Cjroen 'wartsjlxelsin het Serard van der Kooi wordt derde wethouder Boerenbruiloft weer met „echt" bruidspaar Levensmiddelen zijn op Texel 9% duurder NESTDORP EN NAUTA BLIJVEN IN COLLEGE Koersen vreemde valuta Onderzoek Konsumenten Kontakt en FNV Explosief gevonden Gestolen brommer opgespoord Twee extra kunstmarkten Rijverbod opgelegd Bromfietsen uit verkeer genomen Flowerstyling Schuiling 91e JAARGANG Nr. 9301 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon 3643 Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. Het zittend VVD-raadslid erard van der Kooi (38) uit )en Burg zal met ingang van e nieuwe zittingsperiode van e Texelse gemeenteraad de laats gaan innemen van zijn lartijgenoot Jan Zuidewind. ie wethouders Jaap l/estdorp (PAKT) en Jook lauta (CDA) blijven hun zetel ezetten. Dit werd dinsdagavond na afloop van Ie raadsvergadering meegedeeld door Ie fractievoorzitter van het PAKT Fridt Slanken. Tijdens een korte besloten lijeenkomst waren uitsluitend de leden lan de gemeenteraad en de vertegen- voordigers van de pers aanwezig. Over de portefeuilleverdeling in het lieuwe college zijn nog geen vaste ifspraken gemaakt. De functie van oco-burgemeester zal echter vermoede- ijk in handen van Westdorp blijven, laar wordt verwacht zal de exacte por- efeuilleverdeling bij de installatie van de lieuwe raad op 5 september bekend vorden gemaakt. Brede basis Blanken, sprekend namens alle frac- ievoorzitters, die aan de besprekingen lebben deelgenomen, zei dinsdagavond lat men steeds had gevonden dat ook iet nieuwe college een zgn. afspiege- ngscollege moest zijn. Dat wil zeggen sen college op een zo breed mogelijke sasis, waarin zoveel mogelijk partijen itten. Daarvan uitgaand was het vol- jens Blanken niet mogelijk om bepaalde srogramma-afspraken te maken. De opvattingen van de in het college verte- jenwoordigde partijen lagen daarvoor :e veel uit elkaar. Tijdens de onderhandelingen kwam oovendien vast te staan dat zowel CDA, sis PAKT en WD het meeste voelen iroor vertegenwoordigers van officiële oolitieke partijen. Dit geheel los van de oersonen die de functies zouden moe ten gaan vervullen. Een ander aspect waarmee men rekening wilde houden, waren de bekwaamheden die men in het nieuwe college vertegenwoordigd wilde tien. Vooral dat laatste bleek erg moeilijk verenigbaar voor verschillende kandida ten. Bovendien had niet iedereen vol doende tijd beschikbaar voor een derge lijke full-time job". De enige overblijvende kandidaat, die aan de meeste eisen voldeed, bleek tenslotte Gerard van der Kooi. Hoewel deze aanvankelijk meedeelde over on voldoende tijd voor de functie te be schikken was hij tenslotte toch bereid hot wethm idersr.han te aanvaarrtpn Blanken liet doorschemeren dat hij zelf meer had gevoeld voor een verte- lenwoordiger uit de agrarische sector, iaar de enige twee die daarvoor in lanmerking kwamen (Klaas Baren- dregt (WD) en Daan Schilling (Texels Belang) hadden geweigerd. Speculaties Het akkoord over het nieuwe college dat over voldoende steun in de raad beschikt (CDA, Pakt en WD) maakt een einde aan talrijke speculaties die reeds sinds de gemeenteraadsverkiezin gen (31 mei) de ronde deden. Van het begin af aan was eigenlijk wel duidelijk dat Gerard van der Kooi als derde wet houder naast Westdorp en Nauta de Gerard van der Koor: ,,//r vind het een interessante job..... beste papieren had. Hij bleek echter zelf niet te willen, omdat hij de functie niet met zijn dagelijks werk als direkteur van een eigen bedrijf (Dros' Magazijn) zou kunnen combineren. De enige andere WD-kandidaat was het nieuwbakken raadslid Klaas Barendregt, maar ook deze voelde er niet