,,L' ANIMAL" ■uiRMirn^ AGENDA Pootaardappeloogst GS laat 'm niet onnodig lopen f LAND (f BOUW H Pif! Nieuwe commissie zaalvoetbal Competitie-indeling zaalvoetbalteams Veel wind bij vijfde Inschrijfdatum Hoornder strandloop Schouwburgserie ZDH won van Texelse Boys Jan Wiering zwom naar Razende Bol J' KoolhQf Geslaagd ,WAT IK ZEGGEN WOU..' Wachten op de boot -Den Ho°r0' PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 AUGUSTUS 1978 RequeWelch en Jean-Pau! Belmondo Jean-paul Belmondo, ooit de grote Nouvelle-vague-ontdekking van Jean- Luc Godard (in A-bout de souffle") heeft zijn populititeit vooral opgebouwd uit sierlijke schurkenrollen. Daarbij werd altijd met grote nadruk vermeld dat Belmondo de vele stunts uit zijn films persoonlijk en zonder vermomde stunt man opknapte. Vanuit dit gegeven bedacht Belmondo zelf het thema voor „L'Animal", Jean-Paul's nieuwste die vanaf donderdag t/m vrijdag onder de titel ,,'n Dolle Beestenboel" in het City theater draait. Het is het vrolijke avon tuur van een tweederangs stuntman, wiens pad gebaand is met vele misluk kingen. Hij verdient zijn centjes (want meer is 't niet) hoofdzakelijk door als Tarzan in 'n warenhuis alle planken mis te slaan en af en toe de bijstand om de tuin te leiden. Eens komt echter de grote kans, wanneer de cascadeur zoals de Fransen zo'n stuntman noemen, de moeilijke momenten voor een ster mag opknappen. Tegelijk kan hij dan aan zijn aan-uit-liefde met stuntpartner Jane (Raguel Welch) weer enige bodem y{ m I JI5 f"~' MEDEDELINGEN S.V. Texel Naast de trainingsavonden zijn ook de volgende oefenwedstrijden vastgesteld: Woensdag 9 augustus: Texel 1-Oosterend 1, 20.00 uur Texel 2-Oosterend (Z), 18.30 uur Vrijdag 11 augustus: Texel 2-De Koog 1, 19.00 uur Zaterdag 12 augustus: Cocksdorp 1-Texel 1, 19.00 uur Oosterend 2-Texel comb. 2 en 3, 17.00 uur Afschrijvingen bij M. Brons, tel 3181. Zie voor de opstellingen in het kastje. tC. S.V. De Koog Het eerste elftal speelt vrijdagavond om 19.00 uur de eerste wedstrijd van de zgn. ,,Texel-competitie" tegen Texel 2. In tegenstelling tot wat eerder in de bedoeling lag, moeten de Kogers voor deze ontmoeting naar Den Burg (terrein S.V. Texel). Ook de wedstrijden die voor S.V. De Koog voor de volgende en de daaropvolgende week op het pro gramma staan, worden uit gespeeld. In verband met de wedstrijd van vrijdag komen de vrijdagavondtrainin gen deze week te vervallen. J.v.B. S.V. Oosterend Voor het spelen van oefenwedstrijden worden alle zaalvoetballers van S.V. Oosterend donderdagavond om 19.00 uur verwacht in sporthal „Ons Genoe gen". De trainingen voor het veldvoet- bal zijn niet zoals eerder vermeld op woensdag en vrijdag maar op dinsdag en vrijdag. De hiervoor in aanmerking komende senioren en A-junioren wor den verzocht om 19.30 uur aanwezig te zijn. J.R. Texelse Boys Door omstandigheden zijn de trai ningstijden voor de damesteams en de senioren veranderd. Met ingang van deze week trainen daarom de dames op vrijdagavonden, om 18.30 uur. De se nioren trainen op dinsdag- en vrijdag avonden, steeds om 19.30 uur. De keeperstraining blijft gehandhaafd op dinsdag om 18.30 uur. De trainingstijden voor de jeugdelftal- len worden later bekendgemaakt. geven, want liefde en gevaar zijn voor Belmondo gelijksoortige terreinen. Het aardige van de film is, dat je voortdu rend merkt hoe er met grote zwier en veel plezier aan gewerkt is en dat zowel Belmondo als tot veler verrassing waarschijnlijk Raguel Welch uit de losse pols aan de gang is gegaan, ledereen