MIMA SP^RT Herinzaai We hebben geen „grip" op grondaankopen door CRM" Piet Wiersma speelde in Oosterender kerk grasland „Stad op stelten" l-ILiYtSÜIIÜIIWS Wethouder Jook Nauta: jp LAND jp BOUW Noodlokaal bij CVO-school Schietoefeningen In zijn vraagstelling had Daan Schil- ig gezegd, dat hij de manier van doen m het ministerie „stiekem" vond. Hij htte de hele zaak voor agrarisch xel een ongunstige ontwikkeling. Als iorbeelden van bedrijven die op de iminatie zouden staan om overge- imen te worden noemde Schilling i/ladura" (Eierland) en „Dorpzicht" ie Cocksdorp). De zaak bleek ook de andere raads- len nogal bezig te houden. J. C. Dros rklaarde „Ik ben als de dood voor 't ile spul" en wilde wel eens weten Ike doelstellingen CRM eigenlijk ft. Hij zag in de aankopen van het inisterie een levensgroot gevaar, want ende hij „Ze kopen ieder jaar wat en slotte zijn we alle agrarische grond (vijt en zitten we voor we hgt weten t een Landschapspark opge- heept". Dros voegde er nog aan toe, it het zaak is aktie te gaan voeren, idat het anders met Texel „volle- mis" gaat. MEDEDELINGEN S.V. Oosterend In het kader van de Texel-cup worden zaterdag a.s. opnieuw enkele wed- rijden gespeeld. Het eerste zondags- Iftal en het eerste zaterdag-elftal van .V. Oosterend moeten hiervoor naar en Hoorn. SVO 1 speelt om 17.30 uur n wedstrijd tegen ZDH 2 en om 19.15 lur komt SVO Z1 in het veld voor de redstrijd tegen ZDH 1 Op het veld aan de Vliestraat in Oos- srend spelen de C1 enC2 junioren om 3,30 een wedstrijd tegen elkaar. SVO 2 omt om 17.00 uur op eigen terrein in et veld tegen een Texel combinatie en IVO Z2 speelt om 19.00 uur tegen SVO J.R. S.V.Texel Voor zaterdag is ingelast de wedstrijd ICSC 1-Texel 1, aanvang 17.00 uur; (fertrek boot 16.05 uur. De wedstrijd j ocksdorp 1-Texel 1, is nu vastgesteld p zondag, aanvang 17.00 uur. Voor opstellingen zie het kastje. tC. Texelse Boys IVoor de jeugdleden van Tex. Boys is middels het volgende trainingspro- amma opgesteld: anaf donderdag 17 aug. A-junioren )n 19.00 tot 20.00 uur; anaf donderdag 17 aug. B-junioren van 3.00 tot 19.00 uur; anaf woensdag 16 aug. C-junioren van 00 tot 19.00 uur; anaf woensdag 23 aug. A1-pupillen, n 16.00 tot 17.00 uur; maf dinsdag 22 aug. A2-pupillen van i.OO tot 19.00 uur; inaf woensdag 23 aug. B1-pupillen an 17.00 tot 18.00 uur; anaf donderdag 24 aug. B2-pupillen, an 17.00 tot 18.00 uur; anaf dinsdag 22 aug. C-pupillen, van 7.00 tot 18.00 uur. De namen van de elftallen worden in t kastje bij Hotel De Zwaan bekend maakt. Nieuwe leden kunnen zich op de iningen nog aanmelden. A. W. RJDAG 11 AUGUSTUS 1978 VASTE AGENDA De Autobusonderneming Texel ver zorgt op donderdagmiddagen (14.00 uur tot 17.30 uur) rondritten over het eiland waarvoor belangstellenden zich bij de VW kunnen laten in schrijven. In hoofdzaak wordt de Texelroute gevolgd. Onderweg maakt men een koffiestop bij café eethuis Catharinahoeve. De buskos- ten zijn 76,75 per persoon en 73,25 voor kinderen. De trips gaan alleen door als er voldoende belangstelling is. Iedere woensdag om 14.30 uur bejaar- densoos Den Hoorn in dorpshuis De Waldhoorn. Iedere donderdag 14.30 uur bejaarden- soos De Cocksdorp in het Eierland- sche Huis. Iedere zaterdagmiddag 16.00 uur trai nen in de Dennen. Start bij camping Denrlenoord aan de Grensweg. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoesstraat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangejistenpaar Jan en Paula Brou wer. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Er zijn nogal wat graslandpercelen, die voor herinzaai in aanmerking komen. In veel gevallen is de oorzaak hiervan dat er van een mindere kwaliteit sprake is. De grasmat bestaat uit produkten met een geringe voedingswaarde, zoals kweekgras, „tuuntjesgras" of zachte dravik. Ook andere grassen van mindere kwaliteit komen wel voor. Een vervelen de bijkomstigheid is, dat de percelen wel groen blijven, maar dat de produktie achterblijft. Opnieuw inzaaien is daarom de enige methode om hier verandering in aan te brengen. Overigens speelt daarbij ook de economie een woordje mee. Door de huidige hoge grondprijzen is het pure noodzaak geworden dat de opbrengsten per hectare optimaal zijn wil men nog enigszins uitkomen. Kweekgras Wanneer in een perceel grasland veel kweekgras voorkomt, is het noodzake lijk dat eerst de kweek bestreden wordt. Deze bestrijding kan zowel chemisch als mechanisch worden uitgevoerd. Bij een chemische bestrijding kan de grasmat meestal na tien dagen weer worden in gezaaid. Wordt een mechanische be strijdingswijze van kweekgras toege past, dan wordt er meestal na twintig dagen opnieuw ingezaaid. Bemesting Nog steeds zijn er veel graslandperce len met een slechte grasmat, waarvan het pH (zuurgraad) niet op de juiste hoogte is. De grond is dan te zuur voor een goede groei van de nieuw ingezaai de grassen. Een grondmonster dat men voor het „zwart maken" van de grond neemt, kan een juiste aanwijzing geven over de bemestingstoestand. Kalkbe- mesting kan men het beste uitvoeren voordat er gefreesd wordt. Op deze manier wordt de kalk goed door de grond gemengd. Ook is er een mogelijk heid om de kalk te strooien voor het klaarmaken van het zaaibed. Op die manier kan de kalk eveneens intensief met de grond gemengd worden. Voorts is het nodig, dat er een volledige bemesting aan nieuw inge zaaid grasland wordt gegeven. Naast stikstof dient ook kali en fosfaat te worden toegevoegd. Voorkeur Onze voorkeur gaat uit naar het Ook Bert Weijdt zei zijn zegje over dit onderwerp. Hij herinnerde er aan, dat op grond van het bestemmingsplan buiten gebied het „afklassificeren" van gron den niet mogelijk is, of je zou het hele plan moeten wijzigen. Weijdt vond het een vreemde zaak dat CRM zo te zien wel de mogelijkheid heeft om de door hen aangekochte gronden op te klassi- ficeren, met andere woorden van agra rische gronden, een terrein van natuur wetenschappelijke waarde maken. Hoe de vork precies in de steel zat, werd dinsdagavond niet duidelijk. Fridt Blanken meende, dat er om van al deze problemen af te komen maar een oplossing is, namelijk het onder coöperatief beheer brengen van de gronden. Hij was het met Nauta eens dat de belanghebbende agrariërs en de agrarische organisaties „de koe bij de horens moeten vatten". Blanken vond het een illusie te menen dat je er nu iets aan zou kunnen doen. Wat je er ook over zegt, je wordt eigenlijk voor voldongen feiten gesteld; CRM doet 't toch. Wethouder Nauta merkte tenslotte nog op dat het bestemmingsplan een stuk zekerheid geeft, maar dat met graduaties blijft zitten. Hij beloofde dat als er een onevenwich tigheid in de bestemming zit, B en W daar met de belanghebbenden over zal praten. „Wij spreken onze on rustgevoelens ook steeds uit, maar op dit moment is ons instrumenta rium niet voldoende". Piet Wiersma in het vuur van zijn spel In de Hervormde Kerk te Oosterend vond dinsdagavond een optreden plaats van de organist Piet Wiersma uit Gro ningen en de sopraan Mieke Klunder uit Eelde. Dit gebeurde in het kader van de serie „Zomeravondconcerten in Texelse kerken". Bijna 200 toeschouwers waren getui ge van dit ruim een uur durende concert. Deze Oosterender concert avond had een beetje vreemde sfeer. De domimee, die een inleidend woord sprak, moest hierbij voor het eerst in zijn loopbaan tegen de ruggen van de mensen aankijken. Alle ogen waren namelijk gericht op het orgel, dat zich tegenover de preekstoel aan de andere kant van het schip bevindt. Geen applaus Het publiek gedroeg zich tijdens dit concert overigens ook anders dan men van een publiek zou mogen verwachten. Tussen twee stukken door applaudi- seerde men niet maar begon onrus tig heen en weer te schuiven. Een objek- tieve toeschouwer ontkwam hierbij niet aan de indruk, dat men zich hierbij kennelijk aanwezig achtte hij een fraaie, doch ietwat saai uitgevoerde kerkdienst. Ook de hinderlijk krakende snoeppapier- tje ontbraken niet aan dit beeld. De heer Wiersma, geen onbekende bij ingewijden, is vast organist in de Refor matorische kerk in Groningen en