laad akkoord met restauratie Waaiderstraat-pandjes Kankerirestrijding. Je kunt en mag er niet omheenA Scheidende raadsleden in de bloemetjes n. maan en hoog water MST start met jazzgymnastiek kankerbestrijding Trainingsprogramma G.v. Oosterend Moet derde man bij Sociale Dienst een Texelaar zijn? Politie houdt fietsenkijkdag Gemeenteraad vergadert Zondagsschool begint J DAG 1 SEPTEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 )e gemeenteraad heeft zich dinsdagavond akkoord verklaard met restauratie van de armenkamers in de Waalderstraat. De vier djes waren van de heer M. W. Reij en werden vorig jaar eigendom de gemeente in het kader van de totale aankoop en verplaatsing het garagebedrijf Reij. Behoud van de pandjes is in het belang van straatbeeld en van de volkshuisvesting. Het is de bedoeling dat de sjes uitsluitend ter beschikking van één- en twee-persoons huis- jdens worden gesteld. let het projekt is het bedrag van 810,— gemoeid, zijnde de aan- msom inklusief de architectskosten 5tw. Met de door gemeentewerken raakte kosten en het renteverlies lopt de investering totaal 9.438,43. De gemeente ontvangt ter aanmerkelijke subsidies: 451,— van het ministerie van Volks- ivesting op grond van de beschik- geldelijke steun rehabilitatie en 972,— van CRM in verband met de lumentale waarde. De gemeente draagt f34.478,85 bij uit het monu- itenfonds. Het door het Architec- lureau Texel B.V. opgestelde reha- atieplan is inmiddels door Monu- itenzorg goedgekeurd. De restaura- vordt uitgevoerd door het bouwbe- M. Visser. woningen zullen te zijner tijd iden overgedragen aan de woning- iwvereniging omdat de gemeente liever niet met de exploitatie van lingen bezig houdt. Voorwaarde is dat in de huisjes uitsluitend 1- en irsoons huishoudens mogen komen. 'e aanneemsom was aanvankelijk f20.000,— lager geraamd omdat oldoende rekening was gehouden de zeer slechte staat van de binnen- en. la aftrek van de subsidies zijn de res- nde kosten van het projekt 8.536,58. Voor dat bedrag zullen de ijes na gereed komen worden over- ragen. En verder? ,te Rienstra van het CDA sprak zijn 'edenheid uit over deze aanpak. Hij rmeerde wat de gemeente gaat in met de achter de huisjes gelegen id, die ook van de Firma Reij is rgenomen. Daan Welboren van het vroeg naar de plannen met de grenzende voormalige kruideniers- kel van Dam. Hij had gehoord dat particulier interesse heeft getoond r dit pand, maar de gemeente heeft niets van zich laten horen. Volgens lboren komt dit vaker voor. Het eurt herhaaldelijk dat mensen brie- schrijven aan het gemeentebestuur dan zeer lange tijd op antwoord iten wachten. De gemeente zou op minst de ontvangst van de brief iten bevestigen en moeten laten en waarom beantwoording nog op laat wachten. De burgemeester lerschreef deze mening. Geen vakmanschap let onafhankelijke raadslid Cor Dros Daasde zich over het feit dat de aan- msom aanvankelijk f20.000,— te was geraamd. Hij vond dat niet aald getuigen van vakmanschap, s had in het financieel overzicht ook lankoopprijs van de huisjes gemist. Iver de plannen met de achter de ;jes liggende grond wilde Zuidewind 'eel zeggen, een geheimzinnigheid toor Blanken werd kwalijk geno- i. Waarop de wethouder meedeelde het oorspronkelijke voornemen om woningen voor kleine gezinnen te hten nog steeds aan de orde is. De achten gaan uit naar een zg. Van n-eenheden. Tegen het eind van dit zal dit plan duidelijker uit de verf ïen. Sociale Dienst let 14 van de 15 stemmen (één ifje was blanco) benoemde de raad leer C. van Trigt tot directeur van de iale dienst met ingang van 1 januari opvolger van de heer M. L. Kern- aar. Met algemene stemmen werd leer F. Brücher benoemd tot admini- teur van de sociale dienst. Het hoofd de afdeling sociale dienst moet nog •den aangeworven. 