is welkom bij deze film. De toegang is voor alle leeftijden. Als woensdagwestern staat voor deze week „The deserter" op het program ma. Het is een tamelijk onbekend werkstuk, waarbij het thema van de weggelopen vechtjas weer eens wordt uitgesponnen. Als ondertitel heeft deze film meegekregen „De bezwering van de duivelspas...." De deur van het City-theater is open voor belangstellen den vanaf 12 jaar. In de nieuwe commissie Zaalvoetbal Texel", die onlangs werd gekozen heb ben in totaal negen bestuursleden zit ting genomen. Dit zijn de heren L. Heer schap (voorzitter), H Pennings (1e secr.), H. Boekei (penn.), R. Dapper (2e seer.), J. W. Boon en W. Witte (compe titieleiders), H. Ploeger en R. Dijker (scheidsrechterszaken) en C. Sluiter (se lectieteams). De nieuwe wintercompetitie voor de zaalvoetballers start dit jaar op 23 augustus. Dit werd woensdagavond door de coördinerende commissie „Zaalvoetbal Texel" besloten. Tijdens de langdurige vergadering heeft men een uitgebreide op de toe komst gerichte competitie-indeling ge maakt. Een van de veranderingen, waar toe de leden van de onlangs geformeer de commisie besloten, was het instellen van 4 klassen. Vorig jaar werd nog in drie klassen gespeeld maar met de komst van 7 nieuwe teams was het onmogelijk deze situatie te handhaven. Bij de indeling van de teams is rekening gehouden met de stand van het vorige seizoen en de (vermoedelijke) sterkte van de nieuwe teams. Hoofdklasse: Cor Dubbeldik 1, De Zwaan, Oosterend 1, J.K.M. 1, Van der Meer, KSMT 1 (voormalig Topido), Cor Dubbeldik 2. F. C. Knudde, Texelse Boys 1, Casino, Kompas. eerste klasse: Badhotel, NIOZ 1, J. K. M. 2, Cor Dubbeldik 3 (voormalig Brandweer), FC Vergiet, Texel B1, Rab 1, Smullies Bar. Tweede klasse: Texel Veteranen 1, Jelleboog, Amro, Oosterend 2, Ooster end 3, De Spijker 1, Reizenboetiek, Texelse Boys 2. Derde klasse: Gempo, KSMT 2, NIOZ 2, Rab 2, De Spyker 2, Rabo, Mok, Texel veteranen. Voor de juniorencompetitie kan men zich aanmelden via het secretariaat, p/a H. Pennings, R. Keijserstraat 3, Den Burg. Dinsdag 8 augustus: In de Hervormde kerk van De Cocks dorp worden aanvang 20.00 uur dia's over Texel vertoond. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt een concert gegeven door or ganist P. Wiersma uit Groningen. Verder wordt meegewerkt door de zangers Mieke Klunder. Het concert begint om 20.15 uur. De Sportvissersclub Texel organiseert een sportviswedstrijd voor vakantie gangers aan het zoete binnenwater bij de Oorsprongweg in Eierland, van 19.15-21.15 uur. Voorgeschreven aas: worm. Om 19.00 uur begint op de camping Ko- gerstrand een volksdansavond. Op de speelweide aan de Boodtlaan in De Koog wordt een volleybaltoernooi gehouden. Aanvang 19.00 uur; deel nemers betalen f1,— p.p. Van 14.00-22.00 uur wordt in de Dorps straat van De Koog een braderie ge houden. Vanaf 19.30 uur vergadert de gemeente raad in het raadhuis. Vanaf 19.30 uur wordt op het ZDH- sportterrein een feestavond gehou den, met een optreden van de drum band, een landing van parachutisten en een lampionoptocht. Van 10.00-12.00 uur worden bij paal 20 (strand De Koog) strandspelen ge houden onder leiding van het Recre-' aktief-team. Woensdag 9 augustus: Op het strand van paal 28 (De Krim) be gint om 19.30 uur een strandloop. Afstand vier of acht kilometer. In schrijfgeld f2,50. 