Het laatste houvast Eem Zijm won wisselbeker genbuien konden eede MABcross liet echt verstoren FEUILLETON Expositie foto's Oosterend Present larde INSDAG 8 AUGUSTUS 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 woordde hij raadselachtig. „Over een kleine maand open ik een restaurant in Zaandam. In heb daar een dienster nodig. Voor dag en nacht, dus intern. Mooie, vrije kamer heb ik beschikbaar. Bij mij kun je, met de fooien mee gerekend, wel aan twee tientjes in de week komen. Misschien nog meer. Verdien je dat hier ook?" Ze had nu de helft: een tientje. Een bedrag, dat voor een winkelmeisje in deze tijd heel mooi was. Bovendien kreeg ze korting, als ze in de zaak wat kocht. Maar als je bij hem 't dubbele kon verdienentwee tientjes twintig guldenl Maar ze besloot niet al te happig te zijn. ..Je denkt misschien, dat het veel is, he? Twintig gulden in de week. Maar daarvoor hoef ik niet helemaal naar Zaandam te gaan, dat kan ik hier ook wel verdienen", voegde ze er geheimzinnig aan toe, in het midden latend of hij daaruit kon opmaken, dat ze aan dit bedrag kwam bij Jaap Eikenboom. De man kneep één oog dicht. „Heb je de kost en inwoning er bij geteld? Je eet mee, wat de pot dagelijks schaft, nietwaar? Tel dat er es bij op? Dan heb je bij mij meer dan hier". Ze dacht enige tijd na. „Wanneer zou ik moeten beginnen?" „Eén september is de verbouwing klaar. Tenminste, als er geen stagnatie tussen komt. Ik wil dan een week later openen: vrijdag, de achtste". Ze rekende bliksemsnel uit: twintig gulden in de week en de volle kost. En inwonend, had je vrijwel geen geld voor jezelf nodig. Enige tijd keek ze hem onderzoekend aan. Hij had in ieder geval een eerlijke oogopslag. In de stad haalde men de schouders over hem op, maar dat was natuurlijk de kift, omdat hij geld had en zijn eigen weg ging. „Twee tientjes in de week dus, met volle kost en inwoning". Ze knikte. „Gegarandeerd?" Hij knikte. „Je kunt het zwart op wit krijgen, als je wilt". „Enne als het niet gaat? Als er geen klanten komen? Dan sta ik op straat en heb ik niks meer. Je krijgt tegenwoordig niet zo gemakkelijk een baan, meneer Koster". De man haalde zijn schouders op. „Wel, even goede vrienden, he? Blijf je lekker hier. Als je vijf en twintig jaar achter dit vak hebt gestaan, krijg je vast wel een luie stoel van je baas. Eentje, die ze zo moeilijk kwijt kunnen, he? Je doet je best maarl" Ze liep rood aan. „Ik zit hier geen vijf en twintig jaar. Hier niet en ergens anders evenmin. Ik ga ook wel eens een keer trouwen". Hij lachte even, langzaam bij haar vandaan lopend. „Denk er maar eens over na. Apropos, als je zo graag wilt trouwen, waarom dan niet met mijl" Hij wuifde met zijn hand en verliet de winkel. Nelie hapte naar lucht, terwijl ze kleurde als een pioenroos. „Die gek vraagt me, geloof ik, ten huwelijkl Wat denkt-ie wel van me?" (wordt vervolgd) Voorthuizen bracht zijn wagen weer op gang en zou door stug volhou den uiteindelijk als vierde het veld in de komen. Aanvankelijk werd het veld in de finale door Nico Witte aangevoerd. Zijn Buick 8 cyl. moest het echter in de derde ronde afleggen tegen Willem Zijm (Ford 8 cyl.) die de kop niet meer uit handen zou geven. Compliment De via de herkansing in de finale ge komen Pieter-Jan Kaan slaagde er tot drie ronden voor het eind in de derde plaats tamelijk stevig in handen te krijgen. Toen was het ook met deze combinatie gedaan. Maar dat deze coureur zijn Cadillac 8 cyl. toch in de finale wist te krijgen nadat hij nota bene in de eerste manche over de kop vloog, was toch een compliment waard I Voor Jaap Kiewiet eindigde de race in de vierde ronde, nadat hij verwoedde pogingen had