'aan Schilling van Texels Belang zei )e zon komt 3 september op om 6.54 en gaat onder om 20.24 uur; 6 tember op om 6.59 uur en onder om 17 uur. laan: 2 sept. N.M.; 10 sept. E.K. loog water ter rede van Oudeschild: dag 1 sept. 8.42 en 21.25 erdag 2 sept. 9.28 en 22.08 idag3sept. 10.09 en 22.46 andag 4 sept. 10.46 en 23.19 sdag 5 sept. 11.17en23.48 ensdag6sept. 0.16 en 11.47 iderdag 7 sept. 0.44 en 12.17 dag 8 sept. 1.00 en 12.46 :rdag9sept. 1.14en 13.15 an het strand is het ongeveer een eerder hoog water. akkoord te gaan met het idee om de leiding van de sociale dienst voortaan in handen te leggen van een „drieman schap" maar betreurde het dat het hoofd van de sociale dienstverlening nog niet kan worden benoemd. Het gaat hier om een zeer verantwoordelijke, moeilijke funktie. De funktionaris heeft nl. rechtstreeks kontakt met de mensen die in financiële en heel vaak tevens andere nood zitten. Schilling wilde dan ook dat zeer grote zorgvuldigheid wordt betracht bij het aantrekken van deze man en stelde voor hier de Commissie Welzijn en het College van Bijstand bij te betrekken. Niet alleen de diploma's zijn belangrijk, maar vooral het kennen van de betrokken mensen in de specifiek Texelse situatie. Schilling zou dan ook het liefst een Texelaar op deze post hebben. Wethouder Westdorp zei dat ook best te willen, maar betwijfelde of op het eiland iemand kan worden gevonden met de papieren die voor deze funktie nu eenmaal onontbeerlijk zijn. Bijsmaak Fridt Blanken verklaarde zich akkoord met de organisatiewijziging bij de socia le dienst en twijfelde niet aan de geschiktheid van Van Trigt voor zijn nieuwe funktie, maar had liever een open sollicitatieprocedure gezien. Het zonder meer „opschuiven in rang" moet zeker geen gewoonte worden. Blanken vond ook dat de voorstellen van B. en W. met betrekking tot deze zaak rijkelijk laat aan de raad waren gestuurd. De benoeming had hem daardoor een „bijsmaak" bezorgd. Ook Ate Rienstra zei de voordracht graag wat eerder te hebben willen ontvangen. Verder sloot hij zich aan bij de mening van Daan Schilling. Westdorp zei dat men het vertrek van de heer Kempenaar uiteraard lang tevo ren had zien aankomen en al in een vroeg stadium is er beraad geweest over de nieuwe situatie. Niettemin was het onmogelijk geweest de raad eerder in te lichten. Inspraak bij de benoeming van het hoofd sociale dienstverlening mocht van hem wel als het niet te gek werd. Hij wilde dat beperkt zien tot de mensen die rechtstreeks met de zaak te maken hebben. De man zal in ieder geval een HBO SD-opleiding moeten hebben (Ho ger beroepsonderwijs met ervaring so ciale dienst). Westdorp onderschreef dat „rangopschuiving" geen algemeen toegepaste werkwijze moet worden, maar in dit geval was er volgens hem geen bezwaar tegen. Winkelsluiting De bestaande winkelsluitingsregeling op Texel blijft ongewijzigd en is nu (op rijksvoorschrift) vastgelegd in een veror dening. Zoals bekend is van het oor spronkelijke plan om de openstelling op zondag in het seizoen in alle Texelse dorpen mogelijk te maken afgezien, naar aanleiding van bezwaren van CDA en Pakt in een vorige vergadering. Alleen de winkels van De Cocksdorp, De Koog en Den Hoorn (en de kamp winkels) mogen zondagochtend in het seizoen een paar uur open zijn. Jan Witte van het CDA betuigde zijn tevre denheid daarover maar wilde ook nog geregeld zien dat de vrijdagavond als koopavond komt te vervallen als deze op Goede Vrijdag, koninginnedag of oudejaarsdag valt. Fridt Blanken wilde de mogelijkheid schrappen dat de winkels op de zater dagavond in het seizoen van 17.00 - 21.00 uur geopend zijn. Hij stond daarin echter alleen. Rioolzuiveringen De raad ging akkoord met