Cjroen cZwartsJexels in het loarL, TICHTING CULTUREEL WERK 'ORDT 'WELZIJNSS TICHTING ?7 W 2000 VERENIGINGSSUBSIDIES NU MEER DAN EEN TON DOORBRAAK BIJNA KLAAR tatuten worden grondig gewijzigd Ierse mosselen Spoedig in polder Eierland Meevaller BEEKMAN [jJ TAXI (02220) Schouwburgvoorstelling Den Helder Z3.95 Dinsdagmiddaglrimmen Koersen vreemde valuta Creativiteitscursussen spijkerbroeken 49,- Geslaagd Havenrestaurant ..Texel" - IVQ r. »- Dia-middag bij Scouting Texel Cursussen Engels en Esperanto Mcpon VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 |edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon (02220) 3543. itgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711, per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. De leden van het centraal bestuur in de Stichting Cultureel Werk Bxel zijn woensdagavond akkoord sgaan met het voorstel om de sta ten tamelijk grondig te wijzigen, e stichting zal hierdoor worden om- avormd tot de „Welzijnsstichting sxel". De reorganisatie krijgt per 1 nuari 1979 haar beslag. Cultureel Werk besloot reeds dit rorjaar de eigen werkwijze te gaan randeren. Hoofdzakelijk omdat eeds opnieuw was gebleken dat veel m de op periodieke vergaderingen ihandelde onderwerpen voor slechts ikele leden interessante en bekende of vormden. In de toekomst wil men iarom komen tot een zevental secties werkgroepen) die zich met specifieke iderwerpen gaan bezighouden. Deze cties zijn: Sport en Recreatie, Jeugd- i Jongerenwerk, Culturele Evenemen- ■n. Amateuristische Kunstbeoefening, orps- en Dorpshuiswerk, Vormings- i Ontwikkelingswerk en Gezondheids- >rg en Maatschappelijk werk. Bevoegdheden I Het bestuur van de „Welzijnsstich- ig" is bevoegd het aantal secties te rminderen ofwel de samenstelling er in te wijzigen. Iedere sectie wordt 4ïleid door een uit drie leden bestaand sectiebestuur". De benoeming van de den geschiedt uit en door de bij deze cties aangesloten organisaties en ver ligingen. Waar geen overeenstem- ng over de samenstelling kan worden Breikt is het bestuur van de Welzijns- _ichting bevoegd deze samenstelling ndend vast te stellen. Het beleid van de secties wordt door respectievelijke sectiebesturen epaald, met dien verstande dat men in het bestuur van de nieuwe stich- ig verantwoording verschuldigd is. locht het bestuur van de „Welzijns- :ichting" in een bepaald geval een ider standpunt innemen dan het etreffende sectiebestuur dan is het landpunt van het stichtingsbestuur eslissend. Het bestuur blijft echter irplicht in voorkomende gevallen eerst et sectiebestuur te horen voordat men it een definitieve beslissing komt. Wieger Nijholt jr. uit Den Burg (zoon in de commandant van de groep exel) slaagde aan de opleidingsschool Harlingen voor politiediploma A. Hij is imiddels als wachtmeester beëdigd en )or korte tijd geplaatst in een opvang- roep te Joure. Over drie maanden gaat ij naar Zeeland. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll Specialiteitenrestaurant tel. (02226) 310 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiimiii MARTIEN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. De te vormen zeven secties hebben tot taak al hetgeen zich in de gemeente op het gebied van de sectie voordoet te activeren en te coördineren. Daarnaast dient men de bereidheid tot samenwer king tussen de verschillende organisa ties op het betreffende gebied te bevor deren en bevordert men de kadervor ming. Zonodig verschaffen de secties zelf voorzieningen op het van toepas sing zijnde gebied. De taakomschrijving van de secties kan door het bestuur van de „Welzijns stichting" worden uitgebreid of gewij zigd. Het bestuur kan tevens de taak omschrijving van de nieuw te vormen secties vaststellen. Een van de