's Middags en 's avonds op de Groene- plaats en in de centrumstraten van Den Burg folkloristische activiteiten. Optreden boerenkapel (o.l.v. de heer P. v.d. Wulp), dansgroepen, demonstraties oude ambachten etc. Om 14.30 uur begint op de Groene- plaats een boerenbruiloft. Van 10.00-12.00 uur worden in het zwembad Molenkoog aan de Slinger weg in Den Burg zwembadspelen ge houden onder leiding van het Recre- aktief-team. Deelnemers zijn de nor male entree voor het zwembad ver schuldigd. Vanaf camping Dennenoord aan de Grensweg begint om 19.00 uur een prestatieloop. Inschrijfgeld f2,50 p.p. Op camping De Sluftervallei begint om 19.00 uur een volksdansavond. Bij camping De Krim nabij De Cocks dorp wordt een volleybaltoernooi ge houden; 19.00 uur. Vanaf camping De Koorn-aar aan de Grensweg begint om 22.00 uur een avondoriëntatieloop onder leiding van het Recreaktief-team. Inschrijfgeld f2,50. Van 14.00-18.00 uur houden de geza menlijke kerken open huis in de Her vormde kerk van Den Burg met o.a. informatiestand en orgelbespeling. In de Hervormde kerk van De Cocks dorp worden natuurfilms vertoond; 20.00 uur. Donderdag 10 augustus: In de Hervormde kerk van Den Hoorn worden van 14.00-16.00 uur rondlei dingen gehouden; tevens gelegen heid om de toren te beklimmen. In de RK kerk van De Koog worden, aanvang 20.30 uur natuurfilms ver toond. In de Hervormde kerk van Den Hoorn wordt een concert gegeven door „The Dorset Brass Quire", een mu- ziekensemble uit Engeland. Op het programma staan uiteenlopende werken voor koper- en houtblaasin strumenten; aanvang 20.15 uur. Om 19.00 uur begint in de Kikkertstraat van De Cocksdorp een feestmarkt. Van 10.00-12.00 uur worden op het strand van Paal 9 (Hoornderslag) strandspelen gegeven onder leiding van het Recreaktief-team. Deelname gratis. Om 14.00 uur begint vanaf de camping Dennenrust een fiets-puzzeltocht. Inschrijfgeld f2,50 p.p. Op camping Het Woutershok en op het ZDH sportterrein aan de Witteweg bij Den Hoorn worden volleybaltoer nooien gehouden. Op camping De Krim bij De Cocksdorp begint om 19.00 uur een volksdans avond. Op de barbecueplaats aan de Randweg in de Dennen (het makkelijkst bereik baar vanaf Ruijslaan of Ploegelander- weg) begint om 22.00 uur een bosspel gevolgd door een barbecuefeest. Deelnemers betalen f7,50 als vergoe ding voor de kosten van vlees e.d. Men moet zich uiterlijk 16.00 uur heb- bem opgegeven bij een der VW- bureaus. Zowel het eerste als het tweede elftal van het Hoornder ZDH heeft kans gezien de eerste wedstrijd in het kader van de „Texel-competitie" met een overwinning af te sluiten. ZDH 1 won met 3—1 en ZDH 2 met 1 0. ZDH 1 verzamelde de eerste punten voor de „Texel-beker" via doelpunten van Bram Brouwer (twee maal) en Kees Hin. Frank de Grave scoorde voor Tex. Boys. Vooral deze ontmoeting werd een erg sportieve wedstrijd, waarin de ploe gen elkaar in kracht niet zo veel ontliepen, maar waarin de schotvaar digheid van de thuisclub blijkens de einduitslag beduidend beter was. De wedstrijd tussen de reserveteams van ZDH en Tex. Boys werd beslist door een mooie kopbal van Gerry de Wit. Ook hier kon men terugzien op een spannende partij, waarin ZDH de betere ploeg was. Beide verenigingen waren bij deze wedstrijden in de gelegenheid an dere spelers te testen. Er kwamen door vakantie of werkzaamheden namelijk nogal wat invallers binnen de lijnen. Onder zeer moeilijke weersomstan digheden namen zondagavond 80 lopers deel aan de vijfde Hoornder strandloop. Er stond een behoorlijk straffe wind en de deelnemers ondervonden veel last van het hoge water. Als winnaars kwamen ditmaal Frans Kuip, Den Burg, 8 km in 30.22 min.) en Franck Buytenhuys, Den Hoorn (4 km in 16.30 min.) uit de bus. Volgende week vindt na afloop van de zesde en laatste strandloop van dit seizoen de prijsuitrei king van het algemeen klassement plaats. De deelnemers komen hiervoor rond 20.00 uur bijeen in strandpaviljoen „Paal 9". De uit te reiken extra prijzen zijn uitgeloofd door de heer P. Vlaming. De uitslag van deze week zag er als volgt uit: 8 km: 1. Frans Kuip, Den Burg, 30.22 min., 2. Gerd Dehnert, Hamburg, 30.27 min., 3. Niek Welboren, Zd.