schoonoordsingel 35, tel. 02220-4133 - Te koop Mini bestelwa gen, 8 maanden oud en twee aanhangers. Wever straat 4 Ontvlucht het drukke kroegleven; vrijdagavond sesjen in de Oude Ulo Wie wil ons helpen met bollenpellen? J. v. d. Geest, Pontweg 51, tel. 02226-279 - Te koop aangeb. Ken- tec ontvanger 6-bands met S.S.B. f750,—. Tel. 02220-2141 - Poppenkast a.s. zater dag op de kunstmarkt Oudeschild 2 - 5 uur Ben je ook in staat een instrument te bespelen? Vrijdagavond sesjen in de Oude Ulo

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2