andere punten waar men woensdagavond zijn goedkeuring aan hechtte was dat het bestuur van de „Welzijnsstichting" en de sectiebestu ren tenminste een maal per jaar geza menlijk zouden vergaderen en voorts zo dikwijls als het bestuur van de „Wel zijnsstichting" of de besturen van ten minste twee secties dat wensen. Wat het bestuur van de „Welzijns stichting Texel" zelf betreft is men ondermeer gebonden aan regels dat er tenminste twee maal per jaar een bij eenkomst wordt belegd. De voorzitter en de secretaris vertegenwoordigen tezamen de stichting en de penning meester is gerechtigd tot het verlenen van rechtsgeldige betalingen (kwijting). Het bestuur kan zaken welke naar zijn mening een controversieel karakter hebben voor advies voorleggen aan het Texelse Theologen Convent dan wel andere levensbeschouwelijke groepe ringen. Omdat de nieuwe „Welzijnsstichting Texel in feite een voortzetting is van de huidige Stichting Cultureel Werk Texel maar dan in gewijzigde vorm is als een van de slotbepalingen aan de nieuwe statuten toegevoegd dat de Welzijnsstichting wordt geacht haar werkzaamheden aan te vangen op 1 januari 1979. Vrijdag 6 november vindt de eerste voorstelling van de schouwburgserie in Den Helder gehouden. Opgevoerd wordt het blijspel „Volgend jaar zelfde tijd" door Ton van Duinhoven en Ina van Faassen. Aanvang van de voorstel ling 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot. Op het raadhuis afd. Culturele Zaken zijn geen kaarten meer beschik baar. Mensen die wel over kaartjes beschikken, maar er om een of andere reden geen gebruik van kunnen maken worden verzocht contact op te nemen met genoemde afdeling. De Texelse verenigingen hebben in 1978 van de Stichting Cultureel Werk ruim f100.000,— aan subsidies ontvan gen. Het oorspronkelijk geraamde be drag [f98.800, werd met ruim f5.000,— overschreden en kwam daar mee op f103,877, In een toelichting heeft de subsidie commissie van de stichting meegedeeld er van uit te gaan dat het gemeente bestuur bereid is het resterende bedrag aanvullend te verstrekken. Het toeken nen van de verenigingssubsidie over 1978 vormde woensdagavond tijdens de vergadering van het centraal bestuur een van de agendapunten die zonder veel discussie werden aanvaard. Van het totaal uit te keren bedrag is het leeuwendeel (f53.010, bestemd voor de Texelse sportverenigingen waaronder ook de denksportverenigin gen vallen. Voor de jeugd- en jongeren verenigingen (incl. speeltuin- en peuter- speelzaalwerk) werd f25.459,— uitge trokken. Van de resterende financiële middelen ging fl 1.608,— naar muziek- dans- en dansverenigingen en werd aan overkoepelende organisaties bijna veer tien mille uitgekeerd. Hiervan ontving de Sportraad f11.800, en ging f2.000,— naar de overige organisaties. Regeling De toerekening van de exploitatie subsidies voor de diverse Texelse ver enigingen vond voor de zesde achter eenvolgende keer plaats. Van de 76 die volgens de gemeentelijke verordening subsidiëring culturele verenigingen wer den aangeschreven reageerden er in totaal 44. Er werd dit jaar voor de eerste maal een regeling toegepast waarbij alleen die verenigingen voor een maxi male subsidie in aanmerking kwamen waarvan de leiding minimaal in het bezit is van het diploma Algemene Basis Opleiding (ABO). Voor de 21 sportver- Een prachtige azalea winkelwaarde 7,50 nu voor SC--N enigingen (in totaal 46 kaderleden) die een subsidieverzoek indienden heeft dit voor twee kaderleden financiële conse quenties. De subsidiecommissie heeft inmiddels aangekondigd dat, indien de verenigingen ook volgend jaar voor een maximale subsidie in aanmerking willen komen, de leiding in het bezit van het diploma recreatie-sportleider A, of een vergelijkbaar sportdiploma