-Eierland, 30.35 min., 4. Udo Knodt, Dortmund, 30.51 min., 5. Eberhard Viereckel, Wup- pertal, 31.03 min., 6. Kees Hin, Den Hoorn, 31.45 min., 7. Andries de Voest, Utrecht, 33.23 min., 8. Daan Welboren, Den Hoorn, 33.30 min., 9. Louis Uriot, Den Burg, 33.30 min., 10. Nicol Scher mer, Den Burg, 34.25 min. 4 km: 1. Franck Buytenhuys, Den Hoorn, 16.30 min., 2. Nico Kikkert, Den Burg, 16.40 min., 3. Wilke Wassenaar, Den Burg, 18.20 min., 4. Kees Land- vreugd, Den Hoorn, 18.20 min., 5. Ralf Knodt, Dortmund, 18.50 min., 6. Koen Zijm, Oudeschild, 19.40 min., 7. Joop Rommets, Den Hoorn, 20.00 min., 8. Jeroen Rommets, Den Hoorn, 20.02 min., 9. Jan Zijm, Oudeschild, 20.35 min., 10. Lorenz de Ruyter, Den Hoorn, 22.35 min. In gezelschap van 25 niet-Texelaars slaagde Jan Wiering uit Den Burg er zaterdagmiddag in de prestatiezwem tocht tussen Den Helder en de Razende Bol succesvol af te ronden. Na bijna anderhalf uur zwemmen kwam de groep op de zandplaat aan. De tocht werd met 35 zwemmers en zwemsters begonnen, maar enkelen daarvan moesten al na 500 meter afhaken. Dit laatste was niet zo onbe grijpelijk omdat er een tamelijk sterke zuidwestelijke wind stond en de water temperatuur ongeveer 17 graden be droeg. Dicht onder de Razende Bol was het water zelfs nog kouder. Aan dit jaarlijkse evenement werd zaterdagmiddag een half uur later be gonnen dan aanvankelijk de bedoeling was, omdat door de harde wind roet in eten werd gegooid. De zwemmers startten in 7 groepen en naar mate de tocht vorderde, werd steeds duidelijker dat men ditmaal met een van de zwaardere afleveringen van de „Razende Boltocht" te maken had. De wind wakkerde zelfs nog iets aan en de golven werden nog hoger. De eerste zwemmers stapten na ruim een uur aan wal en de overigen kwamen na ongeveer anderhalf uur op de Razen de Bol aan. Deze jaarlijkse prestatie tocht zou oorspronkelijk enkele weken geleden al gehouden zijn, maar werd toen afgelast omdat de watertempera tuur te laag (13°) was. De volgende prestatiezwemtocht die op het program ma staat is Den Helder-Texel. Deze wordt op 19 augustus gehouden. Zoals het er nu naar uitziet, is de groei van de pootaardappelen op Texel vrij voorspoedig verlopen. Het is duidelijk dat slechts weinig percelen gedurende het groeiseizoen hinder hebben onder vonden van de korte droogteperiode in de maand juni. In verband met dit alles is het gewenst wat toelichting bij de huidige pootaard- appelcampagne te geven. Momenteel geven alleen de aardappelen op de percelen, waarvan de ondergrond tij dens het pootklaarmaken van de grond dichtgereden is, blijk van hun waterte kort. Dit komt tot uiting door een don kere kleur en het uit elkaar vallen van het produkt. Bij een onderzoek van deze percelen komt vrij spoedig de direct onder de gepote knol gelegen storende laag tot uiting. De aardappelwortels zijn rond de 10 20 cm onder maaiveld blijven steken en hebben niet de kracht gehad om met het water mee te groeien. Op percelen, die dit voorjaar geploegd zijn en alleen een bewerking met de vorenpakker achter de ploeg hebben