Cjroen '^wartsjexeh in het hart-, Laatste hoop gericht op Economische Zaken Prijs veerabonnement blijft ter discussie Raad geeft college toch groene licht Ook De Koog krijgt mooie straat cadeau 2000 Koersen vreemde valuta Raad wijzigde FIMV-verzoek Vreemde gang van zaken bij „Lindeboom-debat RST NEEMT RISICO NIET Teso heeft woensdagmiddag het con tract met Rijn Schelde Verolme voor de bouw van een dubbeldeks veerboot opge- Jzegd. Reden was dat de onderneming de financiering van de bouw tot dusver niet heeft kunnen rondkrijgen. Baby? Direkt het huis uit! Architect Visser koopt „Asiel" W. Ham kocht 't Steigertje Wie? EO-regio houdt presentatieavond AKI (02220) aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiumuiiuumii^ gesloten. 1 Bakker b.v. RIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 TEXELSE 91e JAARGANG Nr. 9307 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, elefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Jen Burg, telefoon 3543. Jitgave: Langeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. Teso trekt opdracht in Met deze mogelijkheid was in de bouwopdracht rekening ge houden. Dat Teso de financiering naar genoegen moest kun nen regelen, was als ontbindende voorwaarde opgenomen. Dat het met de financiering niet lukte was het gevolg van de definitieve wei gering van minister Tuynman om voor iet TESO-schip een investeringspremie ran ongeveer 7 10 miljoen beschikbaar te Keilen. Aanvankelijk was 21 augustus -de uiterste datum waarop TESO zich *kon terugtrekken, maar in overleg met de werf werd die datum verschoven naar 31 augustus in de hoop dat het alsnog zou lukken geld los te krijgen. Dat lukte dus niet en TESO moest dus het contract opzeggen omdat zij er anders aan vast zou zitten. Het contact met de werf blijft normaal voortduren. Als de zaken alsnog op bevredigende wijze kunnen worden geregeld zal de opdracht aan het RSV-concern opnieuw worden gegeven. Hoop De hoop is gericht op geld van eco nomische zaken. De minister is van de jongste ontwikkelingen op de hoogte gesteld maar heeft nog niets van zich laten horen. TESO heeft inmiddels uitvoerige besprekingen met de Duitse werf Jos Meijer in Papenburg achter de rug, evenals met de Nord Deutsche Bundesbank die het schip bij eventuele bouw in Duitsland zou kunnen financie ren. Volgens directeur Th. Hoogerheide van TESO is het project in Duitsland wel rond te krijgen, maar wordt veruit de voorkeur gegeven aan bouw in Neder land als dat ook maar enigszins mogelijk is. In Den Haag wordt momenteel alles ondernomen om het zover te krijgen. Pijn en moeite Inmiddels is gebleken dat financiering bij het uitblijven van een rijkspremie ,,met pijn en moeite" mogelijk is, maar het probleem is dan de wijze waarop. Het gaat er in dat geval om de aflossing e.d. zodanig te regelen dat de kapitaals- lasten zo laag worden gehouden en de tarieven dus niet al te rlgoreus hoeven te stijgen. Als TESO wel de gewenste investe ringspremie krijgt zullen de tarieven gemiddeld minder dan 5% omhoog gaan. De Texelse gebruikers van het veer zullen er zelfs helemaal niets van merken. Lukt het met de premie niet dan komt dit voornemen op de tocht te staan en zullen de tarieven wellicht aanzienlijk omhoog moeten. Hoogerheide: „Laten we daar maar niet op vooruitlopen. Ik heb nog steeds hoop dat het goed komt" Westduitse marken 100 7106,50 Belgische francs 100 7 6,55 Franse francs 100 7 48,00 Zweedse kronen 100 7 47,25 Zwitserse francs 100 7128,00 Deense kronen 100 7 37,75 Amerikaanse dollars 1=7 2,14 Engelse ponden 1 7 4,10 Oostenrijkse schillingen 100 7 14,89 Italiaanse lires 10.000 7 24,50 MMMWIMMWMMMMMMMAM De gerestaureerde armenkamers in de Waalderstraat zullen uitslui tend door één en twee-persoons huishoudens mogen worden be woond. De gemeente zal van de woningbouwvereniging verlangen dat hieraan zeer streng de hand wordt gehouden. Als zo'n twee persoons huishouden zich met iemand uitbreidt „hoe klein ook" zal onmiddellijk de huur worden op gezegd. Aldus deelde wethouder Jan Zuidewind dinsdagavond mee in de gemeenteraadsvergadering. Architect Jan Visser uit Oosterend heeft met de gemeente overeenstem ming bereikt over aankoop van het voormalige Asiel aan de Burgwal. Hij is voornemens het