gedaan dichter bij de kop van het veld te komen. Verder dan een vierde positie kwam hij echter niet. De wagen van de vooral in de voorrondes en de halve finales erg actieve Henk Schraag (Ford 8 cyl.) liet het in de eind strijd vrij spoedig afweten. De Oosteren- der draaide één rondje mee, maar lag er toen toch uit. Kevers Ook de gebruikelijke keverraces wa ren het bekijken opnieuw meer dan waard. Qua snelheid deden deze wa gens beslist niet onder voor het „grote geweld". Dat geluk en ook inzicht in de wedstrijd een belangrijke factor is, bleek wel tijdens deze races. De kevers moesten via twee voorrondes in de finale proberen te komen. Dat lukte de uiteindelijke winnaar Goos Westerlaken In samenwerking met de Stichting Oosterend Present organiseert boek handel Langeveld en De Rooy uit Den Burg volgende week een tentoonstelling met foto's die tijdens het Oosterend Present-feest ge maakt zijn. Deze tentoonstelling wordt gehouden in dorpshuis „De Bijen korf" op maandag 14 en dinsdag 15 augustus van 19.00 tot 22.00 uur. De ongeveer honderd foto's zijn voor namelijk gemaakt door de redactie leden van de Texelse Courant. heren moesten maar uit zien naar een andere onderwijzeres. Nog diezelfde avond postte ze haar brief. Ziezo, dacht ze voldaan, ik zal ze een slag voor zijn. Houd ik tenminste de eer aan mezelf. Drie weken later solliciteerde ze nog een keer. Ditmaal naar een driemans schooltje in Edam. Maar werd na enkele dagen schriftelijk bedankt voor de geno men moeite; in de vacature was intus sen voorzien. Hoewel ze er geen enkel bewijs voor had, voelde ze intuïtief, dat ze gepas seerd was vanwege haar uiterlijk. En weer keek ze verschillende malen in de spiegel. Ik zie er uit als een vogelver schrikker, wist ze. De kinderen in de eerste klas gaan brullen, als ze hun nieuwe juf zien. Maar wat kan ik er aan doen? HOOFDSTUK4 In die tijd ontstonden er moeilijkheden met Nelie Ranzijn. Nog immer was ze als winkelmeisje werkzaam bij Jaap Eiken boom, waar ze al heel wat meer dan een gulden per week verdiende en waar nu verschillende werktijden ingesteld wa ren, omdat de Arbeidswet niet toe stond, dat er zulke lange dagen werden gemaakt. Nelie had nu een halve dag in de week vrij en hoefde niet iedere zaterdag meer tot tien uur te werken. Als zeventienjarige leek ze op een volwassen vrouw. Al heel wat jongens hadden pogingen in het werk gesteld om eens een avondje met haar te wandelen, maar tot nog toe had ze lachend elke adspirant-aanbidder afge slagen. Ik heb geen haast, dacht ze. Ik ben immers pas zeventien? Nee hoor, ik wil eerst wat genieten in m'n leven. Ongewild was ze een trekpleister voor een bepaalde categorie klanten. Zelfs de boerenjongens uit de omgeving van de stad, alsmede tuinderszoons uit de Beemster kwamen voor een of ander snuisterijtje in de winkel om een glimp van de knappe Nelie Ranzijn op te vangen. Zo mogelijk een babbeltje. Voor een kleine flirt was Nelie altijd te vinden, maar daar bleef het bij. Soms wachtte 's avonds na sluitingstijd wel eens een jongen op haar, maar ze wuifde ze altijd lachend weg, stapte op haar fiets en reed zonder meer naar huis. Tot ze Wim Koster ontmoette. Een der eersten in Noordholland, die een auto bezat. Enig kind van een grote tuinder in de Beemster, had hij na de dood van zijn vader het hele spul ver kocht. Voor een goeie prijs. En voor dat geld een café gekocht in Zaandam. Welk café hij uitbreidde als restaurant, want een kroeg wilde hij niet. Wel een zaak, waar het betere publiek rustig kon zitten drinken en eten. En daarvoor had hij personeel nodig. Vooral een dienster. Zo mogelijk een knappe. Hij kende Nelie Ranzijn. Omdat hij wel eens bij