gekregen, was deze storende laag direct onder de gepote knol er niet. De aardappelwortels zaten hier op een diepte van 40 50 cm onder het maaiveld, waar het water voor de plant nog volop aanwezig was. Uiteraard zullen de opbrengstverschil- len van ras tot ras, van perceel tot perceel en van boer tot boer ook in 1978 weer erg verschillend zijn. De bruto- opbrengst aan kilogrammen aardappe len over alle rassen wordt ongeveer op gemiddeld 26 ton geschat. Ziekten Zoals het zich laat aanzien zijn er weinig partijen met een sterke schurft- aantasting. In drogere jaren is dit euvel wel eens groter geweest. Wel komen er meerdere partijen pootaardappelen voor waar wat rhizoctonia-aantasting op zit. Snel rooien is een mogelijkheid uitbrei ding van deze rhizoctonia te stoppen. Wel dient hierbij bedacht te worden dat de gerooide knollen niet te sterk ontveld raken. Sterk ontvelde knollen geven veel vochtverlies en ingangspoorten voor infecties met ziekten van schim mels en bacteriën. Partijen aardappelen, die na de oogst zijn natgeregend, mogen nimmer met andere aardappelen worden opgesla gen, ook al komt er geen rot in voor. Deze partijen (ook nog zo klein) moeten beslist gescheiden worden opgeslagen en dan sterk worden geventileerd. De houdbaarheid van dergelijke partijen is zeer beperkt. Vermoedelijk door zuur stofgebrek gaan deze knollen, die dan ook nog vaak met grond zijn bedekt, rotten. Pas sinds kort krijgen de pootaardap pelen op meerdere bedrijven een behan deling met een middel om belangrijke knolziekten te bestrijden. Fusarium en zilverschurft zijn zulke ziekten. Het bespuiten van de knollen bij het vullen van de bewaarplaats levert de beste resultaten op. Het bespuiten van de knollen gebeurt meestal aan het einde van de boxenvuller. Een juiste dosering met daarbij een goede verdeling is een vereiste. In het vorig jaar is gebleken, dat deze toediening niet altijd zonder gevaar is. Aardappelen en water kunnen elkaar soms niet verdragen. Als er teveel vocht op bepaalde plaatsen in de aard appelboxen komt, dan is er een groot gevaar voor rotting van de ingebrachte knollen. Dit wordt nog verergerd als de knollen zelf reeds nat zijn. Zijn er reeds rotte knollen of veel moederknollen bij de oogst in de partij aanwezig, dan- is het gevaar voor verder rotten van de pootaardappelen levensgroot aanwezig. Direct droogblazen na het inbrengen van de gerooide aardappelen is absoluut noodzakelijk. Niet afwachten maar met een de ventilator aanzetten is erg be langrijk. Ook al is de aardappelbox nog niet geheel vol. Om in ieder geval in aanmerking t komen voor de deze winter te houdei culturele schouwburgserie in Den Hel der, is het van belang de vorige weel huis aan huis verspreide (groene) formu lieren zo spoedig mogelijk in te leveren Er wordt door de afd. Cultureel Werk oj het raadhuis op gewezen dat de formu lieren die deze week ingeleverd worden nog met de eerste kaartenbestelling me« kunnen, waardoor de aanvragers ir ieder geval zeker kunnen zijn van een plaats. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij de afd. Cultureel Werk Raadhuis, Den Burg, tel. (02220) 3041. Corina van Tunen slaagde op vrijdag augustus in Den Haag voor de Stivas opleiding schoonheidsspecialiste, sloot hiermee een tweejarige opleiding af. vin v*n unns e N VERANTWOOTOCLLWMEtO WVN OC REQfcM* Vanaf 1980 zal de veerverbinding met de vaste wal worden onderhouden door een dubbeldekker van 100 90 pae en een enkeldekker van 60 pae, die beide elk uur eenmaal heen en weer zullen varen. Tegen 1985 hoopt Teso de volledige capaciteit van de dubbeldek ker te kunnen benutten. Dan zullen in het toeristenseizoen elk uur 190 pae tegelijk over het eiland razen. Het is te hopen dat er tijdig voorzieningen zullen worden getroffen om de verkeersveilig heid te waarborgen. Tunnels of ver keerslichten voor kruisend verkeer en vangrail langs de fietspaden moeten voorkomen, dat de Pontweg nog meer een dodenweg wordt. De enorme inves tering van de dubbeldekker en het offer aan rust, veiligheid en gemoedelijkheid hebben tot doel de bedrijfszekerheid van de vervoersonderneming te vergroten en de wachttijden te verkorten. De bedrijfszekerheid zou voldoende zijn gewaarborgd door een derde enkeldek ker. De verkorting van de wachttijden en de regelmaat van de dienst lijken de belangrijkste redenen voor de komst van de dubbeldekker. In hoeverre worden de wachttijden nu verkort? Bij pendelen vertrekt per uur onge veer drie maal een boot en de vervoers capaciteit is derhalve thans 180 pae per uur. Dat wordt in 1980 100 60 160 pae en in 1985 misschien 190 60 250 pae. Tot 1985 worden de wachttijden zeker niet korter. Wat leveren de extra 70 pae in 1985 op? Dat leert ons een eenvoudige berekening. Wachttijden ontstaan wanneer het aantal per uur aangekomen auto's het aantal auto's dat per uur kan worden overgezet overschrijdt. Vanaf dat mo ment wordt de wachttijd voor nieuw aangekomen auto's steeds langer, om dat er per uur meer blijven bijkomen dan afgaan. Het aanbod per uur zal op een dag immers geleidelijk toenemen en daarna weer afnemen, met mogelijk een piek in de ochtend. Het aantal uren t tussen het moment waarop de vervoers capaciteit wordt overschreden en het moment van aankomst is dus zeer belangrijk. Noemen we het aanbod per uur X (het aantal aankomsten) en de vervoerscapaciteit Y, dan is de wacht tijd in uren aan t(X-Y)/Y, waarbij het aanbod in periode t bij benadering constant wordt verondersteld. Het is thans regelmatig zo, dat men voor elk uur van t een uur moet wachten. Dit betekent dat in het seizoen het vervoers aanbod geregeld de 400 pae per uur haalt, wat bij dagaantallen van meer dan 2000 pae goed voor te stellen is. Zelfs met twee dubbeldekkers is dit niet zonder wachttijd te verwerken. Hoe lang zullen nu de wachttijden worden in 1985? Bij een toename van het vervoers aanbod van 3% per jaar en een huidig vervoersaanbod van 250-500 pae kan met bovenstaande formule worden af geleid dat de wachttijden zullen worden gereduceerd tot 49-78% van de huidige wachttijden. Het aantal wachtende auto's zal 68-108% van de huidige aantallen bedragen. Het wacht- en par keerprobleem is dus na 1985 door de dubbeldekker wel wat verminderd, maar niet opgelost. Het zou toe te juichen zijn wanneer Teso zijn voortvarendheid en energie thans zou aanwenden voor het ontwik kelen van een spreidingsregeling, b.v. door reservering. Door spreiding kan worden voorkomen, dat het aanbod gedurende een groot aaneengesloten deel van de dag de capaciteit over schrijdt en de parkeerplaats volstroomt. Een goede spreiding over de dag zou misschien al meer effect hebben dan de dubbeldekker. Het is niet zeker, dat de toerist anno 1985 nog bereid zal zijn om ingeblikt een dag aan massa-transport te besteden. Het is treurig, dat de Texelaars nu tegen hun zin zijn opge scheept met een dubbeldekker, die door een goede en eigenlijk toch nog nood zakelijke spreidingsregeling had kunnen worden voorkomen. Dr. ir. H. G. Fransz

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2