veel voor om direkt een bestuursfunktie te gaan bekleden. Bovendien neemt het werk op zijn eigen (eenmans)-landbouwbedrijf hem te veel in beslag. Om toch tot een oplossing te komen deden geruchten de ronde, dat een van de twee WD'ers om wille van de wethouderszetel plaats zou maken voor de niet in de raad gekozen Marius Eelman (Zeeburg). Dit werd echter door zowel Pakt als CDA niet aanvaardbaar geacht. Iets dergelijks deed zich ook in de Texels Belangfractie voor. Om toch de wethouderszetel in de wacht te slepen werd daar gespeculeerd dat Jan van Asselt zijn zetel zou afstaan aan de vroeger Texels Belang-wethouder C. Joustra. Ook in dit geval bleken de andere partijen (Pakt en CDA) niet te vermurwen. Het zelfstandige raadslid J. C. Dros was voor geen van de andere partijen aanvaardbaar. Problemen Gerard van der Kooi kwam pas vorig jaar in de gemeentepolitiek terecht. Hij volgde Tine Vlas-van der Vlies op, toen zij naar aanleiding van haar reserves tegenover het bestemmingsplan buiten gebied uit de politiek stapte. Hoewel de nieuwe WD-wethouder bij zijn intrede in de raad verklaarde moeilijk tijd te kunnen vrijmaken voor het raadswerk, wist hij zich weldra vrij goed in de materie in te werken. Ook de combina tie directeur en raadslid ging hen goed af. De aanvaarding van de wethouders functie stelt hem uiteraard voor enige problemen maar hij heeft aangekondigd dat hij dat maar moet riskeren. Hij is van plan een aantal werkzaamheden in zijn bedrijf te laten vallen en daar eventueel extra personeel voor in dienst te nemen. Ook de vader van Gerard van der Kooi, de heer C. J. van der Kooi was jarenlang actief in de Texelse gemeente politiek. Hij maakte in de vijftiger jaren deel uit van een liberale driemansfractie. Gerard van der Kooi is sinds ongeveer 7 jaar lid van de WD en had vier jaar zitting in het bestuur van de plaatselijke afdeling. Twee jaar lang trad hij op als voorzitter van de partij. Wat betreft zijn nieuwe functie zegt hij het wethouder schap een interessante job te vinden. Anders was hij er beslist niet aan begon nen. „Ik zal in ieder geval proberen dit werk zo goed mogelijk te doen". Bij een routinecontrole heeft de politie naandagnacht een in Amsterdam ge stolen bromfiets aangetroffen en deze in oeslag genomen. De bromfiets werd bereden door een van de leden van een groepje Amsterdammers, dat hier zijn vakantie doorbracht. De overigen moes ten ook mee naar het politiebureau, maar bleken achteraf niets op hun kerfstok te hebben. In verband met de gebleken belang stelling hebben de organisatoren van de zomerse kunstmarkt op het grasveld van het Ankerpark in Oudeschild besloten twee extra markten te houden. Deze zijn op de zaterdagmiddagen 12 en 19 augustus. Zoals gebruikelijk begint de kunstmarkt om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollar Engelse ponden 100 7106,50 100 7 6,48 100 7 48,25 100 7 47,25 100 7126, 100 f 38,— 1 7 2,11 1 7 4,08 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,93 Italiaanse lires 10.000 7 24,50 De Texelse ambtenaar van de burgerlijke stand W. Stam feliciteert Ton van Veen en Wipke Dijkoma met him voorgenomen huwe lijk. Aan bromfietser J. v.d. S. uit Den Burg werd in de nacht.van maandag op dinsdag een rijverbod opgelegd, omdat hij onder de invloed van alcoholica aan het verkeer deelnam. De man werd bij zijn huisadres afgeleverd. De bromfiets mocht hij dinsdagochtend op het politie bureau af komen halen. In de duinen nabij Paal 8 (Hoornder- slag) vonden vakantiegangers dinsdag een voorwerp dat verdacht veel aan oor logstuig deed denken. De gewaar schuwde politie stelde een onderzoek in en kwam na overleg met de