AGCND4 ui ,,lk wil alleen nog maar etsen maken" Waddenkwartet en Waddenkwintet „Popeye-Festival o Koersen vreemde valuta Tafeltennissers trainen weer Jan Bruin exposeert in Raadhuis Met Volkswagen de bomen in Kalf veroorzaakt schade Bromfietser gewond Snelle rijders DOK organiseert fietstocht op Texel Handbaltraining vniJL/MU £9 nuuugiuü i TEXELSE COURANT /Rl ..Er was eens een man die een gat groef. In de aarde. Toen de anderen hem vroegen wat hij daar toch aan het doen was, wat het was waarnaar hij zocht, antwoordde de man: „Niets. Ik zoek niets. Ik graaf alleen maar". Het begin van een verhaat van Frank Herzen is een van de motieven, die Jan Bruin er toe zette een prachtige ets te maken. Een van de vele etsen van de hand van deze Texelse auto-didact die tot en met vrijdag 8 september in de expositieruimte van het raadhuis te zien zijn. „In feite is 'Gaten graven' een ets waar ik de minste tijd aan heb besteed", zegt Jan Bruin. „Nauwelijks een halve dag als ik me goed herinner. Het vreemde is wel dat het toch een van de werken is die de mensen erg aan spreekt Het is vrijwel allemaal uitstekend werk dat Jan Bruin op dit moment tentoon stelt. Het dateert uit de jaren sinds 1976 toen hij in het bezit kwam van een ets- pers, die hem ongeveer ƒ1400,— heeft gekost. Hij heeft het geld bijeengekre gen door de hulp van enkele tientallen Texelaars, die wel wat in zijn kunstzin nige uitingen zagen en daar later met een ets van hun eiland voor werden be loond. Bezeten Jan Bruin begon reeds in zijn jeugd met het maken van tekeningen. Op zijn dertiende vervaardigde hij al aanplakbil jetten en tekende en schilderde hij volop. Nu is dat volledig verleden tijd geworden. Nadat hij zijn grootste wens, het bezit van een etspers, in vervulling zag gaan, heeft hij zich uitsluitend op het vervaardigen van etsen gericht, „ik ben als het ware bezeten van etsen geworden", zegt Jan Bruin. Aan het begin van de expositie han gen twee foto's, waarop in het kort de werking van het ets-procedé uit de doeken wordt gedaan. Men krijgt hier door een dieper inzicht in de problemen waar een etser mee te kampen heeft. Waarschijnlijk krijgt men hierdoor dan weer een grotere waardering voor het resultaat. Vooral als men tot het besef komt dat sommige platen (door het gebruik van diverse kleuren) wel veer tien dagen werk vergen. Wat betreft de gebruikte onderwer pen zijn vooral de etsen opvallend waar in een gevoel van gevangenschap en vrijheidsbeperking tot uiting komt. Dat vormt tevens de best vertegenwoordig de groep. Men treft op de expositie verder ty pisch Texelse landschappen en dorps- Als gevolg van een poging om een 11-jarig jongetje op de Krimweg te ont wijken, vloog de 18-jarige Duitse VW- bestuurder A. Becher dinsdagavond de bomen in. De auto liep voor ongeveer ƒ1300, schade op; onder meer was de vooras ontzet. De jongeman had de wagen onlangs voor ƒ1200, gekocht.. Hij maakte de schuiver toen het jongetje dat hij achterop reed, onver wachts linksaf sloeg om naar het erf van zijn vakantieadres te rijden. De Duitser zwenkte ook naar links en dacht hem nog juist te kunnen passeren. Op het moment dat dat gebeurde, kwam het jongetje te vallen en in een schrik reactie daarop schoot Becher met zijn auto de beplante berm in. Niemand werd ernstig gewond. Zelfportret ivoor do spiegel) uit 1976. gezichten aan. Er is ook een verzameling proefdrukken. Volgens Jan Bruin zijn de 37 getoon de etsen geen simpele platen voor een toevallige voorbijganger. Er dient wel degelijk even nagedacht te worden over de diepere betekenis, die er meestal achter zit. Maar ook zonder dat men