Drie aulo's botsten I hl IXIM1 bl I UtfM Wielerweekend geslaagd evenement Texelse dwerggeiten .zitten in de lilt Organisatie iron iets beter ,,Once upon a time in the west" r Programma zaalvoetbal VERVOLG VAN PAG. 1 IBOP proeven Plattelandsvrouwen krijgen bezoek uit Dwingeloo/Drente Koffieochtend over werk Nierstichting Schapenfokdag Hoornder feest op 9 september TEX. BOYS 1 NOG NIET INGESPEELD r PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 SEPTEMBER 197 Vooral de wedstrijd op oude tweewielers trok veel belangstelling van het publiek. Bij de dames eindigde Petra de Bruin op de eerste plaats. Nettie van Kraal (Berebar) werd tweede in deze wedstrijd die over drie ronden ging. De wedstrijd op oude twee-wielers werd gewonnen door de Amsterdam mer Piet Redegeld. De overige deel nemers eindigden op korte afstand achter hem. Clubontmoeting De slotwedstrijd van de avond was de ontmoeting tussen de leden van de Wielervereniging Texel en Wielervereni- 'ging De Trappetist uit Amsterdam. De beslissende ontsnapping van deze race over 35 kilometer vond plaats in de voor laatste ronde toen de Texelaar Arie Huisman er tussenuit trok. Mede door dat de overige leden van de Texelse ploeg de zaak goed afstopten kon hij een aardige voorsprong opbouwen. Pas op een halve kilometer voor de eind streep begonnen de /^sterdammers zich te roeren. In de ejp.cfspriq^jtonden zij Huisman echter niet meer achterha len en ook moesten zij de Texelaars Leen van Elk 12de) en Hans Koorn(3de) voor laten gaan. Aan het zondagochtend gehouden jeugdtoernooi van de KNWU wetd door drie Texelaars deelgenomen. Zij startten alle drie in de wedstrijtf Voor i3-jarigen waarin E. Kooiman elfde werd. Zijn clubgenoten Albert Winter en Ronald van Boven eindigden respectievelijk als 16de en 24ste. Wat betreft de andere races is vooral die van de 12-jarigen het vermelden waard. Hierin kwam de DTS-wielrenner R. Betjes in de tweede ronde ten val. Hoewel hij zich flink geschaafd had wist hij toch de kopgroep weer te bereiken en won tenslotte ook de wedstrijd nog. Woensdag 6 september 1978: 18.30 u.: Reizenboetiek-Rab 1 19.20 u.: Mok-Nioz 2 20.10 uPaal 9-Amro 21.00 uDubbeldik 2-Oosterend 1 21.50u.: Nioz 1-Dubbeldik3 Zaaldienst: Texelse Boys 1 Donderdag 7 september 1978: 18.30 u.: Kompas-Casino 19.20 u.: De Spyker-Rabo 20.10 u.: Oosterend 2-D.T. Smul 21.00u.: Texelse Boys 1-JKM 1 21.50 u.: JKM 2-Badhotel Zaaldienst: Nioz 1. Vrijdag 8 september 1978: 18.30 u.: Kikkert/Topido2-Texel vet. 2 19.20 u.: Rab2-Gempo Zaaldienst: FC Knudde. Bij een gecompliceerde botsing op 't Horntje liepen zondagmiddag drie 'per sonenauto's materiële schade op. Nie mand raakte gewond. De botsing vond om ongeveer 16.40 uur plaats op de driesprong Noorder- haaks-Dageraad. Van de drie betrokken auto's werd er een (een Peugeot) bestuurd door de Texelaar J.W.D. uit Den Burg. De andere twee waren van vakantiegangers uit het Gelderse Buren (Fiat) en uit Zandvoort (Daf). Het ongeval vond plaats toen D. vanaf de Dageraad (linksaf I de Noorder- haaks wilde oprijden en daarbij geen voorrang verleende aan de Zandvoortse mej. J.H. die met haar auto uit de richting van de veerhaven naderde. Omdat mej. H. Linksaf de Dageraad wilde oprijden en daarbij voorrang ver leende aan de haar tegemoetkomende Fiat, veronderstelde D. dat hij kon doorrijden omdat hij de (voor hem van links komende) Fiat door het hoge gras niet kon zien. Door