i/larja Lely en Bill Kunst jxposeren in Raadhuis Voor het weekend Het laatste houvast UR „Stillevens en biljarters" Radio-opname EO „WAT IK ZEGGEN WOU.." Caravan- problematiek Zondag opnieuw zeepkistenrace Bouwvergunningen Zuigelingenbureau een verkoper Texeltoerist Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: FEUILLETON g IRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Op donderdagavond 24 augustus a.s. maakt de Evangelische Omroep een radio-opname in de Geref. Kerk (Elemert 3) in Den Burg. Het betreft een opname voor het zaterdagavond-programma „Laat ons de rustdag wijden" met medi tatie, solozang en veel samenzang. Er wordt aan dit programma meegewerkt door ds. H. J. Douwes, Geref. predikant in Den Burg, de alt Riek van der Haar uit Kampen, Betty Bakker (bugel) uit Oos terend en Peter Zwart, orgel. De kerk is voor belangstellenden open vanaf 19.00 uur. De opname begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. etWVEN VAN LEZERS 6UTTCN VERANTWOORDE LUX ME© «N OE RE OOK TC n van de werken van Bill Kunst getiteld „De Biljartkampioen". In de kelder van het raadhuis is tot en et 18 augustus een expositie te bezich- |en met schilderijen, etsen, tekenin- in en aquarellen van de Helderse kun- enaars Marja Lely en Bill Kunst, die Brmee voor de eerste maal een ten- onstelling op Texel houden. Marja Lely behandelt voornamelijk llevens, terwijl Bill Kunst zijn visie op biljartsport op papier en op doek eft vastgelegd. De stillevens van arja Lely zijn hoofdzakelijk gemaakt 3t (kleur)potlood en aquarelverf. Bill inst werkte met etsen en olieverf. Invloed Dit kunstenaarsechtpaar tracht in zijn :istieke werk ieder voor zich een Hedig eigen weg te bewandelen, iden vervaardigen hun kunstwerken n ook volledig onafhankelijk van ;aar. Pas nadat zij een werk voltooid bben, laten zij het elkaar zien en ven eventueel aanwijzingen of maken imerkingen. Het resultaat van dit alles toch wel een geringe invloed op ;aars werk. Zowel Marja Lely als Bill inst werken namelijk met nogal fletse luren. Het is evenwel niet duidelijk of it het gevolg is van beïnvloeding of t dit van zowel de een als de ander als rspronkelijkheid moet worden be- houwd. Bill Kunst is tekenleraar en geeft jmenteel les aan het Helderse Expres- icentrum. Hij studeerde in 1973 af aan Amsterdamse Gerrit Rietveld-acade- e voor Beeldende Kunst. Bill Kunst heeft viermaal eerder geëx- seerd. In Amstelveen werd in 1966 or het eerst werk van zijn hand geëx- iseerd. Voorts had hij in 1974 exposi- s in Schagen en Den Helder, in 1977 Alkmaar en eerder dit jaar opnieuw in in Helder. Het werk dat Bill Kunst in het Texelse raadhuis exposeert is eenvoudig van lijn en weinig kleurrijk. Het onderwerp „Biljarten" komt er echter bijzonder goed in tot uiting. Sommige werken zijn zo sfeervol dat men bij wijze van spreken, de sigarenrook kan ruiken Erg gedetailleerd zijn de werken overi gens niet. Soms mist men zelfs de vingers van de biljarter of de ballen op het groene laken. Ook de ondertiteling is wel eens onnauwkeurig. Met name bij het schilderij getiteld „De Linkshan dige", waarop een rechtshandige speler afgebeeld is. Daar staat echter tegen over dat andere kunstwerken zoals bijvoorbeeld „Clubavond" en Biljart vereniging" de bijzondere aandacht van de bezoeker verdienen. Erg interessant zijn de werken waarbij gebruik is ge maakt van spiegelende effecten. Al deze werken er zijn er meerdere te bewon deren dragen een geheel eigen karak ter. Stillevens De stillevens van Marja Lely, die ook in het tekenonderwijs werkzaam is, ge tuigen van veel aandacht voor het