daarvoor de tijd neemt, zijn de prenten alleen al qua techniek het bekijken waard. Te netjes De eerste produkten van zijn etswerk vindt Jan Bruin achteraf bekeken te netjes. Zelf zegt hij ervan: „Ach, dat doe je in het begin. Je polijst alle krassen, die oorspronkelijk op het mate riaal zitten helemaal weg maar plotse ling kom je tot de conclusie: waarvoor doe ik dat eigenlijk? Je moet zelf naar een goed antwoord zoeken en het ge volg is dat je de plaat maar laat zoals hij is". Het effect is bijzonder aardig. In het bijzonder de reeds genoemde ets „Ga ten graven". Op het eerste gezicht doet de plaat wat amateuristisch aan. Bekijkt men hem evenwel beter en probeert men de diepere gedachten te begrijpen, dan ziet men dat het een zeer bewonde renswaardige plaat is. Er bestaan van dit werk tien exemplaren maar geen van allen is te koop. Overigens is dat een Donderdag 24 augustus Om 19.30 uur begint in de Gereformeer de Kerk van den Burg een opname voor het EO-programma „Laat ons de rustdag wijden". Hieraan werken mee Ds. Douwes, de organist Peter Zwart, de alt mevr. Van der Haar en Betty Bakker (bugel). De deuren zijn open vanaf 19.00 uur. Liederenbladen zijn aanwezig. Vogelwachter Kok houdt in het dorps huis De Waldhoorn te Den Hoorn een dia-avond. Aanvang 20.00 uur. In De Koog speelt vanaf 20.00 uur de Duitse jeugdband „SC Vorwarts Bill- stedt" tegenover de Herv. kerk. Om 20.30 uur volgt een lampionoptocht door het dorp. Lampions gratis ver krijgbaar. Zaterdag 26 augustus In gebouw De Schakel te Den Burg ver toont Hans Ellen vanaf 20.15 uur films over zijn zendingswerk in Bolivia. Zondag 27 augustus Om 13.00 uur worden er bij Dijkmans huizen windsurfwedstrijden georgani seerd door de Windsurfclub Texel. Deelname kost voor niet-leden ƒ7,50; leden betalen ƒ5, Bij de veerhaven aan 't Horntje start tus sen 8.30 en 9.30 uur een toer-fiets- tocht, georganiseerd door de Helder- se wielervereniging DOK. Deelname kost ƒ3,50 per persoon. Maandag 28 augustus In de Hervormde kerk van Den Hoorn worden van 14.00-16.00 uur rondlei dingen gegeven. Tevens bestaat gele genheid de toren te beklimmen. Dinsdag 29 augustus In de Hervormde kerk van Oudeschild worden van 14.00-17.00 uur rondlei dingen gegeven. Vanaf 19.30 uur vergadert de gemeente raad in het Raadhuis te Den Burg. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollar Engelse ponden Oostenr. schillingen Italiaanse lires 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 Het Waddenkwartet van de firma De Bijen korf, van Terschelling. Bij de stroom van publikaties, souve nirs e.d.. die betrekking hebben op het Waddengebied, hebben zich nu ook kaartspelen gevoegd. Van de firma De Bijenkorf op Terschelling kregen wij een Waddenkwartetspel, omvattende 12 kwartetten en dus 48 kaarten. Het is een gezellig en leerzaam om hier mee te spe len. Vooral kinderen zullen er veel plezier van kunnen beleven. De kwartetten bestaan uit vuurtorens, natuurgebieden, wadplanten, schelpen, steltlopers, vissen, schepen, boeien/ bakens, meeuwen/sterns, bedreigin gen, eenden, krabben/kreeften. De kaarten zien er goed uit. De verschillen de onderwerpen zijn getekend door mevrouw Eke van Mansveld. De winkel prijs is ƒ5,95. Op dit gebied is echter concurrentie, want al eerder gaf de uitgeverij At See Een Amsterdamse automobilist kreeg schade aan zijn auto toen een op het Lageveld bij Oosterend lopend kalf tegen zijn Peugeot 504 trapte. De schade aan het rechterspatscherm van de wagen wordt geraamd op ongeveer ƒ1000, Het kalf was eigendom van veehouder R. E. Texelse Boys MEDEDELINGEN: S.V. Texel Toen de Amsterdamse