AGENDA Rondvraag blijft gehandhaafd Lindeboom-plannen op 29 augustus in raad noleniotowedstrijd older't Noorden laat 'm niet onnodig lopen Zuidewind:„Te weinig woningbouw subsidie". Ruim 200 inzendingen van 68 deelnemers zon. maan en hoog water Expiosieven opgeruimd Veel deelnemers verwacht voor zwemvierdaagse yco Auto in berm geraakt IIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De mijnopruimingsdienst van de Ko ninklijke Marine heeft woensdagmiddag een hoeveelheid explosieven tot ont ploffing gebracht. Dat gebeurde op een rustig strandgedeelte in de buurt van paal 8. Het oorlogstuig was eerder in de duinen bij Paal 9 gevonden. Elke woensdag- en donderdagavond is er van 19.00-20.00 uur een verkoop tentoonstelling van nuttige en fraaie handwerken in het gebouw naast de Herv. Kerk in De Cocksdorp. In het gebouw naast de Herv. Kerk te De Cocksdorp kunnen op werkdagen boeken worden geleend tussen 19.00 en 20.00 uur. Er is bovendien een uit leenuurtje op vrijdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur. Op zaterdagen en zondadgen is de bibliotheek ge sloten. Jehovah's Getuigen: elke dinsdag boek- studie om 19.00 uur op het adres Oorsprongweg 27 in Eierland en Schoorwal 41 te Den Burg. De wethouder moest toegeven, dat er momenteel enige stagnatie is opgetre den omdat het provinciaal bestuur een beetje dwars ligt. Overigens betreft het niet altijd dezelfde soort bouwaanvra- gen dus moet ieder geval steeds ,,op zich" bekeken worden. Nauta stelde voorts dat in ieder geval de betrokkenen hun vergunningen zo vroeg mogelijk zouden indienen teneinde niet in de problemen te geraken. Aanvullend beloofde burgemeester Engelvaart dat over dergelijke gevallen al enkele dikke brieven naar Haarlem waren verstuurd en dat hij binnenkort zelf eens met het Provinciaal Bestuur zou gaan praten. Ook de burgemeester zegde toe bij reële aanvragen altijd behulpzaam te willen zijn en een zo kort mogelijke procedure te zullen bepleiten. Woningbouw Eveneens op een vraag van J. C. Dros zei wethouder Zuidewind dat de door staatssecretaris Brox in de media ge dane uitspraken over de stagnatie van de woningbouw een beetje ongenuan ceerd zijn. De bewindsman had enkele weken geleden gesteld dat er „volop" geld voor woningbouw beschikbaar zou zijn, maar dat de gemeenten er niet om kwamen. Volgens Zuidewind zijn de door de staatssecretaris genoemde „rui me geldmiddelen" per pand op Texel in ieder geval onvoldoende om flink aan de slag te gaan. Hij voegde er aan toe dat de gemeen te, ondanks dat niet van plan was het hoofd in de schoot te leggen. Als er voor de door de regering berekende prijs gebouwd kan worden, zal de gemeente dat niet laten. Zuidewind herinnerde er bovendien aan dat wat betreft te realise ren woningen c.q. woonruimte voor alleenstaanden de aankoop van het oude Sint Jan destijds niet kon door gaan omdat de hogere overheid niet wilde meewerken. Tenslotte deelde hij nog mee, dat de gerenoveerde wonin gen in de Kerkesteeg te Oudeschild voor 1 september gereed zullen zijn en dat met de herstelwerkzaamheden van en kele woningen in de Waalderstraat voor 1 september een begin zal worden ge maakt, In beide gevallen betreft het woningen voor alleenstaanden. Tenslotte wilde Dros ook nog weten hoe het zat met het door hem enkele maanden geleden gevraagde onderzoek naar de mogelijkheden voor tunneltjes onder de Pontweg. Dros had toen een bezoek aan West-Duitsland gebracht en daar geconstateerd dat er een bedrijf bestond dat kant-en klaar tunneltjes vervaardigde. Wethouder Zuidewind deelde mee, dat dit onderwerp in de eerstvolgende vergadering van de commissie Openbare Werken op de agenda zal staan. Bootblokkade Kees Koorn (CDA) distancieerde zich dinsdagavond van de door de FNV ge plande „bootblokkade" waar men ten slotte toch maar van had afgezien. Hij deelde mee, dat het CDA in principe achter de FNV-wensen ten aanzien van het jaarabonnement staat, maar dat men toch het meeste heil zag in een goed gesprek. Het CDA ziet goed overleg als basis van succes. Het kwam Koorn voor dat de zaak nu