Explosie ven-opruimingsdienst tot de conclusie dat het ding de meeste overeen komst vertoonde met het binnenste van een kleine raket. Het „projectiel" is in afwachting van de komst van mensen van de EOD op een veiliger plaats opge borgen. De politie nam in de loop van dinsdag twee Yamaha bromfietsen uit het ver keer, omdat deze niet aan de voorschrif ten voldeden. Na demontage van de wettelijk niet toegestane onderdelen mochten de berijders hun eigendommen weer meenemen. Uit een onderzoek van Kon sumenten Kontakt is komen vast te staan, dat de prijzen, die op Texel voor levensmid delen betaald moeten worden, gemiddeld 9 procent hoger zijn dan in de rest van Neder land. Men heeft geconstateerd dat vooral brood, frisdrank, bier, koffie en margarine vele procenten meer kosten dan op het vaste land. De horecaprijzen op Texel liggen eveneens hoger dan in de rest van Nederland. Voor een kopje koffie betaalt de Texelaar ongeveer 11 procent meer dan in de rest van Nederland. Tot deze conclusies komen het Kon sumenten Kontakt en de FNV-afdeling Texel na een uitgebreid onderzoek naar de prijsverschillen tussen Texel en het vasteland. Gedurende een week in juli noteerden de organisaties de laagste prijzen bij het vrijwel volledige kruide niersbestand op Texel, alsmede de laagste prijzen in vergelijkbare winkel typen in de rest van ons land. Gemiddeld gezin Genoteerd werden de prijzen van 27 artikelen die tezamen 25 procent van het levensmiddelenbudget van een gemid deld gezin vertegenwoordigen. Aan het licht kwam onder meer dat brood op Texel tien procent duurder is, koffie 5 procent duurder is en dat Texelaars voor frisdrank gemiddeld 15 procent meer betalen dan hun landgenoten in de rest van Nederland. Zuivelprodukten bleken over het algemeen niet veel in prijs te verschillen. Wel wordt voor margarine en halfvolle melk zeven procent meer gevraagd. Slagers zijn op Texel eveneens duur der dan op het vasteland, aldus het Konsumenten Kontakt en de FNV. Biefstuk kost er per kilo 72,50 meer dan volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gemiddeld in Nederland be taald wordt. Gebraden rosbief kost 3 procent meer en voor gehakt betaalt de eilandbewoner ongeveer 18 procent meer dan een bewoner van het vaste land. Volgens de consumenten-organi satie en de FNV-afdeling betalen Texe laars voor nieuwe aardappelen voorts 12 procent meer dan elders in het land. Horecaprijzen liggen volgens KK en FNV op Texel eveneens hoger dan gemiddeld. Voor een kopje koffie wordt veelal een vraagprijs van 71,50 geno teerd, terwijl het landelijk gemiddelde op 71,27 ligt. Sinds juli 1977 is op Texel een kopje koffie 10 procent duurder gewor den, ofschoon de koffie zelf sinds juni vorig jaar sterk in prijs gedaald is. Lan delijk is het kopje koffie in een jaar tijd anderhalf procent in prijs gestegen. Behalve koffie is volgens Konsumenten Kontakt en de FNV ook een glas bier duurder dan op het vasteland. Gemid deld betaalt de eilandbewoner zes pro cent meer dan andere Nederlanders. Geen geldige reden Volgens het Konsumenten Kontakt en de FNV-afdeling Texel bestaat er geen geldige reden voor het hoge prijsniveau op Texel. De dure bootover tocht die Texelaars moeten betalen wordt niet berekend aan winkeliers omdat de groothandel ongeacht de af stand voor geleverde goederen eenzelf de prijs berekent. Ook het argument dat Lees verder op pagina 2 Bij de traditionele Boerenbruiloft, die iedere zomer in het kader van de folk- loreaktiviteiten op de Groeneplaats wordt gehouden, was ditmaal opnieuw een „echt" bruidspaar aanwezig. Voor de ambtenaar van de burgeriijke stand van de gemeente Texel, de heer