toerist P K. (66) met zijn Mazda vanaf de Ploege- landerweg de Randweg wilde op draaien, nam hij de bocht te ruim, waardoor hij de 18-jarige bromfietser K.B. uit Den Burg raakte. De jonge man liep verwondingen op aan knie en enkel en moest zich onder doktersbe handeling stellen. Zijn bromfiets werd door de politie meegenomen op verden king „opgevoerd" te zijn. Bij een dinsdag gehouden snelheids controle in Den Burg en De Koog deelde de politie 14 bekeuringen uit. Op de Wilhelminalaan reden twee automobilis ten te snel, op het Schilderend 3 en in de Dorpsstraat te De Koog negen. De hoogst gemeten snelheid was tachtig kilometer in de bebouwde kom. De wieier- en toervereniging DOK uit Den Helder houdt op zondag 27 augus tus toertochten op het eiland Texel. De afstanden, die zijn uitgezet bedragen 30, 60 en 90 kilometer. Belangstellenden voor deze tochten kunnen inschrijven bij de start die plaatsvindt op het veerha venterrein (nabij fietsenverhuurderij Dros) tussen 08.30 en 09.30 uur. De kosten bedragen ƒ3,50 per persoon. Het is de tweede keer dat DOK een dergelijke tocht op Texel organiseert. Er deden vorig jaar 65 fietsenthousiasten mee. Zoals gebruikelijk eindigen alle tochten ook bij Texelse boot, waar alle deelnemers een medaille uitgereikt krij gen. De sluitingstijd is 17.00 uur. Voor de strijd op de KNVB-beker ont vangt Texel 1 zondag koploper WGW. Texel is er na de goede prestatie tegen HRC volledig uit en het zal ook nu wel met een nederlaag genoegen moeten nemen. De stand is momenteel: WGW 2 2 0 0 4 5-2 SRC 3 2 0 1 4 7-2 DTS 2 10 12 4-4 Texel 3 1 0 2 2 2-6 HRC 2 0 0 2 0 2-6 Voor de Texel-cup spelen zaterdag Texel 2-ZDH 1 en Texel 1-ZDH 2. Voor de opstellingen en aanvangstijden zie het kastje. tC. S.V. Oosterend Ook dit weekeinde komen vrijwel alle elftallen van S.V. Oosterend weer in aktie. SVO (Z) 1 gaat zaterdag naar Dirkshorn, waar de gelijknamige sport vereniging een voetbaltoernooi houdt. De Oosterenders vertrekken met de boot van 8.05 uur naar de „overkant". Zondag spelen SVO 1 en SVO 2 ook in Dirkshorn. Zij steken (met eigen auto's) om 13.05 uur het Marsdiep over. De overige elftallen komen zaterdag middag binnen de lijnen. SVO jun. B1 speelt op eigen terrein tegen SVC B1 (16.00 uur) en SVO Al ontmoet de senioren van SVO (Z) 2 (14.00 uur). SVO C1 en SVO C2 spelen zaterdag middag om 16.00 uur in Den Burg tegen respectievelijk Tex. Boys Cl en Tex. Boys C2. 's Avonds speelt SVO 3 om 18.30 uur een uitwedstrijd tegen Texel 4. In het kader van het oefenprogram ma om de Texelbeker speelt SVO (Z) 2 op woensdag 30 augustus een wedstrijd tegen ZDH 3. SVO jun. A1 ontmoet op donderdag 31 augustus Texel jun. Al. Beide wedstrijden beginnen om 19.00 uur en worden op het terrein aan de Vliestraat gespeeld. J. R. ƒ106,25 6,58 47,75 47, - ƒ129,25 37,50 2,11 4,06 14,89 24,75 uitzondering, van de 37 platen op de tentoonstelling zijn er maar acht niet te koop. Dat zijn dan meeStal unieke exem plaren, waarvan dus geen tweede be staat. De prijzen van de te verkopen etsen variëren van ƒ60,— tot ƒ200, afhan kelijk van de oplaag van de plaat. De ietwat steriele sfeer van de ten toonstellingsruimte is enigszins opgehe ven, doordat de vrouw van de kunste naar, Marga Bruin, enkele heerlijk geu rende veldboeketten heeft neergezet. W. B. Het Weddenkwintet van At See uit Helium. uit Hallum (Friesland) een „Wadden- kwintet-spel" uit. Hierbij moeten de spelers dus vijf onderwerpen zien te verzamelen onder eenzelfde noemer. Dit Waddenkwintet is veel soberder van uit voering. De samenstellers hebben ge bruik gemaakt van foto's, oorspronkelijk