Padvinders gingen op autobussafari Geraamte van potvis na .25 jaar toch compleet Voor het weekend 'RESTEN VAN KOP LAGEN BIJ VLIELAND zon. maan en hoog watep Cor Ellen vraagt maatregelen tegen taxichauffeurs Raadsvergadering Zuigelingenbureau Duitse jeugdband speelt in De Koog „Musica Texla" weer van start uur'9b Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: (RIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 S TEXELSE COURANT PAGINA 5 Sietsma bij de onlangs tentoongestelde overige skeletdelen van de potvis. Vorige week maakten de oudere leden, van Scouting Texel per autobus een acht dagen durende Safari door de landen van de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland. Aan de „Safari 1978" werd deelgenomen door 26 jongelui ver gezeld van een uit zeven personen be staande leiding. Een dergelijke Safarireis wordt eens per vier jaar georganiseerd. In 1974 gingen de oudere padvinders (11 t/m 16 jaar) voor de laatste keer naar het buitenland. Toen werden uitsluitend België, Luxemburg en Nederland be zocht. Het is de bedoeling om over enkele weken voor belangstellenden een avond te organiseren waarop de tijdens deze reisgemaakte dia's vertoond zullen worden. De trip begon dit maal op zondag 13 augustus toen men voor dag en dauw naar zuidelijker streken vertrok. De tocht leidde die dag naar een camping in de omgeving van het Noordfranse stad je Compiegne. 's Middags werden in Brussel de benen gestrekt en bewon derde men ondermeer de Grote Markt en het wereldbekende „Manneke Pis". Parijs 's Maandags ging de reis in de richting van de Franse hoofdstad en werd het Parijse vliegveld „Le Bourget" bezocht waar de groep een juist opstij gende Concorde zag. In de stad zelf kwam men ogen te kort. Met de bus (chauffeur J. Kager) maakten de jon gelui een rondrit langs de bekendste punten zoals de Eifeltoren, de Are de Triomphe en de Notre Dame. Maandagavond sloeg men in de buurt van Reims de tenten op wat evenals in Compiegne met veel bewondering door de plaatselijke bevolking werd gadege slagen. (In minder dan een kwartier stonden de tenten overeind en pruttelde het eten op het vuur). Na dinsdagoch tend de bekende kathedraal van Reims te hebben bezocht, vertrokken de pad vinders 's middags naar het Belgische Dinant. Bij het naburige plaatsje Spon- tin bleef de groep enkele dagen staan en maakte tochten in de omgeving. Woensdag volgde een bezoek aan de grotten van Rochefort en aan een in de omgeving van Han sur Lesse gelegen wildpark. In Dinant bezochten de pad vinders op donderdag de Citadel en maakten een boottocht op de Maas. Bastogne Vrijdag werden de tenten weer in de bus geladen en vertrok de groep in de loop van de morgen naar Bastogne. Men trof het hier bijzonder, omdat juist vrijdag in Bastogne een reünie van oud-strijders plaatsvond. De padvinders waren getuige van de bijeenkomst die werd gehouden, omdat 35 jaar geleden het Ardennenoffensief plaatsvond, waarbij 75.000 soldaten omkwamen. Ter gelegenheid hiervan waren onge veer 200 oude legervoertuigen en vele oud-strijders bij en in Bastogne verza meld. Na deze opwindende dag reisden de Texelse padvinders via Luxemburg naar West-Duitsland. Nu werd in de omgeving van de Ruhrsee gekampeerd. Nadat zaterdag Keulen bezocht was (waarbij sommigen de Domtoren be klommen) overnachtte men zaterdag avond in het Limburgse Geulle. Moe maar vol van allerlei herinneringen aan een interessante reis zetten de padvin ders zondagavond weer voet op Texelse bodem. Volgens het raadslid Cor Ellen van het Pakt is het nog steeds slecht gesteld met de verkeersmentaliteit van de mees te