datzelfde gras werd ook het uitzicht van de Fiat-bestuurster (mej. H. van H.) belemmerd. Het gevolg van al deze verwarring was dat zowel mej. H. van D. hun gaspedalen intrap ten omdat beiden meenden voorrang van de Daf-bestuurster te krijgen. Een flinke botsing was het gevolg. Hierbij liep de Peugeot behoorlijke schade aan de linkerzijde op en werd de Fiat aan de voorzijde ingedeukt. De derde auto liep ook flinke schade aan de voorzijde op omdat de twee eerder gebotste auto's tegen de Daf tot stilstand kwamen. Dinsdag 5 september De nieuwe gemeenteraad komt voor het eerst in vergadering bijeen, aanvang 19.30 uur. Van 18.00 - 20.00 uur wordt in De Mo lenkoog gezwommen in het kader van de nationale zwemvierdaagse. Om 18.00 uur een demonstratie met poli tiehonden op het terrein bij het zwem bad. Donderdag 7 september Van 10.00 - 12.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur wordt in De Molenkoog ge zwommen in het kader van de natio nale zwemvierdaagse. Scouting Texel geeft een demonstratie en de vereni ging TX 71 houdt een kleine kermis. Bij dè Nationale Keuring voor dwerg- geiten die op zaterdag 2 september in het Noordhollandse Purmerend werd gehouden hebben de Texelse inzendin gen goede resultaten behaald. Van de 17 ingezonden dieren behaalden er maar liefst 10 een eerste premie. De keuring in Purmerend was georga niseerd door de Vereniging van Dwerg- geithouders afdeling Noordholland. Er waren 180 ingezonden dieren. Een en ander diende als voorselectie voor de jaarlijkse nationale show die op 7 okto ber in Dronten wordt gehouden en waaraan 400 dieren zullen deelnemen. Op deze landelijke dwerggeitenkeuring worden uitsluitend dieren toegelaten die op selectiekeuringen een eerste premie hebben behaald en voor 1978 geboren zijn. Op de Purmerender selectiekeuring werd aangetoond dat Texel met tien eerste premies goed in de lift zit. Zaterdag werden aan de volgende Texelse eigenaars eerste premies uitge reikt. Bij de geitlammeren kreeg H. Kuyper een 1E-premie, voor K. de Ridder was er een 1A-, een 1B- en een 1 D-premie en voor F. T. Voskuil een 1B- premie. Bij de geitbokken ging een 1C- premie naar K. de Ridder en bij de jeugdgeiten een IA naar F. T. Voskuil. Dit geitje, Tirza van Tyeslemore, werd tevens voor de vierde maal kampioen en voor de tweede maal dagkampioen. Bij de jonge geiten wes er een 1D- en een 1F-premie voor K. de Ridder en behaalde F. T. Voskuil met zijn inzen ding een 1 B-premie. Als antwoord o'p een bezoek d Texelse Plattelandsvrouwen aan h begin van dit jaar aan Dwingeloo bracl ten komen van 12 t/m 14 september eei aantal Drentse plattelandsvrouwen naa Texel. In verband hiermee wordt o||| woensdag 13 september in het Waalde dorpshuis ,,De Wielewaal" een special bijeenkomst gehouden. De aanvang i 20.00 uur. Na afloop van dit bezoek organiseren de leden van de Bond van Plattelands 1 vrouwen afdeling Texel op vrijdagmor 5 gen 15 september een koffieochtend ir De Witte Burcht. Deze bijeenkoms 1 vindt plaats in samenwerking met d( Nederlandse Nierstichting en begint on 9.30 uur. In samenwerking met De Nierstich ting Nederland organiseert de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrou v wen op vrijdag 15 september aanvanc 9.30 uur een koffieochtend in De Witti Burcht in de Molenstraat. Mevrouw Zwart-Bijl van de Nierstichting zal darv een film draaien „Ermee leren leven Na afloop discussie. Iedere