onopvallende. Zij gebruikt weinig kleur in de achter- en ondergronden, maar des te meer in het afgebeelde voorwerp. Rode paprika's bijvoorbeeld zijn echt rood en de groene echt groen. Marja Lely geeft les aan de Pedagogi sche Academie in Den Helder en heeft twee maal eerder geëxposeerd. In 1975 liet zij enkele werken zien in Schagen en in 1977 in Den Helder. Naast enkele met (kleur)potloden vervaardigde stillevens toont zij ook enkele heel aparte aquarel len in de Raadhuiskelder. Zowel Marja Lely als Bill Kunst verlenen medewerking aan de kunstuit leen in Den Helder. Op 11 juli j.l. werd (onze) caravan door ambtenaren van gemeentewerken van ons erf weggesleept. De Texelse Courant van 14 juli heeft hiervan uitvoe rig verslag gedaan. Omdat ik over deze affaire steeds word aangesproken, leek het mij niet onverstandig enige zaken op een rijtje te zetten. Laat ik beginnen met vast te stellen dat de hele procedure niet loopt vanaf 1972, maar vanaf 13 september 1977. In de tussenliggende periode had ik toe stemming de caravan te gebruiken voor familie-kamperen. Helaas is de op 1 juni 1977 in werking getreden gemeentelijke verordening op de kampeermiddelen en kampeerplaatsen destijds aan mijn aan dacht ontsnapt. Dit betekende dat de caravan voor 1978 al volgeboekt was als onderdak voor familieleden en voor ons zelf. Wat mij het meeste dwars zit, is dat ik gedurende de hele procedure van het kastje naar de muur werd gestuurd. Steeds werd nieuwe hoop gewekt, maar steeds opnieuw trok ik aan het kortste eind. Met name de houding van wet houder Nauta heeft mij diep teleurge steld. Twee van zijn opvallende uitspra ken wil ik niet onvermeld laten: „Mijn stem heb je tegen, probeer het eens bij anderen. Misschien krijg je die mee". „Noem me dan namen van mensen die ook een caravan in een dorpskern heb ben staan, misschien valt er dan wat voor je te regelen". Op deze laatste sug gestie ben ik uiteraard niet ingegaan, hoewel het mij bekend is dat tenminste 1 caravan tot september in een dorps kern mag blijven staan en dat andere eigenaren pas onlangs werden aange schreven met het verzoek hun caravan uit de dorpskern te verwijderen. Dat de reactie van mijn vrouw tijdens het wegslepen emotioneel was, is goed te begrijpen. Het betekende ondermeer een vroegtijdig einde van de vakantie van haar invalide zuster. Desondanks heeft zij de ambtenaren van gemeente werken voor wie het wegslepen inderdaad een onaangenaam karwei was van thee voorzien. Grote afwezi ge bij dit karwei was wethouder Nauta. Woensdagmorgen 12 juli heb ik met de burgemeester een gesprek gehad, waarbij ook de heer Van Wilsum aanwe zig was. Het ging er mij daarbij niet om de caravan terug te krijgen. Deze had ik inmiddels verkocht. Ik wilde bij de burger-„vader" mijn ongenoegen kwijt over deze hele gang van zaken. Was het nu echt niet mogelijk geweest de cara van tot september te laten staan? Nu slapen wij in ieder geval in een tent op ons eigen erf! J. Plasman, Kaapstraat 4, De Koog Op zondag 13 augustus wordt op de Schansweg bij jeugdherberg Panorama voor de derde en laatste maal dit seizoen een autoped- en zeepkistenrace gehou den. Deelnemers kunnen zich hiervoor tot 14.00 uur aanmelden bij de start. In verband met dit evenement dienen automobilisten er rekening mee te hou den dat de toegangswegen tot de Hoge- berg tussen 13.00 uur en 17.00 uur afge sloten zijn voor het verkeer. Evenals beide voorgaande keren be looft een en ander weer een bijzonder spannend spektakel te worden. In de eerste manche van de race kunnen kin deren t/m 8 jaar zich per autoped met elkaar meten. De gebruikte (wedstrijd)- autopeds zijn beschikbaar gesteld door Jan en Marga Koomen uit Den Burg. Het is dus niet de bedoeling dat de kinderen zelf autopeds meenemen, ledereen heeft op deze manier een gelijke kans op de overwinning. In de tweede manche starten dan de zeepkisten met kleine wielen, gevolgd door de zeepkisten met grote wielen. In het bijzonder de wagens met grote wielen hebben eerder dit jaar enorme af standen afgelegd. In de eerste race kwamen er verschillende wagens (met de wind in de rug) zelfs verder dan anderhalve kilometer In de afgelopen periode verleenden B en W bouwvergunningen aan de navol gende particulieren en instellingen: W. Kuyper, Oudeschild, voor het bouwen van een garage, annex berging, De Houtman straat; P. Kuip Czn., Tienhoven, voor het veranderen van een schoolgebouw en een gedeelte daarvan omzetten in kantoorruimte, Julianastraat 11; G. van der Struijs, Den Burg, voor het verande- wen van een garage annex berging, Bernhardlaan; C. J. Niermeyer, Haren, voor het uitbreiden van een zomerhuis, Californiëweg 34; M. A. L. Witte, Oudeschild, voor het verbouwen en uit breiden van een woonhuis, Wijdesteeg 2; L. H. Visser, Oudeschild, voor het bouwen van een bergruimte. De Hout manstraat 17; Firma K. Mantje Er Zn., Dijkmanshuizen, voor het bouwen van een woonhuis met garage, Mieland 2; H. J. van Heerwaarden, De Koog, voor het aanbrengen van een kozijn, Mienter- glop 13; H. J. de Ruyter, Den Hoorn, voor het veranderen van een bijgebouw, Naalrand 11; K. de Ridder, Den Hoorn, voor het veranderen van een terras en muur, Herenstraat 45; Firma Lunter, Bolsward, voor het veranderen van een woonhuis, Warmoesstraat 12, Den Burg; Dros Magazijn, Den Burg, voor het veranderen van een voorgevel (lui fel), Weverstraat 1 en 3; P. J. Zadeits, Den Burg, voor het uitbreiden van een woonhuis, Vloedlijn 34; P. J. Daalders Aannemersbedrijf B.V., Alkmaar, voor het bouwen van een romney-hut, Wes terslag. De. zuigelingen, die aan de beurt zijn' worden op het bureau verwacht op de' tijden, waarop hurt eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 15 augustus om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 16 augus tus om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 16 augustus om 15.00 uur. Wij zoeken nog voor enkele zaterdagen voor op het haventer rein te Den Helder. v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a. Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter R. R. Siebinga, IjCikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02???) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 13.30-14.00 uur en 18.30-19.00 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, t Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 13 augustus 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur Ds. v.d. Plas Crèche voor jongere kinderen; vakantiezondagsschool voor de oudere kinderen. Uitzending via „De Lichtboei" De Cocksdorp 10.00 uur ds. Wolt- haus. Zomercollecte Kerkvoogdij Oppas voor de kinderen en kof fiedrinken na afloop van de dienst Den Hoorn 10.00 uur dhr. Veldhuis met kindernevendienst. De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra 9.00 uur Kinderkerk 19.30 uur ds. J. de Boer interkerkelijke jongerendienst De Waal 10.30 uur ds. Hoekstra Collecte Stichting Zuiderzee- fonds. Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, maandkollekte 19.30 uur: zangdienst met aansluitend koffiedrinken. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Douwes Bediening h. Doop Né de dienst koffiedrinken in „De Poort" 19.30 uur Ds. Douwes. Uitzending via „De Lichtboei". Oosterend 10.00 uur Ds. Steen, uit Bunnik. 