moet zijn. Gezien de resultaten bij de vorig jaar gehouden eerste cursus Recreatiesport- leider A (16 deelnemers en 11 geslaag den) vertrouwt de stichting Cultureel Werk er op dat er zich in dit opzicht geen onoverkomelijke problemen zullen voordoen. Verenigingstechniek Wat betreft de voor vorig jaar geplan de cursus Verenigingstechniek is men somberder gestemd. Met deze cursus zou een begin worden gemaakt in het kader van het vormings- en ontwikke lingswerk voor volwassenen maar is helaas niet van de grond gekomen. Beter was het gesteld met met de cursus Algemeen Bestuurder waarvoor grote belangstelling bestond. De aan meldingen van zowel sport als andere verenigingen waren zo groot dat twee cursussen noodzakelijk bleken. Volgens Cultureel Werk geeft de belangstelling duidelijk aan dat op het terrein van het bestuurlijk kader nogal wat werk verzet zal moeten worden en kunnen hiertoe initiatieven genomen worden. In het clubhuis van Scouting Texel (Bemhardlaan 147) wordt op zondag middag om 14.00 uur voor ouders en belangstellenden een dia-middag gehouden waarbij dia's te zien zijn die tijdens de Autobussafari (eind augustus) werden gemaakt. Tijdens deze trektocht bezochten de padvinders ondermeer Noord-Frankrijk, België en Luxemburg. Na de voorstel ling is men in de gelegenheid te bekijken hoe de bouwwerkzaamheden bij het nieuwe clubhuis vorderen. Zondagmiddag kan men in het clubhuis ook terecht voor de „Stenenaktie" die Scouting Texel houdt om de resterende bouwkosten op te brengen. De bankrekeningnummers van het Bouwfonds Scouting Texel zijn Rabo 36.25.37.321 en Amro 46.99.52.369. Het wekelijkse trimuurtje gaat dins dagmiddag a.s. weer van start, leder die „lekker" wil bewegen in een gezellige sfeer, is vanaf 14,00 uur welkom op de speelweide aan de Ploeglanderweg. Conditie hoeft men daar voor niet te hebben, leder kan gewoon meedoen in eigen tempo. Ook voor huisvrouwen is dit een ideale gelegenheid om er even uit te zijn en gezond in beweging te zijn. Helaas heeft de heer Kooy, die vorig jaar de leiding van het trimmen had, moeten afhaken. Piet Keijzer neemt zijn taak over. Het is niet nodig dat deelnemers zich te voren op geven. Wie komt, kan gewoon meedoen. Zij betalen voor dit „rekre-aktief" trimmen één gulden per keer. Er wordt wel op gewezen dat een goed trainingspak nodig is voor deze trimuurtjes. We gaan de koude periode weer tegemoet en dan is het noodzake lijk om goede vochtabsorberende kle ding te hebben. Halverwege volgende week zal de roemruchte doorbraak Groene- plaats-Warmoesstraat in gebruik worden genomen. De bestrating van de rijbaan is gisteren gereed gekomen. De afwerking zal nog enkele dagen vergen. De foto geeft een beeld van het bestratings- werk. Het verhaal doet de ronde dat de doorbraak op feestelijke wijze in gebruik wordt gesteld, waarbij de heer G. Bakker het lint zou mogen doorknippen. Van gemeentewege werd ons verzekerd dat dit pure fantasie is. Er komt geen feestgedruis aan te pas. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Amerikaanse dollars Engelse ponden 100 f106,50 100 f 6,40 100 f 47,25 100 f 46,00 100 f130,00 1 f 2,04 1 f 4,00 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,82 Italiaanse lires 10.000 f 24,00 Kantklossen De kursus kantklossen o.l.v. mevr. Laan is inmiddels van start gegaan. Er worden 2 cursussen gegeven en wel op woensdagmorgen van half tien tot half twaalf en woensdagmiddag van twee tot vier uur. Er kunnen nog enkele nieuwe kursisten worden geplaatst. Zij kunnen zich opgeven bij mevr. Laan, telefoon (02220)2126. Hindelooper schilderwerk De kursus Hindelooper schilderwerk (vervolgkursus) o.l.v. mevr. Licht gaat op 10 en 11 oktober a.s. van start. Op 10 oktober in Den Burg Oude Ulo van 