belangstel lende is welkom, in het bijzonder de; dames die elk jaar trouw collecterer ten bate van de Nierstichting. moest worden bekénd gemaakt met de fijne kneepjes van het fokkersvak en de werkwijze van het Texels Schapenstam boek. Voorzitter J. Kreuger bracht in herinnering dat burgemeester Sprenger altijd acte de presence gaf en hoopte dat zijn opvolger dat ook zou doen. Hij zei het te zullen waarderen als de eerste burger dat niet als een „plichtpleging" zou beschouwen maar echt belangstel lend zou zijn. Kreuger vertelde dat het in 1909 opgerichte stamboek 527 leden en donateurs telt. Op Texel zijn 62 aktieve leden en een groot aantal donateurs. De vereniging heeft zijn domicilie in het Landbouwhuis in Alkmaar en heeft twee inspecteurs in vaste dienst. „Verbete ring van de schapenfokkerij in Noord holland" is volgens de statuten het doel van de vereniging en wel door „het fokken in zuivere teelt van het Texelse schaap zoals bij typebeschrijving is omschreven". En die typeomschrijving luidt volgens het centraal bureau voor de schapenfokkerij: „Een goed ontwik keld evenredig schaap met brede, goed bespierde bovenbouw en sterk bevlees- de goed gevulde achterhand, niet te lange nek, zwarte neus en niet te grove goed gesloten vacht zonder zwarte vlekken en tenslotte zonder „vos" of grimmelvlekken op kop en benen". Het stamboek onderscheidt twee ta ken: de registratie (bureauwerk) en de inspectie op het fokbedrijf zelf in vooral voor- en najaar. Het steunen en organi seren van tentoonstellingen en keurin gen beschouwt het stamboek als een belangrijke bijdrage aan haar ideaal. Burgemeester Engelvaart liet er geen twijfel over bestaan dat hij van harte aanwezig zou blijven op de fokdagen en bracht naar voren dat het gemeentelijk beleid (onder andere door de planologie) nadrukkelijk op de instandhouding en uitbreiding van de schapenfokkerij is gericht. Volledige keuringsuitslag in volgend nummer. Met als inzet een drietal bekers voor de beste persoonlijke klassering en een beker voor de ploeg die als eerste uit de bus kwam is zaterdagavond in Den Burg een door de Wielervereniging Texel georganiseerde .dikke banden race" gehouden. Het evenement vond plaats aan de vooravond van het jaarlijkse KNWU jeugdtoernooi waaraan zoals gebruikelijk door meer dan 200 wielren- nertjes werd meegedaan. Zowel wat betreft de Texelse races als het jeugdtoernooi kan gemeld worden dat het opnieuw geslaagde gebeurtenis sen zijn geworden. Vooral zaterdag avond was er flink wat publiek op de been om de plaatselijke favorieten aan te moedigen. Dikke banden race Het zaterdagse programma vermeld de naast de .dikke banden race", waaraan door 8 Texelse en een Amster damse ploeg werd deelgenomen, tevens een wielerwedstrijd voor dames, een wedstrijd op antieke tweewielers en een wedstrijd tussen de leden van de Wieier- Op zaterdag 9 september wordt in Den Hoorn het traditionele Hoornder feest gehouden waarin ook nu de vaste programmapunten zoals de allegorische optocht en de spelletjesmiddag niet ont breken. Er is ditmaal ook een groots opgezet avondspel dat om ongeveer 20.00 uur van start gaat. Ter gelegenheid van het Hoornder feest wordt op zondagmiddag 10 sep tember in de hierenstraat een ringsteek wedstrijd gehouden. Hieraan kunnen ook niet-Hoornders deelnemen, mits voorzien van paard en kar. Opgave is mogelijk bij Frans Bakker, telefoon (02226)369. Het programma ziet er als volgt uit: 9.30 uur muziek van de toren. 