taxichauffeurs op Texel. In de on langs gehouden vergadering van de commissies voor algemene zaken en financiën zei hij, dat in vier weken tijd op Texel drie taxi's total loss zijn gereden. Ellen vroeg om „passende maatregelen" en de burgemeester zei die in overweging te zullen nemen. De zon komt 27 augustus op om 6.42 uur en gaat onder om 20.39 uur; 30 augustus op om 6.47 uur en onder om 20.33 uur. Maan: 25 aug. L.K.; 2 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag25aug. 1.27en 13.55 Zaterdag 26 aug. 2.00en 14.33 Zondag 27 aug. 2.49 en 15.36 Maandag 28 aug. 4.00 en 16.56 Dinsdag 29 aug. 5.24 en 18.21 Woensdag 30 aug. 6.40 en 19.35 Donderdag 31 aug. 7.47 en 20.34 Vrijdag 1 sept. 8.42 en 21.25 Zaterdag 2 sept. 9.28 en 22.08 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdagavond 29 augustus, aanvang 7.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen vergadering 8 augustus 1978. 2. a. ingekomen stukken b. mededelingen 3. Verlening van eervol ontslag aan de heer M. L. Kempenaar als direkteur van de Sociale Dienst Texel. 4. Voorziening in de vakature Direkteur Sociale Dienst Texel. De voordracht zal nog nader bekend worden gemaakt. 5. Ondersteuning van de FNV in zijn streven naar verlaging van de veer- tarieven voor inwoners. 6. Vaststelling verordeningen op grond van de Winkelsluitingswet 1976. 7. Overeenkomst tot overdracht van rioolzuiveringstechnische werken aan het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen Kennemerland en West-Fries land. 8. Vaststelling voorbereidingsbesluiten: a. voor een gedeelte van Den Burg (bouwplan Hillen) b. voor gedeelten van De Koog (bouwplan N.H. Kerk en Bouwplan Van Hoorn) 9. Subsidiëring woningverbetering. 10. Restauratie panden Waalderstraat 7, 9, 11 en 13. 11. Voortzetting exploitatie hotel De Lindeboom. 12. Wijziging gemeentebegroting 1977. 13. Wijziging gemeentebegroting 1978. De. zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 29 augustus om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 30 augus tus om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 30 augustus om 15.00 uur. Op uitnodiging van enkele midden standers uit De Koog treedt donderdag avond in de Dorpsstraat een uit het Westduitse Hamburg afkomstige jeugd band op. Deze band, de „Jugendspiel- mannszug SC Vorwarts Billstedt von 1913 eV" begint haar optreden om ongeveer 20.00 uur. Na een kort concert volgt een lampionoptocht door het dorp. De lampionnen worden gratis beschikbaar gesteld. Het korte concert wordt gegeven op het pleintje tegenover de Hervormde Kerk van De Koog. Het optreden van de band w'erd mogelijk omdat het gezel schap op dit moment logeert in „De Zil vermeeuw" te De Koog. Voorafgaand aan het avondprogramma gaan de jon gelui 's middags alle Texelse dorpen af om daar muzikaal acte-de-presence te geven. Het orkest „Musica Texla", dat aan het eind van het vorige seizoen bestond uit 26 amateurmusici, start zijn wekelijk se activiteiten op dinsdag 29 augustus in het Fanfaregebouwtje aan de Witte Kruislaan in Den Burg. Iedere amateur- muzikant(e) die een instrument bespeelt dat enigszins in de bezetting van het orkest past, kan zich hiervoor aanmel den; Men begint wekelijks om 20.00 Het vorige winterseizoen werd beslo ten met een grote variëteit aan instru menten. In het orkest werden onder meer de volgende instrumenten be speeld: viool, vedel, cello, banjo, man doline, accordeon, blok- en dwarsfluit, hobo en klarinet. Het geheel staat onder leiding van Dyo Wassink. Voor inlichtingen kunnen belangstel lenden terecht bij de adressen: mevr. A. G. Luijsterburg, Boodtlaan 46, De