de over dracht in eigendom van alle tot dusver gemeentelijke rioolzuiveringsinstallaties met bijbehorende voorzieningen aan het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen. Enkele raadsleden hadden er wel moeite mee dat de financiële konse- kwenties daarvan nog niet helemaal vast staan. Jan Witte stelde zelfs de vraag of het Hoogheemraadschap wel efficiënt werkt, gezien het feit dat in noordelijk Noordholland en Texel de hoogste verontreinigingsheffeing (738,77) moet worden betaald van heel Nederland. De verschillen met andere gebieden zijn enorm. Op de Friese Waddeneilanden geldt een tarief van 719,20 en in andere delen van het land wordt 716, 717,— of zelfs 712,— betaald. En dat terwijl Texel in tegenstelling tot veel andere gemeenten op eigen initiatief al zeer veel aan rioolwaterzuivering had gedaan en daar dan ook veel geld heeft ingestoken. Zuidewind hield Witte het CDA ver kiezingsprogramma voor en zei dat hij niet moest veroordelen maar beoorde len. Als Texel zelf voor de investeringen had gestaan, die nu door Uitwaterende Sluizdh worden gedaan, zou de veront reinigingsheffing „dik boven de twee honderd gulden" komen. Ook burge meester Engelvaart waarschuwde tegen een overhaaste veroordeling. Het is de vraag of de zuiveringsgraad van het oppervlaktewater elders wel zo hoog is en het is mogelijk dat daar in de toekomst nog veel moet gebeuren waar door de heffingen ook daar omhoog gaan. Ellen vond dat men wat over moest hebben voor schoon water. In vergelij king met vroeger is op Texel enorm veel verbeterd. „Je kunt niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten". Maximum Het Hoogheemraadschap verplicht zich in de overeenkomst met de ge meente een bepaalde hoeveelheid af valwater te zuiveren nl. een zodanige hoeveelheid als waarop de zuiverings installaties zijn afgestemd. Als er meer komt, moet het Hoogheemraadschap extra kosten maken en deze zullen door de gemeente moeten worden vergoed „voor zover dat redelijkerwijs verant woord is". Dat laatste was er op verzoek van de gemeente aan toegevoegd. Jan Witte vond het niettemin een griezelige passage want men weet nu niet waar aan men toe is. Extra aanvoer van water kan ontstaan door abnormale regenval. Als op Texel een gescheiden rioolstelsel zou bestaan, zou een dergelijke extra aanvoer niet mogelijk zijn want dan zou het regenwater rechtstreeks (dus niet via de zuiveringsinstallaties) naar de sloten worden gevoerd. Een gescheiden rioolstelsel wordt tegenwoordig in elk nieuw bestemmingsplan aangelegd, maar het is voorlopig een financieel onhaalbare kaart om de bestaande riolen in de oudere delen van de dorpen door een nieuw gescheiden stelsel te vervangen. In ieder geval wordt dat veel duurder dan de kosten die aan een mogelijke extra toevoer zijn verbonden. J. C. Dros wees op een technisch probleem waardoor ook extra kosten voor de gemeente dreigen te ontstaan: het toevoerriool vanjo.a.) de zuivering in Den Burg schijnt lek te zijn waardoor grondwater in het riool komt. Daardoor wordt veel meer water bij de zuivering aangeboden dan de hoeveelheid „echt" rioolwater. Zuidewind zei de overtuiging te heb ben dat men met Uitwaterende Sluizen uiteindelijk tot een zeer bevredigende regeling zal komen. „De overlegsituatie is uitstekend". Voor dames en heren Maandagavond statten in het oude HBS-tokaal aan de Elemert de lessen van de MST-jazzgymnastiek. Dit maal is op maandagavond een speciaal uur voor de mannelijke jazz-gymnasten ingeruimd. Belangstellenden hiervoor kunnen inlichtingen krijgen bij leidster Ina Platte- Boon, Marelstraat, Den Burg, tel. (02220)3672. De lessen jazz-gymnastiek worden gegeven op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagavonden. Marijke de Lussanet