W. Stam, verschenen daar Wipke Dijkema en Ton van Veen om officieel in ondertrouw te gaan. Ze trouwen op 25 augustus. Dit gebeurde voor het oog van enkele honderden toeschouwers, die het kleurrijke evenement met belang stelling gadesloegen. Zowel de toekomstige mevr. Van Veen als de heer Van Veen zijn beiden uit de provincie Groningen afkomstig en ook allebei werkzaam in het onderwijs. Zij als lerares Duits en Nederlands en hij als leraar Engels, welk beroep hij de laatste tijd eigenlijk een beetje aan de kant heeft gezet om op Texel in de horeca werkzaam te kunnen zijn. Zonnig Zoals gewoonlijk bij een Boerenbrui loft op de Groeneplaats viel ook woens dag het gebeuren samen met een zonnige dag. Opvallend was overigens wel dat tijdens de toespraak van de heer Stam een venijnige wolk voor de zon schoof, maar zodra het tweetal ge vraagd werd elkaar het ja-woord te geven begon de zon weer volop te schijnen. Ook de ambtenaar van de burgerlijke stand ging woensdagmiddag in op het feit dat de organiserende stichting Texelse Folklore er weer in was ge slaagd een „echt" bruidspaar voor het evenement te strikken. Een jaar geleden waren Saskia Kro- senbrink en Jaap Lap op deze wijze met elkaar in ondertrouw gegaan, maar in Voor Uw: bruidsboeketten, corsages, tafelversieringen V en alle graf- en plantenarrangementen. Y Kogerstraat 4, tijdelijk telefoon (02220) 2570. 'm i Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis. Verder op geheel Texel voor 71 1976 had men een noodgreep moeten uithalen, omdat er toen geen enkel bruidspaar bereid was het podium voor het Texels raadhuis te bestijgen. Nu dus wel en de heer Stam greep dit feit dan ook dankbaar aan. Hij zei het bovendien erg verheugend te vinden dat de bruidegom nu zelfs een actief deelne mer aan de Texelse folklore is. Ton van Veen maakt namelijk sinds geruime tijd deel uit van de Dansgroep Oude Dan sen. Zowel Ton van Veen als zijn toekom stige echtgenote Wipke zijn in de loop der tijd erg gehecht geraakt aan Texel. Hij woont en werkt hier inmiddels al weer enkele jaren en zij hoopt binnen een jaar haar huidige woonplaats Ca- pelle a/d IJssel voor Texel te ruilen. Auto Ingaand op de zaken die zoal in een huwelijk aan de orde komen, haakte de heer Stam in op een dierbaar bezit van de kersverse bruidegom, namelijk zijn oude auto, waarmee best nog korte afstanden gereden kunnen worden. Dat betekent in de praktijk dus, gebruik op Texel en verder is het uitkijken geblazen. Toen de bruid het echter in haar hoofd haalde er enige tijd geleden toch mee naar de overkant te gaan kwamen er dan ook problemen. Nota bene met de olievoorziening. Zo kon het zijn dat zij bij haar verloofde terugkeerde met een nagenoeg in elkaar gedraaide motor. De heer Stam zei het begrijpelijk ge vonden te hebben als (niets menselijks is ons vreemd) de bruidegom meer dan heftig gereageerd zou hebben Maar niets van dat alles, en dat is een compli ment waard, aldus de ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij voegde er overi gens wel aan toe dat de bruid zelf er dit maal wel bijzonder de smoor in hadl Bij dit verhaal zei de heer Stam zich een uitspraak van Simon Carmiggelt te herinneren die in een van zijn beroemde Kronkels schreef: „Een goed huwelijk is dan aanwezig wanneer de man zijn eigen vrouw leert autorijden en zij komt niet huilende thuis!" Met de wens dat de toekomstige meneer en mevrouw Van Veen prettige bruidsdagen zullen hebben en dat de zon die zich vandaag niet voortdurend liet zien toch de overhand in hun leven zou hebben, sloot de heer Stam zijn toespraakje af. Lees verder op pagina 2

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1