Koog, tel. (02228) 213; mevr. A. Terp stra, Beatrixlaan 52, Den Burg; mevr. M. Pauptit, Thijsselaan 91, Den Burg, tel. (02220) 3357 of bij de dirigent D. Wassink, Vloedlijn 31, Den Burg, tel. (02220) 4109. Dat het aantreffen van een potvis een zeldzaamheid is, blijkt wel uit het feit dat het Texelse exemplaar de derde was, die deze eeuw in ons land werd gesigna leerd. De andere twee spoelden in februari 1937 aan in de omgeving van Terneuzen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Ambulance fin geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Krulsgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02720) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 27 augustus 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Hoekstra Uitzending via „De Lichtboei" De zegswijze „De wonderen zijn de wereld nog niet uit" mag ^an een oudbakken cliché zijn, het vormt toch de beste illustra- ie bij het voorval, waarmee het Natuurrecreatiecentrum vorige veek werd geconfronteerd. Op het wad ten zuiden van de Vlie- tors trof men namelijk de ontbrekende skeletdelen aan van de totvis, waarvan het lichaam precies 25 jaar geleden op de Texelse Hors werd gevonden Het toeval wilde bovendien dat het in 1953 aangespoelde ge- leelte juist veertien dagen geleden, voorzien van een Filyesther omhulsel op de buitenwand van het NRC was ngebracht! Theo Eilander uit De Cocksdorp was le eerste die de ontbrekende bovenkaak ïnkele weken geleden aantrof tijdens ten vistochtje. Het enorme stuk bot lag tabij een van de geulen, die de zoge naamde „Steenplaats" ten zuiden van le Vliehors doorsnijden. NRC-directeur Gerrit de Haan, die hij tan de vondst in kennis stelde, dacht iaarbij direkt aan de kop van de potvis jit 1953. Volgens hem zou het wel een rerschrikkelijk toeval zijn als er nu weer ien zeedier van een dergelijk kaliber ge- ronden was. Potvissen zijn namelijk uterst zeldzaam in deze streken. In de lerste plaats omdat de zee hier te indiep is, maar ook omdat zij hier onvol- ioende voedsel (hoofdzakelijk inktvis- ;en) kunnen vinden. Achteraf bleek De laan het bij het rechte eind te hebben. (zuidpunt van de Hors) op woensdag 12 juli 1953. Het dier dat ongeveer 15 meter lang was, verkeerde in een verregaande staat van ontbinding toen men hem daar aantrof. Volgens dr. A. B. van Deinse, die het in 1953 aangespoelde dier onder zocht, was de potvis (een mannetje) reeds enkele weken dood. Hij was vermoedelijk een natuurlijke dood ge storven en afkomstig uit het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Via een kort voor de stranding optredende noordwesterstorm was het dier in de richting van de Texelse kust gedreven. Nu ook het bovendeel van de bek van het dier is gevonden, staat het voor NRC-directeur Gerrit de Haan bij de enorme bovenkaak van de potvis. De hoge zijde van het gevaarte is de achterkant van de kop. gebleken is. ten zuiden van Vlieland op het Wad vastraakte. De Texelse potvis is, hoewel hij met 15 meter een respectabele lengte heeft, toch een van de kleintjes in zijn soort. Potvissen kunnen wanneer ze volledig volgroeid zijn ongeveer 20 meter lang worden. Ze bereiken leeftijden van 20 jaar. Uit waarnemingen van walvisvaar ders heeft men kunnen afleiden dat potvissen in scholen van verschillende grootte leven. Soms maken daar wel ongeveer honderd dieren deel van uit. De scholen staan onder leiding van enkele oudere mannetjes (door de wal visvaarders „schoolmasters" ge noemd). Deze wijze van leven heeft tot gevolg dat veel jongere mannetjes uitge stoten worden. Zij kunnen op hun tochten vrij hoog noordelijk en zuidelijk afdwalen. Cijfers