uit ca 1840 daterende gebouw te restaureren. Waarschijnlijk tal het Architectenbureau Texel er in worden gevestigd. Bij deze aangelegenheid zijn ook vier kleine aangrenzende woningen betrok ken. Het is de bedoeling dat deze worden gesloopt en vervangen door drie nieuwe woningen, waarvan er zeker twee zullen worden afgestoten. Over een van deze huisjes stelde Daan Schil ling dinsdag in de gemeenteraad vra gen. De bewoonster, mevrouw Huis man, is naar een bejaardenwoning gegaan. Hangende de sloop is haar plaats ingenomen door een medewerker van architect Visser om te voorkomen dat het huisje wordt gekraakt. Jan Visser vertelde ons dat hij van de hele operatie geen cent beter zal wor den. Door middel van een speculatiebe- ding wordt voorkomen dat winsten worden gemaakt. Het opknappen of restaureren van historische of beeldbe palende huisjes is zijn hobby. Los van deze zaak staat het feit dat Visser zijn architectenbureau binnenkort naar Den Burg overbrengt; hij wordt (de enige) gebruiker van het onlangs door Texel Vastgoed gekochte Eben Haezer in de Julianastraat. De gemeenteraad heeft zich dinsdagavond unaniem uitgesproken voor verlaging van de veertarieven voor de inwoners van Texel, echter zonder daarbij bedragen te noemen. Zoals bekend had het college van B. en W. op initiatief van het plaatselijke FNV-bestuur de raad voor gesteld zich uit te spreken voor een Texelaarsabonnement van 715,— per jaar voor volwassenen en 77,50 voor kinderen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zou dat mogelijk moeten maken door het ver strekken van een jaarlijkse subsidie van 7450.000, Op voorstel van Bert Weijdt van Texels Belang werden deze bedragen uit de motie geschrapt met als argument dat de kansen op succes bij de onderhan delingen dan groter zouden zijn. Het moet niet bij voorbaat worden uitgesloten dat een Texelaarsabonnement voor een ander laag bedrag wordt ingevoerd. kers van de veerdienst 6% hogere tarie ven zouden gaan betalen. Bert Weijdt wees deze oplossing van het probleem met kracht van de hand. Hij was alleen voor het abonnement als het rijk de B. en W. laten weten dat aan de aktie van het FNV alleen gemeentelijke steun kan worden gegeven als met democra tische en wettelijke middelen wordt ge werkt. Van Pakt-zijde riep de voor waarde enige bedenkingen op. „Waar begint en eindigt de democratie?" zo vroeg Henk Beumkes zich af, kennelijk bang dat een krachtig voortgezette aktie van het FNV door eventuele tegenstan ders al gauw als onwettig of ondemo cratisch zou kunnen aangemerkt. Fridt Blanken zei dat het college blijkbaar bang is zich aan koud water te branden en vond de hele voorwaarde overbodig. Beumkes sprak er zijn voldoening over uit dat de houding van TESO ten op zichte van het Texelaarsabonnement beter is geworden. „We zijn op de goede weg". Niet ten koste van toeristen Het Texelaarsabonnement zou ook mogelijk zijn als de niet-Texelse gebrui- kosten daarvan draagt. Ook vond hij het onjuist dat TESO de subsidie bij het rijk zou moeten aanvragen, vooral omdat de onderneming al met dezelfde minister in de clinch ligt in verband met de inves teringssubsidie voor de dubbeldekker. „U moet niet TESO de kolen uit het vuur laten halen die anderen er in hebben gelegd. Het enige dat TESO moet doen is de argumenten helpen onderbouwen waarmee wij de minister benaderen". Weijdt wilde verder dat het subsidieverzoek zou worden ge steund door alle Texelse organisaties en landelijke organisaties met Texelse afde lingen. Wijziging De ideeën van Weijdt vonden weer klank in alle frakties en deze wijzigden dan ook hun oorspronkelijke standpunt. „Weijdt heeft op een plezierige manier roet in het eten gegooid", zei Blanken, die van mening was dat gemeente en TESO sémen de subsidie moeten aan vragen. Gerard van der Kooi van de VVD wilde meer zekerheid dat de FNV niet tot harde aktie overgaat. Hij wilde zelfs dat B. en W. van het FNV-bestuur zouden verlangen dat zij schriftelijk ver langt van harde aktie af te zien. Burge meester Engelvaart vond het echter te ver gaan zoiets te vragen. Bar ,,'t Steigertje" aan de De Ruyter- straat te Oudeschild is onlangs overge nomen door W. Ham uit Den Hoorn. Ham was reeds vennoot in de B.V. A. van der Meer maar heeft nu ook