heeft al heel wat concerten op zijn naam. Hij treedt regelmatig op door het hele land, niet zelden samen met zangeres Mfékë- Klunder. Pas vorig jaar nog zijn zij ook in Oosterend geweest tijdens een „toer- nee" langs de Waddeneilanden. Het is de bedoeling ook dit jaar weer een der gelijke toernee te houden. Onlangs heeft de heer Wiersma zelfs enkele grammofoonplaten gemaakt, waarvan er exemplaren in Oosterend aan het pu bliek te koop werden aangeboden. Hoogtepunten Duidelijk hoogtepunten uit het dins dagavond gespeelde programma waren een Suite van J. Haydn, bestaande uit Menuett, Allegretto en Allegro mode rato; het Laudate Dominum van W. A. Mozart en het laatste programma onderdeel: Concert in C van A. Vivaldi in een bewerking van J.S. Bach. Ook de twee Welsh hymnes, waar de zangeres voor het eerst aan de beurt kwam, vielen duidelijk bij het publiek in de smaak. Hierbij was ook geen applaus te horen, maar wel een goedkeurend ge mompel. Slechts een gedeelte uit het program ma moest wijken voor de keelpijn van de zangeres, te weten „Bist du bei mir" van J. S. Bach. Dit omdat het stuk der mate hoog en lastig is, dat het met keelpijn nooit goed zou zijn gegaan. Acoustiek De welbekende goede acoustiek van de Oosterender kerk was er de oorzaak van dat orgel en zangeres tot in de verste hoeken goed te horen en te verstaan waren. De keerzijde van de medaille was hier echter wel, dat ook het rammelen van het speelwerk en het uittrekken van de registers soms door de hele kerk klonken. De heer Wiersma, die de kerk wel kende, had hier echter wel rekening mee gehouden en trok de registers alleen zo krachtig open als het publiek in slaap dreigde te vallen. Dit gebeurde nog wel eens tijdens lange stukken in een zelfde registratie. Al met al hing er in de kerk een ietwat gezapige sfeer, die toch wel de indruk gaf dat het publiek zich vermaakte. Wethouder Jook Nauta dinsdagavond in de meegedeeld, dat de gemeente totaal geen „grip" op het aankoopbeleid het ministerie van CRM. reageerde hiermee op een aag van het Texels Belang- dslid Daan Schilling, die tij- ins de rondvraag geruchten ir sprake bracht als zou CRM illetjes de aankoop van verse agrarische gronden >orbereiden. Nauta erkende wel dat er ilangs een bespreking met irtegenwoordigers van CRM en aatsbosbeheer is geweest, maar it de duidelijkheid er niet groter op geworden. De gemeente wordt pas door het inisterie ingelicht als men de aankoop iar in principe aanvaardbaar vindt. De i DA-wethouder meende dat het de j rantwoordelijkheid van de agrariërs i If is aan de bel te trekken. „Men i oet de gemeente niet passeren bij i irgelijke transacties. Het komt ook lor dat men de eigen organisaties niet j it weten. Zou men anders te werk j lan dan konden we een en ander wel- j ht coördineren", aldus Nauta. nog heel wat moeite moet doen om het kostbare papier weer terug te krijgen. De aanhouder, dat wil zeggen Laurel en Hardy, winnen tenslotte toch. Maar voor het zover is gebeuren talrijke genoeglijke zaken en vele zotte caprio len. De toegang voor de film van „Dik en dun" is zoals gewoonlijk voor alle leeftijden. Vrijdagnacht draait er opnieuw een film volgestopt met horizontale geneug ten. De titel van het werkstuk is „Sexlawine in Tirol". Hoofdrolspeler is oom Frits, die zijn vakantie bij familie in Beieren gaat doorbrengen. Hij heeft voor deze gelegenheid zijn zeer fors uit gevoerde verloofde Truudje meege nomen Het tweetal zal de bergkneuters wel even leren wat men in de grote stad onder sex verstaat. Nauwelijks zijn ze op de boerderij aangekomen of het dienst meisje ondergaat de wellust van het drif tige duo. Ook 's avonds wordt er vrolijk op los gebeierd in Beieren. En de volgende dag wordt het feest in de middag voortgezet, waaraan de boerin en de boer, die elkaar verweten, dat ze niks meer konden, met hartelust deel nemen. Bij elk nummertje knabbelt er een stukje af van oom Frits brallerigheid. De zaak loopt echter op een gegeven moment dermate uit de hand, dat Frits en Truudje de vlucht nemen en