Jaap Eikenboom in de winkel kwam. Daar wisselde hij doorgaans een paar woorden met het meisje. In Zaan dam, toen hij keek naar de timmerlie den, die de laatste hand legden aan de verbouwing, wist hij: ik moet hier een flinke meid hebben. Zoiets als Nelie Ranzijn. Gelijk flitste het in hem op: Waarom Nelie zelf niet? Ik kan het haar immers vragen? Dus stapte hij in zijn wagen, maakte de gevaarlijke rit over de smalle wegen in de Wormer en zette zijn wagen in de Nieuwstraat neer, want in de smalle Hoogstraat kon dat niet. Nelie, nu geheel zelfstandig bedie nend in de afdeling cosmetica, zag hem komen. In stilte bewonderde ze de knappe Wim. En was even beduusd, toen de jongeman recht op haar aan stevende. „Kom je een flesje parfum voor je meisje kopen?" vroeg ze spotlachend, toen de man bij de verzameling doosjes en flesjes bleef staan. Hij grinnikte wat, zich naar haar wendend. „Wat verdien je hier eigenlijk per week?" Haar lach bevroor. Op kille toon was haar weervraag: „Gaat het u wat aan?" „Misschien wel, misschien niet", ant- Hoewel de regen met name tijdens de finalewedstrijd met ikken uit de hemel viel, is de tweede autocross die de MAB- jb Texel dit jaar nabij Oosterend hield in geen geval op een islukking uitgelopen. Want nat was het en iedereen die zich of om het bekende autocrossterrein langs de Genteweg ivond, werd ermee geconfronteerd. Het merendeel van de im 5400 toeschouwers vond dat echter geen letsel om het ektakel tot en met de finale bij te wonen. Vinnaar van deze tweede, en ions laatste cross van 1978, werd Hem Zijm uit Den Burg, die in de de de rest van het veld met een sadengte voorbleef. i Jico Witte en Adrie Westdorp sloten ili cross-seizoen met uitstekende jsede en derde plaatsen af. De vierde "lireur die de eindstreep wist te halen Jan Voorthuizen, maar hij viel Jirmee juist buiten de geldprijzen. lowel Piet Witte als Jaap Kiewiet, 41 ter-Jan Kaan en Henk Schraag kwa rt voortijdig in de strobalen terecht, jjarten Koorn Jzn. kwam in de eind- J jd niet verder dan enkele meters. Hij 1 rd bij de start door zijn collega's al 41 lanig in de mangel genomen, dat hij voor de jurywagen in de sloot dook. inals alle andere deelnemers aan :e cross liep hij echter geen schram- tje op. Regen (ooral tegen het eind van deze cross elde de regen een steeds belangrijker Het gevolg daarvan was dat de I gens steeds meer „grip" op de baan gen en slechts zelden uit de bocht Verseput raakte juist tegenover de y'ury- buiten de baan en zocht een ooed toen zijn auto vervaarlijk begon vlogen. Omdat de organisatie geen risico had willen nemen had men aan het begin van de cross de baan natge spoten om vooral voor het publiek erg vervelende stofwolken te vermijden. De cross vertoonde overigens weer de gebruikelijke sensationele tonelen; wagens op de kant, over de kop en verstrikt in de strobalen. Dat alles werd opnieuw verlucht met het opgewekte commentaar van Piet Zijm die alles even positief benaderde. Zo verklaarde hij tijdens een van de regenbuien, toen iedereen onder parapluies of plastic zeiltjes wegdook, heel nuchter dat zo iets verfrissend werkte. Volgens hem zou de baan daardoor nog gladder worden, hetgeen beslist nog meer sen sationeels zou gaan opleveren Klapstuk Zoals gebruikelijk was de finale van dit alles weer het klapstuk waar iedereen op had zitten wachten. Er kwamen negen wagens aan de start. Daaronder bevon den zich twee vroegere winnaars, name lijk Piet Witte (De Nes) en Maarten Koorn Jzn. Zoals gezegd was de race voor Maarten Koorn wel heel erg vlot afgelopen. Piet Witte, die op een „bekeken" wijze in de finale terecht kwam strandde bij het ingaan van de tweede ronde in de