de aandelen van zijn medevennoten over genomen. In januari had de B.V. A. van der Meer het horeca-etablissement ge kocht van A. de Wijn uit Den Burg. Jaring Moll blijft de scepter zwaaien als exploitant van ,,'t Steigertje". Voor het rondbrengen van de Texelse Courant in het gebied Waalderweg, Ongeren en Bargen zoeken wij een be zorger. Het gaat om ca. 30 kranten, die op dinsdag- en donderdagmiddag na 15.00 uur in onze drukkerij moeten wor den afgehaald. Welke scholier of andere geïnteresseerde voelt iets voor dit kar weitje? Nadere informatie bij drukkerij Texelse Courant, Parkstraat 10, tel. (02220)2741 In het kader van de aktie EO-regio organiseert de Evangelische Omroep op vrijdagavond 8 september een gratis toegankelijke presentatieavond in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Deze manifestatie staat in het teken van het evangelie en de mogelijkheden die de EO heeft bij de verkondiging daarvan via radio en televisie. Er wordt gesproken door het EO-bestuurslid J. Kits en Jaap de Wit, medewerker van de EO-persdienst. Daarnaast is plaats ingeruimd voor koor- en samenzang. Muzikale mede werking wordt verleend door het jeugd koor „The Messengers" o.l.v. Jan Beijert, de kopergroep van de muziek vereniging Excelsior en de organist J. J. Vaas. De algehele leiding van de avond is in handen van T. van Ommen. Het plan om de ondernemers van de Dorpsstraat in De Koog een baatbelasting te laten betalen als bijdrage in de kosten van de herinrichting van de straat, gaat niet door. Evenals in Den Burg zullen de verfraaiingen geheel door de plaatselijke en hogere overheid worden betaald. Het straatherstel wordt gesubsidieerd door Economische Zaken op grond van een regeling die herstel van het koopkli maat in verouderde winkelconcentraties tot doel heeft. In Den Burg voldeed het projekt aan de geldende maatstaven maar in De Koog was een „haalbare" subsidieaanvraag alleen mogelijk door de toezegging te doen dat een deel van de kosten door de ondernemers zou worden gedragen. In De Koog speelde meer dan in Den Burg individueel belang een rol. Hoewel B. en W. nog steeds achter deze gedachte staan en een bijdrage van de ondernemers dus billijk vinden, zijn ze daar nu toch van terug gekomen. „Op grond van het desbetref fende bestemmingsplan zijn er redenen om de ondernemersbijdrage in herover weging te nemen", waaraan wordt toegevoegd dat tijdens de voorbereiding van het bestemmingsplan van gemeen tewege is toegezegd dat voor een aantrekkelijke inrichting zou worden gezorgd. Zodat B. en W. in laatste instantie tot de konklusie kwamen dat toch maar van de voorgenomen baat belasting moest worden afgezien. Het geld komt nu uit het gemeentelijke fonds „stadsverfraaiing". Vreemd Jan Witte zei in de raadsvergadering van dinsdagavond de gang van zaken nogal verwarrend te vinden. Wethouder Nauta merkte op dat B. en W. de zaak Lees verder op pagina 2 Omdat de Recreatiestichting Texel niet bereid bleek het risico van een nieuw exploitatietekort van hotel ,,De Lindeboom-Texel" nog langer te dragen heeft de raad er in toegestemd dat de ge meente de eventuele tekorten tot 15 september van het volgend jaar op zich neemt. Dinsdag avond gaf men het college het groene licht door het aannemen van een door Bert Weijdt inge diende motie. B. en W. werden daarmee gemach tigd „de studies en voorbereidingen voor de realisering tot het behouden van hotel „De Lindeboom-Texel" voort te zetten." Er wordt daarbij gestreeft naar een plankeuzebepaling voor 1 januari 1979. In deze motie is bovendien neer gelegd dat voor 1 april 1979 tot een defi nitieve besluitvorming moet zijn geko men. Met het aannemen van de motie Weijdt aanvaardt de gemeenteraad alle financiële konsekwenties onder voor waarde dat deze bij de verwervingskos ten van het pand wordt bijgeschreven. Een en ander in nauw overleg met de RST. Voordat deze motie werd aanvaard was er dinsdagavond nogal wat conster natie in de raadszaal. Als gevolg daar van kwam het zelfs tot een langdurige schorsing waarbij de frakties de zaak in eigen kring nog eens uitdiepten. In de toelichting die burgemeester J. A. Engelvaart bij het begin van het „De Lindeboom-Texel"-debat gaf werd na melijk pas duidelijk hoe de zaken er pre cies voor