14.00- 16.00 uur en op 11 oktober in Oosterend De Bijenkorf van 9.30-11.30 uur. Ook op deze kursus is nog plaats voor enkele nieuwe kursisten. Men kan zich opge ven bij mevr. Licht, tel. 02220-3852. De kursussen engels voor beginners en gevorderden 3e en 4e jaars vangen aan. Bij de gevorderden 3e en 4e jaars engels en esperanto zijn nog enkele plaatsen vrij. 3e jaars engels begint maandag 9 oktober om 20.00 uur, 4e jaars engels start woensdag 11 oktober om 20.00 uur. Beide kursussen worden gegeven door de heer van Veen en wel bij hem thuis. De kursus Esperanto start woensdagavond 11 oktober om 19.30 uur. De kursus wordt gegeven door mevr. Tiessens-Spaans op haar huis adres. Degenen die nog interesse heb ben voor een van de boven genoemde kursussen kunnen kontakt opnemen met de afd. Culturele Zaken van het raadhuis kamer 304 tel. 02220-3041 De firma Westerlaken begint over enkele weken met de aanleg van rio lering in Zuid- en Midden-eierland en de bungalowparken bij De Slufter. Tevens worden persleidingen aangelegd waar mee het afvalwater naar De>Koog wordt getransporteerd om in het riool aldaar te worden gebracht. Zo komt het Eierland- se afvalwater uiteindelijk terecht in de rioolzuiveringsinstallatie Everstekoog, die mede in verband met deze extra toevoer momenteel wordt uitgebreid. Met aanleg van riolen en persleidingen is een bedrag van vier ton gemoeit. Westerlaken was bij de onlangs ge houden aanbesteding de laagste in schrijver. Er was slechts één andere ge gadigde: de firma De Vries Et van der Wiel. Voor het werk zijn twintig weken uitgetrokken. Aansluitplicht De bewoners van de genoemde ker nen zijn verplicht tot aansluiting op het riool op eigen kosten. Per geval zullen deze kosten sterk uiteenlopen: van f200,— tot ongeveer f1000, De aftakking van het riool bij elk woonhuis wordt gemaakt in opdracht van de ge meente die daarvoor een uniform be drag in rekening brengt van f 100,—De bewoners moeten zelf zorgen voor het rioolgedeelte op hun eigen erf. Ze mogen dat eigenhandig doen maar het ook laten uitvoeren door een willekeu rige aannemer of de aannemer die ook het gemeentelijke deel aanlegt. Het gaat dan in één moeite en is daardoor betrekkelijk goedkoop. In de praktijk is gebleken dat met zelf aangelegde rio leringen nogal eens moeilijkheiden ont staan. Schoon en makkelijk Tegenover de eenmalige kosten van de aanleg en de jaarlijks terugkerende kosten van rioolgeld en verontreini gingsheffing staat dat een eind komt aan veel ongerief en vervuiling. De mensen van Midden- en Zuid-Eierland loosden hun afvalwater meestal via een beerput op de sloot. In de bungalow parken Slufterduin, Slufteroord, Tama risk e.e. werd gebruik gemaakt van sta- pelputten en septische tanks, maar deze functioneerden vaak bijzonder slecht als gevolg van drinkwater uit de duinen, waardoor de grondwaterstand hoog is. Van de genoemde bungalowparken (to taal 266 huisjes) moet het afvalwater van zo'n 1300 mensen kunnen worden verwerkt, terwijl het in Midden- en Zuid-Eierland gaat om ca. 300 mensen. In de kernen Midden- en Zuid-Eierland is in de berm onvoldoende ruimte om de rioolpijp te kunnen ingraven. Daarom wordt het riool daar in de sloot gelegd, die daarop wordt gedempt. Als het werk in Eierland is voltooid, zijn alle woonkernen op Texel van riolering voorzien. Alleen enkele kleinere recreatieterreinen [o.a. bij de Pelikaan- weg en het Prins Hendrikhotel) moeten dan nog van riolering worden voorzien. 128-40 smalle pijp uitlopende pijp MODECENTRUM 1 GRAVENSTRAAT 13 cn 16 DEN BURG We zijn telefonisch te bereiken onder nummer 4571V j j j Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis. Verder op geheel Texel voor f\,—

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1