Een potvis legt met gemak een afstand van 10 15 km per uur af en als Ondergestoven Het manshoge bot lag op zijn kop in Iiet zand en was gedeeltelijk onderge- itoven. Bij nader onderzoek constateer- le men vorige week woensdag ter plaat- ;e dat er ook nog enkele andere nissende skeletdelen op deze plaats la- ;en. Deze zitten echter zo diep onder iet zand, dat men de berging daarvan raorlopig heeft uitgesteld. De bovenkaak van de potvis werd 'orige week woensdag in samenwer- ting met schipper Piet Slik van het inderzoekingsvaartuig „Hydra" door Serrit de Haan en NRC-medewerker Wiebe Sietsma opgehaald. Er werden laagwater enkele trossen onder het levaarte aangebracht en toen de vloed ipkwam werd met behulp van de ichroef van de „Hydra" een grote hoe- (eelheid zand rondom het bot wegge- ilagen. De enorme kaak kon daarna ta- Inelijk eenvoudig aan boord worden jetakeld. Vrijwel onbeschadigd kwam lij in de loop van de middag bij het NRC lan. Hier werd de potviskaak onder een jeïmproviseerde douche gezet om het ian allerlei aangroeisel te ontdoen. Het grootste gedeelte van deze potvis poelde aan in de omgeving van Paal 6 De Cocksdorp 10.00 uur de heer H. Veldhuis Zomerkollekte kerkvoogdij Den Hoorn 9.00 uur ds. Wisman De Koog 19.30 uur ds. Wolthaus coll. algemeen kerkewerk De Koog 10.00 uur aanvang Zon- dagssschool. De Waal 10.30 uur ds. Wisman Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus koll. algemeen kerkewerk Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Douwes 19.30 uur Ds. De Boer Uitzending via „De Lichtboei" Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer 19.30 uur Ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Den Burg 11.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur Ds. J. van Woer- den-Surink, uit Amsterdam. DEUTSCHE EVANGELISCHE GOTTESDIENST De Koog 11.45 Uhr in die Hervormde Kirche ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. Deutsche Messe: Den Burg: Samstag 18.00 Uhr Donnerstag 19.30 Uhr De Koog: Sonntags 10.30 Uhr Mittwoch 19.30 Uhr De Cocksdorp: Sonntag 19.30 Uhr Freitag 19.30 Uhr. JEHOVAH'S getuigen in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Een foto uit 1953, waarop o.a. Gerrit de Haan en Michel Binsbergen bozig zijn het dier uit te benen. NRC-directeur Gerrit de Haan wel vast, dat de potvis eerst via het Marsdiep in de Waddenzee terecht kwam. Het ontbindende dier is daar door gasvorming in de ingewanden als het ware ontploft, waarna de twee gedeel tes weer de Noordzeekant opdreven. Het grootste, en tevens zwaarste deel ging in de richting van het Marsdiep en strandde op de Hors. De kop dreef naar het Eieriandse Gat waar het, zoals nu het dier in een opgewonden toestand verkeert, doorploegt hij het water wel met snelheden van meer dan 25 km. Op de Blauwe Vinvis na zijn potvissen de grootste zoogdieren die er op aarde voorkomen. Ze kunnen 20 80 minuten onderwater blijven, nadat ze gedurende een kwartier hun longen volledig „vol gepompt" hebben. Ze kunnen daarmee langer onderblij ven dan welke walvis ook, met uitzon dering van de Butskop. Hoewel het uiteraard geen diepzeebewoners zijn duiken zij tot grote diepte. Er worden cij fers van 600 700 meter genoemd, maar in enkele gevallen blijkt een potvis tot 900 meter gegaan te zijn. Dit leidde men af uit het feit dat de dieren met inktvis sen bovenkwamen, die op een derge lijke diepte leefden. Aan sommige pot vissen is duidelijk te zien dat ze zware gevechten met enorme inktvissen ach ter de rug hebben gezien de grote litte kens die op hun kop te zien zijn.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5