alleen maar erger is gemaakt, omdat de FNV velen tegen zich in het harnas heeft gejaagd. De blokkade mag dan niet doorgegaan zijn, de onrust onder de vakantiegan gers was er wel en de VW heeft de zaak met een advertentiecampagne in de landelijke dagbladen weer zo goed mogelijk recht moeten breien. De uitspraken van Koorn hadden een In totaal 68 amateurfotografen heb- ilin in de afgelopen maanden meege gaan aan de door „Poldergemeenschap 8t Noorden" georganiseerde molen- No wedstrijdDeze wedstrijd werd ge- Nuden ter gelegenheid van het eeuw- Mest van de voor deze polder zo karak- Mristieke molen. II Vanaf 12 augustus wordt in het nabij i molen gelegen hotel „Prins Hendrik" - n tentoonstelling gehouden, waarop n aantal inzendingen te bewonderen It. Deze tentoonstelling duurt in prin- j| pe tot het eind van het jaar. Jury Ij De jury, die bestond uit mevr. N. >orn-Kikkert en de heren J. Nauta sr. i J. Keijser, heeft bij het bepalen van n de prijzen niet bepaald gemakkelijk ihad. Het merendeel van de ingezon- m foto's was zonder meer „goed" te lemen, maar slechts enkelen konden it predikaat „uitstekend" toebedeeld "ijgen. s r De inzenders waren over het alge een afkomstig van Texel. De jury telde igeveer 25 niet-Texelaars. Het aantal "zendingen bedroeg in totaal 164 .art-wit en kleurenfoto's plus 55 a's. In elk van deze drie groepen zijn ie prijzen uitgedeeld. Ze bestonden emaal uit waardebonnen. Een op cbamoispapior afgedrukte foto van Lody Trap uit Oosterend vergaarde bij deze molen- fotowedstrijd de tweedoprijs bij de zwart-wrtfoto 's. Voor de vierde keer organiseert het vembad Molenkoog in Den Burg een vemvierdaagse die zal worden gehou- en van 4 t/m 8 september a.s. steeds in 10.00-12.00 en van 18.00-20.00 uur. orig jaar deden 380 zwemmers aan dit renement mee: dit jaar wordt nog inmerkelijk meer belangstelling ver acht omdat het aantal gediplomeerde vemmers inmiddels sterk is toege- >men. Wie aan de zwemvierdaagse meedoet oet totaal vier keer komen zwemmen, irdeeld over de verschillende dagen, pr keer kan maximaal 1000 meter 'orden gezwommen, minimaal 500 me- r. Voor kinderen beneden 11 jaar zijn jze afstanden resp. 500 en 250 meter. e zwemvierdaagse wordt een extra estelijke gebeurtenis door allerlei randaktiviteiten", waarmee de organi- itoren nog doende zijn. Voor de laatste zond wordt erop gerekend dat familie den en kennissen van de deelnemers )or een bloemetje zorgen. Deelnemers kunnen zich tot 4 sep- rnber laten inschrijven bij het zwem- ad. Het inschrijfgeld bedraagt 74, len krijgt dan een deelnemerskaart, die e eerste dag dat men komt zwemmen j de kassa van het bad moet worden geleverd. Deelnemers ontvangen na loop een medaille. Om tot een gun- ige spreiding van het aantal zwem- lers te komen worden degenen met ;n achternaam die begint met de tters A t/m K verzocht van 18.00- ).00 uur te komen en de overigen van 1.00-20.00 uur. De zwemvierdaagse is een landelijk gebeuren, waartoe de Koninklijke Ne derlandse zwembond destijds het initia tief nam. Dit jaar zullen naar verwachting 325.000 deelnemers, individueel of in groepsverband (gezin, school, vereni ging etc.) verspreid over circa 500 zwembaden, vier dagen lang zwemmen. Het overgrote deel van de deelnemende plaatsen sluit op deze —feestelijke inge richte wijze het zomerseizoen af. Feestelijk omdat rond de sportieve acti viteit vele gevarieerde en onderhouden de nevenactiviteiten worden georgani seerd. Kortom, de zwemvierdaagse heeft onmiskenbaar bewezen, dat in goed plaatselijk samenwerkingsverband (muziek, sport, tentoonstellingen e.d.) het zwembad tot één groot ontmoe tingscentrum voor jong en oud kan uitgroeien. De zwemvierdaagse beoogt niet niet slechts een afsluiting van het zo merseizoen, doch tevens een aanspo ring tot een regelmatige sportieve vrije tijdsbesteding. In vele plaatsen wordt derhalve steeds meer aandacht besteed aan vervolgactiviteiten in een door de zwemvierdaagse gecreëerde sfeer. Tijdens de raadsvergadering van dins dagavond heeft wethouder Jook Nauta aangekondigd, dat de raad op 29 augus tus