verzorgt de les sen op woensdagen en op de andere dagen is de leiding in handen van Ina Platte. Bij voldoende belangstelling wil men deze winter ook starten met een uur jazz-ochtendgymnastiek. Voor opgaves en informatie over deze nieuwe acti viteit kan men terecht bij Marijke de Lussanet, tel. (02220) 3400. Het volledige rooster luidt als volgt: maandagavond: 20.00-21.00 uur heren 21.00-22.00 uur dames selectie dinsdagavond: 18.00-19.00 uur meisjes 8, 9jaar 19.00-20.00 uur meisjes 10, 11 en 12jaar woensdagavond: 20.00-21.00 uur dames 1 21.00-22.00 uur dames 2 donderdagavond: 18.00-19.00 uur meisjes 13, 14 en 15 jaar 19.00-20.00 uur junioren 15 jaar en ouder 20.00-21.00 uur dames 1 21.00-22.00 uur dames 2. Voor de groepen meisjes 8, 9 jaar (dinsdag) en junioren 15 jaar en ouder (donderdag) kunnen nieuwe leden zich aanmelden tijdens de les. Steun de kollekte die binnenkort wordt gehouden of wordt lid door 'n jaarlijkse bijdrage van minimaal f 5,- op giro 26000, t.n.v. K.W F Amsterdam, onder vermelding van "lidmaatschap". Koningin Wilhelmina Fonds voor de Inlichtingen Centraal Bureau KWF Koninginneweg 28,1075 CZ Amsterdam. Tel 020-726000. In de garage achter het politiebureau in Den Burg (Keesomlaan) wordt op vrijdagmiddag 1 september van 14.00 tot 18.00 uur de jaarlijkse fietsenkijkdag gehouden. Er zijn in de afgelopen maanden op Texel ongeveer 50 onbe heerde fietsen aangetroffen en op het bureau terecht gekomen, waarvoor zich nog geen eigenaars gemeld hebben. Het merendeel van de voertuigen is van goede kwaliteit. Er zijn 15 splinternieu we exemplaren bij. De fietsen waarvoor zich vrijdagmiddag geen eigenaar meldt wordt op een later tijdstip bij opbod ver kocht. Dinsdag a.s. komt de nieuwe ge meenteraad voor het eerst in vergade ring bijeen, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Beëdiging raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Benoeming vertegenwoordiger in Vereniging Contact Waddenzeege meenten. De aanbeveling voor de be noeming van een vertegenwoordiger luidt: 1. de heer A. Rienstra; 2. de heer D. F. G. Schilling. Als plaatsvervanger: 1. de heer F. Blanken; 2. de heer N. C. Barendregt. Zondag a.s. gaat de zondagsschool van de Hervormde kerk van Den Burg weer van start: aanvang 10.00 uur in „De Schakel". Kinderen vanaf 4 jaar zijn welkom. Onder leiding van Judith en Han Brusselaar is in het dorpshuis De Bijen korf inmiddels de training van de gym nastiekvereniging Oosterend van start gegaan. Het trainingsprogramma voor dit win terseizoen is als volgt: Dinsdag: 16.00-16.45 u.: kleuters 4 jaar 16.45-17.30 u.: kleuters 5 jaar 17.30-18.30 u.: jazzgym extra training Woensdag: 13.30-14.30 u.: meisjes 6, 7 jaar 14.30-15.30u.: meisjes8, 9jaar 16.30-17.30 u.: meisjes 10, 11 jaar 17.30-18.30 u.: meisjes 12,13 en 14 jaar Donderdag: 14.30-15.30 u.: dames senioren 16.00-16.45 u.: jongensö, 7 en 8jaar 16.45-17.30 u.: jongens 9, 10en 11 jaar 17.30-18.15 umeisjes extra training 18.30-19.30 u.: meisjes 15, 16 en 17 jaar 19.30-20.30 u.: dames 1 20.30-21.30 u.: dames 2 21.30-22.30 uheren bloemen Koorn Het was dinsdagavond de laat ste keer dat de gemeenteraad in de oude samenstelling vergader de. Vier raadsleden komen niet meer terug: Kees Koorn en Jan Witte van het CDA, Bert Weijdt van Texels Belang en Jan Zuide wind van de VVD. Het vertrek ging niet ongewerkt voorbij. Bur gemeester Engelvaart zette de scheidende raadsleden in de bloemetjes, tijdens de vergade ring werden door diverse college- en raadsleden lovende dank woorden gesproken en na afloop werd een borrel geschonken. Burgemeester Engelvaart richtte zich in eerste instantie tot de gehele gemeen teraad en gaf een overzicht van de vele belangrijke zaken die de afgelopen vier jaar de revue