19.30 uur Ds. Steen. GEREFORMEERDE GEMEENTE Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 11.30 uur en 19.00 uur Dienst. GEREF. KERK (Vrijhemaakt) in de Doopsgezinde kerk Den Burg 11.00 uur ds. D. Berghuis van Delfzijl. 16.00 uur Ds. D. Berghuis DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur br. Wiering. Extra collecte orgelfonds. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. Deutsche Messe: Den Burg: Samstag 18.00 Uhr Donnerstag 19.30 Uhr De Koog: Sonntag 10.30 Uhr Mittwoch 19.30 Uhr De Cocksdorp: Sonntag 19.30 Uhr Freitag 19.30 Uhr. JEHOVAH's getuigen in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. door Henk van Heeswijk. meteen weggaan". Hij kwam overeind, betaalde de verteerde consumpties en liep met het meisje naar de auto. Met horten en stoten reed hij over de Kanaal- brug. „Dat komt, omdat hij nog koud is en moet klimmen", verduidelijkte Wim. „Zo meteen doet-ie 't wel beter". Het meisje keek met ontzag naar zijn manipulaties in de auto, die steeds sneller ging rijden. „Wat kost zo'n ding nou?" „Ruim zevenhonderd", zei hij. „Wat zevenhonderd?" Ze keek ver baasd. „Toch geen guldens?" „Wat dacht je? Centen soms?" Hij schaterde het uit. Da's toch verschrikkelijk duur?" „O ja? Wat kost een paard en wagen tegenwoordig?" Ze haalde de schouers op. „Geen idee. Ik heb enkel een fiets". „Als jij bij mij in dienst wilt komen, zal ik je rijden leren". Ze rilde van schrik. „Dat durf ik niet, hoorl Enne, dat kan toch niet? Het staat niet, een vrouw autorijden". „Onzin. In Frankrijk rijden de vrou wen ook. En wat goed". „Hoe weet je dat? Ben je er dan geweest?" Hij knikte vergenoegzaamd. „Ik heb deze wagen in Amiens gekocht. En zelf hierheen gereden". „Is dat ver?" „Zeshonderd kilometer. Ik heb er drie dagen over gedaan. Maar het ging geweldig". Ze kreeg steeds meer bewondering voor hem. En toen hij eindelijk stopte voor de zaak, waar de verbouwing al aardig opschoot, steeg die bewonde ring. Want als dit zijn eigendom was, bezat hij beslist aardig wat geld. Met hem doorliep ze het hele huis. „Daar komt gelegenheid om te eten", wees hij. „Net ernaast is de keuken. Dat is gemakkelijk. Kijk maar, er wordt een doorgeefluik gemaakt. Dat heb ik in Frankrijk in een restaurant gezien. Kom, nu gaan we de bovenverdieping bekij ken. En de kamer, die jij krijgt, als je hier wilt komen werken". De kamer was in haar ogen een salon. Er stonden mooie stoelen, een tafel en een wit geschilderd ledikant. Een was tafel completeerde het geheel. „Op de gang is een wc", legde hij uit. „Bene den komen er nog twee, één voor dames en één voor heren, heel modern. Met waterspoeling". Hij liet haar de rest van de bovenverdieping zien. „Dit worden mijn kamers", vertelde hij voorts. „O ja, aan de binnenkant van jouw kamerdeur zit een sleutel. Je kunt je kamer dus op slot doen. Verder woont hier niemand. De kok, die ik krijg, woont in een dwarsstraat. O ja, en een werkster komt er voor 't ruwe werk. Alles heel gemakkelijk voor je". Op de terugweg zei hij op zakelijke toon: „Je moet wel van de week beslissen. Anders zoek ik een ander. Want ik wil op acht september openen. Jij of een ander. Maar ik heb liever jou. Enneik wil ook wel met je trouwen, als je dat liever wilt". Ze kreeg een kleur. „Gekl Ik ben pas zeventien I" „Bijna achttien heb je gezegd. Ik ken wel meer meisjes, die jong trouwen. Zitten ze oud niet meer in de kleine kinderen, nietwaar?" Bij het woord „kinderen" begon het meisje weer te blozen. „Eigenlijk lijkt het me helemaal niet, he? Met jou alleen in dat grote huis. Ik