stonden. Het RST-bestuur had in de loop van dinsdag de gemeente van zijn standpunt op de hoogte ge steld. Dit was gedaan naar aanleiding van een vorige week donderdag gehou den vergadering, die (vermoedelijk) was belegd naar aanleiding van het aan de raadsleden verzonden pré-advies over de mogelijkheden tot behoud van „De Lindeboom-Texel". De meeste raads leden kwamen er dus dinsdagavond pas achter hoe de Recreatiestichting er over dacht. De wethouders Westdorp en Nauta en de raadsleden Koorn en Schilling zitten zelf in het RST-bestuur en waren dus wel op de hoogte, maar hadden klaarblijkelijk hun fraktiegenoten en mede-raadsleden niet ingelicht. Iets waar sommigen bepaald niet over te spreken waren. Het kwam er uiteindelijk op neer dat het door het college geproduceerde pré advies in de prullebak gegooid kon worden. Naar aanleiding van het voor stel van burgemeester Engelvaart stelde het scheidende Texels Belang-raadslid Weijdt tenslotte een motie op waar de meerderheid van de raad zich achter kon stellen. De meeste frakties tekenden daarbij aan dat men in dit geval eigenlijk wel moest omdat „een keus maken zonder een keus te hebben erg moeilijk is". Het zou er dan op neerkomen dat „De Lindeboom-Texel" per 1 januari „dichtgespijkerd" moet worden en daar voelde niemand iets voor. Burgemeester Engelvaart erkende in zijn inleidende betoog dat de zaken rond hotel „De Lindeboom-Texel" tot dusver niet die snelheid hadden die ze moesten hebben. Hij vond evenwel dat er te grote belangen op het spel staan om voortijdig (d.w.z. per 1 januari 1979) af te haken zoals tot dusver de bedoeling was. Om het gebouw te behouden is er in ieder geval nóg een jaar nodig. De nieuwe raad, die op 5 september aan treedt, krijgt het „De Lindeboom- Texel"-plan in het vierde kwartaal op nieuw te behandelen. Na studies door een werkgroep zou het plan omstreeks maart/april naar GS toekunnen en zou men over precies een jaar weten waar men aan toe is. Naar aanleiding van enkele door Fridt Blanken gestelde vragen over de finan ciële kant van de zaak zei de burge meester dat het in het optredende exploitatieverlies bij de boekwaarde zou worden bijgeschreven. Als dit verlies even groot zou zijn als het in het afgelopen jaar was betekent dit onge veer 7150.000, In totaal komt men dan op een bedrag zo'n 1,1 miljoen gulden (te weten: aankoop 7850.000,— plus tweemaal 7150.000, Wethouder Nauta lichtte toe dat er geen geld voor exploitatieverlies op tafel zou komen. Dat zou alleen het geval zijn als het gebouw wordt verkocht. Met name J. C. Dros vond het allemaal maar een onverkwikkelijke gang van zaken. Daan Schilling (zelf lid van het RST- bestuur) had er ook al veel moeite mee en vond de gegevens erg vaag., Op de vraag van Schilling wat de konsekwen ties voor de gemeente per 15 september 1979 zouden zijn zei burgemeester En gelvaart dat hij slechts een geringe afwijking verwachtte. Verder gaf hij toe dat de nieuwe raad er volgend jaar waarschijnlijk nog een hartig woordje over zou moeten discussieren. Groen licht Niettegenstaande al deze op- en aan merkingen gingen met uitzondering van J. C. Dros en Jan van Asselt alle raads leden uiteindelijk akkoord met de door Bert Weijdt opgestelde motie waarin de gemeente het groene licht kreeg. Zowel Dros als Van Asselt bleken meer te voelen voor een publieke verko ping van „De Lindeboom-Texel" onder voorwaarde dat het gebouw de huidige centrumfunktie zou behouden. Volgens Dros zou je dan financieel precies weten waar je aan toe bent. Hij stelde dat je nu ieder jaar maar moet afwachten hoe groot het exploitatieverlies is en voegde er aan toe dat ook de tijd die op ambtelijk niveau aan de hele affaire wordt besteed moet worden bekos tigdDros pleitte tenslotte voor een volledig nieuw dorpshuis dat met neven subsidies wel van de grond zou kunnen komen. Wethouder Nauta vond verkoop van „De Lindeboom-Texel" nu niet reëel. „Dat kan altijd nog", meende hij. MARTIEN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. >ooooMeoeeeeeMMMMM 1 Wegens beursbezoek zijn wij dinsdag 5 september a.s. f Groeneplaats 6 illllllllllllllllllllllllllllllllllllllUUIIUIUIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIll

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1