naar Berlijn terugkeren. De toegangsgrens voor deze film is op 16 jaar gesteld. Oud en jong kunnen zich zondagmid dag in het City-theater opnieuw verga pen aan de malle fratsen, die de alom bekende Stan Laurel en Oliver Hardy nu alweer jaren geleden voor de filmcamera uithaalden. De film, waarin ze ditmaal optreden heet „Stad op stelten". Ze weten zich hierin voor een moeilijke taak geplaatst. Aan een jong meisje, Mary Roberts, moet het tweetal de eigendomspapieren van een goudmijn overhandigen en dat heeft wat voeten in de aarde. Ze moeten ervoor naar het plaatsje Brushwood Gulch en dat blijkt niet zo eenvoudig te zijn. Laurel kan zoals altijd zijn mond weer eens niet houden en vertelt al vrij snel aan de verkeerde wat ze eigenlijk in Brushwood komen doen. Het gevolg is dan ook dat de verkeerde mannetjes in aktie komen en het „illustere" tweetal Op 11 augustus a.s. wordt vanaf 10.00 uur te Breezanddijk geschoten met 155 mm. frezen met daarna ploegen en desnoods kilveren van de grond. Bij het ploegen zal veel zaad van slechte grassen en on kruiden dieper worden weggestopt, waardoor de kans van direct weer opkomen van het zaad na de bewerking veel kleiner is. Voorts zal de beworte- lingsdiepte van het jonge gras bij dieper ploegen dan van de zaaifrees ook gunstiger zijn, waardoor verdroging in het eerste jaar minder snel optreedt. Graszaadmengsels Er zijn diverse graszaadmengsels in de handel. Het advies voor Texel blijft BG 5 of BG 11 voor de normaal vochthouden- de gronden. Voor de droogtegevoelige gronden kan de BG 7 mengsel goede resultaten geven. Wordt het grasland over 3 jaar weer opnieuw ingezaaid dan kan een BG 3 mengsel worden gebruikt. Men moet dan ook steeds vragen naar zaaizaad waarin de best opbrengende rassen gras ondergebracht zijn. Let op de olpdruk „Oranjebandmengsel". Om tevens de garantie te hebben dat met het zaad geen kweek in het grasland komt, verdient het aanbeveling kweek- vrij zaad te gebruiken. Dit wordt op de label aangegeven met Waardering 1. Geen dekvrucht In deze tijd van het jaar is de tempera tuur en de vochtigheid van de grond voor een snelle opkomst van het inge zaaide graszaad gunstig. Vrij snel kan er weer een gewas gras aanwezig zijn. Een dekvrucht is dan ook niet noodzakelijk. Is de grond erg gevoelig voor stuiven dan kan bij een wat latere zaai een dek vrucht wenselijk zijn. Als dekvrucht wordt daarom nog wel eens 6 kg Westerwolds raaigras van het landras (Waardering 1) gebruikt. Ook gebruik van 50 70 kg winterrogge is mogelijk. Het opnieuw inzaaien van grasland gaat gepaard met vrij hoge kosten. Bij een juiste aanpak zijn de opbrengsten steeds veel hoger dan voorheen en worden de kosten ruimschoots goedge maakt. J. Koolhof PAGINA 9 TEXELSE COURANT De Dikke en de Dunne ten einde raad. Verscheidene raadsleden hebben er dinsdag bij de behandeling van de aanvraag voor een noodleslokaal bij de CVO-school in Den Burg op aangedron gen een onderzoek te verrichten naar het verloop van het leerlingenaantal op de verschillende scholen. Fridt Blanken en Jan Witte waren beiden van mening dat het de voorkeur verdient in plaats van dergelijke nood voorzieningen permanente lokalen te bouwen. Volgens Blanken zou een eventueel surplus aan ruimte altijd wel tot zijn recht komen. Er zijn volgens hem voldoende verenigingen, clubs, organi saties en dergelijke, die met een tekort aan ruimte kampen en daar ook gebruik van zouden kunnen maken. Wethouder Jaap Westdorp ant woordde hierop dat het nu aan de orde zijnde noodlokaal niets met de uitbrei ding van de CVO-school te maken had. Als de raad zich voor een permanent lo kaal zou uitspreken, kon hij daar wel mee akkoord gaan, maar dan zou dit noodlokaal er toch moeten komen. Naar aanleiding van dit onderwerp pleitte Henk Beumkes voor meer brandveilig heid in dergelijke gebouwen. ZDH Het oefenprogramma om de Texel- cup voor Zaterdag 12 augustus ziet er als volgt uit: ZDH 2-Oosterend 1, 17.30 uur ZDH 1-SVO (Z), 19.00 uur. F.Z.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9