ansichtkaarten. Hierbij wordt onder scheid gemaakt tussen reddingboten, zeegezichten, vuurtorens, plattegron den, veerboten, landschappen, ge meentewapens. Zo heel erg nieuw is het idee om een kwartetspel over een bepaald gebied uit te geven niet. Enkele jaren geleden liet Het Open Boek uit Den Burg een Texels kwartetspel uitkomen, dat niet alleen gezellig en leerzaam, maar ook nog geestig was. Het is uitverkocht en een herdruk wordt voorlopig niet overwo gen. Voor het zondagse matinee staat dit maal weer eens een produkt uit het aloude tekenfilmgenre op het program ma. De hoofdrol wordt ditmaal vertolkt door de spinazieëtende zeeman Popeye. Tekenfilms, ook wel cartoons genoemd, vormen een filmgenre dat een zeer rijke geschiedenis kent. Naast onvergetelijke karakters als Donald Duck („Kwéééék") en Mickey Mouse, kunnen de filmcar toonisten bogen op de schepping van figuren als Woody Woodpecker, Betty Boop, Fred Flintstone en (recentelijk) The Pink Panther en Speedy Gonzalez. Popeye the Sailorman is een van hen. Een zeebonk, die de gevaarlijke situatie het hoofd biedt nadat hij wat rauwe spinazie tot zich heeft genomen. Steeds opnieuw verdedigt hij de eer en deugd zaamheid van zijn eeuwige verloofde Olive (Olijfje) tegen de lage patserige streken van zijn rivaal Bluto. Ook nu is dat weer het geval. Popeye raakt opnieuw verzeild in een eeuwige reeks heldendaden. Hij lost ze op met een on verstoorbare blik, zijn onafscheidelijke pijp en zijn ballonachtige spierbundels. En natuurlijk de talrijke blikken spinazie die hij steeds weer verorbert. De toe gang is voor alle leeftijden. De vrijdagnachtvoorstelling biedt dit maal een van de laatste afleveringen van de serie sexfilms, die deze zomer op het witte doek te aanschouwen waren. De titel spreekt ook nu weer voor zich. „Meisjes die om liefde gillen". Het ver naai gaat als volgt. Fleure is fotomodel, 'n vak dat ze in Denemarken leerde, waar ze voor harde porno werkte. Haar werk wond haar dermate op, dat ze er alles voor over had om buiten werktijd te kunnen „werken". Men noemde haar de mannengek, maar ze had er dan ook aan één per dag niet genoeg. Mick is fotograaf en voordat hij met de opna men van haar kan beginnen, komt hij met haar op de vloer terecht. Niet gewend aan dit spontane betoon van liefde, raakt hij helemaal van de kaart van Fleure. Dit tot grote afgunst van zijn assistente Olga, die al jaren vergeefs probeert hem zo ver te krijgen als waar Fleure hem in twee minuten kreeg. Olga biedt zich op dezelfde manier aan als Fleure. Mick neemt verrast het aanbod aan, maar is nog wel steeds bezeten van Fleure. Deze kan toch geen dag zonder kerel. Als Mick laat moet werken ver siert ze een monteur en als Mick hen beide bezig ziet, ziet hij in dat Olga toch wel 't meisje is dat beter bij hem past. (Toegang 16 jaar). Bij gebrek aan beter draait tot en met dinsdag a.s. ook in het avondprogram ma een sexfilm. Hij heet „(B)rokken- jagers in Tirol". Nergens is het zo rustig als in het Beierse dorpje, waar men 's zondags trouw ter kerke gaat om de preek daarna met liters bier te kunnen wegspoelen. En waar vervolgens een flink potje geknokt wordt alvorens men zich aan het zwijnsgebraad zet. Kortom, het leven daar is even vredig als het land schap mooi is. Tot op 'n goede of 'n kwade dag een Schot in het dorp ver schijnt. Deze wil enkele dagen blijven om in de omgeving naar een bepaald kruid te zoeken, dat hem zou helpen zijn potentie te herwinnen. Zijn geheim lekt uit en een vreemde onrust maakt zich van de bewoners meester, ledereen gaat op zoek naar het toverkruid. Zoals in elk Beiers verhaal wordt