10.00 uur opstellen allegorische optocht hoek Diek-Kleiweg. 10.30 uur start allegorische optocht. 11.30 uur kinderspelen op het land van Klaas Lap (hoek Rommelpot-Lage- wegje). 14.00 uur touwtrekwedstrijd om de spe ciale Spyker-bokaal '78. 20.00 uur begin avondspel. De ringstekerij op.zondag 10 septem ber begint om 14.00 uur. vereniging Texel en de Wielervereniging De Trappetist uit Amsterdam. Het was de eerste maal dat de wieler vereniging een dergelijk „Texels" eve nement op touw had gezet. Iets wat overigens wel te merken was hoewel daarmee allerminst gezegd is dat men er na deze eerste keer maar een punt achter moet zetten. In de eerste plaats reed niet een van de deelnemers aan de zogenaamde „dikke banden race" op een gewone „huis-tuin-en-keukenfiets" maar had den alle deelnemers zich een heuse sportfiets aangemeten waarop soms aanmerkelijke versnellingen niet ontbra ken. Dit maakte het voor de enkele deelnemers die zonder versnellingsap paraten aan de start waren verschenen bijzonder moeilijk en tamelijk veel van deze deelnemers moesten voortijdig afhaken omdat ze een ronde ingelopen werden. Het niet deelnemen op „gewone" fietsen kenmerkte ook de race voor de dames waaraan vijf „wielrensters" mee deden. Een van hen (nota bene een deelneemster aan de onlangs op de Nürnburgring gehouden wereldkam pioenschappen) reed op een heuse racefiets rond en behaalde dan ook met veel gemak de eerste plaats. Publiek Waar de organisatie zaterdag ook nogal in te kort schoot was het van de weg houden van het publiek dat vooral in de bochten en in de nabijheid van de eindstreep nogal eens op het parcours liep. Ernstige ongelukken deden zich behoudens een fikse valpartij in de Drijverstraat zaterdagavond niet voor. Tijdens de eerste ronde van de „dikke banden race" kwamen daar een viertal renners ten val waarbij een van hen zijn fiets behoorlijk beschadigde. Deze val partij zorgde voor een vrij vlotte schif ting van het rennersveld omdat de hoofdmacht gehinderd werd een drietal aan kop rijdende renners er daardoor tussenuit kon trekken. Zij maakten tenslotte gedrieën uit wie de winnaar van de wedstrijd werd. In de eindsprint klasseerde Jan Buis (Smullies Bar) zich als eerste. Arie van Delft (Dennenoord) eiste de tweede plaats voor zich op en Herman Boekei (Dubbeldik) de derde, leder van hen mocht een door de Wielervereniging Texel ter beschikking gestelde beker in ontvangst nemen. De wisselbeker ging naar het vijftal van Dennenoord dat het ploegenklassement op zijn naam schreef. Er waren in totaal 45 deelnemers, van wie 26 de race lover 15 km) uitreden. c In de eerste wedstrijd van het nieuwe competitieseizoen is het nieuwe Boys team er niet in geslaagd een of twee punten bij het Noordhollandse Twisk weg te halen. Hoewel de eerste helft met een verdiende 0—0 stand werd af gesloten vielen er na de rust twee treffers en kwam de eindstand daarmee op 2 0 voor Twisk. Hoewel Twisk voor de rust toch wel een licht veldoverwicht had slaagde Texelse Boys er toch in de stand dubbel- blank te houden. De Twisker voorhoede kwam naast redelijk veldspel niet verder dan enkele schoten uit de tweede lijn. De beste kans op een doelpunt voor de pauze ontstond aan de Boys-zijde maar Maarten Veeger slaagde er niet in een door de Twisker doelman losgelaten bal tussen de palen te werken. In de tweede helft gooide Twisk