miJDAG 15 SEPTEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Wetenschappelijk instituut houdt open huis Welke Texelaar of bezoeker van het eerste Waddeneiland kent het iet. Het nabij de veerhaven gelegen nieuwe gebouwencomplex van et NIOZ, of (zoals het officieel heet) het „Nederlands Instituut voor Inderzoek der Zee". Het is eigenlijk onmogelijk de aanblik van het gebouwencomplex op e oostelijke wallekant van de veerhaven te missen. Maar wie van de elen die er slechts een vluchtige blik aan waagden beseften daarbij rat zich achter de nieuwe muren van dit inmiddels meer dan een euw bestaande NIOZ afspeelt? Hoofdzakelijk omdat de NlOZ-directie et wel eens hoog tijd vond dat buiten- taanders wat meer te weten komen van it instituut en het werk dat de ruim onderd medewerkers er doen houdt et NIOZ binnenkort drie open dagen ter elegenheid van de realisering van het ieuwe onderkomen. Ze worden gehouden op 2122 en 23 eptember. Op donderdag 21 september rordt aan de familieleden van de NIOZ- ledewerkers gastvrijheid verleend, oor de Texelse bevolking staan de HOZ-deuren op vrijdag en zaterdag wijd pen. Op vrijdag 22 september zijn de peningstijden van 10.30 tot 20.00 uur n op zaterdag 23 september van 9.00 >t 17.00 uur. Tijdens deze uren kan ren de gebouwen vrijwel volledig be- ichtigen en tevens een inzicht krijgen in e algemene opzet van het NIOZ. Bij de anvang van de rondleiding wordt een peciaal voor deze gelegenheid vervaar- igde film vertoond waarna men de fetenschappelijke en technische afde- ngen kan bezichtigen. De aanwezige ledewerkers zullen hierbij nadere uitleg even van de verschillende onderdelen an het instituut. Anno 1876 Zoals gezegd is het NIOZ in feite al ïeerdan honderd jaar oud. Het werd in 876 opgericht door de Nederlandse lierkundige Vereniging die het instituut iok nu nog steeds in eigendom heeft. )e financiële middelen worden vérstrekt loor het ministerie van Onderwijs en 1/etenschappen. Deze zijn voor 1979 iegroot op ƒ9.820.000, en ruimte voor nieuwbouw was op dat moment niet beschikbaar. Bovendien was er door de afsluiting van het Nieuwe Diep een sterke achteruitgang ontstaan in de kwaliteit van het naburige zeewater. Vooral dit laatste punt speel de een belangrijke rol in de beslissing om voor Texel te kiezen. Goed zeewater is namelijk essentieel voor de experi menten met zeedieren in de verschillen de aquaria en proefopstellingen. Toen bovendien bleek dat men wat betreft nieuwbouw op Texel voldoende ruimte had en op het eiland ook weinig proble men waren ten aanzien van de aanleg van een eigen haventje was eigenlijk niets meer op tegen het NIOZ naar Texel te verplaatsen. Provisorium In 1965 werd het eerste deel van het nieuwe NIOZ voltooid. Dat was een haventje aan de noordkant van 't Horntje, een opslag voor zeewater, netten en ander materiaal, een haven kantoortje en een woning voor een havenmeester. De verdere bouw van de permanente behuizing ondervond daar na een aanzienlijke vertraging en toen het ruimtegebrek in Den Helder nijpend werd richtte men op Texel eerst een tijdelijke behuizing in. Dit „Proviso rium" kwam in 1969 gereed en zal met de voltooiing van het nieuwe NIOZ- gebouw worden afgebroken. Ook de opening van het provisorium ging destijds gepaard met een „open dag" waarbij de inwoners van Texel voor het eerst met het NIOZ kennis konden maken Van die gelegenheid werd toen zeer druk gebruik gemaakt. Ben kijkje in het aquariumgebouw van het Instituut. Uiteenlopend De objecten van de onderzoekingen die men op het NIOZ verricht zijn zeer uiteenlopend. Men houdt zich onder meer bezig met het voorkomen van transport van zand en slib, menging van zeewater, lichtdoordringing in zee, ge halte van zouten in het zeewater, in de zee voorkomende bacteriën, schelpdie ren, vogels, enz. Al deze zaken blijken vaak een opvallend onderling verband te hebben maar het geheel is echter te ingewikkeld om snel te overzien. Op de open dagen zal echter in kort bestek worden geprobeerd een groot aantal van deze onderwerpen onder de aandacht van de onderzoekers te bren gen. Dit gebeurt soms door de verkre gen resultaten te tonen maar ook door demonstraties van de apparatuur die voor het bereiken van die resultaten gebruikt wordt. verreweg het grootste deel niet bestu deerd is. Terwijl het toch steeds belang rijker wordt om te weten wat die zee allemaal in zich bergt. Het nieuwe NlOZ-complex is gebouwd op he i zand dat bij de aanleg van de nieuwe veer haven werd opgespoten. Iets van de sluier die over dit immense wateroppervlak ligt wordt door de medewerkers van het NIOZ opgelicht. Texel kan er op 22 en 23 september kennis van nemen. Ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek bij zeevogels heeft men bij het nieuwe NIOZ de beschikking over een zoutwaterbassin. Op de foto het moment waarop het water ververst wordt en de vogels fin dit geval zeekoeten) tijdelijk in een speciaal daarvoor ontworpen hok trechts worden ondergebracht En nu allemaal naar het NIOZ! De eerste benaming van het NIOZ, dat toen nog in Den Helder was gevestigd luidde „Het Zoölogisch Sta tion". Toen na afloop van de tweede we reldoorlog aan het eind van de jaren veertig een steeds duidelijker behoefte bestond naar de andere bijzonderheden van het leven in, op en rondom de zee was een forse uitbouw onontbeerlijk. Het onderzoek op het gebied van het dierlijk zeeleven (zoölogie) werd onder meer uitgebreid met scheikundige (che mie) en bodemkundige (geologie! on derzoeking van de zee, omdat deze zaken vaak nauw met elkaar in verband staan. Deze uitbreiding hield echter tevens in dat het oude gebouw aan de Helderse Buitenhaven veel te klein werd. Toen er van nieuwbouw sprake was is in het begin van de zestiger jaren ook de vesti gingsplaats eens goed onderzocht. Texel Naar aanleiding hiervan kwam men al vrij vlot tot de konklusie dat de zuidpunt van Texel ('t Horntje) de meest ideale nieuwe vestigingsplaats was. Den Hel der bood onvoldoende havenfaciliteiten Daarna werd in 1971 het logeerge- bouwencomplex voltooid en werd in de Prins Hendrikpolder een experimenteer gebouw voor zeewateropstellingen in 't Horntje gebouwd. Het hoofdgebouw en de aansluitende laboratoria kwamen eind vorig jaar gereed. Me(t de nu gerea liseerde inrichtingswerkzaamheden kwam pas onlangs een eind aan de bouwaktiviteiten die zich dus over een bijzonder lange periode hebben uitge strekt. Taak De naam van het instituut duidt de taak die het heeft goed aan. Onderzoek van de zee, en wel zuiver wetenschap pelijk onderzoek, hoewel als dat nodig of wenselijk is ook toegepast onderzoek kan worden gedaan. Het onderzoek is dus in de eerste plaats gericht op uitbreiding van kennis en niet op het onmiddellijk economische profijt. Op langere termijn heeft dit soort onder zoek natuurlijk wel praktische konse- kwenties. Het NIOZ is dan ook vaak een vraagbaak voor iedereen die wat met de zee van doen heeft. Voorts werkt het instituut mee aan universitaire opleidin gen door het geven van cursussen en colleges en het bieden van gelegenheid aan studenten uit binnen- en buitenland om zich in het doen van onderzoek te bekwamen. De zee als onderzoeksterrein is uitge strekt. Niet alleen houdt men zich bezig met problemen in de Waddenzee, maar ook met de Noordzee en met de Atlanti sche Oceaan. Voor het werken op de Noordzee en de Waddenzee wordt gebruik gemaakt van de verschillende vaartuigen van de eigen vloot. Het grootste daarvan is de 32 meter lange hekkotter Aurelia die voorzien is van een 720 pk dieselmotor en een snelheid van ongeveer 10 knopen kan ontwikkelen. Daarnaast zijn er de 19 meter lange kotter „Ephyra", de 13 meter lange Eider" (geringe diepgang speciaal voor meerdaagse tochten in het Waddengebied) en de 9 meter lange vlet „Griend" (voor dagtochten in de omge ving). Het instituut beschikt ook over enkele kleine vletten en rubberboten. Voor het werk op de Atlantische Oceaan wordt gebruik gemaakt van het door de marine beheerde vaartuig „Tideman". Boven dien worden soms koopvaardijschepen gecharterd en ingericht voor speciale oceaanexpedities. De resultaten van het onderzoek zijn doorgaans hoogstens van zijdelings be lang voor Texel. Wel vertegenwoordigt het instituut zelf voor Texel een econo misch belang. Op dit moment werkt er een kern van 128 man. Aan personeels lasten staat per jaar een bedrag van 7% miljoen gulden op de begroting. Omdat het merendeel van de vaste medewer kers op Texel woont, hier ook een huis bouwt of opknapt en een groot deel van het salaris besteedt, is er zeker sprake van een belangrijk uitstralend effekt. Het gebouw zelf is met een exploitatie van 7390.000,— alleen al aan water, gas en elektriciteit ook een goede klant van de openbare nutsbedrijven. Van het overige jaarlijkse verbruik van ongeveer 2 miljoen gulden worden alle kleine zaken op Texel gekocht. Speciale in strumenten die niet zelf kunnen worden vervaardigd komen uiteraard vaak van elders. Doorgaans uit het buitenland. Naast de vaste staf werken op het NIOZ per jaar ook zo'n 40 studenten, en zijn er zo'n 32 man van andere instituten of in stellingen werkzaam. Hieronder vallen het „Rijksinstituut voor Natuurbeheer" (R.I.N.), het „Biologisch Onderzoek team Eems-Dollard Estuarium" (BOEDE) en vele buitenlandse gast onderzoekers. Sluier Gezamenlijk houdt men zich dus bezig met alle aspecten van het natuur lijk milieu van de zee in de ruimste zin. Een wereldzee waarvan nog steeds Het bij het NIOZ behorende vogelkooiencomplex.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7