dit kruid na een aantal smakelijke avonturen gevon den. De Schot kan weer en in menig gezin wordt meer dan voorheen aan vrijetijdsbesteding gedaan. Tja (Toegang 16 jaar). I Het grootste evenement van weekeinde voor Texelse Boys is de zi dag op het Boysveld te houden spoi dag voor pupillen en junioren. De we strijden beginnen om 10.30 uur en wordt veel belangstelling van de ziji^ van de ouders verwacht. Omdat nog wat jeugdleiders moeten voetballen met vakantie zijn worden de ouders ve Wit Te: rot rol zocht een handje mee te helpen bij tij 3P waarneming en dergelijke. ad' Het programma voor de overige el tallen ziet er als volgt uit. Zondag sper L Tex. Boys 1 in Amsterdam tegen vereniging IJ-Boys, de dames gaan na een toernooi in Heiloo en de Tex. Boy junioren gaan naar een toernooi bij :ec vereniging Stormvogels. Alle ploegt len vertrekken met de boot van 8.35 ui naar Den Helder Vrijdag spelen zowel Tex. Boys 1 a Tex. Boys 2 een thuiswedstrijd. O 18.45 uur speelt het eerste tegen S.\ De Koog en om 19.00 uur komt b tweede voor een wedstrijd tegen S.\ Cocksdorp binnen de lijnen. De Cl en C2 ploegen van Tex. Bo^ spelen zaterdagmiddag om 16.00 ui wedstrijden tegen de C1 en C2 ploege van Oosterend. A.W S.V. De Koog Vrijdagavond speelt het eerste elft: van S.V. De Koog om 18.45 uur in De Burg de laatste wedstrijd om de Texelig cup. De tegenstander is Tex. Boys 1. Voor zondag staat de allerlaatsl oefenwedstrijd voor het begin van competitie op het programma. Or 14.00 uur ontmoeten de Kogers ee elftal, dat wordt gevormd door weri nemers van een Amsterdams Autobu bedrijf. J.v.B ZDH Zaterdag komen zowel ZDH 2 als ZD 1 in Den Burg in aktie. ZDH 2 ontmoi Texel 1 en ZDH 1 speelt tegen Texel Beide wedstrijden beginnen om 19.C uur. Voor zondag staat er op het veld aa de Witteweg een veteranentoernooi o het programma. Het begint om 9.4 uur. De finalewedstrijden zijn om 14.4! 15.30 en 16.15 uur. D.D. i< In de gymnastiekzaal aan de Elemei s (het voormalige HBS-lokaal] beginne op woensdag 30 augustus de traininge van de MST-tafeltennisvereniging Tel tak. Naast de woensdagavonden word er eveneens op vrijdagavonden ge traind. De tijden zijn: woensdag 18.30 20.30 uur en vrijdag 20.00-22.30 uur. Gedurende de eerste weken zijl beide speeldagen bestemd voor zowe junior- als seniorleden. Men wil daarn: pas een verdeling gaan maken afhankel lijk van de getoonde belangstelling. Di f tafeltenniscompetitie in NTTB-verban< begint alweer in de week van 16 tot 2 september, zodat het erg belangrijk is di trainingen te komen volgen, vooral voo de competitiespelers. De thuiswedstrijden voor Tetak zullei plaatsvinden op zaterdagmiddag vai 13.30-16.30 uur in gymzaal Elemert. Recreatieleden en nieuwe leden kun nen zich zowel woensdag als vrijdag er zaterdag opgeven bij het bestuur. De training voor de leden van de MST-handbaldub begint op vrijdag 25 augustus. Een en ander vindt plaats ir sporthal „Ons Genoegen". Men kom' bijeen tussen 20.30 en 21.30 uur. Te koop meisjesfiets, leeft, tot 12 jaar en een autoped. Thijsselaan 99, tel. (02220) 3073. Zaterdagavond Moon- lightbowlen. Bowling De Koogel, Dorpsstr. 29, De Koog, (02228) 672. U gaat verhuizen? Dan heeft U wel wat op _ts ruimen. Boeken, tijd schriften, strips. Wilt U dan even om mij denken. Harm Spigt, De Koog, Texel, (02228) 311. Te koop koelkast met vriesvak en diepvrieskist. C. Gieles, Hollewal 22, tel. 3259. Windsurfcentrum Texel. Dagopleiding en kindercursus vanaf 9 jaar o.l.v. een gedipl. instr. Opgave Haven 17, tel. 02220-4575 b.g.g. Gerard Roeper 02225-238

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2