bedoel: na sluitings tijd". De man haalde, zonder haar aan te kijken, achteloos de schouders op. „Doe niet zo mal, we leven in een moderne tijd. Ik ehvoor mij hoef je niet bang te zijn. Je kunt je kamer immers op slot doen?" „Weet ik, of jij nog een sleutel hebt?" De man schoot in een lach. „Die Neliel Nou, graag of niet, hoorl Voor jou tien anderen. Denk er maar es over na. Vrijdagavond ben ik in de stad. Kom ik wel even bij Jaap binnen. Uur of zeven, denk ik. Om je besluit te horen". Die avond zei Nelie Ranzijn tijdens de maaltijd: „Ik kan een betere baan krijgen in Zaandam. Twintig gulden in de week met volle kost en inwoning. In een nieuw restaurant". Freerk Ranzijn verslikte zich bijna in een aardappel en zijn vrouw liet van pure schrik haar vork vallen. De man keek zijn jongste dochter aan. „Hoe kom je er bij? Dat gebeurt niet. Dienster in een restauranthet moet toch niet erger worden". „O nee? Mankeert daar wat aan? Aaltje Pos werkt in de melksalon in het Padjedijk. Daar kun je dinsdagsmorgens ook eten. En Aaltje is van onze kerk. Is daar soms verschil inl Waarom zij wel en ik niet?" Tja, daar was niet veel tegen in te brengen. Truus keek op haar beurt haar zuster even aan. Ze vroeg: „Wie is het! ik bedoel: de eigenaar?" „Wim Koster. Die z'n vader vroeger een tuin had aan de Zuiderweg in de Beemster. Hij heeft alles verkocht en opent acht september een restaurant in Zaandam. Heel keurig. Voor het betere publiek", echode Nelie, want dit laatste had ze immers uit Wims mond gehoord. Truus knikte. „Ik ken 'm wel. Hij rijdt in een auto, die hij zelf uit Frankrijk heeft gehaald". „Een automobiell" riep Trijnie vol afschuw uit. „Die stinkdingen zijn een gevaar op de weg. Ze rijden zo ontiege lijk hard". „Die van Wim rijdt wel zestig kilome ter in het uur", verklaarde Nelie. „Hoe weet jij dat?" informeerde Truus op scherpe toon. „O, ik ben met 'm mee geweest vanmiddag. En de zaak in Zaandam bekeken. Er is voor mij een mooie kamer. Ik kan twintig gulden in de week verdienen. Met de kost". „Maar me kind, dat geeft toch geen pasl" riep Trijnie geschrokken uit. „Jij bij die man in zo'n gevaarlijke stoom wagen I" „Het is geen stoomwagen", citeerde Nelie heel eigenwijs, „want hij rijdt op benzine". Ranzijn hakte de knoop door. „Je moeder en ik zullen het wel eens met elkaar bepraten". „Ik moet vrijdag beslissen", voegde het meisje er aan toe. „Anders neemt-ie een ander. En ik wil het graag: twintig gulden en de volle kost. Elke week" „Da's niet mis", moest Ranzijn toe geven. „Maar ik wil er eerst wat meer van weten". De volgende dag reed Freek Ranzijn met de trein naar Zaandam. Buiten het station vond hij na een paar keer vragen de weg naar de Westzijde, waar hij al gauw het bewuste perceel vond, dat men aan het verbouwen was. Hij trof het: Wim Koster was aanwezig, dus stelde de man zich voor: „Ik ben Nelie's vader en hoorde, dat u haar in dienst wilde nemen. Klopt dat?" Wim Koster bekeek de man even en stak zijn hand uit. „Fijn, om kennis met u te maken, meneer Ranzijn, Nelie heeft hoog van u opgegeven. Ze is een keurig meisje, dat van aanpakken weet. Ze is al een hele poos in de Hoógstraat bij Japie, he? Ja, ik wil haar graag bij me in dienst nemen. Bekijkt u het maar eens hij wees in een bepaalde richting dat wordt 't restaurant; de keuken is er vlak naast. Handig, he? Alles wordt heel modern. O javoor uw dochter is er boven een eigen kamer, die ze van binnen kan sluiten. Trouwens, ik sta in voor haar veiligheid. Komt u maar mee, de trap op, kunt u alles zelf bekij ken (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7