zijn gepasseerd. De burgemeester zei het moeilijk te vinden het aandeel van de vertrekkende raads leden in de besluitvorming te beschou wen want hij had hen alleen de laatste twee maanden meegemaakt. „Burge meester Sprenger zou dit beter hebben gedaan". Spreker zei uit ervaring te weten wat er allemaal komt kijken voor het raadslidmaatschap, maar nog veel indringender is het wethouderschap. Dit houdt „opetend" en vaak zeer moei zaam werk in, dat soms onverantwoord veel tijd vergt, ten koste van zaak en gezin. Jan Witte heeft drie periodes (12 jaar) in de raad gezeten, evenals Kees Koorn. Bert Weijdt en Jan Zuidewind hebben er elk twee periodes (acht jaar) opzitten waarvan de laatste in de tweede periode wethouder was. Jan Zuidewind keek met weemoed op de afgelopen periode terug. Het was niet altijd makkelijk geweest maar het had hem voldoening gegeven dat colle gialiteit en respect voor de ander in stand waren gebleven. Met name in het college was zeer eendrachtig gewerkt. Zuidewind herinnerde aan het conflict dat hij met de ambtenaren had gehad, maar zei met voldoening dat de verhou dingen uiteindelijk weer helemaal waren genormaliseerd. Dankbaar Jan Witte zei dankbaar te zijn voor de ervaringen die hij, ook als gewoon burger, in de afgelopen twaalf jaar had opgedaan. De vele contacten met amb tenaren en bestuurders hadden zijn horizon verbreed. „Ik ben wel eens kwetsend geweest en ik vraag daarvoor vergeving, ook voor mijn vele missers". Witte herdacht de overleden burge meester De Koning, de raadsleden Th. R. Hin, M. Bakker, P. Smit, L. J. Zijm en de ambtenaren A. Broekman en G. Pansier waaraan hij bijzonder goede herinneringen zei te bewaren. „Schei den doet lijden maar mijn opvolger zal het beter doen". Omgevlogen Kees Koorn zei dat de drie raadsperio des voor hem zijn omgevlogen. Hij zei het werk met enthousiasme te hebben gedaan en het als hobby te hebben beschouwd. „Ik heb al die tijd nooit één vergadering verzuimd". Koorn noemde enige aan de notulen ontleende feiten, waaruit bleek dat er in die jaren veel is veranderd en dat veel zaken wel eens anders liepen dan zich in het begin liet aanzien. Koorn zei voortaan als toe schouwer het raadswerk te zullen blijven volgen. „Ik wil het bijhouden". Vele beslissingen Bert Weijdt wees op de vele voor Texel ingrijpende beslissingen die zijn genomen. Hij zei met hart en ziel aan de besluitvorming te hebben meegewerkt waarbij hij zich veelal liet leiden door de visie dat Texel mooi moet blijven maar ook leefbaar. Compromissen waren on vermijdelijk. Hij erkende soms erg hard uit zijn slof te zijn geschoten maar verzekerde dat hij nooit mensen per soonlijk heeft willen aanvallen. „Want mensen zie ik allemaal als mijn vrien den". Verder werden nog hartelijke af scheidswoorden gesproken door Ate Rienstra, Fridt Blanken, Jook Nauta, Jaap Westdorp en Gerard van der Kooi. Rondvraag Op verzoek van de burgemeester werd de rondvraag zo kort mogelijk ge houden. Alleen Daan Schilling van Texels Belang maakte er gebruik van. Hij had zich verbaasd over de gang van zaken met het gemeentelijke pand Burg wal 26. De bewoonster moest dit pand verlaten en heeft (veel duurdere) ver vangende woonruimte gekregen, maar nu wordt Burgwal 12 door een alleen staande heer bewoond. „Is dit soms een speciaal mannetjeshuis?" Wethou der Zuidewind kon uitleggen dat het huis wel degelijk in verband met verkoop ontruimd moest worden. De man die er nu in zit verblijft daar tijdelijk en heeft een dienstverband met de potentiële koper. Zijn voorgangster kon op een bepaald moment aan andere woonruimte worden geholpen. Omdat ze er binnen afzienbare tijd toch uit moest, is dat meteen maar gebeurd.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5