de gelegenheid zal krijgen in te gaan op de laatste ontwikkelingen inzake de plannen met hotel „De Lindeboom- Texel". Nauta deelde dit mee op vragen van het Pakt-raadslid Daan Welboren, die voorts informeerde hoe het stond met de verbouwing van de oude ULO-school en hoeveel invloed dit alles zal hebben op de begroting van dit jaar of op die van het komend jaar. Volgens wethouder Nauta ziet het er naar uit dat het 'n erg moeilijke materie zal gaan worden, omdat de zaken niet helemaal gerold zijn zoals het eerst leek. Hij beloofde dat het college de raads leden tijdig van duidelijke gegevens over deze zaak zou voorzien. Wat betreft de oude Ulo-school ant woordde wethouder Jaap Westdorp, alle gewenste voorzieningen) nu moge lijk uit elkaar zou vallen. „Het zou jammer zijn als het ene project niet door dat hier het groene licht gegeven is voor de uitwerking van de plannen. Burge meester Engelvaart deelde mee, dat dit geen invloed zal hebben op de begroting van 1979. Fridt Blanken wilde nog weten of het in de raadsvergadering van 29 augustus mogelijk zou zijn ook andere prioriteiten te noemen en kreeg daar van de burge meester een positief antwoord op. Blanken lichtte zijn vraag toe met de op merking dat hij het een beetje griezelig vond dat wat door het college eerst als een onlosmakelijk geval is gezien (i.v.m. gaat omdat het andere financieel niet helemaal rond is", aldus Blanken. Burgemeester Engelvaart: „Dat wil len we best doen, maar we praten natuurlijk wel over viltstiftschetsen". J. C. Dros had, daarmee al enigszins vooruitlopend op een eventuele wijzi ging van de procedure, zijn vragen schriftelijk bij het college ingediend. De overige raadsleden volgden de gebruike lijk procedure en kwamen pas aan het eind van de vergadering met hun opmerkingen. Daan Welboren (Pakt) stak tijdens de rondvraag een pluim op de hoed van de particulieren aan de Burgwal die daar begonnen zijn met het opknappen van oude huisjes. Hij vond dit een goed voorbeeld dat navolging zou verdienen, zeker door de andere bewoners van de Burgwal, waar de verkrotting nogal ernstige vormen aanneemt. Het CDA-raadslid Kees Koorn wilde van het college weten hoe het stond met de controle op het vullen van gasflessen met LPG-gas. Hij doelde hiermee op mededelingen, die in de media verschenen op ondeskundig han delen op dit gebied, waardoor betrokke nen en niet-betrokkenen aan grote gevaren kunnen blootstaan. Nauta vond de opmerkingen terecht en deelde mee dat inmiddels enkele veiligheids maatregelen zijn getroffen, Hij beloofde dat de zaak wegens tijdgebrek nog niet uitputtend onderzocht was, maar dat dit in ieder geval voor het begin van het stookseizoen nog zou gebeuren. Deze mededeling had tot gevolg dat Fridt Blanken de vraag stelde of gasflessen in de winter dan gevaarlijker zijn dan in de zomer, maar Nauta ging hier niet verder op in en herhaalde zijn belofte dat men aandacht aan de zaak zou besteden. Industrieterrein Door J. C. Dros waren in totaal vier vragen op papier gezet. In de eerste plaats informeerde hij hoe het zat met de beschikbare grond voor de vestiging van bedrijven en wanneer deze vrij zou komen. Vooral in verband met de werk gelegenheid achtte Dros deze zaak van veel belang. Hij had geconstateerd dat de wens naar meer industriegrond nog terdege leeft. Wethouder Jook Nauta vond het verheugend te zien, dat de vraag naar industriegrond blijkt toe te nemen. Hij deelde mee, dat het industrieterrein te Oudeschild in 1979 ontsloten en uitge geven zal worden. Ook in het te creëren Marsplan zal grond voor kleine indus- triën worden uitgetrokken. Nauta meen de echter dat een mogelijke uitbreiding van het huidige industrieterrein in Den Burg prioriteit moet hebben. Voorts heeft het college plannen om ook in De Cocksdorp en Oosterend een aantal hectaren voor dit doel aan te kopen. De procedures voor de verwerving van deze gronden moeten echter nog beginnen en zuiien waarschijnlijk in 1979 verder aan de orde komen. Vergunningen Een andere door Dros aan wethouder Nauta gestelde vraag behandelde de afgifte