strobalen. Zijn pogingen om los te komen mislukten maar de eveneens gestrandde Jan Aan het eind van het evenement werden de winnaars met bloemen, bekers en champag ne gehuldigd. Op de voorgrond Goos Wester laken en Ronnie Eeiman teerste en tweede in de Keverrace). Daarachter Adrie Westdorp Ode), Nico Witte Ode), Dorothó Slot (beste dame in Keverracei en Willem Zijm (kam pioenI. maar op het nippertje. Hij werd zesde in de tweede halve finale. Als tweede sloot Bert Dros de finale af. Hij bracht het in de eerste halve finale tot een derde plaats. Ook Henri van Maldegem, die in de keverfinale derde werd, kwam maar met de hakken over de sloot in de eind strijd terecht. In de eerste halve finale werd hij als zevende geklasseerd. Schans De keverfinale was overigens erg de moeite waard vooral omdat de deelne mers gebruik mochten maken van de in het parcours opgenomen springschans. Om de „landingen" van de kevers toch iets gemakkelijker te maken had de or ganisatie een hoop zand laten storten opdat de schade niet al te groot zou worden. Aan de kevers zelf (en hun be rijders) viel de schade bij het eind van de race nogal mee. De springschans zelf had meer brokken opgelopen-.... Afvalrace Voorafgaand aan de prijsuitreiking werd de tweede MAB-autocross afge sloten met een afvalrace, waarin de monteurs nu eens tussen de strobalen aan bod kwamen. Hieraan deden alle wagens mee, die daartoe nog in staat waren. In totaal verscheen er een tiental vehikels aan de start, die naar ouder gewoonte op de Le Mans-wijze plaatsvond. De race werd uiteindelijk door Pieter v.d. Vis van de fa. Rentenaar uit Oosterend gewonnen verklaard. Piet Smit uit Sint Maarten die als eerste over de streep ging, deed buiten mededinging mee en viel buiten de prijzen. Pieter van der Vis had in alle rondes de leiding gehad en werd pas vlak voor de eindstreep door Smit gepasseerd nadat zijn stuurinrichting in de voorlaatste bocht defect was ge raakt. Op een uitstekende derde plaats eindigde Douwe Dros deze race. Ook in de „grote race" had hij zich als een bijzonder vasthoudend rijder gemanifes teerd. Hij was toen echter in de halve finale gestrand. Bloemen en bekers waren er zondag voor Willem Zijm [tevens wisselbeker), Nico Witte, Adri Westdorp en Goos Westerlaken. Als beste dame werd Dorothé Slot door MAB-voorzitter Henk Gieze in de bloemetjes gezet. Pieter-Jan Kaan, die later toch de finale zou haten, is in de tweede manche over de kop gegaan en buiten de afrastering geraakt. Hij kwam heelhuids iét zijn auto vandaan. Hier toont baan commissaris Hank Witte met de groene vlag dat alles In orde is. door Henk van Heeswijk. In de eerste manche van de keverrace raakte de wagen van Lenie Kiewiet nabij het renners kwartier in een slip en kantelde. Met vereende krachten wordt de kever weer op de wielen gezet Maar voor Truus was, hoe graag ook aan de slag wilde gaan, de er af. Kort en bondig ver- ze, dat ze best in staat was te geven, al was ze dooplid. En t de heren niet uit het oog mochten irtiezen, dat taal, rekenen en andere ikken toch ook wel belangrijk waren. niet soms? Misschien wilden de ren voor deze vakken haar cijferlijst g eens zien? Men werd het niet eens. Ze werd ar huis gestuurd met de mededeling, t ze wel bericht zou krijgen. Woedend nwege de morele nederlaag, reed ze tig naar huis, waar ze al haar gal uwde over de eigenwijze boeren- ifters, die haar enkel niet wilden, ndat ze „slechts" dooplid was. Nou, n maar geen christelijke school, hoorl sof dat het belangrijkste is. In een ipuls pakte ze een vel papier en hreef naar Hoorn, dat ze er na het iderhoud maar liever van af zag. De

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5