er duidelijk een schepje bovenop en was het snel met de Boys gedaan. De ploeg leidde de nederlaag zelf in doordat achterspeler Pastoor in plaats van op zijn eigen doelman terug te spelen de bal in de richting van de doelpaal schopte. Het betekende wel 1 —0 maar allerminst in het voordeel van de eilanders die op dat moment beter verdiend hadden. Ongeveer tien minuten later viel het doek definitief toen een schot vanaf de rand van het strafschopgebied in de uiterste hoek van het Boys-doel ver dween. Hierna kon de voorhoede van Texelse Boys zich nog maar weinig kansen scheppen. Twisk slaagde daar wel in maar veel kunst- en vliegwerk van de kant van Boys-doelman Jos Wessels kon een hogere score voorkomen. „Eens schoot ik opzettelijk Jimmy Stewart in zijn been en dat was al erg genoeg. Maar nu dood ik zelfs in koelen bloede een kleine jongen. Waar moet dat heen met mij?", aldus Henry Fonda over zijn rol als de „killer" Frank in „Once upon a time in the west", de film die van woensdag t/m vrijdag in het City theater draait. pakjes zoals je zo vaak ziet in andere westerns". Of Fonda gelijk had en heeft met zijn mening over de regisseur van Italiaanse huize Sergio Leone wordt wel duidelijk bij het zien van de film „Once upon a time in the west", met (niet te vergeten) de magistrale muziek van Ennio Morri- cone. (Toegang 12 jaar) Sprekend over regisseur Sergio Leone, zegt Fonda: „Deze Leone-figuur heeft niet alleen grote overredingskracht maar is ook een van de opwindendste regisseurs. Het lijkt wel of hij in je hoofd kruipt, zo dat je anders gaat denken en op situaties reageert en acteert als nooit tevoren. Ik deed voor hem dingen die ik in het verleden altijd uit de weg ging. Leone doet nooit iets zonder reden. Leone laat hebzucht, corruptie en ge weld zien op een manier zoals geen enkele regisseur voor hem dat ooit deed. Hij weet dat het Westen een wetteloos land was waar de mensen direkt met pistool klaarstonden. Hij laat dit ook zien in al zijn rouwe werkelijk heid. Deze Italiaan weet meer van ons Westen en de geschiedenis ervan dan de meeste Amerikanen. Zelfs zijn costu- mering is opwindend, want die is werkelijk authentiek uit die periode en niet de „modern gemaakte cowboy- Henri Fonda op zijn hoade In „Once upon a time in the west" i Het trotse echtpaar Verbeme-Hopmen met de jeugdkampioen en de reserve jeugdkampioen Naar aanleiding van het vorige week dinsdag in de Texelse Courant gepubli ceerde bericht over het eventueel hou den van IBOP-proeven voor paarden en pony's wil ik graag het volgende opmer ken. In de eerste plaats kan het WPN- secretariaat deze keuringen uitsluitend bij voldoende deelname op Texel hou den en ten tweede is het allerminst zeker of dit in de maand september georgani seerd kan worden. Dit laatste hangt af van de beschikbaarheid van de commis sieleden. Om teleurstellingen te voorkomen is het belangrijk te weten dat alleen zeer goed bereden en ingereden paarden voor deze zware proef in aanmerking komen. Aan de eventueel op Texel te houden proef kunnen ook fokkers van WPN- paarden uit de kop van Noordholland deelnemen. Nadere inlichtingen hierom trent kan men verkrijgen bij het secreta riaat van het Warmbloedpaardenstam boek Nederland, Soestdijkseweg 260 Z te Bilthoven of bij ondergetekende. A. v. d. Peet-Komen, Bergerweg 108, Alkmaar, telefoon (072) 126066

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 6