van vergunningen. Hij doelde hiermee met name op vergunningen voor agrarische bedrijfsruimten. Vol gens hem moeten sommigen tamelijk lang op goedkeuring wachten en krijgen anderen die binnen enkele dagen. Het ziet er niet naar uit dat de gebrui kelijke rondvraag aan het eind van elke raadsvergadering van de agenda ge schrapt of op zijn minst ingeperkt gaat worden. Dit maakte burgemeester J. A. Engelvaart dinsdagavond in de raads zaal bekend. Hij voegde er aan toe. dat wat dit betreft zijn persoonlijke mening anders is dan die van de overige raadsleden, maar dat deze het uiteinde lijk voor het zeggen hebben. reactie van Henk Beumkes tot gevolg, die er aan herinnerde dat Teso eerst niet eens de moeite had genomen op een FNV-brief te antwoorden. Hij voegde er aan toe dat de werkgroep die deze zaak in handen heeft niet zal schromen de landelijke politiek in te schakelen om tot resultaten te komen. Burgemeester Engelvaart sloot deze kleine woordenwisseling af met de mededeling dat het college ook niet gelukkig was geweest met de dreigende blokkade. Hij deelde mee, dat er een goed gesprek was geweest tussen het college en de FNV en dat de hele zaak op de agenda van de eerstvolgende raadsvergadering zal staan. Zomerwoning Het laatste onderwerp, dat door Kees Koorn in de rondvraag aan de orde werd gesteld betrof de bouw van een zomer woning in De Koog, waarbij het een en ander was misgegaan. Hij had ter plaatse geconstateerd, dat er met toe stemming van het college een vrij grote zomerwoning (twee onder een kap) was gebouwd op een plaats waar dat eigen lijk niet was toegestaan. Een van de muren stond te dicht bij de erfscheiding en bovendien waren er ramen in die muur gezet, die de privacy van de buren bedreigden. Wethouder Zuidewind moest erkennen dat hier het een en ander was misgelopen. Hij weet dat echter aan verkeerde informatie van. de belanghebbende huizenbouwer. Zui dewind zegde toe, dat de man een aan schrijving zou ontvangen met de mede deling dat de muur aan de kant van de buurman een blinde muur diende te zijn en dat de ramen dichtgemetseld zouden moeten worden. De zon komt 13 augustus op om 6.20 uur en gaat onder om 21.09 uur; 16 augustus op om 6.25 uur en onder om 21.03 uur. Maan: 11 aug. E.K.; 18 aüg. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 11 aug. 1.32en 13.33 Zaterdag 12 aug. 2.02 en 14.06 Zondag 13 aug. 2.47 en 15.09 Maandag 14 aug. 4.00 en 16.36 Dinsdag 15aug. 5.34en 18.10 Woensdag 16 aug. 7.10en19.36 Donderdag 17 aug. 8.29en20.46 Vrijdag 18 aug. 9.36 en 21.46 Zaterdag 19 aug. 10.30 en 22.37 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vermoedelijk als gevolg van rijden on der invloed vond maandagmiddag op het Lagewegje nabij Den Hoorn een ver keersongeluk plaats, waarbij een uit Arnhem afkomstige man door glas scherven werd gewond. Hij moest naar het Parkzicht-ziekenhuis worden over gebracht. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. Het in de berm- sloot geraakte vervoermiddel moest zwaar beschadigd worden weggesleept. Hoe het ongeluk precies plaatsvond, is nog niet helemaal komen vast te staan. De onzekere rijstijl van de be stuurder kan de reden van het van de weg raken zijn geweest, maar er wordt niet uitgesloten, dat er sprake was van een tegenligger. Ook de bestuurder van de auto was een in Arnhem woonach tige vakantieganger. Hij reageerde posi tief op een blaas- en bloedproef. Uitslag De uitslag was als volgt: Foto's zwart wit: prijs: Kees Hin, Weverstraat 70, Den jrg; 2e prijs: Lody Trap, Oranjestraat i, Oosterend; 3e prijs: A. Hoogduin, (ra 37, Dordrecht. De eerste prijs in de afdeling zwart-wit foto's ging naar de inzending van Cees Hin uit Den Burg Foto's kleur: 1e prijs: M. van Elk, Dorpsstraat 4, De Koog; 2e prijs: André Barhorst, Gerrits- land; 3e prijs: K. Heinz Klein, Stammh. Str. 80, Keulen, Duitsland. Dia's 1e prijs: de heer Weisenbach, Oude Bos 29, Veendam; 2e prijs: H. op de Dijk, van Stolbergweg 169, Veendam; 3e prijs: Lody Trap, Oranjestraat 16, Oos terend.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5